Υποψήφιοι με το 10% 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

CITCOC

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kωνσταντίνος Κελέσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.
απο τι διαβασα, τελικά στο 10% μπορεις να δηλωσεις την ιδια σχολή που φοιτας αλλα σε άλλη πόλη.
Ειναι πραγματι έτσι????

και αν περάσεις σε ποιο έτος θα φοιτήσεις ???

Υπαρχει περιπτωση το τμημα υποδοχής να δεχθει τα μαθηματα που έχεις περασει στο Α' έτος ????

Κανεις δεν ξερει αν θα στα αναγνωρισου οι ολοι!!! Σε αλλες περιπτωσεις εχουν αναγνωριστει αν εισαι σε καποιο αντιστοιχο τμημα αλλης πολης και συνεχιζεις στο Γ εξαμηνο, αλλοι λενε οτι δεν σου αναγνωριζουν τιποτα και ξεκινας απο το 0!!! Εξαρταται λοιπον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Ο μόνος περιορισμός για τους φοιτητές που υποβάλλουν δεύτερη ή μεταγενέστερη της δεύτερης φοράς μηχανογραφικό δελτίο, είτε με το 90% (δεύτερη φορά ή μεταγενέστερη της δεύτερης φοράς πανελλήνιες εξετάσεις) είτε με το 10%, είναι ότι δεν μπορείς να δηλώσεις τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στο οποίο είσαι ήδη σπουδαστής/φοιτητής (που νομίζω ότι η λογική του είναι προφανής). Μπορείς να δηλώσεις οποιαδήποτε άλλη σχολή ανάλογα με τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα και τα ειδικά μαθήματα που έχεις δώσει χωρίς να υπάρχει περιορισμός αν το τμήμα που θα σε ενδιαφέρει να εισαχθείς είναι αντίστοιχο (με την έννοια των μετεγγραφών) με αυτό που φοιτάς ήδη.
κανεις λάθος..... αυτό ισχυε μέχρι πέρυσι!!!

Είμαι σίγουρος για αυτό ... , επιβεβαιωμένο απο το Υπουργείο....
για το αν μπαίνεις στο δεύτερο έτος δεν ξέρω...
πιστεύω ότι είναι θέμα της σχολής προορισμού......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
κανεις λάθος..... αυτό ισχυε μέχρι πέρυσι!!!

Είμαι σίγουρος για αυτό ... , επιβεβαιωμένο απο το Υπουργείο....
για το αν μπαίνεις στο δεύτερο έτος δεν ξέρω...
πιστεύω ότι είναι θέμα της σχολής προορισμού......

Με πανελλήνιες εξετάσεις, είτε 90% είτε 10%, εγγράφεσαι στο πρώτο έτος ακόμα και αν είσαι πτυχιούχος. Μόνο οι μετεγγραφόμενοι φοιτητές μπορούσαν να εγγραφούν στο ίδιο εξάμηνο του αντίστοχου τμήματος με ενδεχόμενες αναγνωρίσεις μαθημάτων. Πλέον καταργούνται οι μετεγγραφές. Δώσε τις πηγές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
εγω ειμαι ορφανος και εχω και αδερφο που σπουδαζει στην αθηνα και μενω πελλοπονησο δινω με 10% και εχω 1ο και 3ο πεδιο τι με συμφερει να κανω?να δηλωσω τοπο κατοικιας αδερφου μου ή δικο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chiras365

Νεοφερμένος

Ο chiras365 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
απο τι διαβασα, τελικά στο 10% μπορεις να δηλωσεις την ιδια σχολή που φοιτας αλλα σε άλλη πόλη.
Ειναι πραγματι έτσι????

και αν περάσεις σε ποιο έτος θα φοιτήσεις ???

Υπαρχει περιπτωση το τμημα υποδοχής να δεχθει τα μαθηματα που έχεις περασει στο Α' έτος ????

Εαν στα πρωτα 2 εξαμηνα περασες ολα τα μαθηματα,πας αυτοματα στο γ εξαμηνο...ετσι με ενημερωσαν εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Negreanu

Νεοφερμένος

Ο Negreanu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.Επειδή αυτή την περίοδο έχω εξεταστική και δεν έχω ενημερωθεί καλά επι του θέματος θα ήθελα τη βοήθειά σας.Εγώ θέλω να δώσω με 10% και ξέρω ότι πρέπει να παραλάβω έναν κωδικό μέχρι τις 23.Επειδή δε σπουδάζω στην περιοχή που αποφοίτησα μπορώ να πάρω τον κωδικό από άλλο σχολείο ή να πάει κάποιος από τους γονείς μου στο σχολείο;Επίσης η υποβολή του μηχανογραφικού πρέπει να γίνει στο σχολείο ή μπορώ να την υποβάλω μέσω του ίντερνετ και μόνος μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.Επειδή αυτή την περίοδο έχω εξεταστική και δεν έχω ενημερωθεί καλά επι του θέματος θα ήθελα τη βοήθειά σας.Εγώ θέλω να δώσω με 10% και ξέρω ότι πρέπει να παραλάβω έναν κωδικό μέχρι τις 23.Επειδή δε σπουδάζω στην περιοχή που αποφοίτησα μπορώ να πάρω τον κωδικό από άλλο σχολείο ή να πάει κάποιος από τους γονείς μου στο σχολείο;Επίσης η υποβολή του μηχανογραφικού πρέπει να γίνει στο σχολείο ή μπορώ να την υποβάλω μέσω του ίντερνετ και μόνος μου;

Μπορείς να τον πάρεις από οποιοδήποτε ημερήσιο ΓΕΛ και όχι αναγκαστικά από αυτό που αναγράφεται στη βεβαίωση πρόσβασης. Αυτό ισχύει μόνο για τους υποψήφιους με το 10%. Για να τον πάρεις όμως θα πρέπει είτε να έχεις μαζί σου το δελτίο εξεταζομένου στις πανελλαδικές εξετάσεις είτε βεβαίωση πρόσβασης και αστυνομική ταυτότητα για να εξακριβώσουν την ταυτοπροσωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μπορείς να τον πάρεις από οποιοδήποτε ημερήσιο ΓΕΛ και όχι αναγκαστικά από αυτό που αναγράφεται στη βεβαίωση πρόσβασης. Αυτό ισχύει μόνο για τους υποψήφιους με το 10%. Για να τον πάρεις όμως θα πρέπει είτε να έχεις μαζί σου το δελτίο εξεταζομένου στις πανελλαδικές εξετάσεις είτε βεβαίωση πρόσβασης και αστυνομική ταυτότητα για να εξακριβώσουν την ταυτοπροσωπία.
Σόρι. Δεν ισχύει το "είτε". Πρέπει να έχει υποχρεωτικά τη βεβαίωση πρόσβασης (και όχι το καρτελάκι) και την ταυτότητα. Ήμουν στο σχολείο όταν ήρθε κάποιος για το 10% και του το είπανε. Το γράφει και ΕΔΩ.

Γεια σου Βαγγελίτσα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Θα καταθέσω κι εγώ μηχανογραφικό με το 10%..Αυριο θα παω να παρω τον προσωπικο κωδικο ασφαλειας..για το μηχανογραφικο μπορω να παω οποια μερα θελω μεχρι τις 28 Ιουνιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Να πας; Που να πας; Θα το κάνεις στο σπίτι σου το μηχανογραφικό. :P Όποια μέρα ή ώρα θες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
ναι,σπίτι μου θα το κάνω :P,εννοω αφου το συμπληρωσω θα υπαρχει συγκεκριμενη μερα(π.χ 22 Ιουνιου) που θα ορισει το καθε σχολειο για την οριστικοποιηση του μηχανογραφικου με το 10%? περυσι που ειχα δωσει πανελληνιες θυμαμαι οτι επρεπε να παω συγκεκριμενη μερα
https://www.methodiko-frontistirio.gr/news/faq.pdf
Δες στο 1.4 τι γραφει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Tσου την οριστικοποιηση την κάνεις από το σπίτι όποια μέρα θες.

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/odhgies_gia_toys_ypopshfioys_110614.pdf
Να διαβάζετε οδηγίες μόνο από την σελίδα του υπουργείου, τα αλλάζουν κάθε δεύτερη μέρα φέτος. :p

Επίσης:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/egkyklios_mhxanografikoy_110614.pdf

Σελ 2, 3η παράγραφος.
"Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλλουν οριστικά το μηχανογραφικό τους δελτίο απο οποιοδήποτε Η/Υ που έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο, χωρίς τη μεσολάβηση της σχολικής μονάδας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Thanks για το link,εχεις δικιο τελικα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klain

Νεοφερμένος

Ο klain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εχω χασει τον Κωδικός Εξετάσεων Υποψηφίου απο περσυ...
τι θα γινει τωρα?Α...και σαν Αρχικά Υποψηφίου τι βαζω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εχω χασει τον Κωδικός Εξετάσεων Υποψηφίου απο περσυ...
τι θα γινει τωρα?Α...και σαν Αρχικά Υποψηφίου τι βαζω?
Πάρε στο σχολείο σου και ρώτα.

Που να ξέρουμε εμείς τι κάνεις αν χάσεις τον κωδικό σου δηλαδή? Lol.

Όσο για το δεύτερο ερώτημα... Είναι τα αρχικά από το επώνυμο,το όνομά σου,το όνομα πατρός και μητρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εχω χασει τον Κωδικός Εξετάσεων Υποψηφίου απο περσυ..
α) Tον γράφει η βεβαίωση πρόσβασης (που έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να έχεις).
β) Ρωτάς τον μπροστινό σου ή τον πισινό σου στην κατεύθυνση και προσθέτεις ή αφαιρείς 1.
γ) Κάπου έχεις φυλάξει το καρτελάκι σου.
δ) Ρωτάς στο σχολείο σου.
(Διάλεξε τη σωστή απάντηση - Μονάδες 5)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klain

Νεοφερμένος

Ο klain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
νταξ...τα βρηκα
σαν κωδικο ασφαλειας που με ζηταει τι βαζουμε?
σορυ κιολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Και όσοι είμαστε μακριά από τα σπίτια μας και μας χρειάζεται η βεβαίωση πρόσβασης για να δώσουμε με το 10% τι κάνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
νταξ...τα βρηκα
σαν κωδικο ασφαλειας που με ζηταει τι βαζουμε?
σορυ κιολα

Εκεί μπαίνει ο κωδικός που θα πάρεις από το σχολείο.


Και όσοι είμαστε μακριά από τα σπίτια μας και μας χρειάζεται η βεβαίωση πρόσβασης για να δώσουμε με το 10% τι κάνουμε?

Χμ, δε μπορούν κάπως να στη στείλουν; Ένα κουριερ, ένα ταχυδρομείο; Πάντως χρειάζεται για να πάρεις τον κωδικό οπωσδήποτε. :/:

Για τυχών άλλες απορίες σχετικά με το μηχανογραφικό υπάρχει αυτό το βίντεο που εξηγεί αναλυτικότατα πως είναι η διαδικασία. Δείτε το πριν αρχίσετε να συμπληρώνετε οτιδήποτε:

https://www.minedu.gov.gr/ilektroniko-mixanografiko-video.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σόρι. Δεν ισχύει το "είτε". Πρέπει να έχει υποχρεωτικά τη βεβαίωση πρόσβασης (και όχι το καρτελάκι) και την ταυτότητα. Ήμουν στο σχολείο όταν ήρθε κάποιος για το 10% και του το είπανε. Το γράφει και ΕΔΩ.


Δία, το λέω γιατί το ξέρω. Ξέρω τρία άτομα που πήραν τον κωδικό ασφαλείας με το καρτελάκι μόνο. Τώρα αν εφαρμόζεται άτυπα δεν ξέρω, αλλά εφαρμόζεται σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top