Υποτροφίες λόγω καλής βαθμολογίας/θέσης εισαγωγής

nicktamias

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Βόλος). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Παιδια κατι εχω ακουσει οτι παιρνεις χρηματα στη σχολη που θα πας αν το πρωτο ετος εχεις περασει πανω απ'τα μισα μαθηματα.Ισχυει κατι τετοιο?Αν δεν ισχυει ξερετε τι ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια κατι εχω ακουσει οτι παιρνεις χρηματα στη σχολη που θα πας αν το πρωτο ετος εχεις περασει πανω απ'τα μισα μαθηματα.Ισχυει κατι τετοιο?Αν δεν ισχυει ξερετε τι ισχυει?
Εξαρτάται τη σχολή, για περισσότερα ρώτα τις γραμματείες της σχολής που σε ενδιαφέρει. :)



PS: αυτό που λες στάνταρ δεν ισχύει, εγώ τα 'χω περάσει όλα αλλά φράγκο δεν έχω δει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ο τιτλος μαλλον πρεπει να μετονομαστει σε κατι σχετικο με το βραβειο της eurobank, γιατι απο το 1ο ποστ για αυτο συζητουσαμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ο τιτλος μαλλον πρεπει να μετονομαστει σε κατι σχετικο με το βραβειο της eurobank, γιατι απο το 1ο ποστ για αυτο συζητουσαμε:)
Η συζήτηση τελικά κατέληξε γενικότερα για υποτροφίες κτλ, οπότε γι' αυτό αλλάχθηκε ο τίτλος: να επεκτείνουμε το θέμα αντί να πετάξουμε posts. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Παιδια κατι εχω ακουσει οτι παιρνεις χρηματα στη σχολη που θα πας αν το πρωτο ετος εχεις περασει πανω απ'τα μισα μαθηματα.Ισχυει κατι τετοιο?Αν δεν ισχυει ξερετε τι ισχυει?
Αυτό που λες είναι το επίδομα ενοικίου που παίρνεις απο την εφορία.
Πρέπει να σπουδάζεις σε πόλη διαφορετική απο τη μόνιμη κατοικία των γονέων σου, να έχεις περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα του έτους στο οποίο βρίσκεσαι και υπάρχει και κάποιος περιορισμός σχετικά με το εισόδημα των γονέων σου νομίζω, δεν ξέρω ακριβώς.
Εγώ τα παίρνω κάθε χρόνο πάντως απο τότε που θεσπίστικε το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Εκτός από πολλά τούβλα (σόρρυ) στο σχολείο μας έχουμε και πολλά φυτά (πάλι σόρρυ). Άρα πάνε τα 1000 Ευρώ. Κρίμα.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tony_ier18

Νεοφερμένος

Ο tony_ier18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ έβγαλα τον πρώτο βαθμό στις πανελλήνιες στο σχολείο μου(19,427) και 18,6 απολυτηριο, αλλά η κοπέλα μου-που πάμε στο ίδιο σχολείο- έβγαλε 11 μόρια λιγότερα (19,416) και απολυτήριο 19,4... Ποιός από τους δύο θα τα πάρει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Νομίζω οτι μετράει ο βαθμός πρόσβασης, τα μόρια ψιλοαλλάζουν ανάλογα με το πεδίο οπότε δεν είναι μέτρο σύγκρισης. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια, ας το επιβεβαιώσει κάποιος.
Όποιος και να τα πάρει βέβαια, θα τα μοιραστείτε υποθέτω οπότε δεν έχει σημασία :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
...που μπορώ να δω πόσα μόρια έχει ο πρώτος κάθε σχολής, είχε πέρσι τουλάχιστον??
στο 2ο-4ο πεδίο??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δες εδώ. Δείχνει το βαθμό του πρώτου σε κάθε σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
https://www.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngReviewID=2464&lngChapterID=-1&lngItemID=71655

Εδω θα βρεις τις βασεις με μορια πρωτου και μορια τελευταιου εισακτεου. Επισης υπαρχει αρχειο για τις βασεις απο το 2005 και μετα, με την ιδια μορφη. Για πριν το 2005 δεν εχω βρει κατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πόσοι παίρνουν υποτροφία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη σχολή και από τα χρήματα που δίνει το ΙΚΥ κάθε χρόνο. Άλλες φορές οι 3 πρώτοι κι άλλες μόνο ο πρώτος.

Ο πρώτος παίρνει γύρω στα 1800 και οι υπόλοιποι (αν υπάρχουν) γύρω στα 1500...βέβαια η επιταγή φτάνει στα χέρια σου 2 χρόνια μετά περίπου:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και το κλασσικο, το 25% των πρωτων εισακτεων παιρνει επιδοτηση 400 ευρω για laptop (νομιζω τοσο την πηγαν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη σχολή και από τα χρήματα που δίνει το ΙΚΥ κάθε χρόνο. Άλλες φορές οι 3 πρώτοι κι άλλες μόνο ο πρώτος.

Ο πρώτος παίρνει γύρω στα 1800 και οι υπόλοιποι (αν υπάρχουν) γύρω στα 1500...βέβαια η επιταγή φτάνει στα χέρια σου 2 χρόνια μετά περίπου:(


αν μια σχολή παίρνει 200 άτομα παίρνουν υποτροφία μόνο οι 3 πρώτοι ή μόνο ο πρώτος..??
μπορεί να δώσουν σε 10 πχ. ή σε 20 άτομα η πολλά θέλω.........???????:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εξαρτάται από τη σχολή και από τα χρήματα που δίνει το ΙΚΥ κάθε χρόνο. Άλλες φορές οι 3 πρώτοι κι άλλες μόνο ο πρώτος.

Ο πρώτος παίρνει γύρω στα 1800 και οι υπόλοιποι (αν υπάρχουν) γύρω στα 1500...βέβαια η επιταγή φτάνει στα χέρια σου 2 χρόνια μετά περίπου:(

Ωχ,κατάλαβα,αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!
Μπορεί να γκρεμιστεί κάνας φούρνος και να πάρω κάνα λεφτό!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
>10 άτομα αποκλείεται!!
Προσωπικά έχω ακούσει να δίνουν μέχρι και σε 5 σε κάποιες σχολές.
Στη δική μου (εφαρμοσμένη πληροφορική, μακεδονίας) την πρώτη χρονιά είχαν δώσει στους 3 πρώτους και τις επόμενες μόνο στον 1ο..δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
>10 άτομα αποκλείεται!!
Προσωπικά έχω ακούσει να δίνουν μέχρι και σε 5 σε κάποιες σχολές.
Στη δική μου (εφαρμοσμένη πληροφορική, μακεδονίας) την πρώτη χρονιά είχαν δώσει στους 3 πρώτους και τις επόμενες μόνο στον 1ο..δυστυχώς...


τσιγκούνιδες..... τς τς τς...................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DK1991

Νεοφερμένος

Ο DK1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Για Ιατρικη Αθηνα ξερετε ποσοι παιρνουν τα χρηματα απο το ΙΚΥ? Οι 3 πρωτοι ειχα ακουσει αλλα δεν ξερω αν ισχυει? Επισης γνωριζεται αν τα χρηματα δινονται ανεξαρτητα απο τπ εισοδημα και ποτε τα παιρνεις? Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Για το δευτερο που ρωτας, ναι δινονται ανεξαρτητα απο το εισοδημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top