Υποτροφίες για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πρέπει να επιδιώξω βαθμό πτυχίου πάνω απο 8,51 :P [Ευτυχώς δεν απέχω πολύ]
Στην Αμερική δίνουν ελάχιστες υποτροφίες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Υπαρχουν υποτροφιες και για προπτυχιακους φοιτητες (π.χ. για τους πρωτους σε καθε ετος) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Υπαρχουν υποτροφιες και για προπτυχιακους φοιτητες (π.χ. για τους πρωτους σε καθε ετος) ?

Απ όσα ξέρω νομίζω ο πρώτος (η οι πρώτοι) του κάθε τμήματος έπαιρναν ένα ποσό χρημάτων. Αλλά δεν ξέρω τι γίνεται σίγουρα, μας το χε πει μία καθηγήτρια πως έδιναν :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Επίσης, ο πρώτος στο τμήμα του σε κάθε έτος παίρνει 1400 ευρώ, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Επίσης, ο πρώτος στο τμήμα του σε κάθε έτος παίρνει 1400 ευρώ, ε;

Το εχεις διαβασει καπου? Αν εχεις πληροφοριες στειλε λινκ. Εμενα παντως μου ειχαν πει για τους 5 πρωτους οτι παιρνουν καποιο ποσο αλλα δε ξερω κατα ποσο αληθευει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
για τους προπτυχιακουσ υπαρχουν οι υποτροφιεσ του ΙΚΥ ιδρυμα κρατικων υποτροφιων...ο πρωτος που μπαινει στην σχολη και μετα για το 1ο 2ο και 3ο ετοσ οι τρεισ πρωτοι σε μεσο ορο στα μαθηματα του ετουσ(που πρεπει να ειναι ολα περασμενα φυσικα) παιρνουν υποτροφια...το ποσο απ'οσο ξερω ειναι 1200 ευρω +200 ευρω για αγορα συγγραματων ωστοσο τα εξτρα 200 ευρω πολλεσ φορεσ δεν ελεγχεται για το αν πραγματι πηγαν για αγορα επιπλεον συγγραματων. μπορειτε να ενημερωθειτε βεβαια περισσοτερο και στην ιστοσελιδα του ΙΚΥ η να ρωτησετε και την γραμματεια της σχολης. Αξιζει να αναφερθει παντως πως ο επιτυχοντασ του 2ου ετουσ παραδειγματος χαριν θα παει τον απριλιο του 3ου ετουσ να ρωτησει την γραμματεια αν παιρνει τελικα την υποτροφια(αν πληρει τα κριτηρια) και να κανει την αιτηση για να την παρει(την υποτροφια) τον ιανουαριο του 4ου ετουσ περιπου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δείτε και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40114
Μια έρευνα στο φόρουμ δεν κάνει ποτέ κακό! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δείτε και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=40114
Μια έρευνα στο φόρουμ δεν κάνει ποτέ κακό! :)

Ρεβέκκα, κατάλαβες τι ακριβώς ρώτησα;:confused:
Το thread που παρέθεσες δεν έχει καμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δες λίγο προς το τέλος του θέματος. Μιλάνε για υποτροφίες γι αυτούς που μπαίνουν πρώτοι στις σχολές τους μέσω ΙΚΥ.
Επίσης αναφέρουν και για τις επιδόσεις μέσα στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δες λίγο προς το τέλος του θέματος. Μιλάνε για υποτροφίες γι αυτούς που μπαίνουν πρώτοι στις σχολές τους μέσω ΙΚΥ.
Επίσης αναφέρουν και για τις επιδόσεις μέσα στο πανεπιστήμιο.

Έψαξα, αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό με αυτό που ρώτησα.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν θα βρεις απάντηση σίγουρη, γιατί σε κάθε σχολή ισχύουν και διαφορετικά πράγματα. Μια γενική ιδέα είναι ότι δίνονται κάποια χρήματα στους πρώτους κάθε έτους (το ξέρω προσωπικά) αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια έχει ατονίσει το θέμα. Και ήταν 1000 ευρώ, όχι 1400.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
για τους προπτυχιακουσ υπαρχουν οι υποτροφιεσ του ΙΚΥ ιδρυμα κρατικων υποτροφιων...ο πρωτος που μπαινει στην σχολη και μετα για το 1ο 2ο και 3ο ετοσ οι τρεισ πρωτοι σε μεσο ορο στα μαθηματα του ετουσ(που πρεπει να ειναι ολα περασμενα φυσικα) παιρνουν υποτροφια...το ποσο απ'οσο ξερω ειναι 1200 ευρω +200 ευρω για αγορα συγγραματων ωστοσο τα εξτρα 200 ευρω πολλεσ φορεσ δεν ελεγχεται για το αν πραγματι πηγαν για αγορα επιπλεον συγγραματων. μπορειτε να ενημερωθειτε βεβαια περισσοτερο και στην ιστοσελιδα του ΙΚΥ η να ρωτησετε και την γραμματεια της σχολης. Αξιζει να αναφερθει παντως πως ο επιτυχοντασ του 2ου ετουσ παραδειγματος χαριν θα παει τον απριλιο του 3ου ετουσ να ρωτησει την γραμματεια αν παιρνει τελικα την υποτροφια(αν πληρει τα κριτηρια) και να κανει την αιτηση για να την παρει(την υποτροφια) τον ιανουαριο του 4ου ετουσ περιπου....

Αρα πρεπει να ρωτησω τη γραμματεια για να δω αν ειμαι μεσα. Ευχαριστω! Ειμαστε και συνδημοτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex0077

Νεοφερμένος

Ο Alex0077 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ περίμενα να με πάρουν τηλέφωνο για να μου δωσουν υποτροφία στο harvard και ακόμα δεν με έχουν πάρει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xaxaaria

Νεοφερμένος

Η xaxaaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
γεια σας!ρε παιδια σγρ παίρνει ο πρώτος κα8ε σχολής χρηματα? ρωτάω γτ λγ οικοινομικης κρίσης ισως τα κοψανε.... 3ερετε κατι εσεις παραπάνω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dspasiklaki

Νεοφερμένος

Η dspasiklaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας!Φετος δινω πανελληνιες και ενδιαφερομαι αρκετα να μαθω πως μπορω να δηλωσω για υποτροφια στο εξωτερικο οσον αφορα την αρχιτεκτονικη καθως το εχω ψαξει πολυ το θεμα στο ιντερνετ και εχω χαθει λιγο.:P
Αν γνωριζετε,θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολαμπας 03

Νεοφερμένος

Ο Νικολαμπας 03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις τελικα για το τι γινεται με τις υποτροφιες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Όποιος ενδιαφέρεται για σπουδές στην Ιαπωνία (όπως εγώ),μπορεί να κοιτάξει και εδώ: https://www.gr.emb-japan.go.jp/portal/gr/culture/scolership.htm :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι παίζει με υποτροφίες στην Γερμανία;
Ξέρω πως η DAAD δεν δίνει για προπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι παίζει με υποτροφίες στην Γερμανία;
Ξέρω πως η DAAD δεν δίνει για προπτυχιακό.
Νομιζω δε χρειαζεται να ψαξεις για υποτροφιες. Για EU/EEA είναι ήδη χαμηλά εως ανύπαρκτα τα διδακτρα (εαν δεν κανω λαθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι παίζει με υποτροφίες στην Γερμανία;
Ξέρω πως η DAAD δεν δίνει για προπτυχιακό.
Στη Γερμανία οι προπτυχιακές σπουδές είναι δωρεάν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top