Υπάρχουν προοπτικές για αποφοίτους Νομικής;

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια στα παιδιά, που πέρασαν φέτος!
Είμαι φοιτήτρια της Νομικής ΕΚΠΑ (τον Σεπτέμβριο μπαινω 3ο έτος) και έχω αρχίσει από τώρα να σκέφτομαι τι να κάνω μόλις τελειώσω. Δυστυχώς στην οικογένεια είμαι η μοναδική μελλοντική νομικός, που σημαίνει ότι ξεκιναω από το απόλυτο 0 και δεν έχω τις γνωριμίες και την έτοιμη δουλειά, που έχουν πολλοί συμφοιτητές μου. Το μόνο που έχω είναι δυο θείες δικηγόρους, στις οποίες θα κάνω άσκηση, αν δεν βρω κάτι καλυτερο, αλλά μέχρι εκεί. Μέχρι στιγμής μου αρέσουν όλα τα μαθήματα που έχω κάνει, με μικρές εξαιρέσεις φυσικά (πχ δεν μπορώ καθόλου τα πολύ θεωρητικά μαθήματα, όπως Ιστορία δικαίου, εισαγωγή στην επιστήμη του δικαίου κλπ). Για το μέλλον κοιτάω να επιλέξω ένα επάγγελμα, που να είναι ασφαλές, προσοδοφόρο και όχι πολύ κορεσμένο. Και με αυτά εννοώ ότι απορρίπτεται το επάγγελμα του μάχιμου δικηγόρου και του ποινικολόγου, το πρώτο γιατί είναι πάρα πολύ κορεσμένο και όχι τόσο προσοδοφόρο και το δεύτερο γιατί, ναι μεν έχεις δυνατότητες να βγάλεις πολλα λεφτά, αλλά το έγκλημα θέλει γερό στομάχι, το οποίο δεν διαθετω. Ιδανικά θα ήθελα να δώσω εξετάσεις στην Εθνική Σχολή Δικαστών, αλλά αυτό είναι δύσκολο, γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι θέσεις λίγες. Σκέφτομαι, σαν δεύτερη επιλογή, να κάνω στο ΕΚΠΑ ένα μεταπτυχιακό εργατικού δικαίου και να ασχοληθώ με εργατικό/ασφαλιστικό/συνταξιοδοτικό δίκαιο και να γίνω εργατολόγος. Τι πιστεύετε; Υπάρχει κάποιος αλλος κλάδος Νομικής, ο όποιος δεν έχει τόσο ανταγωνισμό και παρέχει υψηλές οικονομικές απολαβές; Είμαι ανοιχτή σε κάθε είδους κριτική, επομένως δέχομαι οτιδήποτε κι αν έχετε να μου επισημάνετε, τι πιστεύετε για την απόφαση μου, πως σας φαίνονται οι κλάδοι που με ενδιαφέρουν (δικαστής ή εργατολόγος) κλπ
Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε σένα!
Εγώ τελειώνω τώρα το τμήμα νομικής στην Κομοτηνή και είμαι σε μια φάση ανάλογη με τη δική σου.
Το ότι έχεις 2 θείες στον κλάδο είναι πολύ σημαντικό και γιατί δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι για άσκηση αλλά και γιατί μπορείς να μάθεις από πρώτο χέρι πώς πάνε τα πράγματα στον κλάδο μας, τι κινείται και τι όχι.
Η μάχιμη δικηγορία περιλαμβάνει και τον ποινικό δίκαιο. Πολύ γοητευτικός και δυνατός κλάδος,αλλά δεν τον αντέχουν όλοι , όπως είπες(ούτε εγώ τον αντέχω).
Το δικαστικό σώμα είναι πολύ ελκυστικό για τους περισσότερους φοιτητές της Νομικής,αλλά η δυσκολία κυρίως για την εισαγωγή σε αυτό είναι τεράστια. Βέβαια, έχεις χρόνια ακόμα μπροστά σου για να αποφασίσεις αν όντως σου αρέσει αυτό ή όχι. Ακόμα δεν έχουμε ουσιαστική επαφή με την δικαστηριακή πρακτική,οπότε σκεφτόμαστε τα πράγματα κυρίως βάσει αυτών που έχουμε ακούσει και διαβάσει. Το ηλικιακό όριο είναι αυτό των 28 ετών,οπότε θα έχεις χρόνο να το σκεφτείς.
Ως προς τα εργατικά, και εγώ έχω ακούσει ότι έχουν απήχηση στην αγορά εργασίας. Οπότε, εφόσον σου αρέσουν κιόλας, θα ήταν μια καλή επιλογή,μιας και μπορείς να ασχοληθείς και μόνη με αυτό (εδώ πάμε βέβαια στο κομμάτι της μάχιμης δικηγορίας) αλλά και να μπεις σε κάποια εταιρία ή οργανισμό (έτσι το βλέπω εγώ δλδ). Μια καλή επιλογή είναι και η ασχολία με τα ζητήματα κοινωνικής ασφάλισης. Υπάγεται στον κλάδο του δημοσίου δικαίου. Αν σου αρέσει, θα το πρότεινα και με το παραπάνω! Αν δεν κάνω λάθος, έχει και αντίστοιχο μεταπτυχιακό το εκπα. Μπορείς να ρίξεις ένα μάτι.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.
Για οτιδήποτε άλλο θέλεις, πες μου.
Αν μου πεις άλλα μαθήματα που σου αρέσουν, ίσως βρούμε και κάτι άλλο.


Edit: μόλις είδα ότι το μεταπτυχιακό στο εκπα ήταν σχετικό με την κοινωνική προστασία και όχι την κοινωνική ασφάλιση. Ωστόσο,μιας και ανέφερα κλάδο του δημοσίου δικαίου , μια πολύ καλή επιλογή που ξέχασα να προτείνω πριν είναι το φορολογικό δίκαιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Θετω αυτο το ερωτημα ως φοιτητης της Νομικης καθως εγω ο ιδιος δεν μπορω να διακρινω τις προοπτικες για τις οποιες κανουν λογο συνεχως καθηγητες, γονεις, κοινωνικος περιγυρος. Για να ανοιξει καποιος γραφειο θελει αρκετα μεγαλο κεφαλαιο αλλα και την αντιστοιχη πελατεια. Το επαγγελμα ειναι υπερκορεσμενο, οι εισφορες υψηλες. Το δικαστικο σωμα απορροφαει 150 ατομα ετησιως, ενω οι συμμετεχοντες πλησιαζουν τους 1600.Τα ιδια ισχυουν και για τις εξετασεις συμβολαιογραφων και για τη σχολη δημοσιας διοικησης. Οι μονοι που εχουν καποια προοπτικη ειναι αυτοι που εχουν ετοιμα γραφεια και οχι παντα διοτι σε αρκετες περιπτωσεις οι μονες υποθεσεις αφορουν κτηματολογια, ενσημα, πραγματα που στο εγγυς μελλον μπορουν να γινονται ψηφιακα (αν και με μεγαλη καθυστερηση λογω της βραδυτητας που χαρακτηριζει το ελληνικο δημοσιο) χωρις να χρειαζεται η παρεμβαση δικηγορων. Αναφορικα με την κατασταση νομικων συμβουλων στο ιδιωτικο τομεα δεν γνωριζω πολλα, αλλα οσα εχω ακουσει δεν ειναι ενθαρρυντικα σχετικα με τις προοπτικες απασχολησης.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
όταν τελειώσεις ψυχολογία μπορείς να φτιάξεις επί τόπου ένα γραφείο χωρίς πολλά έξοδα και να αποδόσει αμέσως. Με την νομική ισχύουν αυτά που λέει ο φίλος απο πάνω.
(που όμως δε γνωρίζω και εγώ για αυτό δε μπορώ να αναφερθώ )
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,888 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι είναι πλέον, ο κλασσικός ελεύθερος επαγγελματίας δικηγόρος (όπως και ο μηχανικός) αν δεν έχει στρωμένη δουλειά, θα αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες στο ξεκίνημα.
Όχι ότι είναι αδύνατον, αλλά ενέχει μεγάλο ρίσκο και θα χρειαστεί χρόνος μέχρι να δικτυωθείς. Επίσης συνήθως κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης δεν μαθαίνεις κάτι το ιδιαίτερο και αμείβεσαι πολύ λίγο.
Στις μεγαλύτερες πόλεις κυριαρχούν τα τεράστια δικηγορικά γραφεία που δεν θα σε αφήσουν να επιβιώσεις.
Η φυγή στο εξωτερικό είναι επίσης δύσκολη, λόγω διαφορών στο δίκαιο, εκτός αν χωθείς κάααπως σε επιτροπές της ΕΕ.

Συνοψίζοντας τις λύσεις έχουμε:
-Εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης
-Δικαστικό Σώμα
-Συμβολαιογράφος
-Σώμα νομικών συμβούλων στρατού (τρέχει τώρα μία προκύρηξη)
-Ιδιωτική/Ασφαλιστική εταιρία
-Ξανά πανελλήνιες εάν σε παίρνει ηλικιακά για σώματα ασφαλείας/αξιωματικών για να αξιοποιήσεις το πτυχίο σου.
-Προετοιμασία υποψηφίων για κατατακτήριες νομικής
-Πολιτικό γραφείο εάν είσαι διαπλεκόμενος
-ΜΚΟ
-Διάφορες προκυρήξεις ορισμένου χρόνου που τρέχουν ανα φάσεις στον ΑΣΕΠ
(δεν αναφέρομαι σε ακαδημαϊκή καριέρα, καθώς δεν είναι ρεαλιστικό)

Αν και όχι νομικός, αυτό που θα έκανα είναι κατά τη διάρκεια της πρακτικής (ή και όσο είμαι φοιτητής), είναι να δω ποιες από τις παραπάνω διεξόδους έχουν κατά το δυνατόν παρόμοια ύλη στις εξετάσεις τους και να δίνω συνεχώς μέχρι να τα καταφέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
όταν τελειώσεις ψυχολογία μπορείς να φτιάξεις επί τόπου ένα γραφείο χωρίς πολλά έξοδα και να αποδόσει αμέσως. Με την νομική ισχύουν αυτά που λέει ο φίλος απο πάνω.
(που όμως δε γνωρίζω και εγώ για αυτό δε μπορώ να αναφερθώ )
Ναι όλοι οι απόφοιτοι ψυχολογίας με το που τελειώνουν την σχολή αυτό κάνουν. Ανοίγουν κατευθείαν ένα γραφείο και κολυμπάνε στο χρήμα γιατί εννοείται πως αποδίδει και αμέσως. Όχι ότι κωλοχτυπιουνται με 1-2 μεταπτυχιακά ο καθένας και προσπαθούν να βρουν τρόπο να βιοποριστουν. Επειδή έχω μιλήσει με αρκετά παιδιά από ψυχολογία και είσαι και γνωστό τρολ στο φόρουμ σταματά σε παρακαλώ να τρολαρεις παντού γιατί τα διαβάζουν και υποψήφιοι πανελληνίων πολλά πράγματα εδώ μέσα και μπορεί να επηρεαστούν με λάθος τρόπο. Θεωρώ ο επαγγελματικός προσανατολισμός είναι κάτι πολύ σημαντικό για να πετάει ο καθένας την μπαρουφα του έτσι. Τουλάχιστον σκέψου πριν μιλήσεις και ποιος θα σε διαβάσει
 

Stefanosxios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanosxios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Τι μιζέρια επικρατεί σε αυτό το φορουμ(εντωμεταξύ γιατί κάποια λένε το σπαστικό τα ΦΟΡΑ στο πληθυντικό μην το κάνετε αυτό), δουλειές υπάρχουν και πολλές επιλογές αρκεί να διαβάσετε και να προσπαθείτε. Ένα πτυχίο νομικής παρέχει πολλές διεξόδους, σε όλες; τις προκυρηξεις του δημοσίου μπαίνουν, μπορούν να είναι σκλάβοι για 500 ευρώ για αρχή σχεδόν εύκολα, και ταυτόχρονα διαβάζουν για να μπουν στο ελληνικό όνειρο δηλαδή το δημόσιο
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα και σε σένα!
Εγώ τελειώνω τώρα το τμήμα νομικής στην Κομοτηνή και είμαι σε μια φάση ανάλογη με τη δική σου.
Το ότι έχεις 2 θείες στον κλάδο είναι πολύ σημαντικό και γιατί δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι για άσκηση αλλά και γιατί μπορείς να μάθεις από πρώτο χέρι πώς πάνε τα πράγματα στον κλάδο μας, τι κινείται και τι όχι.
Η μάχιμη δικηγορία περιλαμβάνει και τον ποινικό δίκαιο. Πολύ γοητευτικός και δυνατός κλάδος,αλλά δεν τον αντέχουν όλοι , όπως είπες(ούτε εγώ τον αντέχω).
Το δικαστικό σώμα είναι πολύ ελκυστικό για τους περισσότερους φοιτητές της Νομικής,αλλά η δυσκολία κυρίως για την εισαγωγή σε αυτό είναι τεράστια. Βέβαια, έχεις χρόνια ακόμα μπροστά σου για να αποφασίσεις αν όντως σου αρέσει αυτό ή όχι. Ακόμα δεν έχουμε ουσιαστική επαφή με την δικαστηριακή πρακτική,οπότε σκεφτόμαστε τα πράγματα κυρίως βάσει αυτών που έχουμε ακούσει και διαβάσει. Το ηλικιακό όριο είναι αυτό των 28 ετών,οπότε θα έχεις χρόνο να το σκεφτείς.
Ως προς τα εργατικά, και εγώ έχω ακούσει ότι έχουν απήχηση στην αγορά εργασίας. Οπότε, εφόσον σου αρέσουν κιόλας, θα ήταν μια καλή επιλογή,μιας και μπορείς να ασχοληθείς και μόνη με αυτό (εδώ πάμε βέβαια στο κομμάτι της μάχιμης δικηγορίας) αλλά και να μπεις σε κάποια εταιρία ή οργανισμό (έτσι το βλέπω εγώ δλδ). Μια καλή επιλογή είναι και η ασχολία με τα ζητήματα κοινωνικής ασφάλισης. Υπάγεται στον κλάδο του δημοσίου δικαίου. Αν σου αρέσει, θα το πρότεινα και με το παραπάνω! Αν δεν κάνω λάθος, έχει και αντίστοιχο μεταπτυχιακό το εκπα. Μπορείς να ρίξεις ένα μάτι.

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι.
Για οτιδήποτε άλλο θέλεις, πες μου.
Αν μου πεις άλλα μαθήματα που σου αρέσουν, ίσως βρούμε και κάτι άλλο.


Edit: μόλις είδα ότι το μεταπτυχιακό στο εκπα ήταν σχετικό με την κοινωνική προστασία και όχι την κοινωνική ασφάλιση. Ωστόσο,μιας και ανέφερα κλάδο του δημοσίου δικαίου , μια πολύ καλή επιλογή που ξέχασα να προτείνω πριν είναι το φορολογικό δίκαιο.
Σε ευχαριστω παρά πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες να μου απαντήσεις, δεν το θεωρώ δεδομένο.
Καταρχας καλή επιτυχία και σε σενα, καλη σταδιοδρομία και εύχομαι να σου πάνε όλα όπως ακριβώς τα ονειρεύεσαι!
Οσον αφορά στο θέμα της δυσκολίας εισαγωγής στην ΕΣΔι, δεν με προβληματίζει τόσο αυτό, γιατι ξέρω πως, αν αποφασίσω ότι θέλω να κάνω αυτό, θα δώσω ότι έχω και δεν εχω για να τα καταφέρω, συν του οτι έχω δυο πολύ υποστηρικτικούς γονείς που μπορούν να με βοηθησουν σε ο,τι χρειαστώ (τονίζω ότι ΔΕΝ είμαστε πλούσιοι, μην παρεξηγηθω, αλλά στα θέματα σπουδών κόβουν από τα δικες τους ανάγκες για να προσφερουν στα παιδιά τους, όλα γίνονται δηλαδή με δικιά τους στέρηση).
Τα εργατικά, ωστοσο, αντιθέτως με την πλειοψηφία που τα θεωρεί βαρετά και τα σιχαίνεται, μου αρέσουν πολύ. Και όχι μόνο το εργατικό δίκαιο, αλλά και το ασφαλιστικό, το κληρονομικό, το συνταξιοδοτικό κλπ, επομένως θα μου άρεσε παρά πολύ να γίνω εργατολόγος (δηλ. να ανοιξω εργατολογικο γραφειο, δεν σκέφτομαι το ενδεχόμενο να δουλέψω σε μια εταιρία, χωρίς να το αποκλειω φυσικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα). Σκέφτομαι λοιπόν να ακολουθήσω μετα το πτυχίο μου το ΠΜΣ του ΕΚΠΑ για το Εργατικό Δίκαιο, αλλα θα ψάξω και αυτό που μου προτεινεις, καθώς δεν ηξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, οπότε σε ευχαριστω και για αυτό :)
Να σου πω την αλήθεια είμαι από τα ελάχιστα άτομα που μου αρεσει το 90% των μαθημάτων που έχω κάνει, φυσικά άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο, πχ προτιμώ τα ποινικά απο αυτά του τομεα διεθνούς δικαίου, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μου αρέσουν τα τελευταία, γενικα είμαι πολύ ενθουσιασμένη με τη σχολή μου και λατρευω το αντικείμενο!
Αυτα, σε ευχαριστω και πάλι πολυ :)
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι όλοι οι απόφοιτοι ψυχολογίας με το που τελειώνουν την σχολή αυτό κάνουν. Ανοίγουν κατευθείαν ένα γραφείο και κολυμπάνε στο χρήμα γιατί εννοείται πως αποδίδει και αμέσως. Όχι ότι κωλοχτυπιουνται με 1-2 μεταπτυχιακά ο καθένας και προσπαθούν να βρουν τρόπο να βιοποριστουν. Επειδή έχω μιλήσει με αρκετά παιδιά από ψυχολογία και είσαι και γνωστό τρολ στο φόρουμ σταματά σε παρακαλώ να τρολαρεις παντού γιατί τα διαβάζουν και υποψήφιοι πανελληνίων πολλά πράγματα εδώ μέσα και μπορεί να επηρεαστούν με λάθος τρόπο. Θεωρώ ο επαγγελματικός προσανατολισμός είναι κάτι πολύ σημαντικό για να πετάει ο καθένας την μπαρουφα του έτσι. Τουλάχιστον σκέψου πριν μιλήσεις και ποιος θα σε διαβάσει

οπως σε όλα τα θεματα με λέτε τρολ και αυτή είναι η απάντηση ... επίσης και το άλλο όλοι ξέρετε κάποιον και σας εχει πει Την κατάσταση...

οι περισσοτεροι ανεξάρτητα απο την σχολη προσπαθούν να διοριστούν κάπου είτε το δημοσιο είχε στον ιδιωτικό τομέα. Το δημόσιο εχει πεθανει και αυτο πρεπει να τι καταλάβετε... στο ιδιωτικό εκμετσλευοντΆι.. Απλά όσο,είστε φοτητες μαζεύετε λεφτά ... αυτί ειναι το κόλπο όταν τελειώνετε επενδύετε

.
συνηθως ασθενείς είναι χρόνιοι και η συνεδρια ειναι στοιχίζει με 4 ασθενείς βγάζεις λειτουργικά εξοδα ( αυτο δε γιμετΆι πουθενά άλλου) Αν είσαι λιγο εξυπνος διαλέγοντας καλή θέση και λιγο καλός στη δουλειάΙμ σου μπορεις να τα καταφέρεις. Πιο εύκολα απο Το να ανοίξεις δικηγορικο γραφείο.

δε τρολαρω σε θέματα εκπαίδευσης το έχω πει 1000χες φορές. Και το βλέπετε πσντου κσι η κουτσή Μαρία ψυχοθεραπεία κάνει Και μπορει να τις καλύψει ο εοππυ , επίσης καθε παιδι οι ειδικοί παιδαγωγοί λέμε τώρα το βαφτίζουν ΔΕΠΥ .... ενώ ειναι απλά κακόμαθημενα, στα δεπυ ψυχοθεραπειες κάνέι...

γενικα ο κόσμος , πανε στους ιατρους και κλαιγονται οτι δέν έχουν λεφτά και κανουν ψυχοθεραπείες Σε ψυχολόγους και botox , laser και καλοπισμσυς...Σε δερματολόγους
 
Τελευταία επεξεργασία:

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Θετω αυτο το ερωτημα ως φοιτητης της Νομικης καθως εγω ο ιδιος δεν μπορω να διακρινω τις προοπτικες για τις οποιες κανουν λογο συνεχως καθηγητες, γονεις, κοινωνικος περιγυρος. Για να ανοιξει καποιος γραφειο θελει αρκετα μεγαλο κεφαλαιο αλλα και την αντιστοιχη πελατεια. Το επαγγελμα ειναι υπερκορεσμενο, οι εισφορες υψηλες. Το δικαστικο σωμα απορροφαει 150 ατομα ετησιως, ενω οι συμμετεχοντες πλησιαζουν τους 1600.Τα ιδια ισχυουν και για τις εξετασεις συμβολαιογραφων και για τη σχολη δημοσιας διοικησης. Οι μονοι που εχουν καποια προοπτικη ειναι αυτοι που εχουν ετοιμα γραφεια και οχι παντα διοτι σε αρκετες περιπτωσεις οι μονες υποθεσεις αφορουν κτηματολογια, ενσημα, πραγματα που στο εγγυς μελλον μπορουν να γινονται ψηφιακα (αν και με μεγαλη καθυστερηση λογω της βραδυτητας που χαρακτηριζει το ελληνικο δημοσιο) χωρις να χρειαζεται η παρεμβαση δικηγορων. Αναφορικα με την κατασταση νομικων συμβουλων στο ιδιωτικο τομεα δεν γνωριζω πολλα, αλλα οσα εχω ακουσει δεν ειναι ενθαρρυντικα σχετικα με τις προοπτικες απασχολησης.
Μην είσαι τόσο απαισιόδοξος, δεν είναι όλα τόσο μαύρα, το παρουσιάζεις λες και αν κάποιος δεν εχει έτοιμο γραφείο θα πεινάσει, ενώ δεν ισχύει αυτό. Φυσικά είναι μια μεγαλη διευκολυνση, όχι μόνο στη Νομική, γενικά αν έχεις συγγενή στο επαγγελμα, είτε είσαι δικηγόρος είτε εργάτης σε οικοδομή, αλλά υπάρχει μια τεράστια μεριδα ανθρώπων που ξεκινανε από το μηδεν και τα καταφέρνουν λόγω εξυπναδας, ικανοτητας και αγάπης για τη δουλειά τους.
Το κεφαλαιο που απαιτείται για να ανοιξει κάποιος γραφείο δεν με απασχολει, κατανοω ότι είναι τεράστιος παράγοντας για άλλα παιδιά, απλώς μιλάω για μενα, το μόνο μου θεμα στο να ανοίξω γραφείο είναι το ότι δεν έχω έτοιμη πελατεία από κάποιον γονέα ήδη στο επαγγελμα.
Οι εξετάσεις δημοσιας διοίκησης και συμβολαιογράφων δεν με ενδιαφερουν επαγγελματικά, οπότε δεν το έχω ψάξει, λογικά όπως τα λες θα είναι.
Για τις εξετάσεις στο δικαστικο, πράγματι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος, αλλά όπως είπα και σε προηγούμενη απάντηση, εάν αποφασίσω ότι αυτό θέλω να κάνω, τότε και την προετοιμασία μου σε φροντιστήριο θα κάνω, και θα δίνω μέχρι να περάσω.
Για την ψηφιοποίηση των νομικων υποθέσεων που αναφέρεις, δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχει εκεί έξω άνθρωπος, ο οποίος θα πιεζεται από προθεσμίες και απο χίλια άλλα και θα αφήνει την τύχη του στο δημόσιο, ενώ μπορεί να πάει σε ιδιώτη (δικηγόρο-εργατολογο) και να του κάνει τη δουλειά στο τσακ μπαμ. Και αυτό το έχω ακούσει από άτομα στο επάγγελμα, δεν θα σου το έλεγα αν δεν το ήξερα στα σίγουρα.
Αυτα, σε ευχαριστω για την απάντηση και ευχομαι να κανείς επαγγελματικά ο,τι ονειρεύεσαι!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όταν τελειώσεις ψυχολογία μπορείς να φτιάξεις επί τόπου ένα γραφείο χωρίς πολλά έξοδα και να αποδόσει αμέσως. Με την νομική ισχύουν αυτά που λέει ο φίλος απο πάνω.
(που όμως δε γνωρίζω και εγώ για αυτό δε μπορώ να αναφερθώ )
Εχω 12 συγγενεις ψυχολόγους με γραφεία, οι 9 παλεύουν να βιοποριστουν και ο 1 το έκλεισε και έπιασε δουλειά αλλου, σε άσχετο κλάδο. Μακάρι να είναι όπως τα λες και οι περιπτώσεις αυτές να είναι η εξαιρεση
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρά πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες να μου απαντήσεις, δεν το θεωρώ δεδομένο.
Καταρχας καλή επιτυχία και σε σενα, καλη σταδιοδρομία και εύχομαι να σου πάνε όλα όπως ακριβώς τα ονειρεύεσαι!
Οσον αφορά στο θέμα της δυσκολίας εισαγωγής στην ΕΣΔι, δεν με προβληματίζει τόσο αυτό, γιατι ξέρω πως, αν αποφασίσω ότι θέλω να κάνω αυτό, θα δώσω ότι έχω και δεν εχω για να τα καταφέρω, συν του οτι έχω δυο πολύ υποστηρικτικούς γονείς που μπορούν να με βοηθησουν σε ο,τι χρειαστώ (τονίζω ότι ΔΕΝ είμαστε πλούσιοι, μην παρεξηγηθω, αλλά στα θέματα σπουδών κόβουν από τα δικες τους ανάγκες για να προσφερουν στα παιδιά τους, όλα γίνονται δηλαδή με δικιά τους στέρηση).
Τα εργατικά, ωστοσο, αντιθέτως με την πλειοψηφία που τα θεωρεί βαρετά και τα σιχαίνεται, μου αρέσουν πολύ. Και όχι μόνο το εργατικό δίκαιο, αλλά και το ασφαλιστικό, το κληρονομικό, το συνταξιοδοτικό κλπ, επομένως θα μου άρεσε παρά πολύ να γίνω εργατολόγος (δηλ. να ανοιξω εργατολογικο γραφειο, δεν σκέφτομαι το ενδεχόμενο να δουλέψω σε μια εταιρία, χωρίς να το αποκλειω φυσικά γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράγματα). Σκέφτομαι λοιπόν να ακολουθήσω μετα το πτυχίο μου το ΠΜΣ του ΕΚΠΑ για το Εργατικό Δίκαιο, αλλα θα ψάξω και αυτό που μου προτεινεις, καθώς δεν ηξερα ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, οπότε σε ευχαριστω και για αυτό :)
Να σου πω την αλήθεια είμαι από τα ελάχιστα άτομα που μου αρεσει το 90% των μαθημάτων που έχω κάνει, φυσικά άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο, πχ προτιμώ τα ποινικά απο αυτά του τομεα διεθνούς δικαίου, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μου αρέσουν τα τελευταία, γενικα είμαι πολύ ενθουσιασμένη με τη σχολή μου και λατρευω το αντικείμενο!
Αυτα, σε ευχαριστω και πάλι πολυ :)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές σου! Το ότι έχεις την απαραίτητη στήριξη είναι πολύ σημαντικό. Για το δικαστικό σώμα έχεις χρόνια να το σκεφτείς,μιας και υπάρχει το ηλικιακό όριο. Μια καλή επιλογή, εφόσον σου αρέσουν κληρονομικά και αστικά γενικότερα, θα ήταν και και αυτή του συμβολαιογράφου. Κλειστό επάγγελμα, μέσω εξετάσεων και αυτό. Έχε το στον νου σου.
Η μάχιμη δικηγορία αντιμετωπίζει πολλές δυσκολίες σήμερα. Ειδικά όταν ξεκινάς από το μηδέν. Αντίθετα, πολλοί δικηγόροι τείνουν όλο και περισσότερο στο να δημιουργούν δικηγορικές εταιρίες ,στις οποίες βρίσκεις μεγάλη "ποικιλία" κλάδων του δικαίου. Μπορείς με το ΠΜΣ εργατικού να κυνηγήσεις θέση εργατολόγου σε αυτές.

Δεν γνωρίζω και πολλές λεπτομέρειες για την άσκηση στην πράξη,μόλις μπω στο παιχνίδι θα σου πω περισσότερα😅
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δυστυχώς έτσι είναι πλέον, ο κλασσικός ελεύθερος επαγγελματίας δικηγόρος (όπως και ο μηχανικός) αν δεν έχει στρωμένη δουλειά, θα αντιμετωπίσει πολλές δυσκολίες στο ξεκίνημα.
Όχι ότι είναι αδύνατον, αλλά ενέχει μεγάλο ρίσκο και θα χρειαστεί χρόνος μέχρι να δικτυωθείς. Επίσης συνήθως κατά τη διάρκεια της πρακτικής άσκησης δεν μαθαίνεις κάτι το ιδιαίτερο και αμείβεσαι πολύ λίγο.
Στις μεγαλύτερες πόλεις κυριαρχούν τα τεράστια δικηγορικά γραφεία που δεν θα σε αφήσουν να επιβιώσεις.
Η φυγή στο εξωτερικό είναι επίσης δύσκολη, λόγω διαφορών στο δίκαιο, εκτός αν χωθείς κάααπως σε επιτροπές της ΕΕ.

Συνοψίζοντας τις λύσεις έχουμε:
-Εθνική σχολή δημόσιας διοίκησης
-Δικαστικό Σώμα
-Συμβολαιογράφος
-Σώμα νομικών συμβούλων στρατού (τρέχει τώρα μία προκύρηξη)
-Ιδιωτική/Ασφαλιστική εταιρία
-Ξανά πανελλήνιες εάν σε παίρνει ηλικιακά για σώματα ασφαλείας/αξιωματικών για να αξιοποιήσεις το πτυχίο σου.
-Προετοιμασία υποψηφίων για κατατακτήριες νομικής
-Πολιτικό γραφείο εάν είσαι διαπλεκόμενος
-ΜΚΟ
-Διάφορες προκυρήξεις ορισμένου χρόνου που τρέχουν ανα φάσεις στον ΑΣΕΠ
(δεν αναφέρομαι σε ακαδημαϊκή καριέρα, καθώς δεν είναι ρεαλιστικό)

Αν και όχι νομικός, αυτό που θα έκανα είναι κατά τη διάρκεια της πρακτικής (ή και όσο είμαι φοιτητής), είναι να δω ποιες από τις παραπάνω διεξόδους έχουν κατά το δυνατόν παρόμοια ύλη στις εξετάσεις τους και να δίνω συνεχώς μέχρι να τα καταφέρω.
Σε υπερευχαριστω για την απάντηση!
Δυστυχως καμία από τις προοπτικές που μου προτείνεις δεν με ενδιαφέρει, πέραν του δικαστικού σώματος (τον στρατό δεν τον σκέφτομαι καν, πανελλήνιες δεύτερη φορά δεν βλέπω το λόγο, καθώς είμαι στη σχολή των ονειρων μου και για προετοιμασια για κατατακτηριες νομιζω δεν θα έχω τις απαιτούμενες γνώσεις στο βαθμό που πρέπει για να το κάνω), παρόλα αυτά σε ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου και την βοήθεια σου!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εχω 12 συγγενεις ψυχολόγους με γραφεία, οι 9 παλεύουν να βιοποριστουν και ο 1 το έκλεισε και έπιασε δουλειά αλλου, σε άσχετο κλάδο. Μακάρι να είναι όπως τα λες και οι περιπτώσεις αυτές να είναι η εξαιρεση
αν δε μπορείς να κρατήσεις πελατες τότε να αλλάξεις Δούλεία... σημαντικό είναι να βρεις καλή θέση σε συτα και να έχεις γνωριμίες με ιατρους ...και καλο marketing

...εγώ γνωρίζω 2 που πάνε πολυ καλα, δικηγόρους γνωρίζω μερικούς που ειναι υπάλληλοι δε γνωρίζω νεο παιδί που άνοιξε σε αυτές τις εποχές δικό του γράφειο...δικηγορικό αντίθετα εσύ γνωριζεις 9 ψυχολόγους και εγώ άλλες 2 👌 ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντως , αυτο για τους αποφοίτους νομικής και το εξωτερικό δεν ισχύει !
Παρα πολλα ατομα καταφεύγουν στο εξωτερικό με επιτυχία.
Φυσικα και θα κάνεις κάποιο μαστερ εξω πρώτα αλλα το πτυχίο νομικής θεωρείται δυνατό παντού.

@wannabelawyer σκέφτεσαι παρα πολυ έξυπνα και ωριμα.
Οι περισσότεροι , στρέφονται σε κορεσμένα αντικείμενα(μιλαω γενικά , οχι μονο για τη νομική) με αποτελέσμα να μη μπορούν να βιοποριστουν μετέπειτα.
Επισης , με βαση τη εμπειρία μου με νομικαριους οι περισσότεροι μισουν αυτα τα πραγματα που αναφέρεις αρα μαλλον ειναι έξυπνο να πας προς τα εκεί.
Βεβαια εγω ουδεμία σχέση δεν εχω με τη νομική .
Γι αυτό που ειμαι σίγουρη όμως ειναι οτι με αγαπη για το αντικείμενο,κόπο , θεληση και χρήματα ( παλι πολυ ώριμο που το αναφερες)
μπορείς να τα καταφέρεις μια χαρα :))
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πραγματικά πόσες άλλες βλακείες θα ακούσω εδώ μέσα.Πρώτα σκεφτόμαστε και μετά μιλάμε.Οι δικηγόροι δεν είναι ιατροί για να μαζέψουν πελατεία. Καταρχάς υπάρχουν δουλειές για να μαζέψει πελατεία?Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Επιπλέον ποιος θα εμπιστευτεί ένα κοριτσάκι, χωρίς πείρα, για να του κάνει την δουλειά? Εδώ οι μεγάλοι(ηλικιακά) δικηγόροι τρώγονται, θα κωλώσουν σε ένα νέο κορίτσι? Αυτά τα ξέρω γιατί κατάγομαι από οικογένεια δικηγόρων, επομένως φυσικό είναι να γνωρίζω κάποια πράγματα.

Με βάση αυτά που μου έχουν πει, πλέον ψωμί έχουν τα ποινικά και τα εταιρικά(εταιρικό δίκαιο, τραπεζικό δίκαιο,φορολογικό δίκαιο, εμπορικό). Ωστόσο για να ασχοληθείς με εταιρικά πρέπει να παραμείνεις στην Αθήνα, μιας και εκεί βρίσκονται όλες οι εταιρείες. Στην περίπτωση αυτή καλό θα ήταν να πραγματοποιήσεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, μιας και οι δικηγορικές εταιρείες δεν προσλαμβάνουν εύκολα και άμα δεν δουν κάτι που θα τους εντυπωσιάσει, είναι δύσκολα τα πράγματα. Με λίγα λόγια ένα μεταπτυχιακό από το ΕΚΠΑ δεν τους λέει κάτι.

Όσο για το αν ένας ψυχολόγος βρίσκει ευκολότερα δουλειά, απλά γελάω.Τα λεφτά που βγάζει ένας πολύ καλός δικηγόρος που έχει χτίσει όνομα στην πιάτσα δεν πρόκειται ποτέ να τα δει ένας ψυχολόγος.Ποτέ!
 

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
αν δε μπορείς να κρατήσεις πελατες τότε να αλλάξεις Δούλεία... σημαντικό είναι να βρεις καλή θέση σε συτα και να έχεις γνωριμίες με ιατρους ...και καλο marketing

...εγώ γνωρίζω 2 που πάνε πολυ καλα, δικηγόρους γνωρίζω μερικούς που ειναι υπάλληλοι δε γνωρίζω νεο παιδί που άνοιξε σε αυτές τις εποχές δικό του γράφειο...δικηγορικό αντίθετα εσύ γνωριζεις 9 ψυχολόγους και εγώ άλλες 2 👌 ...
"δικηγόρους γνωρίζω μερικούς που είναι υπάλληλοι"
Μα εσυ είσαι ειδήμων επί του θέματος! Γνωρίζεις "μερικούς δικηγόρους", διαφωτισε μας για οτιδήποτε αφορά τη σχολή μας, τα δεδομένα μέσα και γύρω από αυτή, την αποκατάσταση που προσφέρει, τα συγκριτικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα σε σχέση με την ψυχολογία!
Έτυχε και είδα και κάπου αλλού μια μακροσκελή σου ανάρτηση στην οποία ανελυες περί νομικής και ψυχολογίας και θα ήθελα, με όλη την καλή διάθεση,να σε παροτρύνω αφενός να μη συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια -γιατί πραγματικά δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους- και αφετέρου να μην είσαι τόσο απόλυτος για το ποια είναι "καλυτερη", εφόσον δεν έχεις κάποια ιδιαίτερη, όπως και ο ίδιος λες, γνώση του κλάδου.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πραγματικά πόσες άλλες βλακείες θα ακούσω εδώ μέσα..Ποτέ!
Με λίγα λόγια λες οτι ένας νέος επαγγαλματίας μπορεί πιο εύκολα να ανοιξει δικιά του επιχίρηση αν είναι ιατρός ή ψυχολόγος παρά δικηγόρος... αυτό κάθομαι και λέω στα παιδιά συνεπώς δε λέω βλακείες απλά λεμε τα ίδια σε διαφορετικές οπτικές γωνίες.

Εσύ υποστηρίζεις να είσαι υπάλληλος σε μια μεγάλη εταιρία και εγώ την φάση ελεύθερου επαγγελματία.

Θεωρώ τα λεφτά που μπορεί να βγάλει ένας καλός ιατρός στην Ελλάδα δε μπορεί να τα βγάλει κανένας άλλος κλάδος. Αλλά δε είναι αυτό το θέμα μας μιλάμε για νέους τώρα και εκεί πρέπει να επικεντρωνόμαστε.

"δικηγόρους γνωρίζω μερικούς που είναι υπάλληλοι"

αφού δε γνωρίζω τι να κάνουμε...

μίλησα για προοπτικες να ανοίξεις γραφείο δικό σου... ουσιαστικά με επιβεβαίωσε ο φίλος πάνω. Από νομική πολύ πιο δύσκολο.

Δεν ξέρω τι ειναι καλύτερο ή όχι (να ανοίξεις γραφείο ή να είσαι υπάλληλος σε μια μεγάλη πολυεθνική) εγώ αναφέρομαι συγκεκριμένα να ανοίξεις κάτι δικό σου... που είναι πιο εύκολο από ψυχολογία. Μπορεί ένας δικηγόρος να βγάλει πολυ περισσότερα ως υπάλληλος μεγάλου γραφείου.
_____________________________


Συνεπώς παιδιά δε χρειάζεται να μαλώνουμε λέμε ακριβως τα ίδια πράγματα από αλλη γωνία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Με λίγα λόγια λες οτι ένας νέος επαγγαλματίας μπορεί πιο εύκολα να ανοιξει δικιά του επιχίρηση αν είναι ιατρός ή ψυχολόγος παρά δικηγόρος... αυτό κάθομαι και λέω στα παιδιά συνεπώς δε λέω βλακείες απλά λεμε τα ίδια σε διαφορετικές οπτικές γωνίες.

Εσύ υποστηρίζεις να είσαι υπάλληλος σε μια μεγάλη εταιρία και εγώ την φάση ελεύθερου επαγγελματία.

Θεωρώ τα λεφτά που μπορεί να βγάλει ένας καλός ιατρός στην Ελλάδα δε μπορεί να τα βγάλει κανένας άλλος κλάδος.
Δεν είπα αυτό.Είπα ότι ο δικηγόρος δεν είναι γιατρός, το οποίο σημαίνει ότι δύσκολα μπορεί να ανοίξει γραφείο.Τα ίδια ισχύουν και για τους ψυχολόγους, μηχανικούς κ.λ.π.Για την αμοιβή θα διαφωνήσω.
 

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Με λίγα λόγια λες οτι ένας νέος επαγγαλματίας μπορεί πιο εύκολα να ανοιξει δικιά του επιχίρηση αν είναι ιατρός ή ψυχολόγος παρά δικηγόρος... αυτό κάθομαι και λέω στα παιδιά συνεπώς δε λέω βλακείες απλά λεμε τα ίδια σε διαφορετικές οπτικές γωνίες.

Εσύ υποστηρίζεις να είσαι υπάλληλος σε μια μεγάλη εταιρία και εγώ την φάση ελεύθερου επαγγελματία.

Θεωρώ τα λεφτά που μπορεί να βγάλει ένας καλός ιατρός στην Ελλάδα δε μπορεί να τα βγάλει κανένας άλλος κλάδος.



αφού δε γνωρίζω τι να κάνουμε...

μίλησα για προοπτικες να ανοίξεις γραφείο δικό σου... ουσιαστικά με επιβεβαίωσε ο φίλος πάνω. Από νομική πολύ πιο δύσκολο.
Το thread αφορά στις προοπτικές ενός αποφοίτου νομικής, και όχι στις προοπτικές ενός αποφοίτου νομικής ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ με αποφοίτους άλλων σχολών. Ήτοι "τι να κάνω μετα τη νομική" και όχι "θα έβγαζα καλυτερα λεφτά αν ήμουν απόφοιτος νομικής ή ψυχολογίας ή ιατρικής ή μαγειρικής". Επομένως αρχικά ας αφήσουμε απ έξω το τι κάνουν οι άλλοι εκτός κλάδου και αν βγάζουν λιγότερα ή περισσότερα, και εν συνεχεία ας αφήσουμε καλυτερα όσους γνωρίζουν πραγματικά τι παίζει με τη σχολή μας να μιλήσουν. Και όχι όσους "ακουσαν τι παίζει" ή "έχουν κάποιους γνωστούς"
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το thread αφορά στις προοπτικές ενός αποφοίτου νομικής
ωραία αν ένας απόφοιτος βγάλει νομική και είναι καλός σε αυτό που κάνει έχει πολύ καλές προοπτικές.ζ
ζητώ συγγνώμη για τια αντιπαραθείς και τα off topic Μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top