Υπάρχει αληθινή φιλία;

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν "ψάχνω". Όποιος θέλει ας γίνει φίλος μου, εγώ δεν βάζω κριτήρια. Άμα δεν μου "ταιριάζει" θα φύγει αυτός από μόνος του, γιατί δεν θα του "αρέσω". Αν όχι, λογικά θα κάνουμε καλή παρέα ύστερα. Και δεν θεωρώ παρέα να βγαίνεις και να δραστηριοποιείσαι κοινωνικά, αλλά να μπορείς να κάνεις και να συζητάς τα πάντα με τον άλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχω και γω απογοητευτεί κατά καιρούς από φιλίες που πίστευα πως είναι αληθινές ή οτι θα κρατήσουν,διότι τελικά χάθηκαν ή αποδείχθηκαν επιφανειακές.Έξακολουθώ όμως να πιστεύω πως υπάρχουν αληθινές φιλίες, απλώς έτσι όπως είναι τα πράγματα,μπορεί και εμείς οι ίδιοι να κάνουμε λάθη,να βιαζόμαστε να βρούμε αληθινούς φίλους και καταλήγουμε να απομακρύνουμε τους άλλους οι οποίοι μπορεί να μην έχουν ακριβώς τις ίδιες προσδοκίες με μας...!Υπάρχουν βέβαια πολλοί που αρκούνται στο να κάνουν παρέα με πολλά άτομα χωρίς να δένονται ιδιαίτερα --προτιμούν δηλαδή να είναι"δημοφιλείς" ανάμεσα στους κύκλους τους.Φυσικά δεν γίνεται να έχεις μόνο ένα φίλο/κολλητό,δεν αρκεί.Πρέπει να έχεις ανοικτό τον κύκλο γνωριμιών διότι πολύ απλά με τον ένα έχεις ένα κοινό,με τον άλλο,άλλο.Την μια ο ένας δεν μπορεί αλλά η άλλη ευκαιρεί.Είναι ωραίο να έχεις άτομα που μπορείς να βασιστείς και ένας πραγματικός φίλος πρέπει να πληρεί σε αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Ισως κ να υπαρχει. Οταν ημουν μικρη ειχα μια φιλη καρδιακη.....αλλα εφυγε με την οικογενεια της για αλλη πολη. Δεν εχω βρει καποια αλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αληθινή φιλία. Άμα είναι κάποιοι κολλητοί από μικροί, όταν μεγαλώσουν και βρει ο ένας μια γκόμενα τότε αν εκείνη γουστάρει τον κολλητό του και πάει μαζί του τότε ο "φίλος" του δε θα πει < δεν μπορώ να το κάνω αυτό , είναι φίλος μου> ειδικά αν είναι καμία θεογκόμενα! Αντίθετος θα της πει να μην πει τίποτα! Το ίδιο και για τις γυναίκες. Επίσης αυτό που λένε ότι υπάρχει φιλία με το άλλο φύλο είναι φούμαρα! Ακόμα και αν από μωρα είναι μαζί υπάρχει πιθανότητα να ερωτευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αληθινή φιλία. Άμα είναι κάποιοι κολλητοί από μικροί, όταν μεγαλώσουν και βρει ο ένας μια γκόμενα τότε αν εκείνη γουστάρει τον κολλητό του και πάει μαζί του τότε ο "φίλος" του δε θα πει < δεν μπορώ να το κάνω αυτό , είναι φίλος μου> ειδικά αν είναι καμία θεογκόμενα! Αντίθετος θα της πει να μην πει τίποτα! Το ίδιο και για τις γυναίκες. Επίσης αυτό που λένε ότι υπάρχει φιλία με το άλλο φύλο είναι φούμαρα! Ακόμα και αν από μωρα είναι μαζί υπάρχει πιθανότητα να ερωτευτούν.

Αυτο που λες εχει τυχει στον αδερφο μου,ειχε εναν κολλητο απο τα γεννοφασκια του καθως αυτος εμενε στο διπλανο διαμερισμα απο εμας στον ιδιο οροφο στην ιδια πολυκατοικια.Ηταν ολη μερα μαζι,παιζανε,πηγαινανε σχολειο καθε πρωι μαζι,γυρναγανε μαζι,τρωγανε ειτε στο δικο μας σπιτι ειτε στο δικο του και τεσπα να μην τα πολυλεω,ειχαν ορκιστει οτι οποιος παντρευτει πρωτος θα τον παντρεψει ο αλλος...απο τοτε περασανε χρονια και ο κολλητος του αρχισε να απομακρυνεται οταν βρηκε την πρωτη γκομενα που του εκατσε,τωρα με το ζορι τον συνανταει στα σκαλοπατια και του λεει μιση καλημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αυτο που λες εχει τυχει στον αδερφο μου,ειχε εναν κολλητο απο τα γεννοφασκια του καθως αυτος εμενε στο διπλανο διαμερισμα απο εμας στον ιδιο οροφο στην ιδια πολυκατοικια.Ηταν ολη μερα μαζι,παιζανε,πηγαινανε σχολειο καθε πρωι μαζι,γυρναγανε μαζι,τρωγανε ειτε στο δικο μας σπιτι ειτε στο δικο του και τεσπα να μην τα πολυλεω,ειχαν ορκιστει οτι οποιος παντρευτει πρωτος θα τον παντρεψει ο αλλος...απο τοτε περασανε χρονια και ο κολλητος του αρχισε να απομακρυνεται οταν βρηκε την πρωτη γκομενα που του εκατσε,τωρα με το ζορι τον συνανταει στα σκαλοπατια και του λεει μιση καλημερα...

και να ήταν φίλε μόνο αυτή η περίπτωση....υπάρχουν και άλλες που δεν τις ξέρεις και συνήθως δεν μαθαίνονται! Ο εγωισμός δε μας αφήνει να εμπιστευτούμε. Εγώ πάντως εχω συνηθίσει σε αυτην την ιδέα και δεν παρεξηγώ. Όλοι κάνουμε κουτσουκελες τα μυστικα όμως μένουν κρυφά μόνο για μένα για να χω και την συνιδιση μου ήσυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εσυ ξερεις καλυτερα απο τον καθενα;)

αλλα υστερα απο αυτο που εζησα απο κοντα μεσω του αδερφου μου ,δεν πιστευω στην αληθινη,ανιδιοτελη φιλια...

και εχουνε τυχει και σε εμενα διαφορα,οπως οτι ειχα μια φιλη που καναμε παρεα μονο και μονο για να της δινω τις ασκησεις και να αντιγραφει στις πανελληνιες...ειμαι ναι μεν περηφανη που εβαλα το ληθαρακι μου και κερδισε καποια μορια περισσοτερα λογω της βοηθειας μου αλλα απο την αλλη εχω πολυ πικρεια μεσα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψηλά το κεφάλι

Νεοφερμένος

Ο μανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σόρρυ για το φίλε νόμιζα ότι ήσουν αγόρι :-P...που λες αγαπητή φιλη η αντιγραφή είναι κλεψία! Και δεν της έκανες καλό...κακό της έκανες γιατί δε θα μάθει να δουλεύει με αποτέλεσμα να στηρίζεται σε άλλους...για σκέψου το :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
ευχομαι μετα απο τοσα χρονια να εχει καταφερει να εχει περασει τα μαθηματα στις εξεταστικες με διαβασμα και μονο διαβασμα!

τεσπα,δεν ειναι το μονο που μου εχει τυχει,αλλα γενικα εμαθα να κραταω πισινες με ολα αυτα γιατι τιποτα δεν ειναι οπως φαινεται και τελικα τον καλο στην εποχη μας τον λενε μαλακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kel12

Νεοφερμένος

Η kel12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Άλλοι λένε πως ο φίλος φαίνεται στις χαρές, άλλοι στις λύπες. Η ουσία είναι πως απλώς φαίνεται. Όλοι πιστεύω έχουμε απογοητευτεί από ανθρώπους -αλλά και απογοητεύσει έστω και άθελα- όμως μια ουσιαστική σχέση δεν μπορεί να είναι ουτοπία. Το δύσκολο είναι τα αισθήματα να είναι αμοιβαία και ο ένας να συμπληρώνει τον άλλο ώστε να περιοριστεί η φθορά του χρόνου και η βαρεμάρα. Προβλήματα θα υπάρχουν πάντα όμως με τη σωστή αντιμετώπιση δε ''ραγίζουν το γυαλί''. Όταν κάτι είναι επιφανειακό, όπως οι περιστασιακές παρέες, τότε όλα κυλάνε ωραία. Όταν κάτι όμως είναι αληθινό τότε θα ξυπνήσει συναισθήματα, ευχάριστα ή δυσάρεστα. Άλλωστε δεν μπορω να σκεφτώ καλύτερο λόγο να κοπεί μια φιλία από τη μακάρια τελειότητα. Οι δυσκολίες είναι το αλατοπίπερο και αυτό που δίνει ενδιαφέρον. Όταν λείπουν οι εντάσεις συνήθως λείπει το ενδιαφέρον και η ουσία:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Li@Ν@

Νεοφερμένος

Η Li@Ν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
2 φορες 'την εχω παθει' απο κολλητες.με την μια καναμε παρεα 3 χρονια και με την αλλη 8.αρχιζω σιγα σιγα να πιστευω οτι δεν υπαρχει αληθινη φιλια :hmm:. ή εστω αν υπαρχει,ειναι σπανιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cretan

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μετά από 18 χρόνια ζωής, μπορώ να πω ότι όντως υπάρχει πραγματική φιλία...Φιλία ουσιαστική και όχι επιφανειακή, που δοκιμάζεται στα δύσκολα και αντέχει...Σίγουρα όμως -και ειδικότερα στις μέρες μας- είναι σπάνιο φαινόμενο... Μάλιστα μπορώ να πω ότι...

<<Φίλους σε εισαγωγικά... γνωρίζω κάθε μέρα...
όμως καλούς και μπιστικούς...
μετρώ στη μια μου χέρα...>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μετά από 18 χρόνια ζωής, μπορώ να πω ότι όντως υπάρχει πραγματική φιλία

lol νταξ, τα ξαναλέμε μετά από άλλα 18 χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αληθινή φιλία μόνο αληθινοί φίλοι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
προσωπικα δεν εχω φιλους.αλλα υπαρχει πραγματικη φιλια απλως ειναι σπανιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
προσωπικα δεν εχω φιλους.αλλα υπαρχει πραγματικη φιλια απλως ειναι σπανιο!
και εγώ τι είμαι δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
<<Φίλους σε εισαγωγικά... γνωρίζω κάθε μέρα...
όμως καλούς και μπιστικούς...
μετρώ στη μια μου χέρα...>>

Αφού μετράς στο ένα χέρι τότε είσαι τυχερός.Εδώ υπάρχουν άτομα που δεν έχουν γνωρίσει κανέναν.

Δεν υπάρχει αληθινή φιλία μόνο αληθινοί φίλοι ...
That's so true. Αληθινοί φίλοι υπάρχουν.Εννοώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που νιώθουν μια ανιδιοτελή αγάπη μέσα τους και θέλουν να τη μοιραστούν με κάποιο άτομο που θα το ονομάσουν φίλο. Το θέμα είναι ότι συνήθως δεν βρίσκουν το άτομο αυτό γιατί είναι πολύ σπάνιο να το βρεις.Και επειδή φιλος1+φίλος2=φιλία αν δεν υπάρχει το άτομο 1 τότε η ισότητα απλά δεν υπάρχει.
Συμπέρασμα:Υπάρχουν αληθινοί φίλοι, δεν υπάρχει αληθινή φιλία όπως είπες γιατί δεν βρίσκεις το άλλο σου μισό για να τη μοιραστείς γιατί απλά υπάρχουν τόσο λίγα άτομα που είναι αληθινοί φίλοι οπότε είναι πρακτικά αδύνατο να συναντηθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Σίγουρα όσο μεγαλώνουμε είναι δύσκολο να υπάρξουν αληθινοί φίλοι,αυτό που λέμε "αδελφές ψυχές".Λίγο η καχυποψία μας που δεν μας αφήνει να ανοιγόμαστε πολύ στους άλλους, λίγο υποχρεώσεις μας, δεν μπορούμε να φροντίζουμε όσο πρέπει τους φίλους μας. Και για να γίνομαι κατανοητή δεν εννοώ τις παρέες που κάνουμε, που εννοείται πως είναι ωραίες αλλά τον φίλο που μπορείς να "ανοιχτείς" να μοιραστείς χαρές, που δεν θα σε κρίνει αλλά θα σε συμβουλέψει και θα σε στηρίξει....
Όσο είμαστε μικροί και "μεγαλώνουμε" μαζί με έναν φίλο, τον ζούμε και τον γνωρίζουμε καλύτερα.Έτσι πιστεύω είναι η απόλυτη αληθινή φιλιά. Η αληθινή φιλία σαφώς και μπορεί να προκύψει κι από αλλού!Γνωριμίες στο Πανεπιστήμιο, στην δουλειά,στο γυμναστήριο...οπουδήποτε!Απλώς απαιτεί χρόνο και κόπο για να για να χαρακτηριθεί με αληθινή συμπάθεια και εμπιστοσύνη μεταξύ των φίλων.
Όσοι δεν καταφέραμε να διατηρήσουμε φιλίες που σαν παιδιά λατρέψαμε, καιρός να βρούμε νέες!Μην απογοητεύεστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
...και λίγο ότι σε άτομα αντίθετου φύλου, επέρχεται φυσιολογικά ο έρωτας! Όντως είναι όμορφο να δημιουργούνται νέες φιλίες που ενδεχόμενα μπορεί να οδηγήσουν σε αληθινή φιλία. Όμως όσο υπάρχει εσωστρέφεια, καχυποψία, ανειλικρίνεια, βαρεμάρα,...είναι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top