Υπάρχει αληθινή φιλία;

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Κοιταξε εγω πιστευω πως υπαρχει. Εχω περασει απο παρομοια φαση με 'σενα και μαλιστα εκανα πολυ καιρο να το ξεπερασω ,οποτε σε καταλαβαινω .Σημασια εχει να καταλαβεις πως επειδη ετυχε καποια/καποιες φορες σε εσενα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει φιλια .Πανω απο ολα ομως σημασια εχει να το ξεπερασεις και να προχωρησεις.Αμα το κατορθωσεις αυτο τοτε εχεις λυσει το προβλημα. Μην αφησεις αυτο το συμβαν παντως να σε κανει να χασεις την εμπιστοσυνη σου στους ανθρωπους ή να σε παρει απο κατω.Απλα μαθε να εισαι επιφυλακτικη και πονηρη(με την καλη εννοια) σε καποιες περιπτωσεις. Ακομα και οι καλυτεροι ανθρωποι ( ή τουλαχιστο αυτοι τους οποιους θεωρουσαμε καλους και αγαθους) μοιαζουν ξαφνικα ξενοι.Δεν ξερω τι σοι μαγικο ειναι αυτο, αλλα ενα σωρο παιδια -ειδικα στην εφηβεια - γινονται αγνωριστα.Σαν να αφηνουν πισω τον παλιο καλο τους εαυτο χωρις καμια προειδοποιηση και τελειως αποτομα.Και, συνηθως, η αλλαγη ειναι προς το χειροτερο:(.


Πολλες φορες στις σχεσεις μας πρεπει να ειμαστε καπως αναισθητοι για να τα βγαλουμε περα. Αναισθητοι και συναμα ευαιθητοι οπου πρεπει. Αλλιως, με την πρωτη φουρτουνα δεν θα τα φερνεις βολτα.


Σιγουρα ειναι δυσκολο πραμα να βρεις την αληθινη φιλια. Γενικα, σε αυτην την ηλικια σιγουρα ακομα πιο πολυ. Αλλα οσο υπαρχουν αληθινοι ανθρωποι και αληθινα συναισθηματα χωρις υποκρισιες και ολα τα συναφη, εχεις πολλες περισσοτερες ελπιθδες να βρεις εναν αληθινο φιλο.:)


Επισης, να αναφερθει πως δεν προκειται ποτε μα ποτε να βρειτε φιλους αληθινουν αλλαζοντας κι εσεις ωστε να τους μοιαζετε , πραγμα που λογικα ηδη θα γνωριζετε απλα ηθελα να το τονισω. Δοκιμασμενο (δυστυχως).:D
Οταν προσποιεισαι/φερεσαι/ντυνεσαι/μιλας/ο,τι αλλο θελετε σαν να'σαι καποιος αλλος οσο καλα και αν υποκρινεσαι το νιωθουν και οι αλλοι και πιο πολυ εσυ ο ιδιος/α.Γι'αυτο καλυτερα να εχεις ελαχιστους φιλους τους οποιους θα αγαπας και θα σε αγαπανε και με τους οποιους το γελιο θα βγαινει μεσα απο την ψυχη σου παρα ενα σωρο καθυστερημενους ετσι για να λες οτι εχω ''φιλους'' οπου θα γελας μονο για να φανει πως περνας καλα.:)

Μεγάλωσε τη γραμματοσειρά, δε βλέπω :pfff:



:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Δεν ξερω τι σοι μαγικο ειναι αυτο, αλλα ενα σωρο παιδια -ειδικα στην εφηβεια - γινονται αγνωριστα.Σαν να αφηνουν πισω τον παλιο καλο τους εαυτο χωρις καμια προειδοποιηση και τελειως αποτομα.Και, συνηθως, η αλλαγη ειναι προς το χειροτερο:(.

αυτό συμβαίνει επειδή λανθασμένα πιστεύουν ότι αν πάνε με τη μάζα θα χαίρουν περισσότερης αποδοχής.Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην εφηβεία αλλά σε όλους τους σταθμούς ζωής των ανθρώπων.Δεν ακούνε τον εαυτό τους και δεν κάνουν κάτι με την καρδιά τους αλλά κάνουν ότι κάνουν οι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μεταξύ γυναικών πιστεύω ειναι πιο δύσκολο να υπάρξει αληθινή φιλία.
φιλία αναπτύσσεται όταν οι καταστάσεις δένουν τα άτομα, στο στρατό πχ μπορεί να δημιουργηθούν ισχυρές φιλίες λόγο των δυνατών εμπειριών. ή σε μια ποδοσφαιρική όμαδα κτλ..
μια φιλία πρέπει να δοκιμαστεί σε δύσκολες καταστάσεις για να γίνει αληθινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
αυτό συμβαίνει επειδή λανθασμένα πιστεύουν ότι αν πάνε με τη μάζα θα χαίρουν περισσότερης αποδοχής.Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην εφηβεία αλλά σε όλους τους σταθμούς ζωής των ανθρώπων.Δεν ακούνε τον εαυτό τους και δεν κάνουν κάτι με την καρδιά τους αλλά κάνουν ότι κάνουν οι άλλοι.


Ναι γνωριζω γιατι το κανουν και συμφωνω σε αυτο που λες. Αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος βεβαια αναμεσα στους πολλους. Απλα ειναι αρκετα αξιοθαυμαστο(;) το πώς με το που πατανε το ποδι τους (οι περισσοτεροι) στο Γυμνάσιο ηδη νιωθουν λες και ειναι δεν ξερω και 'γω και ποιοι.Δεν υπαρχει λογος να το αναλυσουμε ομως. Το 'χω συζητησει τοσες φορες το θεμα και εχω παρατηρησει κι εγω τους συνομηλικους μου ,για να δω αν τα συμπερασματα που εβγαλα ηταν οντως σωστα , που το εχω σιχαθει.:eek:


Χωρια που βγαιναμε λιγο off-topic.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DLS_IL

Νεοφερμένος

Ο DLS_IL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ναι , αλλά γιατί να σε εκμεταλλεύονται και στο τέλος να περνάνε μια χαρά και εσύ να βγαίνεις χαμένος;

Και εγώ ώρες ώρες το αναρωτιέμαι αυτό... Τελικά υπάρχουν φίλοι ή φίδοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν δεν υπάρχει ζήλια και συμφέροντα μπορεί να αναπτυχθεί μια ουσιαστική φιλία.Αρκεί να εμπιστευτεί ο ένας στον άλλο πράγματα.Να ανοίξει ο ένας στον άλλο την καρδιά του.
Υπάρχει αληθινή φιλία.Απλά συνήθως δεν την βρίσκεις στο πρώτο πρόσωπο που θα αποκαλέσεις φίλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
οταν λεω δεν ειχα ποτε ενοω κολληους φιλους..νταξυ με αρκετα παιδια κανω παρεα αλλα κολλητους/ες δεν εχω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

friendly

Νεοφερμένος

Η friendly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
υπαρχει αληθινη φιλια το πιστευω και το εχω νιωσει και συνεχιζω να το νιωθω..αισθανομαι πολυ τυχερη και για την παρεα μου αλλα και για της κολλητες μου..χρειαζεται χρονος υπομονη για να βρεις ατομα σωστα σοβαρα και να επικοινωνεις μαζι τους χωρις να υπαρχει ζηλεια..να στεναχωριεσαι οταν δεν ειναι καλα και να χαιρεσαι οταν τους βλεπεις να χαμογελανε...την εχω πατησει πολυ ασχημα απο φιλους για αυτο πολλες φορες ειμαι καχυποπτη με τους αλλους ενω δεν πρεπει..ειναι δυσκολο να βρεις ατομα τα οποια να μην σκεφτονται ασχημα σε βλεπουν να πηγαινεις μπροστα..ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο σιγουρα...Και ειμαι τυχερη που εχω καποιους κολλητους φιλους...απο το νηπιαγωγειο αλλα και απο το Πανεπιστημιο...
Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινοταν χωρις αυτους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εισαι τοσο τυχερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ναι γνωριζω γιατι το κανουν και συμφωνω σε αυτο που λες. Αυτος ειναι και ο κυριοτερος λογος βεβαια αναμεσα στους πολλους. Απλα ειναι αρκετα αξιοθαυμαστο(;) το πώς με το που πατανε το ποδι τους (οι περισσοτεροι) στο Γυμνάσιο ηδη νιωθουν λες και ειναι δεν ξερω και 'γω και ποιοι.Δεν υπαρχει λογος να το αναλυσουμε ομως. Το 'χω συζητησει τοσες φορες το θεμα και εχω παρατηρησει κι εγω τους συνομηλικους μου ,για να δω αν τα συμπερασματα που εβγαλα ηταν οντως σωστα , που το εχω σιχαθει.:eek:


Χωρια που βγαιναμε λιγο off-topic.:(
και εμένα, ο τότε καλύτερος μου φίλος με το που πάτησε πόδι στο γυμνάσιο, άλλαξε και απομακρύνθηκε. Τώρα άμα φταίει το κρεμμύδι ή το σκόρδο που τρώω δεν ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,932 μηνύματα.
δεν πιστεύω σε αληθινά πράγματα γιατί πολύ απλά, δεν μου αρέσει ο όρος "αληθινή" φιλία
η "αληθινή" φιλία, με παραπέμπει στην τελειότητα, που για μένα, δεν υπάρχει τελειότητα
ειδικά η φιλία είναι τόσο εύπλαστη και υπόκειται σε μεταβολές οπότε δεν έχει νόημα να ψηρίζω το θέμα
περνάω καλά σήμερα με ανθρώπους που με κάνουν να περνάω καλά
για αύριο έχει ο θεός, γιατί όσο περνάνε τα χρόνια, αυξάνονται οι ευθύνες, οι υποχρεώσεις, οι προκλήσεις..κτλ καθώς αλλάζει και ο τρόπος σκέψης και οι προτιμήσεις
συνεπώς, αύριο μπορεί να βαρεθώ ή να με βαρεθούν

όλα μέσα στην ζωή είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
φυσικά και δεν είναι τέλειοι οι φίλοι [κανείς μας δεν είναι, μόνο οι ψωνάρες/σνομπ (τυχαίο??)]. Απλά όταν δένεσαι με κάποιον τόσο και δεν χάσεις ποτέ επαφή με αυτόν, τότε ναι είναι "αληθινός" ΦΙΛΟΣ. Το θέμα είναι να δεθείς συναισθηματικά, όχι μόνο να περνάς καλά. Απλά με τα σημερινά δεδομένα, οι περισσότεροι φίλοι είναι μόνο για τις καφετέριες και γενικότερα των κοινωνικών δραστηριοτήτων μας... Αλλά σίγουρα υπάρχουν φίλοι που θα τους έχεις για μια ζωή [και ίσως να μην τους βλέπεις και για χρόνια]:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,932 μηνύματα.
daniel όπως το είπες είναι:

με τα σημερινά δεδομένα, οι περισσότεροι φίλοι είναι μόνο για τις καφετέριες και γενικότερα των κοινωνικών δραστηριοτήτων μας
για κάτι παραπάνω ή για φιλία διαρκείας μιας ζωής νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο
ειδικά σήμερα, που ο άνθρωπος έχει κλειστεί στο διαμέρισμα και έχει γίνει λίγο εσωστρεφής και επιφυλακτικός με τις νέες γνωριμίες
παλαιότερα οι άνθρωποι ζούσαν την ζωή έξω στην αυλή του σπιτιού και η γειτονιά τους ήταν ο καθημερινός κόσμος τους όπου όλοι οι γείτονες μοιράζονταν ανησυχίες, προβλήματα, χαρές, έρωτες,...ήταν μια οικογένεια από πλευράς συναισθημάτων
και όχι μόνο αυτό, αλλά δεν ένιωθαν κενοί από πλευράς κοινωνικοποιήσης και φιλίας, ενώ δεν είχαν την ανάγκη να επεκταθούν παραπέρα από την γειτονιά τους...
οι παιδικοί φίλοι τους ήταν κάτι περισσότερο από αδέρφια και στα καλά και στα δύσκολα

σήμερα που υποτίθεται ότι προοδεύσαμε, αποκτήσαμε ίντερνετ, 5 proficiecny, 20 πτυχία Πανεπιστημίου,...κτλ και γίναμε υπόδουλοι των καταναλωτικών αναγκών μας, δεν ξέρουμε να ζούμε...

βρείτε μου τέτοιους φίλους..που να μην έχουν μέσα τους ούτε 0,5% ιδιοτέλεια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angels wings

Νεοφερμένος

Η angels wings αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πιστεύω πως υπαρχει.... απλα ειναι αρκετα δυσκολο να βρεθει και δυστυχως σπανια θα βρεις εναν αληθινο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πως να υπαρξει φιλια? Οι περισσοτεροι ανθρωποι πλεον δε μπορουν να συνυπαρξουν δε μπορουν να ειναι μαζι να κανουν παρεα και να περνανε καλα, γιατι ''κολλανε'' σε μικροπρεπειες. Προτιμουν να σχολιασουν να κουτσομπολεψουν να πουν κακιες για τους αλλους κι ετσι αρχιζουν οι προστριβες και η ''φιλια'' χαλαει. Πως να υπαρξει φιλια οταν δε τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας? Οταν δεν αποδεχομαστε αυτο που ειμαστε? Οταν δεν προσπαθουμε να αλλαξουμε? Το ''αληθινη'' δε το σχολιαζω ειναι στη φαντασια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Πως να υπαρξει φιλια? Οι περισσοτεροι ανθρωποι πλεον δε μπορουν να συνυπαρξουν δε μπορουν να ειναι μαζι να κανουν παρεα και να περνανε καλα, γιατι ''κολλανε'' σε μικροπρεπειες. Προτιμουν να σχολιασουν να κουτσομπολεψουν να πουν κακιες για τους αλλους κι ετσι αρχιζουν οι προστριβες και η ''φιλια'' χαλαει. Πως να υπαρξει φιλια οταν δε τα εχουμε καλα με τον εαυτο μας? Οταν δεν αποδεχομαστε αυτο που ειμαστε? Οταν δεν προσπαθουμε να αλλαξουμε? Το ''αληθινη'' δε το σχολιαζω ειναι στη φαντασια μας!
πολύ σωστά αυτά που λες, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. εγώ έχω έναν φίλο σαν αδερφό, που όλα τα παραπάνω δεν μας χαρακτηρίζουν:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ναι σιγουρα υπαρχουν και λιγες τυχερες εξαιρεσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ναι σιγουρα υπαρχουν και λιγες τυχερες εξαιρεσεις!
Μόλις σου έτυχε μία ;):):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ίσως υπάρχει..
Για πιο ολοκληρωμένη απάντηση πατήστε το κουμπί "ΤΑ ΛΕΓΑΜΕ" και περιμένετε καμιά 10αρια χρονάκια να κάνει Loading..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top