Υπάρχει Θεός; Και αν ναι, ποιος είναι;

Υπάρχει Θεός; Και αν ναι, ποιος είναι;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
  • Ο Ιησούς Χριστός! φυσικά...

  • Ο Ιεχωβά ο Θεός μας, είναι Ένας Ιεχωβά!

  • Αγία Τριάς Ελέησον Ημάς...

  • Δεν υπάρχει Θεός!!!

  • Ναι υπάρχει, αλλά είναι μια απρόσωπη δύναμη, δεν ξέρουμε πολλά Γι'αυτόν..

  • Το άλλο με τον Τοτό το ξερεις;

  • Έλα Παναγία μου, ασφαλώς και υπάρχει!

  • Ο Δίας ο Πατήρ των Θεών..

  • Ο Όντιν..

  • Είμαι vegan!

  • Δεν ξέρω/δεν απαντώ..

  • Ο Αλλάχ...

  • Πότε ο Βούδδας, πότε ο Κούδας, πότε ο Ιησούς και πότε ο Ιούδας!

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
Θυμάμαι ένας μαθηματικός που είχα κάποτε στο γυμνάσιο είχε πει :
"Εαν ο Θεός είναι παντοδύναμος,ας φτιάξει μια πέτρα που δεν μπορεί να την σηκώσει . Εαν την φτιάξει,τότε δεν είναι παντοδύναμος αφού δεν μπορεί να την σηκώσει . Εαν δεν μπορεί να την φτιάξει τότε προφανώς δεν είναι παντοδύναμος."

Συμπέρασμα : εαν ο Θεός υπάρχει δεν είναι παντοδύναμος,απλά πολύ ισχυρός . Ως εκ τούτου δυνητικά κάθε "ισχυρός" άνθρωπος είναι ένας Θεός :P . Ειδάλλως απλά δεν υπάρχει Θεός,μόνο ισχυροί :hehe: .
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Θα έλεγα πως η ύπαρξη μας προέρχεται,όπως και η μουσική, από τύχη.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Θυμάμαι ένας μαθηματικός που είχα κάποτε στο γυμνάσιο είχε πει :
"Εαν ο Θεός είναι παντοδύναμος,ας φτιάξει μια πέτρα που δεν μπορεί να την σηκώσει . Εαν την φτιάξει,τότε δεν είναι παντοδύναμος αφού δεν μπορεί να την σηκώσει . Εαν δεν μπορεί να την φτιάξει τότε προφανώς δεν είναι παντοδύναμος."

Συμπέρασμα : εαν ο Θεός υπάρχει δεν είναι παντοδύναμος,απλά πολύ ισχυρός . Ως εκ τούτου δυνητικά κάθε "ισχυρός" άνθρωπος είναι ένας Θεός :P . Ειδάλλως απλά δεν υπάρχει Θεός,μόνο ισχυροί :hehe: .

Εντάξει, αυτό μας το έλεγε και εμάς μία μαθηματικός, αλλά με τον καιρό κατάλαβα ότι δεν έχει και πολύ βάση. :Ρ Εννοώ, είναι σαν το παράδοξο του Russell με το σύνολο όλων των συνόλων - που δεν υπάρχει. Διορθώνεται εύκολα αυτό. Για την ακρίβεια, στην ZFC συνολοθεωρία, δεν υπάρχει σύνολο που να περιέχει όλα τα σύνολα αλλά ορίζουμε μία νέα έννοια, αυτήν της κλάσης, και έτσι η οντότητα που περιέχει όλα τα σύνολα είναι μία κλάση. Οπότε, χαζομάρες μας έλεγαν στο σχολείο. :Ρ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα έλεγα πως η ύπαρξη μας προέρχεται,όπως και η μουσική, από τύχη.

Η μουσική δεν προέρχεται από την τύχη. Ό,τι ακούς γύρω σου είναι μουσική - τετριμμένα, μπορείς να παραγάγεις μουσική με πιθανότητα 1 με ό,τι κι αν κάνεις.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
Εντάξει, αυτό μας το έλεγε και εμάς μία μαθηματικός, αλλά με τον καιρό κατάλαβα ότι δεν έχει και πολύ βάση. :Ρ Εννοώ, είναι σαν το παράδοξο του Russell με το σύνολο όλων των συνόλων - που δεν υπάρχει. Διορθώνεται εύκολα αυτό. Για την ακρίβεια, στην ZFC συνολοθεωρία, δεν υπάρχει σύνολο που να περιέχει όλα τα σύνολα αλλά ορίζουμε μία νέα έννοια, αυτήν της κλάσης, και έτσι η οντότητα που περιέχει όλα τα σύνολα είναι μία κλάση. Οπότε, χαζομάρες μας έλεγαν στο σχολείο. :Ρ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Η μουσική δεν προέρχεται από την τύχη. Ό,τι ακούς γύρω σου είναι μουσική - τετριμμένα, μπορείς να παραγάγεις μουσική με πιθανότητα 1 με ό,τι κι αν κάνεις.

Θέλω να πιστεύω οτι το έλεγαν μεταξύ σοβαρού και αστείου :laugh: .
Σε κάθε περίπτωση για μερικούς ανθρώπους η πεποίθηση της ύπαρξης του Θείου θεωρώ οτι τους έχει κάψει τον εγκέφαλο εξαιτίας του φανατισμού . Άλλοι πάλι βρίσκουν ψυχική γαλήνη πιστεύοντας σε μια τέτοια οντότητα.Ανεξάρτητα του εαν εν τέλει είναι σωστοί ή λάθος δεν έχει σημασία εφόσον τους βοηθάει να έχουν ισορροπία στην ζωή τους .

Η μουσική τώρα δεν ξέρω εαν είναι τύχη ή όχι,εαν κρύβει μέσα της κάποια υπόσταση θειική ή όχι...Αλλά απο την άλλη εαν κάποιος θεωρεί ως Θεό την ίδια την φύση,τότε ναι,η μουσική είναι άμεσο παράγωγο αυτού του "Θεού". Και όπως λέει ο Μάρκος τα πάντα γύρω μας είναι ουσιαστικά μουσική κατά κάποιον τρόπο.

Το πιο shocking πράγμα που μάθαμε για τον κόσμο μας είναι η κυματική φύση που διαθέτει το κάθε τι.Πλέον τα fields θεωρούνται πολύ πιο θεμελιώδη απο τα ίδια τα σωμάτια. Τα οποία είναι διεγερμένες καταστάσεις αυτών των πεδίων(σαν να πατάς κάποιο πλήκτρο του πιάνου) . Και η μουσική δεν είναι κάτι παραπάνω απο waves διαφορετικών συχνοτήτων . Όπως και το φως βέβαια,όπου οι διαφορετικές συχνότητες δημιουργούν όλη αυτή την ποικιλία των χρωμάτων στο ορατό . Οπότε ναι,νομίζω οτι είναι πολύ πιθανό πως το σύμπαν και επομένως η ίδια η ύπαρξη, έχει κάποια μουσικότητα μέσα της.Η οποία εκδηλώνεται με διαφορετικό τρόπο κάθε φορά (μια μελωδία,ένα χρώμα,μια οσμή,ένα συναίσθημα κτλπ.) .
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Θέλω να πιστεύω οτι το έλεγαν μεταξύ σοβαρού και αστείου :laugh: .
Σε κάθε περίπτωση για μερικούς ανθρώπους η πεποίθηση της ύπαρξης του Θείου θεωρώ οτι τους έχει κάψει τον εγκέφαλο εξαιτίας του φανατισμού . Άλλοι πάλι βρίσκουν ψυχική γαλήνη πιστεύοντας σε μια τέτοια οντότητα.Ανεξάρτητα του εαν εν τέλει είναι σωστοί ή λάθος δεν έχει σημασία εφόσον τους βοηθάει να έχουν ισορροπία στην ζωή τους .

Η μουσική τώρα δεν ξέρω εαν είναι τύχη ή όχι,εαν κρύβει μέσα της κάποια υπόσταση θειική ή όχι...Αλλά απο την άλλη εαν κάποιος θεωρεί ως Θεό την ίδια την φύση,τότε ναι,η μουσική είναι άμεσο παράγωγο αυτού του "Θεού". Και όπως λέει ο Μάρκος τα πάντα γύρω μας είναι ουσιαστικά μουσική κατά κάποιον τρόπο.

Το πιο shocking πράγμα που μάθαμε για τον κόσμο μας είναι η κυματική φύση που διαθέτει το κάθε τι.Πλέον τα fields θεωρούνται πολύ πιο θεμελιώδη απο τα ίδια τα σωμάτια. Τα οποία είναι διεγερμένες καταστάσεις αυτών των πεδίων(σαν να πατάς κάποιο πλήκτρο του πιάνου) . Και η μουσική δεν είναι κάτι παραπάνω απο waves διαφορετικών συχνοτήτων . Όπως και το φως βέβαια,όπου οι διαφορετικές συχνότητες δημιουργούν όλη αυτή την ποικιλία των χρωμάτων στο ορατό . Οπότε ναι,νομίζω οτι είναι πολύ πιθανό πως το σύμπαν και επομένως η ίδια η ύπαρξη, έχει κάποια μουσικότητα μέσα της.Η οποία εκδηλώνεται με διαφορετικό τρόπο κάθε φορά (μια μελωδία,ένα χρώμα,μια οσμή,ένα συναίσθημα κτλπ.) .

Ναι, γενικά ο στόχος με τις μεταφυσικές ανησυχίες είναι να βρεις εκείνη τη θέση που σου δίνει το ελάχιστο distress. :Ρ (Άλλη μία αρχή ελαχίστου, λοιπόν, σε αυτήν τη ζωή). Οπότε, είτε πιστεύουμε είτε δεν πιστεύουμε είτε κάνουμε τις πάπιες (aka αγνωστικιστές :Ρ) την ησυχία μας ψάχνουμε, για αρχή.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Πιστεύω πως ο Ιησούς Χριστός είναι ένα αληθινό υπαρκτό ιστορικό πρόσωπο αλλά δεν πιστεύω πως υπάρχει Θεός με την έννοια που τον παρουσιάζει η θρησκεία.

Και επίσης γιατί να είναι ο Θεός αυτός στον οποίο πιστεύουμε οι Χριστιανοί και όχι αυτός στον οποίο πιστεύουν οι Μουσουλμάνοι.Βασικά ο Θεός(εάν υπάρχει) είναι ένας αλλά κάθε θρηκεία τον χαρακτηρίζει διαφορετικά.

Σίγουρα πάντως το τι θα συμβεί μεταθάνατον το αν δηλαδή πάμε στον "παράδεισο πχ σε έναν άλλο πλανήτη έξω από το ηλιακό μας σύστημα",ξαναγεννηθούμε με άλλο σώμα ή θα περάσουμε σε μια αιώνια ανυπαρξία είναι ένα μυστήριο καθώς και η εξελιξή μας από τον πίθηκο της εποχής του λίθου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Θρησκεια ειναι οποιεςδηποτε πεποιθησεις για τη φυση και τον ανθρωπο.Δηλαδη και η αθεια θρησκεια ειναι.ΠΙστευεις οτι δεν υπαρχει θεος-θεοι.Η πιστευεις στην υλη.Η υλη ειναι 1% του συμπαντος.Ο ανθρωπος εχει και σωμα και πνευμα και ψυχη και υλη και χρονο και αιωνιοτητα.Ακουω την φιλοσοφια της επιστημης που αντλει επηροη και ερμηνεια απο την αρχαια ελλαδα.Θεωρω οτι ηταν οι πρωτοι που καταφεραν να ερμηνευσουν τη φυση και τον ανθρωπο με ολο το πνευμα ανυψωμενο.Θεωρω οτι αυτοι εδωσαν τα φωτα στην ανθρωποτητα και εχουν κερδισει την αιωνιοτητα και θα κερδιζουν παντα στην ιστορια.

Να σας πω και ενα ανεκδοτο για την επιστημη που ακουσα προσφατα.
ΤΙ ειναι επιστημη.
Καποιος περπαταγε στο δρομο νυχτα με σκοταδι και εχασε τα κλειδια του.Λεει πρεπει να τα ψαξω.Καθως περπαταγε ειδε ενα φωτιστικο δρομου με λαμπα.Και καθοταν απο κατω και αρχισε να ψαχνει.Περναει ενας ανθρωπος κει και τον βλεπει.Τι κανεις του λεει κατω απο τη λαμπα.Του λεει εχασα τα κλειδια μου και τα ψαχνω.Και του λεει ο αλλος,μα καλα εδω τα εχασες?Οχι λεει,δεν τα εχασα εδω.Και γιατι ψαχνεις εδω.Γιατι εδω εχει φως.... :bye2:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
αν υπηρχε θεος δε θα γινοντουσαν πολεμοι και θα υπηρχε ειρηνη σε ολο τον κοσμο.Επισης δε θα υπηρχε μεγαλο ποσοστο μεταναστων.Αρα ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε
 

γιω99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιω99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
αν υπηρχε θεος δε θα γινοντουσαν πολεμοι και θα υπηρχε ειρηνη σε ολο τον κοσμο.Επισης δε θα υπηρχε μεγαλο ποσοστο μεταναστων.Αρα ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε
Εγώ πάντως έχω βοηθηθεί πολύ σε όλη τη ζωή μου από το Θεό ως Χριστιανός Ορθόδοξος
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω βοηθηθεί πολύ σε όλη τη ζωή μου από το Θεό ως Χριστιανός Ορθόδοξος

Λογικό, αν δεν είχε κάποιου είδους ωφέλεια ένα άτομο που πιστεύει, δε θα πίστευε. Προφανώς έχεις μία εσωτερική παρακίνηση να το κάνεις και μπράβο σου που το κάνεις και μένεις πιστός στο συναίσθημά σου.

Βέβαια, το αν υπάρχει ή όχι θα το επιβεβαιώσουμε μετά θάνατον... :Ρ
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Λογικό, αν δεν είχε κάποιου είδους ωφέλεια ένα άτομο που πιστεύει, δε θα πίστευε. Προφανώς έχεις μία εσωτερική παρακίνηση να το κάνεις και μπράβο σου που το κάνεις και μένεις πιστός στο συναίσθημά σου.

Βέβαια, το αν υπάρχει ή όχι θα το επιβεβαιώσουμε μετά θάνατον... :Ρ
νομιζω με περιπαικτικο τροπο ειπες μεγαλη αληθεια.μονο απο προσωπικο συμφερον οι περισσοτεροι πιστευουν
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
νομιζω με περιπαικτικο τροπο ειπες μεγαλη αληθεια.μονο απο προσωπικο συμφερον οι περισσοτεροι πιστευουν

Προσωπικά θεωρώ ότι όλες μας οι ενέργειες ξεκινούν από την πρόθεσή μας να μεγιστοποιήσουμε την προσωπική μας ωφέλεια δεδομένων των συνθηκών γύρω μας. Έτσι, για παράδειγμα, το αν πιστεύω σε κάτι έχει να κάνει αν με κάποιον τρόπο αυξάνεται η ατομική μου ωφέλεια από αυτήν την πίστη. Αντίστοιχα, υπό αυτό το πρίσμα, έννοιες όπως ο αλτρουισμός δεν υπάρχουν γνήσια, γιατί ποτέ δεν κάνουμε κάτι για τον άλλο, ως τέτοιον, αλλά γιατί μέσα από αυτή μας τη δράση αποκομίζουμε κι εμείς ωφέλεια, περισσότερη από ό,τι αν δεν δρούσαμε έτσι. Σε ακόμα γενικότερο πλαίσιο, η ίδια η συγκρότηση των κοινωνιών μας είναι προϊόν της συνειδητοποίησης ότι η μεγιστοποίηση της συλλογικής ωφέλειας υπό «συμμαχικούς» όρους και ο μετέπειτα διαμοιρασμός της στα μέλη της κοινωνίας είναι αποδοτικότερος από την μεγιστοποίηση της ατομικής ωφέλειας του καθενός ξεχωριστά (αυτό που λέμε «το όλο είναι περισσότερο από το άθροισμα των μερών του»). Έτσι, αυτά που βαπτίζουμε «αλτρουισμό» είναι δράσεις που γίνονται από άτομα που με κάποιον τρόπο («τοπικά» ή όχι) ταυτίζουν την ατομική τους ωφέλεια με τη συλλογική.

Πίσω στο θέμα της πίστης, προσωπικά ήμουν Χριστιανός Ορθόδοξος για χρόνια - γιατί έτσι αύξανα την ατομική μου ωφέλεια σε σχέση με το να μην είμαι. Ωστόσο, σε κάποια φάση, έπαψα να νιώθω αυτή την εσωτερική ανάγκη να πιστεύω - με άλλα λόγια, συνειδητοποίησα ότι δεν μου προσέφερε κάποια επιπρόσθετη ωφέλεια το να πιστεύω, αντιθέτως την μείωνε - οπότε και έπαψα (εντάξει, δεν είναι τόσο εύκολο, αυτή ήταν η tl;dr εκδοχή).

Προφανώς, όταν μιλάω για ωφέλεια, δεν αναφέρομαι σε χρήματα, αλλά σε κάθε είδους ωφέλεια - π.χ. σε ζητήματα πίστης, συναισθηματική ωφέλεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top