Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Aνάξιο μιας ένδοξης πορείας θα έλεγα,καλώς ή κακώς το ΚΚΕ έχει μεγάλη και ένδοξη πορεία στα κοινωνικά και εργασιακά 90 χρόνων και σήμερα είναι καρναβάλι Πατρινό.

(δεν είναι τυχαίο που πήρε τον δήμο Πάτρας).

Στην Πάτρα gd89 (αν και συμφωνώ με το χαρακτηρισμό στην παρένθεση), οι δημότες δοκίμασαν όλες τις ιδεολογικές αποχρώσεις αρχομένης του Πασοκ (βλ. γενέτειρα πόλη του εθνικού παπαράρχη Γ.Παπανδρέου). Η προηγούμενη δημοτική αρχή ήταν ένα μόρφωμα του ΣΥΡΙΖΑ-ΔΗΜΑΡ, αν δεν κάνω λάθος. Καλώς η κακώς στην Ελλάδα έχουμε πάντα καρναβάλι. Διαβάστε λίγο για το Λαυρεωτικό με τους Συγγρό-Σερπιέρι. Μετά μπορούμε να μιλήσουμε. Βέβαια από μια γενιά του i-playstation-phone, δεν περιμένω και μεγάλη ιστορική μνήμη RAM.

Το αξιοθρήνητο αποτέλεσμα που έμεινε από τους "πολύ" φοιτητικούς (!) αγώνες στα αμφιθέρετρα και στις μάχες με τους μπάτσους, τα γαβγίσματα στην τηλεόραση με φαιδρά πρόσωπα όπως Αλαβάνος, Άδωνις, Κύρτσος, Πολύδωρας, Κακαουνάκης, Τράγκας, Λιάνα Πανέλη (από τη λέξη πάνελ), Παυλόπουλος, κάτι συνδικαλιστοπατέρες της κακιάς ώρας ... είναι κάτι χαμένες εξεταστικές και ανολοκλήρωτα προγράμματα σπουδών (αφού μόνο το 1/4 της ύλης έβγαινε πάντα, στις καλές εποχές: ρωτήστε κανένα μέλος ΔΕΠ να σας πει τι πρόλαβε να διδάξει). Βέβαια δεν είδα κανέναν φοιτητή πάσης ιδεολογίας να νοιάζεται που έβγαινε πτυχιούχος με μισή ή ελάχιστη γνώση του αντικειμένου που σπούδασε αφού ...ας ήταν καλά το πελατειακό κράτος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Τραγωδία άστο,αυτή η χώρα για να πάει μπροστά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει είναι να διώξει τις φοιτητικές παρατάξεις από τις σχολές(κάθε χρώματος,για να'μαι ξεκάθαρος).

Μετά ας κοιτάξει όλα τα άλλα όπως υποδομές,καθηγητές και τα ρέστα.

Ο φοιτητικός σύλλογος σαφώς πρέπει να υπάρχει,αλλά όχι με απόχρωση.δηλαδή εγκρίνω κάργα την συλλογικότητα των φοιτητών και την πολιτικοποίηση αλλά όχι μέσα από κομματική γραμμή φοιτητικών παρατάξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γέρασαν πολιτικοί αρκετοί...φοιτητοπατέρες από τις παρατάξεις στις θρυλικές εποχές των 70s-90s. Βέβαια το σήκωνε και το κλίμα της διεφθαρμένης Ελλάδος. Όταν βλέπεις σκουπίδια έξω από έναν άδειο κάδο, πόσο σοβαρά πρέπει να πάρεις τους πολίτες; :hmm: Κβαντοπαιδαγωγικά θέλει και αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Προσέξτε μην σας μολύνουν όσοι ενδιαφέρονται και για την κοινωνία και αν θα βρείτε δουλειές όταν αποφοιτήσετε, εκτός από τις καριέρες τους, συνάδελφοι...

The real education of the masses can never be separated from their independent political, and especially revolutionary, struggle. Only struggle educates the exploited class. Only struggle discloses to it the magnitude of its own power, widens its horizon, enhances its abilities, clarifies its mind, forges its will.

Lenin, Lecture on the 1905 Revolution (1917)

ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ-ΟΛΟΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Να βρείτε άλλους χώρους για τις κομματικά χρωματισμένες συνελεύσεις σας, να συμμετάσχετε σε αυτές ως πολίτες. Τι σχέση έχει η φοιτητική ιδιότητα με τα πολιτικά δρώμενα του κράτους (πόσω μάλλον με τα διεθνή πολιτικά δρώμενα); Αφορούν τους φοιτητές ως πολίτες, όχι ως φοιτητές. Τα μόνα ζητήματα των οποίων η συζήτηση έχει έννοια στις φοιτητικές συνελεύσεις είναι όσα αφορούν το πανεπιστήμιο και μόνον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Να βρείτε άλλους χώρους για τις κομματικά χρωματισμένες συνελεύσεις σας, να συμμετάσχετε σε αυτές ως πολίτες. Τι σχέση έχει η φοιτητική ιδιότητα με τα πολιτικά δρώμενα του κράτους (πόσω μάλλον με τα διεθνή πολιτικά δρώμενα); Αφορούν τους φοιτητές ως πολίτες, όχι ως φοιτητές. Τα μόνα ζητήματα των οποίων η συζήτηση έχει έννοια στις φοιτητικές συνελεύσεις είναι όσα αφορούν το πανεπιστήμιο και μόνον.

Κάθε φοιτητής έχει χρέος να συμμετέχει ενεργά στο φοιτιτικό του σύλλογο και στις συνελεύσεις του. Είναι δικαίωμα και υποχρεώση του να συμβάλλει στη συζήτηση για τη δράση του συλλόγου με προτάσεις, να κάνει ερωτήσεις και να συμμετέχει στο διάλογο. Δικαίωμα έχει κάθε φοιτητής να μιλήσει και να τοποθετηθεί όποτε το επιθυμεί, δικαίωμα έχουν ομάδες φοιτητών να κατεβάσουν δικά τους πλαίσια για προτάσεις. Τα περί κομματικών συνελεύσεων είναι δικαιολογίες όσων θέλουν να αποφύγουν την υποχρεώση τους . Οι συνελεύσεις μετατρέπονται σε κομματικές όταν μόνο οι κομματικές νεολαίες δείχνουν να ενδιαφέρονται για τα κοινά. Έχεις την ευθύνη εσύ μέσε φοιτητή που δεν συμμετέχεις αν τις θεωρείς κομματικές. Και ναι θέματα της σχολής συζητούνται στις συνελείσεις. Θέματα όπως η απόλυση εργαζόμενων στη σχολή, οι διαγραφές συναδέλφων μας, οι εταιρίες security, η καταστολή της αστυνομίας σε φοιτητικές δράσεις, το δικαίωμα για δωρεάν σίτιση και στέγαση, η παροχή περισσότερων συγγραμάτων για τους φοιτητές, η κατάργηση μαθημάτων και η αλλαγή προγραμμάτων σπουδών προς το συμφέρον πολυεθνικών αντί για τη μόρφωση και την παιδεία, η συμμετοχή σε και η διοργάνωση δράσεων διαμαρτυρίας κατάληψεων,πορειών και άλλων μέσων πάλης για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας είναι μερικά από αυτά που θα ήξερες αν έκανες τον κόπο να συμμετέχεις σε μια συνέλευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Κάθε φοιτητής έχει χρέος να συμμετέχει ενεργά στο φοιτιτικό του σύλλογο και στις συνελεύσεις του. Είναι δικαίωμα και υποχρεώση του να συμβάλλει στη συζήτηση για τη δράση του συλλόγου με προτάσεις, να κάνει ερωτήσεις και να συμμετέχει στο διάλογο. Δικαίωμα έχει κάθε φοιτητής να μιλήσει και να τοποθετηθεί όποτε το επιθυμεί, δικαίωμα έχουν ομάδες φοιτητών να κατεβάσουν δικά τους πλαίσια για προτάσεις. Τα περί κομματικών συνελεύσεων είναι δικαιολογίες όσων θέλουν να αποφύγουν την υποχρεώση τους . Οι συνελεύσεις μετατρέπονται σε κομματικές όταν μόνο οι κομματικές νεολαίες δείχνουν να ενδιαφέρονται για τα κοινά. Έχεις την ευθύνη εσύ μέσε φοιτητή που δεν συμμετέχεις αν τις θεωρείς κομματικές. Και ναι θέματα της σχολής συζητούνται στις συνελείσεις. Θέματα όπως η απόλυση εργαζόμενων στη σχολή, οι διαγραφές συναδέλφων μας, οι εταιρίες security, η καταστολή της αστυνομίας σε φοιτητικές δράσεις, το δικαίωμα για δωρεάν σίτιση και στέγαση, η παροχή περισσότερων συγγραμάτων για τους φοιτητές, η κατάργηση μαθημάτων και η αλλαγή προγραμμάτων σπουδών προς το συμφέρον πολυεθνικών αντί για τη μόρφωση και την παιδεία, η συμμετοχή σε και η διοργάνωση δράσεων διαμαρτυρίας κατάληψεων,πορειών και άλλων μέσων πάλης για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας είναι μερικά από αυτά που θα ήξερες αν έκανες τον κόπο να συμμετέχεις σε μια συνέλευση.

Έκανα τον κόπο να παρακολουθήσω μία συνέλευση, και ήταν σα να ακούω τα γραφεία τύπου των διάφορων κομμάτων. Γενικόλογες κατηγορίες κατά της προηγούμενης κυβέρνησης, χωρίς καμία πρόταση για το πανεπιστήμιο και σχεδόν καμία αναφορά γενικότερα σε αυτό. Τι σχέση είχε με τον φοιτητικό σύλλογο του πανεπιστημίου δεν έχω ιδέα, και μετά από μισή ώρα φυσικά έφυγα. Σοβαρά λες ότι οι φοιτητικές συνελεύσεις αφορούν καθαρά φοιτητικά θέματα, και δεν αφορούν κομματικές αντιπαραθέσεις με αντικείμενο σπάνια το πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Έκανα τον κόπο να παρακολουθήσω μία συνέλευση, και ήταν σα να ακούω τα γραφεία τύπου των διάφορων κομμάτων. Γενικόλογες κατηγορίες κατά της προηγούμενης κυβέρνησης, χωρίς καμία πρόταση για το πανεπιστήμιο και σχεδόν καμία αναφορά γενικότερα σε αυτό. Τι σχέση είχε με τον φοιτητικό σύλλογο του πανεπιστημίου δεν έχω ιδέα, και μετά από μισή ώρα φυσικά έφυγα. Σοβαρά λες ότι οι φοιτητικές συνελεύσεις αφορούν καθαρά φοιτητικά θέματα, και δεν αφορούν κομματικές αντιπαραθέσεις με αντικείμενο σπάνια το πανεπιστήμιο;

Ναι ξέρεις αυτό είναι το νόημα των συνελεύσεων να οργανώσει τις δράσεις του συλλόγου. Αυτά που λες υπάρχουν ως παρενθέσεις κατά κανόνα δεν αναφέρονται καν ονόματα κομμάτων. Η κυβέρνηση βέβαια μπορεί να αναφέρθηκε για πολλούς λόγους πχ υποχρηματοδότηση πανεπιστημίων, διαγραφές, απολύσεις κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Κάθε φοιτητής έχει χρέος να συμμετέχει ενεργά στο φοιτιτικό του σύλλογο και στις συνελεύσεις του. Είναι δικαίωμα και υποχρεώση του να συμβάλλει στη συζήτηση για τη δράση του συλλόγου με προτάσεις, να κάνει ερωτήσεις και να συμμετέχει στο διάλογο. Δικαίωμα έχει κάθε φοιτητής να μιλήσει και να τοποθετηθεί όποτε το επιθυμεί, δικαίωμα έχουν ομάδες φοιτητών να κατεβάσουν δικά τους πλαίσια για προτάσεις. Τα περί κομματικών συνελεύσεων είναι δικαιολογίες όσων θέλουν να αποφύγουν την υποχρεώση τους . Οι συνελεύσεις μετατρέπονται σε κομματικές όταν μόνο οι κομματικές νεολαίες δείχνουν να ενδιαφέρονται για τα κοινά. Έχεις την ευθύνη εσύ μέσε φοιτητή που δεν συμμετέχεις αν τις θεωρείς κομματικές. Και ναι θέματα της σχολής συζητούνται στις συνελείσεις. Θέματα όπως η απόλυση εργαζόμενων στη σχολή, οι διαγραφές συναδέλφων μας, οι εταιρίες security, η καταστολή της αστυνομίας σε φοιτητικές δράσεις, το δικαίωμα για δωρεάν σίτιση και στέγαση, η παροχή περισσότερων συγγραμάτων για τους φοιτητές, η κατάργηση μαθημάτων και η αλλαγή προγραμμάτων σπουδών προς το συμφέρον πολυεθνικών αντί για τη μόρφωση και την παιδεία, η συμμετοχή σε και η διοργάνωση δράσεων διαμαρτυρίας κατάληψεων,πορειών και άλλων μέσων πάλης για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας είναι μερικά από αυτά που θα ήξερες αν έκανες τον κόπο να συμμετέχεις σε μια συνέλευση.
Το ενδεχόμενο να έχουμε έναν άχρωμο φοιτητικό σύλλογο που να μας αντιπροσωπεύει δεν υπάρχει δηλαδή; Έχω κάτσει και έχω ασχοληθεί και αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όταν μια παράταξη έχει μια ωραία ιδέα για την βελτίωση του πανεπιστημίου στο τέλος καταλήγει να την απορρίπτει επειδή πολύ απλά δεν μάζεψαν αρκετές υπογραφές από τους άλλους αρχηγούς, τα κομματικά συμφέροντα πάντα θα υπερισχύουν ενάντι των γενικότερων φοιτητικών. Συνεννόηση μπουζούκι με λίγα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγώ λέω να φτιάξουμε τόπικ τρόποι αντιμετώπισης καριεριστών. Αυτοί μπορεί να είναι τα μελλοντικά αφεντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δε μπορώ να βλέπω νέους ανθρώπους "κολλημένους". Δε μπορώ να βλέπω φερέφωνα και υποχείρια οποιασδήποτε φοιτητικής ή άλλης παράταξης. Γιατί πρέπει να προσκολλάμε με πάθος σε καταστάσεις άρρωστες;; Γιατί είναι εν γένει άρρωστο να υποστηρίζεις με τόσο σθένος κάτι που εξυπηρετεί κατά βάση συμφέροντα. Πιόνια είναι οι περισσότεροι "ακόλουθοι", και τα έχουμε ξαναπεί αυτά σε άλλα thread πολλές φορές. Το να "αποποιείσαι" τη δική σου γνώμη/κρίση προκειμένου να γίνεις μέρος της αγέλης που (θεωρητικά πάντα) θα "προσφέρει" στην κοινωνία, είναι ανόητο. Γιατί μη μου πείτε ότι όποιος είναι στη ΚΝΕ, ΕΑΑΚ, ΔΑΠ, ΠΑΣΠ κλπ μπορεί να συμφωνεί 100% με κάθε προβαλλόμενη γνώμη και αντίληψη της παράταξης, έτσι ώστε να μην υψώνει το δικό του ανάστημα ποτέ. Να μη διαφωνεί. Να μη τολμάει να πει το κάτι ενδεχομένως 'διαφορετικό' από τα "πρέπει" του κομματικού σχηματισμού. Όλοι μας τους έχουμε δει όλους: "Αγωνίζονται" πεισματικά να κάνουν στους "νεοσύλλεκτους" πλύση εγκεφάλου, όπως ακριβώς υπέστησαν και οι ίδιοι στο παρελθόν.
Και θα πω και το εξής 'ανόητο' ίσως παράδειγμα. Ο φίλος μας ο Alejandro che 7, υποστηρίζει τα εξής:


Κάθε φοιτητής έχει χρέος να συμμετέχει ενεργά στο φοιτιτικό του σύλλογο και στις συνελεύσεις του. Είναι δικαίωμα και υποχρεώση του να συμβάλλει στη συζήτηση για τη δράση του συλλόγου με προτάσεις, να κάνει ερωτήσεις και να συμμετέχει στο διάλογο. Δικαίωμα έχει κάθε φοιτητής να μιλήσει και να τοποθετηθεί όποτε το επιθυμεί... Τα περί κομματικών συνελεύσεων είναι δικαιολογίες όσων θέλουν να αποφύγουν την υποχρεώση τους . Οι συνελεύσεις μετατρέπονται σε κομματικές όταν μόνο οι κομματικές νεολαίες δείχνουν να ενδιαφέρονται για τα κοινά.

Και θα πω επί τούτου: Αλήθεια;;;; Γιατί εγώ ακόμα θυμάμαι αγαπητοί μου φίλοι, την πρώτη μου συμμετοχή σε φοιτητική συνέλευση της σχολής μου. Ακόμη θυμάμαι, την όρεξη και την ανυπομονησία που με διακατείχε για να συμμετάσχω ενεργά (όπως λέει και ο Αλέξανδρος), να προτείνω, να ακούσω, να συμφωνήσω, να διαφωνήσω, να συνδιαλεχτώ... Ακόμη θυμάμαι όμως, πόσο πολύ απογοητεύτηκα και στενοχωρήθηκα όταν είδα ότι η ισχύουσα "πολιτική" της συζήτησης και του "διαλόγου", ήταν πανομοιότυπη με αυτή που συναντούμε στα τηλεοπτικά παράθυρα. Και τουλάχιστον στα τελευταία υπάρχει και ένας 'υφέρπων' έστω σεβασμός. Στο αμφιθέατρο της καθόλου κομματικής συνέλευσης, ούτε αυτός υπήρχε. ΤΟΛΜΗΣΑ να πω πως λόγω προβλήματος υγείας, με ενοχλεί το τσιγάρο, και παρακάλεσα με κάθε ευγένεια το αυτονόητο! Στον απίστευτα κλειστό αμφιθεατρικό χώρο, να τηρηθεί η απαγόρευση του καπνίσματος, έτσι ώστε να μπορέσουμε όλοι να συμμετέχουμε απερίσπαστοι. Το μόνο που δέχτηκα ως απάντηση, ήταν ο κυριολεκτικός χλευασμός των αριστερών κυρίως (και κάποιων δεξιών) προς το πρόσωπό μου, το πρόσωπο μίας ανίδεης πρωτοετούς φοιτήτριας, η οποία είχε το θράσος να ζητήσει να σβήσουν οι καπνιστές τα τσιγάρα τους στο αμφιθέατρο(!), ώστε να έχει και εκείνη τη δυνατότητα να ασκήσει το ΔΙΑΚΑΙΩΜΑ και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της, όπως λέει ο Αλέξανδρος, να συμμετέχει ενεργά στη συνέλευση. Τουλάχιστον, ο "αρχηγός" της ΕΑΑΚ, καταδέχτηκε να μου απαντήσει, πως "δεν είναι αυτό το θέμα μας, και πως έτσι γίνεται πάντα"...

Την επόμενη φορά Αλέξανδρε και όποιοι άλλοι, μου μιλήσετε για "ενδιαφέρον για την κοινωνία" το οποίο ΔΕ δείχνουν όσοι μένουν αμέτοχοι στο θέμα συνελεύσεις, σκεφτείτε πρώτα το ενδεχόμενο να αρχίσετε να ενδιαφέρεστε πρώτα για τον εκάστοτε διπλανό σας, τον οποίο και πρέπει να μάθετε και να σέβεστε! Ειδικά όταν δε ζητά κάτι παράλογο ή ανήθικο.
Οπότε ό,τι και να μου λέτε, εγώ το ακούω βερεσέ! Και για να προλάβω μερικούς, δε τα παράτησα στο θέμα- Συνέλευση, τη πρώτη φορά. Προσπάθησα, μάταια, πολλές φορές να κάνω πράξη το δικαίωμα και υποχρέωσή μου. Προσπάθησα ακόμη και να διαφωνήσω για το θέμα της βιβλιοθήκης της σχολής (η οποία δεν έπρεπε να μείνει κλειστή κατά τη ταπεινή μου γνώμη) και το μόνο που κατάφερα, ήταν να με "προσπεράσουν" δίνοντας το λόγο στους εκπροσώπους των κομματικών παρατάξεων , έτσι ώστε να συνεχίσουν αυτοί ανενόχλητοι το έργο τους: Να φωνάζουν, να ειρωνεύονται, να βρίζονται μεταξύ τους για το αν... η Ελλάδα πρέπει να μείνει στην Ε.Ε... :whatever:

Το τελευταίο πράγμα που ουσιαστικά απασχολεί τα κομματόσκυλα είναι το μέλλον της σχολής και των συμφοιτητών τους!

Και κάτι ακόμα: Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο-μαύρο. Δεν θα είσαι ή καριερίστας/αφεντικό ή κομματικά χρωματισμένος επαναστάτης! Υπάρχει και μία κλίμακα χρωμάτων ανάμεσα...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Δε μπορώ να βλέπω νέους ανθρώπους "κολλημένους". Δε μπορώ να βλέπω φερέφωνα και υποχείρια οποιασδήποτε φοιτητικής ή άλλης παράταξης. Γιατί πρέπει να προσκολλάμε με πάθος σε καταστάσεις άρρωστες;; Γιατί είναι εν γένει άρρωστο να υποστηρίζεις με τόσο σθένος κάτι που εξυπηρετεί κατά βάση συμφέροντα. Πιόνια είναι οι περισσότεροι "ακόλουθοι", και τα έχουμε ξαναπεί αυτά σε άλλα thread πολλές φορές. Το να "αποποιείσαι" τη δική σου γνώμη/κρίση προκειμένου να γίνεις μέρος της αγέλης που (θεωρητικά πάντα) θα "προσφέρει" στην κοινωνία, είναι ανόητο. Γιατί μη μου πείτε ότι όποιος είναι στη ΚΝΕ, ΕΑΑΚ, ΔΑΠ, ΠΑΣΠ κλπ μπορεί να συμφωνεί 100% με κάθε προβαλλόμενη γνώμη και αντίληψη της παράταξης, έτσι ώστε να μην υψώνει το δικό του ανάστημα ποτέ. Να μη διαφωνεί. Να μη τολμάει να πει το κάτι ενδεχομένως 'διαφορετικό' από τα "πρέπει" του κομματικού σχηματισμού. Όλοι μας τους έχουμε δει όλους: "Αγωνίζονται" πεισματικά να κάνουν στους "νεοσύλλεκτους" πλύση εγκεφάλου, όπως ακριβώς υπέστησαν και οι ίδιοι στο παρελθόν.
Και θα πω και το εξής 'ανόητο' ίσως παράδειγμα. Ο φίλος μας ο Alejandro che 7, υποστηρίζει τα εξής:




Και θα πω επί τούτου: Αλήθεια;;;; Γιατί εγώ ακόμα θυμάμαι αγαπητοί μου φίλοι, την πρώτη μου συμμετοχή σε φοιτητική συνέλευση της σχολής μου. Ακόμη θυμάμαι, την όρεξη και την ανυπομονησία που με διακατείχε για να συμμετάσχω ενεργά (όπως λέει και ο Αλέξανδρος), να προτείνω, να ακούσω, να συμφωνήσω, να διαφωνήσω, να συνδιαλεχτώ... Ακόμη θυμάμαι όμως, πόσο πολύ απογοητεύτηκα και στενοχωρήθηκα όταν είδα ότι η ισχύουσα "πολιτική" της συζήτησης και του "διαλόγου", ήταν πανομοιότυπη με αυτή που συναντούμε στα τηλεοπτικά παράθυρα. Και τουλάχιστον στα τελευταία υπάρχει και ένας 'υφέρπων' έστω σεβασμός. Στο αμφιθέατρο της καθόλου κομματικής συνέλευσης, ούτε αυτός υπήρχε. ΤΟΛΜΗΣΑ να πω πως λόγω προβλήματος υγείας, με ενοχλεί το τσιγάρο, και παρακάλεσα με κάθε ευγένεια το αυτονόητο! Στον απίστευτα κλειστό αμφιθεατρικό χώρο, να τηρηθεί η απαγόρευση του καπνίσματος, έτσι ώστε να μπορέσουμε όλοι να συμμετέχουμε απερίσπαστοι. Το μόνο που δέχτηκα ως απάντηση, ήταν ο κυριολεκτικός χλευασμός των αριστερών κυρίως (και κάποιων δεξιών) προς το πρόσωπό μου, το πρόσωπο μίας ανίδεης πρωτοετούς φοιτήτριας, η οποία είχε το θράσος να ζητήσει να σβήσουν οι καπνιστές τα τσιγάρα τους στο αμφιθέατρο(!), ώστε να έχει και εκείνη τη δυνατότητα να ασκήσει το ΔΙΑΚΑΙΩΜΑ και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της, όπως λέει ο Αλέξανδρος, να συμμετέχει ενεργά στη συνέλευση. Τουλάχιστον, ο "αρχηγός" της ΕΑΑΚ, καταδέχτηκε να μου απαντήσει, πως "δεν είναι αυτό το θέμα μας, και πως έτσι γίνεται πάντα"...

Την επόμενη φορά Αλέξανδρε και όποιοι άλλοι, μου μιλήσετε για "ενδιαφέρον για την κοινωνία" το οποίο ΔΕ δείχνουν όσοι μένουν αμέτοχοι στο θέμα συνελεύσεις, σκεφτείτε πρώτα το ενδεχόμενο να αρχίσετε να ενδιαφέρεστε πρώτα για τον εκάστοτε διπλανό σας, τον οποίο και πρέπει να μάθετε και να σέβεστε! Ειδικά όταν δε ζητά κάτι παράλογο ή ανήθικο.
Οπότε ό,τι και να μου λέτε, εγώ το ακούω βερεσέ! Και για να προλάβω μερικούς, δε τα παράτησα στο θέμα- Συνέλευση, τη πρώτη φορά. Προσπάθησα, μάταια, πολλές φορές να κάνω πράξη το δικαίωμα και υποχρέωσή μου. Προσπάθησα ακόμη και να διαφωνήσω για το θέμα της βιβλιοθήκης της σχολής (η οποία δεν έπρεπε να μείνει κλειστή κατά τη ταπεινή μου γνώμη) και το μόνο που κατάφερα, ήταν να με "προσπεράσουν" δίνοντας το λόγο στους εκπροσώπους των κομματικών παρατάξεων , έτσι ώστε να συνεχίσουν αυτοί ανενόχλητοι το έργο τους: Να φωνάζουν, να ειρωνεύονται, να βρίζονται μεταξύ τους για το αν... η Ελλάδα πρέπει να μείνει στην Ε.Ε... :whatever:

Το τελευταίο πράγμα που ουσιαστικά απασχολεί τα κομματόσκυλα είναι το μέλλον της σχολής και των συμφοιτητών τους!

Και κάτι ακόμα: Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο-μαύρο. Δεν θα είσαι ή καριερίστας/αφεντικό ή κομματικά χρωματισμένος επαναστάτης! Υπάρχει και μία κλίμακα χρωμάτων ανάμεσα...



Όσον αφορά την προβατοποίηση το έχω ξαναπεί είναι χρέος του καθενός να διατηρεί την κριτική του σκέψη όπου και αν βρίσκεται και να είναι ενεργός σε όλες τις συλλογικές αποφάσεις μιας ομάδας. Η οργάνωση δεν είναι από μόνη της κάτι αρνητικό όπως προσπαθείς να περάσεις, αντίθετα στόχος της είναι η αποτελεσματικότητα και η μαζικότητα.

Για το κάπνισμα έπρεπε να προτείνεις ψήφισμα, στις δικές μας συνελεύσεις μετά από ψήφισμα απαγορεύσαμε το κάπνισμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Για το κάπνισμα έπρεπε να προτείνεις ψήφισμα, στις δικές μας συνελεύσεις μετά από ψήφισμα απαγορεύσαμε το κάπνισμα!

Ψήφισμα για να εφαρμοσθεί νόμος του κράτους; :worry: Δηλαδή αν δε θέλουμε και είμαστε πλειοψηφία, δεν εφαρμόζουμε τους νόμους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ψήφισμα για να εφαρμοσθεί νόμος του κράτους; :worry: Δηλαδή αν δε θέλουμε και είμαστε πλειοψηφία, δεν εφαρμόζουμε τους νόμους;

Συμβολικά ρε παιδί μου για να γίνει κατανοητή η σημασία του ζητήματος, δεν θα καταψήφιζε κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η καλύτερη λύση για να τους αποφύγεις όταν σου πιάνουν κουβέντα είναι να μιλάς για Μαρξ,Λένιν και πάλη των τάξεων σε δαπίτες,πασπίτες και αντίστοιχα για Friedman,Hayek και ελευθερία και αποδοτικότητα του καπιταλισμού της ελεύθερης αγοράς σε εακιτες και κνίτες.

(Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να καταλάβουν ότι τρολλάρεις:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τους λες οτι εισαι η μετενσαρκωση του γκεμπελς στο σωμα του λενιν με την συνειδηση του μάλθους και σπάνε

δοκιμασμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Έχω δώσει το κινητό μου σε ένα συμφοιτητή κνητη.Με έχει πάρει τηλ 2 φορές τη μια για να πάω στην συνέλευση και μια την πέμπτη.Πήγα την πέμπτη στην διαδήλωση.Αλήθεια πως γίνεται να απομακρυνθω με φιλικό τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πήγαινε και άραξε κάνα 2 μέρες στα τραπεζάκια της ΔΑΠ. Θα το πάρει το μήνυμα.

Βέβαια, μετά θα αρχίσουν να σε πρήζουν οι ΔΑΠίτες, που είναι τρις χειρότεροι από τους ΚΝίτες. Αλλά ένα πρόβλημα κάθε φορά, έτσι? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια βλέπω ότι οι "αριστερές" (ελληνικού τύπου) παρατάξεις φοιτητών, έχουν γεμίσει από πανέμορφες κομματοσκυλίτσες! :redface: Σε κάνουν να βιώνεις πρωτόγνωρη σταλινική βαρβατίλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εμ όταν λέμε δε δίνουμε κινητά σε άκυρους δε το λέμε για πλάκα. να φανταστώ τον άφησες να σου κάνει και την εγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top