Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Μπορει να σου κανει μηνυση κ να σε τρεχουν αυτοφορο κ να μεινεις ολη τη νυχτα στο αστυνομικο τμημα κ μετα νε σε τρεχουν (κυριολεκτικα κ μεταφορικα) με χειροπεδες στην Ευελπιδων. Αλλα γιατι να χτυπησεις καποιον συμφοιτητη σου?
:|
νομικη ειπαμε...ε? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
δαπάρα λέμε και κλαίμε

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Απαρίθμησα λίγο τις απαντήσεις σου ώστε να μπορώ να απαντήσω πλήρως.
1) Εγώ δεν ανέφερα πως θα ενημερώνεσαι από τις παρατάξεις για θέματα επικαιρότητας. Αντιθέτως, είναι καλό να ακούς τις ιδέες τους, το στόχο τους, τα μέσα με τα οποία επιδιώκουν να πραγματοποιήσουν αυτό το στόχο, την κριτική τους πάνω σε κάποιο πολιτικό ζήτημα (βλ. νέο νόμο-πλαίσιο στην Παιδεία), να παρακολουθείς τη δράση τους, ώστε να αντιληφθείς σε ποιο βαθμό αν η θεωρία αντιπροσωπεύει την πράξη. Να έχεις επιρροές από παντού. Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να τσεκάρεις (π.χ.) στο ίντερνετ κατά πόσο αυτά που ανέφεραν είναι πραγματικότητα ή μύθος. Γενικώς, όπως είπα και πριν, να ψάχνεσαι....

2) Εδώ είσαι πολύ λάθος και με στεναχωρεί που είσαι και δημοσιογράφος. Κατ' αρχάς είσαι τελείως offside όταν λες πως οι κομματικές νεολαίες είναι χώρος για πολιτικοποίηση. Για να γραφτείς σε μια κομματική νεολαία, υποτίθεται πως έχεις πολιτικοποιηθεί, έχεις συνειδητοποιήσει τι πρεσβεύει ο καθένας και πλέον είσαι έτοιμος να ακολουθήσεις το μέτωπο που επέλεξες για να πραγματοποιήσεις τους στόχους που εκπροσωπεί. Επιπλέον, η πολιτικοποίηση δε συνάπτει με την κομματικοποίηση. Μπορείς και μόνος να δίνεις το δικό σου αγώνα ακολουθώντας κάθε φορά το μονοπάτι που ο ίδιος θεωρείς ορθό. Αν δεν είναι το πανεπιστήμιο, χώρος για πολιτικοποίηση τότε ποιος είναι; Πλέον είμαστε ακαδημαϊκοί πολίτες. Δεν είμαστε τα παιδάκια της μαμάς. Εμείς πλάθουμε από εδώ και πέρα το μέλλον μας. Είμαστε μέρος του εκλογικού σώματος. Με τι κριτήρια θα ρίξεις στην κάλπη ώστε να καθορίσεις τη διακυβέρνηση της χώρας και κατά συνέπεια το μέλλον σου; Με τα κριτήρια των γονέων σου; Πιστεύω πως πρέπει να ανατρέξεις στην ιστορία για να δεις τις κατακτήσεις του φοιτητικού κινήματος. Από τη χούντα, μέχρι το νομο-πλαίσιο Αρσένη το 1999 και Γιαννάκου το 2006. Εκείνα τα κομματόσκυλα μαζί με πολλούς άλλους τότε λοιπόν έδωσαν τον αγώνα για να μπορούμε σήμερα να κρατάμε σύγγραμμα στα χέρια δωρεάν και να φοιτούμε σε ένα δημόσιο, δωρεάν πανεπιστήμιο. Τι να το κάνω αν γίνω ο καλύτερος επιστήμονας και μεθαύριο βγω στην αγορά εργασίας να κάνω το ντελίβερι-μπόι επειδή δεν έχω βύσμα, εξασφαλίζοντας με τα βίας τα προς το ζειν;
3) Δεν μπορώ να κρίνω με ποιους έχεις μιλήσει, τι σου έχουν πει και τι θεωρείς εσύ "ανεφάρμοστο". Ίσως κάποτε και η πτώση της χούντας ανεφάρμοστη θεωρούνταν από πολλούς συμβιβασμένους.
4) Μήπως γιατί ο λαός έχει συνηθίσει να ζει στη διαφθορά; Μήπως γιατί αρκετοί είναι συμβιβασμένοι να δίνουν πολλά και να παίρνουν λίγα; Μήπως γιατί η παραπληροφόρηση, η προπαγάνδα, η υποσχεσιολογία που πραγματοποιείται από το αντίπαλο στρατόπεδο είναι αρκετά για να παραπλανήσουν μία φτωχή πολιτικά μάζα; Μήπως γιατί οι φτωχότερες τάξεις γεμίζουν 50ευρα στις προεκλογικές περιόδους; Μήπως γιατί όλοι έχουμε κάποιο γνωστό, ο οποίος πιστεύουμε πως θα μας βολέψει κάπου; Μήπως γιατί πιστεύουμε πως λεφτά δεν υπάρχουν; Μήπως γιατί η μεσαία κοινωνικά τάξη δεν έχει βιώσει ΑΚΟΜΑ (έρχεται, μη βιαζόμαστε) τι σημαίνει να τα βγάζω τσίμα-τσίμα;
Σίγουρα, έχουνε γίνει λάθη, έχουν εκφυλιστεί στελέχη, έχουν γίνει αδικίες, έχουν σκορπιστεί εκπρόσωποι ίδιων ιδεών βγάζοντας ο ένας τα μάτια του άλλου. Τίποτα δεν είναι ρόδινο. Αυτό, όμως, που μπορώ να εγγυηθώ στον εαυτό μου είναι πως η αριστερή ιδεολογία και συγκεκριμένα ο σοσιαλισμός μπορεί να εγγυηθεί για ένα καλύτερο αύριο μακριά από ανισότητες, αδικίες, άνιση κατανομή πλούτου και πελατειακές σχέσεις.

ΥΓ: Ξέρω, ξέφυγα πάλι. Το κάνω πάντα στο γραπτό λόγο, θέλοντας να μην αφήσω κενά και ασάφειες. Ούτε εμένα μου αρέσει να γράφω μακροσκελή κείμενα. Προτιμώ να εκφράζω τη γνώμη μου σε ένα διάλογο. Ααα και, δεν ανήκω σε κάποια πολιτική παράταξη.



Συγχαρητήρια!Πολύ ωραία τα όσα λες..συμφωνώ απόλυτα!Να και ένας άνθρωπος με τον οποίο συμφωνώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αν παμε με αλλους συμφοιτητες μαζι για εγγραφη υπαρχει ελπιδα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
αν παμε με αλλους συμφοιτητες μαζι για εγγραφη υπαρχει ελπιδα? :P
Όχι ρε με τπτ! Ίσα ίσα θα χαρούν κιόλας. "πολλά πρόβατα μαζί" σου λέει, "ότι πρέπει" :P

Σιγά ρε παιδιά. Υπάρχει λόγος να μας προκαλούν τόσο άγχος και να τους φοβόμαστε; :confused:
Υπερβολές νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Για οικονομία χώρου βάζω την παράθεση σε spoiler.
Απαρίθμησα λίγο τις απαντήσεις σου ώστε να μπορώ να απαντήσω πλήρως.
1) Εγώ δεν ανέφερα πως θα ενημερώνεσαι από τις παρατάξεις για θέματα επικαιρότητας. Αντιθέτως, είναι καλό να ακούς τις ιδέες τους, το στόχο τους, τα μέσα με τα οποία επιδιώκουν να πραγματοποιήσουν αυτό το στόχο, την κριτική τους πάνω σε κάποιο πολιτικό ζήτημα (βλ. νέο νόμο-πλαίσιο στην Παιδεία), να παρακολουθείς τη δράση τους, ώστε να αντιληφθείς σε ποιο βαθμό αν η θεωρία αντιπροσωπεύει την πράξη. Να έχεις επιρροές από παντού. Αν έχεις αμφιβολίες μπορείς να τσεκάρεις (π.χ.) στο ίντερνετ κατά πόσο αυτά που ανέφεραν είναι πραγματικότητα ή μύθος. Γενικώς, όπως είπα και πριν, να ψάχνεσαι....

2) Εδώ είσαι πολύ λάθος και με στεναχωρεί που είσαι και δημοσιογράφος. Κατ' αρχάς είσαι τελείως offside όταν λες πως οι κομματικές νεολαίες είναι χώρος για πολιτικοποίηση. Για να γραφτείς σε μια κομματική νεολαία, υποτίθεται πως έχεις πολιτικοποιηθεί, έχεις συνειδητοποιήσει τι πρεσβεύει ο καθένας και πλέον είσαι έτοιμος να ακολουθήσεις το μέτωπο που επέλεξες για να πραγματοποιήσεις τους στόχους που εκπροσωπεί. Επιπλέον, η πολιτικοποίηση δε συνάπτει με την κομματικοποίηση. Μπορείς και μόνος να δίνεις το δικό σου αγώνα ακολουθώντας κάθε φορά το μονοπάτι που ο ίδιος θεωρείς ορθό. Αν δεν είναι το πανεπιστήμιο, χώρος για πολιτικοποίηση τότε ποιος είναι; Πλέον είμαστε ακαδημαϊκοί πολίτες. Δεν είμαστε τα παιδάκια της μαμάς. Εμείς πλάθουμε από εδώ και πέρα το μέλλον μας. Είμαστε μέρος του εκλογικού σώματος. Με τι κριτήρια θα ρίξεις στην κάλπη ώστε να καθορίσεις τη διακυβέρνηση της χώρας και κατά συνέπεια το μέλλον σου; Με τα κριτήρια των γονέων σου; Πιστεύω πως πρέπει να ανατρέξεις στην ιστορία για να δεις τις κατακτήσεις του φοιτητικού κινήματος. Από τη χούντα, μέχρι το νομο-πλαίσιο Αρσένη το 1999 και Γιαννάκου το 2006. Εκείνα τα κομματόσκυλα μαζί με πολλούς άλλους τότε λοιπόν έδωσαν τον αγώνα για να μπορούμε σήμερα να κρατάμε σύγγραμμα στα χέρια δωρεάν και να φοιτούμε σε ένα δημόσιο, δωρεάν πανεπιστήμιο. Τι να το κάνω αν γίνω ο καλύτερος επιστήμονας και μεθαύριο βγω στην αγορά εργασίας να κάνω το ντελίβερι-μπόι επειδή δεν έχω βύσμα, εξασφαλίζοντας με τα βίας τα προς το ζειν;
3) Δεν μπορώ να κρίνω με ποιους έχεις μιλήσει, τι σου έχουν πει και τι θεωρείς εσύ "ανεφάρμοστο". Ίσως κάποτε και η πτώση της χούντας ανεφάρμοστη θεωρούνταν από πολλούς συμβιβασμένους.
4) Μήπως γιατί ο λαός έχει συνηθίσει να ζει στη διαφθορά; Μήπως γιατί αρκετοί είναι συμβιβασμένοι να δίνουν πολλά και να παίρνουν λίγα; Μήπως γιατί η παραπληροφόρηση, η προπαγάνδα, η υποσχεσιολογία που πραγματοποιείται από το αντίπαλο στρατόπεδο είναι αρκετά για να παραπλανήσουν μία φτωχή πολιτικά μάζα; Μήπως γιατί οι φτωχότερες τάξεις γεμίζουν 50ευρα στις προεκλογικές περιόδους; Μήπως γιατί όλοι έχουμε κάποιο γνωστό, ο οποίος πιστεύουμε πως θα μας βολέψει κάπου; Μήπως γιατί πιστεύουμε πως λεφτά δεν υπάρχουν; Μήπως γιατί η μεσαία κοινωνικά τάξη δεν έχει βιώσει ΑΚΟΜΑ (έρχεται, μη βιαζόμαστε) τι σημαίνει να τα βγάζω τσίμα-τσίμα;
Σίγουρα, έχουνε γίνει λάθη, έχουν εκφυλιστεί στελέχη, έχουν γίνει αδικίες, έχουν σκορπιστεί εκπρόσωποι ίδιων ιδεών βγάζοντας ο ένας τα μάτια του άλλου. Τίποτα δεν είναι ρόδινο. Αυτό, όμως, που μπορώ να εγγυηθώ στον εαυτό μου είναι πως η αριστερή ιδεολογία και συγκεκριμένα ο σοσιαλισμός μπορεί να εγγυηθεί για ένα καλύτερο αύριο μακριά από ανισότητες, αδικίες, άνιση κατανομή πλούτου και πελατειακές σχέσεις.

ΥΓ: Ξέρω, ξέφυγα πάλι. Το κάνω πάντα στο γραπτό λόγο, θέλοντας να μην αφήσω κενά και ασάφειες. Ούτε εμένα μου αρέσει να γράφω μακροσκελή κείμενα. Προτιμώ να εκφράζω τη γνώμη μου σε ένα διάλογο. Ααα και, δεν ανήκω σε κάποια πολιτική παράταξη.

Δεν θα μπορούσαν να είναι πιο άκυρα αυτά που λες, δυστυχώς.
1) Ξέρεις πώς γίνεται η στρατολόγηση στις παρατάξεις; Με το πιστόλι στον κρόταφο.
2) Άλλο πράγμα η πολιτικοποίηση και άλλο ο κομματισμός. Και για να μην πλατειάσω θα σου παραθέσω όπως το θυμάμαι μια συζήτηση με ένα φίλο Κνίτη.
-Καλά ρε Νίκο ένα χρόνο τώρα δε σε έχω ακούσει ποτέ να λες οτι μια φορά δε συμφωνείς με τη γραμμή της ΚΝΕ. Τι διάολο με όλα πια είσαι σύμφωνος;
-Κοίτα, μπορούμε να έχουμε τις απόψεις μας, απλώς απο τη στιγμή που η παράταξη έχει μια γραμμή πλεύσης, απαγορεύτεται να είμαστε κατά ( εδώ μου είπε μια δύσκολη πολιτική ορολογία που δεν συγκρατώ )

Μιλάμε ακόμα για ελεύθερη διακίνηση ιδεών και πολιτικοποίηση;
Για τα υπόλοιπα θα πω: Χα Χα Χα. Και ποιός είπε οτι η φοίτηση στο πανεπιστήμιο πρέπει να έχει εγγυημένη αποκατάσταση μετά στην αγορά εργασίας; Πάρτε το χαμπάρι το πανεπιστήμιο δίνει τα εφόδια. Μετά κόψε το λαιμό σου αξιοποίησέ τα στο έπακρο σε όποιο μέρος του πλανήτη βρεις δουλειά.
3) Ας μην μιλάμε για πράγματα που δεν έχουμε ζήσει έτσι με τόση σιγουριά λέω εγώ.
4) Ναι τα σοσιαλιστικά κράτη περνάν ζωή χαρισάμενη γι αυτό οι Ρώσοι έφευγαν κατά χιλιάδες όταν άνοιξαν τα σύνορά τους, γι αυτό ο Στάλιν έχει χαρακτηριστεί εθνικός χασάπης, γι αυτό γκρέμισαν τα αγάλματά τους, γι αυτό όταν περνάνε μπροστά απο τον τάφο του Λένιν ρίχνουν ο καθένας και απο μια κατάρα. Επειδή περνάνε καλά οι κινέζοι φεύγουν σωριδόν από τη χώρα τους που αποτελεί πρότυπο της ελευθερίας του λόγου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fytoplagton

Νεοφερμένος

Η marilina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ρε παιδιά ακούω πράγματα τρελά... εκτός από τις κλασικές σημειώσεις που σου δίνουν μπορούν να σε περάσουν μαθήματα, να σου δώσουν τα θέματα των εξετάσεων και-το τελείως κουφό- να σε περάσουν σε μεταπτυχιακά προγράμματα! ! ! ! ! ! αν είναι δυνατόν! πραγματικά μπορούν να κάνουν τη ζωή σου πιο εύκολη, αλλά με τί αντίτιμο... να γίνεις και εσύ ένα με το σύστημα το οποίο -υποτίθεται- κατακρίνεις...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
προτιμώ να κάνω πράγματα με την αξία μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Μα γιατί να τους εκμεταλλευτείτε?
Για να περάσατε στο πανεπιστήμιο,είστε αρκετά έξυπνοι ώστε να μπορείτε να κάνετε την εγγραφή μόνοι σας.Αν τυχόν έχετε κάποια απορία,ρωτάτε τη γραμματεία.
Σιγά μην τους έχουμε κ υποχρέωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Μα γιατί να τους εκμεταλλευτείτε?
Για να περάσατε στο πανεπιστήμιο,είστε αρκετά έξυπνοι ώστε να μπορείτε να κάνετε την εγγραφή μόνοι σας.Αν τυχόν έχετε κάποια απορία,ρωτάτε τη γραμματεία.
Σιγά μην τους έχουμε κ υποχρέωση...

δε θα ημουν τοσο σιγουρος :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Όχι ρε με τπτ! Ίσα ίσα θα χαρούν κιόλας. "πολλά πρόβατα μαζί" σου λέει, "ότι πρέπει" :P

Σιγά ρε παιδιά. Υπάρχει λόγος να μας προκαλούν τόσο άγχος και να τους φοβόμαστε; :confused:
Υπερβολές νομίζω.
δεν τους φοβαμαι απλα δεν θελω να εχω καμια σχεση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
δε θα ημουν τοσο σιγουρος :whistle:
πίστεψε με.Δε θέλει κ πολύ νιονιό για να συμπληρώσεις 5-10 προσωπικά στοιχεία στα κουτάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
:worry: δεν είσαι γραμμένος σε παράταξη :P (αν δεν είσαι τότε respect) :D

Γιατί να είμαι?Πολλάκις έχω εκφράσει την αποστροφή μου προς αυτές και το "έργο" τους.

Το πανεπιστήμιο δεν είναι χώρος για πολιτικοποίηση, είναι χώρος για μάθηση.

Και όμως,είναι.Λέγοντάς το αυτό,δεν εννοώ ότι πρέπει να είναι.Δεν εξετάζω αν πρέπει/δεν πρέπει να είναι,αυτό λίγο μ'ενδιαφέρει και είναι και υποκειμενικό άλλωστε.Το μόνο που έχω να πω πάνω σ'αυτό είναι ότι ο σκοπός των πανεπιστημίων,όταν δημιουργήθηκαν την εποχή της Αναγέννησης,ήταν ο "homo universalis",όχι απλά ένας επαγγελματίας.Anyway,I rest my case here.Στα πρακτικά τώρα,στα πανεπιστήμια υπάρχουν οι ιδανικές συνθήκες για πολιτικοποίηση,γι'αυτό και αποτελούν χώρους διαμόρφωσής της,ανεξάρτητα αν αυτό εμπεριέχεται εν τέλει στον σκοπό τους ή όχι.Απ'το στενό περιβάλλον της οικογένειας και του σχολείου,ο φοιτητής εισέρχεται σ'ένα νέο περιβάλλον,με ένα εύρος διαφορετικών προσωπικοτήτων,από διαφορετικά μέρη,διαφορετικές οικογένειες,διαφορετικά backgrounds.Αυτή η ποικιλομορφία δύσκολα συναντιέται πιο πριν.Έτσι,έρχεται σε επαφή με πολλούς διαφορετικούς τρόπους σκέψης και ιδέες.Επίσης,βρίσκεται σε μια κρίσιμη καμπή της ζωής του,όπου πλέον είναι ώριμος ώστε να καταλάβει σύνθετες έννοιες,όντας όμως ακόμα νέος,έχει διαλακτικότητα και όρεξη,είναι ανοιχτός σε νέες προτάσεις,δεν έχει οχυρωθεί πίσω από μία χρόνια διαμορφωμένη θεώρηση των πραγμάτων,όπως ένας μεγαλύτερος.Τέλος,στο πανεπιστήμιο ο φοιτητής μαθαίνει να χειρίζεται τα εργαλεία της κριτικής σκέψης,δηλαδή την επιστημονική μέθοδο,τον ορθολογισμό.Δεν είναι τυχαίο πως όλα τα κινήματα,οι επαναστάσεις,οι αλλαγές,οι νέες πολιτικές ιδέες,ξεκίνησαν από φοιτητές σε πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μα γιατί να τους εκμεταλλευτείτε?
Για να περάσατε στο πανεπιστήμιο,είστε αρκετά έξυπνοι ώστε να μπορείτε να κάνετε την εγγραφή μόνοι σας.Αν τυχόν έχετε κάποια απορία,ρωτάτε τη γραμματεία.
Σιγά μην τους έχουμε κ υποχρέωση...

Ναι αλλά αν στη γραμματεία είναι ηλίθιοι και βαρεμένοι και για μια εγγραφή θες 2 ώρες (το έχω ακούσει και αυτό) πας τουλάχιστον στον παραταξιακό και ξεμπερδεύεις.. απλά φυσικά δε δίνεις τηλέφωνα και δεν πας για καφέ μετά που σίγουρα θα σου πουν.

Βέβαια κι εγώ θα προσπαθήσω για γραμματεία κατευθείαν (για τους λόγους που αναφέρεις) αλλά δεν περιμένω και πολλά.

Ερώτηση: Έτσι και σε γράψει παραταξιακός τα στοιχεία σου σε αυτόν τα δίνεις; (καλά όχι ότι έχει και διαφορά βέβαια και στη γραμματεία να πας πάνε και τα παίρνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ναι αλλά αν στη γραμματεία είναι ηλίθιοι και βαρεμένοι και για μια εγγραφή θες 2 ώρες (το έχω ακούσει και αυτό) πας τουλάχιστον στον παραταξιακό και ξεμπερδεύεις.. απλά φυσικά δε δίνεις τηλέφωνα και δεν πας για καφέ μετά που σίγουρα θα σου πουν.

Βέβαια κι εγώ θα προσπαθήσω για γραμματεία κατευθείαν (για τους λόγους που αναφέρεις) αλλά δεν περιμένω και πολλά.

Ερώτηση: Έτσι και σε γράψει παραταξιακός τα στοιχεία σου σε αυτόν τα δίνεις; (καλά όχι ότι έχει και διαφορά βέβαια και στη γραμματεία να πας πάνε και τα παίρνουν).
Εξαρταται απο τη σχολη.Στη δικια μου καθομουν ησυχος σε ενα τραπεζακι και συμπληρωνα μονος μου τα χαρτια(ναι τα καταφερα χωρις βοηθεια, ειμαι Αινσταιν) και χωρις να τους πω τιποτα εκατσαν διπλα μου και με επρηξαν στις ερωτησεις(Απο που εισαι;Που μενεις;Τι δουλεια κανει ο πατερας σου;Η μανα σου;Αδερφια εχεις; κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι αλλά αν στη γραμματεία είναι ηλίθιοι και βαρεμένοι και για μια εγγραφή θες 2 ώρες (το έχω ακούσει και αυτό) πας τουλάχιστον στον παραταξιακό και ξεμπερδεύεις.. απλά φυσικά δε δίνεις τηλέφωνα και δεν πας για καφέ μετά που σίγουρα θα σου πουν.

Βέβαια κι εγώ θα προσπαθήσω για γραμματεία κατευθείαν (για τους λόγους που αναφέρεις) αλλά δεν περιμένω και πολλά.

Ερώτηση: Έτσι και σε γράψει παραταξιακός τα στοιχεία σου σε αυτόν τα δίνεις; (καλά όχι ότι έχει και διαφορά βέβαια και στη γραμματεία να πας πάνε και τα παίρνουν).

Ρε τι βλακείες πάτε και πιστεύετε;; Σιγά να μην θέλει και να κατασκηνώσεις και 15 μέρες έξω από την γραμματεία...

Πας στην γραμματεία(βασικά σε μας είχαν έναν χώρια πάγκο που σου δίνανε τα έγγραφα), παίρνεις την αιτησούλα σου, την συμπληρώνεις... Μετά πας στην ουρά για να τα καταθέσεις(εκεί θες ώρα προφανώς), καταθέτεις την αίτηση μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο λένε... Και μετα πολλά ολοκληρώνεις την εγγραφή σου... Μην ακούτε μύθους και τους πιστεύετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ρε τι βλακείες πάτε και πιστεύετε;; Σιγά να μην θέλει και να κατασκηνώσεις και 15 μέρες έξω από την γραμματεία...

Πας στην γραμματεία(βασικά σε μας είχαν έναν χώρια πάγκο που σου δίνανε τα έγγραφα), παίρνεις την αιτησούλα σου, την συμπληρώνεις... Μετά πας στην ουρά για να τα καταθέσεις(εκεί θες ώρα προφανώς), καταθέτεις την αίτηση μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο λένε... Και μετα πολλά ολοκληρώνεις την εγγραφή σου... Μην ακούτε μύθους και τους πιστεύετε...


Εγω πιστευω οτι πρεπει να κανουμε την εγγραφη μαζι με παραταξιακο μην γινει καποιο λαθος.
η πολυτιμη εμπειρια τους τοσα χρονια ειναι εκει σιγουρα θα βοηθησει.
ε και ο καφες μετα δεν ειναι κατι κακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι πρεπει να κανουμε την εγγραφη μαζι με παραταξιακο μην γινει καποιο λαθος.
η πολυτιμη εμπειρια τους τοσα χρονια ειναι εκει σιγουρα θα βοηθησει.
ε και ο καφες μετα δεν ειναι κατι κακο.
Δεν πιστέυω να είναι τόσο δύσκολο να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου που τα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα. Δηλαδή ότι και απορεία να έχεις ρωτάς την γραμματεία. Δεν έχω κάνει εγγραφή ποτέ μου (προφανώς) αλλά δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι πρεπει να κανουμε την εγγραφη μαζι με παραταξιακο μην γινει καποιο λαθος.
η πολυτιμη εμπειρια τους τοσα χρονια ειναι εκει σιγουρα θα βοηθησει.
ε και ο καφες μετα δεν ειναι κατι κακο.

Τί λάθος να γίνει; Τα στοιχεία σου είπαμε να συμπληρώσεις όχι να λύσεις καμιά εξίσωση.:P
Άσε που συνήθως οι παραταξιακοί είναι αυτοί που δυσκολεύουν με απαντήσεις τύπου "Ισως", "δε ξέρω" κτλ. Μια απλή ερώτηση να τους κάνεις για την αίτηση που θα συμπληρώσεις και καταπίνουν την γλώσσα τους. :P:P:P

Μπορείς να γνωρίσεις συμφοιτητές σου και να πάτε για καφέ..Α more infos: Αμα σας πουν αριστεροί να πάτε για καφέ να είστε 90% σίγουροι ότι δε θα σταματήσουν να μιλάνε για το ΚΚΕ για τον ριζοσπαστη και την ιδεολογια σας. Οι πασπ/δαπ είναι πιο ύπουλες νυφίτσες και το παίζουν φιλαράκια πρώτα. Θα σας το φέρουν σιγά σιγά το "Ελα μωρέ γράψου στο κόμμα, έτσι και αλλιώς μόνο το όνομα σου στο ψηφοδέλτιο θα φαίνεται δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο" [<-true story]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Δεν πιστέυω να είναι τόσο δύσκολο να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου που τα ξέρεις καλύτερα από τον καθένα. Δηλαδή ότι και απορεία να έχεις ρωτάς την γραμματεία. Δεν έχω κάνει εγγραφή ποτέ μου (προφανώς) αλλά δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα δύσκολη.


και εγω αγορινα πρωτη φορα θα παω για εγγραφη.
θα παω στον παγκο παραταξιακων να με βοηθησουν
κοιτα οταν γινεται της ποπης στο πανεπιστημιο ε ολο και καποια απορια θα εχεις και για αυτο
για εμενα η συμβολη τους ειναι πολυ σημαντικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top