Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σίγουρα, έχουνε γίνει λάθη, έχουν εκφυλιστεί στελέχη, έχουν γίνει αδικίες, έχουν σκορπιστεί εκπρόσωποι ίδιων ιδεών βγάζοντας ο ένας τα μάτια του άλλου. Τίποτα δεν είναι ρόδινο. Αυτό, όμως, που μπορώ να εγγυηθώ στον εαυτό μου είναι πως η αριστερή ιδεολογία και συγκεκριμένα ο σοσιαλισμός μπορεί να εγγυηθεί για ένα καλύτερο αύριο μακριά από ανισότητες, αδικίες, άνιση κατανομή πλούτου και πελατειακές σχέσεις.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, συγγνώμη. Σεβαστή η άποψή σου, αλλά από τη στιγμή που εκφέρεις πολιτική άποψη δεν επιθυμώ να το συνεχίσω. Τα έχω ακούσει πολλάκις, από όλες τις πλευρές, δεξιές, αριστερές, μεσαίες.

ΥΓ: Δεν είμαι δημοσιογράφος.
ΥΓ2: Μην αναφέρεστε σε αγώνες και "αγώνες" σαν να ήταν και δικοί σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αυτην την απορια την εχω οντως...ελπιζω να ειναι ευκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν διακρίνεις αντίφαση γιατί πάνω μιλάω για ενημέρωση, κάτω μιλάω για πολιτικοποίηση σε νεολαίες εκτός πανεπιστημίου. Ξεκάθαρο.

Νομίζω είναι σαφές ότι η ύπαρξη μιας "παράταξης" δεν είναι από μόνη της κακή, το πρόβλημα, η ευκολία στις συναλλαγές, η σαπίλα, έγκειται στο κόμμα στο οποίο πρόσκειται και το οποίο την κινεί.
Αν λοιπόν θεωρείς προβληματική την ενημέρωση από παρατάξεις ως "χρωματισμένη", τι χειρότερο από το να στηρίξεις την πολιτικοποίησή σου σε μια κομματική οργάνωση; ;)

Όλα αυτά που αναφέρεις δεν χρειάζονται τις πολιτικές παρατάξεις.Μπορεί, τα πρώτα πρώτα χρόνια να βοηθούσαν. Αλλά η εξουσία και το χρήμα είναι ισχυρό ναρκωτικό. Προκαλούν εξάρτηση και τυφλώνουν. Έτσι και οι παρατάξεις που γλυκάθηκαν από τα μπόνους...

Δεν συνδέω με τίποτα τις παρατάξεις με την σκέψη ή με την άσκηση της δημοκρατίας. Μόνες τους τα καταστρατηγούν με τις κασσέτες που αναπαράγουν τα μέλη τους και με τις κλίκες που δημιουργούν.

Τι πιο προφανές από την απουσία αναγκαιότητας ύπαρξης των παρατάξεων και από τα προβλήματα που προκαλούν, δεν αντιτίθεμαι σε αυτά, απλά στο προηγούμενο μήνυμά σου παρατηρώ μια γενική "καταδίκη" της πολιτικοποίησης στο πανεπιστήμιο, μαζί με αυτή που αφορά τις παρατάξεις.

Το πανεπιστήμιο στα κάνει όλα αυτά με την γνώση. Μαθαίνεις και αποκτάς το υπόβαθρο να κρίνεις.

Και αν δεν συζητήσεις, αν δεν δοκιμάσεις αυτά που ξέρεις στην πρώτη ευκαιρία που σου δίνεται, τη συνέλευση του πανεπιστημίου, δεν ξέρεις τελικά τίποτα, και πιθανότατα δε θα μάθεις και ποτέ. Θα μείνεις σε αυτά που ξέρεις και αυτά που σκέφτεσαι μόνος σου, εγκλωβισμένος σε ένα point of view. Αργότερα θα είναι η δουλειά, που είναι χώρος εργασίας και όχι συνδικαλισμού, κλπ κλπ. Στην καλύτερη θα κατέληγε κανείς να μην ασχολείται καθόλου ή να υποστηρίζει κανένα κόμμα, ή και τα δύο.

Άλλωστε, στο ίδιο το πανεπιστήμιο δεν πρόκειται να διαβάσεις ποτέ Πλάτωνα ή Μαρξ ή Νίτσε ή Κέυνς ή Βολταίρο ή Χάξλεϋ αν δεν αφορά το πρόγραμμα σπουδών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Εγώ το 2002, μπήκα και βρήκα κατάληψη, ξεκινήσαμε Νοέμβρη σχεδόν.

Έτσι για την ιστορία, όχι ότι έχει σημασία : η καθυστέρηση στην έναρξη αυτού του ακαδημαϊκού έτους δεν οφειλόταν σε καταλήψεις φοιτητών αλλά σε απεργία ("αποχή από τα εκπαιδευτικά καθήκοντα" το είχαν βαφτίσει) των πανεπιστημιακών που είχε ξεκινήσει από τα τέλη του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους και είχε ως αποτέλεσμα να χαθεί η εξεταστική του Ιουνίου '02.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Νομίζω τα μεγαλοποιούμε κάπως. "Τρόποι αντιμετώπισης κομματόσκυλων" πώς λέμε τρόποι αντιμετώπισης της βίας, του ρατσισμού, των ναρκωτικών κτλ. :P Δεν νομίζω να είναι και τόσο σοβαρό. Στην ουσία αν δεν θέλεις να γραφτείς κάπου και να μένεις αμέτοχος απλά δεν ασχολείσαι, τους γράφεις...
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ
ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΙ ΕΠΑΛ (ΟΜΑ∆Α Β΄)
ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΜΑΪΟΥ 2012
ΕΞΕΤΑΖΟΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ:
ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΙ∆ΕΙΑΣ
ΣΥΝΟΛΟ ΣΕΛΙ∆ΩΝ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4)
Γ1. Ως ομιλητής σε ημερίδα που οργανώνει το σχολείο σου με θέμα τη συμμετοχη στα κοινα και συγκεκριμενα στην πολιτικη, να αναπτύξεις τις απόψεις σου σχετικά με την συμμετοχη τον νεων στα κοινα καθώς και τους τρόπους αντιμετωπισης των κομματοσκυλων!( 5 0 0 - 6 0 0 λ έ ξ ε ι ς) :hehe:



(2002 δε ξέρω ήμουνα παιδάκι τότε δεν ήμουν στην σχολή) .
σαν να λες εσυ κωλογρια σπουδαζες και γω μαθαινα να περπαταω! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δεν έχω να πω κάτι άλλο, συγγνώμη. Σεβαστή η άποψή σου, αλλά από τη στιγμή που εκφέρεις πολιτική άποψη δεν επιθυμώ να το συνεχίσω. Τα έχω ακούσει πολλάκις, από όλες τις πλευρές, δεξιές, αριστερές, μεσαίες.

ΥΓ: Δεν είμαι δημοσιογράφος.
ΥΓ2: Μην αναφέρεστε σε αγώνες και "αγώνες" σαν να ήταν και δικοί σας.

Θέλω να ζητήσω συγνώμη για την απρεπή συμπεριφορά μου. Είναι αδίκημα σε περίοδο χούντας να εκφράζεις πολιτικές πεποιθήσεις αντίθετες από αυτές της εξουσίας. Θα σταματήσω πλέον να αγωνίζομαι και θα αφοσιωθώ ΜΟΝΟ στα μαθήματά μου. Θέλω να γίνω ένας μορφωμένος ηλίθιος. Και πάλι συγνώμη. Ευχαριστώ.

ΥΓ: Ό,τι και να είσαι ασχολείσαι με ένα τομέα που επηρεάζει το λαό.
ΥΓ2: Τι εννοείς δικοί "σας"; Προφανώς, δεν ήμουν εγώ. Αλλά έχω μάθει να εκτιμώ αυτούς που μου προσέφεραν και να ακολουθώ το έργο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Χαλαρωστε! Αντιμετωπιστε τους, οπως ολους τους υπολοιπους συμφοιτητες σας. Δε λεω μας "κολλανε" πολυ, αλλα και με το να μη τους μιλαμε, για να τους αποφυγουμε και αγενεις γινομαστε αλλα κι αυτοι τελικα δε φευγουνε, αφου ολα τα "καταπινουνε"! Δυστυχως, υπαρχουν στα πανεπιστημια και τει και μαλιστα καθημερινα ερχομαστε σε επαφη μαζι τους αλλα να θυμαστε, οτι δε τρωνε και ανθρωπους, οποτε ας μην ειμαστε υπερβολικοι! Βεβαια, τις πρωτες μερες και κυριως στην εγγραφη θα πιστεψετε το αντιθετο θα παθετε ενα μεγαλο σοκ, γιατι θα ειναι υπερβολικα κολλημενοι πανω σας και δε θα μπορειτε να τους αποφυγετε. Την εγγραφη θελετε δε θελετε μαζι τους θα την κανετε! Εγω να φανταστειτε, οταν με ειχαν πλησιασει τους ειπα οτι ξερω που να παω κι αυτοι μου ειπαν δεν πειραζει θα ερθουμε κι εμεις! Αλλα αμεσως μετα που μου ζητησαν το τηλεφωνο μου δε τους το εδωσα και κατεβασαν τα μουτρα τους. Τι στενοχωρια κι αυτη! Ποτε ξανα δε θα υπαρχει τοση ενταση οση εκεινη την ημερα. Ισως το κανουν για να μπλοκαρουν τους ψαρωμενους πρωτοετεις! Εξαλλου, με τον καιρο θα τους συνηθισετε ετσι ειναι τα ελληνικα πανεπιστημια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω είναι σαφές ότι η ύπαρξη μιας "παράταξης" δεν είναι από μόνη της κακή, το πρόβλημα, η ευκολία στις συναλλαγές, η σαπίλα, έγκειται στο κόμμα στο οποίο πρόσκειται και το οποίο την κινεί.
Αν λοιπόν θεωρείς προβληματική την ενημέρωση από παρατάξεις ως "χρωματισμένη", τι χειρότερο από το να στηρίξεις την πολιτικοποίησή σου σε μια κομματική οργάνωση; ;)

Τι πιο προφανές από την απουσία αναγκαιότητας ύπαρξης των παρατάξεων και από τα προβλήματα που προκαλούν, δεν αντιτίθεμαι σε αυτά, απλά στο προηγούμενο μήνυμά σου παρατηρώ μια γενική "καταδίκη" της πολιτικοποίησης στο πανεπιστήμιο, μαζί με αυτή που αφορά τις παρατάξεις.

Και αν δεν συζητήσεις, αν δεν δοκιμάσεις αυτά που ξέρεις στην πρώτη ευκαιρία που σου δίνεται, τη συνέλευση του πανεπιστημίου, δεν ξέρεις τελικά τίποτα, και πιθανότατα δε θα μάθεις και ποτέ. Θα μείνεις σε αυτά που ξέρεις και αυτά που σκέφτεσαι μόνος σου, εγκλωβισμένος σε ένα point of view. Αργότερα θα είναι η δουλειά, που είναι χώρος εργασίας και όχι συνδικαλισμού, κλπ κλπ. Στην καλύτερη θα κατέληγε κανείς να μην ασχολείται καθόλου ή να υποστηρίζει κανένα κόμμα, ή και τα δύο.

Άλλωστε, στο ίδιο το πανεπιστήμιο δεν πρόκειται να διαβάσεις ποτέ Πλάτωνα ή Μαρξ ή Νίτσε ή Κέυνς ή Βολταίρο ή Χάξλεϋ αν δεν αφορά το πρόγραμμα σπουδών σου.


Μάλλον δεν έχω γίνει κατανοητή...
Δεν με πειράζει αν οι άνθρωποι είναι πολιτικοποιημένοι, Μπορούν να είναι όσο φανατισμένοι θέλουν. Μπορεί να κάνουν και καλό!
Το μόνο που με πειράζει είναι να είναι μέσα στο πανεπιστήμιο, αυτό ναι, με ενοχλεί. Δεν έχω δει τόσα χρόνια, και στα χρόνια που είμαι εγώ, και του περίγυρου μου (που μπορούσα να καταλάβω) ένα καλό από τα κόμματα μέσα στο πανεπιστήμιο.

Όσο για την συζήτηση, μπορείς κάλλιστα να την κάνεις και εκτός πανεπιστημίου.

Έτσι για την ιστορία, όχι ότι έχει σημασία : η καθυστέρηση στην έναρξη αυτού του ακαδημαϊκού έτους δεν οφειλόταν σε καταλήψεις φοιτητών αλλά σε απεργία ("αποχή από τα εκπαιδευτικά καθήκοντα" το είχαν βαφτίσει) των πανεπιστημιακών που είχε ξεκινήσει από τα τέλη του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους και είχε ως αποτέλεσμα να χαθεί η εξεταστική του Ιουνίου '02.

Το ξέρω, αλλά εμείς είχαμε ΚΑΙ κατάληψη. Μπορεί να μη μας φαίνεται αλλά κλείνουμε πρώτοι και ανοίγουμε τελευταίοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι, αν χτυπησεις αλλον φοιτητη μεσα στη σχολη εχεις κυρωσεις? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εεε οχι και να παιξεις ξυλο με κομματοσκυλο.Απο λογια δεν παιρνει ή εστω απειλες?Πρεπει να τον δειρεις για να σταματησει?:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι, αν χτυπησεις αλλον φοιτητη μεσα στη σχολη εχεις κυρωσεις? :p

ίσα ρε άντρα :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ίσα ρε άντρα :loltooth:
ενταξει ρε συ ειναι βαρβατιλα ο τυπος και γουσταρει τσαμπουκαλικια αμεσως ειρωνεια εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
με παρεξειγησατε και δεν μου απαντησατε κι ολας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι, αν χτυπησεις αλλον φοιτητη μεσα στη σχολη εχεις κυρωσεις? :p

Mάλλον όχι (αν δεν σε δει κανένας) αλλά δεν ηθικό αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι, αν χτυπησεις αλλον φοιτητη μεσα στη σχολη εχεις κυρωσεις? :p
Μπορει να σου κανει μηνυση κ να σε τρεχουν αυτοφορο κ να μεινεις ολη τη νυχτα στο αστυνομικο τμημα κ μετα νε σε τρεχουν (κυριολεκτικα κ μεταφορικα) με χειροπεδες στην Ευελπιδων. Αλλα γιατι να χτυπησεις καποιον συμφοιτητη σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι, αν χτυπησεις αλλον φοιτητη μεσα στη σχολη εχεις κυρωσεις? :p

Όχι, δεν έχεις... Αλλά αν θες να το κάνεις σε κομματόσκυλο, δεν είναι καθόλου καλή ιδέα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina_92

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

Καλό το άρθρο.Όντως γίνονται πολλά.. Τυχαίνουν κάποιας εύνοιας από ορισμένους καθηγητές αυτά τα παιδιά.. ... Ξέρετε τι έγινε φέτος με τη ΔΑΠ Μηχανολόγων? Αποκαλύφθηκε πως είχαν τα στοιχεία όλων των φοιτητών από τη γραμματεία. Φακελωμένοι όλοι! Ανάλογα το έτος τους,ανάλογα με το ποιος παραταξιακός τους προσέγγιζε! Φανταστείτε έγραφε όνομα Α.Α , κινητο 69.... , κατοικια 210... , διευθυνση Α.Α 1.. , --> μιλάει με Κατερίνα, έχει ψηφίσει στις συνελευσεις 2 εμάς,1 Πασπ και...τα έχει με Πασπίτη! ..Κι όμως..Το είδαμε κι αυτό :P ..Έχουν στο αρχείο τους πολύ προσωπικές πληροφορίες..Και είδατε φακελώνουν τα παιδιά ανάλογα με το ποιος δικός τους τους παίρνει τηλ και λοιπά..
Τη μέρα που έγιναν αυτά ήμουν στην κεντρική βιβλιοθήκη του Ε.Μ.Π νομίζω..Και όταν έφυγα το απόγευμα είδα ένα τσούρμο "αναρχικούς'' που λέω εγώ να λένε κάτι συνθήματα και να ανεβαίνουν προς τους Μηχανολόγους.. Δεν ήξερα τι είχε παίξει με τη ΔΑΠ εκεί, οπότε λέω πάλι θα διαμαρτύρονται για κάτι :P ..Την επόμενη μέρα μου είπαν συμφοιτητές μου πως πήγαν και πλάκωσαν στο ξύλο τη ΔΑΠ όλων των σχολών στο ΕΜΠ.. Και πράγματι και στη σχολή μου ήταν εξαφανισμένοι όλοι οι ΔΑΠίτες,και όλες οι αφίσες τους ξεκολλημένες..
Προς τους νεοεισαχθέντες : να προσέχετε με το τηλ σας και να μην το δώσετε όταν έρθουν να σας βοηθήσουν κάποιοι με την εγγραφή (που θα έρθουν σίγουρα :eek: )



Να ρωτησω εγω κατι, αν χτυπησεις αλλον φοιτητη μεσα στη σχολη εχεις κυρωσεις? :p

Γιατί?? Σου έχουν μπει τέτοιες ιδέες? :P ..Ηρέμησε καλέ! :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
απλα κρατηστε τις αξιες τις ιδεολογιες και τα ιδανικα σας. μην παρασηρεστε απο τα ομορφα λογια τους και τις υποσχεσεις. για αυτους δεν ειστε παρα ενα χαρτακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Καλό το άρθρο.Όντως γίνονται πολλά.. Τυχαίνουν κάποιας εύνοιας από ορισμένους καθηγητές αυτά τα παιδιά..
... Ξέρετε τι έγινε φέτος με τη ΔΑΠ Μηχανολόγων? Αποκαλύφθηκε πως είχαν τα στοιχεία όλων των φοιτητών από τη γραμματεία. Φακελωμένοι όλοι! Ανάλογα το έτος τους,ανάλογα με το ποιος παραταξιακός τους προσέγγιζε! Φανταστείτε έγραφε όνομα Α.Α , κινητο 69.... , κατοικια 210... , διευθυνση Α.Α 1.. , --> μιλάει με Κατερίνα, έχει ψηφίσει στις συνελευσεις 2 εμάς,1 Πασπ και...τα έχει με Πασπίτη! ..Κι όμως..Το είδαμε κι αυτό :P ..Έχουν στο αρχείο τους πολύ προσωπικές πληροφορίες..Και είδατε φακελώνουν τα παιδιά ανάλογα με το ποιος δικός τους τους παίρνει τηλ και λοιπά..
Τη μέρα που έγιναν αυτά ήμουν στην κεντρική βιβλιοθήκη του Ε.Μ.Π νομίζω..Και όταν έφυγα το απόγευμα είδα ένα τσούρμο "αναρχικούς'' που λέω εγώ να λένε κάτι συνθήματα και να ανεβαίνουν προς τους Μηχανολόγους.. Δεν ήξερα τι είχε παίξει με τη ΔΑΠ εκεί, οπότε λέω πάλι θα διαμαρτύρονται για κάτι :P ..Την επόμενη μέρα μου είπαν συμφοιτητές μου πως πήγαν και πλάκωσαν στο ξύλο τη ΔΑΠ όλων των σχολών στο ΕΜΠ.. Και πράγματι και στη σχολή μου ήταν εξαφανισμένοι όλοι οι ΔΑΠίτες,και όλες οι αφίσες τους ξεκολλημένες..
Προς τους νεοεισαχθέντες : να προσέχετε με το τηλ σας και να μην το δώσετε όταν έρθουν να σας βοηθήσουν κάποιοι με την εγγραφή (που θα έρθουν σίγουρα :eek: )

Ουυυυυυ και δεν είναι η πρώτη αποκάλυψη. Είναι ευρέως διαδεδομένο (τουλάχιστον σε όσους δεν εθελοτυφλούν) ότι τουλάχιστον ΠΑΣΠ και ΔΑΠ φακελώνουν τους φοιτητές και δίνουν οδηγίες προσηλυτισμού στα μέλη τους. Κάτι χαρτιά και κάτι cd με excel είναι γνωστές καταστάσεις πλέον. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top