Τρίχες στο σώμα: Ξύρισμα;

Άντρες με ξυρισμένα ή αξύριστα πόδια;Τι προτιμάτε; (για αγόρια και κορίτσια)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 233)
  • (άντρας): Προτιμώ τα ξυρισμένα πόδια

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • (άντρας): Προτίμω τα αξύριστα πόδια

    Ψήφοι: 101 43.3%
  • (γυναίκα): Προτιμώ τα ξυρισμένα πόδια

    Ψήφοι: 24 10.3%
  • (γυναίκα): Προτιμώ τα αξύριστα πόδια

    Ψήφοι: 70 30.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Δεν πηγαίνω με άντρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν έχουν μόνο οι άντρες τρίχες εκεί. Τέσπα, ΕΜΕΝΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν μου αρέσει να είναι αρκούδα ο άλλος εκεί κάτω. End of the story.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Μόνο πόδια και μασχάλη αποτριχώνεις; Πωπω, δε θέλω να ξέρω τι γίνεται εκεί κάτω

Άμα σκύψεις εκεί κάτω και μαζί με όλα τα άλλα φας και τριχάρες έλα να μου πεις viva η τριχα :whistle:
έχεις ένα θέμα γενικώς με αυτή την (επίμαχη) περιοχή ε?όλο για αυτήν μιλάς:whistle::whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει η τρίχα άλλα αν η κάθε περιοχή πλένεται...Γιατί πολλές/οι τις αποτριχώνουν αλλά ελάχιστοι τις πλένουν και βρωμάει σαν βόθρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
lol δεν το λέω από θέμα καθαριότητας. Και δεν εννοω πως άμα είναι αξύριστος ο άλλος είναι αυτόματα και βρώμικος. Πάντως ΙΟΥ. Σαν άτομο είμαι πολύ περίεργη με το θέμα καθαριότητα,δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι με άτομο που δεν πλένεται είτε είναι ξύρισμενο είτε όχι Ο.ο↲
Οι τρίχες εκεί δεν μου αρέσουν για άλλους λόγους,όχι επειδή τις θεωρώ "βρωμια".

έχεις ένα θέμα γενικώς με αυτή την (επίμαχη) περιοχή ε?όλο για αυτήν μιλάς:whistle::whistle::P
Ναι,δεν το κρύβω. Ποιος δεν έχει άλλωστε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει η τρίχα άλλα αν η κάθε περιοχή πλένεται...Γιατί πολλές/οι τις αποτριχώνουν αλλά ελάχιστοι τις πλένουν και βρωμάει σαν βόθρος.

και που το ξερεις ρε Νικο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είναι και πρακτικό το θέμα ρε, εκτός από τη καθαριότητα. Αν ο άλλος/η άλλη είναι γεμάτη τρίχες, δε παίζει να νιώθει και τίποτα (για κάτω περιοχή λέω κυρίως), οπότε μειωμένη απολαύση ας πούμε, if you know what i mean. Ο.ο

(βάλτε ΧΧΧ):redface::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Είναι και πρακτικό το θέμα ρε, εκτός από τη καθαριότητα. Αν ο άλλος/η άλλη είναι γεμάτη τρίχες, δε παίζει να νιώθει και τίποτα (για κάτω περιοχή λέω κυρίως), οπότε μειωμένη απολαύση ας πούμε, if you know what i mean. Ο.ο

(βάλτε ΧΧΧ):redface::eek:

Τα πιο ευαισθητα σημεια δεν εχουν τριχες. Συνηθως γυρω-γυρω.
Θινκ αμπάουτιτ.

ΧΧΧ οφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Κι εγώ τα γύρω γύρω λέω, και ό,τι έχει εκεί γύρω.:worry:
Και το' χω σκεφτεί. Και είναι ίου.:redface:

Θενξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvanMoti

Νεοφερμένος

Ο EvanMoti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι αγόρι και ξυρίζω τα πόδια μου το καλοκαίρι ! Δεν βλέπω πού είναι το κακό ... Γενικότερα είμαι υπέρ της περιποίησης των ανδρών και μπορώ να πω ότι αφιερώνω χρόνο και για τα μαλλιά μου και την επιδερμίδα μου ... Ξέρω ότι αυτό αυτό αρέσει σε αυτές που θέλω να αρέσω οπότε γιατί να μην το κάνω ; Δεν ζούμε στο Μεσσαίωνα παιδιά για να κατακρίνουμε αυτούς που το κάνουν .. Και θλίβομαι ειλικρινά από σχόλια που βλέπω στο παρόν θέμα να γίνονται από νεαρά άτομα ! Κουβαλάτε μυαλό γερόντων οι περισσότεροι ... Η μοναδική φορά που άκουσα κάποιο σχόλειο κι αυτό χαριτολογώντας ήταν από τον παππού μου .. Βγάλτε τα συμπεράσματα σας..

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν ακόμα στην Ελλάδα τόσο "κλειστόμυαλοι" άνθρωποι ...Που είναι το κακό κάποιος να περιποιείται τον εαυτό του ..Λες και όλοι εσείς που κατακρίνεται το ξύρισμα στα πόδια και το σώμα δεν κάνετε τίποτα για να προσέξετε τον εαυτό σας ..Δεν λούζεστε ? Δεν χτενίζετε ποτέ τα μαλλιά σας ?Δεν ξυρίζετε το πρόσωπο ? Δεν προσέχετε τι φοράτε όταν βγαίνετε έξω ??Όλα αυτά θα κατακρίνονταν σε παλιότερες εποχές ..και θα φαινόσασταν αφύσικοι..Θέλετε ,δεν θέλετε όλοι είστε δέσμιοι των επιταγών της μόδας από τη στιγμή που αναγνωρίζετε τον εαυτό σας σαν μέλος μίας κοινωνίας ..Το μόνο που διαφέρει είναι το τι μόδα επιλέγετε να ακολουθήσετε ..Η αποτρίχωση στο σώμα είναι σχετικά καινούρια μόδα ...για μένα όμως δεν διαφέρει πολύ από αυτή του προσώπου ..και πιστεύω ότι θα γίνει εξίσου διαδεδομένη στους άνδρες ..(σίγουρα τίθεται το θέμα της μετατροπής της σε "αναγκαιότητα" ,όπως συνέβη σχετικά πρόσφατα με τις γυναίκες ..Θα μου πείτε μπορεί να κρύβονται συμφέροντα εταιρειών που επενδύουν σ'αυτή..αλλά και που δεν συμβαίνει αυτό ??Ακόμα και η οδοντόκρεμα και η ανάγκη χρήσης της κρύβει πίσω της τεράστια κέρδη και πολυεθνικές που συνέβαλαν στο να γίνει το βούρτσισμα των δοντιών αναγκαιότητα ...Πριν από 2000 χρόνια αν τολμούσατε να ξυρίσετε το πρόσωπο θα σας θεωρούσαν ανώμαλους ...Πλέον ,όμως μετά από συγκεκριμένες πολιτικές μάρκετινγκ είναι κάτι το καθιερωμένο στον ανδρικό πληθυσμό ...(Όπως και το ξύρισμα των ποδιών πέραν του ότι προσφέρει μια πιο νεανική εμφάνιση θα μπορούσε κάποιος να προσθέσει ότι συμβάλλει στην ανανέωση του δέρματος ..και συνεπώς είναι θέμα υγιεινής ..σίγουρα αυτό το επιχείρημα δεν είναι και ιδιαίτερα ισχυρό ...αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι είναι υποδεέστερο άλλων ....π.χ κόψιμο νυχιών για λόγους υγιεινής ? όπως στα νύχια ,έτσι και στις τρίχες συγκεντρώνονται μικροοργανισμοί που μπορούν να προκαλέσουν μόλυνση σε ενδεχόμενο τραύμα (ένας από τους λόγους που σε χειρουργικές επεμβάσεις αφαιρούνται οι τρίχες της περιοχής που χειρουργείται...)

Καταλήγοντας, θεωρώ ανόητο να καταδικάζουμε πρακτικές που ακολουθούνται από άλλα άτομα , καλώντας τους δούλους της μόδας όταν και εμείς οι ίδιοι βρισκόμαστε σε παρόμοια θέση ..Αν θέλει κάποιος να παύσει να ακολουθεί τη μόδα μπορεί να οδεύσει προς τα δάση ..:P (ενδιαφέρουσα προοπτική για εμένα )...Ας παύσουμε να φερόμαστε αυταρχικά ..Είναι δικαίωμα του καθενός να πράττει όπως θέλει αρκεί να μην παραβιάζει την ελευθερία του άλλου ...Που το κακό δηλαδή να ξυρίσω πόδια ,χέρια,κεφάλι ή ότι άλλο θέλω ?Ενοχλώ κανένα ...??Ας σταματήσουμε τις κομπλεξικές συμπεριφορές που μας μετέφεραν οι παλιοί ...Από τόσο μικρά πράγματα μπορεί να καταλάβει κανείς την ανελευθερία που υπάρχει στις κοινωνίες μας ...Είναι στο χέρι μας να εξαφανίσουμε κάθε ταμπού και να γίνουμε πιο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι και επιστήμονες ..Για εμένα σ'ένα καλύτερο αύριο δεν χωρούν φασιστικές πρακτικές αυτού του τύπου ,αφού αντανακλούν δογματισμένους ,μαζοποιημένους (είναι μορφή μαζοποίησης το να καταδικάζεις κάτι καινούριο ,αφού λειτουργείς ως όργανο του συνόλου που είναι δέσμιο του παρελθόντος και δεν επιδέχεται αλλαγής), μη προοδευτικούς ανθρώπους ,που δεν πιστεύω ότι μπορούν να συμβάλλουν στην εξέλιξη της επιστήμης και της κοινωνίας ,μένοντας προσκολλημένου στο παρελθόν ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε φανταζόμουν πάντως ότι το πρώτο σοβαρό θέμα που θα μου τύχαινε μετά από ένα χρόνο αποχής θα ήταν τρίχες αλλά δε γμιέται, what you see is what you get. Let's play.

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω γιατί όλο αυτό από τη στιγμή που το θέμα αναζητά απόψεις. Δεν πιστεύω να μπήκε κανείς εδώ περιμένοντας να βρει τη μοναδική και σωστή απάντηση στο ερώτημα που έθεσε αυτός που το ξεκίνησε γιατί προφανώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Απόψεις εκφράζουν όλοι κι από τη στιγμή που για τη συζήτηση αυτή υπάρχουν τουλάχιστον δύο διαφορετικές, καθένας έχει το δικαίωμα μιλώντας να κατακρίνει αυτούς που δε συμφωνούν μαζί του. Έτσι κι αλλιώς είναι άλλο πράγμα η έκφραση μιας άποψης και άλλο πράγμα η κριτική που θα δεχτεί αυτή η άποψη. Έχω το δικαίωμα να πω ό,τι θέλω αλλά από τη στιγμή που θα το πω δίνω και στον άλλο το δικαίωμα να το κρίνει όπως νομίζει. Δεν υπάρχει περιορισμός δηλαδή που τον υποχρεώνει να σεβαστεί εμένα ή τις ιδέες μου. Αν δει ότι διαφωνούμε, ε, προφανώς και θα θεωρήσει αν όχι όλα όσα λέω, μέρος τους τουλάχιστον, ηλίθια. Υποκρισία ψάχνουμε δηλαδή, απ' έξω με το γάντι κι από μέσα ο καθένας να γελάει με τις μαλακίες που λένε οι άλλοι; Προσωπικά τουλάχιστον προτιμώ να ακούω ό,τι σκέφτεται ο άλλος, η κριτική είναι αναπόσπαστο κομμάτι της συζήτησης κι όποιος δεν την αντέχει τι να πω, ζει τη μισή εμπειρία.

Συγκεκριμένα τώρα σ' αυτά που λες, EvanMoti. Γενικά θεωρώ το ξύρισμα ποδιών, μασχαλών και στήθους στους άντρες ηλίθιο όταν δεν υπάρχει λόγος (αθλήματα ή δεν ξέρω γω τι άλλο). Και δεν αναφέρομαι στο trimming, αν μη τι άλλο συμφωνώ με την περιποίηση και το συμμάζεμα. Αναφέρομαι στο ξύρισμα με ξυράφι. Ξαναλέω, το θεωρώ εντελώς ηλίθιο και αποκρουστικό κυρίως γιατί έχω συνδυάσει τα λεία πόδια με γυναικείο σώμα. Στην ουσία ένα στερεότυπο περιγράφω, δεν το αρνούμαι. Μεγάλωσα με αυτή την εικόνα, ίσως έτυχε να ζήσω και σε περιοχή όπου οι συνομήλικοί μου έχουν τρίχες στα πόδια και κατέληξα να διαχωρίσω κάπως τα πράγματα. Το ότι διατηρώ όμως ένα στερεότυπο δε σημαίνει πως δεν το κρίνω κιόλας. Φτάνοντας στο σημείο όπου μπόρεσα, λόγω γνώσεων κυρίως, να το φιλτράρω δε θεώρησα αναγκαίο να το αφήσω. Δεν το θεωρώ στερεότυπο δηλαδή, απλά επιλογή που, ξεκινά μεν από την εμπειρία, ενισχύεται όμως από τον σύγχρονο εαυτό μου. Νομίζω άλλωστε πως όλοι όσοι έχουν προσεγγίσει με τις ελάχιστες επιστημονικές γνώσεις το σώμα τους -μορφολογικά κυρίως, η βιοχημεία θα απαιτούσε παραπάνω ενασχόληση- θα σου πουν πάνω κάτω τα ίδια πράγματα. Συνοπτικά, πως δε βρίσκουν λόγο να ξυρίσουν τις τρίχες των ποδιών με το ίδιο σκεπτικό που δε βρίσκουν λόγο να αλλάξουν το σχήμα της μύτης τους ή που θεωρούν περιττή την προσθετική στήθους, περιττή και την απομάκρυνση μιας φυσιολογικής ελιάς στο μάγουλό τους. Κατανοούν το γενετικό προγραμματισμό που σε συνδυασμό με άλλους, περιβαλλοντικούς για παράδειγμα, παράγοντες οδηγούν στην κατασκευή του σώματός τους όπως το βλέπουν αυτοί κι όλοι οι άλλοι και δεν κρίνουν αναγκαία την επέμβαση από τη στιγμή που δε μπαίνει ζήτημα υγείας στη μέση. Εκτιμούν τον εαυτό τους γι' αυτό που είναι και είναι αυτοί που έχουν καταλάβει καλύτερα από όλους πως όσοι ξυρίζονται το κάνουν από προσωπική τους επιλογή κι όχι επειδή διέκριναν πλεονεκτήματα που οι αυτοί δεν εντόπισαν.

Λίγο μπερδεμένο το προηγούμενο, OK, αλλά σε αφήνει να περάσεις στην κατάκριση που ενοχλεί. Ελπίζω να βλέπουμε τώρα πως η κριτική της μιας ή της άλλης στάσης είναι πρακτικά αναμενόμενη. Υπάρχουν αυτοί που ξυρίζονται γιατί γουστάρουν να το κάνουν και το υποστηρίζουν και υπάρχουν και αυτοί που, κρίνοντας πως δεν υπάρχει ανάγκη, το σνομπάρουν μαζί με όσους το κάνουν. Εγώ ανήκω στους δεύτερους. Εσύ στους πρώτους. Πού το πρόβλημα; Με λες κλειστόμυαλο και εμπόδιο στην πρόοδο της κοινωνίας προς τη δημιουργία του ιδεατού σου κόσμου κι εγώ σε λέω ηλίθιο και πρόβατο. Are we even? Well, not quite.

You see, εγώ για να σε χαρακτηρίσω δε χρησιμοποιώ τίποτα παραπάνω από την άποψή μου η οποία με τη σειρά της διαμορφώθηκε ύστερα από την επίδραση δόσεων αληθούς και γνήσιας επιστήμης. Συγκεκριμένες αλληλεπιδράσεις γονιδίων και περιβάλλοντος μού δίνουν συγκεκριμένο φαινότυπο. Κι έρχομαι τώρα να ρωτήσω, πού στηρίζεις εσύ το χαρακτηρισμό σου; Είναι βαρύ να αποκαλείς κάποιον φασίστα κι ακόμα πιο εκνευριστικό είναι να επικαλείσαι την επιστήμη για να το κάνεις τη στιγμή που αυτή μόνο όσα λες δε στηρίζει. Συνεχίζεις μάλιστα με το εξής τραγικό:

Είναι στο χέρι μας να εξαφανίσουμε κάθε ταμπού και να γίνουμε πιο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι και επιστήμονες ..

Εσύ δηλαδή θεωρείσαι ανοιχτόμυαλος κι επιστήμονας; Γιατί ρωτάω μάλλον, από τη στιγμή που ενθαρρύνεις τον κόσμο προς αυτή την κατεύθυνση πάει να πει ότι έχεις κατακτήσει αυτό το στάδιο, σωστά. Well, NO.

Θέλεις να πάμε σε ονόματα, από τομείς που τόσο εύκολα πιάνεις στο στόμα σου, που δέχτηκαν ΤΗΝ κριτική για το έργο τους κατά τη διάρκεια της ζωής τους κι όμως, τελικά, καθόρισαν λίγο πολύ τη μετέπειτα διαμόρφωση του γνωστικού αντικειμένου με το οποίο ασχολήθηκαν; Η επιστήμη είναι ο κατεξοχήν χώρος κριτικής και κατάκρισης. Σκληρής κριτικής μάλιστα, σε βαθμό που μπορεί πολύ εύκολα να σε οδηγήσει στην απογοήτευση και την εγκατάλειψη. Πώς λοιπόν τολμά κάποιος που προφανώς δε μπορεί να δεχτεί διαφορετικές απόψεις, με όποιον τρόπο κι αν αυτές διατυπώνονται, να μιλάει για ελευθερία κι επιστήμη; Έτσι νομίζεις ότι είναι ο ελεύθερος κόσμος που κυνηγάς; Ότι όλοι θα κάθονται πρακτικά αμέτοχοι σε ό,τι συμβαίνει γύρω τους και στο όνομα της υποτιθέμενης ελευθερίας σου δε θα κριτικάρουν ούτε θα εκφράζονται σκληρά; Και περιμένεις μάλιστα πως κάτι τέτοιο μπορεί να κρατήσει; Χωρίς να λυπάμαι που στο λέω, εσύ είσαι ο φασίστας που κατηγορείς, αυτός που δεν ακούει όλους όσους εκφράζουν διαφορετική από τη δική του άποψη. Ή μάλλον όχι, εσύ είσαι χειρότερος, εσύ νομίζεις ότι η ελευθερία είναι η ηλίθια και υποκριτική χαζοχαρούμενη στάση του 'είμαστε όλοι καλά και αποδεχόμαστε ο ένας τον άλλο' και το αποκορύφωμα, στο όνομα αυτού του ντροπιαστικού για την πραγματική ελευθερία κατασκευάσματος χαρακτηρίζεις όλους όσους δε συμφωνούν μαζί σου φασίστες και κλειστόμυαλους!

Λοιπόν, κοίτα να τα βρεις με τον εαυτό σου, να καταλάβεις πως άποψη χωρίς κατάκριση ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ και να προετοιμαστείς για την αντέξεις και μετά έρχεσαι να μιλήσεις για ελευθερία και φασισμό. Άντε να ξυριστείς τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Shadow αγόρι μου ηρέμησε με τη βιολογία και τη γενετική, για τρίχες μιλάμε :P

Προς τις γυναίκες: Μην αφήνετε τρίχες στο σώμα σας, είναι απαίσιο, αλήθεια. Αυτό. Το γυναικείο σώμα έχει απίστευτη υφή όταν είναι περιποιημένο (κοινώς ξεκινήστε αποτριχώσεις:P)! Τώρα πόσο ωραίο είναι να συναγωνίζεσαι με την κοπέλα σου ποιος έχει τα πιο τριχώτα πόδια ή μασχάλες; Εντάξει, ξεφτίλα. :P

Προς τους άντρες: Αν μου βρείτε ένα άτομο που ξύρισε τα πόδια του απλά για περιποίηση του εαυτού του και όχι για να μοιάσει στον τάδε γυμνασμένο με τις 10 γκόμενες γύρω του, εγώ θα κάνω 10 γύρους γύρω από το σύνταγμα το καλοκαίρι. Καθαρά θέμα "μόδας" είναι, θα περάσει, δε με αγχώνει που έχουνε γίνει οι περισσότεροι έφηβοι υστερικοί, βλέπουν τρίχα στο πόδι και παθαίνουν κρίση πανικού. :P

Τώρα για το επίμαχο σημεία. ΠΕΡΙΠΟΙΗΘΕΙΤΕ ΤΟ. Εντάξει είπαμε, στο υπόλοιπο σώμα δεν έχει σημασία η τριχοφυία (σε λογικά επίπεδα) αλλά στο επίμαχο σημείο έχει. Προσωπικά εγώ το περιποιούμαι γιατί πολύ απλά δίνει μεγαλύτερη απόλαυση στο σεξ όταν ενώνονται τα δύο σώματα και όχι δύο πευκοδάση. Φανταστείτε πόση διαφορά έχει όταν ακουμπάτε το κεφάλι σας σε κάποιον άλλον (πείτε είναι ο διπλανός στο σχολείο σας που κοιμάστε, πείτε είναι η σχέση σας) και όταν δίνετε ένα φιλί.
Γι' αυτό, για τελειώς πρακτικούς λόγους, το επίμαχο σημείο περιποιηθείτε το (αγόρια, κορίτσια), τα κόριτσια κάντε laser δεν ξέρω τι άλλο μπορείτε να κάνετε και τα αγόρια φροντίστε μόνο να μη γίνετε ακρούδες. Αυτά. Είμαι κάθετα απόλυτος. Εξάλλου για τρίχες μιλάμε. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*melody*

Νεοφερμένος

Η *melody* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
θα συμφωνησω οτι το θεμα αφορα απλα.. "τριχες!" :P
Προσωπικη μου γνωμη, δεν εχω προβλημα με την τριχα,ισα ισα θα ελεγα οτι το προτιμω κιολας..
Δεν με ενοχλει εννοειται καθολου ενα αγορι να περιποιειεται τον εαυτο του.στα πλαισια ομως του λογικου..
Δν θεωρω ουτε παραλογο ουτε αντιαισθητικο το να εχει ενας αντρας ξυρισμενα ποδια,ομως να μην φτανει σε λιγο καταστασεις "γκομενας".Δλδη να μην φρικαρει λεγοντας " πωωω,δες τριχα,χρειαζομαι παλι αποτριχωση..." η ν λεει καθε τρεις την ωρα "τα μαλλια μου δν ειναι ωραια σημερα,δεκα ωρες προσπαθουσα να τα φτιαξω στν καθρεφτη.."
Αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου!κατω η αποτριχωση(η οποια ειναι και χρονοβορα):jumpy:

Χρονοβόρα?Σε στούντιο κάνουν 20 λεπτα για τα ποδια ολόκληρα ενώ όταν το κάνω μόνη το πολύ να μου πάρει 1 ώρα...:P
Παρόλα αυτά κάτω η αποτρίχωση για τα αγόρια:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,842 μηνύματα.
Ω ρε ανασφάλειες που έχει ο κόσμος. :P Λίγη αυτοπεποίθηση χρειάζεται για να απολαύσουμε την ζωή γι' αυτό μη στεκόμαστε σε...τρίχες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Shadow αγόρι μου ηρέμησε με τη βιολογία και τη γενετική, για τρίχες μιλάμε :P

[...]​

Σκάσε ρε φασίστα, τράβα αλλού να το παίξεις οπισθοδρομικός. Γίνε επιστήμονας και βοήθα την πρόοδο του κόσμου. Αλλά πού να καταλάβεις...

I'll go now. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvanMoti

Νεοφερμένος

Ο EvanMoti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
"you see, εγώ για να σε χαρακτηρίσω δε χρησιμοποιώ τίποτα παραπάνω από την άποψή μου η οποία με τη σειρά της διαμορφώθηκε ύστερα από την επίδραση δόσεων αληθούς και γνήσιας επιστήμης. Συγκεκριμένες αλληλεπιδράσεις γονιδίων και περιβάλλοντος μού δίνουν συγκεκριμένο φαινότυπο. Κι έρχομαι τώρα να ρωτήσω, πού στηρίζεις εσύ το χαρακτηρισμό σου; Είναι βαρύ να αποκαλείς κάποιον φασίστα κι ακόμα πιο εκνευριστικό είναι να επικαλείσαι την επιστήμη για να το κάνεις τη στιγμή που αυτή μόνο όσα λες δε στηρίζει. Συνεχίζεις μάλιστα με το εξής τραγικό:
Είναι στο χέρι μας να εξαφανίσουμε κάθε ταμπού και να γίνουμε πιο ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι και επιστήμονες ..
Εσύ δηλαδή θεωρείσαι ανοιχτόμυαλος κι επιστήμονας; Γιατί ρωτάω μάλλον, από τη στιγμή που ενθαρρύνεις τον κόσμο προς αυτή την κατεύθυνση πάει να πει ότι έχεις κατακτήσει αυτό το στάδιο, σωστά. Well, NO.
Χωρίς να λυπάμαι που στο λέω, εσύ είσαι ο φασίστας που κατηγορείς, αυτός που δεν ακούει όλους όσους εκφράζουν διαφορετική από τη δική του άποψη. Ή μάλλον όχι, εσύ είσαι χειρότερος, εσύ νομίζεις ότι η ελευθερία είναι η ηλίθια και υποκριτική χαζοχαρούμενη στάση του 'είμαστε όλοι καλά και αποδεχόμαστε ο ένας τον άλλο' και το αποκορύφωμα, στο όνομα αυτού του ντροπιαστικού για την πραγματική ελευθερία κατασκευάσματος χαρακτηρίζεις όλους όσους δε συμφωνούν μαζί σου φασίστες και κλειστόμυαλους!
Λοιπόν, κοίτα να τα βρεις με τον εαυτό σου, να καταλάβεις πως άποψη χωρίς κατάκριση ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ και να προετοιμαστείς για την αντέξεις και μετά έρχεσαι να μιλήσεις για ελευθερία και φασισμό. Άντε να ξυριστείς τώρα."

....


Shadowfax ....Καταρχάς να επισημάνω το ότι τάσσομαι υπέρ της ελευθερίας στην έκφραση ..δεν έχω πρόβλήμα ούτε με όσους ξυρίζονται ,ούτε με όσους δεν το κάνουν ή ακόμα το θεωρούν απεχθές ...Μάλιστα το θεωρώ απόλυτα υγειές να υπάρχουν και οι δύο απόψεις ....

Δεν μπορώ να καταλάβω για πια "γνήσια" και "αληθή" επιστήμη κάνεις λόγο ..για εμένα το μεγαλύτερο ποσοστό των επιστημόνων χαρακτηρίζονται από μία νοσηρή οπισθοδρομικότητα και δογματισμό ,μόνο όσοι δεν εμμένουν στο παρελθόν μπορούν να πορευτούν στο μέλλον και να προκαλέσουν σημαντικές αλλαγές στο χώρο της ..Σπουδάζω Βιολογία και έχω αρχίσει να αηδιάζω από το πόσο μηχανιστικά και τυποποιημένα κάποιοι αντιλαμβάνονται τον κόσμο ..Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άτομα με όραμα ..νομίζώ ότι μόνο αυτά είναι ικανά να επιφέρουν μία επανάσταση στον πολιτισμό ..

- Πως συνδέεις το γονιδιακό επίπεδο με τη συμπεριφορά ?? (."εγώ για να σε χαρακτηρίσω δε χρησιμοποιώ τίποτα παραπάνω από την άποψή μου η οποία με τη σειρά της διαμορφώθηκε ύστερα από την επίδραση δόσεων αληθούς και γνήσιας επιστήμης. Συγκεκριμένες αλληλεπιδράσεις γονιδίων και περιβάλλοντος μού δίνουν συγκεκριμένο φαινότυπο. Κι έρχομαι τώρα να ρωτήσω, πού στηρίζεις εσύ το χαρακτηρισμό σου;")Κύριο λόγο στην ανθρώπινη συμπεριφορά ,νομίζω,έχει το περιβάλλον ...Πως δηλαδή η ορθή και αληθής επιστήμη ή ακόμα και το γονιδίωμά σου σε οδήγησαν στο ότι ο άνδρας δεν πρέπει να κάνει αποτρίχωση στο σώμα αλλά επιβάλλεται να κυκλοφορεί με ρούχα έχοντας κόψει τα νύχια ,λουστεί και ξυρίσει το πρόσωπο..χαχαχαχαχ....Όλα είναι θέμα προτύπων (όχι απαραίτητα "χρήσιμων") που προτάσσει η κοινωνία και που όπως είναι φυσικό μεταβάλλονται ..οι άνθρωποι των σπηλαίων δεν είχαν ανάγκη για καμία από τις παραπάνω πρακτικές ..έχοντας το ίδιο γονιδίωμα :P Ποίος ξέρει ποια πρότυπα θα υιοθετήσουν οι άνθρωποι του μέλλοντος ..?Μπορεί τότε να θεωρείτε τελείως φυσιολογική η ολοκληρωτική αποτρίχωση του σώματος του κεφαλιού ακόμα και των φρυδιών στους άνδρες :P ή το να κυκλοφορούν οι γυναίκες με μούσι :P

"Γενικά θεωρώ το ξύρισμα ποδιών, μασχαλών και στήθους στους άντρες ηλίθιο όταν δεν υπάρχει λόγος (αθλήματα ή δεν ξέρω γω τι άλλο). Και δεν αναφέρομαι στο trimming, αν μη τι άλλο συμφωνώ με την περιποίηση και το συμμάζεμα. "Αν ρωτήσουν τους αθλητές και είναι ειλικρινείς θα σου πούν ότι ο "σοβαρός" λόγος για τον οποίο ξυρίζονται είναι να αναδεικνύεται το "καλοδουλεμένο" κορμί τους ή η αίσθηση "καθαριότητας" ..:P Και πριν από μερικές δεκαετίες υπήρχαν αθλητές που όμως δεν ξυρίζονταν στο σώμα ..χωρίς να παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα ,υποθέτω...Και το trimming πάλι ,είναι υπόθεση περιποίησης και δηλώνει μία "φιλαυτία" ,δεν πολύ διαφέρει από το ξύρισμα κατ'εμέ .. απλά δεν είναι τόσο εμφανές ότι έχεις περιποιηθεί τον εαυτό σου :P Ακόμα και αυτό υπάρχουν άτομα που το καταδικάζουν (η γιαγιά μου ας πούμε θα θεωρούσε ανώμαλο όποιον αφιερώνει χρόνο για να κοντίνει τις τρίχες του σώματός του ) ..αλλά επειδή τυχαίνει να το κάνεις εσύ ,φαντάζομαι, απενοχοποιείται και παρουσιάζεται σαν μία φυσιολογική πρακτική :P

Καλώντας τον κόσμο να εξαλείψει τα ταμπου ,απλά εκφράζω την επιθυμία μου να παύσει να υπάρχει αυτός ο δογματισμός και ο πουριτανισμός ..Οι τρίχες αποτελούν απλά έναυσμα ..Όσον αφορά εμένα ,δεν νομίζω ότι έχω επιτύχει την απόλυτη αποδέσμευση από αυτόν τον συντηρητισμό ,,αλλά θα ήταν στόχος μου ..Εσύ πάλι δεν φαίνεται να κάνεις πολλές προσπάθειες απεξάρτησης από την οπισθοδρομικότητα της ελληνικής κοινωνίας ....ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΩ ΦΑΣΙΣΤΑ όποιον τάσσεται ενάντια στην αποτρίχωση ,αλλά όποιον πιστεύοντας ότι η δική του άποψη υπερέχει όλων ,επιδεικνύοντας έτσι άκρατη αλαζονεία ,καταδικάζει ή ακόμα "ποινικοποιεί" πρακτικές άλλων ατόμων ,μόνο και μόνο επειδή δεν χωρούν στον δικό του τρόπο θέασης του κόσμου ...Εννοείται ότι η προσωπική περιποίηση είναι ένα θέμα ελάσσονος σημασίας ..από τόσο όμως μικρά πράγματα με αναγωγή καταλήγεις στον τρόπο λειτουργίας της ίδιας της κοινωνίας..Για πες μου πιστεύεις ότι μπορεί να συνυπάρξει η πραγματική ελευθερία (κάτι αδοκίμαστο ως τώρα) με την καταδίκη και την απόρριψη ή ακόμα εξάλειψη του διαφορετικού ??Να κάψουμε όλους όσους σκέφτονται διαφορετικά από το σύνολο ??Αυτό είναι ελευθερία ! Σίγουρα ο αγαπητός Φυρερ τότε θα έπρεπε να πάρει βραβείο πρεσβευτή της Ελευθερίας και της Ειρήνης ..Συμφωνώ ότι αληθινή ειρήνη δεν υφίσταται και αποτελεί απλά ένα διάλειμμα από τον πόλεμο ,όπως έλεγε και ο Νίτσε ....αλλά θέλω να πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα ωριμάσουμε-ξυπνήσουμε και θα παύσουμε να φερόμαστε τόσο παιδιάστικα και αυτοκαταστροφικά ...

..Προσπάθησε να μην είσαι τόσο επιθετικός ,γιατί έτσι κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς "φασίστας" ακόμα και αν δεν σε πρεσβεύει αυτό ....
Άντε πήγαινε να κάνεις "trimming" και σκέψου ότι σου πα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EvanMoti

Νεοφερμένος

Ο EvanMoti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
"Σκάσε ρε φασίστα, τράβα αλλού να το παίξεις οπισθοδρομικός. Γίνε επιστήμονας και βοήθα την πρόοδο του κόσμου. Αλλά πού να καταλάβεις..."

I'll go now. :P

WOW !!Σας παραδέχομαι !Τέτοια δημοκρατικότητα ευγένεια και δεκτικότητα στην κριτική είναι αξιοθαύμαστη ..Χαρακτηριστικό ενός μη- "ηλίθιου" και μη- "προβάτου" ( τα οποία είμαστε εμείς που τασσόμαστε ενάντια στην στάση σας )..Πραγματικά ,θα σας ζήλευε και ο Στάλιν ...! Θερμά συγχαρητήρια ..και πρωθυπουργός σας εύχομαι ..για να ξυπνήσετε εμάς τα πρόβατα και τους ηλίθιους ...και να βοηθήσετε αυτόν τον τόπο να προοδεύσει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Σκάσε ρε φασίστα, τράβα αλλού να το παίξεις οπισθοδρομικός. Γίνε επιστήμονας και βοήθα την πρόοδο του κόσμου. Αλλά πού να καταλάβεις...

I'll go now. :P

Το DNA έχει απίστευτους μηχανισμούς επιόρθωσης και μπορεί να επιδιορθώσει πολλά λάθη που συμβαίνουν κατά την αντιγραφή ή τη διαιώνηση της γενετικής πληροφορίας, δημιουργώντας μεταλλάξεις. Οι περιοχές που είναι δεν καλά συντηρρημένες αλλοιώνται αρκετά εύκολα και δημιουργούνται μεταλλάξεις. Αν φανταστείς οτι σε παλιότερες εποχές ο άνθρωπος ήταν κατ' εξοχήν τριχωτό πλάσμα και τώρα αυτό τείνει να εξαφανισθεί, συμπεραίνεις ότι δημιουργούνται συνεχώς νέα αλλημόρφα για την τριχοφυία τα οποία συνεχώς χάνουν την ισχύ τους. Οπότε ο οργανισμός από μόνος του αποβάλλει κάτι "περιττό", όσο εμείς αλλάζουμε συνήθειες ζωής (βάζουμε πιο ζεστά ρούχα κλπ) τόσο αυτός μειώνει την τριχοφυία που υπήρχε για να μας κρατάει ζεστούς. Οπότε μην προτάσσεις το επιχείρημα της εξέλιξης σ' αυτό το διάλογο γιατί είναι out-of-date και στο κάτω κάτω δε μιλάμε για θέματα επιβίωσης και γενετικής του ανθρώπου, αλλά για ένα απλές τρίχες.

Μόσχαρε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
WOW !!Σας παραδέχομαι !Τέτοια δημοκρατικότητα ευγένεια και δεκτικότητα στην κριτική είναι αξιοθαύμαστη ..Χαρακτηριστικό ενός μη- "ηλίθιου" και μη- "προβάτου" ( τα οποία είμαστε εμείς που τασσόμαστε ενάντια στην στάση σας )..Πραγματικά ,θα σας ζήλευε και ο Στάλιν ...! Θερμά συγχαρητήρια ..και πρωθυπουργός σας εύχομαι ..για να ξυπνήσετε εμάς τα πρόβατα και τους ηλίθιους ...και να βοηθήσετε αυτόν τον τόπο να προοδεύσει :)

Ever heard of sarcasm? SARCASM. S A R C A Z M. Μάλλον όχι, πού καιρός για τέτοια πάνω στο χτίσιμο ενός ελεύθερου κόσμου.

Είναι τουλάχιστον αστείο να κολλάς σε δυο λέξεις από όλα όσα είπα και να προσπαθείς να βγεις θιγμένος. Για την ιστορία, εξακολουθώ να σε θεωρώ ηλίθιο και πρόβατο και με το τελευταίο μήνυμα πας να αποκτήσεις και άλλες πολλές ιδιότητες. Μία από αυτές είναι η short-term ή επιλεκτική, έστω, μνήμη. Ξέχασες ποιος ξεκίνησε με χαρακτηρισμούς βασισμένους στον ορισμό του μη ορθού συλλογισμού; Μη με κάνεις να κουβαλήσω ένα ένα όσα είπες στο πρώτο μήνυμα και να στα θυμίσω, έχω ήδη πολλά να πω και, από την άλλη, φαντάζομαι εσύ γράφεις αυτά που διαβάζω. Αν δε μπορείς να θυμηθείς τι λες πήγαινε ξαναδιάβασέ τα με κάπως πιο ουδέτερο ύφος κι έλα πες μου μετά ποιος απ' τους δυο μας έθιξε ποιον in the first place.

Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο είναι ότι θα προσπαθήσω να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Θα ξαναπώ ακριβώς ό,τι είπα ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ότι το point μου θα περάσει απέναντι, θα σχολιάσω ό,τι σχολίασα πιο αναλυτικά, αφού φαίνεται πρέπει να κομματιάζονται τα posts για να καταλαβαίνουμε τι πράγμα πάει πού, και γενικά τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια. Τζάμπα χάρηκα στην αρχή.

Να τα πάρουμε από την αρχή τα πράγματα. Ίσως έτσι ξεκαθαρίσουν και όσα εννοήθηκαν στο πρώτο μήνυμά αλλά δεν ισχύουν.

Shadowfax ....Καταρχάς να επισημάνω το ότι τάσσομαι υπέρ της ελευθερίας στην έκφραση ..δεν έχω πρόβλήμα ούτε με όσους ξυρίζονται ,ούτε με όσους δεν το κάνουν ή ακόμα το θεωρούν απεχθές ...Μάλιστα το θεωρώ απόλυτα υγειές να υπάρχουν και οι δύο απόψεις ....

Εδώ συμφωνούμε, αλλά να εξηγήσω κάτι. Αναφορικά με την ελευθερία της έκφρασης έγραψα την πρώτη παράγραφο στο πρώτο μήνυμα. Είμαι υπέρ της ελευθερίας στην έκφραση, την έχω ανάγκη όπως και όλοι φαντάζομαι, αλλά αυτό δε σημαίνει πως απαγορεύεται να κρίνω και να χαρακτηρίσω ιδέες κι επιχειρήματα στα πλαίσια αυτής ακριβώς της ελευθερίας. Πώς να το πούμε, είναι άλλο πράγμα η ελευθερία καθαυτή και άλλο πράγμα αυτό που αυτή μας επιτρέπει να πούμε.

Απόψεις εκφράζουν όλοι κι από τη στιγμή που για τη συζήτηση αυτή υπάρχουν τουλάχιστον δύο διαφορετικές, καθένας έχει το δικαίωμα μιλώντας να κατακρίνει αυτούς που δε συμφωνούν μαζί του. Έτσι κι αλλιώς είναι άλλο πράγμα η έκφραση μιας άποψης και άλλο πράγμα η κριτική που θα δεχτεί αυτή η άποψη. Έχω το δικαίωμα να πω ό,τι θέλω αλλά από τη στιγμή που θα το πω δίνω και στον άλλο το δικαίωμα να το κρίνει όπως νομίζει. Δεν υπάρχει περιορισμός δηλαδή που τον υποχρεώνει να σεβαστεί εμένα ή τις ιδέες μου.

Η ελευθερία της έκφρασης δεν ασχολείται με την ουσία της έκφρασης, με αυτό δηλαδή που τελικά θα πει κάποιος στα πλαίσια μιας συζήτησης, μιας λογομαχίας, ενός μονολόγου, whatever. Σου λέει απλά πως έχεις το δικαίωμα να πεις ό,τι γουστάρεις, πραγματικά ό,τι γουστάρεις σχετικά με οτιδήποτε δεις ή ακούσεις. Ο σεβασμός της διαφορετικής άποψης τώρα είναι κάτι άλλο, τελείως διαφορετικό, που το συγχέουμε σχεδόν πάντα με την ελευθερία της έκφρασης. Ο σεβασμός είναι χαρακτηριστικό που επιδεικνύει καθένας ανεξάρτητα και έχει να κάνει καθαρά με το χαρακτήρα του αλλά και με την υποκειμενικότητα γύρω από την προσβολή και την ανεκτικότητα. Για εσένα, για παράδειγμα, μία βρισιά είναι μέγιστη προσβολή ενώ εμένα μπορεί να μη μ' ενοχλεί καθόλου. Όμοια, η αγωγή κι ο χαρακτήρας σου μπορεί να σου απαγορεύουν να βρίσεις ή να κατηγορήσεις τον άλλο για οτιδήποτε ενώ την ίδια στιγμή η δική μου να μου το επιβάλει.

Το όρια δεν είναι ξεκάθαρα και γι' αυτό και δε μπαίνει κανείς στη διαδικασία να τα προσδιορίσει. Εδώ είναι που ξεκινάει η διαφωνία μου σε ό,τι είπες στην αρχή. Αρχίζεις και μιλάς για ελευθερία και οπισθοδρομικότητα χωρίς να 'χεις καν μπει στη διαδικασία να σκεφτείς πως η απόρριψη και η κριτική που τρώνε τα άτομα που ξυρίζονται μπορεί να είναι φυσιολογική έκφραση της άποψης αυτών που δεν το κάνουν. Όπως λες άλλωστε,

Καταλήγοντας, θεωρώ ανόητο να καταδικάζουμε πρακτικές που ακολουθούνται από άλλα άτομα , [...] Ας παύσουμε να φερόμαστε αυταρχικά ..Είναι δικαίωμα του καθενός να πράττει όπως θέλει αρκεί να μην παραβιάζει την ελευθερία του άλλου ...Που το κακό δηλαδή να ξυρίσω πόδια ,χέρια,κεφάλι ή ότι άλλο θέλω ?Ενοχλώ κανένα ...??Ας σταματήσουμε τις κομπλεξικές συμπεριφορές που μας μετέφεραν οι παλιοί ...

είναι δικαίωμα του καθενός να πράττει όπως θέλει αρκεί να μην παραβιάζει την ελευθερία του άλλου. Η κριτική στην οποία αναφέρεσαι ΔΕΝ περιορίζει ΟΥΤΕ παραβιάζει καμία ελευθερία σου. Σίγουρα έχεις ακούσει σκληρότερες απόψεις για άλλα θέματα, δε ζεις σε γυάλα. Σχετικά με την ανελευθερία που αναφέρεις μετά λοιπόν,

Από τόσο μικρά πράγματα μπορεί να καταλάβει κανείς την ανελευθερία που υπάρχει στις κοινωνίες μας ...

αυτά τα μικρά πράγματα δεν αποδεικνύουν την ύπαρξή της. Αν όντως οδηγούν σε κάποιο συμπέρασμα σχετικό με την κοινωνία μας αυτό είναι πως αυτή σφύζει από ποικιλομορφία και διαφορετικότητα στις σκέψεις και τις απόψεις των ατόμων που την αποτελούν. Δεν καταργείται η ελευθερία κανενός από την κριτική που τον αφορά. Η ελευθερία του ατόμου είναι αποκλειστικά δικό του ζήτημα. Κι έρχομαι σ' αυτό που είπα εγώ πριν.

Λοιπόν, κοίτα να τα βρεις με τον εαυτό σου, να καταλάβεις πως άποψη χωρίς κατάκριση ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ και να προετοιμαστείς για την αντέξεις και μετά έρχεσαι να μιλήσεις για ελευθερία και φασισμό.

Δεν ήταν για πανηγυρικό κλείσιμο ή κάτι τέτοιο. Είπα πως πρέπει να τα βρεις με τον εαυτό σου, χωρίς να ξέρω τι παίζει γενικά με σένα βέβαια, sure, γιατί νομίζω πως αυτός που είναι εντάξει με τον εαυτό του είναι και σε θέση να δεχτεί τη σκληρότερη κριτική από τη στιγμή που είναι πραγματικά ελεύθερος. Την ελευθερία την καθορίζει το άτομο. Καθένας μας είναι υπεύθυνος για την κατάκτηση και τη διατήρηση της δικής του ελευθερίας προτού ασχοληθεί με την ελευθερία του συνόλου. Πας πολύ νωρίς στο γενικό δηλαδή χωρίς να 'χεις φτιάξει πρώτα θέματα που αφορούν εσένα τον ίδιο. Μια κοινωνία απαλλαγμένη από την κριτική είναι μια ΟΥΤΟΠΙΚΗ κοινωνία, δική σου φαντασία σε κάθε περίπτωση. Την έχουμε ανάγκη και αυτή και την κατάκριση και την απόρριψη και κάθε άλλη μορφή της. Η ζωή θα ήταν, το λιγότερο, πιο βαρετή χωρίς αυτές.

Και για να το ξεκαθαρίσω πλήρως αυτό, να γιατί δε θεωρώ ότι η κριτική είναι κάτι με το οποίο δεν πρέπει να ασχολείται κάποιος, ελεύθερος ή όχι, παρόλο που λέω πως πρέπει να εκλαμβάνεται ως απλή κοινή άποψη. Πώς να το πω, υπερασπίζεις τη θέση σου απέναντι σε άδικες ή λανθασμένες κριτικές, αυτή είναι και η ουσία της άποψης άλλωστε. Κι εμείς εδώ αυτό κάνουμε στην τελική. Απλά όταν κάποιος διαχωρίσει την ελευθερία έκφρασης από το σεβασμό της άλλης γνώμης μπορεί και βλέπει τα πράγματα πιο καθαρά και σίγουρα πιο χαλαρά για τον ίδιο.

Όλα αυτά σχετικά με τα προηγούμενα κυρίως posts. Πάμε στα καλά τώρα.

Δεν μπορώ να καταλάβω για πια "γνήσια" και "αληθή" επιστήμη κάνεις λόγο ..για εμένα το μεγαλύτερο ποσοστό των επιστημόνων χαρακτηρίζονται από μία νοσηρή οπισθοδρομικότητα και δογματισμό ,μόνο όσοι δεν εμμένουν στο παρελθόν μπορούν να πορευτούν στο μέλλον και να προκαλέσουν σημαντικές αλλαγές στο χώρο της ..Σπουδάζω Βιολογία και έχω αρχίσει να αηδιάζω από το πόσο μηχανιστικά και τυποποιημένα κάποιοι αντιλαμβάνονται τον κόσμο ..Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άτομα με όραμα ..νομίζώ ότι μόνο αυτά είναι ικανά να επιφέρουν μία επανάσταση στον πολιτισμό ..

Το ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των επιστημόνων χαρακτηρίζεται από δογματισμό και οπισθοδρομικότητα δε μου λέει κάτι. Και ποιος σου είπε δηλαδή πως το ότι κάποιος ακολουθεί την επιστημονική μέθοδο τον καθιστά αυτόματα επιστήμονα; Κι ένα παιδάκι ακολουθεί τις βασικές αρχές της επιστήμης όταν πρωτοέρχεται σε επαφή με τον κόσμο. Είναι σε θέση να εκπροσωπήσει την επιστήμη σε μία συζήτηση; Ε, το ίδιο κάνεις κι εσύ με το παράδειγμά σου, μπλέκεις τη μέθοδο με αυτούς που την εφαρμόζουν. Για αληθή και γνήσια επιστήμη μίλησα στο σημείο που σχολιάζεις, όχι για γνήσιους και αληθινούς επιστήμονες.

You see, εγώ για να σε χαρακτηρίσω δε χρησιμοποιώ τίποτα παραπάνω από την άποψή μου η οποία με τη σειρά της διαμορφώθηκε ύστερα από την επίδραση δόσεων αληθούς και γνήσιας επιστήμης. Συγκεκριμένες αλληλεπιδράσεις γονιδίων και περιβάλλοντος μού δίνουν συγκεκριμένο φαινότυπο.

Χώρια που τώρα μιλάμε για τη δική σου καθαρά προσωπική άποψη. Είχα την τύχη να γνωρίσω υποδείγματα επιστημόνων στη σχολική μου πορεία, ανθρώπων που όχι απλά ακολουθούν την επιστημονική δεοντολογία επειδή πρέπει να το κάνουν αλλά και που προχωράνε ένα βήμα παρακάτω και την κάνουν τρόπο ζωής. Συμφωνώ πως θα συναντήσω, πιθανότατα, στη ζωή μου άτομα που ντροπιάζουν την επιστήμη και όλα όσα αυτή πρεσβεύει αλλά η έως τώρα εμπειρία μου είναι παραπάνω από καλή για να απελπιστώ. Υπάρχουν άτομα με όραμα, όπως είπες, και αν υπάρχει τόση ανάγκη ταύτισης της μεθόδου με αυτόν που την εφαρμόζει ας δουλέψουμε με αυτά.

- Πως συνδέεις το γονιδιακό επίπεδο με τη συμπεριφορά ?? (."εγώ για να σε χαρακτηρίσω δε χρησιμοποιώ τίποτα παραπάνω από την άποψή μου η οποία με τη σειρά της διαμορφώθηκε ύστερα από την επίδραση δόσεων αληθούς και γνήσιας επιστήμης. Συγκεκριμένες αλληλεπιδράσεις γονιδίων και περιβάλλοντος μού δίνουν συγκεκριμένο φαινότυπο. Κι έρχομαι τώρα να ρωτήσω, πού στηρίζεις εσύ το χαρακτηρισμό σου;")Κύριο λόγο στην ανθρώπινη συμπεριφορά ,νομίζω,έχει το περιβάλλον ...Πως δηλαδή η ορθή και αληθής επιστήμη ή ακόμα και το γονιδίωμά σου σε οδήγησαν στο ότι ο άνδρας δεν πρέπει να κάνει αποτρίχωση στο σώμα αλλά επιβάλλεται να κυκλοφορεί με ρούχα έχοντας κόψει τα νύχια ,λουστεί και ξυρίσει το πρόσωπο..χαχαχαχαχ....

Εδώ είναι που χάθηκε τελείως το πράγμα και ίσως φταίω λίγο κι εγώ γιατί δεν το εξήγησα όσο θα 'πρεπε. Anyway, για να δούμε, η σκέψη ξεκινάει από εδώ περίπου:

Νομίζω άλλωστε πως όλοι όσοι έχουν προσεγγίσει με τις ελάχιστες επιστημονικές γνώσεις το σώμα τους -μορφολογικά κυρίως, η βιοχημεία θα απαιτούσε παραπάνω ενασχόληση- θα σου πουν πάνω κάτω τα ίδια πράγματα. Συνοπτικά, πως δε βρίσκουν λόγο να ξυρίσουν τις τρίχες των ποδιών με το ίδιο σκεπτικό που δε βρίσκουν λόγο να αλλάξουν το σχήμα της μύτης τους ή που θεωρούν περιττή την προσθετική στήθους, περιττή και την απομάκρυνση μιας φυσιολογικής ελιάς στο μάγουλό τους. Κατανοούν το γενετικό προγραμματισμό που σε συνδυασμό με άλλους, περιβαλλοντικούς για παράδειγμα, παράγοντες οδηγούν στην κατασκευή του σώματός τους όπως το βλέπουν αυτοί κι όλοι οι άλλοι και δεν κρίνουν αναγκαία την επέμβαση από τη στιγμή που δε μπαίνει ζήτημα υγείας στη μέση.

Δεν αναφέρομαι πουθενά στη συμπεριφορά και προφανώς πουθενά δε λέω πως από την επιστήμη προκύπτει ότι ο άνδρας δεν πρέπει να ξυρίζεται. Σ' αυτό το συμπέρασμα οδηγήθηκες μόνος σου. Παρερμήνευσες, θέλω να πιστεύω, αυτό που είπα και κατέληξες να λες άλλα κι άλλα.

Ξαναλέω λοιπόν, πουθενά δεν υποστηρίζω ότι κάποιος πρέπει να κάνει κάτι. Φρόντισα να το ξεκαθαρίσω αυτό πριν καλά καλά ξεκινήσω να γράφω άλλωστε,

Καταρχάς δεν καταλαβαίνω γιατί όλο αυτό από τη στιγμή που το θέμα αναζητά απόψεις. Δεν πιστεύω να μπήκε κανείς εδώ περιμένοντας να βρει τη μοναδική και σωστή απάντηση στο ερώτημα που έθεσε αυτός που το ξεκίνησε γιατί προφανώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

αλλά και σε όσα είπα μετά να ψάξεις δεν πρόκειται να βρεις απόλυτη στάση ως προς αυτό. Ξανασημειώνω:

Νομίζω άλλωστε πως όλοι όσοι έχουν προσεγγίσει με τις ελάχιστες επιστημονικές γνώσεις το σώμα τους -μορφολογικά κυρίως, η βιοχημεία θα απαιτούσε παραπάνω ενασχόληση- θα σου πουν πάνω κάτω τα ίδια πράγματα. Συνοπτικά, πως δε βρίσκουν λόγο να ξυρίσουν τις τρίχες των ποδιών με το ίδιο σκεπτικό που δε βρίσκουν λόγο να αλλάξουν το σχήμα της μύτης τους ή που θεωρούν περιττή την προσθετική στήθους, περιττή και την απομάκρυνση μιας φυσιολογικής ελιάς στο μάγουλό τους.

Από αυτά τι καταλαβαίνεις, πιστεύω πως δεν πρέπει να ξυρίζομαι ή απλά δε βρίσκω λόγο να το κάνω; Έχει διαφορά έτσι, πολλή σημαντική -τι λέμε, αλλάζει όλο το νόημα. Κοίτα να την καταλάβεις γιατί ΔΕΝ ξαναεξηγώ. I mean, what the fuck! :P

Συνοπτικά είπα ότι, βασισμένος στις ελάχιστες γνώσεις που έχω για την επίδραση που ασκούν τα γονίδια σε όλα τα χαρακτηριστικά του φαινοτύπου, καταλήγω στο συμπέρασμα πως δεν υπάρχει λόγος να ξυρίσω τα πόδια μου. ΟΧΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ. Ούτε κανόνα έβγαλα ούτε γενικά μιλούσα. Είπα πως αυτός που κατανοεί έστω και ελάχιστα τη μοριακή βιολογία του σώματός του θα αισθάνεται όμορφα με αυτό όπως και να 'ναι. Από εκεί και πέρα προφανώς μπαίνει και η επιλογή του καθενός να αλλάξει αλλά εγώ δεν εξέτασα αυτόν τον παράγοντα.

Αν ρωτήσουν τους αθλητές και είναι ειλικρινείς θα σου πούν ότι ο "σοβαρός" λόγος για τον οποίο ξυρίζονται είναι να αναδεικνύεται το "καλοδουλεμένο" κορμί τους ή η αίσθηση "καθαριότητας" ..

Γενίκευση. Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και όχι. Δε μπορείς να το ελέγξεις άρα δεν το λες. Simple as that.

Και το trimming πάλι ,είναι υπόθεση περιποίησης και δηλώνει μία "φιλαυτία" ,δεν πολύ διαφέρει από το ξύρισμα κατ'εμέ .. απλά δεν είναι τόσο εμφανές ότι έχεις περιποιηθεί τον εαυτό σου Ακόμα και αυτό υπάρχουν άτομα που το καταδικάζουν (η γιαγιά μου ας πούμε θα θεωρούσε ανώμαλο όποιον αφιερώνει χρόνο για να κοντίνει τις τρίχες του σώματός του ) ..αλλά επειδή τυχαίνει να το κάνεις εσύ ,φαντάζομαι, απενοχοποιείται και παρουσιάζεται σαν μία φυσιολογική πρακτική

Καταλαβαίνεις πώς το εννοώ εγώ φαντάζομαι, έτσι; Το ξυρισμένο αντρικό πόδι δεν αρέσει σε μένα ΟΠΤΙΚΑ, όχι επειδή το ταυτίζω με την περιποίηση του σώματος. Είναι ΑΠΟΨΗ ακριβώς όπως λες εσύ ότι, για σένα, το trimming δε διαφέρει ουσιαστικά από το ξύρισμα. Όσο για το τελευταίο, έχω να κουρευτώ από τον περασμένο Ιούλιο, 13 του μηνός ήταν μάλιστα. Βγάλε τα συμπεράσματά σου για το πόση σημασία δίνω. :P

Καλώντας τον κόσμο να εξαλείψει τα ταμπου ,απλά εκφράζω την επιθυμία μου να παύσει να υπάρχει αυτός ο δογματισμός και ο πουριτανισμός ..Οι τρίχες αποτελούν απλά έναυσμα ..Όσον αφορά εμένα ,δεν νομίζω ότι έχω επιτύχει την απόλυτη αποδέσμευση από αυτόν τον συντηρητισμό ,,αλλά θα ήταν στόχος μου ..Εσύ πάλι δεν φαίνεται να κάνεις πολλές προσπάθειες απεξάρτησης από την οπισθοδρομικότητα της ελληνικής κοινωνίας ....

Αν είναι να ονομάζουμε οποιαδήποτε άποψη που διαφέρει από τη δική μας taboo... Ξεκόλλα και δες γύρω σου. Υπάρχουν οι ηλίθιοι, οι κλινικά fail καταστάσεις, άνθρωποι που πράγματι δε θα διστάσουν, στην όψη της διαφορετικότητας, να βγάλουν ό,τι κόμπλεξ έχουν, ό,τι στερεότυπο κουβαλάνε, όποιο ψυχολογικό και να σέρνουν πίσω τους πάνω σου. Δε θα σταματήσουν εκεί, προφανώς. Θα καταδικάσουν, όπως λες, και σε ακραίες περιπτώσεις θα γκετοποιήσουν και θα προσπαθήσουν να εξαφανίσουν την ποικιλομορφία στα πάντα. Οτιδήποτε δε συμβαδίζει με αυτούς δεν αξίζει να υπάρχει. Δεν αρνούμαι πως αυτά τα άτομα υπάρχουν αλλά δε δέχομαι τη γενικευμένη ταύτιση που κάνεις, την ισοπέδωση και τη μη αποδοχή κριτικής. Στην τελική είναι δική σου δουλειά να διακρίνεις τα taboo από τις απόψεις, τα άκρα από τη διαφορετικότητα, κανείς δεν πρόκειται να το κάνει για σένα. Μέχρι να το μάθεις λοιπόν μη με βάζεις στο ίδιο τσουβάλι με άλλους. Αν το έχεις ήδη μάθει, well, just USE THE FUCKING THING! :P

Όσο για τις προσπάθειες απεξάρτησής μου από την οπισθοδρομικότητα της κοινωνίας στην οποία ζω, είναι όπως ακριβώς το είπες: φαίνεται. Έχεις 1,688 μηνύματα διάσπαρτα σ' αυτό το site να κοιτάξεις, δυστυχώς είναι η μόνη σου πηγή, πριν με χαρακτηρίσεις ως προς αυτό το στοχείο. Αλλά θα μου πεις κι εγώ σε είπα πρόβατο βασισμένος στο 1 μήνυμά σου εδώ, χωρίς να ξέρω τίποτα άλλο. So yeah, we're truly even now, ΟΚ.

ΔΕΝ ΑΠΟΚΑΛΩ ΦΑΣΙΣΤΑ όποιον τάσσεται ενάντια στην αποτρίχωση ,αλλά όποιον πιστεύοντας ότι η δική του άποψη υπερέχει όλων ,επιδεικνύοντας έτσι άκρατη αλαζονεία ,καταδικάζει ή ακόμα "ποινικοποιεί" πρακτικές άλλων ατόμων ,μόνο και μόνο επειδή δεν χωρούν στον δικό του τρόπο θέασης του κόσμου ...Εννοείται ότι η προσωπική περιποίηση είναι ένα θέμα ελάσσονος σημασίας ..από τόσο όμως μικρά πράγματα με αναγωγή καταλήγεις στον τρόπο λειτουργίας της ίδιας της κοινωνίας..Για πες μου πιστεύεις ότι μπορεί να συνυπάρξει η πραγματική ελευθερία (κάτι αδοκίμαστο ως τώρα) με την καταδίκη και την απόρριψη ή ακόμα εξάλειψη του διαφορετικού ??Να κάψουμε όλους όσους σκέφτονται διαφορετικά από το σύνολο ??Αυτό είναι ελευθερία !

Κανείς δεν καταδίκασε ή ποινικοποίησε(!) το ξύρισμα. Ή ακόμα και να το έκαναν δυο-τρεις καλύτερα δες πώς το είπαν και τι εννοούσαν πριν βιαστείς να τους χαρακτηρίσεις. Όπως είπα και στην αρχή, γύρω στις 3 φορές πλέον, δεν υπάρχει σωστή και λανθασμένη πρακτική στο θέμα που συζητάμε. Είναι όλα απόψεις και γι' αυτό ακριβώς οτιδήποτε γράφεται εδώ δεν καταξιώνεται ως η μία και μοναδική αλήθεια, ως ο κανόνας που πρέπει όλοι να ακολουθούμε. Άλλοι εκφράζονται ήπια κι άλλοι πιο έντονα. Σε κάθε περίπτωση δε μας ενδιαφέρει και δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει αυτό στην τελική. Κρατάμε την άποψη και όλα τα περί σεβασμού των άλλων θέσεων τα εξετάζουμε ξεχωριστά μια και, όπως είπα πάλι, έχουν να κάνουν με το άτομο συγκεκριμένα.

Ελευθερία δε μπορεί να υπάρξει με την εξάλειψη του διαφορετικού. Δε γίνεται τελικά να εξαλείψεις το διαφορετικό, πάντα θα υπάρχει και πάντα θα δίνει ενδιαφέρον στις ζωές όλων μας. Αν ψάχνουμε όμως την ελευθερία στην πραγματική της μορφή, την απλή και όμορφη εκδοχή της, θα πρέπει πρώτα να μάθουμε να δεχόμαστε την κριτική και την απόρριψη των απόψεών μας. Μόνο έτσι δίνουμε το δικαίωμα στους άλλους να είναι ουσιαστικά ελεύθεροι, έχοντας τη δυνατότητα να πουν ό,τι θέλουν, ενώ παράλληλα κυνηγάμε κι εμείς την ικανοποίηση και την αγάπη για τον εαυτό μας. Αυτή είναι η ελευθερία κι αυτή αναζητάμε όλοι λίγο πολύ, καθένας με τον τρόπο του φυσικά, ακολουθώντας το δρόμο που θα καθορίσει τόσο τον ίδιο όσο και τους άλλους γύρω του.

Το DNA έχει απίστευτους μηχανισμούς επιόρθωσης και μπορεί να επιδιορθώσει πολλά λάθη που συμβαίνουν κατά την αντιγραφή ή τη διαιώνηση της γενετικής πληροφορίας, δημιουργώντας μεταλλάξεις. Οι περιοχές που είναι δεν καλά συντηρρημένες αλλοιώνται αρκετά εύκολα και δημιουργούνται μεταλλάξεις. Αν φανταστείς οτι σε παλιότερες εποχές ο άνθρωπος ήταν κατ' εξοχήν τριχωτό πλάσμα και τώρα αυτό τείνει να εξαφανισθεί, συμπεραίνεις ότι δημιουργούνται συνεχώς νέα αλλημόρφα για την τριχοφυία τα οποία συνεχώς χάνουν την ισχύ τους. Οπότε ο οργανισμός από μόνος του αποβάλλει κάτι "περιττό", όσο εμείς αλλάζουμε συνήθειες ζωής (βάζουμε πιο ζεστά ρούχα κλπ) τόσο αυτός μειώνει την τριχοφυία που υπήρχε για να μας κρατάει ζεστούς. Οπότε μην προτάσσεις το επιχείρημα της εξέλιξης σ' αυτό το διάλογο γιατί είναι out-of-date και στο κάτω κάτω δε μιλάμε για θέματα επιβίωσης και γενετικής του ανθρώπου, αλλά για ένα απλές τρίχες.

Μόσχαρε. :P

H Pure Seduction σχολίασε το μόσχαρε. Έλα τώρα, έλα μάντεψε, μάντεψε τι θα κρατήσω εγώ. :P

Πρώτ' από όλα να πω ότι σε καμία από τις απαντήσεις μου στο συγκεκριμένο θέμα δεν έχω αναφερθεί στην εξέλιξη. Έχω αναφερθεί ελάχιστα στη βιολογία γενικά και παρόλο που κανένα βιολογικό δεδομένο δεν είναι πλήρες χωρίς την εξέλιξη, δεν τη χρησιμοποίησα. Οπότε πού είδες ότι παρατάσσω επιχείρημα εξέλιξης σε αυτή την κουβέντα δεν ξέρω, αφήνω και το 'out of date' που μπορείς να το πεις για Ό,ΤΙ άλλο θες αλλά ΟΧΙ για την εξέλιξη. In a way, αν κάτι είναι out-of-something here αυτό είναι το μήνυμα που σχολιάζω αυτή τη στιγμή, out-of place συγκεκριμένα. Αλλά υπάρχει και γι' αυτό δεν το αγνοούμε.

Το DNA έχει απίστευτους μηχανισμούς επιόρθωσης και μπορεί να επιδιορθώσει πολλά λάθη που συμβαίνουν κατά την αντιγραφή ή τη διαιώνηση της γενετικής πληροφορίας, δημιουργώντας μεταλλάξεις.

Η επιδιόρθωση των λαθών που συμβαίνουν κατά την αντιγραφή του γενετικού υλικού δεν οδηγεί σε μεταλλάξεις, αλλιώς η διαδικασία δε θα λεγόταν και επιδιόρθωση. Η απουσία της ή η αδρανοποίηση των μηχανισμών που την διεκπεραιώνουν οδηγεί σε μεταλλάξεις. Αυτό ναι.

Οι περιοχές που είναι δεν καλά συντηρρημένες αλλοιώνται αρκετά εύκολα και δημιουργούνται μεταλλάξεις.

Δεν έχω ακούσει τίποτα γι' αυτές τις περιοχές. Αν υπάρχουν, που φαντάζομαι πως υπάρχουν για να τις αναφέρεις, πες μου λίγα πράγματα να δω τι παίζει. Φαντάζομαι δεν εννοείς τις περιοχές που δε μεταγράφονται, αυτές με άγνωστη τέλος πάντων λειτουργία ως τώρα. Ή αυτές εννοείς;

Αν φανταστείς οτι σε παλιότερες εποχές ο άνθρωπος ήταν κατ' εξοχήν τριχωτό πλάσμα και τώρα αυτό τείνει να εξαφανισθεί, συμπεραίνεις ότι δημιουργούνται συνεχώς νέα αλλημόρφα για την τριχοφυία τα οποία συνεχώς χάνουν την ισχύ τους. Οπότε ο οργανισμός από μόνος του αποβάλλει κάτι "περιττό", όσο εμείς αλλάζουμε συνήθειες ζωής (βάζουμε πιο ζεστά ρούχα κλπ) τόσο αυτός μειώνει την τριχοφυία που υπήρχε για να μας κρατάει ζεστούς.

Αν και δε μ' αρέσει στην αρχή η διατύπωση -παραπέμπει λίγο σε εξέλιξη είδους μέσα στο είδος- κερνάω αφού δεν έχω διαβάσει ακόμα για την εξέλιξη του ανθρώπου. Εν καιρώ.

Όσο για το μηχανισμό εξέλιξης που περιγράφεις νομίζω ξέρεις κι εσύ πως δεν είναι σωστός. Φαντάζομαι το έγραψες έτσι for the sake of a discussion αν και μπορεί πολύ εύκολα να μπερδέψει κόσμο. Εν ολίγοις, αν πεις πως 'ο άνθρωπος άρχισε να αποβάλλει κάτι περιττό από τη στιγμή που άλλαξε τρόπο ζωής' παραλείπεις ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της εξελικτικής συλλογιστικής που όμως δεν εννοείται για όσους δεν έχουν επαφή με τη φυσική επιλογή: Ο άνθρωπος δεν αποφάσισε να απαλλαχθεί από τις τρίχες του επειδή ντύθηκε. Το σώμα του δηλαδή δεν ανταποκρίθηκε στην αλλαγή ρυθμίζοντας την έκφραση των γονιδίων που ευθύνονται, μαζί με άλλους παράγοντες, για την τριχοφυΐα. Απλά μέσα στην τεράστια ποικιλομορφία που υπάρχει στον ανθρώπινο πληθυσμό, υπάρχουν και άτομα με λιγότερες τρίχες (αυτά με τη σειρά τους μπορούν κάλλιστα να είναι προϊόντα μεταλλάξεων). Αυτά μπορούμε να θεωρήσουμε πως είναι καλύτερα προσαρμοσμένα όσον αφορά το ντύσιμο (δε ζεσταίνονται λόγω των τριχών), μια υποχρεωτική τακτική για όλους τους ανθρώπους, άρα επιβιώνουν και αναπαράγονται με μεγαλύτερη συχνότητα από τα άτομα με πολλές τρίχες. Κληροδοτούν το χαρακτηριστικό στους απογόνους τους το οποίο σταδιακά επικρατεί στον πληθυσμό.

Και αυτός ο συλλογισμός μπάζει δεξιά κι αριστερά βέβαια αλλά τουλάχιστον ο μηχανισμός της φυσικής επιλογής είναι εντάξει, κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top