Το πιο δύσκολο μάθημα της σχολής σας

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οι διαστάσεις των πολιτισμικών φαινομένων. Ευτυχώς πάει αυτό, το πέρασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στην σχολή που πλέον έχω αποφοιτήσει το δυσκολότερο μάθημα είναι η Μικροοικονομική ΙΙ.
Κάπου στο 13-18% επιτυχία, με 600+ υποψηφίους σε κάθε εξεταστική και πάνω από 2.000 δηλωμένους, νομίζω είναι το δυσκολότερο μάθημα με διαφορά.
Ο μέσος όρος όσων το περνάνε είναι μικρότερος από 5,5 με μόνο 5-6 παιδιά να γράφουν πάνω από 7.
Εγώ στην εξεταστική που το έδωσα, πέρασε το 16% και εγώ είχα τον 3ο μεγαλύτερο βαθμό.... 7,5 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
στα...χρόνια μου; κάμποσα,αλλά δύο ιδίως.
Δίκτυα και Αρχιτεκτονική υπολογιστών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στο να το περάσεις, Κρυπτογραφία. Συνδιδασκαλία με μεταπτυχιακούς, το παίρνουν περιπου 10 μαζόχες προπτυχιακοί κάθε χρόνο και από αυτούς το περνάνε οι 2-3 το πολύ με κάνα 6άρι στη καλύτερη. Αλλά αυτό είναι επιλογής δε ξέρω αν πιάνεται, από κορμό υπάρχει το all time classic Σήματα και Συστήματα που το χρωστάει η μισή σχολή. :P

Από άποψη φόρτου εργασίας λειτουργικά συστήματα. 3 ατομικά projects κι ένα ομαδικό όλα αρκετά βαρβάτα + πρόοδο + θεωρητικά homeworks. Θα το περάσεις αλλά θα σε παει και αίμα όλο το εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ναι και λειτουργικα συστηματα ζορικο,κρυπτογραφια και σε μας επιλογης ηταν,αλλα δεν θυμαμαι να ουρλιαζε κοσμος,το παιρναν βεβαια και λιγοι,τρεχα γυρευε
προφανως εχει να κανει και με τον καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chrispap1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chrispap1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
ποινικη , πολιτικη ,διοικητικη ΔΙΚΟΝΟΜΙΑ..απιστευα δυσκολο μαθημα,μακραν το δυσκολοτερο στην σχολη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αριθμητική Ανάλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει νόημα να πεις ποιο είναι το πιο δύσκολο μάθημα να περάσεις καθώς ουσιαστικά λες ποιο είναι το πιο δύσκολο μάθημα να περάσεις με 5. Κατ' εμέ καλύτερα να κοιτάς σε ποιο μάθημα είναι πιο δύσκολο να πάρεις 10 ή πάνω από 8(εξαρτάται). Αυτό συμβαίνει επειδή σε μερικά μαθήματα μπορεί κάποιος να γράψει ένα 5-7, αλλά να μην έχει κατανόησει τίποτα αξιόλογο. 'Αλλη μία παρατήρηση είναι πως τα μαθήματα που αποτελούν τους συνηθείς υπόπτους στiς θετικές σχολές(οι υπόλοιπες είναι εύκολες anyway) όπως αριθμητική ανάλυση/σήματα που αναφέρθηκαν οφείλουν τη δυσκολία τους όχι στο αντίκειμενο καθεαυτό, αλλά στην απαίτηση μαθηματικής ωριμότητας που είναι σπανιότατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Νομίζω πως η δυσκολία κάθε μαθήματος είναι σχετική.
Κάποιο μπορεί να φαίνεται δύσκολο επειδή δεν καταλαβαίνεις Χριστό εντός μαθήματος, κάποιο λόγω απαιτήσεων, κάποιο άλλο διότι ... βαριέσαι να ασχοληθείς κλπ κλπ..
Στην τελευταία κατηγορία για εμένα ανήκει το μάθημα, ονόματι Φυσική, που με τυραννά χρόνια τώρα. Αλλά επειδή τα περιθώρια στενεύουν, μέσα στις επόμενες εξεταστικές θα πρέπει να το περάσω :sleep:
Κατά τ' άλλα είχα διάφορα μαθήματα όπου το καθένα είχε τις ιδιοτροπίες του κι αν και στην αρχή κάποια -αρκετά- με άγχωσαν, εν τέλη δεν ήταν τίποτα το τραγικό.

Για να δούμε και του χρόνου με Δίκτυα, Λειτουργικά, Compilers και δε συμμαζεύεται..

Απ' τα δυσκολότερα μαθήματα για καθαρό 10ρι είναι οι Δομές και η Οργάνωση Υπολογιστών ( ο καθηγητής κάνει καλό scaling, χωρίς αυτό δεν το βλέπεις ούτε με κιάλια).

από κορμό υπάρχει το all time classic Σήματα και Συστήματα που το χρωστάει η μισή σχολή. :P

Και σε εμάς λέγετε πως αυτό είναι απ' τα δυσκολότερα, αν όχι το δυσκολότερο, αλλά με τον καθηγητή που το πήρε φέτος εγώ το ευχαριστήθηκα. We love maths after all :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρυζόγαλο

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ο μέσος όρος όσων το περνάνε είναι μικρότερος από 5,5 με μόνο 5-6 παιδιά να γράφουν πάνω από 7.
Εγώ στην εξεταστική που το έδωσα, πέρασε το 16% και εγώ είχα τον 3ο μεγαλύτερο βαθμό.... 7,5 :P

Μπράβο μπράβο μπράβο :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το "δύσκολο" μάθημα είναι σχετικό. Π.χ. στην "Κβαντομηχανική ΙΙ" τα κουτσοκατάφερα. Όμως αν είχα μάθημα "Κουκλοθέατρο Ι" νομίζω ότι θα δυσκολευόμουν πολύ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μμμχμ, παθολογία είναι το δυσκολότερο.
Απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι η Παθολογία ΙΙ ή η Παθολογία ΙΙΙ. Η διαφορά μεταξύ τους είναι ότι στην ΙΙΙ που την κάνουμε στο 6ο, μαθαίνουμε και θεραπεία, οπότε προστίθενται κι άλλες σελίδες και φόρτος, αλλά είναι μάθημα που (οφείλεις να) το έχεις λιώσει στο 5ο έτος στην Παθολογία ΙΙ, άρα δεν μαθαίνεις καινούρια πράγματα. :hmm:
Θα σας πω τον Οκτώβριο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ηλεκτρομαγνητισμός και Κβαντομηχανική 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα ειναι θέμα αντιληψης , υπαρχει αντικειμενικη και υποκειμενική δυσκολία .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το πιο δύσκολο μάθημα της σχολής μου είναι "οι διαστάσεις των πολιτισμικών φαινομένων". Ευτυχώς πάει αυτό το πέρασα πέρυσι.
Φέτος το μάθημα "Οικονομία του πολιτισμού" δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Με δυσκόλεψε βέβαια μια υποενότητα "οι αριθμοδείκτες". Μάθαινα λοιπόν έναν την ημέρα και αφού κατάφερα και τους έμαθα, κάθε Σαββατοκύριακο τους κάνω και μια επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Στη δίκη μου σχολή λένε ότι είναι η γεωγραφία, γιατί η καθηγήτρια βάζει πολύ μεγάλη ύλη και αρνητική βαθμολόγηση. Εγώ το έχω στο επόμενο ετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Πολλή *
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ νομίζω στη σχολή μου ότι είναι η Παθολογία 5ου έτους. Οι περισσότεροι λένε η Παθολογία 6ου, αλλά στην πραγματικότητα η ύλη είναι ίδια και προστίθεται η θεραπεία στο 6ο, που την λέει αρκετά απλουστευτικά. Στο 5ο παθαίνεις ένα σοκ με την ύλη και τον όγκο της πληροφορίας όμως. Εγώ νομίζω περισσότερο δυσκολεύτηκα στο 5ο από άποψη ύλης, στο 6ο απλά επικάθισε και η κούραση του 5ώρου κλινικής κάθε μέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Το πιο δύσκολο μάθημα της σχολής μου το συνάντησα στο πρώτο εξάμηνο, ιστορία "από την φεουδαρχία στην απόλυτη μοναρχία". Βρέθηκα με ένα βιβλίο 400 σελίδες γραμμένο στα γαλλικά από την αρχή μέχρι το τέλος, και μέχρι τότε το μόνο που είχα διαβάσει στα γαλλικά που να υπερβαίνει την μία σελίδα ήταν μόνο κάτι άρθρα. Πιο πολύ νιώθω περήφανη που πέρασα αυτό το μάθημα με την πρώτη, παρά για το πτυχίο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Απο τα πιο δυσκολα της σχολης μας θεωρουνται (υποτιθεται) οι Μικροδιδασκαλιες. Οχι οτι προσωπικα δυσκολευτηκα, απλα κουραστηκα με την ολη διαδικασια. Ειχαμε 8 ωρες τη βδομαδα υποχρεωτικη παρακολουθηση, οπου καθε φορα επρεπε να προτοκολλουμε ο,τι βλεπουμε και ο,τι ακουμε, καθως στο τελος παραδιδαμε δελτιο 200 σελιδων. Το προβλημα ηταν οτι ειχαμε χωριστει σε ομαδες, και επεφτε ολο το βαρος πανω μου, επειδη η πλειοψηφεια δεν ενδιαφεροταν. Περαν τουτου επρεπε να κανουμε κατα τη διαρκεια του εξαμηνου μια παρουσιαση, σχετικα με ενα διδακτικο πεδιο που μας ανεθεσαν (πχ διαπολιτισμικη μαθηση) και εν συνεχεια επρεπε σε συννενοηση με τον καθηγητη (με τον οποιο μαλιστα βρεθηκαμε 4 φορες) να σχεδιασουμε ενα 30λεπτο μαθημα (σαν προσομοιωση φανταστειτε το), το οποιο βιντεοσκοπουνταν και σχολιαζονταν απο τους υπολοιπους φοιτητες. Στο τελος δεν ελειπε φυσικα και η εξεταση με τη δημιουργια ενος πλανου μαθηματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top