Το επάγγελμα του δικηγόρου

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πείτε κιόλας ότι υπάρχουν δικηγόροι που ψωμολυσσάνε. Οι νέοι πρέπει να έχουν την πλήρη εικόνα του επαγγέλματος ώστε να αναλάβουν τις ευθύνες της αποτυχίας τους, αν η επιλογή τους δεν αποφέρει τους στόχους που είχαν θέσει. :give_rose:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Πείτε κιόλας ότι υπάρχουν δικηγόροι που ψωμολυσσάνε. Οι νέοι πρέπει να έχουν την πλήρη εικόνα του επαγγέλματος ώστε να αναλάβουν τις ευθύνες της αποτυχίας τους, αν η επιλογή τους δεν αποφέρει τους στόχους που είχαν θέσει. :give_rose:
Φυσικα και ψωμολυσσανε και μάλιστα ενα μεγαλο ποσοστό αλλαζει και αντικείμενο δουλειας. Σε αλλους κλαδους.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Φυσικα και ψωμολυσσανε και μάλιστα ενα μεγαλο ποσοστό αλλαζει και αντικείμενο δουλειας. Σε αλλους κλαδους.

Ακριβώς και να τονίσουμε ότι όπως όλες οι επιστήμες, έτσι και η νομική αποτελεί μικροκομματική πολιτική του Ελληνικού κράτους με αριθμούς τρομακτικούς σε αναλογία πληθυσμού:

Η Ελλάδα με ~ 55.000 γραμμένους δικηγόρους πανελλαδικά και ολοκληρωτική αποβιομηχάνιση με τρέχουσα οικονομία διαζυγίων και δολοφονιών όταν για παράδειγμα η Αυστρία με το γερμανικό σύστημα οικονομίας και βιομηχανίας έχει ~ 3.500 γραμμένους δικηγόρους με πληθυσμό παρόμοιο της Ελλάδας και σκεφτείτε ότι ο κλάδος εκεί θεωρείται αν όχι κορεσμένος, τουλάχιστον βιώσιμος.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ακριβώς και να τονίσουμε ότι όπως όλες οι επιστήμες, έτσι και η νομική αποτελεί μικροκομματική πολιτική του Ελληνικού κράτους με αριθμούς τρομακτικούς σε αναλογία πληθυσμού:

Η Ελλάδα με ~ 55.000 γραμμένους δικηγόρους πανελλαδικά και ολοκληρωτική αποβιομηχάνιση με τρέχουσα οικονομία διαζυγίων και δολοφονιών όταν για παράδειγμα η Αυστρία με το γερμανικό σύστημα οικονομίας και βιομηχανίας έχει ~ 3.500 γραμμένους δικηγόρους με πληθυσμό παρόμοιο της Ελλάδας και σκεφτείτε ότι ο κλάδος εκεί θεωρείται αν όχι κορεσμένος, τουλάχιστον βιώσιμος.
Φυσικα και οπως και στους αρχιτεκτονες γιατι και αυτοι ειναι υπεραριθμοι συγκριτικα με τον πληθυσμο,επηλθε η σημερινη κατασταση που βλεπουμε ολοι,δικηγοροι να περιμενουν να ζησουν με τα εξευτελιστικα μερισματα του δικηγορικου συλλογου,και ακομα τωρα λογω κοβιντ με επιδοματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Φυσικα και οπως και στους αρχιτεκτονες γιατι και αυτοι ειναι υπεραριθμοι συγκριτικα με τον πληθυσμο,επηλθε η σημερινη κατασταση που βλεπουμε ολοι,δικηγοροι να περιμενουν να ζησουν με τα εξευτελιστικα μερισματα του δικηγορικου συλλογου,και ακομα τωρα λογω κοβιντ με επιδοματα.

Ο σύλλογος δεν θα έπρεπε να βάλει ένα φρένο στην πρόσβαση σε Νομικά Τμήματα; Λέω εγώ τώρα... Καταλαβαίνω την θέληση των παιδιών να θέλουν να σπουδάσουν Νομική αλλά πρέπει να είμαστε λίγο πραγματιστές.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ο σύλλογος δεν θα έπρεπε να βάλει ένα φρένο στην πρόσβαση σε Νομικά Τμήματα; Λέω εγώ τώρα... Καταλαβαίνω την θέληση των παιδιών να θέλουν να σπουδάσουν Νομική αλλά πρέπει να είμαστε λίγο πραγματιστές.
@nPb To Υπουργειο Δικαιοσυνης να λες,αυτο ειναι υπερανω,απο εκει εγκρινεται ο διορισμος μας ξερεις,συν το συλλογο βεβαιως,αλλα το Υπουργειο εχει τον επισταμενο ελεγχο αν θελεις ολων δικηγορων/συμβολαιογραφων/δικαστων κλπ.
Μαζι με το Υπουργειο Παιδειας βεβαιως που με το νομο προκηρυσσει τις θεσεις ανα σχολη.
Ολοι εχουν την ευθυνη τους βεβαιως να μην αναφερθω καν στην αντιμετωπιση τη φορολογικη,θυμαμαι την τελευταια χρονια με μηδεν εισοδημα ετσι,γιαυτο και αλλαξα κλαδο,με φορολογουσαν με την κατωτατη κλιμακα και ολο αυτο γιατι?
Δεν επρεπε να δουν τα εισοδηματα μου?Οτι ειναι μηδενικα?
Ειναι πολλοι οι τραγικοι αν θες που λεει και η ατακα.Σιγουρα δεν ευθυνεται μονο ο Συλλογος.
Αλλα και παραπερα η οικονομικη υποβαθμιση επαγγελματων τετοιων οπως και του αρχιτεκτονα μηχανικου και του γιατρου που παλιοτερα,τα προλαβα κι εγω θεωρουνταν τοπ και πρωτοκλασατες σχολες με μια αριστη επαγγελματικη αποκατασταση.
Και τωρα υπαρχουν και παιδια που δουλευουν και ειναι αψογοι επαγγελματιες.Δεν ειναι εκει το θεμα μου.Το θεμα μου ειναι γιατι υποβαθμιστηκε ο κλαδος οχι μονο ο δικος μας ετσι των δικηγορων,αλλα και γιατι φτασαμε εδω που φτασαμε και που ειμαστε ακομα?
Αυτα ειναι και ερωτηματα των περισσοτερων απο εμας πιστευω.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ακριβώς και να τονίσουμε ότι όπως όλες οι επιστήμες, έτσι και η νομική αποτελεί μικροκομματική πολιτική του Ελληνικού κράτους με αριθμούς τρομακτικούς σε αναλογία πληθυσμού:

Η Ελλάδα με ~ 55.000 γραμμένους δικηγόρους πανελλαδικά και ολοκληρωτική αποβιομηχάνιση με τρέχουσα οικονομία διαζυγίων και δολοφονιών όταν για παράδειγμα η Αυστρία με το γερμανικό σύστημα οικονομίας και βιομηχανίας έχει ~ 3.500 γραμμένους δικηγόρους με πληθυσμό παρόμοιο της Ελλάδας και σκεφτείτε ότι ο κλάδος εκεί θεωρείται αν όχι κορεσμένος, τουλάχιστον βιώσιμος.
Το πρόβλημα δεν είναι η νομική. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι σχεδόν το 90% των αποφοίτων νομικής θέλει να κατευθυνθεί προς τη δικηγορία κάτι που είναι παράλογο. Στη Γαλλία για παράδειγμα μόνο των 50% των αποφοίτων των νομικών σχολών γίνονται δικηγόροι. Και μάλιστα πρέπει, μετά το πτυχίο της νομικής, να φοιτήσεις σε διετή δικηγορική σχολή και εν συνεχεία να περάσεις-αν περάσεις-κάποιες εξαιρετικά απαιτητικές εξετάσεις που δεν εξετάζουν μόνο νομικές γνώσεις αλλά και γνώσεις γενικής παιδείας (π.χ. για τον Γουτεμβέργιο και την τυπογραφία). Στην Γερμανία αν κοπείς 2 φορές στις δικηγορικές εξετάσεις χάνεις τη δυνατότητα άσκησης του επαγγέλματος. Αντίστοιχες πρακτικές εφαρμόζονται και σε άλλες χώρες. Δεν ισχυρίζομαι ότι τέτοιες πρακτικές είναι απαραιτήτως ορθές και αναγκαίες αλλά θέλω να καταδείξω τον παραλογισμό που επικρατεί σε αυτή τη χώρα. Εγώ πάντως εξετάζω και εναλλακτικούς δρόμους τους οποίους μπορώ να ακολουθήσω τελειώνοντας τη νομική.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Στην Ελλαδα η μονη επιλογη μετα τη νομικη ειναι το δικαστικο κατα τη γνωμη μου.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Στην Ελλαδα η μονη επιλογη μετα τη νομικη ειναι το δικαστικο κατα τη γνωμη μου.
Κι εγώ προς τα εκεί θέλω να κατευθυνθώ (είπαμε εφόσον περάσω νομική πάντα) αλλά αναγνωρίζω ότι είναι και πολύ δύσκολο να επιτευχθεί, οπότε πρέπει να έχω και τη δικηγορία ως πλάνο.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οχι. Αλλα οποιος πετυχει στις εξετασεις εχει πετυχει το ελληνικο ονειρο του Δημοσιου και με καλο συγκριτικα με αλλες περιπτωσεις μισθο
Φυσικα ναι και παλι ειναι αμφιλεγομενο να πετυχει καποιος οποτε καταληγει ή δικηγορικο ή συμβολαιογραφος ή διπλωματικό σώμα.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Κι εγώ προς τα εκεί θέλω να κατευθυνθώ (είπαμε εφόσον περάσω νομική πάντα) αλλά αναγνωρίζω ότι είναι και πολύ δύσκολο να επιτευχθεί, οπότε πρέπει να έχω και τη δικηγορία ως πλάνο.
Πολυ δυσκολο επειδη οι εισακτεοι ειναι 100 και οι υποψηφιο >1000 αλλα αξιζει. Οχι οτι οσοι αποφοιτουν απο τη νομικη μπορουν να γινουν δικαστες ή εισαγγελεις ετσι σε καμια περιπτωση. Αλλα η κλασικη δικηγορια στην Ελλαδα πεθαινει πλεον. Θελεις μεσο γερο ή συγγενη στο κλαδο. Μπορεις βεβαια να αποφοιτησεις ως τοπ στη σχολη που θα εισαχθεις και εκει να σου ανοιχτουν αλλες πορτες αλλα και αυτο δυσκολο ειναι.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Στην Ελλαδα η μονη επιλογη μετα τη νομικη ειναι το δικαστικο κατα τη γνωμη μου.
Διαφωνώ κάθετα. Αυτή αντίληψη έχει οδηγήσει στον υπερκορεσμό του δικηγορικού επαγγέλματος, γιατί για να πας δικαστικό πρέπει πρώτα να κάνεις 1,5 χρόνο άσκηση, μετά να δώσεις πανελλαδικές δικηγορικές εξετάσεις και να ασκήσεις για 2 χρόνια δικηγορία. Στη συνέχεια για να πας δικαστικό πρέπει να προετοιμαστείς για πολύ σκληρές εξετάσεις στις οποίες από τους 10 υποψηφίους ο ένας πετυχαίνει. Και βέβαια αν μείνεις εκτός εγκλωβίζεσαι στη δικηγορία ενώ θα μπορούσες να είχες αξιοποιήσει όλα αυτά τα χρόνια διαφορετικά.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Διαφωνώ κάθετα. Αυτή αντίληψη έχει οδηγήσει στον υπερκορεσμό του δικηγορικού επαγγέλματος, γιατί για να πας δικαστικό πρέπει πρώτα να κάνεις 1,5 χρόνο άσκηση, μετά να δώσεις πανελλαδικές δικηγορικές εξετάσεις και να ασκήσεις 2 χρόνια δικηγορίας. Στη συνέχεια για να πας δικαστικό πρέπει να προετοιμαστείς για πολύ σκληρές εξετάσεις στις οποίες από τους 10 υποψηφίους ο ένας πετυχαίνει. Και βέβαια αν μείνεις εκτός εγκλωβίζεσαι στη δικηγορία ενώ θα μπορούσες να είχες αξιοποιήσει όλα αυτά τα χρόνια διαφορετικά.
Το ξερω και ισχυει σε ενα βαθμο. Ομως και χωρις τη προοπτικη του δικαστικου υπαρχει υπερκορεσμος λογω της αντιληψης οτι ολοι οσοι πιανουν υψηλες βαθμολογιες στη θεωρητικη πρεπει να εισαχθουν στη Νομικη.Και σε συνδυασμο με τη κριση, τις συνθηκες εργασιες που επικρατουν στο δικηγορικο κλαδο, μοιραια στο δικαστικο στρεφονται οι περισσοτεροι
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Το ξερω ισχυει σε ενα βαθμο. Ομως και χωρις τη προοπτικη του δικαστικου υπαρχει υπερκορεσμος λογω της αντιληψης οτι ολοι οσοι πιανουν υψηλες βαθμολογιες στη θεωρητικη πρεπει να εισαχθουν στη Νομικη.Και σε συνδυασμο με τη κριση, τις συνθηκες εργασιες που επικρατουν στο δικηγορικο κλαδο, μοιραια στο δικαστικο στρεφονται
Μην συνδέεις τη νομική με τη δικηγορία. Το αιτιολόγησα προηγουμένως. Δυστυχώς στο μυαλό του μέσου νεοέλληνα ισχύει ότι απόφοιτος νομικής=δικηγόρος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το πρόβλημα δεν είναι η νομική. Το πρόβλημα έγκειται στο ότι σχεδόν το 90% των αποφοίτων νομικής θέλει να κατευθυνθεί προς τη δικηγορία κάτι που είναι παράλογο. Στη Γαλλία για παράδειγμα μόνο των 50% των αποφοίτων των νομικών σχολών γίνονται δικηγόροι. Και μάλιστα πρέπει, μετά το πτυχίο της νομικής, να φοιτήσεις σε διετή δικηγορική σχολή και εν συνεχεία να περάσεις-αν περάσεις-κάποιες εξαιρετικά απαιτητικές εξετάσεις που δεν εξετάζουν μόνο νομικές γνώσεις αλλά και γνώσεις γενικής παιδείας (π.χ. για τον Γουτεμβέργιο και την τυπογραφία). Στην Γερμανία αν κοπείς 2 φορές στις δικηγορικές εξετάσεις χάνεις τη δυνατότητα άσκησης του επαγγέλματος. Αντίστοιχες πρακτικές εφαρμόζονται και σε άλλες χώρες. Δεν ισχυρίζομαι ότι τέτοιες πρακτικές είναι απαραιτήτως ορθές και αναγκαίες αλλά θέλω να καταδείξω τον παραλογισμό που επικρατεί σε αυτή τη χώρα. Εγώ πάντως εξετάζω και εναλλακτικούς δρόμους τους οποίους μπορώ να ακολουθήσω τελειώνοντας τη νομική.

Είδες; Μόνος σου το είπες τι κάνουν οι άλλες χώρες και έτσι όλοι έχουν μια δουλειά. Γιατί στο δια ταύτα προσωπικά διαπιστώνω ότι στην Ελλάδα άσχετα αν δε το λέμε δημόσια, έχουμε ανθρωποφαγία. Με τον τρόπο μας, με την παθητική μας αδιαφορία για πολλές δεκαετίες ο καθένας από τον θρόνο του, χαιρόμαστε έμμεσα ο γείτονας να είναι άνεργος και έτσι εμείς με κάποια μέθοδο, να έχουμε δουλίτσα. Πρόσεχε, αναφέρω τον όρο δουλίτσα γιατί οι περισσότεροι εργάζονται με αρπαχτές και όχι με σοβαρή δουλειά. Η σοβαρή δουλειά, προϋποθέτει εργασιακό πλαίσιο με αμοιβές, πλήρη ασφαλιστική κάλυψη και σεβασμός στον πελάτη. Μπορεί να μην είναι ορθές πρακτικές αλλά σκέψου ότι οι κοινωνίες εκεί έτσι λειτουργούν.

Προσωπικά, πιστεύω ας μην είμαι στον κλάδο της δικηγορίας, θα έπρεπε ο σύλλογος να σταματήσει απλά την παραγωγή νέων προπτυχιακών φοιτητών Νομικής για τουλάχιστον 20 χρόνια και έτσι τα Τμήματα να καλύπτουν μόνο μεταπτυχιακές σπουδές των ήδη πτυχιούχων. Η ασύστολη παραγωγή νέων πτυχιούχων που de facto συσσωρεύονται μόνο στην δικηγορική επιλογή δεν οδηγεί κάπου. Προσωπικά θα ένιωθα άσχημα να με βρίζουν οι απόγονοί μου. Μην σκεφτόμαστε άλλο το σήμερα. Το πρόβλημα θέλει ριζοσπαστικές λύσεις και φυσικά αν πονάει κάποιους, θα σώσουμε τις επόμενες γενιές. Ενώ έτσι ο πόνος θα συνεχίζεται για όλους ανεξαιρέτως και θα κάνουμε συζητήσεις χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Μόνο η Θεσ/νίκη και έχει περισσότερους δικηγόρους από όλη τη Σουηδία. Όσο καλή οικονομία να είχε η χώρα μας (υποθετικό σενάριο) πάλι κάποιοι εξ' ορισμού θα πεινάνε. Είναι πάρα πολλοί οι δικηγόροι για μια ανύπαρκτη αγορά δικαστικών υποθέσεων. Αυτό απασχολεί καθόλου το μυαλό ενός ώριμου 18χρονου ή τελοσπάντων του άσχετου Έλληνα γονιού που κάνει την πλύση στο παιδί του; Μην παίρνουμε το παράδειγμα του Κούγια ή άλλων τηλεπερσόνων δικηγόρων.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Μην συνδέεις τη νομική με τη δικηγορία. Το αιτιολόγησα προηγουμένως. Δυστυχώς στο μυαλό του μέσου νεοέλληνα ισχύει ότι απόφοιτος νομικής=δικηγόρος.
Δεν την συνδεω απλα λεω οτι οι περισσοτεροι που αποφοιτουν απο τη νομικη αυτο το δρομο ακολουθουν
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Είδες; Μόνος σου το είπες τι κάνουν οι άλλες χώρες και έτσι όλοι έχουν μια δουλειά. Γιατί στο δια ταύτα προσωπικά διαπιστώνω ότι στην Ελλάδα άσχετα αν δε το λέμε δημόσια, έχουμε ανθρωποφαγία. Με τον τρόπο μας, με την παθητική μας αδιαφορία για πολλές δεκαετίες ο καθένας από τον θρόνο του, χαιρόμαστε έμμεσα ο γείτονας να είναι άνεργος και έτσι εμείς με κάποια μέθοδο, να έχουμε δουλίτσα. Πρόσεχε, αναφέρω τον όρο δουλίτσα γιατί οι περισσότεροι εργάζονται με αρπαχτές και όχι με σοβαρή δουλειά. Η σοβαρή δουλειά, προϋποθέτει εργασιακό πλαίσιο με αμοιβές, πλήρη ασφαλιστική κάλυψη και σεβασμός στον πελάτη. Μπορεί να μην είναι ορθές πρακτικές αλλά σκέψου ότι οι κοινωνίες εκεί έτσι λειτουργούν.

Προσωπικά, πιστεύω ας μην είμαι στον κλάδο της δικηγορίας, θα έπρεπε ο σύλλογος να σταματήσει απλά την παραγωγή νέων προπτυχιακών φοιτητών Νομικής για τουλάχιστον 20 χρόνια και έτσι τα Τμήματα να καλύπτουν μόνο μεταπτυχιακές σπουδές των ήδη πτυχιούχων. Η ασύστολη παραγωγή νέων πτυχιούχων που de facto συσσωρεύονται μόνο στην δικηγορική επιλογή δεν οδηγεί κάπου. Προσωπικά θα ένιωθα άσχημα να με βρίζουν οι απόγονοί μου. Μην σκεφτόμαστε άλλο το σήμερα. Το πρόβλημα θέλει ριζοσπαστικές λύσεις και φυσικά αν πονάει κάποιους, θα σώσουμε τις επόμενες γενιές. Ενώ έτσι ο πόνος θα συνεχίζεται για όλους ανεξαιρέτως και θα κάνουμε συζητήσεις χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Μόνο η Θεσ/νίκη και έχει περισσότερους δικηγόρους από όλη τη Σουηδία. Όσο καλή οικονομία να είχε η χώρα μας (υποθετικό σενάριο) πάλι κάποιοι εξ' ορισμού θα πεινάνε. Είναι πάρα πολλοί οι δικηγόροι για μια ανύπαρκτη αγορά δικαστικών υποθέσεων. Αυτό απασχολεί καθόλου το μυαλό ενός ώριμου 18χρονου ή τελοσπάντων του άσχετου Έλληνα γονιού που κάνει την πλύση στο παιδί του;
Όπως είπα πριν, πρακτικές που εφαρμόζονται στο εξωτερικό δεν είναι απαραιτήτως ορθές και αναγκαίες και κατά συνέπεια δεν είναι απαραίτητο να εφαρμοστούν και εδώ (γενικά διαφωνώ με αντιγραφές θεσμών, διαδικασιών και πρακτικών που δεν ανταποκρίνονται στα ελληνικά δεδομένα). Σίγουρα πρέπει να γίνουν κάποιες αλλαγές αλλά οι αλλαγές δεν θα έρθουν μία μέρα μέσω ενός ψηφισμένου νόμου. Και τούτο γιατί θα πρέπει να προηγηθεί μια αλλαγή νοοτροπίας. Ακόμη και αν με νόμο αυστηροποιηθεί η διαδικασία απόκτησης της δικηγορικής ιδιότητας αν δεν αλλάξει η νοοτροπία θα γυρίσουμε πολύ γρήγορα πάλι πίσω.
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Κι εγώ προς τα εκεί θέλω να κατευθυνθώ (είπαμε εφόσον περάσω νομική πάντα) αλλά αναγνωρίζω ότι είναι και πολύ δύσκολο να επιτευχθεί, οπότε πρέπει να έχω και τη δικηγορία ως πλάνο.

εσύ για αρχή θα έλεγα να δεις καλά το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, να βεβαιωθείς ότι είναι κάτι που σου αρέσει και άσε την άσκηση και το μετά, έχεις καιρό μπροστά σου πολύ! Η νομική είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή, αλλάζει σε μεγάλο βαθμό την άποψή σου για τον κόσμο και το πώς βλέπεις τα πράγματα, αλλά έχει μια δυσκολία. Δεν έχει κανένα κοινό με ό,τι ήξερες ως τώρα στο σχολείο, πράγμα που κάνει την προσαρμογή στα πρώτα χρόνια δύσκολη. Αν έχεις γονιό στο επάγγελμα, μη το σκέφτεσαι καθόλου, αν δεν έχεις, σε καμία περίπτωση δε θα σου πω μη το κάνεις, θα σου πω απλά βεβαιώσου ότι ξέρεις που πας και είσαι βέβαιος -όσο μπορείς να είσαι- ότι σου αρέσει. Ξέρεις, καμιά φορά ενθουασιαζόμαστε με κάτι χωρίς να πολυξέρουμε σε βάθος.

Συγγνώμη, αλήθεια δε θέλω να σε ξενερώσω, φαντάζομαι δεν είναι ό,τι καλύτερο να σου ρίχνουν κρύο νερό στον ενθουσιασμό σου, πάρτο σα συμβουλή!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top