Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πολύ ευχάριστος ο Κιμ του Κίπλινγκ. Δεμένη πλοκή, όμορφες σκέψεις και οι δύο πρωταγωνιστές δένουν πολύ όμορφα μεταξύ τους μέσα από όλες τις αντιθέσεις τους - μη βάλω και τις απίστευτες περιγραφές του Κίπλινγκ για την Ινδία και τους ανθρώπους της (spoiler, ώρες-ώρες ο Κίπλινγκ αφήνει κάτι ρατσιστικά υπονοούμενα :Ρ)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Πολύ ευχάριστος ο Κιμ του Κίπλινγκ. Δεμένη πλοκή, όμορφες σκέψεις και οι δύο πρωταγωνιστές δένουν πολύ όμορφα μεταξύ τους μέσα από όλες τις αντιθέσεις τους - μη βάλω και τις απίστευτες περιγραφές του Κίπλινγκ για την Ινδία και τους ανθρώπους της (spoiler, ώρες-ώρες ο Κίπλινγκ αφήνει κάτι ρατσιστικά υπονοούμενα :Ρ)
τωρα που ειπες για ρατσισμο υπαρχει μηπως κανενα βιβλιο με τις φυλετικες διακρισεις στην αμερικη και πως ητανε πριν γινει εξισωση λευκων και μαυρων που τους στερουσαν πολιτικα δικαιωματα κτλπ.Νομιζω λογω και των γεγονοτων με τον φλουντ θα ειχε ενα τετοιο βιβλιο που θα περιεγραφε βιωματικα τα γεγονοτα
 

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Ξαναέπιασα μετά από χρόνια το Δέκα του Καραγάτση. Ποσά πράγματα δεν καταλάβαινα στα δέκα μου που το πρωτοδιάβασα...

Αχ τι μου θύμισες! Το είχα ξεκινήσει Γ' λυκείου και ενώ είχα ξετρελαθεί, περιέργως το άφησα σε άκυρο σημείο και έκτοτε δεν το έχω ξαναπιάσει. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ασχοληθώ διεξοδικά με τον Καραγάτση κάποια στιγμή πάντως.

μενελαο λουντεμη εχει διαβασει κανεις σας?

Εγώ στην εφηβεία μου, πες μου για οτιδήποτε.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
μενελαο λουντεμη εχει διαβασει κανεις σας?

Έχω διαβάσει προς το τέλος της εφηβείας/στην έναρξη της ενήλικης ζωής μου δύο μυθιστορήματά του, το "Ένα Παιδί Μετράει Τ' άστρα" και το "Το Ρολόι του Κόσμου Χτυπά Μεσάνυχτα". Τον προτείνω ανεπιφύλακτα στους νοσταλγούς της χαμένης ανεμελιάς και όσους εν γένει αγαπούν το ρεαλιστικό μυθιστόρημα, του οποίου ο Μ. Λουντέμης υπήρξε φωτεινός εκπρόσωπος κατά τα Ελληνικά δεδομένα εκείνης της εποχής.

Σε άλλα τώρα, τον τελευταίο μήνα διάβασα (μετά από καιρό λολ) τα "Ο Μαιτρ και η Μαργαρίτα" του Μιχαήλ Μπουλγκάκοφ και "Πατέρες και Γιοι" του Ιβάν Τουργκένιεφ. <3
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λοιπόν, στα δέκα μου δεν καταλάβαινα σίγουρα όλες τις αναφορές στο σεξ και δεν μπορούσα να τοποθετήσω απόλυτα όσα περιγράφονται στο μυθιστόρημα στην ιστορική και κοινωνικοπολιτική τους διάσταση, πράγμα που μπορούσα να κάνω με έργα που περιέγραφαν συγκεκριμένα ιστορικά γεγονότα, πχ. την Μικρασιατική καταστροφή ή τον Μακεδονικό Αγώνα στα βιβλία της Διδώς Σωτηρίου και της Πηνελόπης Δέλτα αντίστοιχα. Πώς σου φαίνεται εσένα;
Εμένα μ' αρέσουν πολύ οι περιγραφές των χαρακτήρων και της ζωής τους. Μου αρέσουν και τα σχήματα λόγου του, σπάνια με βιβλίο να πλάσω στο μυαλό μου τις εικόνες του συγγραφέα. Το διαβάζω με βιασύνη σχεδόν γιατί θέλω να ξεκινήσω κι άλλα του βιβλία!
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
τωρα που ειπες για ρατσισμο υπαρχει μηπως κανενα βιβλιο με τις φυλετικες διακρισεις στην αμερικη και πως ητανε πριν γινει εξισωση λευκων και μαυρων που τους στερουσαν πολιτικα δικαιωματα κτλπ.Νομιζω λογω και των γεγονοτων με τον φλουντ θα ειχε ενα τετοιο βιβλιο που θα περιεγραφε βιωματικα τα γεγονοτα

Αρκετά όμορφα γραμμένο - με αρκετές καλές μεταφράσεις στα ελληνικά, αλλά συνιστώ το πρωτότυπο - είναι το Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια της Harper Lee. Δεν είναι επιστημονική μελέτη, είναι, εν πολλοίς, προσωπικές εμπειρίες της Lee. Δε θίγει μόνο τις φυλετικές διακρίσεις, θίγει πάρα πολλά ζητήματα, αλλά είναι, για εμένα, εξαιρετικό.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Ιστορία Προσανατολισμού...:loltooth:
Μόλις τελειώσω με τις Πανελλήνιες λέω να αγοράσω κανένα βιβλίο του H.P. Lovecraft
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εμένα μ' αρέσουν πολύ οι περιγραφές των χαρακτήρων και της ζωής τους. Μου αρέσουν και τα σχήματα λόγου του, σπάνια με βιβλίο να πλάσω στο μυαλό μου τις εικόνες του συγγραφέα. Το διαβάζω με βιασύνη σχεδόν γιατί θέλω να ξεκινήσω κι άλλα του βιβλία!

Κι εγώ το ίδιο, νιώθω σα να βλέπω μπροστά μου όσα περιγράφονται όποτε διαβάζω Καραγάτση. Διαβάζω αργά-αργά, επειδή διαβάζω τα βράδια και πολλά βράδια είμαι κουρασμένη, αλλά θα ήθελα να το τελειώσω.

τωρα που ειπες για ρατσισμο υπαρχει μηπως κανενα βιβλιο με τις φυλετικες διακρισεις στην αμερικη και πως ητανε πριν γινει εξισωση λευκων και μαυρων που τους στερουσαν πολιτικα δικαιωματα κτλπ.Νομιζω λογω και των γεγονοτων με τον φλουντ θα ειχε ενα τετοιο βιβλιο που θα περιεγραφε βιωματικα τα γεγονοτα

Εξαρτάται από το τι ακριβώς σε ενδιαφέρει και από ποια πλευρά. Υπάρχει το κλασικό Η καλύβα του μπαρμπα-Θωμά που τάχθηκε υπέρ της κατάργησης της σκλαβιάς, υπάρχει και ολόκληρη η Anti-Tom Literature, που πήρε το όνομά της απ' την Καλύβα και περιγράφει εξιδανικευμένες σχέσεις μεταξύ σκλάβων και αφεντάδων. Προφανώς η Anti-Tom Literature χρησιμοποιήθηκε ως βασικό εργαλείο προπαγάνδας του Νότου και θα πρότεινα να διαβάσεις κάτι τέτοιο μόνο με κριτικό μάτι γιατί όλα τα έργα που εντάσσονται εκεί δικαιολογούν τη σκλαβιά, το συστημικό ρατσισμό κλπ. Και το Gone with the wind είναι εξίσου επίκαιρο, νομίζω· κι αυτό εμπνεύστηκε σε τεράστιο βαθμό από την Anti-Tom Literature.
Γενικά, κυκλοφορούν πολλές λίστες με βιβλία, ταινίες, ντοκιμαντέρ στο ίντερνετ αυτές τις μέρες με αφορμή τη δολοφονία του George Floyd, με μια αναζήτηση νομίζω θα βρεις αυτό που σε ενδιαφέρει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
τωρα που ειπες για ρατσισμο υπαρχει μηπως κανενα βιβλιο με τις φυλετικες διακρισεις στην αμερικη και πως ητανε πριν γινει εξισωση λευκων και μαυρων που τους στερουσαν πολιτικα δικαιωματα κτλπ.Νομιζω λογω και των γεγονοτων με τον φλουντ θα ειχε ενα τετοιο βιβλιο που θα περιεγραφε βιωματικα τα γεγονοτα

Δεν είναι ακριβώς αυτό που ζητάς όμως είναι το υποβόσκον στοιχείο που υπαγορεύει στον ήρωα τις αποφάσεις του και τον οδηγεί στην κρίση της ταυτότητάς του.
Πιστεύω ότι θα το ευχαριστηθείς!

1592896718230.png
 

spsj94n

Νεοφερμένος

Ο spsj94n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Permanent Record, στα ελληνικά υπό τον τίτλο Το Μεγάλο Φακέλωμα, του Έντουαρντ Σνόουντεν.
Αποτελεί αυτοβιογραφία, χωρίς ωστόσο να περιορίζεται στην απλή αφήγηση της ζωής του συγγραφέα.
Παράλληλα με αυτήν ο συγγραφέας ασκεί κριτική στους τρόπους λειτουργίας της Αμερικανικής Κοινότητας Πληροφοριών (IC), που παραβιάζουν την ιδιωτικότητα των πολιτών, "χακάροντας" το σύνταγμα, δίχως οι πολίτες να γνωρίζουν τις πρακτικές αυτές.
Είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο που καταδεικνύει την υποβάθμιση και υπόσκαψη της δημοκρατίας (Republic Democracy) και των δικαιωμάτων που πηγάζουν από αυτή στην σύγχρονη εποχή και γενικά περιέχει κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις, δίχως να υστερεί σε αισθητική απόλαυση.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγώ,αυτήν την στιγμή,έχω επικεντρωθεί σε 2 βιβλία (στα αγγλικά είναι):
1. The original folk and fairy tales of the brothers Grimm.
Το ξέρω,είναι παιδικά παραμύθια,αλλά έχουν μία πιο dark στροφή σε αυτά. Κατά τα άλλα,μου αρέσουν πολύ τα παραμύθια και τα Ανθολόγια (δε ξέρω γιατί κανένας δεν διαβάζει άλλο παραμύθια,είναι τέλεια).
2. Prayers for Bobby - Leroy F. Aarons
Αυτό το βιβλίο το έχω διαβάσει ήδη μια φορά,αλλά μου άρεσε και το ξαναδιαβάζω τώρα.
Είναι μία βιογραφία που περιγράφει την ιστορία της μητέρας του Bobby Griffith,την Mary Griffith,η οποία προσπαθεί να αποδεχτεί τον γιο της ως γκέι,το οποίο πάει ενάντια στην θρησκευτική πίστη,σε μία Αμερική του 80 που η ομοφοβία είναι πιο φανερή από ποτέ.
Είναι αρκετά λυπητερή ιστορία,που δεν έχει αίσιο τέλος,ωστόσο είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για γονείς που έχουν έναν γκέι γιό και έχουν δυσκολία να αποδεχτούν την σεξουαλικότητα του.
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
«Τα πουλιά» της Δάφνης ντι Μωριέ
Πρόκειται για την ιστορία στην οποία βασίστηκε η ομώνυμη ταινία του Άλφρεντ Χίτσκοκ, η οποία είναι πλέον επίκαιρη λόγω της πανδημίας. Η ιστορία έχει οικολογικές προεκτάσεις και είναι αρκετά προφητική, λόγω των έμμεσων αναφορών στην κλιματική αλλαγή και την καταστροφή του οικοσυστήματος που επέφερε η γιγάντωση της βιομηχανίας κατά την περίοδο του Ψυχρού Πολέμου.
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
The Amazing Spiderman: Οικογενειακή Υπόθεση!

Κάποιος έχει βάλει στο στόχαστρο τον Σπάιντερ-Μαν και το μόνο άτομο που μπορεί να τον σώσει είναι... η αδελφή του Πίτερ Πάρκερ;! Όταν o Σπάιντι θα συναντήσει την αδελφή που δεν ήξερε ότι είχε, κανείς δεν ξέρει αν αυτή θα αποδειχθεί η βοήθεια που χρειαζόταν... ή ο χαμός του. Και τι σχέση έχει με όλα αυτά ο Κίνγκπιν;


Ενδιαφέρουσα ιστοριούλα, ότι πρέπει μέσα στην ζέστη του καλοκαιριού. Πάντα αναρωτιόμουνα δεν ιδρώνει με αυτά τα κολάν ο Σπαιντερμαν; Έχει φερμουάρ για να ουρεί; Τσέπες για να βάζει το πορτοφόλι του για να έχει λεφτά για χότ ντόγκ μετά από μία δύσκολη και κουραστική νύχτα δράσης; Απορίες...
 

Συνημμένα

  • SPIDERMAN OIKOGENIAKI.png
    SPIDERMAN OIKOGENIAKI.png
    112.4 KB · Εμφανίσεις: 214

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ενα Τραγούδι για την Αρμπόν από Guy Gavriel Key

Σχετικό με τον Γαλλικό Μεσαίωνα είναι.Δύο χώρες βρίσκονται σε πόλεμο η πολεμοχαρής ανδροκρατούμενη Γκορώ με την γυναικοκρατούμενη Αρμπόν.Λίγο κουραστικό καθώς προχωράει αργά παρουσιάζοντας συνεχώς σκέψεις και αναμνήσεις των χαρακτήρων,έχει πολλά ονόματα αλλά παρουσιάζει ενδιαφέρον καθώς προχωράνε οι σελίδες για το ποιά θα είναι η εξέλιξη και το τέλος.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παρήγγειλα το βιβλίο Παγωμένος Kόσμος από AG Riddle. xD :clapping:

Μια νέα εποχή των παγετώνων έχει ξημερώσει στη Γη και η ανθρωπότητα έρχεται αντιμέτωπη με τον ίδιο της τον αφανισμό. Δισεκατομμύρια κόσμου εγκαταλείπουν τους πάγους και συγκεντρώνονται στις τελευταίες ζώνες του πλανήτη που είναι ακόμη κατοικήσιμες. Μπορούν να ξεφύγουν από το χειμώνα αλλά όχι από την ανθρώπινη φύση: ο πόλεμος έρχεται. Σε τροχιά γύρω από τη Γη, μια ομάδα από επιστήμονες κάνουν μια τελευταία προσπάθεια να ανακαλύψουν γιατί ο πλανήτης παγώνει. Ωστόσο, κανένα από τα κλιματικά μοντέλα που δοκιμάζουν δεν έχει λογική. Έπειτα, ανάμεσα στις φλόγες του ήλιου εντοπίζουν κάτι φευγαλέο, κάτι που δε θα έπρεπε να είναι εκεί...

Αποτελεί μέρος της τριλογίας The Long Winter.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Carl Sagan Στοιχειωμένος Κόσμος!!
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η εκπαίδευση της αμάθειας από Χρήστο Κάτσικα και Κώστα Θεριανό.
Το βιβλίο πραγματεύεται αυτό το ιδιαίτερο θέμα, το οποίο δείχνει και ο τίτλος. Πράγματα που όλοι/ες λίγο πολύ τα φανταζόμαστε και εδώ μπαίνουν σε μια σειρά.
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Τους Στοχασμούς του Καρτέσιου. Ξανά.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τους Στοχασμούς του Καρτέσιου. Ξανά.
Εγώ τελείωσα το 10 και μου άρεσε τόσο που αποφάσισα να καταπιαστω με Καραγάτση συνεχίζοντας με τον Κοτζάμπαση του Καστρόπυργου! Αλλά θα παρεκκλινω από την τριλογία μετά μιας και έχω ήδη αγοράσει τον Μεγάλο Ύπνο :D
 

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα το 10 και μου άρεσε τόσο που αποφάσισα να καταπιαστω με Καραγάτση συνεχίζοντας με τον Κοτζάμπαση του Καστρόπυργου! Αλλά θα παρεκκλινω από την τριλογία μετά μιας και έχω ήδη αγοράσει τον Μεγάλο Ύπνο :D

Αχ, ξέχασα να αναφέρω update για το Δέκα! Λοιπόν, μου άρεσε κι εμένα απίστευτα, για καμιά βδομάδα σκεφτόμουν τις τύχες των χαρακτήρων, η έκδοση περιελάμβανε και τις σημειώσεις του Καραγάτση και ονειρευόμουν, τι θα μπορούσε να είχε συμβεί αν προλάβαινε να το τελειώσει. Νομίζω κι εγώ, μαζί με τ@ επιμελητ@, πως είναι το πιο ώριμο έργο του, οι χαρακτήρες είναι αληθινοί και πολυσύνθετοι, η ατμόσφαιρα σου δίνει την αίσθηση ότι το γνωρίζεις αυτό το μέρος, ότι το έχεις δει... δεν έχω λόγια, γενικώς. Υπέροχο βιβλίο. :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top