Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
λοιπον! μολις τελειωσα το "δυσκολα χρονια" του Ντικενς, βιβλιο που δεν με συγκλονισε αλλα δεν με αφησε και ασυγκινητη.. πιο πριν ειχα διαβασει τη "στενη πυλη" του Ζιντ που το βρηκα αρκετα πληκτικο κι υστερα τη "Νανα" του Ζολα που το μονο που προσφερε ηταν μια χαλαρη ιστορια, που διαβαζεται ευκολα (αρκει να ξεμπερδεψετε τα ερωτικα τριγωνα, τετραγωνα και κυκλους! που συμβαινουν μεχρι και το τελος του βιβλιου) το προτεινω σε αυτους που του αρεσουν τετοια αναγνωσματα, αισθησιακα μεν χωρις ομως να φτανουν στα ορια της καταγγελιας. Αυριο, μετα την επισκεψη μου στο σχολειο (ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ!!!!) θα παω να αγορασω το "λαθος αστερι" (δεν ξερω για το ποιο ειμαι πιο ενθουσιασμενη, για τις βασεις ή για το βιβλιο!) χθες μου εφεραν και το "εμεις οι ζωντανοι" (λες και εχω λιγα αδιαβαστα που περιμενουν την σειρα τους!) για πειτε , εχει διαβασει κανεις αυτο το βιβλιο? μην μου σποιλαρετε τιποτα απλα πειτε μου τι αισθηση σας αφησε! Go booklovers!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Λοιπόν, φέτος το καλοκαίρι αγόρασα επιτέλους το Όνομα του Ρόδου απο Ουμπέρτο Έκο, αλλά λέω να το αφήσω για τον χειμώνα μιας και μου φάνηκε λίγο "βαρύ" βιβλίο!
Έπειτα αγόρασα ένα βιβλίο με όλα τα μετφρασμένα έργα του Εdgar Allan Poe, το οποίο διαβάζω λίγο-λίγο περιστασιακά μιας και έχει πολλά μικρά κείμενα (οι ιστορίες τρόμου ήταν οι κα-λύ-τε-ρες) και επίσης πήρα το The Fault In Our Stars που είναι τελικά πολύ "εύπεπτο" βιβλίο! Το τελείωσα σε 1,5 μέρα! Και η ιστορία όπως είναι γνωστό είναι πολύ συγκινητική :)

(θα ήθελα να μου πει κάποιος γνώμη για τα βιβλία του Hunger Games, το "Όταν Έκλαψε ο Νίτσε", και οποιοδήποτε άλλο βιβλίο του John Green εκτός του The Fault In Our Stars! ευχαριστώ!! :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Μόλις ξεκίνησα τον αλχημιστή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Μανούβρες -Πιντέρης Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πολυ καλο εμιλουκο του ιδιου συγγραφεα, πως να αντιμετωπισεις το χωρισμο. Αχρειαστο να σου ειναι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Πολυ καλο εμιλουκο του ιδιου συγγραφεα, πως να αντιμετωπισεις το χωρισμο. Αχρειαστο να σου ειναι!:P
Το έχω.Μου έδωσαν 7 βιβλία του.Θα τα διαβάσω έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Κάθε μέρα και από ένα γραμματάκι. ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Καταρχήν θα το πω για να μην παρεξηγηθώ πως στο συγκεκριμένο ποστ θα υπάρχουν spoilers οπότε αν κάποιος σκοπεύει να διαβάσει το βιβλίο ας μην κοιτάξει από εδώ και κάτω!
Διάβασα κι εγώ , όπως και εκατομμύρια άλλοι, το βιβλίο του Green περιμένοντας ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ TOY AΙΩΝΑ!!! αντιθέτως, αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το εν λόγω βιβλίο όχι μόνο αριστούργημα δεν ήταν αλλά κι αρκέτα προχειρογραμμένο....
1) ήταν άκρως ψυχοπλακωτικό και ψυχοφθόρο, αφού οι μισοί και πρωταγωνιστές είχαν καρκίνο σε σημείο οπού είχα βαρεθεί τις τόσο συχνές αναφορές στην αρρώστια...
2) το λεξιλόγιο σε αρκέτα σημεία ήταν απρεπές και σίγουρα δεν ήταν αυτό που συναντάς σε αριστουργήματα.
3) ενώ το βιβλίο θεωρείται δημιούργημα για τη χαρά της ζωής, με τόση αρρώστια και θανάτους, εγώ το αντίθετο κατάλαβα.
4) το όλο κόνσεπτ θύμιζε αμερικανία μέχρι αηδίας, αφού αυτό που μόνο διαφοροποιούσε το σαχλό love story ήταν η αρρώστια...
Εντάξει δεν μπορώ να παραβλέψω τα ελάχιστα σημεία με τις σοφές αναφορές σε διάφορα σημεία (πχ το παράδοξο της χελώνας)
Αλήθεια, είναι τόσο καλό απλώς εγώ δεν το κατάλαβα; Ή έχει πέσει πολύυυυυ διαφήμιση;; Εσάς πώς σας φάνηκε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer.

Νεοφερμένος

Ο dreamer. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καταρχήν θα το πω για να μην παρεξηγηθώ πως στο συγκεκριμένο ποστ θα υπάρχουν spoilers οπότε αν κάποιος σκοπεύει να διαβάσει το βιβλίο ας μην κοιτάξει από εδώ και κάτω!
Διάβασα κι εγώ , όπως και εκατομμύρια άλλοι, το βιβλίο του Green περιμένοντας ΤΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ TOY AΙΩΝΑ!!! αντιθέτως, αυτό που διαπίστωσα είναι οτι το εν λόγω βιβλίο όχι μόνο αριστούργημα δεν ήταν αλλά κι αρκέτα προχειρογραμμένο....
1) ήταν άκρως ψυχοπλακωτικό και ψυχοφθόρο, αφού οι μισοί και πρωταγωνιστές είχαν καρκίνο σε σημείο οπού είχα βαρεθεί τις τόσο συχνές αναφορές στην αρρώστια...
2) το λεξιλόγιο σε αρκέτα σημεία ήταν απρεπές και σίγουρα δεν ήταν αυτό που συναντάς σε αριστουργήματα.
3) ενώ το βιβλίο θεωρείται δημιούργημα για τη χαρά της ζωής, με τόση αρρώστια και θανάτους, εγώ το αντίθετο κατάλαβα.
4) το όλο κόνσεπτ θύμιζε αμερικανία μέχρι αηδίας, αφού αυτό που μόνο διαφοροποιούσε το σαχλό love story ήταν η αρρώστια...
Εντάξει δεν μπορώ να παραβλέψω τα ελάχιστα σημεία με τις σοφές αναφορές σε διάφορα σημεία (πχ το παράδοξο της χελώνας)
Αλήθεια, είναι τόσο καλό απλώς εγώ δεν το κατάλαβα; Ή έχει πέσει πολύυυυυ διαφήμιση;; Εσάς πώς σας φάνηκε;;;

συμφωνω απολυτα με το σχολιο σου. το βιβλιο δε μπορεσα να το τελειωσω δυστυχως. ειδα ομως την ταινια και το μετανιωσα πολυ. κακογυρισμενη και προβλεψιμη .σκετη αμερικανια. ενα λοβ στορι της πλακας χωρις καμια ουσια. 'δραμα' μονο για το ζήτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Το βιβλίο ήταν υπερτατο(εγω το διαβασα στα αγγλικά και οχι στα ελληνικα που ισως στη μεταφραση ψιλοχαλασε )!!! Όσον αφορά την ταινια, ναι μεν θύμιζε κλασικη αμερικανιά και love story, ΑΛΛΑ! ήταν εξίσου ψυχοπλακωτική,με ωραία μουσική και ωραία πλάνα( βλ Αμστερνταμ!) Tbh δεν ήταν όλες οι ερμηνείες καλές, αλλά ειναι πραγματικα appealing σε teens κυριως!! Εν τελει, δείχνει μια αλλη πλευρα της ζωης, ασχημη που άλλοι εφηβοι στη γη βιώνουν!! Αν μη τι αλλο η ταινια/το βιβλιο δειχνουν πως μια σε μικρη έκταση ζωη μπορεί να είναι πολύ "μεγάλη"...
Κατα την αποψη μου όλα αυτα,ετσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Εγώ έχω αντίθετη άποψη. Το βιβλίο ήταν μια χαρά γραμμένο και όπως θα έπρεπε να είναι. Όσο για το ψυχοπλακωτικό του ύφος από την αρχή το ήξερες για το τι θα έλεγε, μπορούσες να μην το διάβαζες αν δεν σου αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία. Ο κάθε συγγραφέας έχει και ένα δικό του λεξιλόγιο και αν ήταν απρεπές όπως λες, τότε θα τις αντικαταστούσαν με κάποιες συνώνυμες, κάτι που δεν έγινε. Μα είναι ένα αριστούργημα, άλλωστε κάθε βιβλίο έχει να σε διδάξει και κάτι, δεν έχουν όλες οι ιστορίες χαρούμενο τέλος. Τώρα όσον αφορά την ταινία εμένα μου άρεσε όπως το βιβλίο, και δεν συμφωνώ καθόλου με το ήταν ένα "δράμα" μόνο για το ζήτω. Να αναθεωρήσετε λίγο και να το δείτε με άλλο μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Το βιβλίο ήταν υπερτατο(εγω το διαβασα στα αγγλικά και οχι στα ελληνικα που ισως στη μεταφραση ψιλοχαλασε )!!! Όσον αφορά την ταινια, ναι μεν θύμιζε κλασικη αμερικανιά και love story, ΑΛΛΑ! ήταν εξίσου ψυχοπλακωτική,με ωραία μουσική και ωραία πλάνα( βλ Αμστερνταμ!) Tbh δεν ήταν όλες οι ερμηνείες καλές, αλλά ειναι πραγματικα appealing σε teens κυριως!! Εν τελει, δείχνει μια αλλη πλευρα της ζωης, ασχημη που άλλοι εφηβοι στη γη βιώνουν!! Αν μη τι αλλο η ταινια/το βιβλιο δειχνουν πως μια σε μικρη έκταση ζωη μπορεί να είναι πολύ "μεγάλη"...
Κατα την αποψη μου όλα αυτα,ετσι..
Συμφωνώ σ ' όλα .
Θα πω και εγώ ότι παίζει τεράστιο ρόλο αν διαβάσετε το πρωτότυπο ή το ελληνικό. Η μετάφραση ήταν απαίσια και όταν το διάβαζα στα ελληνικά είχα ξαφνιαστεί δυσάρεστα με το γεγονός ότι πολλές "ατάκες " του βιβλίου είχαν παραποιηθεί.Οι βρισιές στα αγγλικά δεν με ενόχλησαν .Στα ελληνικά μου κακοφάνηκαν γιατί ακουγονταν πολύ επιτηδευμένες.Και γι' αυτό θα κατηγορήσω και πάλι τη μετάφραση.
Μα δηλαδή δεν γίνεται στα αγγλικά να λέει το βιβλίο "I am on a rollercoaster that only goes up, my friend." και στη μετάφραση "Είμαι καλά, φίλε μου" .Πόσο βαριόταν ο μεταφραστής;
Ίσως να έχεις δίκιο ότι το εχουν μεγαλοποιήσει και αυτό είναι καθαρά λόγω διαφήμισης αλλά η ταινία και το βιβλίο δεν παύουν να είναι υπέροχα και το αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Εγώ έχω αντίθετη άποψη. Το βιβλίο ήταν μια χαρά γραμμένο και όπως θα έπρεπε να είναι. Όσο για το ψυχοπλακωτικό του ύφος από την αρχή το ήξερες για το τι θα έλεγε, μπορούσες να μην το διάβαζες αν δεν σου αρέσουν τέτοιου είδους βιβλία. Ο κάθε συγγραφέας έχει και ένα δικό του λεξιλόγιο και αν ήταν απρεπές όπως λες, τότε θα τις αντικαταστούσαν με κάποιες συνώνυμες, κάτι που δεν έγινε. Μα είναι ένα αριστούργημα, άλλωστε κάθε βιβλίο έχει να σε διδάξει και κάτι, δεν έχουν όλες οι ιστορίες χαρούμενο τέλος. Τώρα όσον αφορά την ταινία εμένα μου άρεσε όπως το βιβλίο, και δεν συμφωνώ καθόλου με το ήταν ένα "δράμα" μόνο για το ζήτω. Να αναθεωρήσετε λίγο και να το δείτε με άλλο μάτι.
κοιτα, ναι μεν ηξερα τι θα διαβαζα κι εγω εκουσια το επελεξα, αλλα αυτο ειχε φτασει στο αλλο ακρο. Επισης δεν ειχα θεμα με το ασχημο τελος for the record προτιμω ταινιες με ασχημο τελος γιατι τις θεωρω πιο δυνατες! λες ομως πως ειναι ενα αριστουργημα , και ναι σε αυτο διαφωνω..μπορεις να τεκμηριωσεις σε ποιους τομεις θεωρεις αυτο το βιβλιο καλο; Οπως ειδες εγω απαριθμησα τα σημεια που δεν μου αρεσαν, μπορεις να κανεις κι εσυ το ιδιο σε παρακαλω; θελω η συζητηση να βασιζεται σε επιχειρηματα, και προς Θεου δεν θελω να κατακρινω καποιον με την αντιθετη απο τη δικη μου αποψη, θελω απλα να την ακουσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
κοιτα, ναι μεν ηξερα τι θα διαβαζα κι εγω εκουσια το επελεξα, αλλα αυτο ειχε φτασει στο αλλο ακρο. Επισης δεν ειχα θεμα με το ασχημο τελος for the record προτιμω ταινιες με ασχημο τελος γιατι τις θεωρω πιο δυνατες! λες ομως πως ειναι ενα αριστουργημα , και ναι σε αυτο διαφωνω..μπορεις να τεκμηριωσεις σε ποιους τομεις θεωρεις αυτο το βιβλιο καλο; Οπως ειδες εγω απαριθμησα τα σημεια που δεν μου αρεσαν, μπορεις να κανεις κι εσυ το ιδιο σε παρακαλω; θελω η συζητηση να βασιζεται σε επιχειρηματα, και προς Θεου δεν θελω να κατακρινω καποιον με την αντιθετη απο τη δικη μου αποψη, θελω απλα να την ακουσω

Τι να σου πω, εμένα όλο το περιεχόμενο μου άρεσε δεν έχω συγκεκριμένα σημεία. Βέβαια το διάβασα στα ελληνικά και δεν ξέρω κατά πόσο διαφέρει από το πρωτότυπο, ίσως αν κάποια στιγμή το διαβάσω στα αγγλικά να έχω την ίδια άποψη με σένα, αλλά μέχρι τότε θα το θεωρώ ένα καλό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phneloph !!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πηνελοπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 174 μηνύματα.



Ειχα ξεκινησει να το διαβαζω απο το δημοτικο παρα πολλες φορες και παντα το παραταγα στη μεση ...φετος το καλοκαιρι το ξανάρχισα .... ενα εχω να πω Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Ο !!!!!:worship:
μου αρεσει που ειναι μεγαλο (530 σελ , εγω ειμαι καπου στη μεση ), ειναι και αυτοβιογραφια του ιδιου του συγγραφεα .

υποθεση:
Το βιβλίο εξιστορεί την περιπέτεια του Μέλιου Καδρά - ενός φτωχού και ορφανού αγοριού: Στο χωριό του Μέλιου, το αφεντικό του, δεν τον αφήνει να μορφωθεί, διότι υποστηρίζει, πως θα του αποσπά την προσοχή από τη δουλειά. Ένας καλός δάσκαλος του χωριού, θα καταλάβει τη δίψα του παιδιού για μάθηση, και θα του δώσει, αρχικά, κάποια βιβλία. Ο Μέλιος, μοιάζει να συγκλονίζεται από τα βιβλία, όσες φορές κι αν τα διαβάσει. Η όρεξή του για μάθηση, τελικά, θα τον προδώσει στο αφεντικό, που μόλις μαθαίνει ότι ο Μέλιος ασχολείται με τα βιβλία θυμώνει πολύ. Και του απαγόρευσε να ξανασυναντήσει τον δάσκαλο. Ωστόσο, οι δρόμοι του παιδιού και του δάσκαλου χωρίζουν, ο Μέλιος πήγε στην πολή, ολομόναχος ώστε να πάει σε σχολείο. Εκεί, θα ζήσει την αδικία και το δίκιο, την αγάπη και το μίσος, την καλοσύνη και την κακία, τη φιλία και την έχθρα, αλλά ο μόνιμος συνοδοιπόρος του, σε αυτό το κακοτράχαλο ταξίδι, θα είναι πάντα το βιβλίο και η δίψα του, η αστείρευτη, για μάθηση.

αν δεν το εχετε διαβασει πραγματικα χανετε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
''Η Πανούκλα'' του Αλμπέρ Καμύ.
Υπέροχο βιβλίο!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ο Υποβολέας,Donato Carrisi.
Πολύ ενδιαφέρον μέχρι στιγμής.Είμαι σχεδόν στη μέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frofru

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η frofru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Perfect Chemistry της Simone Elkeles ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sins

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Κανεις να μου προτεινει κανενα βιβλιο μυστηριου, εγκληματος ;
π.χ ο λυκος της μοναξιας;; :worry:

σκέψου έναν αριθμό του John Verdon:) είναι υπέροχο κατα την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρης123

Νεοφερμένος

Ο Αρης123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τον αντιχριστο του Νιτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top