Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ωραίο φαίνεται, θα το κοιταξω!! Γενικά κι εμενα μου αρεσει να διαβάζω μαρτυρίες, αυθεντικές, και το συγκεκριμενο θεμα με ενδιαφερει τελευταία οπότε θα κάνω μία προσπάθεια.. :)

Μιας και αναφέρθηκες σε αυθεντικές μαρτυρίες, να θυμίσω αυτό.

Διαφορετικής θεματικής τα δύο βιβλία (το "Τρέξε, άνθρωπε, τρέξε" επικεντρώνεται στη φυλακή, ενώ το "Ένστικτο του θανάτου" αναφέρεται σ' όλη την περίοδο ζωής του συγγραφέα απ' την παιδική του ηλικία μέχρι να γίνει "δημόσιος κίνδυνος Νο. 1"), όπως επίσης και διαφορετικής "πάστας" άνθρωποι οι συγγραφείς τους (ο πρώτος ήταν ένας παραβατικός που η φτώχεια και τα ναρκωτικά τον οδήγησαν από μικρή ηλικία σε μικροκλοπές, ενώ ο δεύτερος ένας άνθρωπος που είχε επιλέξει από μόνος του αυτόν τον τρόπο ζωής, κουβαλώντας επίσης αρκετά πτώματα στην πλάτη του).

Παρ' όλα αυτά, και στο "Ένστικτο του θανάτου" υπάρχει το στοιχείο της διαρκούς επιδίωξης της ελευθερίας με αμέτρητες αποδράσεις. Ο συγγραφέας είναι κυνικά ειλικρινής παρουσιάζοντας τα γεγονότα χωρίς τάση ωραιοποίησής τους, ασκώντας παράλληλα και σκληρή αυτοκριτική. Βέβαια αυτό το γεγονός μπορεί να ξενίσει/σοκάρει τον αναγνώστη, αλλά όταν διαβάζεις την αυτοβιογραφία ενός περιβόητου εγκληματία δεν μπορείς να περιμένεις κάτι διαφορετικό. Κάνει ακόμα μια αναφορά/κριτική στον πόλεμο της Αλγερίας όπου συμμετείχε, όπως επίσης και στο γεγονός ότι όσες φορές προσπάθησε να ζήσει στα πλαίσια του νόμου, κάνοντας μια κανονική δουλειά, η κοινωνία έδειχνε να μην του συγχωρεί αυτό που είχε υπάρξει στο παρελθόν, στιγματίζοντάς τον με την ταμπέλα του παράνομου για όλη του τη ζωή.
Το τέλος του Μεσρίν ήταν το 1979, όταν γαζώθηκε με 15 σφαίρες απ' τη Γαλλική αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αχ μου έχει λείψει το λογοτεχνικό βιβλίο..
Περιμένω πως και πως να τελειώσω με τις εξετάσεις για να αρχίσω κανένα..
Λέω να ξεκινήσω με κάτι λάιτ, Μαντά ας πούμε..
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel_love

Νεοφερμένος

Η Angel_love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω μόλις τελείωσα ¨ο νικητής ειναι μόνος¨ του Paulo Coelho.....απλά υπέροχο!Οποιος αγΑπα τα βιβλία του Coelho το συνιστώ ανεπιφύλακτα!Μπορει κανεις να μου προτείνει άλλο βιβλίο δικό του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κι εγώ τώρα διαβάζω το "10" το Καραγάτση.. Από κοελο είναι κλασσικός ο Αλχημιστής, αν δεν το έχεις διαβάσει επιβάλλεται..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγω μόλις τελείωσα ¨ο νικητής ειναι μόνος¨ του Paulo Coelho.....απλά υπέροχο!Οποιος αγΑπα τα βιβλία του Coelho το συνιστώ ανεπιφύλακτα!Μπορει κανεις να μου προτείνει άλλο βιβλίο δικό του?

τον λατρευω :) θα το διαβασω οπωσδηποτε :)
αυτα που σου προτεινω ειναι ο αλχημιστης (αν και θα το εχεις διαβασει ηδη μαλλον), εντεκα λεπτα και το ζαχιρ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
To εκκρεμές του Φουκώ (παρασυρμένη από μάθημα του εξαμήνου) αλλά λίγο βαρετό με τα τόσα ιστορικά στοιχεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Το ποιο?! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
τι δεν κατάλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Αναφέρομαι γενικά στο thread. Έχω να διαβάσω βιβλίο ποοοοολύ καιρο. (Κακό αυτό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
α μάλιστα...είπα κι εγώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.

Για όποιον του αρεσει η πολυ ποιοτικη λογοτεχνεια επιστημονικης φαντασιας.

Με το που τελειωσουν οι παλιοπανελληνιες το ξεκιναω...πρεπει να είναι πραγματικά φοβερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.

Για όποιον του αρεσει η πολυ ποιοτικη λογοτεχνεια επιστημονικης φαντασιας.

Με το που τελειωσουν οι παλιοπανελληνιες το ξεκιναω...πρεπει να είναι πραγματικά φοβερό.

Είδα περίληψη και μου άρεσε πάρα πολύ.. Θα μπεί στη λίστα μου σίγουρα!! :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ιστορια Κατευθυνσης ρεεε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Looking for Alaska- John Green
Δεν υπάρχει στα ελληνικά οπότε το διαβάζω στα αγγλικά. Κλασσικά μου έχουν spoilάρει το τέλος.

Έχω το "Χαμένο Σύμβολο" του Dan Brown κ " Το Κόκκινο και το Μαύρο" του Στανταλ.
Δεν ξερω ποιο να διαβάσω πρωτα. Στο δευτερο δεν ξερω καν τί παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Looking for Alaska- John Green
Δεν υπάρχει στα ελληνικά οπότε το διαβάζω στα αγγλικά. Κλασσικά μου έχουν spoilάρει το τέλος.

Έχω το "Χαμένο Σύμβολο" του Dan Brown κ " Το Κόκκινο και το Μαύρο" του Στανταλ.
Δεν ξερω ποιο να διαβάσω πρωτα. Στο δευτερο δεν ξερω καν τί παίζει.

ξεκινα με το χαμενο συμβολο! πολυ καλο, δεν το εχω διαβασει αλλα μου χει πει γιαυτο φιλος μου που διαβαζει κ αυτος πολυ πραμα

Είδα περίληψη και μου άρεσε πάρα πολύ.. Θα μπεί στη λίστα μου σίγουρα!! :thumbsup:

ωραια, μαλλον θα μας αρεσει πολυ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
GARFIELD 4 EVER!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • m5205396pp_9781841611983.gif
    m5205396pp_9781841611983.gif
    13.5 KB · Εμφανίσεις: 390

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
ξεκινα με το χαμενο συμβολο! πολυ καλο, δεν το εχω διαβασει αλλα μου χει πει γιαυτο φιλος μου που διαβαζει κ αυτος πολυ πραμα



ωραια, μαλλον θα μας αρεσει πολυ! :D

Θα το ξεκινήσω σε λίγες μέρες :))

Υπάρχουν τόσα βιβλία που θέλω να διαβάσω.
Κ έχω κολλήσει στην Ιστορία Κατ. .Fml
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Let.It.Go:\

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μακ* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
"παράνοια"
αναστασία καλλιοντζή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Ταξί - Αλεξάνδρα Πασχαλίδου..
προς το παρόν ξενέρωσα.. ελπίζω να προκύψει ενδιαφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top