Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εμενα με ειχε αναγκασει η μανα μου να το διαβασω στο γυμνασιο, ενδιαφερον ειναι!:)
Εγω δεν μπορώ να με αναγκάζουν να κάνω κάτι:P Καλα κι εγώ περιμένω να μου φέρει το βιβλιοπωλείο ένα βιβλίο-τίποτα δεν έχουν ετοιμοπαράδοτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Εγω δεν μπορώ να με αναγκάζουν να κάνω κάτι:P Καλα κι εγώ περιμένω να μου φέρει το βιβλιοπωλείο ένα βιβλίο-τίποτα δεν έχουν ετοιμοπαράδοτο.
Εγω παω Στην "Πολιτεια" που ειναι διπλα στη νομικη και ειναι 4 βιβλιοπωλεια το ενα διπλα στο αλλο και συνηθως βισκω αυτα που θελω.. ναι οταν σε αναγκαζουν ειναι σπαστικο, εμενα ειδικα στο θεμα του εξωσχολικου απο 1η δημοτικου με βαζανε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Εγω παω Στην "Πολιτεια" που ειναι διπλα στη νομικη και ειναι 4 βιβλιοπωλεια το ενα διπλα στο αλλο και συνηθως βισκω αυτα που θελω.. ναι οταν σε αναγκαζουν ειναι σπαστικο, εμενα ειδικα στο θεμα του εξωσχολικου απο 1η δημοτικου με βαζανε:P
Δεν μένω Αθήνα , γι'αυτό δεν έχω πρόσβαση σε τόσα βιβλιοπωλεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εγώ πλέον τα παραγγέλνω από το ebay. Φτάνουν σε 10~15 μέρες αλλά τουλάχιστον τα παίρνω στο 1/4 ή 1/5 της τιμής του βιβλιοπωλείου :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ πλέον τα παραγγέλνω από το ebay. Φτάνουν σε 10~15 μέρες αλλά τουλάχιστον τα παίρνω στο 1/4 ή 1/5 της τιμής του βιβλιοπωλείου :Ρ

ήτα κατεβαζεις σε ηλεκτρωνικη μορφη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Στα αγγλικά ή τα ελληνικά; (ρωτάω γιατί τα αγγλικά είναι φθηνότερα κ δεν έχω αποφασίσει τελικά σε τι γλώσσα να τα πάρω!)
Στα ελληνικά.Είχα ενδοιασμούς για το αν θα το καταλάβαινα πλήρως στα αγγλικά.Τα κύρια ονόματα και τα τοπωνύμια ομολογώ οτι τους έχουν αλλάξει τα φώτα στα ελληνικά αλλα τί να πείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
ήτα κατεβαζεις σε ηλεκτρωνικη μορφη!
Mπα, δε μπορώ να διαβάζω βιβλία στον υπολογιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλημερα.Αγόρασα τις πύλες τις φωτιάς.Ελπίζω να δικαιωθώ :)
Πολύ ωραίο βιβλίο το ειχα διαβάσει στη Α Λυκείου.

Στα ελληνικά.Είχα ενδοιασμούς για το αν θα το καταλάβαινα πλήρως στα αγγλικά.Τα κύρια ονόματα και τα τοπωνύμια ομολογώ οτι τους έχουν αλλάξει τα φώτα στα ελληνικά αλλα τί να πείς.
Δλδ δεν είναι τα ίδια; Τα έχουν αλλάξει πολύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Mπα, δε μπορώ να διαβάζω βιβλία στον υπολογιστή.

εγω εχω κατεβασει 3 αλλα με ζορι τα διαβαζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Δλδ δεν είναι τα ίδια; Τα έχουν αλλάξει πολύ;

Κάποια τα έχουν αλλάξει,κάποια όχι.Βασικά στα τοπωνύμια γίνεται,όπου είναι δυνατόν,μετάφραση.Λογικό απο την μία,αστείο απο την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Σου φάνηκε ενδιαφέρον?

Ενδιαφέρον αλλά κουραστικό σε μερικά σημεία.

Κάποια τα έχουν αλλάξει,κάποια όχι.Βασικά στα τοπωνύμια γίνεται,όπου είναι δυνατόν,μετάφραση.Λογικό απο την μία,αστείο απο την άλλη.

Θα μπορούσες να δώσεις ένα παράδειγμα; Πάντως δεν μπορούσαν απλά να τα αφήσουν όπως είναι δλδ π.χ. Winterfell --> Γουιντερφελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ακου ανθρωπακο-Βιλχελμ Ραιχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Διαβαζω: Ο μαγειρας του ερωτα... ( αρχικος τιτλος:Der Koch) Συγγραφέας: Suter, Martin
Υποθεση: Ο Μαραβάν, ένας πολιτικός πρόσφυγας από τη Σρι Λάνκα, αναζητά την τύχη του στη Ζυρίχη, όπου δουλεύει βοηθός σε κουζίνα εστιατορίου. Μια άτυχη στιγμή και η γνωριμία του με την Αντρέα, μια γοητευτική Ελβετίδα, του ανοίγουν καινούργιες προοπτικές και του επιτρέπουν να ξεδιπλώσει το μεγάλο του ταλέντο: τη μαγειρική. To "Love Food" είναι πια γεγονός και ο Μαραβάν γίνεται o περιζήτητος "μάγειρας του έρωτα", ο οποίος, συνδυάζοντας τις πανάρχαιες αγιουρβεδικές αφροδισιακές συνταγές με τη μοριακή γαστρονομία, προσφέρει στους πελάτες του πρωτόγνωρες αισθησιακές εμπειρίες.

Ένα μυθιστόρημα που ταξιδεύει τον ευτυχή αναγνώστη του σε ένα γαστριμαργικό σύμπαν πασπαλισμένο με τέσσερα εκρηκτικά υλικά: τον εξωτισμό, το χρήμα, την ευζωία και τον αισθησιασμό. Από τις μεγαλύτερες ευρωπαϊκές εκδοτικές επιτυχίες των τελευταίων χρόνων.
View attachment 46905
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

depth.hunter

Νεοφερμένος

Η depth.hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Όχι με την κυριολεκτική έννοια.
Ο Ντοστογιέφσκι είναι ο τοπ συγγραφέας μου και -ειρωνικός- στα 16 μου τον άρχισα κ εγώ.
Γενικά αυτά που γράφει έχουν τεράστιο βάθος και νόημα που όσες περισσότερες εμπειρίες έχει ένα άτομο τόσο πιο πολύ τον καταλαβαίνει. Και εγώ (όχι ότι είμαι μεγάλος) κάθε φορά που ανατρέχω ή ξανασκέφτομαι τα έργα του όλο και κάτι καινούργιο βρίσκω :Ρ

Υ.Γ: Και βασικά βάλε σε έναν 16 να διαβάσει το Υπόγειο ή το Όνειρο ενός γελοίου ανθρώπου να δούμε τι θα καταλάβει ;)

Διαφωνω!Το Υπογειο στα 16 μου το διαβασα και ειναι το αγαπημενο μου βιβλιο.Δεν ειναι ευκολο,αλλα ενα παιδι 2α λυκειου μπορει να το καταλαβει.

Η μαγεία.

Είναι απ' τη ίδια που έγραψε το βιβλίο «Το Μυστικό».

Το πήρα στα αγγλικά να το διαβάσω γιατί ήταν κάπου 6 ευρώ πιο φτηνό :P

«Το Μυστικό» το εχεις διαβασει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
"Το Σμηνος" του Φρανκ Σετσινγκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina Zazety

Νεοφερμένος

Η Nina Zazety αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Υπάρχει ένα διαδικτυακό μάθημα (στα αγγλικά) στο coursera για τη λογοτεχνία του φανταστικού και της επιστημονικής φαντασίας και είναι αρκετά ενδιαφέρον. Πιστεύω ότι αξίζει να ρίξετε μια ματιά.
Ξεκίνησε επίσημα την Δευτέρα και θα κρατήσει 10 εβδομάδες. Κάθε εβδομάδα ο καθηγητής ανεβάζει βιντεοδιαλέξεις, εμείς διαβάζουμε το βιβλίο που μας έχει ανατεθεί και γράφουμε γιαυτό μια μικρή έκθεση 270-320 λέξεων. Μετά αξιολογούμε 4 εκθέσεις άλλων μαθητών. Φυσικά και η δικιά μας αξιολογείται.

Τα βιβλία είναι τα εξής (για κάθε εβδομάδα και ένα βιβλίο):
1. Grimm — Children's and Household Tales
2. Carroll — Alice's Adventures in Wonderland and Through the Looking-Glass
3. Stoker — Dracula
4. Shelley — Frankenstein
5. Hawthorne & Poe — Stories and Poems
6. Wells — The Island of Dr. Moreau, The Invisible Man, "The Country of the Blind," "The Star"
7. Burroughs & Gilman — A Princess of Mars & Herland
8. Bradbury — The Martian Chronicles
9. LeGuin — The Left Hand of Darkness
10. Doctorow — Little Brother
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dei Gratia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Dei Gratia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Η 25η ώρα - DAVID BENIOFF :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria s.

Νεοφερμένος

Η maria s. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Άλεφ του paulo coelho και είναι πολύ ωραίο αλλά όχι τόσο όσο το Ζαχίρ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Άλεφ του paulo coelho και είναι πολύ ωραίο αλλά όχι τόσο όσο το Ζαχίρ:)

i love paulo coelho <3
Διαβάζω το λευκή ορχιδέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top