Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

kritsinaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
τωρα διαβαζω το ''σφαγη στο μαρακες-ζεραρ ντε βιλλιε'' αφου τελειωσα πριν 2 μερες το ''αντιποινα για την πτηση 800'' απο τον ιδιο συγγραφεα.
Αγοραζουμε βλεπω το ΒΗΜΑ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
:no1::no1:tex marrs-νεα εποχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
Oύτε εσύ το πιστεύεις,ε;Άσε...:P
ρε παιδια ηρεμηστε....... αυριο θα ερθει μια καθηγητρια σπιτι μου για να γνωριστουμε και να ξεκινησω ιδιαιτερα και δε θελω να γινω ρεζιλι τελειως...... γιατι απο γραμματικη δεν ειμαι και τοσο καλη....χαλια θα το λεγα....μονο στο συντακτικο τα καταφερνω αρκετα καλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
το αρωμα
ενω πριν διαβαζα το σοφο παιδι του χωμενιδη και το τραγουδι της ζωης ταυτοχρον:lol:α!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeirin19

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
το αρωμα
ενω πριν διαβαζα το σοφο παιδι του χωμενιδη και το τραγουδι της ζωης ταυτοχρον:lol:α!


Πολύ διαστροφή ρε παιδιά.Δεν ξέρω αν το αντέχει το στομάχι μου:(.Την ταινία έχω δει,τώρα για το βιβλίο δεν ξέρω.Είναι καλογραμμένο;Από λογοτεχνικής απόψεως λέει τίποτε;:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πολύ διαστροφή ρε παιδιά.Δεν ξέρω αν το αντέχει το στομάχι μου:(.Την ταινία έχω δει,τώρα για το βιβλίο δεν ξέρω.Είναι καλογραμμένο;Από λογοτεχνικής απόψεως λέει τίποτε;:thanks:



Αν αναφέρεσαι στο "Άρωμα",είναι πολύ καλό βιβλίο.Εντάξει,αρκετά "βαρύ" και η γραφή του συγγραφέα λίγο ιδιότυπη,αλλά είναι μακράν καλύτερο από την ταινία....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gorthaur

Νεοφερμένος

Ο Καλλίδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αυτήν την περίοδο διαβάζω το "Η Κλεμμένη εξίσωση" και το "Η Φωτιά"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
το αρωμα
ενω πριν διαβαζα το σοφο παιδι του χωμενιδη και το τραγουδι της ζωης ταυτοχρον:lol:α!


Ίου για το πρώτο... Τι ηλίθιος και χυδαίος συγγραφέας... Πώς σου φάνηκε??

Το δεύτερο πολύ καλό, κλάσεις ανώτερο από την ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
διαβάζω το δαχτυλίδι του jorge molist
μετριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αυτήν την περίοδο διαβάζω το "Η Κλεμμένη εξίσωση" και το "Η Φωτιά"
Πως σου φαίνεται το πρώτο ?? το διαβάζω και εγώ αυτήν την περίοδο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εγω τωρα διαβαζω το με οικογενεια του εκτορα μαλο και μολις το τελειωσω θα παρω το ανεμοδαρμενα υψη..τα εχει διαβασει κανεις ??αν ναι πως του φανηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
εγω τωρα διαβαζω το με οικογενεια του εκτορα μαλο και μολις το τελειωσω θα παρω το ανεμοδαρμενα υψη..τα εχει διαβασει κανεις ??αν ναι πως του φανηκαν?


Πολύ ωραίο το Με οικογένεια...:no1:

Πιο ωραίο από το Χωρίς Οικογένεια. Το άλλο δεν το έχω διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Πως σου φαίνεται το πρώτο ?? το διαβάζω και εγώ αυτήν την περίοδο:)

Εγω που το έχω διαβάσει μπορω να πω πως μου άρεσε πάρα πολύ και η πλοκή του είναι συνεχεια σε εγρηγορση δηλ. δεν το βαριεσαι.
Αλλα δεν μου άρεσε οι τόσοι επιστημονικοι οροι που υπήρχαν.
Μετα απο κάποια στιγμή τά'χασα με τόσους όρους.;)
Βεβαια για οσους ειναι καλοι γνωστες της Φυσικης προτείνεται ανεπιφύλακτα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Έχω διαβάσει το "Κλεμμένη εξίσωση" και είχε πολύ δράση,πολύ καλό σενάριο αλλά αρκετούς επιστημονικούς όρους κλπ που σε δυσκόλευαν λίγο,αλλά γενικά αξίζει.Το συστήνω.
Όμως,άμα θέλετε να διαβάσετε κάτι ανάλογο,απο Έλληνα συγγραφέα,σας συνιστώ το "Σχέδιο Φράκταλ" του Κώστα Χαρίτου.Πραγματικά,κοίταγα συνεχώς το εξώφυλλο για να δω αν το έγραψε Έλληνας.Άσε...
Επιστημονική φαντασία,τρελό σενάριο,πολύ περιπέτεια και μυστήριο.Αρκετό μυστήριο θα έλεγα.Δεν το αφήνεις κάτω,μέχρι να το τελειώσεις.
Κυκλοφορεί απο τις Εκδόσεις Τρίτων,έχει 252 σελίδες και κοστίζει περίπου 12 ευρώ.
Δεν κάνω διαφήμιση,απλώς μου άρεσε πολύ το όλο project:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Έχω διαβάσει το "Κλεμμένη εξίσωση" και είχε πολύ δράση,πολύ καλό σενάριο αλλά αρκετούς επιστημονικούς όρους κλπ που σε δυσκόλευαν λίγο,αλλά γενικά αξίζει.Το συστήνω.
Όμως,άμα θέλετε να διαβάσετε κάτι ανάλογο,απο Έλληνα συγγραφέα,σας συνιστώ το "Σχέδιο Φράκταλ" του Κώστα Χαρίτου.Πραγματικά,κοίταγα συνεχώς το εξώφυλλο για να δω αν το έγραψε Έλληνας.Άσε...
Επιστημονική φαντασία,τρελό σενάριο,πολύ περιπέτεια και μυστήριο.Αρκετό μυστήριο θα έλεγα.Δεν το αφήνεις κάτω,μέχρι να το τελειώσεις.

Κυκλοφορεί απο τις Εκδόσεις Τρίτων,έχει 252 σελίδες και κοστίζει περίπου 12 ευρώ.
Δεν κάνω διαφήμιση,απλώς μου άρεσε πολύ το όλο project:D

Δεν πιστευω να εχει τους ιδιους περιπλοκους ορους με την Κλεμμένη εξίσωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Δεν πιστευω να εχει τους ιδιους περιπλοκους ορους με την Κλεμμένη εξίσωση;
Εχμ,έχει αρκετούς,αλλά όχι σε σημείο που να σε απωθεί.Πρέπει να καταλαβαίνεις την έννοια του Φράκταλ.Άμα το καταλαβαίνεις,τότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.
Να και η περιγραφή του βιβλίου:


Ο Φοίβος Αντωνίου είναι μυθοβιογράφος. Γράφει μυθιστορήματα κατά παραγγελία, με πρωταγωνιστές τους πελάτες του, συνδυάζοντας την πραγματικότητα με τη μυθοπλασία. Η ζωή του κυλά ήσυχα, μέχρι τη μέρα που λαμβάνει μια παράξενη παραγγελία από έναν ακόμα πιο παράξενο πελάτη. Σύντομα θα αντιληφθεί ότι μια αλυσίδα γεγονότων που δημιουργήθηκε ερήμην του αρχίζει να εξουσιάζει όλο και περισσότερο τη μοίρα του -και σ' αυτήν, κεντρικό ρόλο παίζει ένα αλλόκοτο γεωμετρικό σχήμα.

Η Λίζα Όλσεν είναι φυσικός. Εργάζεται στο CERN, όπου συμμετέχει στο μεγαλύτερο ερευνητικό πρόγραμμα του πλανήτη με σκοπό την ανακάλυψη του σωματιδίου Higgs, του σωματιδίου του Θεού. Τα αποτελέσματα του πειράματος είναι απρόσμενα, και σύντομα θα διαπιστώσει ότι οι ανώτεροί της προσπαθούν να την εμποδίσουν να τα κοινοποιήσει. Ένας μαύρος φάκελος που θα βρεθεί στα χέρια της θα θέσει σε κίνδυνο τη ζωή της ίδιας και της κόρης της και θα τις οδηγήσει στη φυγή.

Ένας συγγραφέας και μια ερευνήτρια. Δύο φαινομενικά ασύνδετες ζωές θα διασταυρωθούν και θα χρειαστεί να ενώσουν τις δυνάμεις τους σ' ένα αγώνα όπου διακυβεύεται η φύση της ίδιας της πραγματικότητας. Μπορούν δύο απλοί άνθρωποι ν' αλλάξουν την τύχη του κόσμου; Είναι δυνατόν μια πεταλούδα που ανοιγοκλείνει τα φτερά της στο Παγκράτι να προκαλέσει καταιγίδα στη Νέα Υόρκη; Η κοινή λογική το αποκλείει. Οι νόμοι της φυσικής το υποστηρίζουν. Μήπως υπάρχει μια τρίτη εκδοχή;

Πρέπει να πω ότι δεν είναι ένα συνηθισμένο βιβλίο.
Ο συγγραφέας είναι φυσικός,ειδικά στην φυσικοχημεία.Ό,τι λέει επιστημονικά μπορεί και να στέκει,αλλά βάζει και λίγη(τι λίγη;Πολλή...)φαντασία.
Αξίζει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnightsun

Νεοφερμένος

Η midnightsun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
αρχισα το κορακι του stephen king λιγο μπερδεμενο μου φαινεται αλλα επειδη ειμαι ακομα στην αρχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
αρχισα το κορακι του stephen king λιγο μπερδεμενο μου φαινεται αλλα επειδη ειμαι ακομα στην αρχη
Πριν λίγες μέρες το τελείωσα...
Εμένα δεν με μπέρδευσε καθόλου και πουθενά:)
Πολύ καλό βιβλίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnightsun

Νεοφερμένος

Η midnightsun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Πριν λίγες μέρες το τελείωσα...
Εμένα δεν με μπέρδευσε καθόλου και πουθενά:)
Πολύ καλό βιβλίο!
δεν εννοω πως δε καταλαβαινω την υποθεση, αλλα διηγειται κατι κ στο επομενο κεφαιλαιο αναφερεται σε αλλουσ
καταλαβαινω πως ολοι αυτοι οι διαφορετικοι χαρακτηρεσ συνδεονται με καποιο τροπο μεταξυ τουσ,οταν λεω οτι με μπερδεψε εννοω οτι στην αρχη τουλαχιστον πηδαει απο τον ενα ηρωα στον αλλο .απο εκει που αναφερεται στο τσαρλι κ στη σαλι μετα μιλαει για αυτουσ τουσ τυπους στο καφενειο κ απο εκει μεταφερεται σε αυτη τη κοπελια που μεινε εγκυος για μερικεσ σελιδεσ κ μετα δεν την ξεναναφερει μεχρι το σημει που χω φτασει τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indrilgon

Νεοφερμένος

Η indrilgon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγω μολίς τελειωσα το the host.:P καλο ηταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top