Το Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών... Γιατί μας το καταργείτε το θέλουμε;

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Για να πάω στη σχολή έχασα σχέση, παρέες και δουλειά ενώ σε αντάλλαγμα πήρα ένα χαρτί και τα αρχίδια μου.

Λογικό να μην γουστάρω.
ας εκανες σχεση και παρεες στα γιαννενα ρε μαγκα.Δεν ειναι αυτος λογος να λες ανακριβειες.Εδω ισως διαβαζουν ατομα που δεν εχουν ιδεα τι παιζει και θελουν να ενημερωθουν.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
ας εκανες σχεση και παρεες στα γιαννενα ρε μαγκα.Δεν ειναι αυτος λογος να λες ανακριβειες.Εδω ισως διαβαζουν ατομα που δεν εχουν ιδεα τι παιζει και θελουν να ενημερωθουν.
Καλα αν περιμενουν να ενημερωθουν απο ανωνυμα ακαουντ που μπορει να ναι και τρολ αστα να πανε γενικως!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Καλα αν περιμενουν να ενημερωθουν απο ανωνυμα ακαουντ που μπορει να ναι και τρολ αστα να πανε γενικως!
ε μια γευση μπορουν να παρουν.και εγω οταν ημουν υποψηφιος μερικες φορες εδω εμπαινα να δω τι παιζει με τις σχολες.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
ε μια γευση μπορουν να παρουν.και εγω οταν ημουν υποψηφιος μερικες φορες εδω εμπαινα να δω τι παιζει με τις σχολες.
Δεν το θεωρω και την καλυτερη ιδεα.Πρεπει να παιρνεις γνωμες απο ατομα που ειναι μεσα στη σχολη αν και ουτε αυτο πολλες φορες ειναι αξιοπιστο γτ ο καθενας εχει απωθημενα και λεει οτι γουσταρει.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
σε σχολη κατω απο 15000 μορια τι περιμενες να δεις?Αν και ακομα και κει υπαρχουν φοιτητες που ασχολουνται προφανως οχι πολλοι.
+1 για αυτό. Στο τμήμα μου (10.500 μόρια βάση πέρυσι) είναι ορισμένα παιδιά που πραγματικά γουστάρουν την τέχνη αυτήν και έχουν τρομαχτική όρεξη για δουλειά/μάθηση. Έχουμε ακόμα και άτομα που έχουν ήδη δουλέψει στον χώρο, έχει ένα πάρα πολύ ωραίο κλίμα η σχολή.

Βέβαια, τα παιδιά αυτά από όσο μου έχουν πει βάλανε το τμήμα μου είτε πρώτο είτε δεύτερο (μετά το Κινηματογράφου ΑΠΘ) στο μηχανογραφικό. Δηλαδή, δεν μπήκανε από σπόντα, γνωρίζανε ήδη τι θέλουνε να κάνουνε και μπήκαν συνειδητά στο τμήμα.

Νομίζω και αυτό είναι το πιο σημαντικό κριτήριο για το πόσο καλό είναι το επίπεδο μιας σχολής τουλάχιστον στον πρώτο χρόνο, δηλαδή το πόσοι μπήκαν συνειδητά σε ένα τμήμα και όχι τόσο η βάση του.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Ενταξει ηρεμησε λιγο.Δεν τελειωσες ιχθυοκαλλιεργειες στο μεσολογγι ασχετα αν στην ελλαδα τα χουμε απαξιωσει ολα.Οπως σου ειπε και ο φιλος σε σχολη κατω απο 15000 μορια τι περιμενες να δεις?Αν και ακομα και κει υπαρχουν φοιτητες που ασχολουνται προφανως οχι πολλοι.Αλλα στην τελικη εσενα σε νοιαζει αν εμαθες αυτα που επρεπε οχι τι κανουν οι αλλοι
Τα μόρια δεν παίζουν ρόλο.
Έχω πολλά αντιπαραδείγματα που το αποδεικνύουν αυτό.
Παιδιά με λιγότερο απο 15Κ μόρια τα οποία σήμερα είναι εξαιρετικοί ερευνητές και επιχειρηματίες, και απο την άλλη ξέρω άτομα απο ΕΜΠ και Ιατρική Αθηνών τα οποία είναι λοβοτομημένα, η ικανότητα τους ήταν να κάνουν ace στις πανελλήνιες,μετά απο αυτό σκοτάδι. Δεν είναι όλοι έτσι προφανώς.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Τα μόρια δεν παίζουν ρόλο.
Έχω πολλά αντιπαραδείγματα που το αποδεικνύουν αυτό.
Παιδιά με λιγότερο απο 15Κ μόρια τα οποία σήμερα είναι εξαιρετικοί ερευνητές, και απο την άλλη ξέρω άτομα απο ΕΜΠ και Ιατρική Αθηνών τα οποία είναι λοβοτομημένα.
Δε διαφωνω αλλα λεμε για το νομο των πιθανοτητων.Απο κει και περα ο καθενας κοιταει τη δουλεια του.Αν ειναι να χει ορεξη να διαβασει και να ασχοληθει με το αντικειμενο τι τον νοιαζει αν ειναι αδιαφοροι οι φοιτητες?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Δε διαφωνω αλλα λεμε για το νομο των πιθανοτητων.Απο κει και περα ο καθενας κοιταει τη δουλεια του.Αν ειναι να χει ορεξη να διαβασει και να ασχοληθει με το αντικειμενο τι τον νοιαζει αν ειναι αδιαφοροι οι φοιτητες?
Agreed σε αυτό.
Απλώς λεω οτι πολλά παιδιά δεν γράφουν για χίλιους δύο λόγους(οικογενειακά/οικονομικά/κοινωνικά προβλήματα κτλπ.). Αυτοί σου χαλάνε τα στατιστικά γιατί στο πανεπιστήμιο ξεκινάνε να παίρνουν μπρος αρκετές φορές. Φαντάσου εσύ να διαβάζεις όλη μέρα με το φροντιστήριο που σου πληρώνουν οι γονείς σου,και μερικοί κάνουν και στο πανεπιστήμιο, και ο άλλος να πρέπει να δουλεύει για να επιβιώσει και ταυτόχρονα να διαβάζει. Είναι δυνατόν αυτοί οι άνθρωποι να αποδώσουν το ίδιο ακαδημαϊκά ;

Το τι κάνουν οι άλλοι δεν πρέπει να σε επηρεάζει αλλά όταν είσαι μέλος μιας ακαδημαϊκής κοινότητας, και αυτή η κοινότητα στο σύνολο της είναι προβληματική, ιδίως στα φυσικο-μαθηματικά τμήματα, είναι λογικό να έχεις παράπονο. Βέβαια η λύση δεν είναι να κλείσεις το τμήμα, αυτό σημαίνει οτι δεν νιώθεις αρκετά ικανός να φτιάξεις την κατάσταση. Και ισχύει, όλες οι κυβερνήσεις μέχρι στιγμής απέτυχαν σε αυτό.

Το συνολικό point μου είναι οτι πρέπει να είμαστε πιο σκεπτικοί με τους χαμηλόβαθμους φοιτητές παρά επικριτικοί, διότι το πρόβλημα είναι στην ρίζα του πιο πολύ κοινωνικό παρά γνωστικό.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Πολυ σημαντικο ειναι επισης να κοινωνικοποιειται ο φοιτητης στη σχολη 'η και στη νεα πολη που σπουδαζει.Και θα περασει καλυτερα και θα βοηθησει στη σχολη.Μη κολλατε στα σχολικα σας χρονια και γνωριστε νεο κοσμο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Πολυ σημαντικο ειναι επισης να κοινωνικοποιειται ο φοιτητης στη σχολη 'η και στη νεα πολη που σπουδαζει.Και θα περασει καλυτερα και θα βοηθησει στη σχολη.Μη κολλατε στα σχολικα σας χρονια και γνωριστε νεο κοσμο.
Πάρα πολύ σημαντικό πράγμα αυτό που λες. Μπορεί να μειώσει σε μεγάλο βαθμό την πίεση που δέχεσαι απο την σχολή ! Τόσο σε πρακτικό/τεχνικό επίπεδο, αλλά και σε ψυχολογικό.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ήρθα στο σωστό θέμα να ρίξω μια χολή να στανιάρουμε; :king: Πώς το θέμα ξεκίνησε από το άρθρο για την κατάργηση του Τμήματος και καταλήξαμε αν ο Panzerkampfwagen γουστάρει ή όχι το Τμήμα του;

Panzerkampfwagen


1700506400853.png
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
ας εκανες σχεση και παρεες στα γιαννενα ρε μαγκα.Δεν ειναι αυτος λογος να λες ανακριβειες.Εδω ισως διαβαζουν ατομα που δεν εχουν ιδεα τι παιζει και θελουν να ενημερωθουν.
Μα την αλήθεια λέω φίλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλα αν περιμενουν να ενημερωθουν απο ανωνυμα ακαουντ που μπορει να ναι και τρολ αστα να πανε γενικως!
Δεν μπορώ να καταλάβω ρε τρελέ μου: όταν λέω κάτι που συμφωνεί με αυτά που εσύ πιστεύεις ενώ όταν λέω κάτι που δεν συμβαδίζει είμαι τρόλ και "φασίστας".

Λογική κάτω από χαλίκια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ε μια γευση μπορουν να παρουν.και εγω οταν ημουν υποψηφιος μερικες φορες εδω εμπαινα να δω τι παιζει με τις σχολες.
Εσύ που σπουδάζεις καταρχάς;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Eγω μιλησα γενικα!Δεν σε ειπα τρολ ή φασιστα!
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Μα την αλήθεια λέω φίλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν μπορώ να καταλάβω ρε τρελέ μου: όταν λέω κάτι που συμφωνεί με αυτά που εσύ πιστεύεις ενώ όταν λέω κάτι που δεν συμβαδίζει είμαι τρόλ και "φασίστας".

Λογική κάτω από χαλίκια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσύ που σπουδάζεις καταρχάς;
μηχανικος ηλ.υπολογιστων και πληροφορικης.Η αληθεια ειναι οτι οντως παρατας φιλους και οικογενεια για να φοιτησεις σε νεα πολη, αλλα μπορεις και εκει να γνωρισεις νεα ατομα.Και μεταξυ μας τα γιαννενα τιγκα στις γκομενες ειναι;)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
μηχανικος ηλ.υπολογιστων και πληροφορικης.Η αληθεια ειναι οτι οντως παρατας φιλους και οικογενεια για να φοιτησεις σε νεα πολη, αλλα μπορεις και εκει να γνωρισεις νεα ατομα.Και μεταξυ μας τα γιαννενα τιγκα στις γκομενες ειναι;)

Γιατί τόσο σεξισμό και ρατσισμό; Μόνο για τους ετεράκηδες; Γνωριμίες όμως μπορεί να κάνει κάποιος και στην πόλη του, αν επιλέξει να σπουδάσει. Δεν σημαίνει ότι όποιος "μεταναστεύει" σε άλλη πόλη, έχει περισσότερες ευκαιρίες για γκόμενες ή φίλους. Το θέμα της γνωριμίας έχει να κάνει με την προσωπικότητα κάποιου. Κάποιοι άνθρωποι δυστυχώς δεν το έχουν με τις γνωριμίες.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Γιατί τόσο σεξισμό και ρατσισμό; Μόνο για τους ετεράκηδες; Γνωριμίες όμως μπορεί να κάνει κάποιος και στην πόλη του, αν επιλέξει να σπουδάσει. Δεν σημαίνει ότι όποιος "μεταναστεύει" σε άλλη πόλη, έχει περισσότερες ευκαιρίες για γκόμενες ή φίλους. Το θέμα της γνωριμίας έχει να κάνει με την προσωπικότητα κάποιου. Κάποιοι άνθρωποι δυστυχώς δεν το έχουν με τις γνωριμίες.
Ρε φίλε έχεις λανσάρει στο iSchool τον όρο Ελεηνίδες και την λες στον άλλον επειδή είπε "γκόμενες"
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ρε φίλε έχεις λανσάρει στο iSchool τον όρο Ελεηνίδες και την λες στον άλλον επειδή είπε "γκόμενες"

Δεν το είπα εγώ τον όρο αυτό. Άλλοι τον πρωτοείπαν, στις παλιές καλές εποχές του chat. :king: Mη λέμε ότι θέλουμε.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
μηχανικος ηλ.υπολογιστων και πληροφορικης.Η αληθεια ειναι οτι οντως παρατας φιλους και οικογενεια για να φοιτησεις σε νεα πολη, αλλα μπορεις και εκει να γνωρισεις νεα ατομα.Και μεταξυ μας τα γιαννενα τιγκα στις γκομενες ειναι;)
Ρε φίλε αν δεν μπορείς να τα κατανοήσεις αυτά που λέω, δεν μπορώ να στα εξηγήσω.

Το γεγονός ότι όλες οι σχολές στα Γιάννενα έχουν μέσο όρο φοίτησης τα 8.5 χρόνια και τις χαμηλότερες βάσεις στις πανελελε είναι ενδείξεις ότι κάτι δεν πάει καλά.

Τώρα όλα τα άλλα είτε τα πιάνεις είτε όχι. Δεν μπορώ να συνεχίσω υπό τέτοιες ορολογίες και τέτοιο κλίμα τη κουβέντα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top