Το Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών... Γιατί μας το καταργείτε το θέλουμε;

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.
Βγηκε ο κ υπουργος και ειπε τα μαρπουλοψεματα περι ψηφοθυρικων και κλπ και αποφασίζομεν και καταργουμεν ....
Και βγαινουν τωρα ενα ενα τα πανεπιστημια και ρωτανε,,ποιον ρωτησες και καταργεις?






Βγηκε και το Ιονιο και ειπε ...καλα κανεις και τα καταργεις τα δικα μας γιατι εμεις δεν τα θελαμε..(μαλλον οι δημαρχαιοι τα θελανε)

 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Σπούδασα στα Γιάννενα, και το τμήμα μηχανικών είναι (ήταν) κοντά σε εμάς.

Μηδενικά άτομα, επίπεδο καθηγητών χαμηλό, επίπεδο σπουδών ακόμη πιο χαμηλό. Μια σχολή των 9000 μορίων στην οποία ελάχιστοι πατούσαν και ακόμα πιο ελάχιστοι την τελείωναν.

Στο καλό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι μόνοι που το θέλουν είναι οι κλασικοί ιδιώτες μικροελεύθεροι επαγγελματίες/νοικάρηδες που ζουν απομυζώντας φοιτητές που ψάχνουν ένα καλύτερο μέλλον.

Όπως έκαναν σε εμένα, όπως έκαναν σε συναδέλφους μου και όπως κάνουν σε πολλούς ακόμη.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σπούδασα στα Γιάννενα, και το τμήμα μηχανικών είναι (ήταν) κοντά σε εμάς.
Αναφέρεσαι στο τμήμα μηχανολόγων υπολογιστών; Γιατί αν αναφέρεσαι σε αυτό, το επίπεδο σπουδών κάθε άλλο πέρα από χαμηλό δεν είναι. Είχα παρέα από το συγκεκριμένο τμήμα και ήταν από τις πιο δύσκολες σχολές με ορισμένους εξαίρετους καθηγητές.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Μου φαίνεται αδιανόητο το ότι θέλουνε να κλείσει το τμήμα Πληροφορικής στην Καβάλα. Ίσως αυτό να οφείλεται στα τμήματα Μηχανικών Πληροφορικής του ΔΙΠΑΕ σε Σέρρες και Σίνδο; Έχω φίλο που σπουδάζει στο συγκεκριμένο τμήμα και δεν έχω ακούσει ποτέ κακό λόγο για αυτό.

Συγγνώμη, κάτι δεν διάβασα καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Σπούδασα στα Γιάννενα, και το τμήμα μηχανικών είναι (ήταν) κοντά σε εμάς.

Μηδενικά άτομα, επίπεδο καθηγητών χαμηλό, επίπεδο σπουδών ακόμη πιο χαμηλό. Μια σχολή των 9000 μορίων στην οποία ελάχιστοι πατούσαν και ακόμα πιο ελάχιστοι την τελείωναν.

Στο καλό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι μόνοι που το θέλουν είναι οι κλασικοί ιδιώτες μικροελεύθεροι επαγγελματίες/νοικάρηδες που ζουν απομυζώντας φοιτητές που ψάχνουν ένα καλύτερο μέλλον.

Όπως έκαναν σε εμένα, όπως έκαναν σε συναδέλφους μου και όπως κάνουν σε πολλούς ακόμη.
Το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών που κλείνει δεν άνοιξε ποτέ, είναι ένα από τα 36 τμήματα που ιδρύθηκαν από Γαβρόγλου και κατεστάθη σε αναστολή λειτουργίας από την Κεραμέως. Παράλληλα, όπως γράφει και το άρθρο δεν ήταν ένα από τα τμήματα που ανήκαν στο ΤΕΙ και μετά μπήκαν στο ΑΕΙ όπως το Λογοθεραπείας για παράδειγμα, θα ήταν ολοκαίνουριο τμήμα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Ειχα γνωρισει ενα κοριτσι απο αυτο το τμημα που πολυ μου αρεσε καποτε:inlove:

Μηχανικων πληροφορικης δεν ειναι ομως αυτο το τμημα;

Δεν θυμαμαι να ειχαν τα γιαννενα μηχανολογους...
 

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μηχανικων πληροφορικης δεν ειναι ομως αυτο το τμημα
Έχω την εντύπωση ότι το άρθρο δεν αναφέρεται σε αυτό το τμήμα αλλά σε τμήμα που δεν άνοιξε/άρχισε να λειτουργεί ποτέ. Θα ήταν μεγάλο φάουλ από πλευράς τους να βαφτίσουν τμήμα μηχανολόγων μηχανικών τμήμα μηχανικών υπολογιστών καθώς είναι κυριολεκτικά άλλο αντικείμενο(σαν να συγκρίνεις πολιτικούς μηχανικούς με αρχιτέκτονες).
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Ειχα γνωρισει ενα κοριτσι απο αυτο το τμημα που πολυ μου αρεσε καποτε:inlove:

Μηχανικων πληροφορικης δεν ειναι ομως αυτο το τμημα;

Δεν θυμαμαι να ειχαν τα γιαννενα μηχανολογους...
Αμαααν❤️
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σπούδασα στα Γιάννενα, και το τμήμα μηχανικών είναι (ήταν) κοντά σε εμάς.

Μηδενικά άτομα, επίπεδο καθηγητών χαμηλό, επίπεδο σπουδών ακόμη πιο χαμηλό. Μια σχολή των 9000 μορίων στην οποία ελάχιστοι πατούσαν και ακόμα πιο ελάχιστοι την τελείωναν.

Στο καλό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι μόνοι που το θέλουν είναι οι κλασικοί ιδιώτες μικροελεύθεροι επαγγελματίες/νοικάρηδες που ζουν απομυζώντας φοιτητές που ψάχνουν ένα καλύτερο μέλλον.

Όπως έκαναν σε εμένα, όπως έκαναν σε συναδέλφους μου και όπως κάνουν σε πολλούς ακόμη.
Άρα εσύ θεωρείς ότι πρέπει να κλείσει το Μαθηματικό Ιωαννίνων;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,266 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Guest 203117

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τους φοιτητές που σπουδάζουν σε κάποιο τμήμα το οποίο κλείνει? Το τμήμα παραμένει ανοιχτό μόνο για αυτούς μέχρι να τους ξεφορτωθεί? Παίρνουν κατευθείαν πτυχίο? Μετακινούνται σε ανάλογο τμήμα? Ξανά κάνουν μηχανογραφικό? Ξανά δίνουν πανελλήνιες?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τι ισχύει για τους φοιτητές που σπουδάζουν σε κάποιο τμήμα το οποίο κλείνει? Το τμήμα παραμένει ανοιχτό μόνο για αυτούς μέχρι να τους ξεφορτωθεί? Παίρνουν κατευθείαν πτυχίο? Μετακινούνται σε ανάλογο τμήμα? Ξανά κάνουν μηχανογραφικό? Ξανά δίνουν πανελλήνιες?
  1. Ορίζονται μεταβατικές διατάξεις που προσδιορίζουν τι μέλλει γενέσθαι με τους τωρινούς φοιτητές.
  2. Όσοι πήραν πτυχίο από το τμήμα αυτό προφανώς και ο τίτλος σπουδών τους μένει ενεργός για πάντα.
  3. Π.χ. στην περίπτωση του ΔΙΠΑΕ στη Σίνδο που έκλεισαν κάποια τμήματα και δημιουργήθηκαν καινούρια, είπαν στους παλιούς φοιτητές να σπουδάσουν εκεί (βέβαια, με άλλη κατεύθυνση, με άλλα μαθήματα και με άλλη αναγνώριση). Πολλοί όπως ο φίλος μου δεν το ήθελαν αυτό και ξαναεδωσαν πανελλήνιες. Άλλοι έκατσαν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραία μπορείς να μας πεις τα προβλήματα του τμήματος;
  1. Η πόλη.
  2. Το επίπεδο των φοιτητών που είναι πιο κάτω από τα χαλίκια.
  3. Η απομύζηση των φοιτητών από πάσης φύσεως "επιχειρηματίες".
  4. Όλα γενικά τα προβλήματα ενός επαρχιακού πανεπιστημίου.
Αν θες τη γνώμη μου, πρέπει τα πανεπιστήμια που είναι σε πόλεις με πληθυσμό μικρότερο των 150.000 κατοίκων να μην ανοίγουν καν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
ΔΙαφωνω στο 1 και 4. Μπορεις να επεκταθεις ? Στην ιδια πολη σπουδαζω για αυτο στο λεω. Επισης για το 2) αν και συμφωνω , σε ολες σχεδον τις σχολες κατω των 15κ μοριων ανεξαρτητα απο τη πολη που ειναι η σχολη , οι μισοι φοιτητες ειναι εκει απο σποντα και ειναι λογικο να μην ασχολουνται με τη σχολη. @Panzerkampfwagen

  1. Η πόλη.
  2. Το επίπεδο των φοιτητών που είναι πιο κάτω από τα χαλίκια.
  3. Η απομύζηση των φοιτητών από πάσης φύσεως "επιχειρηματίες".
  4. Όλα γενικά τα προβλήματα ενός επαρχιακού πανεπιστημίου.
Αν θες τη γνώμη μου, πρέπει τα πανεπιστήμια που είναι σε πόλεις με πληθυσμό μικρότερο των 150.000 κατοίκων να μην ανοίγουν καν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
ΔΙαφωνω στο 1 και 4. Μπορεις να επεκταθεις ? Στην ιδια πολη σπουδαζω για αυτο στο λεω. Επισης για το 2) αν και συμφωνω , σε ολες σχεδον τις σχολες κατω των 15κ μοριων ανεξαρτητα απο τη πολη που ειναι η σχολη , οι μισοι φοιτητες ειναι εκει απο σποντα και ειναι λογικο να μην ασχολουνται με τη σχολη. @Panzerkampfwagen
Για να πάω στη σχολή έχασα σχέση, παρέες και δουλειά ενώ σε αντάλλαγμα πήρα ένα χαρτί και τα αρχίδια μου.

Λογικό να μην γουστάρω.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,638 μηνύματα.
Για να πάω στη σχολή έχασα σχέση, παρέες και δουλειά ενώ σε αντάλλαγμα πήρα ένα χαρτί και τα αρχίδια μου.

Λογικό να μην γουστάρω.
Και τι να κάνουμε τώρα ; Να τα μηδενίσουμε όλα ; Εκτός και εάν είναι λογική αυτή ή νομίζεις ότι τέτοια επιχειρήματα στέκουν ;


Δεν πιστεύω να σε ανάγκασε κανείς να πας να σπουδάσεις με το ζόρι.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
Για να πάω στη σχολή έχασα σχέση, παρέες και δουλειά ενώ σε αντάλλαγμα πήρα ένα χαρτί και τα αρχίδια μου.

Λογικό να μην γουστάρω.
Ενταξει ηρεμησε λιγο.Δεν τελειωσες ιχθυοκαλλιεργειες στο μεσολογγι ασχετα αν στην ελλαδα τα χουμε απαξιωσει ολα.Οπως σου ειπε και ο φιλος σε σχολη κατω απο 15000 μορια τι περιμενες να δεις?Αν και ακομα και κει υπαρχουν φοιτητες που ασχολουνται προφανως οχι πολλοι.Αλλα στην τελικη εσενα σε νοιαζει αν εμαθες αυτα που επρεπε οχι τι κανουν οι αλλοι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top