Το Δημογραφικό πρόβλημα και το μέλλον του πλανήτη

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβώς έτσι ξέρω κι εγώ, περί εξέλιξης του ηλίου μας ως ένα φυσιολογικό άστρο. Δεν καταλαβαίνω που τις βρήκατε τις άλλες θεωρίες...Το γεγονός ειναι πως όντως καλα θυμόμουν για 5 περίπου δις. χρόνια και μόνο τότε θα καταστραφεί η Γη ως πλανήτης, διότι θα μεταβληθεί κυρίως το ποσό θερμότητας που θα προσλαμβάνει η Γη, οπότε δεν θα συντηρείται η ζωή.
Σχετικά με το άλλο, νομίζω πως άλλες μορφές ζωής θα εξαφανιστούν, άλλες θα εμφανιστούν κι άλλες θα μεταλλαχθούν. Η ισορροπία πάντως θα διατηρηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
...διότι θα μεταβληθεί κυρίως το ποσό θερμότητας που θα προσλαμβάνει η Γη.

Ναι, η μεταβολή αυτή γίνεται συνεχώς. Απλώς, τότε (; ), θα έχει φτάσει στα όρια του! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, προφανώς όταν αλλάξει η ακτίνα του Ηλίου, δηλαδή η απόσταση της επιφανείας του, της οποίας η θερμότητα αγγίζει τα 3000 Κέλβιν, απο τη Γη, θα μεταβληθεί και δραματικά η θερμοκρασία στην επιφάνεια των πλανητών. Το ίδιο θα συμβεί κι αν, για κάποιο λόγο, η Γη μετακινηθεί από την τροχιά της, πχ. μετά τη σφοδρή σύγκρουση με κάποιο εξωτερικό σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειστε τελειως εκτος θεματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο πλανήτης μπορεί να καταστραφεί ολοκληρωτικά μόνο εκ των έξω. Ακόμη και ριζικές αλλαγές να γίνουν, οι οργανισμοί έχουν την ιδιότητα να προσαρμόζονται με το χρόνο.
Πολύ φοβάμαι ότι ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να καταστρέψει τη Γη: πυρηνικά όπλα.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=LxD44HO8dNQ&feature=related[/ame]

Φανταστείτε τί θα γινόταν αν σκάβαμε ένα ρήγμα όσο πιο βαθιά μπορούσαμε και ρίχναμε κάμποσες τέτοιες βόμβες εκεί μέσα...

Μια τέτοια βόμβα, παρεμπιπτόντως (για πλάκα το λέω) θα μπορούσε να λύσει το δημογραφικό πρόβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O Hλιος θα γινει λευκος νανος και μετα μαυρος νανος και το εχω διαβασει σε βιβλιο δεν τον βγαζω απο το μυαλο μου
θα παθει οτι και τα αλλα αστερια δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από sozi:
O Hλιος θα γινει λευκος νανος και μετα μαυρος νανος και το εχω διαβασει σε βιβλιο δεν τον βγαζω απο το μυαλο μου
θα παθει οτι και τα αλλα αστερια δηλαδη
Πριν είπες ότι πρώτα θα γίνει μαύρος νάνος και σε διόρθωσα. Επίσης επεσήμανα ότι δεν έχει βρεθεί ποτέ μέχρι στιγμής μαύρος νάνος. Είπα εγώ ότι τα βγάζεις από το μυαλό σου; Διάβαζε προσεκτικότερα.:)
---
Αρχική Δημοσίευση από Crookshanks:
Φανταστείτε τί θα γινόταν αν σκάβαμε ένα ρήγμα όσο πιο βαθιά μπορούσαμε και ρίχναμε κάμποσες τέτοιες βόμβες εκεί μέσα...
Ο σεισμός που προκάλεσε το μεγάλο τσουνάμι το 2004 ήταν ισχύος 1000000 πυρηνικών βομβών χιροσίμας (14κιλοτόνων * 1000000). Η γη δεν καταστράφηκε...
Απλώς αν ρίχναμε τόσες βόμβες θα πέθαινε ο κόσμος από τη ραδιενέργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αααα συγνωμη....δεν προσεξα οτι το εγραψα αναποδα...

οχι αλλος ειπε ''που τις βρισκετε τις αλλες θεωριες''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο σεισμός που προκάλεσε το μεγάλο τσουνάμι το 2004 ήταν ισχύος 1000000 πυρηνικών βομβών χιροσίμας (14κιλοτόνων * 1000000). Η γη δεν καταστράφηκε...
Απλώς αν ρίχναμε τόσες βόμβες θα πέθαινε ο κόσμος από τη ραδιενέργεια...
Δεν ξέρω... Νομίζω πως αυτά που θα μπορούσαμε να κατασκευάσουμε σήμερα είναι τέρατα σε σύγκριση με τη βόμβα της Χιροσίμα... Όπως και με αυτή. Δεν είμαι και σίγουρος γι' αυτά που γράφω, κανείς δε μπορεί να είναι, πάντως είμαι σίγουρος ότι αν ο άνθρωπος ήθελε να κάνει τη Γη κομματάκια θα μπορούσε να το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοούσα φυσικά όσα είπες, άμεσα ή έμμεσα, που θύμιζαν "αν δεν βάλουμε μυαλό, σε πολύ λίγα χρόνια θα 'ρθει η συντέλεια του κόσμου". Δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω "conspiracy theories" αυτό που εγώ ο ίδιος είπα, περι φυσικής πορείας του ηλιακού συστήματος, του οποίου ο ήλιος θα μεταβληθεί σε 4,5-5 δισεκατομμύρια χρόνια, καθιστώντας τη Γη ως πλανήτη όπου δεν θα μπορεί να συντηρηθεί η ζωή και φυσικά είναι η μόνη επιστημονικώς αποδεκτή απάντηση στο ερώτημα <<Πότε θα έρθει η "συντέλεια" του κόσμου; >>
Πέραν τούτου, όμως, εγώ πιστεύω πως τίποτα απο όσα μπορούν να κατασκευασθούν στη Γη δεν είναι ικανά να την καταστρέψουν ως πλανήτη. Καθαρά νευτώνεια αν το δούμε, κάθε μάζα ή ενέργεια ύλης που βρίσκεται στη Γη είναι τεχνικώς αδύνατο να προκαλέσει στη Γη μεταβολή πέραν του αμελητέου. Απλή σχετικότητα μαζών, δυνάμεων, ενεργειών.

ΥΓ: Εχουμε ξεφύγει εντελώς από την αρχική κατεύθυνση του thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι σε μερικα χρονια ομως η γη δεν θα ειναι και ο καλυτερος πλανητης για να ζησουμε
Ολα αυτα που ακουμε για το νερο και τα καυσαερια κτλ κτλ ειναι περα για περα αληθεια
επομενως η γη μπορει να καταστραφει καποτε...1-2-3-4 δις δεν εχει σημασια....οι αρρωστιες ομως θα ειναι τοσες πολλες που οι ανθρωποι θα πεθαινουν πολυ πιο γρηγορα....ηδη ο καρκινος θεριζει και στα επομενα χρονια δεν ξερουμε τι αλλο μπορουμε να συναντησουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το νερό είναι το μόνο πλεονάζον πράγμα στη Γη, μετά τους ανθρώπους. ;)
Η αφαλάτωση ειναι ήδη εφικτή τεχνολογία, όπως και η υδατική απορρύπανση. Ο καρκίνος δε με ανησυχεί. Σε 20 χρόνια, αν όχι θεραπεία, θα υπάρχει τουλάχιστον πρόληψη για όλες τις μορφές καρκίνου. Ήδη υπάρχει, ως ένα βαθμό, κατά του καρκίνου τραχήλου της μήτρας. Οι ασθένειες είναι κάτι που εν καιρώ αντιμετωπίζονται και φυσικά είναι ανίκανες να καταστρέψουν έναν πλανήτη ολοσχερώς. Μπορεί να χειροτερεύσει το βιοτικό επίπεδο, σύμφωνοι. Πάντως για μερικά ακόμη δισεκατομμύρια χρόνια, εκτός εξωγενούς απροόπτου, η Γη θα συνεχίσει αξιωματικώς να θεωρείται πλανήτης στον οποίο συντηρείται η ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι miv το νερό είναι άφθονο και θα μπορούσαμε να αφαιρούμε το αλάτι από το θαλασσινό νερό, αλλά μία από τις απόψεις είναι ότι η μεσόγειος θάλασσα θα εξαφανιστεί. Το νερό βέβαια δε θα χαθεί, θα πάει όμως αρκετά μακριά μας...

edit
ΥΓ: Επίσης η μόλυνση των υδάτων είναι εκτεταμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το νερο δεν ειναι ατελειωτο....και η αφαλατωση μπορει να ειναι εφικτη αλλα δεν προτιμαται και πολυ
Ο καρκινος δεν σε ανησυχει πριν ομως καποια χρονια τους ανθρωπους τουε ανησυχουσε
Αρα ποτε δεν ξερει ποια αρρωστια θα εμφανιστει στο μελλον η οποια φυσικα δεν θα ειναι αμεσα θεραπευσιμη...οπως δεν ειναι εντελως θεραπευσιμος ο καρκινος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όποια ασθένεια και να εμφανιστεί θα καταπολεμηθεί σε κάποιο χρονικο σημείο, όπως έγινε χιλιάδες φορές στο παρελθόν. Δεν τελειώνει εδώ η εξέλιξη.
Οι ποσότητες θαλασσινού νερού, εν σχέσει με τις ανάγκες των ανθρώπων, θεωρούνται κάτι παραπάνω απο επαρκείς. Η Μεσόγειος Θάλασσα πως θα εξαφανιστεί; Αν εννοείς τη γεωλογική επανένωση των ηπείρων, αυτή θα γίνει σε δεκάδες εκατομμύρια χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα μην εισαι και τοσο σιγουρος για το μελλον...

-δεν ξερεις σε ποσα χρονια θα βρεθει μια θεραπεια-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχω λόγο να μην το θεωρώ ένα κανονικό χρονικό διάστημα όπως όλα τα προγενέστερα. Ό,τι συμβαίνει είναι εξέλιξη απλώς. Δεν θεωρώ οτι "οδεύουμε προς την καταστροφή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουτε καν ο καρκινος δεν ειναι τελειως θεραπευσιμος...που υπαρχει εδω και τοσα χρονια...ακομα οι ανθρωποι πεθαινουν απο αυτον...
Οσο θα υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που κυβερνουν αυτον τον κοσμο και οσο θα υπαρχουν πολιτες χωρις συνειδηση το μονο σιγουρο ειναι οτι οδευουμε προς την καταστροφη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
...γεωλογική επανένωση των ηπείρων...
Ψάξε στο google, για την ερημοποίηση της μεσογείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν λέμε ερημοποίηση εννούμε την ερημοποίηση των γύρω περιοχών, όχι της Μεσογείου Θάλασσας. Μία λεκάνη που συνδέεται απο 2 μεριές με δύο ωκεανούς, χάριν αρχής συγκοινωνούντων δοχείων, είναι αδύνατο να αποστραγγιχτεί για οποιονδήποτε λόγο, όσο ακόμη υπάρχει θάλασσα οπουδήποτε στον πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top