Τουρνουά σκακιού - iSchool Edition

Πότε σας βολεύει να γίνουν οι αγώνες;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

takis21

Νεοφερμένος

Ο takis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλησπερα σας......παρακολουθω το site σας καιρο ιδιαιτερα στη περιοδο των πανελληνιων ειτε για να τυχον αποριες και ερωτησεις και μπορω να πω οτι με εξυπηρετησε αρκετα....αλλα ποτε δν ετυχε να κανω εγγραφη....

αυτο το post με εκανε να εγγραφω ....παιζω σκακι πολλα χρονια και θα ηθελα να συμμετασχω ...οποτε βαλτε και εμενα

ευχαριστω περιμενω νεα
συχναρητηρια για το site σας:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα παίξουμε σε ομίλους;:P
Μπορώ να σας φτιάξω εγώ ένα φορμάτ, ανάλογα με τον αριθμό των συμμετεχόντων. Αναμένατε όταν κλείσουν οι συμμετοχές. Φυσικά δεν γίνεται να παίξουν όλοι με όλους, θα κάνετε 42 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Μπορώ να σας φτιάξω εγώ ένα φορμάτ, ανάλογα με τον αριθμό των συμμετεχόντων. Αναμένατε όταν κλείσουν οι συμμετοχές. Φυσικά δεν γίνεται να παίξουν όλοι με όλους, θα κάνετε 42 χρόνια.

Γιωργο εχω εγω προγραμμα για να φτιαχνεις τουρνουα.. Αναλογα με τον αριθμο των ατομων υπαρχουν και οι αναλογοι γυροι. Σαφως δεν παιζουν ολοι με ολους αλλα αυτοι που εχουν ιδιους βαθμους κληρονωνονται μεταξυ τους συνηθως απο το προγραμμα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γιωργο εχω εγω προγραμμα για να φτιαχνεις τουρνουα.. Αναλογα με τον αριθμο των ατομων υπαρχουν και οι αναλογοι γυροι. Σαφως δεν παιζουν ολοι με ολους αλλα αυτοι που εχουν ιδιους βαθμους κληρονωνονται μεταξυ τους συνηθως απο το προγραμμα... :P
Good, δεν το διάβασα το topic ολόκληρο. Τι εννοείς αυτοί που έχουν ίδιους βαθμούς; :hmm:
Θα με ενδιέφερε να ρίξω μία ματιά στον source code πάντως. Υπ' όψιν, αν η κλήρωση γίνεται απλά με rand() να ξέρεις ότι δεν είναι "αντικειμενική", έχει μία τάση να επιλέγει αριθμούς από το κέντρο της κατανομής, οπότε θα εξαρτηθεί από το πώς περνάς τα ονόματα στο πρόγραμμα.

Με 16 άτομα το format είναι ιδανικότατο. 4x4 όμιλοι, περνάς τους 2 πρώτους και μετά "knockout".
Δύο ζητήματα που έχω να θέσω:

  • Σε knockouts, προφανώς μετά την ισοπαλία πας σε επανάληψη, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
  • Στους ομίλους, τι κριτήρια έχεις για tie-breaks;
Για τα tie-breaks μου έχει έρθει μία ιδέα, θα την μορφοποιήσω και θα την καθαρογράψω. Αν, στο μεταξύ, έχεις να προτείνεις κάτι, πες το. Είναι τα "πρακτικά" ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
θα έπαιρνα μέρος αλλά μέχρι τις 28 εχω εξεταστική.
γίνεται να ξεκινήσει πιο μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Good, δεν το διάβασα το topic ολόκληρο. Τι εννοείς αυτοί που έχουν ίδιους βαθμούς; :hmm:
Θα με ενδιέφερε να ρίξω μία ματιά στον source code πάντως. Υπ' όψιν, αν η κλήρωση γίνεται απλά με rand() να ξέρεις ότι δεν είναι "αντικειμενική", έχει μία τάση να επιλέγει αριθμούς από το κέντρο της κατανομής, οπότε θα εξαρτηθεί από το πώς περνάς τα ονόματα στο πρόγραμμα.

Με 16 άτομα το format είναι ιδανικότατο. 4x4 όμιλοι, περνάς τους 2 πρώτους και μετά "knockout".
Δύο ζητήματα που έχω να θέσω:

  • Σε knockouts, προφανώς μετά την ισοπαλία πας σε επανάληψη, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
  • Στους ομίλους, τι κριτήρια έχεις για tie-breaks;
Για τα tie-breaks μου έχει έρθει μία ιδέα, θα την μορφοποιήσω και θα την καθαρογράψω. Αν, στο μεταξύ, έχεις να προτείνεις κάτι, πες το. Είναι τα "πρακτικά" ζητήματα.

Δεν ειναι knockouts τα ματς. Ολοι παιζουν σε ενα "μεγαλο ομιλο". Αυτοι που θα κανουν νικη παιρνουν 1 βαθμο η ισοπαλια κοστολογειται με 1/2 και η ηττα με 0. Στον 1ο γυρο η κληρωση ειναι τυχαια. Στη συνεχεια αυτη π εχουν 1 βαθμο συνηθως κληρονονται μεταξυ τους οπως και αυτοι με τους 0 και στους επομενους γυρους παει αναλογα. Τα κριτηρια ειναι προκαθορισμενα απο το προγραμμα και ειναι αυτα που ισχυουν γενικα στο σκακι (ακομη και στο παγκοσμιο πρωταθλημα ειναι ιδια τα κριτηρια). Το 1ο αναφερεται στο γυρο που εχουν γινει οι ηττες (δηλαδη αν ενας εχασε στον 1ο γυρω θα εχει ευκολοτερη κληρωση συμφωνα με τα παραπανω και υστερει αυτου που ηττηθηκε στον 2ο γυρο). Το 2ο κριτηριο ειναι το κριτηριο της δυναμικοτητας των αντιπαλων. Αν θελεις μπορω να σ στειλω το προγραμμα και να "διαιτητευσεις" κιολας τα παιχνιδια :)

Κατα τ αλλα εγραφα γρηγορα και ειναι τιγκα στο ορθογραφικο :D **Αυτοι γυρο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ολοι παιζουν σε ενα "μεγαλο ομιλο".
Οπότε εν τέλει όλοι θα παίξουν με όλους; Ή θα πεις ξέρω 'γω "θα έχουμε 5 γύρους και κάθε παίχτης θα παίξει με κάποιον άλλον το πολύ μία φορά"; Γιατί έτσι βγαίνουν 15 γύροι, αν όλοι παίξουν με όλους. :P

Αν έχω καταλάβει καλά, φερ' ειπείν, αν στο τέλος του 3ου γύρου, έχεις 2 παίχτες με 3 βαθμούς, το πρόγραμμα θα τους βάλει μεταξύ τους, εκτός κι αν έχουν ξαναπαίξει;

Επίσης πώς σπας την ισοβαθμία στο τέλος; :hmm:

Κυρίως ρωτάω για να μάθω, γιατί με τουρνουά δεν έχω ασχοληθεί, οπότε είναι μια καλή ευκαιρία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Αν έχω καταλάβει καλά, φερ' ειπείν, αν στο τέλος του 3ου γύρου, έχεις 2 παίχτες με 3 βαθμούς, το πρόγραμμα θα τους βάλει μεταξύ τους, εκτός κι αν έχουν ξαναπαίξει;

Σωστα Γιωργο. Θα κανονισουμε ας πουμε για 7 γυρους. Σε καθε γυρο σημειωνονται τα αποτελεσματα απο καθε παιχνιδι με τον τροπο που ειπα παραπανω. Αυτοι που θα εχουν περιπου ισους βαθμους (δεν ισχυει παντα γτ αν ο αριθμος ειναι μονος καποιος με 1 μπορει να παιξει με καποιον με 0 η με 1/2). Τα ατομα που βρισκονται σε ισοβαθμια κρινονται με τα 2 παραπανω κριτηρια (με τη σειρα που αναφερθηκαν). Αυτος που εχει "καλυτερα" κριτηρια προηγειται του αλλου. Ισχυει και για ισοβαθμια περισσοτερων των 2 ατομων...

Γιωργο αν θες να πειραματιστεις γκουγκλαρε Vega 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Θέλω κι εγώ να συμμετέχω!:) Απλά πάω στο site,γράφομαι και είμαι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Merci beaucoup, Στράτο. :)
Btw, αναφέρομαι στην τελική βαθμολογία, που θα κρίνει την 1η θέση. Αν υπάρχουν περισσότεροι που ισοβαθμούν δεν έχω καταλάβει πώς σπάει το tie. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Merci beaucoup, Στράτο. :)
Btw, αναφέρομαι στην τελική βαθμολογία, που θα κρίνει την 1η θέση. Αν υπάρχουν περισσότεροι που ισοβαθμούν δεν έχω καταλάβει πώς σπάει το tie. :hmm:
Νικάει ο πιο όμορφος :redface:


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμα δεν ημουν ΤΟΣΟ ντεφορμε θα σας επαιζα . :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Άντε παίζω κι εγώ, αλλά 19-23 δε θα είμαι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitriskrik

Νεοφερμένος

Ο dimitriskrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι και πολύ καλός, μόνο και μόνο για την φάση είμαι μέσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
βγάλτε με σας παρακαλώ :Ρ

ωραία ωραία. θα δούμε πολλούς αγώνες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
A mirror variation!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Merci beaucoup, Στράτο. :)
Btw, αναφέρομαι στην τελική βαθμολογία, που θα κρίνει την 1η θέση. Αν υπάρχουν περισσότεροι που ισοβαθμούν δεν έχω καταλάβει πώς σπάει το tie. :hmm:
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Αν 2 παιχτες συμπληρωσουν βαθμολογια 6/7 και ο ενας εχει ηττηθει στον 3ο ενω ο αλλος στον 5ο γυρω τοτε συμφωνα με το 1ο κριτηριο που ανεφερα αυτος που ηττηθηκε στον 5ο γυρο ειναι 1ος ενω ο αλλος 2ος. Αυτο συμβαινει γιατι αυτος που εχασε στο 3ο γυρω εμεινε στους 2 βαθμους και αγωνιστηκε με ατομα που εκεινη τη στιγμη ειχαν 2 βαθμους σε αντιθεση με τον αλλο που κληρωθηκε με ατομα που ειχαν συλλεξει 3 βαθμους (και θεωρουνται δυσκολοτεροι αντιπαλοι). Αν παλι εχουν ηττηθει στον ιδιο γυρο ερχεται το 2ο κριτηριο για να σπασει την ισοπαλια. Αν οι βαθμοι που συνελεξαν οι αντιπαλοι του 1ου ατομου ειναι 33 ενω του δευτερου 32 τοτε οι αντιπαλοι του 1ου πηγαν καλυτερα στο τουρνουα δηλαδη ηταν δυσκολοτεροι και συπεπως το 1ο ατομο ειναι και αυτος που καταλαμβανει την 1η θεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Οκ παιδιά βαλτε με και εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top