Τμήμα ωκεανογραφίας πανεπιστημίου Αιγαίου

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Τυχαία βρήκα ότι υπάρχει αυτό το τμήμα στη Μυτιλήνη, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι τμήμα είναι; Τι βγαίνεις από εκεί πέρα και ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα, αξίζει να σπουδάσεις σε αυτό;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Τυχαία βρήκα ότι υπάρχει αυτό το τμήμα στη Μυτιλήνη, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι τμήμα είναι; Τι βγαίνεις από εκεί πέρα και ποια είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα, αξίζει να σπουδάσεις σε αυτό;
νομιζω ειναι απο τα πρωην τει που γινανε πανεπιστημια και λειτουργησαν περσι πρωτη φορα.σωστα το λεω?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
1592490837587.png
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
από ότι κατάλαβα ναι , έχει πολλά δικαιώματα γενικά αλλά στην Ελλάδα δεν ξέρω αν αξίζει.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή μπορεί να εργαστεί ως φυσικός και χημικός :spell:

΄Οχι!

Αυτό το Τμήμα έχει 2 θετικά:
1) Είναι το μόνο Τμήμα με αυτό το αντικείμενο σπουδών στην Ελλάδα και
2) Ασχολείται με σύγχρονα και "καυτά" θέματα όπως οι ιχθυοκαλλιέργειες, οι οστρακοκαλλειέργειες, οι τοξικές ουσίες στο θαλάσσιο περιβάλλον, η ποιότητα των νερών κολύμβησης, η θαλάσσια οικολογία και βιοποικιλότητα, η ορθολογική χρήση των θαλάσσιων πόρων, η αλλαγή της παράκτιας γεωμορφολογίας εξαιτίας των ακραίων καιρικών φαινομένων, κτλ.

Τα μαθήματα είναι ζόρικα!
Δες εδώ στις σελίδες 58-63.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
΄Οχι!

Αυτό το Τμήμα έχει 2 θετικά:
1) Είναι το μόνο Τμήμα με αυτό το αντικείμενο σπουδών στην Ελλάδα και
2) Ασχολείται με σύγχρονα και "καυτά" θέματα όπως οι ιχθυοκαλλιέργειες, οι οστρακοκαλλειέργειες, οι τοξικές ουσίες στο θαλάσσιο περιβάλλον, η ποιότητα των νερών κολύμβησης, η θαλάσσια οικολογία και βιοποικιλότητα, η ορθολογική χρήση των θαλάσσιων πόρων, η αλλαγή της παράκτιας γεωμορφολογίας εξαιτίας των ακραίων καιρικών φαινομένων, κτλ.

Τα μαθήματα είναι ζόρικα!
Δες εδώ στις σελίδες 58-63.
Δηλαδή με λίγα λόγια, μπορεί να χαρακτηριστεί και ως γεωπονία της θάλασσας. Διάβασα κάπου ότι μπορούν να εξειδικευτούν σε θέματα βιολογικά, χημικά και φυσικά και να διδάξουν τα αντίστοιχα μαθήματα αληθεύει;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
μπορεί να τα διδάξει αλλά μόνο σε σχολεία από ότι δείχνει το ΦΕΚ.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ίσως αν πάρεις παιδαγωγική επάρκεια να μπορείς να διδάσκεις μαθήματα τύπου Γεωγραφία σε σχολεία. Αυτή η σπουδή (από τον τίτλο μόνο και τα σχόλια των παιδιών) θα μπορούσε να συνδυαστεί με μεταπτυχιακο στο Marine Biology. Ενδιαφέρων κλάδος, επίφοβος για τα δεδομένα της χώρας μας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή με λίγα λόγια, μπορεί να χαρακτηριστεί και ως γεωπονία της θάλασσας. Διάβασα κάπου ότι μπορούν να εξειδικευτούν σε θέματα βιολογικά, χημικά και φυσικά και να διδάξουν τα αντίστοιχα μαθήματα αληθεύει;

Δεν ξέρω αν έχουν ενταχθεί στον κλάδο ΠΕ88.05-Φυσικού Περιβάλλοντος (ο παλιός κλάδος ΠΕ12.13-Περιβαλλοντολόγων) ούτε τι μαθήματα διδάσκουν ούτε καν αν έχουν διοριστεί κάποιοι απ΄αυτούς.
Καλά εσένα με τόσο ενδιαφέροντα αντικείμενα που θα ασχοληθείς μέσα στη Σχολή και μετά μπορεί να βρεις επαγγελματικές διεξόδους μέσω αυτών, η προτεραιότητά σου είναι να διδάξεις σ΄ένα σχολείο, μαθήματα με Β΄και Γ΄ανάθεση; (που σου ξαναλέω δεν ξέρω αν γίνεται)
Αν θέλεις οπωσδήποτε να διδάξεις επίλεξε μια καθαρά καθηγητική ειδικότητα!
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχουν ενταχθεί στον κλάδο ΠΕ88.05-Φυσικού Περιβάλλοντος (ο παλιός κλάδος ΠΕ12.13-Περιβαλλοντολόγων) ούτε τι μαθήματα διδάσκουν ούτε καν αν έχουν διοριστεί κάποιοι απ΄αυτούς.
Καλά εσένα με τόσο ενδιαφέροντα αντικείμενα που θα ασχοληθείς μέσα στη Σχολή και μετά μπορεί να βρεις επαγγελματικές διεξόδους μέσω αυτών, η προτεραιότητά σου είναι να διδάξεις σ΄ένα σχολείο, μαθήματα με Β΄και Γ΄ανάθεση; (που σου ξαναλέω δεν ξέρω αν γίνεται)
Αν θέλεις οπωσδήποτε να διδάξεις επίλεξε μια καθαρά καθηγητική ειδικότητα!
Το αντίθετο, δεν θέλω να διδάξω σε σχολείο, θα ήταν το χειρότερο για εμένα, ρωτάω διότι έχω την περιέργεια
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Σπουδάζει κάνεις στο τμήμα αυτό για να ρωτήσω κάποια πράγματα;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Σπουδάζει κάνεις στο τμήμα αυτό για να ρωτήσω κάποια πράγματα;
Εγώ δεν έχω σπουδάσει αλλά ξέρω ότι τα μαθήματα είναι αρκετά απαιτητικά παρά τη χαμηλή βάση...
Ξέρω άτομο που από αυτή τη σχολή είναι καθηγητής σε πανεπιστήμιο στην Αμερική!
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Απο περιέργεια: σπουδάζεις μήπως εσύ;
Όχι, είμαι πτυχιούχος άλλου τμήματος.
Εγώ δεν έχω σπουδάσει αλλά ξέρω ότι τα μαθήματα είναι αρκετά απαιτητικά παρά τη χαμηλή βάση...
Ξέρω άτομο που από αυτή τη σχολή είναι καθηγητής σε πανεπιστήμιο στην Αμερική!
Άκουσα κι εγώ ότι είναι γενικά απαιτητική ως σχολή. Μου φαίνεται πρέπει να ψάξω σε κανα discord για σέρβερ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top