Τμήμα Χημείας vs Χημικών Μηχανικών

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι αλλά οι άλλοι ξέρουν Χημεία;).Δε νομίζω ο προγραμματισμός να ναι τόσο απαραίτητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ναι αλλά οι άλλοι ξέρουν Χημεία;).Δε νομίζω ο προγραμματισμός να ναι τόσο απαραίτητος.
Καλά στο κλίμα της χημείας υπάρχουν πολλά μαθήματα να σε βάλουν, ακόμα και γενικής παιδείας. Όμως προγραμματισμό μόνο το ΑΕΣΠΠ της τεχνολογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ το αντίθετο ξέρω.Και με τον ledzep που μίλησα είπε ότι χρειάζεται Απαραιτήτως η χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ το αντίθετο ξέρω.Και με τον ledzep που μίλησα είπε ότι χρειάζεται Απαραιτήτως η χημεία.
Εγώ απλός μεταφέρω λόγια μιας φίλης μου που σπουδάζει Χημικός Μηχανικός και είναι 3 έτος.
Είναι προφανές ότι πριν την ακούσω ήμουν της δικής σου άποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τότε εδώ παίζει χοντρό πρόβλημα για όσους τη σκέφτονται:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Έχω μία φίλη που σπουδάζει Χημικός Μηχανικός στο ΕΜΠ και θυμάμαι μου είχε πει ότι σε καλύτερη θέση είναι τα παιδιά από την Τεχνολογική γιατί ξέρουν Προγραμματισμό.

Περίεργο αυτό:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Τότε εδώ παίζει χοντρό πρόβλημα για όσους τη σκέφτονται:hmm:
Εντάξει αυτή η κοπέλα ήταν από θετική οπότε λογικό είναι ο προγραμματισμός να της φαίνεται παλούκι. Κάποιος από τεχνολογική μπορεί να έχει αντίθετη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Betadine

Νεοφερμένος

Ο Betadine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
θα πρότεινα στον φίλο που έφτιαξε το topic να δει και αντίστοιχα τέτοια topics σε forums του εξωτερικού.
Γενικά ο χημικός μηχανικός και ο χημικός, είναι 2 διαφορετικές ειδικότητες με κοινά σημεία.
Για να σου φέρω ένα παράδειγμα :
Έστω ότι συντίθεται μια ουσία. Την ουσία αυτή (το νέο μόριο) κατά πασα πιθανότητα θα το έχει συνθέσει ένας χημικός, ο οποιος ως επιστήμονας, έχει εντρυφήσει στην χημεία και ξέρει πολύ καλύτερα από έναν χημικό μηχανικό τα μονοπάτια και τις διεργασίες που πρέπει να γίνουν για να συνθέσει το νέο αυτό μόριο.

Ο χημικός μηχανικός από την άλλη ως μηχανικός, θα πάρει αυτήν την ουσία και θα προσπαθήσει με τις γνώσεις που έχει να την παράγει σε μεγάλες ποσότητες και να την προωθήσει στην βιομηχανία. Ο ρόλος του είναι να βρει νέους πιθανούς τρόπους όπου η ουσία αυτή μπορεί να αναπαραχθεί σε μεγάλη κλίμακα, με ασφαλείς τρόπους και με το οικονομικό κριτήριο της εξοικονόμησης πόρων.
Για αυτό πρέπει να έχει καλή αντίληψη τον διαθεσιμων πορων, καλο μαθηματικό υπόβαθρο για να υπολογίσει ποσότητες υλικού και θερμότητας και να ξέρει τα standard που πρέπει να ακολουθήσει για να μπορεί αυτή η ουσία να χρησιμοποιηθεί χωρίς τοξικά κατάλοιπα (πχ για παραγωγή φαρμακων)
Αυτό δεν σημαίνει ότι το κάθε ένα είναι αποκλειστικά για τον ένα ή για τον άλλο, απλά ο καθένας υπερτερεί στον τομέα του
. Συνεπώς είναι ανάλογα τι θέλεις εσύ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SpyRos____

Νεοφερμένος

Ο SpyRos____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
θα πρότεινα στον φίλο που έφτιαξε το topic να δει και αντίστοιχα τέτοια topics σε forums του εξωτερικού.
Γενικά ο χημικός μηχανικός και ο χημικός, είναι 2 διαφορετικές ειδικότητες με κοινά σημεία.
Για να σου φέρω ένα παράδειγμα :
Έστω ότι συντίθεται μια ουσία. Την ουσία αυτή (το νέο μόριο) κατά πασα πιθανότητα θα το έχει συνθέσει ένας χημικός, ο οποιος ως επιστήμονας, έχει εντρυφήσει στην χημεία και ξέρει πολύ καλύτερα από έναν χημικό μηχανικό τα μονοπάτια και τις διεργασίες που πρέπει να γίνουν για να συνθέσει το νέο αυτό μόριο.

Ο χημικός μηχανικός από την άλλη ως μηχανικός, θα πάρει αυτήν την ουσία και θα προσπαθήσει με τις γνώσεις που έχει να την παράγει σε μεγάλες ποσότητες και να την προωθήσει στην βιομηχανία. Ο ρόλος του είναι να βρει νέους πιθανούς τρόπους όπου η ουσία αυτή μπορεί να αναπαραχθεί σε μεγάλη κλίμακα, με ασφαλείς τρόπους και με το οικονομικό κριτήριο της εξοικονόμησης πόρων.
Για αυτό πρέπει να έχει καλή αντίληψη τον διαθεσιμων πορων, καλο μαθηματικό υπόβαθρο για να υπολογίσει ποσότητες υλικού και θερμότητας και να ξέρει τα standard που πρέπει να ακολουθήσει για να μπορεί αυτή η ουσία να χρησιμοποιηθεί χωρίς τοξικά κατάλοιπα (πχ για παραγωγή φαρμακων)
Αυτό δεν σημαίνει ότι το κάθε ένα είναι αποκλειστικά για τον ένα ή για τον άλλο, απλά ο καθένας υπερτερεί στον τομέα του
. Συνεπώς είναι ανάλογα τι θέλεις εσύ !



ευχαριστω φιλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδια αν μπορει καποιος να μου πει τις διαφορες κυριως στην επαγγελματικη αποκατασταση????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Παιδια αν μπορει καποιος να μου πει τις διαφορες κυριως στην επαγγελματικη αποκατασταση????
Δες τα παρακάτω:
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=2676454&postcount=221
https://ischool.e-steki.gr/2%CE%BF-%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%BC%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-42278/
χημικός: θεωρητικός επιστήμονας που μελετά σε βάθος τη χημεία
χημικός μηχανικός: σπουδάζει χημεία σε εφαρμοσμένο επίπεδο και απορροφάται κυρίως σε βιομηχανίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Γιατι παντα ασχολουμαστε με την αποκατασταση,το ΤΕΕ και τη δευτεροβαθμια??πφφφφφ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιατι παντα ασχολουμαστε με την αποκατασταση,το ΤΕΕ και τη δευτεροβαθμια??πφφφφφ...

Το ΤΕΕ μην το λογαριάζετε καθόλου. Πάει για κλείσιμο αλλά στυλ ΕΡΤ και θα αναγεννηθεί από τις στάχτες του όπως η ΕΔΤ με νέα δομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μου αρέσει πολύ η χημεία και γενικά η όλη φάση με τα πειράματα και θα ήθελα να αποτελέσει το αντικείμενο σπουδών μου. Οι σχολές στις οποίες είμαι ανάμεσα είναι η φαρμακευτική, το χημικό και οι χημικοί μηχανικοί. Ο καθηγητής στο σχολείο (που είναι και το πρότυπό μου, έχει διδακτορικό, δούλευε 15 χρόνια στην έρευνα και είχε πάρει την πρώτη θέση σε έκθεση με μονωτικά υλικά για τζάμια στην Ιαπωνία :) ) μου είπε πως η καλύτερη επιλογή θα ήταν το χημικό αφού προσφέρει πολλές διεξόδους όπως είπε με το ανάλογο μεταπτυχιακό. Για τους χημικούς μηχανικούς μου ανέφερε ότι έχουν περιορισμένες γνώσεις οι οποίες δεν επαρκούν ούτε για μηχανικό ούτε για χημικό και απασχολούνται κυρίως σε εγκαταστάσεις βιολογικού καθαρισμού. Όμως διαβάζω στο internet ότι το χημικό δεν έχει αποκατάσταση και οι χημικοί μηχανικοί αποροφούνται καλύτερα, ενώ σε μια φαρμακοβιομηχανία δεν θα προτιμήσουν ένα φαρμακοποιό? Εσείς τι θα μου προτείνατε να επιλέξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Αναλογως τι δουλεια θες να κανεις μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μα το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι δουλειά ακριβώς θέλω να κάνω από τώρα. Αυτό που ξέρω είναι ότι θα μου άρεσε πολύ να ασχοληθώ με τη χημεία και τις εφαρμογές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Mε τη χημεια μπορεις να ασχοληθεις και χωρις να το κανεις επαγγελμα. Δεν ξερω ποσο εισαι αλλα πρεπει να αποφασισεις συγκεκριμενα τι θα κανεις ή τουλαχιστον τι δε θελεις να κανεις. Αν δεν εχεις συγκεκριμενο στοχο θα εισαι σαν ενα πλοιο που πλεει ανερματιστο, πως θα φτασεις στο στοχο σου? στην τυχη? εβαλες 3 σχολες με διαφορες μεταξυ τους κ απειρες διεξοδους, πως θα σου απαντησω αν δεν εχεις κατασταλαξει εσυ πρωτα? Και εκτος απ τη χημεια μπορει να σου αρεσουν κ αλλα πραματα ειτε μαθηματα πχ η ψυχολογια τα οικονομικα τα μαθηματικα κλπ ειτε αλλες ασχολιες, δουλεια ομως θα κανεις μια. Κατσε σκεψου λοιπον κ αναλογως να σου προτεινω ή τουλαχιστον σκεψου τι απορριπτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι θα μου άρεσε η χημεία σε πρακτικό επίπεδο, πράγμα που από ότι καταλαβαίνω μπορεί να γίνει και από τις 3 σχολές. Οι εφαρμογές της στην φαρμακευτική συγκεκριμένα μου φαίνεται πάρα πολύ ενδιαφέρουσα αλλά ο καθηγητής μου μου είπε ότι στις φαρμακοβιομηχανίες προσλαμβάνονται περισσότεροι χημικοί παρά φαρμοκοποιοί. Γενικά θα μου άρεσε κάτι που αξιοποιεί την χημεία στη βιομηχανία ή στην έρευνα.
Στην χημεία με ότι και να ασχοληθώ θα έχει πειράματα έτσι? Δεν υπάρχει περίπτωση δηλαδή να είναι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ολες οι περιπτωσεις υπαρχουνε. Επειδη καταλαβα τι θες, ουσιαστικα σ αρεσει η χημεια αλλα να χει και πρακτικο χαρακτηρα αυτο που θα κανεις, θα σου προτεινα να δεις το κομματι του βιοχημικου πολεμου και οχι τοσο τα φαρμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
βιοχημικός πόλεμος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top