Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

ReniaCobain

Νεοφερμένος

Η ReniaCobain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ρε παιδια,μηπως γνωριζετε αν μπορω απο γεωπονικο(φυτικη) να κανω μεταπτυχιακο στη στατιστικη στο οπα? η εστω αν μπορω να "μεταπηδησω" σε αυτο με κατατακτηριες?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

echoe

Νεοφερμένος

Η echoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορεί να μου δώσει καποιος πληροφορίες για το μεταπτυχιακό στο παπει αναλογιστική επιστήμη και διοικητική κινδύνου?
Και γενικά για το επάγγελμα του αναλογιστή?

https://stat.unipi.gr/actuarial/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artech

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Artech αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 251 μηνύματα.

xkap

Νεοφερμένος

Ο xkap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια η σχολη ειναι καλη οσον αφορα το επιπεδο? και μετα τι επαγγελματικη αποκατασταση? μπορω μηπως με ενα μεταπτυχιακο να ασχοληθω με τους υπολογιστες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickavalegas

Νεοφερμένος

Ο nickavalegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια εγω εδωσα φετος και περασα στην στατιστικη της ασσοε... Πρωτη επιλογη ειχα το τμημα εφαρμοσμενων μαθηματικων του πολυτεχνιου... Ειναι καλη η σχολη που μπηκα; Και επισης μπορω να ασχοληθω με τα μαθηματικα απο αυτο το τμημα εστω με καποιο μεταπτυχιακο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
....δεν πιστευα οτι θα ζησω να ακουσω ερωτηση αν θα ασχοληθεις με τα μαθηματικα σε τμημα στατιστικης...

Προσωπικα μου αρεσει η στατιστικη, αν και μπορει να γινει κουραστικη με τους απειρους τυπους
Εχει πολυ λεπτομερεια που ευκολα σ κανει να μην θες να την ξαναδεις στα ματια σου, αλλα παρ ολα αυτα ειναι κατι πολυ χρησιμο και πρακτικο

Καλη επιτυχια στην επιλογη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickavalegas

Νεοφερμένος

Ο nickavalegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οταν λεω αν θα ασχοληθω με τα μαθηματικα εννοω οχι μεσα στην σχολη αλλα εξω σαν επαγγελματικη αποκατασταση...

και επισης εκει μεσα απο μαθηματικα θα κανω μονο στατιστικη η θα εχει και αλλα μαθηματικα του στυλ διαφορικος λογισμος, ολοκληρωτικος λογισμος,μαθηματικη επαγωγη κλπ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Nαι βρε τι τζαμπα θα τα κανεις? :)

Θα τα δεις μεσα...εγω ειμαι απο αλλη σχολη της ασοεε, αυτο ομως που θα με κεντριζε αν ημουν στο στατιστικο θα ηταν risk management σε τραπεζα ή αναλογιστης

Λιγο πολυ φτιαχνεις μαθηματικα μοντελα να περιγραφουν μια σχεση για να μπορεσεις να κανεις προβλεψεις και εκτιμησεις σε διαφορα μεγεθη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickavalegas

Νεοφερμένος

Ο nickavalegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
νταξει εχω ακουσει πως εχει καλα μεταπτυχιακα αλλα για παραδειγμα λογιστης βγαινεις απο εκει μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
sboing....αν θυμαμαι καλα γραφονται οικονομικο επιμελητηριο...αλλα αν θες να γινεις λογιστης μπηκες λαθος σχολη...ειναι λιγο...ξεκαρφωτο να το πω?

για λογιστης πας απο λοχρη, οδε, οικονομικο και τει λογιστικης, δεν εχει νοημα απο καπου αλλου

και σταματηστε με τα μεταπτυχιακα, γινεται κουραστικο
αμα δεν εχεις κανει ενα μαθημα στο πανεπιστημιο ειναι αδιανοητο να βαζεις στο προγραμμα μεταπτυχιακα

διαλεγεις μια σχολη επειδη την θεωρεις επαρκη για να σου μαθει κατι, οχι επειδη εχει μεταπτυχιακα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
νταξει εχω ακουσει πως εχει καλα μεταπτυχιακα αλλα για παραδειγμα λογιστης βγαινεις απο εκει μεσα?
Αρχικα καλησπερα παιδια.
Νικο βγαινεις λογιστης οπως και σε οποιοδηποτε αλλο τμημα του ΟΠΑ (διορθωστε με αν κανω λαθος) απλα δεν θυμαμαι τι ταξης λογιστης θα εισαι.
Και γω ΟΠΑ ειμαι και ηταν μια απο τις επιλογες μου η στατιστικη και θεωρω οτι ειναι πολυ ορθη επιλογη.Ειχα πληροφορηθει οτι μεσα στην σχολη χορταινεις μαθηματικα,τωρα αν θες να ασχοληθεις και μετεπειτα με μαθηματικα δεν ειμαι βεβαιος,δηλαδη αν δουλεψεις σε μια εταιρεια δεν ξερω κατα ποσο θα σου χρησιμευσουν ολα αυτα που εμαθες.Αν θες να κανεις ακαδημαικη καριερα(δυσκολο) σιγουρα θα εχεις να κανεις περισσοτερο με θεωρητικα μαθηματικα μοντελα,μια καλη επιλογη ειναι επισης τo risk management οπως ανεφερε ο φιλος απο πανω.
Οπως και να χει συγχαρητηρια για την εισαγωγη και καλη τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickavalegas

Νεοφερμένος

Ο nickavalegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω δεν μιλησα για μεταπτυχιακο.. ουτε θελω να γινω λογιστης απλα προσπαθω να βρω ακριβως τα επαγγελματα που μου προσφερει αυτο το τμημα.. εγω ο λογος που το επελεξα δευτερα μετα το μαθηματικο ειναι γιατι πολυ απλα τρελενομαι για τα μαθηματικα και σιγουρα η στατιστικη εχει αρκετα μαθηματικα μεσα απλα να μην ρωτησω να δω τι μπορω να βγω απο εκει μεσα?

οκ φιλε καταλαβα ευχαριστω....οπως ειπα και στον βασιλη εγω απλα προσπαθω να δω τι βγαινεις απο εκει μεσα γιατι εγω μπηκα με κριτηριο οτι τρελενομαι για μαθηματικα και επειδη δεν μπηκα στο μαθηματικο το διαλεξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
απλως κατα την ταπεινη μου γνωμη

1- μη ρωτας σε φορουμς, ρωτα τους καθηγητες σου, (αν δεν βαριουνται) ειναι πιο αξιοπιστοι και καταρτισμενοι
2- να ασχολεισαι με τα ουσιαστικα και οχι τυπικα σου δικαιωματα μπορεις να κανεις πολυ διαφορετικα πραγματα απο τη λογιστικη μεσα στο στατιστικο

ή τυπου καθαρη στατιστικη, ή αν θες ντε και καλα στον οικονομικο κλαδο, τοτε στα χρηματοοικονομικα μπορεις να κανεις δουλεια, στη λογιστικη οχι γιατι δεν εχουν σχεση

γενικα η λογιστικη λιγο πολυ, ειναι κατι που δεν κολλαει σχεδον σε τιποτα (με προηγουμενες γνωσεις και τα λοιπα)
αν εχεις καλο μαθηματικο background, τα χρηματοοικονομικα πανε γαντι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickavalegas

Νεοφερμένος

Ο nickavalegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
οκ ρωταω σε φορουμς επειδη ρωτανε πολλοι... παντως ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
οταν λεω αν θα ασχοληθω με τα μαθηματικα εννοω οχι μεσα στην σχολη αλλα εξω σαν επαγγελματικη αποκατασταση...

και επισης εκει μεσα απο μαθηματικα θα κανω μονο στατιστικη η θα εχει και αλλα μαθηματικα του στυλ διαφορικος λογισμος, ολοκληρωτικος λογισμος,μαθηματικη επαγωγη κλπ?

Αν ήταν έτσι, ποιος ο λόγος να υπάρχει ένα Τμήμα Μαθηματικών; Σίγουρα και ένα Τμήμα Στατιστικής θα έχει κάποια Πανεπιστημιακά μαθηματικά με στόχο να αποτελέσουν τη βάση της προχωρημένης Στατιστικής, όμως το Τμήμα Μαθηματικών τα προσεγγίζει ως θετική επιστήμη, μιας και είναι Τμήμα Σχολής Θετικών Επιστημών και όχι του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ). Τα κάποια μαθηματικά στο ΟΠΑ (θα) διδάσκονται λογικά ως "εργαλείο" για την Στατιστική, κυρίως για το θεωρητικό μέρος της. Αυτό δεν τα κάνει αυτομάτως "εύκολα" απλά διδάσκονται με άλλη έμφαση και προσέγγιση. Σε ένα Τμήμα Μαθηματικών όταν λέμε ότι διδάσκονται ως θετική επιστήμη, εννοούμε ότι διδάσκονται με έμφαση στην αξιωματική θεμελίωση της κάθε θεωρίας τους. Σε δεύτερη φάση διδάσκονται αυστηρά μαθηματικές εφαρμογές σε συγγενείς επιστήμες όπως Φυσική, Πληροφορική, Διδακτική και Στατιστική για να συμπληρωθεί το πρόγραμμα σπουδών σύμφωνα με την διεθνή μαθηματική παιδεία. Μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά Τμήματα. Το ένα αγγίζει τα μαθηματικά και τη στατιστική με καθαρή έμφαση στην οικονομική εφαρμογή ενώ το άλλο αγγίζει τα μαθηματικά και τη στατιστική ως θεμέλια - θετικές επιστήμες.

Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά σ' αυτό το φόρουμ έχει καταντήσει αηδία η απορία-άγνοια των περισσοτέρων για τις επιστήμες. Λογικό είναι να μην γνωρίζουν και απολύτως σεβαστό λόγω ηλικίας ή και απειρίας. Λογικό δεν είναι όμως, να ισχυρίζονται απόψεις που δεν ισχύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickavalegas

Νεοφερμένος

Ο nickavalegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ΚΑΤΣΕ ΡΕ ΦΙΛΕ ΙΣΧΥΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ? ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΙΚΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
ηρεμησε, μην την λες στον ανθρωπο επειδη σου απαντησε και μην κανεις παιδιαρισματα
αν εσυ "ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑ" να ρωτησεις, αυτος " ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ" που σου ειπε τη γνωμη του κοσμια και ευγενικα

δεν σου ειπε κατι κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickavalegas

Νεοφερμένος

Ο nickavalegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω δεν την ειπα σε κανεναν.. απλα λεω οτι δεν ισχυριστικα καμια αποψη που δεν ισχυει απλα εκανα την ερωτηση μου για αυτο λεω οτι εκανα καλα....τωρα ο αλλος δεν εκανε καλα που λεει σε μενα για αποψεις που δεν ισχυουν απο την στιγμη που δεν ισχυριστικα καμια τετοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αν ήταν έτσι, ποιος ο λόγος να υπάρχει ένα Τμήμα Μαθηματικών; Σίγουρα και ένα Τμήμα Στατιστικής θα έχει κάποια Πανεπιστημιακά μαθηματικά με στόχο να αποτελέσουν τη βάση της προχωρημένης Στατιστικής, όμως το Τμήμα Μαθηματικών τα προσεγγίζει ως θετική επιστήμη, μιας και είναι Τμήμα Σχολής Θετικών Επιστημών και όχι του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ). Τα κάποια μαθηματικά στο ΟΠΑ (θα) διδάσκονται λογικά ως "εργαλείο" για την Στατιστική, κυρίως για το θεωρητικό μέρος της. Αυτό δεν τα κάνει αυτομάτως "εύκολα" απλά διδάσκονται με άλλη έμφαση και προσέγγιση. Σε ένα Τμήμα Μαθηματικών όταν λέμε ότι διδάσκονται ως θετική επιστήμη, εννοούμε ότι διδάσκονται με έμφαση στην αξιωματική θεμελίωση της κάθε θεωρίας τους. Σε δεύτερη φάση διδάσκονται αυστηρά μαθηματικές εφαρμογές σε συγγενείς επιστήμες όπως Φυσική, Πληροφορική, Διδακτική και Στατιστική για να συμπληρωθεί το πρόγραμμα σπουδών σύμφωνα με την διεθνή μαθηματική παιδεία. Μιλάμε για δυο τελείως διαφορετικά Τμήματα. Το ένα αγγίζει τα μαθηματικά και τη στατιστική με καθαρή έμφαση στην οικονομική εφαρμογή ενώ το άλλο αγγίζει τα μαθηματικά και τη στατιστική ως θεμέλια - θετικές επιστήμες.

Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω, αλλά σ' αυτό το φόρουμ έχει καταντήσει αηδία η απορία-άγνοια των περισσοτέρων για τις επιστήμες. Λογικό είναι να μην γνωρίζουν και απολύτως σεβαστό λόγω ηλικίας ή και απειρίας. Λογικό δεν είναι όμως, να ισχυρίζονται απόψεις που δεν ισχύουν.

Ρε συ nPb. Μιλάς για το τι διδάσκεται και πως διδάσκονται τα μαθήματα , σε ένα τμήμα που δεν ξέρεις. Κάνεις απλά υποθέσεις . Δεν χρειάζεται να απαντάς σε όλα τα μηνύματα.Και νομίζεις ότι εσύ τα ξέρεις όλα; Φιλικά πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ρε συ nPb. Μιλάς για το τι διδάσκεται και πως διδάσκονται τα μαθήματα , σε ένα τμήμα που δεν ξέρεις. Κάνεις απλά υποθέσεις . Δεν χρειάζεται να απαντάς σε όλα τα μηνύματα.Και νομίζεις ότι εσύ τα ξέρεις όλα; Φιλικά πάντα

Επειδή δεν είμαι φοιτητής πλέον αλλά συνεχώς διαβάζω πάνω στις σύγχρονες τάσεις της επιστήμης μπορώ να έχω άποψη για την επιστήμη μου και για τις εφαρμογές της. Δεν μιλάω για την Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top