Τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ

giwta91

Νεοφερμένος

Η giwta91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
γεια σας! να ρωτησω κατι.... στο τμημα στατιστικης δεν υπαρχουν κατευθυνσεις ομως διαμορφωνεις την κατευθυνση σου μονος σου αναλογα με τα μαθηματα επιλογης, σωστα?? στο τελος το πτυχιο που θα παρουμε θα εναι κοινο για ολους ανεξαρτητα με τα μαθηματα επιλογής μας? δλδ αν καποιος πχ παιρνει οικονομικα μαθηματα επιλογης περισσοτερο, μετα στην αγορα εργασιας μπορει να διεκδικισει τις ιδιες θεσεις με καποιον που επαιρνε στατιστικου και μαθηματιου περιεχμενου περισσοτερο??????????????
ευχαριστω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
γεια σας! να ρωτησω κατι.... στο τμημα στατιστικης δεν υπαρχουν κατευθυνσεις ομως διαμορφωνεις την κατευθυνση σου μονος σου αναλογα με τα μαθηματα επιλογης, σωστα?? στο τελος το πτυχιο που θα παρουμε θα εναι κοινο για ολους ανεξαρτητα με τα μαθηματα επιλογής μας? δλδ αν καποιος πχ παιρνει οικονομικα μαθηματα επιλογης περισσοτερο, μετα στην αγορα εργασιας μπορει να διεκδικισει τις ιδιες θεσεις με καποιον που επαιρνε στατιστικου και μαθηματιου περιεχμενου περισσοτερο??????????????
ευχαριστω!!:)

To πτυχίο είναι κοινό. Σκέψου ότι έχετε 15 υποχρεωτικά μαθήματα θεωρητικής στατιστικής, 9 εφαρμοσμένου στατιστικού περιεχομένου, και άλλα 8 είναι στατιστικά είτε ότι άλλο θες. Το πτυχίο είναι κοινό, αλλά λίγο ρόλο παίζει. Στατιστικοί είστε. Ένα μάστερ θα σε εξειδικεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
statistike,θελω να μου λυσεις μια απορια...η οικογενεια μου ειναι 3τεκνη κατι που σημαινει οτι εχω το δικαιωμα μεταγγραφης απο ενα τμημα σε ενα αλλο αντιστοιχο της αθηνας(μενω αθηνα)...εχω δει στην ιστιοσελιδα του υπουργειου παιδειας οτι αντιστοιχα θεωρουνται το τμημα στατιστικης και αναλογιστικων χρηματοοικονομικων στη σαμο και το τμημα στατιστικης ασφαλιστικης επιστημης πειραια...κτ που σημαινει πως αν περασω στο στατιστικο της σαμου μπορω ν ερθω στο αντιστοιχο τμημα του πειραια...το τμημα ομως ασφαλιστικης επιστημης πειραια ειναι στο 5ο πεδιο και εγω δεν εχω παρει αοθ...τ γινεται σε τετοια περιπτωση??εχω δικαιωμα μεταγγραφης η οχι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
statistike,θελω να μου λυσεις μια απορια...η οικογενεια μου ειναι 3τεκνη κατι που σημαινει οτι εχω το δικαιωμα μεταγγραφης απο ενα τμημα σε ενα αλλο αντιστοιχο της αθηνας(μενω αθηνα)...εχω δει στην ιστιοσελιδα του υπουργειου παιδειας οτι αντιστοιχα θεωρουνται το τμημα στατιστικης και αναλογιστικων χρηματοοικονομικων στη σαμο και το τμημα στατιστικης ασφαλιστικης επιστημης πειραια...κτ που σημαινει πως αν περασω στο στατιστικο της σαμου μπορω ν ερθω στο αντιστοιχο τμημα του πειραια...το τμημα ομως ασφαλιστικης επιστημης πειραια ειναι στο 5ο πεδιο και εγω δεν εχω παρει αοθ...τ γινεται σε τετοια περιπτωση??εχω δικαιωμα μεταγγραφης η οχι???

Από όσο ξέρω μέχρι και φέτος (99%), μπορούσες να πάρεις μεταγραφή από Σάμο σε Πειραιά. Από του χρόνου, κάτι άκουσα ότι θα ξανακοιτάξουν τις συσχετίσεις τμημάτων.

Δεν παίζει ρόλο το πεδίο. Αν περάσεις Σάμο εγγράφεσαι, και μετά σαν φοιτητής παίρνεις μεταγραφή. Δεν πας με μόρια δηλαδή.

Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πάντως καλύτερα να πας ΟΠΑ παρά Πειραιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Πάντως καλύτερα να πας ΟΠΑ παρά Πειραιά

Δεν μπορεί να πάει ΟΠΑ με μεταγραφή. Το Στατιστικό ΟΠΑ δεν έχει συναφή τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πάντως καλύτερα να πας ΟΠΑ παρά Πειραιά
σιγουρα καλυτερα το οπα...αυτη ειναι η πρωτη μου επιλογη απλα λεω πως αν δεν γραψω καλα τουλαχιστον να ειμαι σε τμημα στατιστικης αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
εγω περασα φετος στη στατιστικη του πειραια.τα μαθηματικα μου φαινονται παλουκια αν και δεν εχω διαβασει και τοσο.θα δουμε αν θα την παλεψουμε.να σε ρωτησω κατι.οι πτυχιουχοι της σχολης μου τι ακριβως ειδικοτητα εχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
εγω περασα φετος στη στατιστικη του πειραια.τα μαθηματικα μου φαινονται παλουκια αν και δεν εχω διαβασει και τοσο.θα δουμε αν θα την παλεψουμε.να σε ρωτησω κατι.οι πτυχιουχοι της σχολης μου τι ακριβως ειδικοτητα εχουν?

Τι εννοείς τι ειδικότητα; Μπαλαντέρ. Δηλαδή από λογιστήριο μέχρι Βιοστατιστικό. Εξαρτάται τι τους αρέσει και το που θα τύχει να βρουν δουλειά.

Ειδικότητα στατιστικού έχεις. Πιο πολύ εξειδικεύεσαι με μάστερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι εννοείς τι ειδικότητα; Μπαλαντέρ. Δηλαδή από λογιστήριο μέχρι Βιοστατιστικό. Εξαρτάται τι τους αρέσει και το που θα τύχει να βρουν δουλειά.

Ειδικότητα στατιστικού έχεις. Πιο πολύ εξειδικεύεσαι με μάστερ.
με ειλικρινεια θελω να μου απαντησεις...ειναι καλο το τμημα του πειραια??αν ναι ειναι ισαξιο του οπα??οχι σε ευρεση εργασιας ισαξιο αλλα σε επιπεδο σπουδων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
με ειλικρινεια θελω να μου απαντησεις...ειναι καλο το τμημα του πειραια??αν ναι ειναι ισαξιο του οπα??οχι σε ευρεση εργασιας ισαξιο αλλα σε επιπεδο σπουδων...

Σε εύρεση εργασίας απόλυτα. Κοίτα θεωρώ πως το επίπεδο σπουδών του ΟΠΑ γενικότερα δύσκολα συγκρίνεται με κάποιο άλλο οικονομικό ΑΕΙ. Ειδικά με το ΠΑΠΕΙ που αντικειμενικά είναι μπάχαλο.

Απλά αν έχεις όρεξη να διαβάσεις, και να εξειδικευτείς δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα και από τον Πειραιά. Και αστέρια και τούβλα βγαίνουν και από τα δύο ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
μπαχαλο απο θεμα οργανωσης η απο θεμα παροχης γνωσεων ασ πουμε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
μπαχαλο απο θεμα οργανωσης η απο θεμα παροχης γνωσεων ασ πουμε??

Από θέμα οργάνωσης 150%, από θέμα γνώσεων εξαρτάται πόσο θα το ψάξεις εσύ το θέμα.

Μην περιμένεις ειδικά στατιστική, να καταλάβεις χωρίς διάβασμα,χωρίς παρακολούθηση ή διαβάζοντας μόνο στην εξεταστική.

Γενικά είναι δύσκολη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Μπορει το πτυχιο αυτο να εχει καμια χρηση σε καποιο τμημα της αστυνομιας?
(πχ στο τμημα διωξης οικονομικου εγκληματος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Μπορει το πτυχιο αυτο να εχει καμια χρηση σε καποιο τμημα της αστυνομιας?
(πχ στο τμημα διωξης οικονομικου εγκληματος.)

Ναι. Αλλά δεν χρειάζεται να είσαι στατιστικός για να πας εκεί. Ότι δικαιώματα έχει ένας οικονομικός έχει και ο στατιστικός αν αυτό ρωτάς.

Γενικά αν θέλεις να μπεις στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ σε θέση οικονομικού θα σου έλεγα να μην πας στο στατιστικό. Δύσκολα παίρνεις βαθμούς και σε χαντακώνει στα μόρια. Δοκίμασε ΟΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ασεπ για θεση μαθηματικου λεει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
ασεπ για θεση μαθηματικου λεει???

με τι μαθήματα μαθηματικών; :hmm:

έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ξερω γω??απο σενα και απο οποιους ξερουν ζητω απαντηση..δν με βοηθα αυτο που λεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,854 μηνύματα.
η στατιστική σαν επιστήμη, δεν χρειάζεται όλη την επιστήμη των μαθηματικών για να θεμελιωθεί και να μελετηθεί...:)

η στατιστική είναι υποσύνολο των μαθηματικών και ανήκει στα εφαρμοσμένα μαθηματικά κοινωνικών επιστημών...

ελπίζω αυτό να σου λέει κάτι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitis

Νεοφερμένος

Ο alitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
τωρα ναι!ειμαι καλλυμενος!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top