Τμήμα Οικονομικών Επιστημών (Πανεπιστήμιο Πειραιά)

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εγω ημουν κατευθυνση πληροφοριακων οποτε δεν εχω λογο να πω ψεματα.Παντως γενικα οσα ατομα που ηξερα και που περασαν στην σχολη με τα κανονικα μορια που εχει, τις λογιστικες δεν τις παρακολουθουσαν και μονο με διαβασμα αρκετο στο τελος τις περναγαν.Εγω περα απ την λογιστικη κοστους που παρακολουθουσα (γιατι ειχα λιγα μαθηματα το εξαμηνο εκεινο) ολες τις αλλες κατευθειαν στο τελος τις εδωσα και πηρα και καλους βαθμους.Εχει να κανει νομιζω με το καθε ατομο ξεχωριστα και το ποσο διαβαζει στο τελος.Υπηρχαν πολλα ατομα που παρακολουθουσαν ολο το εξαμηνο και στο τελος γραφαν 5αρια η δεν περναγαν..(αρκετοι μαλιστα).Καποιος μπορει να λιωνει στο τελος στο διαβασμα και να γραψει αρκετα εως πολυ καλα.Δεν μπορω δηλαδη καν να σκεφτω οτι η αναλυση λογιστικων καταστεσεων που κανουν και στο ΛΟΧΡΗ ειναι πιο δυσκολη απο τα εμπορικα και το μαρκετινγκ που και με πολυ διαβασμα στο τελος επαιζες στις εξετασεις ρουλετα..
Εχει να κανει καθαρα με το φοιτητη νομιζω...πολλοι (κοπελες κυριως) γραφαν 8αρια στο μανατζεμεντ ενω στις λογιστικες +μαθηματικα οχι καλα.
Εγω για παραδειγμα εγραφα 5αρια στα μανατζεμεντ και 8αρια στις λογιστικες (μαζι με καποια αλλα ατομα που ξερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πολύ περισσότεροι φοιτητές παίρνουν καλούς βαθμούς στα θεωρητικά του κερατά, παρά στις λογιστικές και υπάρχουν και αναλυτικές βαθμολογίες εξεταστικής για αποδείξεις.
Αυτό σου λεω...είναι ανάλογα στο φοιτητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Αμα το μισο τμημα και βαλε ειναι απο θεωριτικη κιολας κατευθυνση το βρισκω και λιγο λογικο...τι λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αμα το μισο τμημα και βαλε ειναι απο θεωριτικη κιολας κατευθυνση το βρισκω και λιγο λογικο...τι λες?

Δεν διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Βεβαια γι αυτο υπαρχουν και οι κατευθυνσεις του ΟΔΕ και τα χιλιαδες μαστερ για ν ακολουθησει ο καθενας αυτο που θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasoik

Νεοφερμένος

Ο kostasoik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τι πιστεύετε οτι είναι καλύτερο γενικά η ΑΣΟΕΕ ή το ΠΑ.ΠΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros K.

Νεοφερμένος

Ο Stavros K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αρχικά ας αποδεχτούμε ενα πράγμα: Τα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν κατ'εξοχιν πρόβλημα οργάνωσης, τόσο η ΑΣΟΕΕ οσο και το ΠΑΠΕΙ. Γνωστό είναι επίσης ότι η ΑΣΟΕΕ έχει φήμη. Αυτό που τελευταία γίνεται γνωστό είναι η ανοδική πορεία του ΠΑΠΕΙ. Στην αγορά εργασίας πλέον και οι 2 σχολές έχουν την ίδια βαρύτητα (κάποιες επιχειρήσεις βέβαια προτιμούν ΑΣΟΕΕ λόγω ονόματος, άλλες ΠΑΠΕΙ λόγω "ουσιαστικής γνώσης" ).
Επειδή ήθελα ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ, δεν πέρασα και είμαι ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ, το έχω ψάξει το θέμα όσο δεν πάει. Και οι 2 σχολές έχουν θετικά και αρνητικά.

Ας αρχίσω με το παπει: Το θετικό είναι ότι θεωρείται απο τα καλά τμήματα του πανεπιστημιου και προσφέρει ευρεία γκάμα γνώσεων (συνολικά 64 μαθήματα). Έχει θεωρητικα και πρακτικά μαθήματα( πολλά αγγλικά-τα περισσότερα πο οποιαδήποτε άλλη σχολή- τα οποία στο μέλλον είναι χρήσιμα), πολύ καλούς καθηγητές (στην πλειοψηφία) οι οποίοι ενδιαφέρονται. Εαν δεν το ρίξεις στις αντιγραφές κλπ έχεις πραγματικές γνώσεις management. Tα αρνητικα είναι: 1.πολλά παιδία μεσα στην αίθουσα. 2. Πολλά μαθήματα που στο τέλος εξαντλείσαι 3.θέμα οργάνωσης και 4. περίπου 5 μαθήματα τα οποία είναι σχεδόν άσχετα με το αντικείμενο. ΟΜΩΣ απο φέτος αρχίζουν να αναπροσαρμόζουν το πρόγραμμα σπουδών(+ το τραγικό site) και εαν κάνουν κάποιες μικρές αλλαγές τότε θα είναι με διαφορά το καλύτερο τμήμα ΟΔΕ στην ελλάδα.

ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ: Το κύριο θετικό είναι οτι βρίσκεται στην ΑΣΟΕΕ. Έχει ενδιαφέροντα μαθήματα και καλούς καθηγητές. Το πιο ενδιαφέρον όμως είναι που προσφέρει κατευθύνσεις, ώστε να υπάρχει μια σχετική "κλίση" του φοιτητή σε κάποιο αντικείμενο (κατ'εμε η καλύτερη κατεύθυνση είναι πληροφοριακά συστήματα). Τα αρνητικά: 1. θέματα οργάνωσης, 2. Οι κατευθύνσεις: Το κακό με την κατεύθυνση είναι ότι επιλέγοντας μια (ας πούμε μαρκετινγκ) έχεις βασικότατες ελλείψεις απο τους αλλους τομεις του οδε όπως λογιστικά, χρηματοοικονομικά, διοίκηση, επειδή απο το 3ο έτος εστιάζουν πολύ στην κατεύθυνση και τα υποχρεωτικά μαθήματα είναι λίγα. Εαν δείτε τα μαθήματα του παπει και μετα της ασοεε (ας πουμε απο το 3ο έτος και μετα) θα δείτε πόσα σημαντικά μαθήματα χάνει το ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ. Εξάλλου η κατεύθυνση στο μεταπτυχιακό θα κριθεί. (χωρις να θέλω να υποβιβάσω το σύστημα αυτό, παρουσίασα το μόνο αρνητικό του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μαλλον δεν τα ξερεις καλά! Επιλεγουμε κατευθυνση εμεις αλλα τα υποχρεωτικα ειναι λιγα και εχουμε δυνατοτητα να επιλεξουμε υποχρεωτικα αλλης κατευθυνσεις και επισης τα ευρειας επιλογης μας που συνθετουν το πτυχιο. Οποια κατευθυνση και να διαλεξεις εχεις τις βασικες γνωσεις λογιστικης και χρηματοοικονομικων και εχεις την δυνατοτητα επιλεγοντας την.αντιστοιχη κατευθυνση να εμβαθυνεις.παραπανω. Το θεμα ειναι τι σε ενδιαφερει εσυ να κανεις. besides, το management δεν ειναι απο τη φυση του μονο λογιστικη η χρηματοοικονομικα. Επισης απο οργανωση ειμαι ευχαριστημενος. Με την.εννοια οτι εχουμε και ηλεκτρονικη γραμματεια για τα αποτελεσματα , για δηλωση μαθηματων και αιτηση για.να.παρεις καποιο πιστοποιητικο η αναλυτικη βαθμολογια. Το καθε τμημα εχει δικο του σαιτ που εκτος λιγων.εξαιρεσεων ειναι πληρεστατα και τελος παντα βγαινουν ανακοινωσεις σε οτι εχει.σχεση με το πανεπιστημιο στη κεντρικη ιστοσελιδα εγκαιρως.Ειδικοτερα, Το προγραμμα διδασκαλιασ και το προγραμμα εξεταστικης βγαινουν πολυ πιο πριν. Αφοτου κοπηκαν οι μετεγγραφες χωραμε στα αμφιθεατρα ανετα καιεπισης το επιπεδο των φοιτητων εχει ανεβει κατακορυφα. Τα μονα θεματα που εχει η ασοεε ειναι το κτηριακο μεσα και εξω , οι αγενεις γραματειες και οι παραταξεις. Και φορ σουρ δεν μας κραταει μονο η φημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
https://www.eduniversal-ranking.com/business-school-university-ranking-in-greece.html 4 palmes μονο η ασοεε στην Ελλαδα..κανενα αλλο κρατικο πανεπιστημιο δεν εχει παρει palmes περα απο κατι ιδιωτικα μετα.Θεωρω την Ασοεε πολυ καλυτερη απο το παπει.Θα προτιμουσα το Μακεδονιας μετα την ασοεε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros K.

Νεοφερμένος

Ο Stavros K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλα αστείο να βασίζεται σε μια λίστα που έχει το alba και το deree πάνω απο παπει και παμακ. Δεν ξέρω τα κριτήρια με τα οποία βάζεις το παμακ πάνω απο το παπει, εγω που είμαι εκει είμαι πληρωσ ικανοποιημένος τόσο απο τις προσφερόμενες γνώσεις των μαθημάτων όσο και απο το διδακτικό προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Δεν ξερω πραγματικα τι παιζει στο Παπει.Ουτε εχω κατσει ποτε να το ψαξω. Απλα με βαση rankings οτι το καλυτερο πανεπιστημιο στα οικονομικα ειναι η Ασοεε.Και αμα θες υπαρχουν πολλες ακομα σελιδες με rankings που το δειχνουν αυτο..μπες στο QS world rankings και θα το δεις.Τελος παντων, αφου σε καλυπτει εσενα η σχολη σου τοτε δεν υπαρχει θεμα νομιζω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros K.

Νεοφερμένος

Ο Stavros K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τα έχω δει τα rankings, έχω αναρωτηθεί και ο ίδιος και έχω ρωτήσει. Το Παπει έχει 2 μεγάλα προβληματα που δε το αφήνουν να δείξει παρα έξω τι γίνεται μέσα στη σχολη: 1. Τραγικοτατη ιστοσελίδα, 2. Πολυ αντικοινωνικο (ο πρόεδρος ο ίδιος είχε πει ότι είναι πολυ κλειστή κοινωνία). Τα τελευταία 2 χρόνια αρχίζει να κοινωνικοποιειται (απο βδομάδα σε βδομάδα βγαίνει η καινουρια ιστοσελίδα). Η Ασοεε απο την άλλη λόγω φήμης είναι το αντίθετο: το πιο κοινωνικο πανεπιστημιο (και μόνο το κεντρικό site να κοιτάξεις δηλαδη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
https://www.naftemporiki.gr/news/cst...aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582 προ λιγων ημερων... λογο του θεματος του topic κιολας.

Περα απ οτι σχολη και να τελειωσεις δεν παει να πει οτι αμα εισαι απο Ασοεε θα εισαι καλυτερος απο καποιον αλλο απο Παμακ η Παπει...ξερω πολλα ατομα που εχουν τελειωσει ασοεε και πραγματικα δεν αξιζουν το πτυχιο. Αυτα ενημερωτικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Εγω μπορω να εκφερω αποψη για το ΠΑΠΕΙ,τουλαχιστον ως κτηριο και γενικα για το πανεπιστημιο,με οτι εχω δει τους 2 μηνες που ειμαι εκει.(δεν ειμαι στο ΟΔΕ αλλα εχω φιλους απο εκει)
1.Το κλιμα ειναι πολυ καλο και οπως προαναφερθηκε ειναι κλειστη κοινωνια,που εχει τα θετικα και τα καλα του.
2.Οι καθηγητες οι περισσοτεροι εχουν πολυ ορεξη απ'οσο ξερω.
3.Νομιζω πως σαν πανεπιστημιο στα περισσοτερα αν οχι ολα τα τμηματα του,απαιτει μεγαλο βαθμο μαθηματων για πτυχιο,που σημαινει οτι εχεις περισσοτερες γνωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Καλησπερα παιδες,οπως καταλαβενετε θελω πληροφοριες για το συγκεκριμενο πανεπιστημιο εκ των εσω.
Πως ειναι η οργανωση?,γινονται συχνα καταληψεις?...Τι παιζει με τα κομματα?
Και ειδικοτερα οποιος ειναι στο τμημα Οικονομικων Επιστημων στην οποια κατα πασα πιθανοτητα θα μαι απο Οκτωβρη,να πει 2 λογια παραπανω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lost10

Νεοφερμένος

Ο Lost10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επιτυχία σου. Δύο λόγια για αυτά που ρώτησες:

- Θεωρείται πολύ οργανωμένο πανεπιστήμιο με καλές εγκαταστάσεις και καθηγητές.
- Πολύ σπάνια. Πέρσι δεν έγινε καμία.
- Κυριαρχεί η ΔΑΠ τα τελευταία χρόνια αλλά δεν σε υποχρεώνει κανείς να ασχοληθείς. Εμένα με απασχόλησαν πολύ λίγο στην αρχή (με τηλέφωνα) αλλά μετά τον 1ο μήνα έδειξα ότι δεν ενδιαφέρομαι και δεν με ξανα προσέγγισαν.

Για το τμήμα σου δεν έχω ακούσει κάτι, καλύτερα θα ήταν να απαντήσει κάποιος που ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Να σαι καλα για την απαντηση,εχω ενθουσιαστει και φοβαμαι μην ξενερωσω απο Οκτωβρη
Το θεμα των κομματων για εναν περιεργο λογο με ανησυχει
Αν υπαρχει κανεις απο το οικονομικων επιστημων ας πει τιποτα παιδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης (Μάρτιος 2012):
https://www.adip.gr/eks/PiraeusEconExternalEvaluation_Final Report.pdf

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Χρηματοοικονομικής & Τραπεζικής Διοικητικής (Μάρτιος 2010):
https://www.adip.gr/eks/Final Report Dept of Banking & Financial Management_Uni of Piraeus.pdf

Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης του τμήματος Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων (Ιούλιος 2013):
https://www.adip.gr/eks/Final Report_Dept of Business Administration_University of Piraeus.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Tο ΠΑΠΕΙ έχει πολλα αρνητικά απ ότι βλέπω. Πρώτα απ όλα δεν έχει φοιτητικές εστίες ούτε στέγαση για τους σπουδαστές. Αν κάνω λάθος ασς με διαψεύσει κανενας. Επίσης το site ειναι πολύ προχειρο και δεν είναι καθόλου κατατοπιστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
εστίες στεγάζονται σε ξενοδοχεία προσωρίνα από ό,τι ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top