Τμήμα Οικονομικών Επιστημών (Πανεπιστήμιο Πειραιά)

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
O βαθμος του πτυχιου δεν εξαρταται και απο πιο τμημα εισαι?
Δηλ εγω απο στατιστικο με 7,5 και αυτος απο οδε με 8 ποιον θα επιλεξουν?
Επισης δεν κοιτανε και τι μαθηματα εχεις περασει,με τι βαθμο το καθενα,και στα ποσα χρονια εχεις παρει πτυχιο?

Όχι, εκτός και αν μιλάμε για τεράστια διαφορά μεταξύ δυναμικότητας τμημάτων. Γενικά, το μόνο ελληνικό πανεπιστήμιο που έχει άλλη μεταχείριση στο εξωτερικό είναι το ΕΜΠ, το οποίο όμως είναι 5 έτη και εκεί παίζεται το παιχνίδι. Επίσης, μην κοροιδευόμαστε, ο καλός ο φοιτητής θα βγάλει καλό βαθμό (ή έστω αξιοπρεπή) σε όποιο τμήμα και αν είναι. Σε σχέση με τον βαθμό, εξαρτάται και σε τι χρονιά θα πέσεις. Αν οι υπόλοιποι είναι στο Θεό με βαθμούς τρελούς, μπορεί με το 7.5 να μην μπεις καν στη διαδικασία, εκτός και αν έχεις πολύ αξιόλογο βιογραφικό.

Το πόσα χρόνια έκανες να πάρεις πτυχίο παίζει ρόλο, αν και δεν νομίζω ότι κάποιος με 8 χρόνια στο προπτυχιακό θα πάει να κάνει μεταπτυχιακό στο LSE, ΕΚΤΟΣ και αν στο ενδιάμεσο δούλευε σε σχετικό τομέα, κάτι το οποίο μετράει υπέρ του. Την αναλυτική σου θα την δουν, αλλά από έναν τίτλο δεν μπορούν να καταλάβουν πλήρως το περιεχόμενο του μαθήματος, γι αυτό και στην συνέντευξη μπορεί να σε ρωτήσουν σχετικά.

Επίσης, παίζουν ρόλο οι συστατικές επιστολές. Πρέπει να είναι καλές, από ανθρώπους που έχουν κύρος και στους οποίους, στα μαθήματά τους έχετε ΣΚΙΣΕΙ!!!!

Συμβουλή μου για όσους θέλετε να πάτε στο LSE: Διαβάστε πολύ και βγάλτε καλό βαθμό (άρα και το όριο θα πιάσετε και η αναλυτική σας θα είναι με καλά νουμεράκια μέσα). Και ταυτόχρονα κάντε πράγματα στο πανεπιστήμιο. Συνέδρια, εργασίες, συμμετοχές σε πράγματα που κάνει η σχολή, οτιδήποτε σχετικό. Δείξτε ότι έχετε ενδιαφέροντα και ότι ψάχνεστε. Και φυσικά ότι είστε πρόθυμοι να ξεσκιστείτε στο διάβασμα στο τριπλάσιο από όσο σκιστήκατε εδώ για να βγάλετε το 8. Το pass στο LSE απέχει πολύ από το να είναι εύκολο και η φοιτητική ζωή είναι κάθε άλλο παρά ανέμελη. Αλλά θα δείτε πράγματα που δεν θα δείτε αλλού.

(σόρυ αν βγαίνω εκτός θέματος, αλλά σίγουρα πολλά παιδιά θα θέλουν να πάνε στο LSE από αυτές τις δύο σχολές. Αν κάποιος θέλει κάτι άλλο, στη διάθεσή του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Εμένα παντως τον ξαδερφο μου τον πηραν στο Emperial ,financial engineering(για οσους ξερουν το συγκεκριμένο τμήμα είναι απίστευτα περιζήτητο,ειδικά πριν 5 χρόνια που τον δέχτηκαν) έχοντας αποφοιτήσει απο το οικονομικο του ΕΚΠΑ..Γενικά εδω μέσα έχω ακούσει πολύ αστεία πράγματα..

Πάντως ξέρω δυο φίλους μου που τελείωσαν το ΠαΠεί με βαθμάρα και πάλι άνεργοι είναι εδώ και 7 χρόνια. Μάλιστα δεν τους ανοίχτηκαν πόρτες ή παράθυρα..από εκείνα που ξέρετε εσείς (που μιλάτε για τις προοπτικές). Ύστερα από συζήτηση μαζί τους, κατάλαβα τι σημαίνει ο όρος προοπτικές μιας επιστήμης στην Ελλάδα. Η προοπτική του φοροτεχνικού εκτός από τις χαρτοποιημένες γνώσεις στο πτυχίο του, θέλει και άλλες γνώσεις που δεν τις διδάχτηκε στα 8 εξάμηνα. Μια εξ' αυτών είναι η επιβίωση σε μια αγορά εργασίας με "καρχαρίες" όταν το 95% του κόσμου (πελατειακού κοινού) είναι μέσα στην κατάθλιψη και σε κόκκινο PSI (PSI=πιεσάι, μεγάλη πίεση κατ' εμέ ως παράφραση αστεϊσμού). Διδάσκουν στα Πανεπιστήμια της Ελλάδος, προσαρμογή μετά το πτυχίο στην πραγματικότητα; Όχι. Διδάσκουν προσαρμογή μόνο για την "μεταπτυχιακή" πραγματικότητα ..δηλαδή πάλι μέσα στην γυάλα του Πανεπιστημίου όσο υπάρχει πατρικό εισόδημα. Τα παιδία αυτό τι να κάνουν; Να πάνε να τελειώσουν μήπως 2-3 σχολές του ΕΜΠ για γίνουν πιο ανταγωνιστικοί; Αρκετά με την τιποτολογία..
O ανταγωνισμός στα οικονομικά είναι πολύ σκληρος.Μιλάμε άλλωστε ως επι το πλείστον με απίστευτα προσόντα.Για καποιον που θελει να ασχοληθεί με τα οικονομικά πλέον και να βρει μια καλή δουλέια, πρέπει να έχει στην ξεφτιλα προφισιενσι,Πτυχίο απο καλό πανεπιστήμιο και μεταπτυχιακό...πολλές φορές και να έχει ξεκινήσει επαγγελματικό τίτλο.Αν εχει και 3 χρονια προύπηρεσία θα βρεί σίγουρα μια καλη δουλεια να παίρνει 800 ευρώ..αχαχαχ τραγωδία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gkm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Κατί ίσως λιγο γελίο...
Όσοι ασχολούνται με το ποδόσφαιρο στο πανεπιστημιο πειραώς είναι ολυμπικιακοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Κατί ίσως λιγο γελίο...
Όσοι ασχολούνται με το ποδόσφαιρο στο πανεπιστημιο πειραώς είναι ολυμπικιακοι;

χωρίς να είμαι στο πα.πει και να ξέρω... το να είναι κάποιος πειραιώτης δεν του εξασφαλίζει ότι θα φοιτήσει εκεί. Άρα ό,τι ποσοστό Ολυμπιακών υπάρχει στο ΟΠΑ, θα υπάρχει και στο ΠΑ.ΠΕΙ... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
χωρίς να είμαι στο πα.πει και να ξέρω... το να είναι κάποιος πειραιώτης δεν του εξασφαλίζει ότι θα φοιτήσει εκεί. Άρα ό,τι ποσοστό Ολυμπιακών υπάρχει στο ΟΠΑ, θα υπάρχει και στο ΠΑ.ΠΕΙ... :D

στο οπα παντος δεν ξερω πως γινεται αλλα οι γαυροι ειναι ελαχιστοι...το παναθηναικο στοιχειο κυριαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ποιο από τα τμήματα στατιστικής του οπα και του παπει θεωρείται καλύτερο με καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
τι διαφορές έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ποιο από τα τμήματα στατιστικής του οπα και του παπει θεωρείται καλύτερο με καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
τι διαφορές έχουν;

το τμημα στατιστικης οπα ειναι καθαρα στατιστικο τμημα, το τμημα στο παπει, ειχει και μπολικα οικονομικα!
στο τμημα στατιστικης στην ασοεε, φτιαχνεις το πτυχιο σου, διαλεγοντας καργα μαθηματα, στο τμημα στο παπει δεν συμβαινει κατι τετοιο!
το τμημα στατιστικης στην ασοεε, ανηκει στο 2ο πεδιο, ενω το τμημα στατιστικης στο παπει, ανηκει στο 5ο πεδιο, αρα απο μονη σου καταλαβαινεις, οτι το ενα ανηκει σε πεδιο θετικων επιστημων, και το αλλο οικονομικων! :D]
και αλλες υπαρχουν σιγουρα, αυτες μου ηρθαν τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
το τμημα στατιστικης οπα ειναι καθαρα στατιστικο τμημα, το τμημα στο παπει, ειχει και μπολικα οικονομικα!
στο τμημα στατιστικης στην ασοεε, φτιαχνεις το πτυχιο σου, διαλεγοντας καργα μαθηματα, στο τμημα στο παπει δεν συμβαινει κατι τετοιο!
το τμημα στατιστικης στην ασοεε, ανηκει στο 2ο πεδιο, ενω το τμημα στατιστικης στο παπει, ανηκει στο 5ο πεδιο, αρα απο μονη σου καταλαβαινεις, οτι το ενα ανηκει σε πεδιο θετικων επιστημων, και το αλλο οικονομικων! :D]
και αλλες υπαρχουν σιγουρα, αυτες μου ηρθαν τωρα!

ποιο τμήμα πιστεύεις πως είναι καλύτερο;έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
ποιο τμήμα πιστεύεις πως είναι καλύτερο;έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;

Αχχχ αυτη η ερωτηση......δεν υπαρχει απαντηση για αυτην την ερωτηση γαμ*το......ειναι και τα 2 καλα τμηματα 2 πανεπιστημιων "Αθηνας" , gg εισαι αποφοιτωντας και απο τα 2....για του ΠΑΠΕΙ που το 'χα ψαξει καθως δηλωσα σχολες 5ου πεδιου μονο , αν δεν το εχεις με τα μαθηματικα κατευθυνσης μην το δηλωσεις καλυτερα....καλο ειναι να μπαινουμε ΑΕΙ , αλλα το θεμα ειναι και να το τελειωνουμε ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Αχχχ αυτη η ερωτηση......δεν υπαρχει απαντηση για αυτην την ερωτηση γαμ*το......ειναι και τα 2 καλα τμηματα 2 πανεπιστημιων "Αθηνας" , gg εισαι αποφοιτωντας και απο τα 2....για του ΠΑΠΕΙ που το 'χα ψαξει καθως δηλωσα σχολες 5ου πεδιου μονο , αν δεν το εχεις με τα μαθηματικα κατευθυνσης μην το δηλωσεις καλυτερα....καλο ειναι να μπαινουμε ΑΕΙ , αλλα το θεμα ειναι και να το τελειωνουμε ! :P


για μένα η αποκατάσταση είναι το σημαντικότερο.δεν έχω περιθώρια να μείνω άνεργη για μεγάλο χρονικό διάστημα.
θέλω να κάνω σωστή επιλογή για να μην χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ποιο τμήμα πιστεύεις πως είναι καλύτερο;έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση;

ποιο τμημα εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση το φυσικο αθηνας ή το φυσικο θεσσαλονικης ?
θα σου πω 2 πραγματα ακομα που νομιζω πως δεν τα σκεφτεσαι αυτη τη στιγμη (γιατι κ εγω δεν τα σεκφτομουν τοτε)
1)δεν ξερω που μενεις αλλα το παπει ειναι πολυ μακρια, και επισης για καποιο λογο βαζουν μαθηματα απο τις 8 το πρωι, ενας φιλος μου ξυπναει 6.30 για να παει σχολη, ντααξει ελεος!
2)μην σε ξεγελανε τα μορια βασης, η σχολη ειναι δυσκολη! αμα εχεις στο μυαλο σου, γαματα φοιτητικα χρονια, ακουραστα τοτε μην το δηλωσεις καν!
ενα θετικο να δωσω στον πειραια εδω, ειναι πως τουλαχιστον εκει αντιγραφουν, αρα περνας και κανα μαθημα.......
αμα τελικα αποφασησεις πως σου αρεσει αυτος ο κλαδος, (που κατα την γνωμη μου ειναι γαματος, και εχει πολλα πραγματα) αλλα δεν βγαλεις μορια (καλα δεν θελει και πολλα) υπαρχει και ενα εξισου καλο τμημα στην σαμο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
ποιο τμημα εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση το φυσικο αθηνας ή το φυσικο θεσσαλονικης ?
θα σου πω 2 πραγματα ακομα που νομιζω πως δεν τα σκεφτεσαι αυτη τη στιγμη (γιατι κ εγω δεν τα σεκφτομουν τοτε)
1)δεν ξερω που μενεις αλλα το παπει ειναι πολυ μακρια, και επισης για καποιο λογο βαζουν μαθηματα απο τις 8 το πρωι, ενας φιλος μου ξυπναει 6.30 για να παει σχολη, ντααξει ελεος!
2)μην σε ξεγελανε τα μορια βασης, η σχολη ειναι δυσκολη! αμα εχεις στο μυαλο σου, γαματα φοιτητικα χρονια, ακουραστα τοτε μην το δηλωσεις καν!
ενα θετικο να δωσω στον πειραια εδω, ειναι πως τουλαχιστον εκει αντιγραφουν, αρα περνας και κανα μαθημα.......
αμα τελικα αποφασησεις πως σου αρεσει αυτος ο κλαδος, (που κατα την γνωμη μου ειναι γαματος, και εχει πολλα πραγματα) αλλα δεν βγαλεις μορια (καλα δεν θελει και πολλα) υπαρχει και ενα εξισου καλο τμημα στην σαμο! :D

είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία τμήματα.μάλλον το πρώτο που θα δηλώσω θα είναι στατιστική στον οπα,αν δεν αλλάξει τίποτα μέχρι τότε.
δεν θέλω να περάσω γαμάτα φοιτητικά χρόνια.θα θελα μια δύσκολη σχολή,να χει λίγο ενδιαφέρον...
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία τμήματα.μάλλον το πρώτο που θα δηλώσω θα είναι στατιστική στον οπα,αν δεν αλλάξει τίποτα μέχρι τότε.
δεν θέλω να περάσω γαμάτα φοιτητικά χρόνια.θα θελα μια δύσκολη σχολή,να χει λίγο ενδιαφέρον...
σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση πάντως.:)

τπτ να σαι καλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μόλις χτές μίλαγα με εναν γνωστό μου που φοίτησε στο ΟΔΕ του ΟΠΑ..και εκανε το μεταπτυχιακό του Λογιστικής και χρηματοοικονομικής στο ΟΠΑ.Μου έλεγε πως τα παιδιά απο το παπεί του ΟΔΕ είχαν πολύ μεγαλύτερη γνώση λογιστικής απο αυτούς του οπα..Αυτό για τα σχόλια των πρωτοετών πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Μόλις χτές μίλαγα με εναν γνωστό μου που φοίτησε στο ΟΔΕ του ΟΠΑ..και εκανε το μεταπτυχιακό του Λογιστικής και χρηματοοικονομικής στο ΟΠΑ.Μου έλεγε πως τα παιδιά απο το παπεί του ΟΔΕ είχαν πολύ μεγαλύτερη γνώση λογιστικής απο αυτούς του οπα..Αυτό για τα σχόλια των πρωτοετών πιο πάνω.
Και που το ηξερε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Και που το ηξερε?
Συμφοιτητες ηταν στο μεταπτυχιακο..λες να μην φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Μόλις χτές μίλαγα με εναν γνωστό μου που φοίτησε στο ΟΔΕ του ΟΠΑ..και εκανε το μεταπτυχιακό του Λογιστικής και χρηματοοικονομικής στο ΟΠΑ.Μου έλεγε πως τα παιδιά απο το παπεί του ΟΔΕ είχαν πολύ μεγαλύτερη γνώση λογιστικής απο αυτούς του οπα..Αυτό για τα σχόλια των πρωτοετών πιο πάνω.

αναλογα την κατευθυνση που ακολουθησαν...στο παπει στο οδε δεν εχει κατευθυνσεις παντος παρα μαθηματα επιλογης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μόλις χτές μίλαγα με εναν γνωστό μου που φοίτησε στο ΟΔΕ του ΟΠΑ..και εκανε το μεταπτυχιακό του Λογιστικής και χρηματοοικονομικής στο ΟΠΑ.Μου έλεγε πως τα παιδιά απο το παπεί του ΟΔΕ είχαν πολύ μεγαλύτερη γνώση λογιστικής απο αυτούς του οπα..Αυτό για τα σχόλια των πρωτοετών πιο πάνω.

Υποχρεωτικά δεν έχουμε πάρα πολλά μαθήματα λογιστικής.
Όμως, έχουμε ολόκληρη κατεύθυνση με φουλ μαθήματα λογιστικής και χρηματοοικονομικών.
Είναι και ανάλογα στο άτομο, πόση τριβή έχει με τη λογιστική.

Μαθήματά μας σε σχέση με τη λογιστική :

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ (ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ Ι)
ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ (ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΙΙ)
ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΟΣΤΟΥΣ
ΑΝΑΛΥΣΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

που είναι υποχρεωτικά για όλους (ανεξαρτήτως κατεύθυνσης).
Απο εκεί και πέρα προσφέρονται μαθήματα κατεύθυνσης όπως :

ΕΛΕΓΚΤΙΚΗ
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ
ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ
ΔΙΕΘΝΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ Ι
ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

και πολλά άλλα μαθήματα σχετικά με λογιστική.

Το ίδιο ισχύει και με τα μαθήματα χρηματοοικονομικών μας.

Πέρα από τα υποχρεωτικά μας μαθήματα (που είναι γύρω στα 20/40) , ο φοιτητής επιλέγει μαθήματα κατεύθυνσης και ελεύθερης επιλογής (ανάλογα με το τι τον ενδιαφέρει και πού θέλει να εξειδικευτεί).

Απο εκεί και πέρα όμως, είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ που επιλέγουν λογιστικές ως μαθήματα επιλογής λόγω δυσκολίας, υποχρεωτικής συχνής ενασχόλησης-παρακολούθησης και λόγω ότι δεν μπαίνουν πολύ καλοί βαθμοί.
(δείγμα είναι ότι γύρω στο 10-20% επιλέγει κατεύθυνση λογιστικης και χρηματοδοτικής διοίκησης)

Πες αυτά στον γνωστό σου να δούμε τι θα σου απαντήσει.

Επειδή είμαι γνώστης των πραγμάτων, δεν θέλω να λέγονται ανακρίβειες.

Έχω και εγώ πολλούς γνωστούς φοιτητές και απόφοιτους του ΟΔΕ ΠΑΠΕΙ. Αλλά δεν κάθομαι να λεω τι μου λενε.

(Υ.Γ) Εντωμεταξύ τι σύγκριση είναι αυτή και τι δείγμα είναι αυτό ώστε να βγάζεις ένα γενικό συμπέρασμα για τα τμήματα. Tragic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Εγω παντως την λογιστικη δεν την θεωρω δυσκολη.Ειναι μια τεχνικη που ευκολα η δυσκολα (για καποιους ) μαθαινεται.Και τα μαθηματα επισης ηταν σχετικα ευκολα.Αυτα που μου εβγαζαν την πιστη να τα διαβασω ηταν τα management και το μαρκετινγκ 1 (απαλευτο).1000 φορες να ειχα ολο λογιστικες παρα μαρκετινγκ Π_____κη και εμπορικα (ειδικα Μ-Ω)... Ολα τα management ,marketing και εμπορικα ηταν αφορητα στο διαβασμα με τις τεραστιες υλες που ειχαν να μαθεις σε σχεση με τις λογιστικες (που μπορει να ειχαν και αυτες μεγαλη υλη αλλα διαβαζονταν πιο ανετα!).

Φιλικα ,αποφοιτος ΟΔΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω παντως την λογιστικη δεν την θεωρω δυσκολη.Ειναι μια τεχνικη που ευκολα η δυσκολα (για καποιους ) μαθαινεται.Και τα μαθηματα επισης ηταν σχετικα ευκολα.Αυτα που μου εβγαζαν την πιστη να τα διαβασω ηταν τα management και το μαρκετινγκ 1 (απαλευτο).1000 φορες να ειχα ολο λογιστικες παρα μαρκετινγκ Πανηγυρακη και εμπορικα (ειδικα Μ-Ω)...

Φιλικα ,αποφοιτος ΟΔΕ

Η λογιστική είναι μια τεχνική που θέλει μια συχνή ενασχόληση και παρακολούθηση και που ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ βαθμοί.
Οπότε δεν την επιλέγουν τα φοιτητούδια μας :P (Πες μου αν διαφωνείς κάπου)

Πέρα απο εκεί είναι καθαρά θέμα του καθενός πόσο θα ασχοληθεί.

Καλά ο Πανηγυράκης μέχρι φέτος (που του έβαλαν χέρι) έκοβε άπειρο κόσμο. Γι'αυτό κατάνταγε απάλευτο.
Επίσης, έφυγε και ο Ρόκας απ'οτι έμαθα.
Τώρα για τα management είναι θεωρητικά και οι περισσότεροι λένε ότι είναι εύκολα για να τα περάσεις αν διαβάσεις.
Γι'αυτό και επιλέγουν κατεύθυνση ΟΔΕ και Marketing άλλωστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top