Τμήμα Μαθηματικών ΕΚΠΑ vs Πληροφορικής ΕΚΠΑ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης vs Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα συγκεντρωσα 16345 μόρια φέτος πολύ πιο χαμηλά απ'όσο υπολόγιζα απο απροσεξία στα μαθηματικά. Είμαι τώρα ανάμεσα στα τμήματα
1) Μαθηματικο ΕΚΠΑ (γενικά τα μαθηματικά τα έχω στην κορυφή ως επιστήμη και μου αρέσουν πάρα πολύ)
2)Πληροφορικής ΕΚΠΑ (με την προυπόθεση οτι θα πέσει γύρω στα 400 μόρια)
3)ΗΜΜΥ ξάνθης
4) Επιστημης Υπολογιστών Κρητης
5)ceid Πατρας (Μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης)
Η δυσκολία που αντιμετωπίζω είναι οτι δεν ξέρω με τι να ασχοληθώ. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν οι κλαδοι της τεχνητής νουμοσύνης, κβαντικής πληροφορικής που μου κινουν το ενδιαφέρον. Ωστόσο είναι μια σκέψη και μόνο. Θα ήθελα να αποκτήσω μια σφαιρική γνώση και να μπορώ να εφαρμόσω τα μαθηματικά που θα μάθω σε επιστήμες όπως Πληροφορική,Οικονομία. Απο το μαθηματικό έχω ακούσει οτι έχω παρα πολλές δυνατότες μεταπτυχιακών μιας και με το που βγω απο εκει οι αλλες επιστήμες θα μου φαίνονται "ευκολες". Θα ηθελα τη γνωμη σας πάνω στις σχολές αυτές με ενδιαφέρει: Οργάνωση-Αναγνωρισιμότητα Πτυχιου για μεταπτυχιακα/διδακτορικά (αν και πιστευω οτι ο καλός βαθμός πτυχίου μετράει περισσότερο)-Συνεργασία καθηγητών και φοιτητών- Δυσκολία σχολής (αντικειμενικά πάντα)
Δε μπορώ να σκεφτώ άλλα που με ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή απλώς θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις πάνω στις σχολές αυτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Και εγω περιπου στην ιδια θεση με σενα βρισκομαι . Εγω τα μαθηματικα τα εχω 7η-8η επιλογη , κορεσμενο επαγγελμα στην Ελλαδα ,υπαρχουν δυνατοτητες στο εξωτερικο αλλα καλυτερα να το συνδυαζες με αλλες επιστημες . Εχω σε μεγαλη εκτιμηση τους ημμυ ξανθης και με εναν καλο μεταπτυχιακο αποκτας πολλα προνομια στο εξωτερικο . Απο οσο γνωριζω ειναι απαιτητικη σχολη . Για την ξανθη απο οσο διαβασα ειχε θετικα σχολια στην εξωτερικη αξιολογηση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Και εγω περιπου στην ιδια θεση με σενα βρισκομαι . Εγω τα μαθηματικα τα εχω 7η-8η επιλογη , κορεσμενο επαγγελμα στην Ελλαδα ,υπαρχουν δυνατοτητες στο εξωτερικο αλλα καλυτερα να το συνδυαζες με αλλες επιστημες . Εχω σε μεγαλη εκτιμηση τους ημμυ ξανθης και με εναν καλο μεταπτυχιακο αποκτας πολλα προνομια στο εξωτερικο . Απο οσο γνωριζω ειναι απαιτητικη σχολη . Για την ξανθη απο οσο διαβασα ειχε θετικα σχολια στην εξωτερικη αξιολογηση .
Το επάγγελμα του μαθηματικού είναι κορεσμένο αν πρόκειται να ασχοληθείς με την εκπαίδευση. Ειδάλλως, έχει ένα σωρό άλλες διεξόδους. Μπορείς να ασχοληθείς με οικονομικά, πληροφορική, στατιστική, τραπεζική, μετεωρολογία. Τι άλλο θες; Στο εξωτερικό, μέχρι και μηχανικός μπορείς να καταλήξεις από το μαθηματικό κάνοντας το κατάλληλο μεταπτυχιακό.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν θέλεις τεχνητή νοημοσύνη ή κβαντική πληροφορική εννοείται πας μηχανικός ή πληροφορικάριος.
Αλλά να ξέρεις ότι είναι πολύ απαιτητικοί κλάδοι. Τα μεταπτυχιακά ελάχιστα (artificial intelligence κάτι θα βρεις έξω, η κβαντική όμως είναι μπέμπα ακόμη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Δεν ειχα σκοπο να μειωσω την σχολη των μαθηματικων. Αλλα στην Ελλαδα με τη σημερινη οικονομικη κριση που μπορει να δουλεψει περα από την εκπαίδευση ; Στην γεωργία ; την οικονομία ; τις τραπεζες ; Αν μαλιστα κοιταξουμε τις παννελληνιες του '12,'13,'14,'15 θα αντιληφθουμε οτι οι σημερινοι και μελλοντικοι πτυχιουχοι μαθηματικοι ειναι παρα πολλοι(απθ,εκπα,εμπ,κρητη,αιγαι) . Για το εξωτερικό είναι άλλο κεφάλαιο μεγαλο και υπαρχει ρισκο. Αλλα στο ρισκο υπαρχει και ανταμοιβη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν ειχα σκοπο να μειωσω την σχολη των μαθηματικων. Αλλα στην Ελλαδα με τη σημερινη οικονομικη κριση που μπορει να δουλεψει περα από την εκπαίδευση ; Στην γεωργία ; την οικονομία ; τις τραπεζες ; Αν μαλιστα κοιταξουμε τις παννελληνιες του '12,'13,'14,'15 θα αντιληφθουμε οτι οι σημερινοι και μελλοντικοι πτυχιουχοι μαθηματικοι ειναι παρα πολλοι(απθ,εκπα,εμπ,κρητη,αιγαι) . Για το εξωτερικό είναι άλλο κεφάλαιο μεγαλο και υπαρχει ρισκο. Αλλα στο ρισκο υπαρχει και ανταμοιβη
Δεν είπα ποτέ ότι το μείωσες. Απλά αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα. Σε αντίθεση με άλλες σχολές, το μαθηματικό έχει πολλές διεξόδους, αυτό λέω. Επίσης στην Ελλάδα της κρίσης κ' εφόσον η τεχνολογία αναπτύσσεται συνεχώς, τομείς όπως αυτοί της οικονομίας και της πληροφορικής έχουν ακόμη αρκετή ζήτηση. Και εφόσον από το μαθηματικό, έχεις πρόσβαση και στους δύο τομείς, είναι πολύ δυνατό πτυχίο.
Έχω ακούσει καλές προοπτικές και για τον τομέα της μετεωρολογίας, αλλά δε γνωρίζω τίποτα παραπάνω.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν είπα ποτέ ότι το μείωσες. Απλά αυτό που λες δεν ισχύει απόλυτα. Σε αντίθεση με άλλες σχολές, το μαθηματικό έχει πολλές διεξόδους, αυτό λέω. Επίσης στην Ελλάδα της κρίσης κ' εφόσον η τεχνολογία αναπτύσσεται συνεχώς, τομείς όπως αυτοί της οικονομίας και της πληροφορικής έχουν ακόμη αρκετή ζήτηση. Και εφόσον από το μαθηματικό, έχεις πρόσβαση και στους δύο τομείς, είναι πολύ δυνατό πτυχίο.
Έχω ακούσει καλές προοπτικές και για τον τομέα της μετεωρολογίας, αλλά δε γνωρίζω τίποτα παραπάνω.;)

Σχετικά με την μετεωρολογία, όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ. Αν και ανήκω σε τελείως διαφορετικό τομέα, γνωρίζω κάποια πράγματα χρήσιμα για όποιον θέλει να ασχοληθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η μετεωρολογία μου είναι παντελώς αδιάφορη ( χωρίς παρεξήγηση). Η απαιτητικότητα των κλάδων σε αυτή τη φάση δε με ενδιαφέρει τόσο. Αυτό που με νοιαζει είναι η δυνατότες που θα έχω απο τα παραπάνω τμήματα και η δυνατότες σε μεταπτυχιακά. Εχει κάποιος άποψη για τις συγκεκριμένες σχολές ξεχωριστά?

edit: ουτε η εκπαιδευση με ενδιαφέρει στην παρουσα φάση. Η ακαδημαικη καριερα ή η εργασία σε μια εταιρεια τύπου google μου αρέσει περισσοτερο. ( φυσικά και θέλει σκληρη δουλεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
edit: ουτε η εκπαιδευση με ενδιαφέρει στην παρουσα φάση. Το ακαδημαιλικη ή η εργασία σε μια εταιρεια τύπου google μου αρέσει περισσοτερο. ( φυσικά και θέλει σκληρη δουλεια)

Ακαδημαϊλίκι τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ακαδημαϊλίκι τι εννοείς;

το διόρθωσα γιατί ήταν αρνητική η σημασία του , συγγνώμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
το διόρθωσα γιατί ήταν αρνητική η σημασία του , συγγνώμη

Έστω, τι εννοείς ακαδημαϊκή καριέρα; Να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ακαδημαϊλίκι τι εννοείς;

Έστω, τι εννοείς ακαδημαϊκή καριέρα; Να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου;:confused:

ναι κάπως έτσι. Σκέψεις κάνω αυτή τη στιγμή πάντως γενικά η έρευνα ή η εργασία σε μια εταιρεία θα μου άρεσε περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
ναι κάπως έτσι. Σκέψεις κάνω αυτή τη στιγμή πάντως γενικά η έρευνα ή η εργασία σε μια εταιρεία θα μου άρεσε περισσότερο.

Ναι αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω. Είπες ότι δεν σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση, άρα πως θες να γίνεις καθηγητής στο Πανεπιστήμιο; :confused:
Επίσης, μην σκέφτεσαι το που θα εργαστείς, αλλά πάνω σε τι. Για την Google που λες δεν είναι ανάγκη να έχεις τελειώσει κάποια σόνι και ντε πληροφορική για παράδειγμα, αρκεί να έχεις να δείξεις κάτι. Γνωρίζω περίπτωση ενός παιδιού ο οποίος από hobby έφτιαχνε εφαρμογές για κινητά και κάποια στιγμή έκανε ένα πολύ ουάου πράγμα στην ρομποτική (μόλις στα 17), ας μην πω όμως περισσότερες λεπτομέρειες. :P Μόλις τελείωσε την τρίτη λυκείου τον πήρε η Google και του έχει δώσει και υποτροφία για σπουδές, πριν 3 χρόνια αυτά. Επομένως, τέτοιες εταιρίες μεγαθήρια ούτε πτυχία κοιτάνε, ούτε βαθμούς, αλλά να έχεις αυτό το κάτι. Το κάτι δεν σου το δίνει κάποια σχολή. Μπορεί να τελειώσεις φπψ στα Γιάννενα πχ, και να σε πάρει η Google γιατί είδε κάτι σε σένα.
Άρα, επικεντρώσου στο ποια επιστήμη σου αρέσει και όχι για το που θα ήθελες να δουλέψεις (δεν λειτουργεί, να ξέρεις :) ). Ένα παράδειγμα, όταν ήμουν 1ο έτος μας ρώτησε ένας καθηγητής με τι θέλουμε να ασχοληθούμε. Ενδεικτικές απαντήσεις: να μπω στον Δημόκριτο, Cern, Nasa, Αστεροσκοπείο, Ομάδα Higgs. Γέλασε και μας είπε ότι φυσικά αυτό είναι λάθος προσέγγιση, πρέπει να πεις θέλω να ασχοληθώ με την πυρηνική, θεωρητική φυσική κτλ.

Δεν ξέρω αν πιάνεις το point μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα συγκεντρωσα 16345 μόρια φέτος πολύ πιο χαμηλά απ'όσο υπολόγιζα απο απροσεξία στα μαθηματικά. Είμαι τώρα ανάμεσα στα τμήματα
1) Μαθηματικο ΕΚΠΑ (γενικά τα μαθηματικά τα έχω στην κορυφή ως επιστήμη και μου αρέσουν πάρα πολύ)
2)Πληροφορικής ΕΚΠΑ (με την προυπόθεση οτι θα πέσει γύρω στα 400 μόρια)
3)ΗΜΜΥ ξάνθης
4) Επιστημης Υπολογιστών Κρητης
5)ceid Πατρας (Μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης)
Η δυσκολία που αντιμετωπίζω είναι οτι δεν ξέρω με τι να ασχοληθώ. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν οι κλαδοι της τεχνητής νουμοσύνης, κβαντικής πληροφορικής που μου κινουν το ενδιαφέρον. Ωστόσο είναι μια σκέψη και μόνο. Θα ήθελα να αποκτήσω μια σφαιρική γνώση και να μπορώ να εφαρμόσω τα μαθηματικά που θα μάθω σε επιστήμες όπως Πληροφορική,Οικονομία. Απο το μαθηματικό έχω ακούσει οτι έχω παρα πολλές δυνατότες μεταπτυχιακών μιας και με το που βγω απο εκει οι αλλες επιστήμες θα μου φαίνονται "ευκολες". Θα ηθελα τη γνωμη σας πάνω στις σχολές αυτές με ενδιαφέρει: Οργάνωση-Αναγνωρισιμότητα Πτυχιου για μεταπτυχιακα/διδακτορικά (αν και πιστευω οτι ο καλός βαθμός πτυχίου μετράει περισσότερο)-Συνεργασία καθηγητών και φοιτητών- Δυσκολία σχολής (αντικειμενικά πάντα)
Δε μπορώ να σκεφτώ άλλα που με ενδιαφέρουν αυτή τη στιγμή απλώς θα ήθελα όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις πάνω στις σχολές αυτές

Η πληροφορική είναι μαθηματικά. Συγκεκριμένα η Επιστήμη των Υπολογιστών ανήκει στον κλάδο των εφαρμοσμένων μαθηματικών. Αν σου αρέσουν λοιπόν τα μαθηματικά σε σχολή πληροφορικής θα είσαι μια χαρά (με την προϋπόθεση ότι σου αρέσουν και οι υπολογιστές). Η πληροφορική δεν είναι όμως ένα γενικό πτυχίο μαθηματικών, δηλαδή δεν θα έχεις το εύρος των μαθηματικών γνώσεων που έχει ένας μαθηματικός, αλλά θα επικεντρωθείς στα μαθηματικά που έχουν σχέση με τους υπολογιστές και την πληροφορία.

Το πτυχίο των μαθηματικών όντως ανοίγει πολλούς δρόμους για μεταπτυχιακά σε διάφορες επιστήμες όπως πληροφορική, οικονομικά κ.α. Μάλιστα αν σκοπεύεις να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα ίσως το μαθηματικό bachelor να ήταν καλύτερο από το αντίστοιχο computer science, ακόμη και αν θες να κάνεις phd σε computer science.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Το πιανω το point εχεις δικιο. Εννουσα οτι δε θελω να ασχοληθω με την παρακμιακή δευτεροβάθμια εκπαίδευση ( μεγάλο θέμα που δε γίνεται να το αναλύσω απο εδώ ;) ) Και η φυσική μου άρεσει αλλα την απέρριψα ως επιλογή να πω την αλήθεια γιατι δεν ήξερα αν μπορουσα να ανταπεξέλθω στις απαιτησεις που ειχα. πχ θεωρητικη φυσικη. Η πληροφορικη και τα μθηματικα απο τηνα λλη πιστευω μου προσφέρουν περισσοτερο σταθεροτητα και περισσοτερες επιλογές. Οπως και να χει περιμένω απόψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το πιανω το point εχεις δικιο. Εννουσα οτι δε θελω να ασχοληθω με την παρακμιακή δευτεροβάθμια εκπαίδευση ( μεγάλο θέμα που δε γίνεται να το αναλύσω απο εδώ ;) ) Και η φυσική μου άρεσει αλλα την απέρριψα ως επιλογή να πω την αλήθεια γιατι δεν ήξερα αν μπορουσα να ανταπεξέλθω στις απαιτησεις που ειχα. πχ θεωρητικη φυσικη. Η πληροφορικη και τα μθηματικα απο τηνα λλη πιστευω μου προσφέρουν περισσοτερο σταθεροτητα και περισσοτερες επιλογές. Οπως και να χει περιμένω απόψεις

Τις επιλογές τις φτιάχνεις εσύ. :)
Η φυσική και τα μαθηματικά είναι τεράστιες επιστήμες που αναπτύσσονται από χρόνο σε χρόνο (πραγματικά δεν ξέρεις τι άποψη είχαμε για το σύμπαν 10 χρόνια πριν, καμία σχέση με τώρα). Ωστόσο για να διακριθείς σε αυτές τις επιστήμες, πρέπει να εφοδιαστείς με πολύ δύναμη, κουράγιο και να ξέρεις ότι θα στερηθείς πράγματα. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει με τι θες να ασχοληθείς.
Τα μαθηματικά είναι μαθηματικά.
Η πληροφορική εμπεριέχει μαθηματικά και φυσική. Αν πας πληροφορική θα νιώσεις κάπως τον πόνο των φοιτητών του μαθηματικού, έχει κάποια μαθήματα τζιζ. Πάντως να ξέρεις, δεν είναι μόνο προγραμματισμός. Είναι μια σχολή που σου μαθαίνει να σκέφτεσαι προγραμματιστικά και όχι απλά να μαθαίνεις γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
το προγραμμα σπουδων πληροφορικης και μαθηματικων απεχουν παρασαγγας
η πληροφορικη εχει και καποια μαθηματα μαθηματικων,ενω καποια θα χρησιμοποιηθουν σε αλλα
ωστοσο μην υπερβαλλουμε
ειναι πολυ διαφορετικα προγραμματα σπουδων ,εχουν και καποια κοινα

οι προοπτικες απο την εκαστοτε σχολη ειναι γνωστες,εχουν αναλυθει
το μαθηματικο ειναι φυσικα ενα βασικο πτυχιο
αλλα αν καποιος θελει να σπουδασει πληροφορικη(η οποια να σημειωσω δεν εχει μικρο ευρος σντικειμενων το αντιθετο) ή οικονομικο και παει μαθηματικο δεν θα λεγαμε πως πραττει λογικα

ΥΣ η google εως προσφατα εβλεπε το πτυχιο(αλλωστε οι δημιουργοι της εχουν σχετικες σπουδες),αν ειναι σχετικο με την δουλεια κ.λπ πλεον υπαρχει προοπτικη και για οσους εχουν δειξει εξαιρετικα δειγματα στον τομεα ακομα και an το πτυχιο τους ειναι ασχετο ή δεν υφισταται
ωστοσο ειναι δεδομενο πως δεν ειναι και η εξυπνοτερη κινηση για καποιον να παρατησει τις σπουδες του και δη της πληροφορικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Για το Επιστήμης υπολογιστών στην Κρήτη τι έχετε να πείτε? βλέπω το πρόγραμμα σπουδών του και φαίνεται πολύ ωραίο στα πλαίσια των αμερικάνικων και ευρωπαικων προγραμμάτων.

*Σκεφτομαι το μαθηματικο επειδη εκτος του οτι μου αρέσουν πολυ ως επιστήμη τα θεωρω τη βάση όλων και με ενα bachelor στα μαθηματικα ευελπιστώ να μυο ανοιχτούν πολλοί δρόμοι. αλλα δεν ξέρω ειμαι σε τρελό δίλλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
μπορεις να κανεια αρκετα μεταπτυχιακα με ενα πτυχιο στα μαθηματικα,να μπεις και σε αλλα πεδια(οικονομικων κ.λπ) αν δηλαδη δεν ξερεις για την ωρα με τι θες να ασχοληθεις και σου αρεσουν τα μαθηματικα
φυσικα η σχολη ειναι δυσκολη

ειναι μια προσωπικη υποθεση/επιλογη
δες τα προγραμματα σπουδων των σχολων που θες,τις επαγγελματικες προοπτικες,τις αξιολογησεις,ψαξε τις προοπτικες στην χωρα σου πρωτα απο ολα και μετα εξω,δες αν μπορεις να μεταπηδησεις να γινεις δεκτος σε μεταπτυχιακα αλλων αντικειμενων που ισως σε ενδιαφερουν
και αποφασισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasT98

Νεοφερμένος

Ο KostasT98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
αυτό είναι το πρότυπο πρόγραμμα σπουδών του πανεπιστημίου Κρήτης. Σκέφτομαι κρήτη επίσης και λόγω του ΙΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 450f7ec113b545838fb23eb22bf22fa5.png
    450f7ec113b545838fb23eb22bf22fa5.png
    150.4 KB · Εμφανίσεις: 177

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top