Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών (Χανιά) vs Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών (Ηράκλειο)

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Βρίσκομαι σε δίλημμα... Μπορεί κάποιος να κάνει το διαχωρισμό και να μου πει ποια είναι η καλύτερη επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και οι δύο σχολές είναι γαμάτες

edit: από άποψη επιπέδου για Επιστήμης Υπολογιστών ακούγονται τα καλύτερα και θεωρείται από τα καλύτερα τμήματα πληροφορικής ( αν όχι το καλύτερο) στην Ελλάδα.
Ηλεκτρονικών μηχανικών τώρα δεν είναι ακριβώς πληροφορική, αλλά έχει μεγάλη σχέση και έχει και τα γνωστά πλεονεκτήματα του "μηχανικού" εισόδου στο ΤΕΕ κλπ κλπ

εγώ πάντως θα πήγαινα επιστήμης.

κοίτα και τα μαθήματα που προσφέρουν πάντως μήπως βγάλεις καλύτερα ακρη, μπορεί κάποιο να σου αρέσει εσένα καλύτερα, μην βιάζεσαι να ζητήσεις γνώμες από ένα forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποια να δηλώσω πρώτη... Και στις δύο περνάω άνετα! Δεν θέλω Θεσ/νικη γιατί είναι σκατά και κατέληξα σε αυτές τις δύο. Το συζήτησα βέβαια και στο Forum του CSD αλλά ακόμα δεν ξέρω. Παραθέτω τα ερωτήματα όπως τα έθεσα και εκεί:

Έχω γράψει πολύ καλά και μπορώ να περάσω σχεδόν παντού πάνω στο αντικείμενο που με ενδιαφέρει (Πληροφορική) αλλά δεν έχω ιδέα για τη κατάσταση που υπάρχει μέσα στη κάθε σχολή... Είμαι από Θεσσαλονίκη και σκεφτόμουν να δηλώσω απευθείας σαν πρώτη επιλογή το CSD γιατί από ότι έχω ακούσει για τη σχολή εδώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος! Επίσης, δεν κοιτάω να βολευτώ για το παρόν (Θεσ/νίκη) αλλά για το μέλλον οπότε λίγη βιοπάλη μακρυά από τη πόλη σου δεν βλάπτει.

Συνεπώς η ερώτηση μου:

Πείτε ότι έχω γράψει 20.000 μόρια και ότι δεν υπάρχουν οικονομικά προβλήματα αλλά ούτε και συμφέροντα για κάπου συγκεκριμένα και ότι μεγαλύτερη έμφαση δίνω στο μεταπτυχιακό... Αξίζει σαν πρώτη επιλογή το CSD ή κάποια άλλη σχολή;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Τώρα απλά είμαι ανάμεσα σ' αυτές τις δύο... Καμία συμβουλή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Για ΗΜΜΥ δεν ξέρω να σου πω, για επιστήμης υπολογιστών κρατάω πια τις επιφυλάξεις μου για δύο λόγους.
Πρώτον, το τμήμα έχει χάσει πολλούς καλούς καθηγητές οι οποίοι έφυγαν σε άλλα πανεπιστήμια. Δεν ξέρω αν αυτό το κενό έχει αναπληρωθεί. Κοίτα τα βιογραφικά των τωρινών, που έχουν κάνει σπουδές και κυρίως τα διδακτορικά τους και το πόσο ενεργοί είναι στην έρευνα.
Δεύτερον, η συνεχής πτωτική τάση των βάσεων στο συγκεκριμένο τμήμα επηρεάζει σίγουρα το επίπεδο των συμφοιτητών και κατά συνέπεια και την ποιότητα των μαθημάτων, τις απαιτήσεις που θα έχουν οι διδάσκοντες, τον ανταγωνισμό αλλά και το όνομα του τμήματος στην αγορά.
Παλιά το ατού του ήταν το ΙΤΕ. Πλέον με την κρίση πολλά ακούγονται για την επιβίωση των ερευνητικών ιδρυμάτων και τη χρηματοδότηση τους.

Δε νομίζω πως το ΑΠΘ είναι τόσο χάλια ώστε να αξίζει να πληρώσεις τόσα παραπάνω χρήματα για να πας Κρήτη. Αν ήταν σώνει και καλά να πας σε κάτι καλύτερο ας πήγαινες ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά Αθήνα πραγματικά ούτε από έξω θέλω να περάσω! Κρήτη θέλω για το γεγονός ότι ενώ στη Θεσσαλονίκη (όταν γίνονται τα μαθήματα) κάνουν μόνο θεωρητικά μαθήματα και μόνο πάνω στο Software, στη Κρήτη υπάρχει και πρακτική και μαθαίνεις μαζί Software και Hardware.

Το μόνο που με απασχολεί είναι η διαφορά που θα έχει κάποιος απόφοιτος του ΗΜΜΥ και του CSD. Δηλαδή με τι μπορεί να ασχοληθεί ο ένας και με τι ο άλλος;

Υ.Γ. Βασική προϋπόθεση ότι δίνω μεγαλύτερη έμφαση στο μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά Αθήνα πραγματικά ούτε από έξω θέλω να περάσω! Κρήτη θέλω για το γεγονός ότι ενώ στη Θεσσαλονίκη (όταν γίνονται τα μαθήματα) κάνουν μόνο θεωρητικά μαθήματα και μόνο πάνω στο Software, στη Κρήτη υπάρχει και πρακτική και μαθαίνεις μαζί Software και Hardware.

Το μόνο που με απασχολεί είναι η διαφορά που θα έχει κάποιος απόφοιτος του ΗΜΜΥ και του CSD. Δηλαδή με τι μπορεί να ασχοληθεί ο ένας και με τι ο άλλος;

Υ.Γ. Βασική προϋπόθεση ότι δίνω μεγαλύτερη έμφαση στο μεταπτυχιακό
Haha τελικα έχουμε μεγάλο πρόβλημα, εδω desyle απο το φόρουμ του csd
δύσκολο να βρείς άκρη ρε φίλε....


Παιδιά επειδή εγώ δε πιάνω το ΗΜΜΥ στα χάνια μάλλον ειμαι ανάμεσα στο ΜΠΕΣ της σάμου και στο επιστήμης υπολογιστών....
Θέλω πακέτο software-hardware Και με ενδιαφέρει αρκετά η ηλεκτρονική, Απο το επιστήμης υπολογιστών δεν έχεις και πολλα δικαιώματα πάνω στο hardware έτσι; ενω στους άλλου τομείς απο το μπες έχεις τα ίδια με της επιστήμης;
Δηλαδή αξίζει τα 5 χρόνια ή καλύτερα τα 4 της επιστήμης + μεταπτυχιακό;
Είναι ΜΕΓΑΛΟ μπέρδεμα, και παρακαλώ μην απαντάτε γενικά και αόριστα... Συγκεκριμένες απαντήσεις, φαντάζομαι το ίδιο θες και εσυ hexx :)

καποιος απο μέσα ας λύσει το χάος των τμημάτων,
Δε θέλω να ακούσω μπές να δείς τα προγράμματα σπουδλων, εχω βαρεθεί να τα βλέπω,
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης έχουμε πει σαράντα δύο φορές ότι το τμήμα στα Χανιά ΔΕΝ είναι ΗΜΜΥ, την τρέλα μου. Είναι Ηλεκτρονικών.
ΗΜΜΥ έχουν μόνο η Αθήνα, η Πάτρα (ως ΗΜΤΥ), η Θεσ/κη και η Ξάνθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επίσης έχουμε πει σαράντα δύο φορές ότι το τμήμα στα Χανιά ΔΕΝ είναι ΗΜΜΥ, την τρέλα μου. Είναι Ηλεκτρονικών.
ΗΜΜΥ έχουν μόνο η Αθήνα, η Πάτρα (ως ΗΜΤΥ), η Θεσ/κη και η Ξάνθη.
Χαλάρωσε ρε Γιώργο δεν τους είπε ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ κανεις
τα αρχικά ΗΜΜΥ είναι και εκεί... Άσχετο αυτο όμως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υ.Γ. Βασική προϋπόθεση ότι δίνω μεγαλύτερη έμφαση στο μεταπτυχιακό
Λάθος. Το να σκέφτεται το Μεταπτυχιακό πριν καν μπεις στο Προπτυχιακό είναι σαν να λες από την ΣΤ' Δημοτικού ότι θέλεις να περάσεις ΗΜΜΥ...

Λοιπόν, για να κλείσει το δίλλημα, έχεις κοιτάξει τους οδηγούς σπουδών των δύο τμημάτων; Έχεις καταλάβει ότι το CSD είναι Επιστήμης Υπολογιστών, ενώ το τμήμα Ηλεκτρονικών είναι πιο ... "πρακτικό";
Εσύ ο ίδιος τι θες;

Χαλάρωσε ρε Γιώργο δεν τους είπε ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ κανεις
τα αρχικά ΗΜΜΥ είναι και εκεί... Άσχετο αυτο όμως....
Καλά ντε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgoV

Νεοφερμένος

Ο GiorgoV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να δείτε τα προγράμματα σπουδών των τμημάτων και να δείτε τι σας αρέσει περισσότερο.. Φίλε h3xx ωραίος...Και εγώ είμαι από βόρειο Ελλάδα και είμαι στα Χανιά στους ΗΜΜΥ (αρέσει δεν αρέσει ο όρος δεν με νοιάζει) και μπορώ να σου πω ότι είναι καλύτερα να φεύγεις από το σπίτι σου όταν πας να σπουδάσεις από το να μείνεις στην πόλη σου(άποψή μου)..Για το άλλο τμήμα δεν μπορώ να εκφράσω άποψη γιατί δεν το ξέρω αλλά για τους ΗΜΜΥ στο πολυτεχνείο στα Χανιά μπες στο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος να δεις τα μαθήματα, τα επαγγελματικά δικαιώματα, τις εγκαταστάσεις και τους καθηγητές..
Λοιπόν ο ιστόχωρος είναι αυτό: https://www.ece.tuc.gr/Ctrl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θέλω πακέτο software-hardware Και με ενδιαφέρει αρκετά η ηλεκτρονική, Απο το επιστήμης υπολογιστών δεν έχεις και πολλα δικαιώματα πάνω στο hardware έτσι; ενω στους άλλου τομείς απο το μπες έχεις τα ίδια με της επιστήμης;
Δηλαδή αξίζει τα 5 χρόνια ή καλύτερα τα 4 της επιστήμης + μεταπτυχιακό;

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του 4 + μεταπτυχιακό παρά της άλλης επιλογής. Επίσης απ' ότι παρατήρησα στο 3ο και 4ο έτος του CSD έχεις την δυνατότητα επιλογής για εξειδίκευση στο Hardware (Εργαστήριο Ψηφιακών Κυκλωμάτων,Αρχιτεκτονική Υπολογιστικών Συστημάτων κτλ...). Δες στις σπουδές στις επιλογές μαθημάτων Ε1-Ε9 (https://www.csd.uoc.gr/index.jsp?tID=studies&sub=2&exp=2a).

Λάθος. Το να σκέφτεται το Μεταπτυχιακό πριν καν μπεις στο Προπτυχιακό είναι σαν να λες από την ΣΤ' Δημοτικού ότι θέλεις να περάσεις ΗΜΜΥ...

Απλά εννοώ ότι υπάρχουν σχολές που σου διασφαλίζουν δυνατότητα επιλογής για Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Λοιπόν, για να κλείσει το δίλλημα, έχεις κοιτάξει τους οδηγούς σπουδών των δύο τμημάτων; Έχεις καταλάβει ότι το CSD είναι Επιστήμης Υπολογιστών, ενώ το τμήμα Ηλεκτρονικών είναι πιο ... "πρακτικό";
Εσύ ο ίδιος τι θες;

Από ότι κατάλαβα επειδή μεγαλύτερη βαρύτητα δίνω στο Software παρά στο Hardware καλύτερα είναι το CSD γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ εξ ολοκλήρου με το μηχανικό κομμάτι αλλά περισσότερο με το προγραμματιστικό τομέα... Και απ' ότι είδα στο CSD σου δίνεται η επιλογή της εξειδίκευσης σε Software στο 3ο και 4ο έτος οπότε μια χαρά! Δεν νομίζω στους ΗΜΜΥ (Ηλεκτρονικούς) να ασχολούνται και πολύ με Soft... Σωστά;

Οπότε μάλλον καταλήγω στο CSD εκτός και αν συμβεί κάτι μέχρι το βράδυ...! :Ρ

Ευχαριστώ για την βοήθεια και ο Θεός βοηθός

Υ.Γ. Ξέρω ότι το ΗΜΜΥ (Χανιών) είναι Ηλεκτρονικών και όχι Ηλεκτρολόγων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όλες οι σχολές σου δίνουν τη δυνατότητα μεταπτυχιακού στο εξωτερικό. Αν εσύ στο προπτυχιακό έκανες δουλειά π.χ. πάνω σε hardware γιατί βρήκες καθηγητή που να ταιριάζουν τα ενδιαφέροντα σας, τότε στο χέρι σου είναι να πείσεις την επιτροπή του μεταπτυχιακού πως έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα που δούλεψες και άρα μπορείς να ανταπεξέλθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas_GR

Νεοφερμένος

Ο Kostas_GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του 4 + μεταπτυχιακό παρά της άλλης επιλογής. Επίσης απ' ότι παρατήρησα στο 3ο και 4ο έτος του CSD έχεις την δυνατότητα επιλογής για εξειδίκευση στο Hardware (Εργαστήριο Ψηφιακών Κυκλωμάτων,Αρχιτεκτονική Υπολογιστικών Συστημάτων κτλ...). Δες στις σπουδές στις επιλογές μαθημάτων Ε1-Ε9 (https://www.csd.uoc.gr/index.jsp?tID=studies&sub=2&exp=2a).
Το ενδεχόμενο 5+ μεταπτυχιακό το σκέφτηκες;
μάλλον εσυ κατέληξες στο csd ε;

κανείς αλλος ρε παιδιά να μας δώσει τα φώτα του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h3Xx

Νεοφερμένος

Ο h3Xx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το ενδεχόμενο 5+ μεταπτυχιακό το σκέφτηκες;
μάλλον εσυ κατέληξες στο csd ε;

κανείς αλλος ρε παιδιά να μας δώσει τα φώτα του;

Το σκέφτηκα απλά εγώ θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό και όχι με μηχανικά μέρη... Προτιμώ το τομέα που χρειάζεται και λίγη φαντασία για να πας μπροστά και όχι απλές μηχανικές κινήσεις. (Δικιά μου γνώμη χωρίς να θέλω να θίξω κάποιον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top