Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών (ΕΜΠ)

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν περισσότερα επαγγελματικά δικαιώματα από έναν αγρονόμο-τοπογράφο μηχανικό. Ό,τι έχει δικαίωμα να το κάνει ο τοπογράφος έχει δικαίωμα να το κάνει και ο πολιτικός μηχανικός αλλά δεν ισχύει το αντίστροφο. Παρ' όλα αυτά είναι ευρύ το πεδίο δράσης του αγρονόμου-τοπογράφου μηχανικού και είναι καλή επιλογή. Όσον αφορά την σχολή δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη χωρίς να σημαίνει ότι δεν θέλει πολύ διάβασμα (δεν είναι τόσο δύσκολη και απαιτητική όσο εκείνη των πολιτικών μηχανικών).

Απ' ότι έχω δει και σε άλλα σου post, οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν τα περισσότερα δικαιώματα από κάθε άλλο Μηχανικό. Η απορίες μου έχουν ως εξής : στους Πολιτικούς Μηχανικούς κάνετε Γραμμικό όσο οι Τοπογράφοι; Γενικώς, έχετε ευκαιρίες για σχέδιο; Και τι ξέρεις για την αποκατάσταση Τοπογράφων, Πολιτικών και ΗΜΜΥ (για ΑΠΘ μιλάμε πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Απ' ότι έχω δει και σε άλλα σου post, οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν τα περισσότερα δικαιώματα από κάθε άλλο Μηχανικό. Η απορίες μου έχουν ως εξής : στους Πολιτικούς Μηχανικούς κάνετε Γραμμικό όσο οι Τοπογράφοι; Γενικώς, έχετε ευκαιρίες για σχέδιο; Και τι ξέρεις για την αποκατάσταση Τοπογράφων, Πολιτικών και ΗΜΜΥ (για ΑΠΘ μιλάμε πάντα)

Το ότι οι πολιτικοί μηχανικοί έχουν ευρύτερο πεδίο εφραμογών από κάθε άλλο μηχανικό είναι αδιαμφισβήτητο γεγονός και όχι προσωπική μου εκτίμηση. Στους πολιτικούς μηχανικούς έχουμε ένα εξάμηνο τεχνικό σχέδιο (γραμμικό και τοπογραφικό) όπως και οι τοπογράφοι. Επίσης κάνουμε και αρχιτεκτονικό σχεδίου στα μαθήματα Οικοδομική Ι και ΙΙ. Έχουμε ευκαιρίες για σχέδιο όσες και οι τοπογράφοι. Τοπογραφικές μελέτες γίνονταν, γίνονται και θα γίνονται πάντα καθώς έχουν εφατμογές παντού (π.χ. τοπογραφικές, φωτογραμμετρικές αποτυπώσεις, χαράξεις τεχνικών έργων, γεωγραφικά συστήματα πληροφοριών κλπ.). Οι τοπογράφοι βρίσκουν δουλειά. Απλώς μπορούν και οι πολιτικοί μηχανικοί να κάνουν τον τοπογράφο αν θέλουν αλλά δεν είναι τόσοι πολλοί εκείνοι ώστε να πεις ότι οι τοπογράφοι δεν βρίσκουν δουλειά. Η επαγγελματική αποκατάσταση των τοπογράφων είναι πολύ καλή. Οι ΗΜΜΥ από την άλλη αντιμετωπίζουν προβλήματα στην εξεύρεση εργασίας στον τομέα τους καθώς δεν υπάρχουν ινστιτούτα έρευνας των νέων τεχνολογιών στην Ελλάδα ούτε εταιρείες λογισμικού και υλικού. Κατά συνέπεια οι επιλογές δεν είναι πολλές (πάντα στην Ελλάδα) και γι αυτό οι περισσότεροι κάνουν ό,τι μπορούν για να πάνε στο δημόσιο όπου ασχολούνται με δημόσια έργα (π.χ. συστήματα μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας, υποσταθμοί κλπ.). Οι πολιτικοί μηχανικοί αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην εύρεση εργασίας γιατί είναι πολλοί. Παρ' όλα αυτά αν το ψάξουν κάτι θα βρουν καθώς έχουν πολύ ευρύ φάσμα εφαρμογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
. Οι ΗΜΜΥ από την άλλη αντιμετωπίζουν προβλήματα στην εξεύρεση εργασίας στον τομέα τους καθώς δεν υπάρχουν ινστιτούτα έρευνας των νέων τεχνολογιών στην Ελλάδα ούτε εταιρείες λογισμικού και υλικού. Κατά συνέπεια οι επιλογές δεν είναι πολλές (πάντα στην Ελλάδα) και γι αυτό οι περισσότεροι κάνουν ό,τι μπορούν για να πάνε στο δημόσιο όπου ασχολούνται με δημόσια έργα (π.χ. συστήματα μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας, υποσταθμοί κλπ.).

Αυτό ισχύει για όλους τους τομείς των ΗΜΜΥ; Υπολογιστές ας πούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ρε παιδια κανεις για τει τοπογραφιας κανεις ξερει?οτιδηποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Ρε παιδια κανεις για τει τοπογραφιας κανεις ξερει?οτιδηποτε
=ο χαμαλης των τοπογραφων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ballaki

Νεοφερμένος

Ο Ballaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εχει περασει καιρος απο το τελευταιο μηνυμα που δημοσιευτηκε στην στην συζητηση αυτη....αλλα λεω να το επαναφερω..:P
Φετος εδωσα πανελληνιες......βγηκαν τα μορια.....και τωρα ειμαι αναμεσα σε 3 σχολες (Τοπογραφων_ΕΜΠ , Πολιτικων μηχανικων_Πατρας , και Μηχανολογων Μηχανικων_ΕΜΠ)
Γνωριζω καλα οτι οι τοπογραφοι και οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι στο ιδιο τσουβαλι(αυτουσια η εκφρασηοπως αναφερθηκε και πιο πριν στο θεμα) ιδιατερα στην κατευθυνση που θελω να ακολουθησω...Συγκοινωνιολογια..!
Γνωριζω,επισης, οτι η κυρια(ας πουμε) διαφορα μεταξυ των σχολων ειναι οτι οι πολ. μηχ. δινουν ιδιατερη εμφαση στα στατικα(αντισεισμικα κ αλλα..) σε αντιθεση με τους τοπογραφους που δεν ασχολουνται με αυτα αλλα εχουν μια σαφη κλιση προς το περιβαλλον και την προαστια του...
Θα ηθελα την αποψη σας στο τι ειναι προτιμοτερο....τοπογραφος ΕΜΠ ή πολιτκος Πατρας? Η οικογενεια μου υποστηριζει την επιλογη των τοπογραφων..(μαλιστα ο πατερας μου ειναι πολ.μηχ επομενως τον εμπιστευομαι παρα πολυ) αλλα θα ηθελα και την γνωμη καποιων απο εσας που ειτε γνωριζουν ειτε φοιτουν στο τμημα τοπογραφων του ΕΜΠ
Τωρα σε οτι αφορα τους Μηχ. μηχ το ξερω οτι εχουν διαφορετικο αντικειμενο αλλα στο μυαλο μου αποτελει μια πιθανη επιλογη
Αυτο που θα ηθελα βασικα να μαθω ειναι για τους τοπογραφους....(Σε 3 μερες καταθετω μηχανογραφικο και καταλβαινετε..)
Ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
κοιταξε υπαρχουν πλην κ συν κ στα 3 επαγγελματα.εγω ειμαι φοιτητρια τοπογραφος εμπ.οι πολιτικοι εχουν περισσοτερα κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαωματα επειδη η νομο8εσια εχει να αλλαξει απο την εποχη της γιαγιας μου.επομενως τα λεφτα ειναι πολλα.ισως κ το κυρος,μεχρι να τα πιασεις ομως ισως σου βγει ο κωλος γτ βγαινουν περισσοτεροι πολιτικοι απο αυτους που απορροφα η αγορα.μπαινουν βεβαια πιο επιμελεις μα8ητες στη σχολη κ ανεβαζουν το επιπεδο πολυ.δηλ αν μπεις 8α δεις οτι ειναι ολοι πλ αφοσιωμενοι κ 8α ασχολη8εις παρα πολυ.οι τοπογραφοι εχουν λιγοτερα επαγγελμ.διακωματα και η συγκοινωνιολογια σχετιζεται πιο πολυ με τοπογραφους(εχουμε 5οδοποιιες κ οι καλυτεροι συγκοινωνιολογοι ειναι τοπογραφοι).η απορροφηση τους ειναι σχετικα αμεση κ μεγαλη γτ ειναι μονο 2 σχολες στην ελλαδα κ προκηρυσσουν λιγες 8εσεις(στο εμπ ειμαστε δν ειμαστε 90).επισης οσα παιδια ξερω απο τη σχολη μου με γονεις πολιτικους,εγιναν τοπογραφοι μετα απο προτροπη των γονιων τους(αυτο λογικα ειναι καλο)οσο για τους μηχα/γους.αν εισαι κοπελα σκεψου 10φορες πριν τους δηλωσεις γτ 8α εχεις 8εμα με την ευρεση εργασιας.αν εισαι αντρας..και παλι 8α εχεις 8εμα με την εργασια γτ σου τρωνε αρκετα δικαιωματα οι ηλεκτρολογοι..γενικα τα πργμτα ειναι πιο δυσκολα γιαυτους αποτι τους πολιτ.κ τους τοπ. καλη επιτυχια κ διαλεξε με γνωμονα το καλο σου και οχι τη γνωμη του κοσμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evilstts

Νεοφερμένος

Ο evilstts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κάλυμνος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
κοιταξε υπαρχουν πλην κ συν κ στα 3 επαγγελματα.εγω ειμαι φοιτητρια τοπογραφος εμπ.οι πολιτικοι εχουν περισσοτερα κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαωματα επειδη η νομο8εσια εχει να αλλαξει απο την εποχη της γιαγιας μου.επομενως τα λεφτα ειναι πολλα.ισως κ το κυρος,μεχρι να τα πιασεις ομως ισως σου βγει ο κωλος γτ βγαινουν περισσοτεροι πολιτικοι απο αυτους που απορροφα η αγορα.μπαινουν βεβαια πιο επιμελεις μα8ητες στη σχολη κ ανεβαζουν το επιπεδο πολυ.δηλ αν μπεις 8α δεις οτι ειναι ολοι πλ αφοσιωμενοι κ 8α ασχολη8εις παρα πολυ.οι τοπογραφοι εχουν λιγοτερα επαγγελμ.διακωματα και η συγκοινωνιολογια σχετιζεται πιο πολυ με τοπογραφους(εχουμε 5οδοποιιες κ οι καλυτεροι συγκοινωνιολογοι ειναι τοπογραφοι).η απορροφηση τους ειναι σχετικα αμεση κ μεγαλη γτ ειναι μονο 2 σχολες στην ελλαδα κ προκηρυσσουν λιγες 8εσεις(στο εμπ ειμαστε δν ειμαστε 90).επισης οσα παιδια ξερω απο τη σχολη μου με γονεις πολιτικους,εγιναν τοπογραφοι μετα απο προτροπη των γονιων τους(αυτο λογικα ειναι καλο)οσο για τους μηχα/γους.αν εισαι κοπελα σκεψου 10φορες πριν τους δηλωσεις γτ 8α εχεις 8εμα με την ευρεση εργασιας.αν εισαι αντρας..και παλι 8α εχεις 8εμα με την εργασια γτ σου τρωνε αρκετα δικαιωματα οι ηλεκτρολογοι..γενικα τα πργμτα ειναι πιο δυσκολα γιαυτους αποτι τους πολιτ.κ τους τοπ. καλη επιτυχια κ διαλεξε με γνωμονα το καλο σου και οχι τη γνωμη του κοσμου!
foit satm emp τα μαθήματα είναι ενδιαφέροντα στη σχολή και το επίπεδο δυσκολίας τους είναι μεγάλο? Και ποια μαθήματα πρέπει να διαλέξω για να γίνω συγκοινωνιολόγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
κοίτα αυτό θα γίνει στο τέταρτο έτος που θα επιλέξεις εμβάθυνση.είναι 4,συγκοινωνιακά,υδραυλικά,τοπογραφία καθαρή k πολεοδομία(?)το τελευταίο δη είμαι σίγουρη αλλα τα αλλα 3 for sure.o τομέας συγκοινωνιακής τεχνικής περιλαμβάνει υποχρεωτικά μαθήματα : συστήματα μεταφορών,οδοποιίες,σιδηροδρομική,εδαφομηχανική k οικοδομική. τα μαθήματα είναι δύσκολα k εμενα προσωπικά δη m χει τύχει να κόπο μάθημα που το έχω διαβάσει sobara.ti να σου πω αυτό είναι υποκειμενικό.εμενα m φαίνονται k πολύ ενδιαφέροντα επειδή "μαρεσει" αυτό p κάνω k που θα γίνω έχω κάψα άλλος θα σου πει πως είναι χαλια k βαρετά!πάρε πάντως για πιο πολλά το site της satm
https://www.survey.ntua.gr/main/index-g.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Θα προτεινατε σε εναν τελειοφοιτο να ακολουθησει την σχολη αυτη??? Ειμαι αναμεσα σε αυτην και το χημικο αθηνας... Ακουω αποψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpko

Νεοφερμένος

Ο mpko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Καλησπέρα! Φέτος είμαι και υποψήφιος με το 10% και θα ήθελα να σας ρωτήσω για τις σχολές των Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών. Τί ακριβώς κάνει κάποιος απόφοιτος της σχολής αυτής? Τί επαγγελματικές προοπτικές έχει? Υπάρχει δυνατότητα εξειδίκευσης με κάποιο μεταπτυχιακό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agelina_2

Νεοφερμένος

Η Agelina_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας. Θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει στην απόφαση μεταξύ Τοπογράφων ΕΜΠ και Πολιτικών Μηχ Πάτρας. Μένω στην Αθήνα και δυσκολεύομαι στο πώς να τις δηλώσω. Θεωρώ ότι θα ήθελα μάλλον τους Πολιτικούς, αλλά με δελεάζει και το ΕΜΠ στο οποίο όμως λογικά θα πιάσω τους Τοπογράφους αλλά με τίποτε τους Πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αρρωστος21

Νεοφερμένος

Ο αρρωστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας!δεν βιαζομαι μιας και μολις ξεκινησε η χρονια αλλα δεν ξερω ποτε θα ξαναμπω κ αν θα το θυμαμαι οποτε γραφω τωρα..η σχολη τοπογραφων εμπ ειναι μια απο αυτες που θελω.αυτο που θελω να μαθω ειναι ποια ειναι τα μαθηματα(πανω κατω.εχει σχεση με γεωλογια γεωγραφια κ τετοια?)στην σχολη και κυριως ενας αποφοιτος τι δουλεια θα κανει??εχω διαβασει για τα επαγγελματα που μπορει να ασχοληθει αλλα τα λεει λιγο μπερδεμενα!για αυτο οσοι ξερετε πειτε μου με 2 λογια απλα να καταλαβω!για αποκατασταση δεν ρωταω γιατι παντου τα ιδια ειναι περιπου.απλα θελω να ξερω τι κανει ενας τοπογραφος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
η σχολη τοπογραφων εμπ ειναι μια απο αυτες που θελω.αυτο που θελω να μαθω ειναι ποια ειναι τα μαθηματα(πανω κατω.εχει σχεση με γεωλογια γεωγραφια κ τετοια?)στην σχολη και κυριως ενας αποφοιτος τι δουλεια θα κανει??

Πως γίνεται να θέλεις μια σχολή όταν δεν ξέρεις τι θα διδαχθείς πόσο μάλλον το τι θα βγεις απο εκεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αρρωστος21

Νεοφερμένος

Ο αρρωστος21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ψαχνομαι ρε παιδι μου...5 πραγματα τα ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά είναι επείγον. Ξέρω πολύ καλά για τους τοπογράφους μηχανικούς (τι είναι, τι κάνει κτλ..) αλλά έχω μια απορία.
Έχει ζήτηση στην ελλάδα; Στο εξώτερικό έχει ζήτηση;
Σας, παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος γιατί πρέπει μέχρι μεθαύριο να κάνω το μηχανογραφικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σε πολλές χώρες του εξωτερικού δεν υπάρχει πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών αγρονόμου-τοπογράφου μηχανικού αλλά μόνο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών. Ο αγρονόμος-τοπογράφος μπαίνει παντού, σε όλα τα έργα (δομικά, συγκοινωνιακά, υδραυλικά, λιμενικά) όπου απαιτείται αποτύπωση ή χάραξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosmon1994

Νεοφερμένος

Ο giorgosmon1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σε πολλές χώρες του εξωτερικού δεν υπάρχει πρόγραμμα προπτυχιακών σπουδών αγρονόμου-τοπογράφου μηχανικού αλλά μόνο πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών. Ο αγρονόμος-τοπογράφος μπαίνει παντού, σε όλα τα έργα (δομικά, συγκοινωνιακά, υδραυλικά, λιμενικά) όπου απαιτείται αποτύπωση ή χάραξη.

Άρα υπάρχει ζήτηση στο εξωτερικό ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Άρα υπάρχει ζήτηση στο εξωτερικό ή όχι;
Στο εξωτερικο δεν ξερω αλλα στην Ελλαδα μπορεις να ζησεις,ενταξει δεν θα γινεις και πλουσιος, ειναι ωραια σχολη,την δηλωσα και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ;
Ποιες απο τις εργασίες ενός πολιτικού μηχανικού μπορεί να κάνει ένας τοπογράφος μηχανικός ;
Κάτι άκουσα οτι μπορεί να υπογράφει για 2οροφο ή κάτι τέτοιο ;
Στην οικοδομή με λίγα λόγια μπορεί να εργαστεί ο τοπογράφος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top