Τμήματα Φυσικής-Μαθηματικών-Πληροφορικής

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι οτι το μαθηματικο σου ανοιγει δρομους δεν το αμφισβητω, αλλα εγω εννοουσα για ερευνα σε μαθηματικα οτι ειναι δυσκολο και αν καποιος θελει να γινει μαθηματικος και να ασχολειται αποκλειστικα με τα μαθηματικα ειναι σχεδον μονοδρομος να γινει καθηγητης...δε ξερω, κανω λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ναι οτι το μαθηματικο σου ανοιγει δρομους δεν το αμφισβητω, αλλα εγω εννοουσα για ερευνα σε μαθηματικα οτι ειναι δυσκολο και αν καποιος θελει να γινει μαθηματικος και να ασχολειται αποκλειστικα με τα μαθηματικα ειναι σχεδον μονοδρομος να γινει καθηγητης...δε ξερω, κανω λαθος;
και εγω αυτην την εντωπωση εχω... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Πρόσφατα επειδή κι εγώ είμαι αναποφάσιστος επισκέφτηκα το Τμήμα Φυσικής του πανεπιστημίου Αθηνών. Με ενδιαφέρει η φυσική και πήγα εκεί.Με ξενάγησαν φοιτητές, μίλησα και με καθηγητές (οι φοιτητές δεν ήταν από φοιτητικές παρατάξεις, το λέω για να μην του μπει κανενός αυτή η ιδεά). ΚΑι από ό,τι μου είπαν και είδα παιδιά είναι πανδύσκολη.Αν θες να βγεις πρέπει να φτύσεις αίμα.Χωρίς αν χαζολογείς ούτε να βγαίνεις συχνά ούτε να κάθεσαι.Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις αλλά γενικά είναι δύσκολη σχολή με 7,8 χρόνια μέσο όρο αποφοίτησης.
ΣτΟ μαθηματικό που είναι μια γειτόνισσά μου, μου είπε μην τυχόν και πλησιάσεις.Οι πανελλήνιες είναι παιχνιδάκι, μπροστά σε αυτό που αντικρύσε.Το μαθηματικό μέσο όρο αποφοίτησης 7,2 χρόνια.

Γενικά οι σχολές θετικών επιστημών έχουν πολλή δουλειά.Και αν κουραστείτε στις πανελλήνιες 10 φορές σε αυτές θα κουραστείτε 100.
Αυτά δε σας τα λέω για να σας τρομοκρατήσω, αλλά για να σας δώσω να καταλάβετε ό,τι αυτό που λένε οι μαθητές θα δώσω πανελλήνιες και μετά θα κάτσω δεν ισχύει για τέτοιες επιστήμες.Θα δουλέψεις για να τελειώσεις.
Παρ'όλες τις δυσκολίες είναι πολύ ενδιαφέρουσες σχολές, (τρελένομαι για φυσική), αλλά άμα θες να πας θα πρέπει να το θέλεις πολύ!!!! Σου ανοίγονται δρόμοι και το αντικείμενο σπουδών είναι καλό και γενικά είναι τέλεις αυτές οι επιστήμες, αλλά θέλει δουλειά.

Για την πληροφορική, είναι κι αυτή δυσκολούτσικη με γλώσσες προγραμματισμού, λογισμικό κλπ.Ενδιαφέρουσα σχολή με πολλές προοπτικές αλλά προσέξετε!!!!Κάθε πανεπιστήμιο ή πολυτεχνείο δίνει διαφορετικό αντικείμενο σπουδών.Π.χ.Πολυτεχνείο Πάτρας με Πληροφορικής Αθήνας ή με πΛηροφορικής ΑΣΟΕΕ, καθένα έχει διαφορετικές κατευθύνσεις και διαφορετικό αντικείμενο σπουδών καθώς καθεμιά επικεντρώνεται κάπου αλλού.Επίσης να σας πω πως πρέπει να κοιτάξετε τι μαθήματα κάνει κάθε σχολή.Δεν έχει καμιά σχέση αν έχετε σαν χόμπυ τους υπολογιστές.Δηλαδή άμα σας αρέσουν οι υπολογιστές δεν είναι κριτήριο για να πας σε σχολή πληροφορικής.Εϊναι δύσκολη και πρέπει να σ'αρέσουν αυτά που κάνουν.Γιάυτό να κοιτάτε τι μαθήματα γίνονται.ΑΝ σας αρέσουν τα μαθήματα των σχολών αυτών.Δηλαδή έχουν πολλά μαθηματικά κλπ.Αν σας αρέσουν τότε ΟΚ!!!

Επειδή με ενδιέφεραν τέτοιες σχολές το 'χω ψάξει και έχω και τη γειτόνισσα που σας είπα στο μαθηματικό και κάποιους συγγενείς στο πολυτεχνείο στην Πάτρα σχετικά με πληροφορική.(Δεν είμαι ψωνάρα)Το λέω σε περίπτωση που θέλετε κι άλλη ενημέρωση και ευχαρίστως να σας πω οτιδήποτε.Καθώς και για την επίσκεψή μου στο Φυσικό. Άμα θέλετε παραπάνω πληροφορίες πείτε μου!:)Γιατί έχω πηγές και το ΄χω ψάξει αρκετά και είδα πράγματα που ούτε καν είχα σκεφτεί!Σε αυτό στάθηκα τυχερός.Γι'αυτό να επισκεφτείτε κι εσείς τμήματα που σας αρέσουν και να επικοινωνήσετε με τις γραμματείες τους ή με φοιτητές σους ή με καθηγητές τους.Και να επιμείνετε!!!Να το ψάξετε πολύ πρωτού μετανιώσετε.Δείτε προγράμματα σπουδών καθώς και επισκέψεις στα τμήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Τι έχετε να πείτε για τέτοιου είδους σχολές...
Βασικά σκέφτομαι κάποια απ τις 3 αυτές... Αγαπημένη μου βέβαια είναι αυτή της Φυσικής...αν δεν ασχοληθείς με την έρευνα..τότε πολύ απλά γίνεσαι καθηγητής...όσο υπάρχουν πανελλήνιες θα έχει πολύ ψωμί το επάγγελμα....
Η γνώμη σας σχετικά με τέτοιου είδους σχολές που μπορείς να γίνεις και καθηγητής

Δε ξερω αν ισχυει για ολα τα πανεπιστημια μαθηματικων αυτο, αλλα κοιτωντας στο τμημα Μαθηματικων του Cambridge της Αγγλιας ειδα πως μπορεις ν συνδιασεις και τα τρια :P Αν σε ενδιαφερει ριξε μια ματια :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εχει δικιο παιδια ο thanosmylo, πρεπει να πατε να επισκεφτειτε τα τμηματα-μιληστε με καθηγητες και φοιτητες και κοιταξτε το προγραμμα σπουδων καλα.

Οσον αφορα την ερευνα στο μαθηματικο-φυσικο...Στην ελλαδα ελαχιστα χρηματα επενδυονται στην ερευνα, αν καποιος πραγματικα ενδιαφερεται πρεπει να στραφει στο εξωτερικο..δεν αξιζει να φας 4+ χρονια στο μαθηματικο για να ξεκινησεις μετα ουσιωδη( προφανως για την εφαρμοσμενη μιλαμε) ερευνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flying Monarch

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
εγώ μιας και πέρασα πληροφορική σκέφτομαι ότι θα μου άρεζε να ασχοληθώ με software ιατρικών μηχανημάτων (φυσικά στο εξωτερικό) ή με κρυπτογραφήσεις στη ΕΥΠ...ξέρω ξέρω είναι δύσκολα όλα αυτά...αλλά είναι αυτά που θέλω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanie

Νεοφερμένος

Η Fanie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οk, παραδέχομαι ότι το φυσικό είναι δύσκολη σχολή, αλλά αν το αντικείμενο πραγματικά σε ενδιαφέρει, όπως το παιδί που άνοιξε το θέμα, τότε σίγουρα αξίζει τον κόπο!!!
ενδέχεται να απογοητευτείς κάποιες στιγμές, στη διάρκεια των σπουδών σου, γιατί πιθανότατα τα πράγματα δε θα είναι ακριβώς όπως τα περιμένεις, όμως υπάρχουν πράγματα στην ίδια την επιστήμη (πέρα από το πανεπιστήμιο) που σίγουρα θα σε κερδίσουν ή θα συνεχίσουν να σε κερδίζουν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Για μενα φιλε το Μαθηματικο ειναι η καλυτερη επιλογη, ανοιγει το μυαλο και τους οριζοντες σου! Καλη επιλογη ευχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
σεμφε :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top