Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας κι από εμένα!

Φέτος θα δώσω ξανά Πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο. Με ενδιέφερε πάντα ο τομέας της Ιστορίας και του Πολιτισμού. Έχοντας κάνει μια έρευνα σε όλα τα ιστορικά τμήματα είδα ότι το ΙΑΚΑ του Βόλου και το Ιστορικό Αρχαιολογικό Θεσ/νίκης εστιάζουν και στην Λαογραφία/Κοινωνική Ανθρωπολογία (οι κατ'εξοχήν επιστήμες του πολιτισμού). Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για αυτά τα δύο τμήματα; Δυσκολία, εργαστήρια, αναγκαιότητα παρακολούθησης κτλ. Κάποια από αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά αλλά καμία γνώμη δεν πάει χαμένη :)

Αν σε ενδιαφέρει η Κοινωνική Ανθρωπολογία, ρίξε μια ματιά και εδώ https://www.panteion.gr/index.php?p=content&section=26&id=105&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hector de Lotos

Νεοφερμένος

Ο Hector de Lotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν σε ενδιαφέρει η Κοινωνική Ανθρωπολογία, ρίξε μια ματιά και εδώ https://www.panteion.gr/index.php?p=content&section=26&id=105&lang=el

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το έχω δει το τμήμα αλλά δεν δίνει τόση έμφαση στην Ιστορία. Περισσότερη έμφαση δίνει σε κοινωνιολογικές θεωρίες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γεια σας κι από εμένα!

Φέτος θα δώσω ξανά Πανελλήνιες για δεύτερο πτυχίο. Με ενδιέφερε πάντα ο τομέας της Ιστορίας και του Πολιτισμού. Έχοντας κάνει μια έρευνα σε όλα τα ιστορικά τμήματα είδα ότι το ΙΑΚΑ του Βόλου και το Ιστορικό Αρχαιολογικό Θεσ/νίκης εστιάζουν και στην Λαογραφία/Κοινωνική Ανθρωπολογία (οι κατ'εξοχήν επιστήμες του πολιτισμού). Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για αυτά τα δύο τμήματα; Δυσκολία, εργαστήρια, αναγκαιότητα παρακολούθησης κτλ. Κάποια από αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά αλλά καμία γνώμη δεν πάει χαμένη :)

Στο ΙΑΚΑ ειμαι γραμμενος εγω, αλλα δεν εχω παρακολουθησει μαθηματα, οποτε δεν μπορω με σιγουρια να πω τι παιζει, μονο καποιες γενικες πληροφοριες που εχω απο παιδια που σπουδαζουν εκει. Αν εχεις FB να σου στειλω link για την σελιδα των προπτυχιακων στο ΙΑΚΑ, για καποια πιο εξειδικευμενη πληροφορια και για εμπειριες απο πρωτο χερι.

Αν σε ενδιαφερει η Λαογραφια, κοιταξε και το Ιστοριας-Εθνολογιας του ΔΠΘ, που εχει και πλεονεκτημα οτι μπορεις να παρεις και μαθηματα απο το τμημα Φιλολογιας, αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις ως καθηγητης φιλολογος μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hector de Lotos

Νεοφερμένος

Ο Hector de Lotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Στο ΙΑΚΑ ειμαι γραμμενος εγω, αλλα δεν εχω παρακολουθησει μαθηματα, οποτε δεν μπορω με σιγουρια να πω τι παιζει, μονο καποιες γενικες πληροφοριες που εχω απο παιδια που σπουδαζουν εκει. Αν εχεις FB να σου στειλω link για την σελιδα των προπτυχιακων στο ΙΑΚΑ, για καποια πιο εξειδικευμενη πληροφορια και για εμπειριες απο πρωτο χερι.

Αν σε ενδιαφερει η Λαογραφια, κοιταξε και το Ιστοριας-Εθνολογιας του ΔΠΘ, που εχει και πλεονεκτημα οτι μπορεις να παρεις και μαθηματα απο το τμημα Φιλολογιας, αν σε ενδιαφερει να ασχοληθεις ως καθηγητης φιλολογος μετα.

Υπάρχει τέτοια ομάδα στο FB? Θα ήταν πολύ βοηθητική σε ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
γνωρίζετε μεταπτυχιακα βαλκανικης ιστοριας στο εξωτερικο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
υπαρχουν πολλα. τοσο στις μεγαλες δυτικο - ευρωπαικες χωρες, οσο και στις μικροτερες βαλκανικες (δεν ειναι ομως αγγλογωνα στις βαλκανικες χωρες, οπως σε αλλες επιστημες πχ ιατρικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
υπαρχουν πολλα. τοσο στις μεγαλες δυτικο - ευρωπαικες χωρες, οσο και στις μικροτερες βαλκανικες (δεν ειναι ομως αγγλογωνα στις βαλκανικες χωρες, οπως σε αλλες επιστημες πχ ιατρικη)

εχεις υποψιν σου καποιο σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο; παταω balkan history αλλα δεν βρισκω κατι
ευχαριστωω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εχεις υποψιν σου καποιο σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο; παταω balkan history αλλα δεν βρισκω κατι
ευχαριστωω!!


https://www.findamasters.com/
Συνήθως αναφέρονται ως Σπουδές Νοτιοανατολικής Ευρώπης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για καποιον που αμφιταλαντευετε αναμεσα σε μεταπτυχιακο νεοτερης ιστοριας η ιστοριας της τεχνης τι θα προτεινατε;Μου αρεσουν και τα δυο εξισου.Επαγγελματικα ποιο ειναι καλυτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ιστορία της τέχνης σου ανοίγει νέους δρόμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
δηλαδή αν κάποιος μπει ιστορικό αρχαιολογικό και ασχοληθεί με την ιστορία της τέχνης έχει προοπτικές αποκατάστασης ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
δηλαδή αν κάποιος μπει ιστορικό αρχαιολογικό και ασχοληθεί με την ιστορία της τέχνης έχει προοπτικές αποκατάστασης ?

Αυτό είναι σχετικό.
Αλλά το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μπορεί να σε βάλει σε άλλους χώρους πχ. καλλιτεχνικά, ΜΜΕ, πολιτιστικά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
δηλαδή αν κάποιος αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στον Ιστορικό Αρχαιολογικό και τη Φιλολογία , το πρώτο είναι καλύτερη επιλογή ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσωπικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και το μεταπτυχιακό της Κοινωνιολογίας με κατεύθυνση την Κοινωνιολογία της Σύγχρονης Ελλάδας https://www.sociology.panteion.gr/index.php?p=news&section=4&id=244
Κάποιος που έχει διδαχθεί και κατέχει τα ιστορικά γεγονότα της συγκεκριμένης εποχής, καλό είναι να τα δει και από την κοινωνιολογική τους πλευρά.

δηλαδή αν κάποιος αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στον Ιστορικό Αρχαιολογικό και τη Φιλολογία , το πρώτο είναι καλύτερη επιλογή ?

Αυτό είναι πολύ υποκειμενικό. Εγώ πχ αν έπρεπε να επιλέξω μεταξύ των δύο, δεν θα αμφιταλαντευόμουν καθόλου, θα δήλωνα σίγουρα το Ιστορικό-Αρχαιολογικό. Είναι άλλοι που έχουν όνειρο ζωής τη Φιλολογία. Ο,τι αγαπάει η καρδούλα σου θα δηλώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
δηλαδή αν κάποιος αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στον Ιστορικό Αρχαιολογικό και τη Φιλολογία , το πρώτο είναι καλύτερη επιλογή ?
Θα πρεπει να σκεφτεις τι σου αρεσει περισσοτερο.Αν προτιμας την λογοτεχνια και την αναλυση η την γλωσσα της θα επιλεξεις φιλολογικο.Αν σου αρεσει να μελετας τις ιστορικες συνθηκες και τις εικαστικες τεχνες(γλυπτικη κεραμικη αρχιτεκτονικη ζωγραφικη) τοτε δηλωνεις ιστορικο αρχαιολογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Βεβαια και στο φιλολογικο θα κανεις καποια μαθηματα ιστοριας και στο ιστορικο φιλολογιες.Ουσιαστικα ειναι το ιδιο.Τρομερο συστημα ε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έρι

Νεοφερμένος

Η Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
περιπου αυτό σκέφτομαι κι ότι στο τέλος πάλι φιλόλογος βγαίνεις όπου κι αν πας από τα δύο - δυστυχώς - :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
περιπου αυτό σκέφτομαι κι ότι στο τέλος πάλι φιλόλογος βγαίνεις όπου κι αν πας από τα δύο - δυστυχώς - :P

Η διαφορά είναι ότι από τη Φιλολογία βγαίνεις μόνο φιλόλογος ενώ από το Ιστορικό-Αρχαιολογικό βγαίνεις ΚΑΙ φιλόλογος.΄Εχεις λοιπόν περισσότερες εναλλακτικές για επαγγελματική αποκατάσταση και στους καιρούς που ζούμε καλό είναι να το λαμβάνουμε υπόψη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Και εγω σκεφτομουν το Ιστορικο αλλα απ οτι φαινεται πρωτη επιλογη θα ειναι η Φιλολογια :D Παντως και τα δυο τμηματα απ οτι εχω ακουσει ειναι μαγικα! Ισως λιγο παραπανω το Ιστορικο... :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γενικα το τμημα εχει παρει τα πανω του που λεμε τα τελευταια χρονια.Συμφωνα με στατιστικα του υπουργειου ειναι πρωτη επιλογη για το 53% στις πανελλαδικες.Μαλλον η Αμφιπολη επαιξε το ρολο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top