Τι σχολή θα διαλέγατε τώρα;

Θα διαλέγατε άλλη σχολή τώρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 73)
  • Ναι.

    Ψήφοι: 22 30.1%
  • Όχι.

    Ψήφοι: 26 35.6%
  • Δεν ειμαι δεινόσαυρος

    Ψήφοι: 25 34.2%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


To θέμα απευθύνετε στους δεινόσαυρους του forum και αποτελεί βοήθεια ως προς τον επαγγελματικό προσανατολισμό των μικρών. Από πολλοί μικροί αποφασίζουμε τι θα σπουδάσουμε, πολλές φορές διαλέγουμε μια σχολή που δεν ξέρουμε τι βγαίνεις από αυτή; Εσεις που τελειώνετε μια σχολή , ή που τελειώσατε και κάνετε μεταπτυχιακό ή είστε επαγγελματίες πείτε ότι γυρνάτε το χρόνο πίσω; Θα διαλέγατε την ίδια σχοή; αν όχι ποια σχολή θα διαλέγατε; Θα ξαναδίνατε πανελλαδικές να μπείτε σε σχολή με μεγαλύτερη βάση;
___

Εγώ δε θα ξαναέδινα πανελλαδικές γιατί θα φοβόμουνα και τώρα να γυρίζα τον χρόνο δε θα ξαναέδινα. Όμως δε θα διάλεγα νοσηλευτική ΕΚΠΑ αλλά ένα τμήμα φυσικοθεραπείας. Το ειχα σκεφτεί και τότε αλλά λόγω γονέων επειδή το ένα ήταν τει και το αλλο ΑΕΙ και μικρότερη βάσης της φυσικοθεραπείας δε έδωσα.

Αν ξαναέδινε κατατακτήριες θα διάλεγα Οδοντιατρική ή κτηνιατρική αντί για ιατρική (δυστυχώς θεώρησα την εισαγωγή μου σε Οδοντιαρική πιο δύσκολη και φοβήθηκα για μία ακόμη φορά να κάνω αυτό που σκεφτόμουν.

Όποτε βλέπετε εγώ ο δημιουργός του κατσικιού
μετάνιωσα για κάποια πράγματα που έκανα. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μου αρέσει αυτό που έκανα ως τώρα αλλά αν θα γυρνούσα το χρόνο πίσω θα αλλαζα κάποια πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όχι, δεν θα άλλαζα ούτε Πανεπιστήμιο, ούτε επιστήμη. Θα άλλαζα ωστόσο πολλές επιλογές μου οι οποίες δυστυχώς μου στέρησαν πολλά πράγματα. Στη προσπάθεια μου να τα πάρω όλα, δίχως όμως να συμβιβαστώ, δε μπόρεσα να τα διαχειριστώ όλα μαζί.
Αν με ενδιέφερε η έρευνα ειδικότερα και περισσότεροι τομείς, θα μπορούσα να είχα μια λαμπρή καριέρα αλλά...

Φυσικά υπάρχουν πράγματα τα οποία με ευχαριστούν αρκετά περισσότερο, ωστόσο δεν έμελλε για επάγγελμα αλλά για χόμπι, το οποίο τουλάχιστον με καλύπτει.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ούτε εγώ θα άλλαζα!
Βλέποντας και την πορεία μέχρι στιγμής, οι δυσκολίες και οι αλλαγές που έρχονται κατά τη διάρκεια των ετών είναι μάλλον για καλό...Το είδα δηλαδή πολύ έντονα στην επιλογή του θέματος του διδακτορικού, που άλλαξε στην πορεία και πραγματικά ήταν πολύ θετικό.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.


To θέμα απευθύνετε στους δεινόσαυρους του forum και αποτελεί βοήθεια ως προς τον επαγγελματικό προσανατολισμό των μικρών. Από πολλοί μικροί αποφασίζουμε τι θα σπουδάσουμε, πολλές φορές διαλέγουμε μια σχολή που δεν ξέρουμε τι βγαίνεις από αυτή; Εσεις που τελειώνετε μια σχολή , ή που τελειώσατε και κάνετε μεταπτυχιακό ή είστε επαγγελματίες πείτε ότι γυρνάτε το χρόνο πίσω; Θα διαλέγατε την ίδια σχοή; αν όχι ποια σχολή θα διαλέγατε; Θα ξαναδίνατε πανελλαδικές να μπείτε σε σχολή με μεγαλύτερη βάση;
___

Εγώ δε θα ξαναέδινα πανελλαδικές γιατί θα φοβόμουνα και τώρα να γυρίζα τον χρόνο δε θα ξαναέδινα. Όμως δε θα διάλεγα νοσηλευτική ΕΚΠΑ αλλά ένα τμήμα φυσικοθεραπείας. Το ειχα σκεφτεί και τότε αλλά λόγω γονέων επειδή το ένα ήταν τει και το αλλο ΑΕΙ και μικρότερη βάσης της φυσικοθεραπείας δε έδωσα.

Αν ξαναέδινε κατατακτήριες θα διάλεγα Οδοντιατρική ή κτηνιατρική αντί για ιατρική (δυστυχώς θεώρησα την εισαγωγή μου σε Οδοντιαρική πιο δύσκολη και φοβήθηκα για μία ακόμη φορά να κάνω αυτό που σκεφτόμουν.

Όποτε βλέπετε εγώ ο δημιουργός του κατσικιού
μετάνιωσα για κάποια πράγματα που έκανα. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μου αρέσει αυτό που έκανα ως τώρα αλλά αν θα γυρνούσα το χρόνο πίσω θα αλλαζα κάποια πράγματα.
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δε θα διάλεγες ιατρική στις κατατακτήριες; Τι σε κάνει να μετανιώνεις που την επέλεξες;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Όχι, δεν θα άλλαζα ούτε Πανεπιστήμιο, ούτε επιστήμη. Θα άλλαζα ωστόσο πολλές επιλογές μου οι οποίες δυστυχώς μου στέρησαν πολλά πράγματα. Στη προσπάθεια μου να τα πάρω όλα, δίχως όμως να συμβιβαστώ, δε μπόρεσα να τα διαχειριστώ όλα μαζί.
Αν με ενδιέφερε η έρευνα ειδικότερα και περισσότεροι τομείς, θα μπορούσα να είχα μια λαμπρή καριέρα αλλά...

Φυσικά υπάρχουν πράγματα τα οποία με ευχαριστούν αρκετά περισσότερο, ωστόσο δεν έμελλε για επάγγελμα αλλά για χόμπι, το οποίο τουλάχιστον με καλύπτει.

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς "στην προσπάθεια να τα πάρεις όλα δίχως να συμβιβαστείς" ;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που δε θα διάλεγες ιατρική στις κατατακτήριες; Τι σε κάνει να μετανιώνεις που την επέλεξες;

Σκέψου ότι είμαι 32 χρονών και από τα 18 σπουδάζω (από τα 6 μάλλον) - διαβάζω και θα διαβάζω :(..... η ιατρική ειναι μια πολύ μούρικη (μούρη που δεν της αξίζει) σχολή και κατά την γνώμη μου εύκολη (δε καταλαβαίνω όσοι την λένε δύσκολη). Το πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολλά χρόνια.

Τώρα έχω τελειώσει και πληρώνομαι καλά αλλά διαβάζω πάλι για ειδικότητα. Αν είχα διαλέξει οδοντιατρική τώρα θα είχα τελειώσει και θα ανοιγα οδοντιατρείο. Αν είχα τελειώσει κτηνιατρική θα ανοιγα κτηνιατρείο και φυσικοθερπαεία φυσικοθεραπευτήριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Σκέψου ότι είμαι 32 χρονών και από τα 18 σπουδάζω (από τα 6 μάλλον) - διαβάζω και θα διαβάζω :(..... η ιατρική ειναι μια πολύ μούρικη (μούρη που δεν της αξίζει) σχολή και κατά την γνώμη μου εύκολη (δε καταλαβαίνω όσοι την λένε δύσκολη). Το πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολλά χρόνια.

Τώρα έχω τελειώσει και πληρώνομαι καλά αλλά διαβάζω πάλι για ειδικότητα. Αν είχα διαλέξει οδοντιατρική τώρα θα είχα τελειώσει και θα ανοιγα οδοντιατρείο. Αν είχα τελειώσει κτηνιατρική θα ανοιγα κτηνιατρείο και φυσικοθερπαεία φυσικοθεραπευτήριο.
Θεωρείς όμως ότι ένας φυσικοθεραπευτής μπορεί να ανταγωνιστεί έναν γιατρό (κυρίως ορθοπαιδικό) σε γνώσεις; Επίσης, έχει την ικανότητα (όχι το δικαίωμα απ' το κράτος) διάγνωσης; Π.χ. αν αρχίσω να πονάω στο ισχίο ή κάπου αλλού, ως φυσικοθεραπευτής θα μπορέσω να κάνω διάγνωση και θεραπεία από μόνος μου, ή ο φυσικοθεραπευτής περιορίζεται, τόσο σε γνώσεις, όσο και σε δικαίωμα σαν "εντολοδόχος" του γιατρού;
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Θεωρείς όμως ότι ένας φυσικοθεραπευτής μπορεί να ανταγωνιστεί έναν γιατρό (κυρίως ορθοπαιδικό) σε γνώσεις; Επίσης, έχει την ικανότητα (όχι το δικαίωμα απ' το κράτος) διάγνωσης; Π.χ. αν αρχίσω να πονάω στο ισχίο ή κάπου αλλού, ως φυσικοθεραπευτής θα μπορέσω να κάνω διάγνωση και θεραπεία από μόνος μου, ή ο φυσικοθεραπευτής περιορίζεται, τόσο σε γνώσεις, όσο και σε δικαίωμα σαν "εντολοδόχος" του γιατρού;

Ο φυσικοθεραπευτής πολλές φορές μπορεί να έχει περισσότερες γνώσεις από γιατρό ειδικά σε θέματα ανατομίας σκελετου,μυών κλπ.Δικαιωμα για να εξετάσεις δεν ξέρω αν έχεις ωστόσο ότι έχεις τις γνώσεις και μπορείς να βγάλεις κάποια γνωμάτευση αυτό είναι σιγουρο.Ο φυσικοθεραπευτής δεν είναι κατώτερος του γιατρού έχει πολύ δυνατές γνώσεις και σίγουρα δεν είναι εντολοδόχος.Εχω φίλη που σπουδάζει Παδα φυσικοθεραπεία ενώ ήθελε ιατρική.Ειναι παρά πολύ ικανοποιημένη και πλέον δεν τις περνάει καν η ιδέα της ιατρικής και μόλις τελείωσε το πρώτο έτος.Γενικα η φυσιοθεραπεία είναι ότι πιο κοντινό στην ιατρική αν κάποιος χάνει την δεύτερη η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει είναι να πάει στην πρώτη.Για να μην μιλήσω για οικονομικές απολαβές των φυσικοθεραπευτών οι οποίες αρχίζουν και ξεφεύγουν...
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Ο φυσικοθεραπευτής πολλές φορές μπορεί να έχει περισσότερες γνώσεις από γιατρό ειδικά σε θέματα ανατομίας σκελετου,μυών κλπ.Δικαιωμα για να εξετάσεις δεν ξέρω αν έχεις ωστόσο ότι έχεις τις γνώσεις και μπορείς να βγάλεις κάποια γνωμάτευση αυτό είναι σιγουρο.Ο φυσικοθεραπευτής δεν είναι κατώτερος του γιατρού έχει πολύ δυνατές γνώσεις και σίγουρα δεν είναι εντολοδόχος.Εχω φίλη που σπουδάζει Παδα φυσικοθεραπεία ενώ ήθελε ιατρική.Ειναι παρά πολύ ικανοποιημένη και πλέον δεν τις περνάει καν η ιδέα της ιατρικής και μόλις τελείωσε το πρώτο έτος.Γενικα η φυσιοθεραπεία είναι ότι πιο κοντινό στην ιατρική αν κάποιος χάνει την δεύτερη η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει είναι να πάει στην πρώτη.Για να μην μιλήσω για οικονομικές απολαβές των φυσικοθεραπευτών οι οποίες αρχίζουν και ξεφεύγουν...
Μακάρι! Κι εγώ φυσικοθεραπεία στο ΠΑΔΑ πέρασα, ενώ ήθελα ιατρική... Μπορείς να αναλύσεις λίγο αυτό για τις απολαβές; γιατί όλοι μου λένε ότι δε θα έχω καθόλου δουλειά, θα κάθομαι χωρίς πελατεία κ.λπ.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μακάρι! Κι εγώ φυσικοθεραπεία στο ΠΑΔΑ πέρασα, ενώ ήθελα ιατρική... Μπορείς να αναλύσεις λίγο αυτό για τις απολαβές; γιατί όλοι μου λένε ότι δε θα έχω καθόλου δουλειά, θα κάθομαι χωρίς πελατεία κ.λπ.

Αν εξειδικευτείς κάπου που δεν έχουν εξειδικευτεί πολλοί (πχ παιδιά με νευρομυικές παθήσεις κοκ), τότε θα έχεις κόσμο, επίσης αν έχεις διασυνδέσεις με ορθοπαιδικούς, νευρολόγους, παθολόγους, παιδίατρους και κάνεις λίγο marketing πάλι θα έχεις κόσμο. Οταν κάνεις επιχείρηση τα πρώτα χρόνια μπαίνεις μέσα (αυτός είναι ο λόγος που πρέπει να έχεις κεφάλαιο και πολλοί σου λένε ότι δεν έχει λεφτά). Πολλοί κλείνουν ραντεβού παλιού τύπου με τηλέφωνα, χαρτάκια και πάνε στα σπίτια αλλά έτσι δε θα σε εμπιστευτεί ο κόσμος θέλεις μια βιτρίνα να βλέπει, διαφήμιση και μηχανήματα (χρειάζεται να επενδύσεις πάνω σε αυτό).

Τώρα ένας φυσικοθεραπευτής σν δεν έχει δουλειά τότε ποιος έχει (αθλητές, ασθενείς, τραυματισμένοι κοκ)....

επίσης πολλές φορές ο πελάτης θα σου έρθει χρόνια όχι μόνο μια φορά οπότε στόχος στην αρχή είναι να χτίσεις ένα πυρήνα..... Τώρα όσο απομακτυνόμαστε από τα μεγάλα αστικά κέντρα τόσο πιο εύκολο είναι να παει καλά η επιχείρηση γιατί μειώνεται ο ανταγωνισμός, επίσης πρέπει να δείξεις τιμιότητα και υπομονή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Μακάρι! Κι εγώ φυσικοθεραπεία στο ΠΑΔΑ πέρασα, ενώ ήθελα ιατρική... Μπορείς να αναλύσεις λίγο αυτό για τις απολαβές; γιατί όλοι μου λένε ότι δε θα έχω καθόλου δουλειά, θα κάθομαι χωρίς πελατεία κ.λπ.

Αν παρακολουθήσεις τη σχολή και πας με θετικό τρόπο σκέψεις και αφού ήδη σου αρέσει η ιατρική τότε σίγουρα δεν θα χάσεις.Τωρα ως προς τις απολαβές θα σου πω κάτι απλό.Ο θείος μου έπεσε από σκάλα και έσπασε το πόδι του.Μετα το νοσοκομείο που έκατσε για αρκετό διάστημα (ήταν σοβαρο σπάσιμο) πήγε σε φυσικοθεραπευτη για να μπορεί να βρει τα πατήματα του είχε πάθει αγκύλωση.Η επίσκεψη στο φυσικοθεραπευτη ήταν 30 ευρώ την μέρα αν θυμάμαι καλά (μπορεί και παραπάνω αλλά λέω αυτό το ποσό για να είμαι μέσα)και μάντεψε χρειάστηκε να πάει γύρω στις 15 με 20 φορες.Τα μαθηματικά δικά σου.Και σημειωτέον προφανώς δεν θα ήταν ο μοναδικός πελάτης του φυσικοθεραπευτή τη συγκεκριμένη περίοδο.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ, αν είχα να επιλέξω τώρα σχολή θα ξαναεπέλεγα ακριβώς την ίδια (Μαθηματικό Αθήνας) γιατί και επιθυμία μου ήταν και καθ' όλα συνειδητή πρώτη επιλογή. Ίσως να άλλαζε ένα-δύο μαθήματα που παρακολούθησα, αλλά δεν είναι θέμα αυτό που μας απασχολεί.

Βεβαίως, αυτό δε σημαίνει ότι μπαίνοντας στη σχολή είχα εικόνα για το τι μαθηματικά θα συναντήσω. Αντιθέτως, ακόμα θυμάμαι την ψυχρολουσία που έφαγα όταν, ενώ είχα διαβάσει την ύλη του απειροστικού Ι (ονομαστικά) και είπα «Ε, σχεδόν της Γ' λυκείου είναι», είδα τι εστί απειροστικός! Αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Δε θεωρώ ότι μπορεί κανείς να έχει απόλυτη εικόνα της σχολής στην οποία θα μπει, παρά μόνο αν μπει. Σίγουρα μπορεί να αποκτήσει κανείς μια «ιδέα», αλλά άλλο να το ζεις κι άλλο να το ακούς.

Επίσης, είναι αλήθεια ότι δύσκολα θα βρει κανείς κάτι πιο «βολικό» σαν επιλογή από τις «γενικές» σχολές (μαθηματικό, βιολογικό, φυσικό, φιλολογία), μιας και αποκτάς πολύ καλή γνώση υποβάθρου και, στη συνέχεια, μεταπηδάς εύκολα σε συγγενείς κλάδους μέσα από μεταπτυχιακά. Οπότε, και συναισθηματικά και «τεχνοκρατικά», το Μαθηματικό της Αθήνας θα ξαναδιάλεγα.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Το θέμα μου με το Μαθηματικό είναι πως, αν πας καθαρά με γνώμονα τις επαγγελματικές προοπτικές, η δυσκολία του είναι τρομερά δυσανάλογη με ότι εφόδια σου προσφέρει για την αγορά εργασίας. Μαζί με Φυσικό και ΣΕΜΦΕ είναι εύκολα οι πιο δύσκολες σχολές στην Ελλάδα αλλά ούτε ουσιαστικά επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνουν ούτε το πάνω χέρι όσον αφορά skills που ζητούνται στην αγορά.

Τώρα θα μου πεις πως μετά σου ανοίγεται μια πολύ ευρεία γκάμα μεταπτυχιακών, όμως το ίδιο συμβαίνει και με τις σχολές μηχανικών, πληροφορικής, στατιστικής, ψηφιακών συστημάτων κτλ. Σχολές που και είναι πιο εύκολες, και επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνουν, και ικανότητες που είναι σχεδόν άμεσα συσχετισμένες με την αγορά.

Ξαναλέω πως μιλάω για το αν πας με γνώμονα καθαρά τις επαγγελματικές προοπτικές. Αν έχεις τρέλα π.χ με τα μαθηματικά προφανώς και να πας Μαθηματικό.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αντιθέτως, ακόμα θυμάμαι την ψυχρολουσία που έφαγα όταν, ενώ είχα διαβάσει την ύλη του απειροστικού Ι (ονομαστικά) και είπα «Ε, σχεδόν της Γ' λυκείου είναι», είδα τι εστί απειροστικός!
Στη ψυχούλα μου μίλησε αυτό το ποστ, ευχαριστώ. :P

@seferhs2001 η φυσικοθεραπεία έχει επίσης δουλειά γιατί είναι πολύ κλειστό επάγγελμα, σκέψου ότι στην Ελλάδα υπάρχουν μόλις δύο ΑΕΙ φυσικοθεραπείας. Εννοείται να πας στη σχολή σου, έχω φίλη που τελειώνε τώρα και είναι απίστευτα ικανοποιημένη. Αν έχεις απορίες, στείλε μου.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το θέμα μου με το Μαθηματικό είναι πως, αν πας καθαρά με γνώμονα τις επαγγελματικές προοπτικές, η δυσκολία του είναι τρομερά δυσανάλογη με ότι εφόδια σου προσφέρει για την αγορά εργασίας. Μαζί με Φυσικό και ΣΕΜΦΕ είναι εύκολα οι πιο δύσκολες σχολές στην Ελλάδα αλλά ούτε ουσιαστικά επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνουν ούτε το πάνω χέρι όσον αφορά skills που ζητούνται στην αγορά.

Τώρα θα μου πεις πως μετά σου ανοίγεται μια πολύ ευρεία γκάμα μεταπτυχιακών, όμως το ίδιο συμβαίνει και με τις σχολές μηχανικών, πληροφορικής, στατιστικής, ψηφιακών συστημάτων κτλ. Σχολές που και είναι πιο εύκολες, και επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνουν, και ικανότητες που είναι σχεδόν άμεσα συσχετισμένες με την αγορά.

Ξαναλέω πως μιλάω για το αν πας με γνώμονα καθαρά τις επαγγελματικές προοπτικές. Αν έχεις τρέλα π.χ με τα μαθηματικά προφανώς και να πας Μαθηματικό.


Πράγματι, από αυτήν τη σκοπιά, ναι, είναι ο «στραβός» δρόμος για να ανοίξεις τις επιλογές σου σε μεταπτυχιακά. Από την άλλη, αποφοιτώντας, είδα ότι οι σπουδές στα Μαθηματικά (και στη Φυσική), σου δίνουν αυτό που λέμε transferrable skills. Ειδικότερα, αναγκάζεσαι να ανοίξεις λίγο την οπτική σου καθώς και να γίνει πιο ευπροσάρμοστος σε αλλαγές κ.λπ. (βέβαια, από κοινωνικές δεξιότητες και ομαδικότητα, άσ' το καλύτερα),

Αλλά πράγματι, σε θέμα επαγγελματικών δικαιωμάτων και επιλογών, για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται αρκετά είναι μάλλον ο αναίτια δύσκολος δρόμος. Πάντως, αν έχει κανείς το δίλημμα να πάει Μαθηματικοφυσικό ή Πολυτεχνείο, κυρίως γιατί τον ενδιαφέρει να εμβαθύνει και στο υπόβαθρο των γνώσεων που θα πάρει, ίσως να αξίζει να σκεφτεί λίγο πιο σοβαρά και την πρώτη επιλογή (πάντα, βέβαια, ανάλογα με τον άνθρωπο).
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Θα διάλεγα το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στη Πάτρα.

Το ΕΜΠ το θεωρώ overated κάτι που καταλαβαίνει ο καθένας όταν παρακολουθήσει την τελετή αποφοίτησης των αποφοίτων του. Η ντροπή είναι η μόνη λέξη που τη περιγράφει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Θα διάλεγα το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στη Πάτρα.

Το ΕΜΠ το θεωρώ overated κάτι που καταλαβαίνει ο καθένας όταν παρακολουθήσει την τελετή αποφοίτησης των αποφοίτων του. Η ντροπή είναι η μόνη λέξη που τη περιγράφη.
Πώς είναι η τελετή αποφοίτησης;:stunned:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πώς είναι η τελετή αποφοίτησης;:stunned:

Δεν μπορώ να στο περιγράψω. Ντρέπομαι μόνο στη σκέψη.


Σχολή πληροφορικής σκέτο δεν θα διάλεγα γιατί είναι ένα πτυχίο με ελάχιστη αξία. Οι αποφοίτοι στηρίζονται αποκλέιστικά στις γνώσεις τους.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top