Τι περιλαμβάνει το σχέδιο «Αθηνά»

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Σε πόσα χρόνια θα πραγματοποιηθούν όλα αυτά?? Επίσεις όταν συγχωνεύονται δύο τμήματα πιο πρόγραμμα σπουδών θα ακολουθηθεί? του τμήματος που έκανε την απορρόφηση??? ξέρει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ίσως.
Πάντως αυτοί της Κοζάνης έχουν πιάσει το λόττο.
Απο ένα υποανάπτυκτο πολυτεχνείο χωρίς αίθουσες και εξοπλισμό θα μετακομίσουν στο Απθ δεν νομίζω να τους κακοφάνηκε ;)

Για τους φοιτητες δεν λεω μια χαρα τους βολευει να μετακινηθουν στης Θεσσαλονικης.Παρολαυτα τετοιες επαρχιακες πολεις(Κοζανη, Αλεξανδρουπολη κτλ) συντηρουνται απο τους φοιτητες. Οσο αφορα τν ποιοτητα του πολυτεχνιου της Θεσ/νικης σε συγκριση με (Βολου, Κρητης, Ξανθης) δν θα ελεγα οτι διαφερει και πολυ.Εχω τν ξαδερφη μ συγκεκριμενα, που παλευει να τελιωσει τν διπλοματικη και τα μισα οργανα δν λειτουργουν, φουλ ανοργανοτη κτλ. Παντου παρακμη ειναι(σχεδον), στν Ελλαδα βρισκεσαι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Για να υλοποιηθεί το πρόγραμμα δεν πρέπει να κοιτάξουν και τα προγράμματα σπουδών; Υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ σχολών. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Σιγα ρε παππου :P
Εξαρταται που μετραει αυτο.Στο σημερινο παραγωγικο συστημα,ναι θελουν ανθρωπους-μηχανες,χωρις καμια αλλη πνευματικη δραστηριοτητα μονο για να παραγουν.Οταν θα φτασω στην ηλικια σου,μαλλον θα εφαρμοσω την φιλοσοφια μου ''χεστηκα για τα λεφτα''.Αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

Το προβλημα ειναι υπαρκτο,δηλαδη υπαρχουν πολλοι αποφοιτοι,και ελαχιστες θεσεις εργασιας.
Εσυ λες να μειωσουμε τους αποφοιτους,και να συνεχισουμε με μειωμενες θεσεις εργασιας.Τακτικη ποδι ποναει ποδι κοβω.

Εγω λεω να αυξησουμε τις θεσεις εργασιας,και να αφησουμε τους αποφοιτους εκει που ειναι,ή εστω σε περιορισμο εντος λογικων οριων(Οχι και 50,ελεος δηλαδη).Η προσφορα ζητησης γιατι να μεινει αμεταβλητη?Φυσικα δεν συμφερει το κρατος να αυξησει την προσφορα ζητησης,αλλα συμφερει τους πτυχιουχους.Και στον δημοσιο και στον ιδιωτικο.
Τωρα,επισης,σε επιασε ο πονος για τα λεφτα που σου τρωει το κρατος,μεσω των φορων.

Αυτό που λες είναι άλλο θέμα, επειδή θα βγούμε εκτος topic, ενα θα σου πω: Εκεί που είσαι ήμουνα, και εδώ που είμαι θα ρθεις.

+φωνω να αυξήσουμε τις θέσεις εργασίας αλλά δεν υπάρχουν υποδομές για να δημιουργηθούν θέσεις εργασίας. Για παράδειγμα, έχουμε ανύπαρκτη βιομηχανία, που θα χρησιμευσουν οι μηχανικοί; Πουθενά, δε χρειάζεται να μου απαντήσεις.
Τόσους γιατρούς που βγάζουν τα πανεπιστήμια, μόνο αν υπήρχε διαβαλκανικό κέντρο σε κάθε χωριουδάκι θα μπορούσανε όλοι να απασχολούνται. Και ισχύουν αντίστοιχα παραδείγματα για τα υπόλοιπα επαγγέλματα.
Μη περιμένεις αύξηση της προσφοράς ζήτησης στις τωρινές εποχές. Είμαστε οι τελευταίοι στην προσέλκυση επενδύσεων.

Για τους φοιτητες δεν λεω μια χαρα τους βολευει να μετακινηθουν στης Θεσσαλονικης.Παρολαυτα τετοιες επαρχιακες πολεις(Κοζανη, Αλεξανδρουπολη κτλ) συντηρουνται απο τους φοιτητες. Οσο αφορα τν ποιοτητα του πολυτεχνιου της Θεσ/νικης σε συγκριση με (Βολου, Κρητης, Ξανθης) δν θα ελεγα οτι διαφερει και πολυ.Εχω τν ξαδερφη μ συγκεκριμενα, που παλευει να τελιωσει τν διπλοματικη και τα μισα οργανα δν λειτουργουν, φουλ ανοργανοτη κτλ. Παντου παρακμη ειναι(σχεδον), στν Ελλαδα βρισκεσαι....

Απο υποδομές Ξάνθη και ΑΠΘ τα ίδια χάλια είναι. Απο δυσκολίας μαθημάτων στη Ξάνθη μερικά τμήματα είναι πιο δύσκολα.
Αλλά αυτό δεν έχει νόημα. Είχα πει και αλλού ότι το να συγκρίνεις μεταξύ ελληνικών πανεπιστημίων ποιό είναι καλύτερο είναι σαν να συγκρίνεις μεταξύ 2 Κινέζων ποιος την έχει μεγαλύτερη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Για να υλοποιηθεί το πρόγραμμα δεν πρέπει να κοιτάξουν και τα προγράμματα σπουδών; Υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ σχολών. :/:

Θεωρητικα, τα εχουν κοιταξει, και με αυτο το κριτηριο κανουν τις συγχωνευσεις π.χ. Το τμημα Μηχανικων Πληροφορικης & Τηλεπ συγχωνευεται με το τμημα ΗΜΜΥ. Και αφου εχουν πολλους κοινους κλαδους και μαθηματα τα συγχωνευουν(αν και διαφορετικο αντικειμενο το ενα με το αλλο, αλλα σαμπως τους νοιαζει και πολυ). Και ο Θεος βοηθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Θεωρητικα, τα εχουν κοιταξει, και με αυτο το κριτηριο κανουν τις συγχωνευσεις π.χ. Το τμημα Μηχανικων Πληροφορικης & Τηλεπ συγχωνευεται με το τμημα ΗΜΜΥ. Και αφου εχουν πολλους κοινους κλαδους και μαθηματα τα συγχωνευουν(αν και διαφορετικο αντικειμενο το ενα με το αλλο, αλλα σαμπως τους νοιαζει και πολυ). Και ο Θεος βοηθος...

Μηχανικοί Πληροφορικής & Τηλεπ είναι υποσύνολο της επιστήμης του ΗΜΜΥ. Να δούμε που θα χωρέσει όλο το διδακτικό προσωπικό. Στην κατεθυνση τηλεπικοινωνιακού προβλέπω σε κάθε καθηγητή να αντιστοιχεί μισή ώρα την εβδομάδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για να υλοποιηθεί το πρόγραμμα δεν πρέπει να κοιτάξουν και τα προγράμματα σπουδών; Υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ σχολών. :/:
Aν σκεφτεί κανείς ότι το δικό μου τμήμα είναι τμήμα Βαλκανικών σπουδών και μου το κάναν συγχώνευση με το Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών;;
Σύμφωνα με το λίνκ μετονομάζεται και ανήκει σε αυτή τη σχολή.

Εμείς περιμέναμε συγχώνευση με το ΠΑ.ΜΑΚ. βαλκανικών,
αλλά από ότι είδα έχουν συγχωνεύσει και αυτό με το διεθνών και ευρωπαικών σπουδών!!!

Αν πάει έτσι το πρόγραμμα πρέπει να αλλάξει.

Επίσης να σημειώσω ότι εμείς προσωπικά δεν μεταφερόμαστε Θεσσάλονικη από Φλώρινα (τουλάχιστον με τα τώρα δεδομένα),
αλλά αλλάζει η διοίκηση και ανήκει πλέον στο ΠΑ.ΜΑΚ. Δηλαδή ουσιαστικά είμαστε παράρτημα ακόμα.

Τώρα με τα δεδομένα αυτά,πρέπει να αλλάξει και το πρόγραμμα σπουδών μιας και είναι πράγματα εντελώς άκυρα μεταξύ τους,άρα και οι καθηγητές και όλα. :confused:
Με τέτοια λογική όμως εγώ δεν είμαι καν στη σχολή που επέλεξα στο μηχανογραφικό,λολζ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Aν σκεφτεί κανείς ότι το δικό μου τμήμα είναι τμήμα Βαλκανικών σπουδών και μου το κάναν συγχώνευση με το Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών;;
Σύμφωνα με το λίνκ μετονομάζεται και ανήκει σε αυτή τη σχολή.

Εμείς περιμέναμε συγχώνευση με το ΠΑ.ΜΑΚ. βαλκανικών,
αλλά από ότι είδα έχουν συγχωνεύσει και αυτό με το διεθνών και ευρωπαικών σπουδών!!!

Αν πάει έτσι το πρόγραμμα πρέπει να αλλάξει.

Επίσης να σημειώσω ότι εμείς προσωπικά δεν μεταφερόμαστε Θεσσάλονικη από Φλώρινα (τουλάχιστον με τα τώρα δεδομένα),
αλλά αλλάζει η διοίκηση και ανήκει πλέον στο ΠΑ.ΜΑΚ. Δηλαδή ουσιαστικά είμαστε παράρτημα ακόμα.

Τώρα με τα δεδομένα αυτά,πρέπει να αλλάξει και το πρόγραμμα σπουδών μιας και είναι πράγματα εντελώς άκυρα μεταξύ τους,άρα και οι καθηγητές και όλα. :confused:
Με τέτοια λογική όμως εγώ δεν είμαι καν στη σχολή που επέλεξα στο μηχανογραφικό,λολζ.

Αν συγχωνευτήκατε με το Διεθνών και Ευρωπαϊκών, κοίτα μην δεν σας αναγνωρίσουν και τα μαθήματα που κάνατε στο α' εξάμηνο ως ανεξάρτητο -και τελείως διαφορετικό- τμήμα, και πρέπει να περάσετε και αυτά που υπάρχουν στο αντίστοιχο α' εξάμηνο του τμήματος στο ΠαΜακ... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Μηχανικοί Πληροφορικής & Τηλεπ είναι υποσύνολο της επιστήμης του ΗΜΜΥ. Να δούμε που θα χωρέσει όλο το διδακτικό προσωπικό. Στην κατεθυνση τηλεπικοινωνιακού προβλέπω σε κάθε καθηγητή να αντιστοιχεί μισή ώρα την εβδομάδα :P
Σε μια τετοια περιπτωση ολο το διδακτικο προσωπικο θα παει στο ΑΠΘ? Λιγο απιθανο μου φαινεται λογω του πληθους των καθηγητων που θα εχει.Κανονικα πρεπει να διαμεριστουν οι θεσεις αναλογα και με τις αναγκες αλλων παρομοιων τμηματων στην Ελλαδα ?,λεω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Koινως πολλοι καθηγητες θα απολυθουν ρε παιδια, δε γινεται διαφορετικα απ τη στιγμη που θα γινει απορροφηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kabamaru Hayate

Νεοφερμένος

Ο Kabamaru Hayate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ξεχασαν να ιδρυσουν το πανεπιστημιο ''ΑΛΛΗΓΓΕΥΗΣ ΑΠΟΡΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ'':P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
το δικο μου μεταφερεται απο την καρδιτσα στην λαρισα...

κτηνιατρικη πανεπιστημιου θεσσαλιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Που ακριβώς είδατε ότι οι μηχανολογοι και πληροφορικοι της κοζανης θα ενωθούν με τους αντίστοιχους του ΑΠΘ? Εγώ, στο σχέδιο του υπουργείου, βλέπω ότι ναι μεν θα ανήκουν στο ΑΠΘ αλλά θα παραμείνουν στην Κοζάνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pertamaxx

Νεοφερμένος

Ο pertamaxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
''Aύξηση εισακτέων στα ΑΕΙ και μείωση στα ΤΕΙ. Συγκεκριμένα στα ΑΕΙ προσβλέπεται αύξηση στις θετικές επιστήμες, το Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο και τα Οικονομικά και μείωση μόνο στο 1ο επιστημονικό πεδίο (ανθρωπιστικές επιστήμες).''
Άμα μειωθούν οι εισακτέοι θα ανέβουν οι βάσεις?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kabamaru Hayate

Νεοφερμένος

Ο Kabamaru Hayate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ε ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ξερουμε αν παιδια που μπηκαν το 10-11 θα πρεπει να αλλαξουν πολη? πχ απο Θεσσαλονικη (λογιστικη) σε Σερρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
ξερουμε αν παιδια που μπηκαν το 10-11 θα πρεπει να αλλαξουν πολη? πχ απο Θεσσαλονικη (λογιστικη) σε Σερρες?

Θα αλλάξουν αφού το τμήμα θα μεταφερθεί εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Εφαρμοσμενη ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ την μετατρεπουν σε καθαρο οικονομικο τμημα

Μπραβο μαγκες, την καλυτερη επιλογη κανατε :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εφαρμοσμενη ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ την μετατρεπουν σε καθαρο οικονομικο τμημα

Μπραβο μαγκες, την καλυτερη επιλογη κανατε :thumbup:

Του Πα.Μακ; Σοβαρά;; Αυτό είναι fail, θα το πάρουν πίσω. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Του Πα.Μακ; Σοβαρά;; Αυτό είναι fail, θα το πάρουν πίσω. :worry:
Το καλο που τους θελω. Ακομα και τα οικονομικα μαθηματα που εχουμε, τα κανουμε γιατι βασιζονται σε εφαρμογες του υπολογιστη, κοινως ειμαστε κατα 80% τμημα Πληροφορικης. Και πανε να μας κανουν καθαρα οικονομικο

Τουλαχιστον να μας στειλουν στην Πληροφορικη του Απθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top