Τι λειτουργικά προτιμάτε;

Τί λειτουργικά προτιμάτε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 103)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 65 63.1%
  • Ubuntu / xubuntu / lubuntu / edubuntu

    Ψήφοι: 19 18.4%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 15 14.6%
  • Snow Leopard

    Ψήφοι: 4 3.9%
  • LinuxMint/MintDebian

    Ψήφοι: 12 11.7%
  • Lion / Mountain Lion

    Ψήφοι: 7 6.8%
  • Leopard

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Windows 95/98/98 SE/2000/ME

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/linux-based

    Ψήφοι: 16 15.5%
  • Άλλο/FreeBSD-based

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • Άλλο/Microsoft DOS-based

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 6 5.8%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μου θύμισες αυτό που είχα διαβάσει τελευταία

:P

Λοιπόν, Παρακάμπτω την ρητορική ερώτηση και απαντώ:
Διανομές που έχουν καλή υποστήριξη στα Ελληνικά είναι:
Linuxmint
MintDebian
πολύ ωραίος σχεδιασμός και τα δύο τους, σχεδόν πανοοιότυπα οπτικά, αλλά είναι διαφορετικά σχεδιασμένα μέσα.
(Από τα δύο αυτά προτείνω το δεύτερο το οποίο ενηερώνεται και αυτόματα)
Ubuntu έχει γίνει λίγο ναι μεν αλλά αυτή η διανομή, αλλά οκ.
Ubuntu Gnome παράγωγο της αποπάνω διανομής με πολύ όμορφο περιβάλλον εργασίας
OpenSUSE Ωραία Διανομή, αλλά δύσκολο να μπεις στην νοοτροπία της, προτίμησέ την με KDE περιβάλλον.
Fedora Εγώ λέω μπλιάχ, αλλά ξέρεις, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα... :P


Windows 8? Nooooooooooooo

Αν ντε και καλά θέλεις σβίντοουζ βάλε 7.

το παιδι σπουδάζει σε σχολη ασχετη με την πληροφορικη, προφανως θα χρειαστεί να τρέχει προγραμματα απο τρίτους κατασκευαστέ που πιθανότατα δε αναγνωριζουν linuχ περιβαλλον και εσυ του λες Linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Υβριδιο Windows Vista-Snow Leopard
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Ubuntu έχει γίνει λίγο ναι μεν αλλά αυτή η διανομή, αλλά οκ.

γιατί το λες?
OpenSUSE Ωραία Διανομή, αλλά δύσκολο να μπεις στην νοοτροπία της, προτίμησέ την με KDE περιβάλλον.

δε θα την έλεγα ωραία...εξαιρετικά δύσχρηστη, το kde δε λέει και τίποτα κατά τη γνώμη μου...


εγώ έχω dual boot ubuntu και Arch, με το πρώτο είμαι πολύ ικανοποιημένη (συνεννοούμαστε με κάποιο παράξενο μαγικό τρόπο :P), το arch με ζορίζει αλλά που θα πάει...
γενικά όμως τα windows χρειάζονται στο πανεπιστήμιο, δυστυχώς...οπότε όποιος τα αντέχει καλό είναι να τα έχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω εχω Windows 7, σπασμενα φυσικα, τα 7 βγηκαν πολυ καλα και για αυτο επιασαν τοσο στην αγορα, τα 8 θα αργησουν να κυριαρχησουν στην αγορα. Ουσιαστικα τωρα δν βρισκω λογο να αναβαθμισω τον υπολογιστη μου σε 8, το περιβαλλον τους στυλ Windows Phone δν μου αρεσε οταν το δοκιμασα.

Θα ηθελα στον επομενο υπολογιστη που θα παρω να δοκιμασω MacOS αλλα δυσκολο να μαζεψεις 1200+ ευρω. Οταν τα ειχα, εκανα πισω γιατι θα εβγαζε καινουρια μοντελα σε 3 μηνες.

ΥΓ. Μπορει η ερωτηση να αφορα υπολογιστες αλλα οσοι εχετε αγορασει Windows Phone θελω αν μπορειτε να μου λυσετε δυο αποριες 1) Γιατι το διαλεξατε 2) Ειστε ευχαριστημενοι με το λειτουργικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Os X Mavericks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για μένα μια χαρά είναι και τα windows 8 συγκριτικά με τα 7, οκ ίσως να μην έχω δουλέψει πολύ σε 7 αλλά τι σκατά μεταγενέστερο λειτουργικό είναι, πιο βελτιωμένο, πιο ώριμο κλπ. Ούτε εμένα μου αρέσει το metro design αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να το χρησιμοποιήσεις.

Η μαλακία τότε με τα vista είναι πως ήταν βαριά χωρίς λόγο, εκεί που τα xp έτρεχαν σε μισό gb ram αυτά ήθελαν 2. Αυτό στα 8 δεν ισχύει είναι πιστεύω στον ίδιο βαθμό ελαφριά και αποκρίσιμα με τα 7.

Όσον αφορά linux αν σκέφτεσαι να βάλεις ΜΗ βάλεις ubuntu. Απλά μη το κάνεις. Εκτός κι αν θες γενικά να ασχοληθείς και θες να πάρεις μια γεύση. Αλλά σαν διανομή δεν αξίζει μια πια, την έχουν καταστρέψει. Δικές μου προτάσεις είναι mint ή elementary. Και το openSUSE είναι καλό αλλά λόγω τoυ default KDE ίσως σου φανεί λίγω δύσχρηστο στην αρχή.

LMDE καλή διανομή θεωρητικά αλλά δυστηχώς την έχουν ψιλογραμμένη και παίρνει upgrade όποτε το θυμούνται. Αν και εδώ εγώ θα έλεγα βάλε απλά debian εκτός κι αν θες cinnamon διακαώς.

@miro2 γιατί να χρειάζεται win για τη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
@miro2 γιατί να χρειάζεται win για τη σχολή;

πρόγραμμα για verilog, assembly...spice, multisim...όλα τρέχουν μόνο σε windows και δεν ήμουν σε θέση να τα χρησιμοποιήσω...ευτυχώς ήταν ομαδικά τα Project...
επίσης προγράμματα όπως το autocad Που χρειάζονται σε σχολές πολιτικών, τοπογράφων κλπ υπάρχουν για linux?δε γνωρίζω, αλλά αν όχι είναι πρόβλημα...

γενικά ακόμη και σε μας (σχολή πληροφορικής) δεν προτείνουν στους φοιτητές τα αντίστοιχα Opensource...καμία ενημέρωση, τίποτα...η μόνη επαφή είναι τα ubuntu στο υπολογιστικό...οπότε ένας πρωτοετής αναγκαστικά θέλει δε θέλει θα προτιμήσει windows...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
πρόγραμμα για verilog, assembly...spice, multisim...όλα τρέχουν μόνο σε windows και δεν ήμουν σε θέση να τα χρησιμοποιήσω...ευτυχώς ήταν ομαδικά τα Project...
επίσης προγράμματα όπως το autocad Που χρειάζονται σε σχολές πολιτικών, τοπογράφων κλπ υπάρχουν για linux?δε γνωρίζω, αλλά αν όχι είναι πρόβλημα...

για assembly εμείς που χαμε πχ MIPS υπήρχε και έβαλα linux έκδοση του qtspim που ήθελε. Κατά τα άλλα για σχεδιαστικά κλπ πάντα υπάρχουν και opensource εκδόσεις. Τώρα κατά πόσο έχει κάποιος την όρεξη να ασχοληθεί είναι σχετικό

πχ ( 5 δεύτερα google search )

γενικά ακόμη και σε μας (σχολή πληροφορικής) δεν προτείνουν στους φοιτητές τα αντίστοιχα Opensource...καμία ενημέρωση, τίποτα...η μόνη επαφή είναι τα ubuntu στο υπολογιστικό...οπότε ένας πρωτοετής αναγκαστικά θέλει δε θέλει θα προτιμήσει windows...
ε αυτό είναι λίγο βλακεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
για assembly εμείς που χαμε πχ MIPS υπήρχε και έβαλα linux έκδοση του qtspim που ήθελε. Κατά τα άλλα για σχεδιαστικά κλπ πάντα υπάρχουν και opensource open source εκδόσεις. Τώρα κατά πόσο έχει κάποιος την όρεξη να ασχοληθεί είναι σχετικό

πχ ( 5 δεύτερα google search )

όταν είσαι πρώτο έτος κ δεν ξέρεις που παν τα τέσσερα το τελευταίο που έχεις είναι όρεξη και χρόνος να μάθεις κάτι που μόνο εσύ θα χρησιμοποιήσεις:P
πάντως να ξέρεις ότι ναι μεν σχεδόν πάντα θα βρεις κάτι αντίστοιχο, αλλά τις περισσότερες φορές δε θα είναι το ίδιο...κάτι θα του λείπει κ σ αυτό φυσικά δε φταίει το linux...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τα linux ως λειτουργικο ειναι πιο σταθερα και πιο καλα αλλα σε ολους τους αλλους παραγοντες υστερουν κατα πολυ απο τον ανταγωνισμο για αυτο και οσοι εχουν Linux συνηθως μπαινουν dual bοοτ με windows ομως ο μεσος χρηστης δεν εχει καμια όρεξη .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
γιατί το λες?
Γιατί έχει χάσει την ρότα της σαν διανομή και είναι όπου φυσάει ο άνεμος, με τελικό αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται οι χρήστες.
Απάντησε ο φίλος πολύ ωραία:
Όσον αφορά linux αν σκέφτεσαι να βάλεις ΜΗ βάλεις ubuntu. Απλά μη το κάνεις. Εκτός κι αν θες γενικά να ασχοληθείς και θες να πάρεις μια γεύση. Αλλά σαν διανομή δεν αξίζει μια πια, την έχουν καταστρέψει. Δικές μου προτάσεις είναι mint ή elementary.

δε θα την έλεγα ωραία...εξαιρετικά δύσχρηστη, το kde δε λέει και τίποτα κατά τη γνώμη μου...
Τι λές βρε; :P
Ποια άλλη διανομή έχει online κατάλογο repos με δυνατότητα 1click-install ;
Επίσης μη λέμε ό,τι θέλουμε, το KDE από usability σκίζει
Εμένα προσωπικά δεν μου ταιριάζει, αλλά είναι πολύ καλό.

εγώ έχω dual boot ubuntu και Arch, με το πρώτο είμαι πολύ ικανοποιημένη (συνεννοούμαστε με κάποιο παράξενο μαγικό τρόπο :P), το arch με ζορίζει αλλά που θα πάει...
μου τα πρήζουν οι φίλοι μου με το arch και έχω στησει ένα σερβεράκι σπίτι για να κατεβαζω αρχεία, αλλά δεν με ξετρέλανε κιόλας...
γενικά όμως τα windows χρειάζονται στο πανεπιστήμιο, δυστυχώς...οπότε όποιος τα αντέχει καλό είναι να τα έχει...
If Windows is the answer, it must have been a stupid question.

LMDE καλή διανομή θεωρητικά αλλά δυστηχώς την έχουν ψιλογραμμένη και παίρνει upgrade όποτε το θυμούνται. Αν και εδώ εγώ θα έλεγα βάλε απλά debian εκτός κι αν θες cinnamon διακαώς.
όχι debian ρε φίλε, θα κόψει φλέβα το παιδί μέχρι να βρει τα firmwares...

πρόγραμμα για verilog, assembly...spice, multisim...όλα τρέχουν μόνο σε windows και δεν ήμουν σε θέση να τα χρησιμοποιήσω...ευτυχώς ήταν ομαδικά τα Project...
spice? wtf? opensource ειναι το spice. Εγω έγω gEDA για simulation και KiCAD για σχεδιασμό 2D και 3D πλακετών.
επίσης προγράμματα όπως το autocad Που χρειάζονται σε σχολές πολιτικών, τοπογράφων κλπ υπάρχουν για linux?δε γνωρίζω, αλλά αν όχι είναι πρόβλημα...
draftsight!
γενικά ακόμη και σε μας (σχολή πληροφορικής) δεν προτείνουν στους φοιτητές τα αντίστοιχα Opensource...καμία ενημέρωση, τίποτα...η μόνη επαφή είναι τα ubuntu στο υπολογιστικό...οπότε ένας πρωτοετής αναγκαστικά θέλει δε θέλει θα προτιμήσει windows...
1) TO ubuntu
2) Είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό. Και το μεγαλύτερο είναι πως σε συντριπτική πλειοψηφία και οι καθηγητές έχουν μαύρα μεσάνυχτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Φιλε μου, σε εμας σε παραπεμπουν πολυ σε Linux, τους βοηθαει στο να δειδαξουν ορισμενες εννοιες . Καθε σχολη κα τα ικα της.

Θεωρω οτι ως φοιτητες πληροφορικης θα ηταν καλο να πληροφορηθουμαι για αρκετα λειτουργικα. να τα δυμε και να παιξουμε με αυτα!

Στο πλαισιο αυτο θα ηθελα να παρω καποιες αποψεις για τον επομενο σταθμο στον κοσμο του open source. Εχω αρχισει να απογοητευομαι με τα ubuntu και θα ηθελα να βαλω και τριτο λειτουργικο στο pc. Κοιταω για Mint αλλα και υπαρχουν και τα Fedora, Debian ta opoia μου κεντριζουν τη προσοχη χωρις να ξερω τι παιζει απο υποστηριξη.

Ειναι καποιος χρηστης των απαραπανω ωστε να πει μια πιο σταρατη αποψη ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όχι debian ρε φίλε, θα κόψει φλέβα το παιδί μέχρι να βρει τα firmwares...
Όχι δε πρότεινα debian, έχω πει τι προτείνω εγώ για πρώτη επαφή με linux. To debian είτε το πεις debian είτε LMDE είναι λίγο πιο tricky στο configuration ( αλλά όχι και σε επίπεδα gentoo/arch μη τρελαθούμε ).

Στο πλαισιο αυτο θα ηθελα να παρω καποιες αποψεις για τον επομενο σταθμο στον κοσμο του open source. Εχω αρχισει να απογοητευομαι με τα ubuntu και θα ηθελα να βαλω και τριτο λειτουργικο στο pc. Κοιταω για Mint αλλα και υπαρχουν και τα Fedora, Debian ta opoia μου κεντριζουν τη προσοχη χωρις να ξερω τι παιζει απο υποστηριξη.

Ειναι καποιος χρηστης των απαραπανω ωστε να πει μια πιο σταρατη αποψη ;
Αν θες ένα λειτουργικό στο ίδιο επίπεδο φιλικό προς το χρήστη με το ubuntu αλλά πιο σταθερό, αξιόπιστο και γρήγορο προτίμησε mint. Τα άλλα δυο είναι 2 κλικ πιο advanced και εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας. Τώρα αν δε θες απλά ένα production system που να δουλεύει ό,τι και να βάλεις κάτι θα μάθεις άρα χαμένος δε θα βγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γιατί έχει χάσει την ρότα της σαν διανομή και είναι όπου φυσάει ο άνεμος, με τελικό αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται οι χρήστες.
Απάντησε ο φίλος πολύ ωραία:

Γενικά το κακό με το Ubuntu είναι ότι ότι αφού βασίζεται σε εταιρεία και όχι καθαρά στην κοινότητα όπως άλλα distros προσπαθεί-και το κάνει-και αλλάζει σύμφωνα με τα δικά της πιστεύω τα πακέτα...
προσωπικά ήμουν σταθερά στη 10.10 όταν αναγκάστηκα λόγω διακοπής υποστήριξης να κάνω αναβάθμιση...από τότε έχω 12 04 μιας και LTS και όπως είπα είμαι ικανοποιημένη, καμια ταλαιπωρία...

Τι λές βρε; :P
Ποια άλλη διανομή έχει online κατάλογο repos με δυνατότητα 1click-install ;
Επίσης μη λέμε ό,τι θέλουμε, το KDE από usability σκίζει
Εμένα προσωπικά δεν μου ταιριάζει, αλλά είναι πολύ καλό.

σόρυ, δε με βολεύει και αν και δεν ήμουν αρχάρια στο Linux (πόσο μάλλον κάποιος που ψάχνει για πρώτη διανομή) η opensuse με παίδεψε τόσο (όχι με την έννοια που παθιάζεσαι περισσότερο όμως όπως συμβαίνει με το arch) που μόλις την έβαλα ήθελα σχεδόν κατευθείαν να την πετάξω...


να φανταστώ ότι λες και ΤΟ windows
έλα σε παρακαλώ...
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Socrates ... 99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σωκράτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Εδώ και 6 μέρες δουλεύω με τα Windows 8. Νομίζω τα αγάπησα αλλά θα δείξει στην συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
- Linux είναι καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να ψαχτεί.
- Windows η επιλογή που διαλέγει η πλειοψηφία και αρκετοί τα έχουν ταυτοποιήσει με τους υπολογιστές. Έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με το παρελθόν.
- OSX έχει τη δική του λογική και είναι ιδανικό και για τον έμπειρο και για τον νέο χρήστη. Το καλύτερο λειτουργικό που έχω χρησιμοποιήσει.


Για ένα φοιτητή πληροφορική καλό είναι να έχει επαφή και με τα 3 συστήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
- Linux είναι καλή επιλογή για κάποιον που θέλει να ψαχτεί.
- Windows η επιλογή που διαλέγει η πλειοψηφία και αρκετοί τα έχουν ταυτοποιήσει με τους υπολογιστές. Έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με το παρελθόν.
- OSX έχει τη δική του λογική και είναι ιδανικό και για τον έμπειρο και για τον νέο χρήστη. Το καλύτερο λειτουργικό που έχω χρησιμοποιήσει.


Για ένα φοιτητή πληροφορική καλό είναι να έχει επαφή και με τα 3 συστήματα.

τι γνώσεις πιστεύεις ότι μπορεί να προσφέρει στον φοιτητή πληροφορικής η χρήση windows και osx?
ενημερωτικά ρωτάω, καθώς από τη λιγοστή εμπειρία μου μέχρι τώρα το μόνο λειτουργικό που μου έχει μάθει (από προγραμματισμό μέχρι hardware και δίκτυα) είναι το linux...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Όχι δε πρότεινα debian, έχω πει τι προτείνω εγώ για πρώτη επαφή με linux. To debian είτε το πεις debian είτε LMDE είναι λίγο πιο tricky στο configuration ( αλλά όχι και σε επίπεδα gentoo/arch μη τρελαθούμε ).

Αν θες ένα λειτουργικό στο ίδιο επίπεδο φιλικό προς το χρήστη με το ubuntu αλλά πιο σταθερό, αξιόπιστο και γρήγορο προτίμησε mint. Τα άλλα δυο είναι 2 κλικ πιο advanced και εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας. Τώρα αν δε θες απλά ένα production system που να δουλεύει ό,τι και να βάλεις κάτι θα μάθεις άρα χαμένος δε θα βγεις.
Ευχαριστω Βασιλη.

και φιλικοτητα και εκμαθηση καποιων πραγματων = mind οποτε αυτο θα κλεψει το partition μου
ευχαριστω για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
τι γνώσεις πιστεύεις ότι μπορεί να προσφέρει στον φοιτητή πληροφορικής η χρήση windows και osx?
ενημερωτικά ρωτάω, καθώς από τη λιγοστή εμπειρία μου μέχρι τώρα το μόνο λειτουργικό που μου έχει μάθει (από προγραμματισμό μέχρι hardware και δίκτυα) είναι το linux...

Tα windows έχουν ASP.NET και γενικά visual studio για να κάνεις native εφαρμογές σε αυτά. Στο linux θα συμβιβαστείς σποκλειστικά με cross platform λύσεις με μέτριο πιθανόν αποτέλεσμα.

OSX είναι το μοναδικό λειτουργικό που μπορείς να προγραμματίσεις native εφαρμογες για συστήματα της apple που όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει το μερίδιο της από τη πίτα.

Επίσης η εκμάθηση κάποιων open source εργαλείων είναι απαραίτητο. Καλό το ASP.NET και o MSSQL αλλά κοστίζει σε αντίθεση με τα αντίστοιχα εργαλεία PHP, MYSQL.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαθητης 1995

Νεοφερμένος

Ο Μαθητης 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εγω εχω Windows 7, σπασμενα φυσικα, τα 7 βγηκαν πολυ καλα και για αυτο επιασαν τοσο στην αγορα, τα 8 θα αργησουν να κυριαρχησουν στην αγορα. Ουσιαστικα τωρα δν βρισκω λογο να αναβαθμισω τον υπολογιστη μου σε 8, το περιβαλλον τους στυλ Windows Phone δν μου αρεσε οταν το δοκιμασα.

Θα ηθελα στον επομενο υπολογιστη που θα παρω να δοκιμασω MacOS αλλα δυσκολο να μαζεψεις 1200+ ευρω. Οταν τα ειχα, εκανα πισω γιατι θα εβγαζε καινουρια μοντελα σε 3 μηνες.

ΥΓ. Μπορει η ερωτηση να αφορα υπολογιστες αλλα οσοι εχετε αγορασει Windows Phone θελω αν μπορειτε να μου λυσετε δυο αποριες 1) Γιατι το διαλεξατε 2) Ειστε ευχαριστημενοι με το λειτουργικο?

Εγω το διαλεξα γιατι 1)εχεις ενα ενιαιο συστημα smartphone-pc 2)πολυ "ελαφρια" σε σχεση με αλλα λειτουργικα(δεν εχω φαει ακομα λαγκια και το εχω εδω και εξι μηνες) 3)ταιριαζει απολυτα με την εκαστοτε εταιρεια και το hardware της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top