Τι κάνω λάθος;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε αυτήν την ηλικία δεν δημιουργούνται σοβαρές σχέσεις.Αν δώσεις σημασία στα μαθήματα σου θα αποκτήσεις πολλες γνώσεις,αυτό θα σε οδηγήσει σε μια πολύ καλή δουλειά στο μέλλον η οποία θα σου δώσει κύρος.Μολις αποκτήσεις κύρος τότε θα είσαι περιζήτητος.Στην ηλικία των 19,20,21 που δεν έχεις τίποτα ποιος θα σε δει σοβαρά;Κανείς.Αντιθετα αν έχεις πτυχία,μεταπτυχια και μια καλή δουλειά τότε αποκτάς κοινωνική αναγνώριση.Χωρις οικονομική δύναμη-ανεξαρτησία δυστυχώς είσαι ένα τίποτα.
Μη σε τρομάξω αλλά υπάρχει πιθανότητα άτομα που κάνουν σχέση στο σχολείο ή ως φοιτητές να είναι πολλά χρόνια μαζί. Ναι ξέρω αρκετούς και δεν έχουν χωρίσει. Οπότε αυτά τα αόριστα άστα κατά μέρος. Κόσμος παντρεύεται, υποτίθεται μεγάλοι/σοβαροί άνθρωποι, και μετά χωρίζουν τα μαχαιροπίρουνα στο διαζύγιο.
Είναι τρομακτικό να νομίζεις ότι πρέπει να πας σε ηλικία με λεφτά και καριέρα μπας και γυρίσει κάποια να σε κοιτάξει. Δηλαδή όλες οι σχέσεις είναι σκατά πριν τον καλό μισθό; Σε ποιο ουράνιο και τόξο που έλεγε μια ψυχή. Άσε που η "σοβαρή" σχέση δεν είναι προϋπόθεση για να έχει ερωτική ζωή κάποιος άρα όλο αυτό που παρουσιάζεις δεν στέκει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,240 μηνύματα.
Μη σε τρομάξω αλλά υπάρχει πιθανότητα άτομα που κάνουν σχέση στο σχολείο ή ως φοιτητές να είναι πολλά χρόνια μαζί. Ναι ξέρω αρκετούς και δεν έχουν χωρίσει. Οπότε αυτά τα αόριστα άστα κατά μέρος. Κόσμος παντρεύεται, υποτίθεται μεγάλοι/σοβαροί άνθρωποι, και μετά χωρίζουν τα μαχαιροπίρουνα στο διαζύγιο.
Είναι τρομακτικό να νομίζεις ότι πρέπει να πας σε ηλικία με λεφτά και καριέρα μπας και γυρίσει κάποια να σε κοιτάξει. Δηλαδή όλες οι σχέσεις είναι σκατά πριν τον καλό μισθό; Σε ποιο ουράνιο και τόξο που έλεγε μια ψυχή. Άσε που η "σοβαρή" σχέση δεν είναι προϋπόθεση για να έχει ερωτική ζωή κάποιος άρα όλο αυτό που παρουσιάζεις δεν στέκει.


Δυστυχώς οι σχέσεις που λες ότι κρατούν σε αυτή την ηλικία είναι ελάχιστες.Επισης είναι αλήθεια ότι η κοινωνική τάξη παίζει σημαντικό ρόλο στην σημερινή εποχή δεν θα κρίνω εγώ αν είναι θετικό η αρνητικό απλά λέω ότι υπάρχει.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Δυστυχώς οι σχέσεις που λες ότι κρατούν σε αυτή την ηλικία είναι ελάχιστες.Επισης είναι αλήθεια ότι η κοινωνική τάξη παίζει σημαντικό ρόλο στην σημερινή εποχή δεν θα κρίνω εγώ αν είναι θετικό η αρνητικό απλά λέω ότι υπάρχει.

Αφού δεν έχεις καν εμπειρίες, πώς μιλάς με τόση σιγουριά λολ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,240 μηνύματα.
Αφού δεν έχεις καν εμπειρίες, πώς μιλάς με τόση σιγουριά λολ


Τι εννοείς;Τόσα χρόνια στο λύκειο έβλεπα παιδιά να τα φτιάχνουν και σε 2-3 μήνες να μην μιλούν,στο πανεπιστήμιο με παιδιά που μιλάμε τα ίδια έλεγαν και για τα δικά τους σχολεία.Μπορει να υπάρχουν σχέσεις που να κρατήσουν χρόνια σε αυτήν την ηλικία όμως είναι ένα μικρό ποσοστό.Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό είσαι σε μια ηλικία που γνωρίζεις τον εαυτό σου και βλέπεις τι σου αρέσει και το όχι.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δυστυχώς οι σχέσεις που λες ότι κρατούν σε αυτή την ηλικία είναι ελάχιστες.Επισης είναι αλήθεια ότι η κοινωνική τάξη παίζει σημαντικό ρόλο στην σημερινή εποχή δεν θα κρίνω εγώ αν είναι θετικό η αρνητικό απλά λέω ότι υπάρχει.
Επαναλαμβάνω δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο στον μάταιο τούτο κόσμο όπως υπάρχουν άνθρωποι που είναι χρόνια μαζί από μικροί υπάρχουν άλλοι που παντρεύτηκαν συνειδητοποιημένα -λέμε τώρα- και κατέληξαν χωρισμένοι ή με παρατημένα παιδιά. Είτε σε αυτήν την ηλικία είτε σε μεγαλύτερη η ερωτική ζωή δεν πάει απαραίτητα μαζί με σχέση άρα αυτό που λες για το πόσο σοβαρά θα την πάρουν σε αυτή τη φάση της ζωής της είναι ανούσιο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Τι εννοείς;Τόσα χρόνια στο λύκειο έβλεπα παιδιά να τα φτιάχνουν και σε 2-3 μήνες να μην μιλούν,στο πανεπιστήμιο με παιδιά που μιλάμε τα ίδια έλεγαν και για τα δικά τους σχολεία.Μπορει να υπάρχουν σχέσεις που να κρατήσουν χρόνια σε αυτήν την ηλικία όμως είναι ένα μικρό ποσοστό.Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό είσαι σε μια ηλικία που γνωρίζεις τον εαυτό σου και βλέπεις τι σου αρέσει και το όχι.

Είναι θέμα επιλογών Φώτη . Για κάποιον μπορεί κάτι να λειτουργεί ενώ για εσένα όχι .
Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις μια επιλογή λάθος εαν δεν γνωρίζεις ποιος είναι ο απώτερος στόχος του άλλου . Κάποιος λόγου χάρη που αποφασίζει να κάνει παιδί στα 20 και γουστάρει να γίνει γονιός δεν μπορεί να "αγγιχτεί" απο την λογική κάποιου άλλου που πιστεύει οτι έχει ακόμα πράγματα να κάνει ή να μάθει στην ζωή του . Γιατί ο μεν μπορεί να είναι σε φάση που πράγματι πιστεύει οτι είναι up to something ενώ για τον άλλο να μην ισχύει αυτό ούτε κατα διάνοια .

Το σίγουρο είναι οτι ο μόνος τρόπος να ζήσεις καλά την ζωή σου είναι να την αξιοποιείς και να την χαίρεσαι στο μέγιστο ,κάνοντας κάθε φορά τις επιλογές που εσύ θεωρείς καλύτερες . Να ανησυχείς μόνο όταν καταλήγεις να κάνεις πράγματα που θεωρείς ανούσια και βαρετά επειδή απλά κάποιος σε πίεσε να τα κάνεις ή επειδή έπρεπε να τα κάνεις . Ποτέ δεν πρόκειται να μαζέψεις όλο το κύρος ή την εμπειρία του κόσμου,ούτε όλη την γνώση και το χρήμα και φυσικά,αλλά ούτε θα έχεις άπειρο χρόνο διαθέσιμο . Είναι ανθρώπινο να νιώθεις οτι δεν έχεις κατακτήσει τα πάντα σε αυτούς τους τομείς και να θες περισσότερα για να δράσεις,αλλά ποτέ δεν πρόκειται να γίνει αυτό . Πρέπει κάνοντας μικρά αλλά σίγουρα βήματα να εξελίσσεσαι κάθε φορά . Εαν δεν μπορείς να πετύχεις τους στόχους σου με λίγα ,αυτό δεν θα γίνει ούτε με πολλά, να το ξέρεις . Απλά έχε πίστη και μην προσπαθείς να τρέξεις την ζωή σου απο το τέλος στην αρχή, το μόνο που καταφέρνει αυτό είναι συνεχές άγχος και αβεβαιότητα . Ναι μπορείς να κάνεις κάποιες προβλέψεις για το μέλλον ,αλλά είναι εξαιρετικά ποιοτικές , δεν μπορείς να ξέρεις με απόλυτη σιγουριά τι επιφυλάσσει το μέλλον . Το να μην έχεις πτυχίο δεν σημαίνει οτι δεν θα βγάζεις λεφτά ,όπως και το να έχεις πτυχίο δεν εξασφαλίζει οτι θα βγάζεις λεφτά . Καλύτερα να επιδιώκεις τον σεβασμό παρά το κύρος των γύρω σου,έχει πολύ μεγαλύτερη αξία .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πάντα και ειδικά τώρα που βρίσκομαι στην β Λυκείου έχω ως προτεραιότητα τα μαθήματα μου είμαι πολύ καλή μαθήτρια του 18 Τέλος πάντων κ στα μαθήματα που με ενδιαφέρουν έχω ξεκινήσει τη προετοιμασία μου από τώρα βλέπω σχολές της κατεύθυνσης συζητάω με τους καθηγητές μου σχετικά με το Πο ια σχολή έχει επαγγελματική αποκατάσταση . Έχω γνωστικό υπόβαθρο και γενικά όπως είπα κ πριν πάντα αυτή ήταν η βάση κ η κυρία έννοια μου όμως σαν άνθρωπος με προβλημάτισε αυτό κ το έθεσα έδω σαν ζήτημα δε καταλαβαίνω για το έχει γίνει τόσο μεγάλο θέμα η επαγγελματική αποκατάσταση με κύρος ή ότι πρέπει να διαβάσω !!!Το ότι το είπα αυτό δεν σημαίνει ότι δε διαβάζω αντιθέτως τα περισσότερα παιδιά στην ηλικία μ έχουν σχέση η γενικά ασχολούνται με αυτά τα θέματα ενώ εγώ Όχι όποτε τι είναι αυτά που λέτε και Όχι δεν είμαι κλήρονομος κάποιας τεράστιας περιουσίας θέλω να σπουδάσω κ να αποκτήσω μια εργασία που εκτός του ότι θα μ αποφέρει τα προς το ζην θα μου αρέσει κ έχω λάβει τα μέτρα μ για να το εκπληρώσω απλα ρώτησα κάτι άλλο !!!!!
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γεια σου Μαρία :D.Αντιμετώπιζα και εγώ τον ίδιο προβληματισμό με σένα όταν ήμουν γυμνάσιο/αρχές πρώτης λυκείου.Για να καταλάβεις,οι περισσότερες φίλες/συμμαθήτριες μου είχαν φασωθεί/κάνει σεξ προτού καν αρχίσει το λύκειο και εγώ καθόμουν και τις κοιτούσα με απορία σαν τον μπούφο επειδή σκεφτόμουν "τι στο πο@τσο πάει λάθος μαζί μου,μήπως είμαι μπαζολέϊρο;".Το πρόβλημα έγινε εντονότερο όταν ένας συμμαθητής μου με είπε μπαζόλα ευθέως σε ένα πάρτυ μια φίλης μου στη γ'γυμνασίου και γελούσε.Τότε πείστηκα ότι ο λόγος ήταν λόγω άσχημης εμφάνισης,με λίγα λόγια δε βλεπόμουν.Τότε θυμάμαι μου άρεσε και ένα παλικάρι και εξαιτίας αυτού του γεγονότος κόλωσα να του πω ότι τον γουστάρω γιατί το άκυρο το είχα σίγουρο. Μετέπειτα,αρχές πρώτης λυκείου θυμάμαι έναν πολύ έμπειρο συμμαθητή μου να μου λέει "ρε συ Γιώτα είσαι 15 χρονών και ακόμα δεν έχεις δώσει ούτε φιλί;Θα έχεις μεγάλο θέμα με την ερωτική σου ζωή στο μέλλον".Άρχισα,που λες,να νιώθω τρομερή πίεση και άγχος χωρίς λόγο.Ωστόσο,στο μυαλό μου,έπαιζε η ίδια λούπα,είσαι πολύ άσχημη για να βρεις κάποιον.Τέλος πάντων επειδή πολύ φλυαρώ και δεν έχει καν νόημα,μέσα από πολύ ενδοσκόπηση κατάλαβα οτι δεν ήταν η εμφάνιση το πρόβλημα ΑΛΛΑ το ότι δεν το είχα με τις κοινωνικές συναναστροφές αυτού του τομέα,δεν ήμουν εξασκημένη.Να ξέρεις οτι παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο όσο ασήμαντο και αν ακούγεται.Όσο φιλική και να είσαι,αν δε το έχεις εκεί χάνεται το παιχνίδι.Επιπλέον,θα συμφωνήσω με τον Scandal,το σχολείο είναι μια μικρή κοινωνία και αν από την αρχή δεν έχεις δείξει οτι το έχεις σε αυτόν τον τομέα,είναι δύσκολο να το αναιρέσεις(όχι ακατόρθωτο όμως).Εγώ πχ,δε βρήκα καν γκόμενο από το σχολείο.Καθώς τελειώσεις το σχολείο θα δεις ότι τα πράγματα θα γίνουν πολύ πιο εύκολα :D
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γιατί όλοι λένε ότι εινσι πιο εύκολο μετά το σχολείο;;είτε σπουδάσω στην πόλη μ είτε πάω σε άλλη πόλη λέτε να αλλάξει κάτι
Επίσης Όχι δεν είναι θέμα εμφάνισης Αν σκεφτούμε ότι κ οι πιο *άσχημες*αντικειμενικά έχουν..Όχι μπορώ να πω ότι κ το σώμα μ είναι αξιόλογο ξέρετε σύμφωνα με αυτό που τα αγόρια θεωρούν αξιόλογο κ το πρόσωπο μμ . Να πω την αλήθεια με έχουν προσεγγίσει αλλά άτομα αλλά δεν ήταν του γούστου μ δηλαδή τα αγόρια που εινσι έστω λίγο εμφάνισιμα τα φτιάχνουν με τις ντίβες Όχι επειδή είναι όμορφες ή έχουν προσόντα κάποιες είναι φλατ τελείως ... Γτ να μην είμαι κ γω με έναν όμορφο;;;κ μην μου πείτε γτ είπα Όχι σε αυτούς δεν βλεποντουσαν κ εσείς Όχι θα λέγατε
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε αυτήν την ηλικία δεν δημιουργούνται σοβαρές σχέσεις.Αν δώσεις σημασία στα μαθήματα σου θα αποκτήσεις πολλες γνώσεις,αυτό θα σε οδηγήσει σε μια πολύ καλή δουλειά στο μέλλον η οποία θα σου δώσει κύρος.Μολις αποκτήσεις κύρος τότε θα είσαι περιζήτητος.Στην ηλικία των 19,20,21 που δεν έχεις τίποτα ποιος θα σε δει σοβαρά;Κανείς.Αντιθετα αν έχεις πτυχία,μεταπτυχια και μια καλή δουλειά τότε αποκτάς κοινωνική αναγνώριση.Χωρις οικονομική δύναμη-ανεξαρτησία δυστυχώς είσαι ένα τίποτα.


Ρε συ Φώτη πόσο δίκιο έχεις...άρα ένας/μια γιατρός θα βρει κοπέλα-αγόρι για σχέση κοντά στα 30-35 ε;Μέχρι τότε θα την "παίζει;":girl_angel::hmm:Κι αν κάποιος δεν έχει πτυχίο και δε γίνει κοινωνικά αναγνωρισμένος παίζει να πάθει κι αγκύλωση η παλάμη του :P
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με λίγα λόγια ισχύει αυτή η συμβουλή που σου είπε ο φίλος από πάνω, απλα ρίξε τα στάνταρ σου. Και ψεύδεσαι τόσο καιρό που λες οτι δεν σε έχει πλησιάσει κανένας, απλα δεν σε έχει πλησιάσει αυτός που θέλεις. Αυτά είναι και κοινωνικό θέμα, πως γίνεται οι περισσότεροι που ξέρω να είναι μπακουρια αλλά οι περισσότερες εκεί έξω να έχουμε σχέσεις και ταυτόχρονα να είναι αναλογικά πμ περισσότερες στο πληθυσμό;προφανώς οι εμφανίσιμοι έχουν 5-6 ο καθένας. Το θέμα σπυ είναι ψυχολογικό και σαφώς ανταγωνιστικό, προσπαθείς να μοιάσεις σε αυτές τις ντίβες που λες(εντωμεταξύ θυμάμαι αυτές στο σχολείο μέχρι και τα πόμολα είχαν πάρει) αγνοώντας το γεγονός ότι αυτά τα λέγαμε εμείς οι εμφανίσιμοι τς@@λ@κια και παίζαμε στα ζαριά ποιος θα πάρει ποια. Αν θέλεις να καταντήσεις σαν αυτές κάνε το
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί όλοι λένε ότι εινσι πιο εύκολο μετά το σχολείο;;είτε σπουδάσω στην πόλη μ είτε πάω σε άλλη πόλη λέτε να αλλάξει κάτι
Επίσης Όχι δεν είναι θέμα εμφάνισης Αν σκεφτούμε ότι κ οι πιο *άσχημες*αντικειμενικά έχουν..Όχι μπορώ να πω ότι κ το σώμα μ είναι αξιόλογο ξέρετε σύμφωνα με αυτό που τα αγόρια θεωρούν αξιόλογο κ το πρόσωπο μμ . Να πω την αλήθεια με έχουν προσεγγίσει αλλά άτομα αλλά δεν ήταν του γούστου μ δηλαδή τα αγόρια που εινσι έστω λίγο εμφάνισιμα τα φτιάχνουν με τις ντίβες Όχι επειδή είναι όμορφες ή έχουν προσόντα κάποιες είναι φλατ τελείως ... Γτ να μην είμαι κ γω με έναν όμορφο;;;κ μην μου πείτε γτ είπα Όχι σε αυτούς δεν βλεποντουσαν κ εσείς Όχι θα λέγατε


Άρα βρε συ έχεις κατακτήσεις απλά δεν είναι του γούστου σου :P Εγώ πιστεύω πάντως οτι ελκύεις αυτό που "βγάζεις".Αν είσαι ευγενική και προς τα έξω βγαίνει μια ντροπαλότητα,θα σε προσεγγίσει κάποιος που είναι το ίδιο.Επίσης,είναι πιο εύκολο επειδή σαν φοιτήτρια έχεις να γνωρίσεις του κόσμου τα άτομα είτε από τη σχολή σου είτε από άλλα τμήματα.Άρα απευθείας αυξάνονται οι πιθανότητες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,240 μηνύματα.
Ρε συ Φώτη πόσο δίκιο έχεις...άρα ένας/μια γιατρός θα βρει κοπέλα-αγόρι για σχέση κοντά στα 30-35 ε;Μέχρι τότε θα την "παίζει;":girl_angel::hmm:Κι αν κάποιος δεν έχει πτυχίο και δε γίνει κοινωνικά αναγνωρισμένος παίζει να πάθει κι αγκύλωση η παλάμη του :P


Είμαι καθαρά της άποψης ότι όσο περισσότερες γνώσεις έχεις τόσο το καλύτερο.Σε αυτήν την ηλικία δεν πρέπει ένας νέος να βάλει τα προσωπικά πάνω από την μόρφωση/εξέλιξη του.Η ζωή/αγορά εργασίας είναι δύσκολη και θα επιβιώσει ο καλύτερος.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι καθαρά της άποψης ότι όσο περισσότερες γνώσεις έχεις τόσο το καλύτερο.Σε αυτήν την ηλικία δεν πρέπει ένας νέος να βάλει τα προσωπικά πάνω από την μόρφωση/εξέλιξη του.Η ζωή/αγορά εργασίας είναι δύσκολη και θα επιβιώσει ο καλύτερος.

Βεβαίως οι γνώσεις πρέπει να είναι ο υψηλότερος στόχος ενός φοιτητή, αλλά η έννοια της αμερικανιας της λεγόμενης φοιτητικής ζωής έχει καταστρέψει την έννοια του φοιτητή και στην Ελλάδα του 2020 θεωρείται κάτι σαν δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν μειωθούν οι θέσεις στα πανεπιστήμια κατά 90% δεν πρόκειται οι ελλεηνες να εκτιμήσουν τη δωρεάν παιδεία που μας χαρίζεται, σε αλλά κράτη χρωστάνε όλη τους τη ζωή για να σπουδάσουν
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είμαι καθαρά της άποψης ότι όσο περισσότερες γνώσεις έχεις τόσο το καλύτερο.Σε αυτήν την ηλικία δεν πρέπει ένας νέος να βάλει τα προσωπικά πάνω από την μόρφωση/εξέλιξη του.Η ζωή/αγορά εργασίας είναι δύσκολη και θα επιβιώσει ο καλύτερος.


Δε θα διαφωνήσω.Αλλά ποιος είπε οτι δε μπορείς να κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα;Πού "κολλάει" ο εργασιακός τομέας με το οτι η κοπέλα προβληματίζεται περί των σχέσεων;Και έστω όντας κοινωνικά καταξιωμένος και έχοντας πολλά χρήματα έχεις πολλές προσεγγίσεις,πιστεύεις οτι αυτές θα γίνονται επειδή σε γουστάρουν για αυτό που είσαι ή επειδή θα τρώνε τα λεφτά σου ή θα εκμεταλλεύονται το κύρος σου;(χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν έχεις λεφτά θα σε θέλουν σίγουρα για αυτό)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,240 μηνύματα.
Δε θα διαφωνήσω.Αλλά ποιος είπε οτι δε μπορείς να κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα;Πού "κολλάει" ο εργασιακός τομέας με το οτι η κοπέλα προβληματίζεται περί των σχέσεων;Και έστω όντας κοινωνικά καταξιωμένος και έχοντας πολλά χρήματα έχεις πολλές προσεγγίσεις,πιστεύεις οτι αυτές θα γίνονται επειδή σε γουστάρουν για αυτό που είσαι ή επειδή θα τρώνε τα λεφτά σου ή θα εκμεταλλεύονται το κύρος σου;(χωρίς αυτό να σημαίνει πως αν έχεις λεφτά θα σε θέλουν σίγουρα για αυτό)


Συμφωνώ σε αυτά που λες όμως είναι ανάλογα και με το άτομο.Εγω έχω αφοσιωθεί 100% στις σπουδές μου γιατί θέλω να έχω ένα καλό μέλλον,δεν θέλω να αποτύχω κατάλαβες.Ετσι λοιπόν όσο περίεργο και να ακούγεται έχω βάλει τα πάντα στην άκρη για το πανεπιστήμιο και το μέλλον μου.Σκοπος μου είναι να τελειώσω με καλό βαθμό το πανεπιστήμιο ώστε να πάρω συστατικές επιστολές από τους καθηγητές μου και έτσι να έχω όπλα στα χέρια μου για όταν είναι να φύγω στο εξωτερικό.Ετσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω τα πάντα στην άκρη όσο σκληρό και να ακούγεται.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από το να πηγαίνεις καλά σε αυτό που κανείς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,219 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτά που λες όμως είναι ανάλογα και με το άτομο.Εγω έχω αφοσιωθεί 100% στις σπουδές μου γιατί θέλω να έχω ένα καλό μέλλον,δεν θέλω να αποτύχω κατάλαβες.Ετσι λοιπόν όσο περίεργο και να ακούγεται έχω βάλει τα πάντα στην άκρη για το πανεπιστήμιο και το μέλλον μου.Σκοπος μου είναι να τελειώσω με καλό βαθμό το πανεπιστήμιο ώστε να πάρω συστατικές επιστολές από τους καθηγητές μου και έτσι να έχω όπλα στα χέρια μου για όταν είναι να φύγω στο εξωτερικό.Ετσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω τα πάντα στην άκρη όσο σκληρό και να ακούγεται.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από το να πηγαίνεις καλά σε αυτό που κανείς.

https://youtu.be/er5bxZQsX0w?t=583
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτά που λες όμως είναι ανάλογα και με το άτομο.Εγω έχω αφοσιωθεί 100% στις σπουδές μου γιατί θέλω να έχω ένα καλό μέλλον,δεν θέλω να αποτύχω κατάλαβες.Ετσι λοιπόν όσο περίεργο και να ακούγεται έχω βάλει τα πάντα στην άκρη για το πανεπιστήμιο και το μέλλον μου.Σκοπος μου είναι να τελειώσω με καλό βαθμό το πανεπιστήμιο ώστε να πάρω συστατικές επιστολές από τους καθηγητές μου και έτσι να έχω όπλα στα χέρια μου για όταν είναι να φύγω στο εξωτερικό.Ετσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω τα πάντα στην άκρη όσο σκληρό και να ακούγεται.Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από το να πηγαίνεις καλά σε αυτό που κανείς.


Δε θέλω να στο χαλάσω αλλά δε χρειάζεται να γίνεις ασκητής για να σου δώσουν 2-3 καλές συστατικές και να σε συστήσουν σε συνεργάτες τους εκτός Ελλάδας για πρακτική, μεταπτυχιακό ή ό,τι άλλο μπορεί να προκύψει. Βασικά αν πρέπει να "βάλεις τα πάντα στην άκρη" για να βγάλεις μ.ο."άριστα" κάτι κάνεις λάθος στον τρόπο που διαβάζεις.

Κανείς δε λέει ότι δεν πρέπει να έχεις στόχους αλλά καλό θα ήταν να υπάρχει μια ισορροπία σε όλα αλλιώς κάποια στιγμή θα κλατάρεις από το άγχος, ειδικά αν σε μια φάση δεις ότι κάτι δε σου βγαίνει όπως το έχεις προαποφασίσει.

Ίσως θα μπορούσες να βρεις τι σου φταίει πραγματικά τώρα στο περιβάλλον σου και έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν μπορείς να ζήσεις μέχρι να σε κάνουν διευθυντή στη Γερμανία και ότι δεν υπάρχει άλλη διαθέσιμη επιλογή εκεί έξω.
 

katerinakapa89

Νεοφερμένος

Η katerinakapa89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας,
Είμαι Β λυκείου και δεν έχω κάνει ποτέ μου και τίποτα με αγόρι.ούτε φιλί.Γενικά ποτέ μου δεν είχα κατακτήσεις κ ούτε είμαι από τα κορίτσια που κάνουν εντύπωση στα αγόρια.Βγαίνουμε με τις φίλες μου και εμένα δε θα μου μιλήσει ποτέ κανένας.Δεν είμαι αντικοινωνική βγαίνω συχνά μου αρέσει να μιλάω με νέα άτομα κ γενικά να διασκεδάζω,είμαι λίγο ντροπαλή αλλά δε πιστεύω ότι αυτός είναι ο παράγοντας που είμαι τόσο απωθητική!!!Κάνω κινήσεις γενικά αν νου αρέσει κάποιος δεν έχω θέμα ματαια όμως!!Στη γ Γυμνασίου είχα πει σε ένα αγόρι που μου άρεσε πάρα πολύ τι νιώθω κ εκείνος δεν ανταποκρίθηκε φυσικά κ όλοι γελούσαν μαζί μ διότι το είχε διαδοσει παντού...Το πιο περίεργο είναι ότι δε θεωρώ ότι φταίει η εμφάνιση μου σε Αυτό.Δε θα σας κάνω περιγραφή χαχαχα αλλά γενικά μπορώ να πω ότι είμαι εμφάνισιμη αν και κοπέλες που μπορεί να μην εινσι τόσο δυνατές σε αυτό το κομμάτι έχουν τον τρόπο τους να διεκδικούν αυτόν που θέλουν κ να κάνουν τους Άλλους να λιώνουν για εκείνες.Δε ψάχνω τον ιδανικό κ γενικά δεν ψάχνω ούτε θεωρώ ότι το βασικότερο σε αυτήν την ηλικία είναι τα *ερωτικά* αλλά μου κάνει τόσο μεγάλη εντύπωση!Όλες γύρω μου να έχουν αλλάξει 100 αγόρια να μιλάνε μ αλλά τόσα άλλες να έχουν προχωρήσει κ γω νιώθω τόσο μόνη μου μονιμως στα ίδια η ζωή μου έχει καταντήσει βαρετη κ μονότονη χωρίς κανέναν Όχι ότι το νόημα στη ζωή το δίνει ένας σύντροφος αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ χτες πήγαμε σε ένα πάρτι κ όλες μ οι φίλες έκαναν κάτι με κάποιον η χόρευαν η τους πλησίασαν αγόρια κ εγώ τίποτα!Έκανα καιρό υπομονή μέχρι που δε ξέρω νιώθω ότι κάτι έχω κ κανένας δε θα γυρίσει να με κοιτάξει ποτέ!!!Το ξέρω σας κούρασα αλλά η γνώμη σας θα ήταν το λιγότερο βοηθητική!!!Ευχαριστώ
Διαβασα την ιστορια που εγραψες και αυτο που εχω να πω ειναι αρχικα οτι:
1)Σε αυτη την ηλικια δεν εχουν σχεδον καμια σημασια οι σχεσεις επειδη οι περισσοτερες ειναι ιδιαιτερα επιφανειακες.
2)Να φανταστω εχεις ακουσει για την γλωσσα του σωματος. Προσπαθησε να εκπεμπεις αυτοπεποιθηση και να εντυπωσιαζεις αυτον που σε ενδιαφερει χωρις υπερβολες και χωρις να αλλαξεις κατι επανω σου μονο και μονο για αυτον. Δηλαδη ισως να χαμογελας περισσοτερο; Επισης μπορει να φαινεσαι μαζεμενη και για αυτο να μην σε πλησιαζουν. Δειξε οτι εισαι ανετη αλλα μην ξεχνας παντα ο εαυτος σου! Ελπιζω να ηταν χρησιμα αυτα που σου ειπα:)
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top