Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;

Τι θα ψηφίσετε στις επόμενες εθνικές εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 135)
  • Συνασπισμός Ριζοσπαστκής Αριστεράς

    Ψήφοι: 40 29.6%
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 33 24.4%
  • Ελιά - Δημοκρατική Παράταξη

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λαϊκός Σύνδεσμος Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας

    Ψήφοι: 10 7.4%
  • Το Ποτάμι

    Ψήφοι: 14 10.4%
  • Ενιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 5 3.7%
  • Δραχμή

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δημιουργία Ξανά

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 6 4.4%
  • Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 7.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,837 μηνύματα.
Αναγκαστικά έπρεπε να συνεργαστεί γιατί με 149 έδρες δεν κάνεις κυβέρνηση. Και από τις άλλες επιλογές, δηλαδή πασοκ, νδ, ποταμι, χα, προφανως ο Καμμένος ήταν η λύση.

Δεν μου λέει κάτι αυτό, φίλε Γιάννη. Θα μπορούσε στη θέση της ΑΝΕΛ να είναι η Χ.Α.. Εκεί πάλι θα λέγαμε ότι αναγκαστικά συνεργάζεται με τη Χ.Α.; :hmm: Πάμε καλά; Σημασία έχει να γίνουν οι τομές και οι ρήξεις με το σάπιο πελατειακό κράτος του χθες και όχι να συνεχίσουμε την συνύπαρξη με αλλαγή μανδύα...Ο Καμμένος και το επιτελείο του είναι πρώην κάτοικοι της ΝΔ και σε νοοτροπία. Καμία σωτηρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Οταν ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-Χρυσαυγουλα εχουν αποκλειστει για προφανεις λογους αυτοι που μενουν ειναι... ΑΝΕΛ-ΚΚΕ-Ποταμι. Ποταμι αρκετα δυσκολο, ειδικα με τα τελευταια που ελεγε ο Θεοδωρακης. Το ΚΚΕ δεν μπηκε ΚΑΝ στη διαδικασια να συζητησει. Αρχισε τα δικα του περι λαοπλανου ηγετη, μιλησε για ρεφορμιστες και για ατομα που θα συνεργαστουν με το συστημα. Το ΚΚΕ πιστευει πως στεκεται στο υψος των περιστασεων, αλλα αυτο θα το δειξουν τα επομενα χρονια. Μενουν, λοιπον, οι ΑΝΕΛ ενα κομμα που στο θεμα των μνημονιακων πολιτικων συγκλινει αρκετα με το ΣΥΡΙΖΑ, αλλα σε θεματα κοινωνικης χειραφετησης απεχουν ετη φωτος. Ακομα και σε θεμα οικονομικης αναπτυξης εχουν αποκλισεις. Πρεπει ,λοιπον, σε ζωτικης σημασιας θεματα οπως μεταναστευτικο, αντιρατσιστικο, ομοφυλοφιλοι, ΑΟΖ και γενικα τετοια θεματα, να δουμε τι θα γινει. Εκει εξαλλου ειναι που θα κριθει η κυβερνητικη σταθεροτητα.

Την κινηση αυτη του ΣΥΡΙΖΑ δεν την βλεπω με καλο ματι λογω των θεσεων των ΑΝΕΛ πανω σε κοινωνικα θεματα. Δεν νομιζω οτι ο ΣΥΡΙΖΑ μπορει να κανει τοσο μεγαλους συμβιβασμους πανω σε αυτα. Ομως, ο ΣΥΡΙΖΑ ειχε δυο επιλογες. Ή να οδηγηθουμε σε δευτερο γυρο εκλογων ή να συνεργαστει με τους ΑΝΕΛ. Επελεξε το δευτερο. Θα δουμε τι θα γινει. Υπαρχει βεβαια και στον αερα μια αποψη που λεει οτι η συνεργασια ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ ηταν προσυμφωνημενη, που δεν φανταζει και εντελως παραλογη αν σκεφτουμε ποσο γρηγορα εγινε, αλλα και ολη την προεκλογικη πορεια των δυο κομματων.

Επειδη αυτο το λασπολογοι μου εκανε εντυπωση. Το να λεει καποιος πως το ΚΚΕ δεν προκειται να στηριξει μια κυβερνηση με κορμο τον ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι λασπολογια ειναι πραγματικοτητα.
Λασπολογία είναι η ειρωνία ότι έχω βολευτεί και υπάρχω μόνο για να κάνω αντιπολίτευση επειδή αρνούμαι να μπωσε μια κυβέρνηση με εκ διαμέτρου αντίθετη στρατηγική. Είναι προφανές ότι κανένα κόμμα της αντικαπιταλιστικής αριστεράς δεν θα δεχόταν να μπει σε φιλοΕΕ κυβέρνηση, ούτε ηα νταρσυα ουτε τα μλ ουτε κανείς. Αν είναι να συμφωνήσουμε και με την ΕΕ να το κλείσουμε το μαγαζάκι και να πάμε ολοι στον Σύριζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Οι εκλογες τελειωσαν. Ο λαος μιλησε, δειχνοντας την νεα κυβερνηση, αλλα προβαλλοντας παραλληλα την αμορφωσια του και τις ναζιστικες του αποψεις ( βλ. ΧΑ). Μεγαλη εκπληξη ο Βασιλης Λεβεντης, ενας τιμιος πολιτικος που δεν φοβοταν ποτε να πει αυτο που βλεπει και για αυτο περιθωριοποιηθηκε πολυ. Η ωρα της Βουλης ομως πλησιαζει νομιζω.
Πρεπει να συγχαρουμε κατ αρχας την νεα κυβερνηση και να της ευχηθουμε τα καλυτερα! Προσωπικα πιστευω οτι η υπαρξη πολλων εσωκομματικων συνιστωσων, οι οποιες πρακτικα ακομα υφιστανται, και οι φουλ δεξιες πεποιθησεις των ΑΝΕΛ θα προκαλεσουν αναταραξεις σε καυτα πολιτικα ζητηματα. Παροτι θα πονταρα στην μικρη εως μεγαλη αποτυχια της νεας κυβερνησης, λογω ισχυοντος πολιτικου συστηματος, πιθανης ασταθειας και δημιοργιας πολυ μεγαλων προσδοκιων , μη ρεαλιστικων απο τεχνικη αποψη, θα περιμενω να δω τα δειγματα γραφης της και ευχομαι να ειναι πολυ καλα! Βεβαια, θα χρειαστει καποιος χρονος. Μενει η Ιστορια να τους κρινει ! Προχωραμε λοιπον, ολοι μαζι και στηριζουμε την επιλογη που καναμε ως συνολο! Οσον αφορα την ΧΑ, η συνεχης προβολη στην τηλεοραση σε συνδυασμο με την ανοδο του επιπεδου της Παιδειας ειναι το πιο αποτελεσματικο οπλο για να επιστρεψει στο 0,02%... Η πολιτικη πραγματικοτητα αλλαζει και για τα αλλα κομματα, καποιοι θα διαλυθουν , καποιοι θα ανασυνταχθουν και η ζωη συνεχιζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μου λέει κάτι αυτό, φίλε Γιάννη. Θα μπορούσε στη θέση της ΑΝΕΛ να είναι η Χ.Α.. Εκεί πάλι θα λέγαμε ότι αναγκαστικά συνεργάζεται με τη Χ.Α.; :hmm: Πάμε καλά; Σημασία έχει να γίνουν οι τομές και οι ρήξεις με το σάπιο πελατειακό κράτος του χθες και όχι να συνεχίσουμε την συνύπαρξη με αλλαγή μανδύα...Ο Καμμένος και το επιτελείο του είναι πρώην κάτοικοι της ΝΔ και σε νοοτροπία. Καμία σωτηρία...

Θα δούμε το έργο. Μπορεί ο Καμμένος να πήρε το άμυνας για να φάει μίζες, ποιος ξέρει. Πήρε τα δυο πιο "δεξιά" υπουργεία. Προφανώς ολοκληρωτική συνεργασία των δυο παραπάνω κομμάτων δεν μπορεί να υπάρξει. Και όσον αφορά κάποιες άμεσες αλλαγές στην παιδεία που έχει το πρόγραμμα του Τσίπρα, με βρίσκουν αντίθετο. Αλλά τι να κάνουμε? Ο κόσμος κουράστηκε με τα λεφτά που πληρώνει. Χαράτσια, φόροι, ένφια κλπ απλώς απαράδεκτα. Δεν του μένει τίποτα στην άκρη και κάνει οικονομία. Οπότε σε αυτές τις εκλογές προτίμησε να ψηφίσει κάτι που θα θυμίσει λίγο παλιότερες μέρες. Το πρόγραμμα του Τσίπρα δεν το ξέρω, αλλά ξέρω σίγουρα ένα πράγμα. Με Σαμαρά δεν θα γινόταν τίποτα, σε 4 χρόνια ακριβώς την ίδια κατάσταση θα είχαμε, αν όχι χειρότερη. Ο Τσίπρας είναι σαφώς ρίσκο αλλά ποιος ξέρει? Θα φανεί στην συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Λασπολογία είναι η ειρωνία ότι έχω βολευτεί και υπάρχω μόνο για να κάνω αντιπολίτευση επειδή αρνούμαι να μπωσε μια κυβέρνηση με εκ διαμέτρου αντίθετη στρατηγική. Είναι προφανές ότι κανένα κόμμα της αντικαπιταλιστικής αριστεράς δεν θα δεχόταν να μπει σε φιλοΕΕ κυβέρνηση, ούτε ηα νταρσυα ουτε τα μλ ουτε κανείς. Αν είναι να συμφωνήσουμε και με την ΕΕ να το κλείσουμε το μαγαζάκι και να πάμε ολοι στον Σύριζα.

Το '89 ειχες πολιτικη ταυτιση δηλαδη; Μην κοροιδευομαστε. Το ΚΚΕ εχει κανει λαθη τα οποια δεν μπορει να προσπερασει. Μπορεσε να συνεργαστει με τον δεξιο(λιγοτερο απο τον Καμμενο?) Μητσοτακη αλλα τωρα ο ΣΥΡΙΖΑ παρα ειναι σοσιαλδημοκρατικος για να συνεργαστει. Αυτα ειναι αστεια. Δεν ζητησε κανεις απο το ΚΚΕ να γινει αστικο(ως προς την πολιτικη) κομμα, αλλα να κανει προσπαθεια συνεργασιας. Ειτε ηταν ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ ειτε τα ΜΛ ειτε το ΕΕΚ τα ιδια θα ελεγα.
Ειναι η στιγμη να αναλαβουν ολοι τις ευθυνες του. Μακαρι το ΚΚΕ να καταφερει να κανει κυριαρχο το λαο μεσα απο τον αγωνα στους δρομους και στα συνδικατα. Αλλα το κινημα βρισκεται σε υφεση, οποτε οπως ειπε και ενα συντροφος σου Κνιτης: "Αμα παρω τα οπλα ποιος θα ειναι διπλα μου;"... και ειχε απολυτο δικιο.
Τα αντιΕΕ και αντιΝΑΤΟ ειναι σωστα ως προς την κεντρικη θεση. Αλλα ο κοσμος δεν θελει να ξεκινησει απο το μηδεν. Πρεπει να γινει μια σταδιακη μεταβαση μεχρι το τελικο σταδιο. Καλως ή κακως, το πρωτο επιπεδο ειναι ο εξανθρωπισμος του Καπιταλισμου και σταδιακη ρηξη με ολα αυτα που σε δεσμευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Νέος υπουργός παιδείας... Αριστείδης Μπαλτάς.
Καθηγητής ΕΜΠ, πολέμιος του Νόμου Πλαισίου Διαμαντοπούλου.

Να σημειωθεί η πικάντικη λεπτομέρεια: απόφοιτος Κολεγίου Αθηνών.

Χωρίς να θέλω να το προδικάσω -καθώς δεν έχω καμία προκατάληψη απέναντι στα... κολεγιοπαιδα, και μια χαρά μπορεί να ναι ο άνθρωπος - ποιος μας έχει μουτζώσει ρε παιδιά και δε μπορεί μια φορά να αποκτήσει διοικητική θεση στον τομέα της παιδείας ένα άτομο που έχει μπει σε τάξη ελληνικου δημόσιου σχολείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι δε θέλεις να προδικάσεις αλλά το προδικάζεις. Θέλεις να μιλήσουμε για πικάντικες λεπτομέρειες; Για πήγαινε ρώτα κάνένα μέλλοντα συμφοιτητή τι παίζει και πώς μεγάλωσε. Δε συνειδητοποιούμε σε τι ταξική κοινωνία ζούμε, μέχρι να ανοίξουν λίγο οι ορίζοντές μας. Κι εγώ όταν πήγαινα λύκειο νόμιζα λανθασμένα πως και στο πανεπιστήμιο θα γνωρίσω τον ίδιο κόσμο. Μέχρι που είδα πρωτοετείς να σκάνε μύτη στη σχολή με τη καινούργια τους BMW.

Ας μάθουμε να θαυμάζουμε τις πολιτικές του καθενός και δη όταν δεν προκύπτουν από το ατομικό ταξικό συμφέρον. Προσωπικά από τα 10 άτομα που γνώρισα όταν μπήκα στη σχολή μου μόνο ο ένας δραστηριοποιούνταν για πολιτικές ενέργειες, απεργίες εκδηλώσεις κλπ και ενδιαφερόταν. Το ιδιωτικό επώνυμο σχολείο που είχε βγάλει δεν τον εμπόδισε σε αυτό. Κι έβλεπα κι απ την άλλη κάτι άλλα "λαϊκά" παιδιά να ναι όλη μέρα με το καφέ στο χέρι, και ΣΚ καραμέλα και Α και ΟΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ο νόμος Διαμαντοπούλου μια χαρά ήταν.
Θα καταργούνταν επιτέλους το πανεπιστημιακό άσυλο, που στην εποχή μας μόνο προβλήματα δημιουργεί (παράνομες διακινήσεις, καταστροφή δημόσιας περιουσίας, κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Δεν το προδικαζω καθόλου, κάνεις λάθος, εγώ επιζητώ μια γνήσια αριστερή κυβέρνηση και το εν λόγω άτομο έχει πράγματι ταχθεί ως πολιτικός και ως καθηγητής κατά των μέτρων των προηγούμενων κυβερνήσεων σε σχέση με την παιδεία, και έχει φοιτήσει (και διδάξει ) σε ελληνικό δημόσιο πανεπιστήμιο, δε το αμφισβητεί κανείς αυτό. Να πω πως δεν τον ξέρω κι απο χτες.
Όμως έχοντας στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον κατεξοχήν εκπαιδευτικούς, εχω διαπιστωσει πως κατέχουν καίριες θέσεις άτομα που δεν εχουν βιώσει την πραγματικότητα του ελληνικού σχολείου. Μιλάμε για προϊσταμενους, συμβούλους, περιφερειακούς διευθυντές... υπουργούς. Ομολογώ πως ενιωσα μια κάποια έκπληξη βλέποντας την ιδιότητα "απόφοιτος κολεγίου Αθηνών" στο βιογραφικό του, ήταν κάτι που δεν περίμενα. Δεν το κατακρινω σε καμία περίπτωση, αλλά το χω καημό ρε φίλε να δω έναν άνθρωπο που έχει δει το χάλι του ελληνικού σχολείου σε όλο του το μεγαλείο, να έχει διοικητική θέση και λόγο για την παιδεία.
Ωστόσο δε καταλαβαίνω την ενόχληση σου, είναι ένα γεγονός και δε βλέπω λόγο να το αποκρυψουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Νέος υπουργός παιδείας... Αριστείδης Μπαλτάς.
Καθηγητής ΕΜΠ, πολέμιος του Νόμου Πλαισίου Διαμαντοπούλου.

Να σημειωθεί η πικάντικη λεπτομέρεια: απόφοιτος Κολεγίου Αθηνών.

Χωρίς να θέλω να το προδικάσω -καθώς δεν έχω καμία προκατάληψη απέναντι στα... κολεγιοπαιδα, και μια χαρά μπορεί να ναι ο άνθρωπος - ποιος μας έχει μουτζώσει ρε παιδιά και δε μπορεί μια φορά να αποκτήσει διοικητική θεση στον τομέα της παιδείας ένα άτομο που έχει μπει σε τάξη ελληνικου δημόσιου σχολείου;

Που τοειδες αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Ο νόμος Διαμαντοπούλου μια χαρά ήταν.
Θα καταργούνταν επιτέλους το πανεπιστημιακό άσυλο, που στην εποχή μας μόνο προβλήματα δημιουργεί (παράνομες διακινήσεις, καταστροφή δημόσιας περιουσίας, κλπ).
Φίλε όπου ακούς αξιολόγηση... ανθρώπινο κρέας μυρίζει.
Μη κοιτάς τώρα που πάνε να το παρουσιάσουν ως επικρατηση της νομιμότητας έναντι της παρανομίας.
Για να μη μιλήσω για το ν+2 ... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,837 μηνύματα.
Νέος υπουργός παιδείας... Αριστείδης Μπαλτάς.
Καθηγητής ΕΜΠ, πολέμιος του Νόμου Πλαισίου Διαμαντοπούλου.

Να σημειωθεί η πικάντικη λεπτομέρεια: απόφοιτος Κολεγίου Αθηνών.

Χωρίς να θέλω να το προδικάσω -καθώς δεν έχω καμία προκατάληψη απέναντι στα... κολεγιοπαιδα, και μια χαρά μπορεί να ναι ο άνθρωπος - ποιος μας έχει μουτζώσει ρε παιδιά και δε μπορεί μια φορά να αποκτήσει διοικητική θεση στον τομέα της παιδείας ένα άτομο που έχει μπει σε τάξη ελληνικου δημόσιου σχολείου;

Θα έλεγα ...αυτός: :P



Πάντως ο κ.Μπαλτάς είναι αρκετά μορφωμένος και κοινωνικά μορφωμένος επειδή ως Ομότιμος καθηγητής και αριστεριστής ξέρει από μέσα τα προβλήματα της παιδείας. Το πρόβλημα δεν είναι ο Υπουργός. Μέσα σε μια 20ετία, με πολιτική σταθερότητα έχουμε αλλάξει τους εξής Υπουργούς:

- Γεωργάκης Παπανδρέου
- Γεράσιμος Αρσένης
- Πέτρος Ευθυμίου
- Μαριέττα Γιαννάκου
- Ευρυπίδης Στυλιανίδης
- Άρης Σπηλιοτώπουλος
- Άννα Διαμαντοπούλου
- Γιώργος Μπαμπινιώτης
- Κώστας Αρβανιτόπουλος
- Ανδρέας Λοβέρδος

αυτό λέει πολλά. Θα ήθελα να ξέρω τι έργο άφησε ο καθένας. Τι πρόλαβε να κάνει. Αλλά ως γνωστό το πρόβλημα στη χώρα μας είναι τα συμφέροντα που "ξηλώνουν" Υπουργούς Παιδείας. Γι' αυτό μην εστιάζεις στο πρόσωπο, αλλά σε όσους "αυτοκτονούν" πολιτικά Υπουργούς Παιδείας. Πες μου μια σοβαρή χώρα που συμβαίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Kαι μαλιστα οι περισσοτεροι της λιστας ειναι καθηγητες πανεπιστημιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Θα έλεγα ...αυτός: :P



Πάντως ο κ.Μπαλτάς είναι αρκετά μορφωμένος και κοινωνικά μορφωμένος επειδή ως Ομότιμος καθηγητής και αριστεριστής ξέρει από μέσα τα προβλήματα της παιδείας. Το πρόβλημα δεν είναι ο Υπουργός. Μέσα σε μια 20ετία, με πολιτική σταθερότητα έχουμε αλλάξει τους εξής Υπουργούς:

- Γεωργάκης Παπανδρέου
- Γεράσιμος Αρσένης
- Πέτρος Ευθυμίου
- Μαριέττα Γιαννάκου
- Ευρυπίδης Στυλιανίδης
- Άρης Σπηλιοτώπουλος
- Άννα Διαμαντοπούλου
- Γιώργος Μπαμπινιώτης
- Κώστας Αρβανιτόπουλος
- Ανδρέας Λοβέρδος

αυτό λέει πολλά. Θα ήθελα να ξέρω τι έργο άφησε ο καθένας. Τι πρόλαβε να κάνει. Αλλά ως γνωστό το πρόβλημα στη χώρα μας είναι τα συμφέροντα που "ξηλώνουν" Υπουργούς Παιδείας. Γι' αυτό μην εστιάζεις στο πρόσωπο, αλλά σε όσους "αυτοκτονούν" πολιτικά Υπουργούς Παιδείας. Πες μου μια σοβαρή χώρα που συμβαίνει αυτό.

Έτσι εξηγείται. :P
Δεν εστιάζω στο κύριο Μπαλτά ούτε στη θέση του υπουργού αλλά όπως είπα... το χω καημό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,837 μηνύματα.
Έτσι εξηγείται. :P
Δεν εστιάζω στο κύριο Μπαλτά ούτε στη θέση του υπουργού αλλά όπως είπα... το χω καημό!

Μου φαίνεται ότι ζεις λίγο στον ρομαντικό-εφηβικό κόσμο σου (πριν από την φοιτητική σου ζωάρα). :P Θα σου πω το εξής. Για ποιο λόγο να βάλουν σε τάξη το δημόσιο σχολείο; Ποιο το όφελος γι' αυτούς (αν όχι προσωπικά, τουλάχιστον πολιτικά); Νομίζω έχεις δει το εργάκι πως παίζεται. Στο αλαλούμ διοικούνται καλύτερα οι μάζες, επειδή τότε κανείς δεν σκέφτεται. Η παιδεία, η σωστή παιδεία, δημιουργεί σκέψη και κρίση κάτι που είναι ενάντια στην πολιτική του καφενείου, που έχουμε. Διαβάζοντας ένα άρθρο από το BBC, διαπίστωσαν ότι στην Ελλάδα έχουμε αποικιοκρατικό καθεστώς με τη συχνή παρέμβαση των Ισχυρών Δυνάμεων κυρίως της Ευρώπης, στα εσωτερικά της χώρας, όχι για το καλό των Ελλήνων αλλά για το πολιτικό και οικονομικό όφελος τους. Αυτές ρυθμίζουν τις κυβερνήσεις που έχουμε αλλά και τις μεταρρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν (αν γίνουν ποτέ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο νόμος Διαμαντοπούλου μια χαρά ήταν.
Θα καταργούνταν επιτέλους το πανεπιστημιακό άσυλο, που στην εποχή μας μόνο προβλήματα δημιουργεί (παράνομες διακινήσεις, καταστροφή δημόσιας περιουσίας, κλπ).

Ναι είδαμε και που καταργήθηκε το άσυλο τι απ' όλα αυτά που ευαγγελίζονταν έγινε. Έφυγαν τα πρεζόνια από τα πανεπιστήμια; Σταμάτησαν οι λεηλασίες; Πριν ένα μήνα ανήμερα Χριστουγέννων άνοιξαν τμήματα του ΕΚΠΑ και κατέστρεψαν ή έκλεψαν εξοπλισμό 100άδων χιλλιάδων ευρώ. Είδες να ανοίγει μυτη;

Και το άσυλο είναι το λιγότερο σε αυτόν τον νόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.
Μεγαλη εκπληξη ο Βασιλης Λεβεντης, ενας τιμιος πολιτικος που δεν φοβοταν ποτε να πει αυτο που βλεπει και για αυτο περιθωριοποιηθηκε πολυ. Η ωρα της Βουλης ομως πλησιαζει νομιζω.
Ένα επίσης πρόβλημα είναι πως πολλοί που ήθελαν να τον ψηφίσουν είχαν το σκεπτικό "ε αφού δε θα μπει, ας δώσω ΣΥΡΙΖΑ να πιάσει τόπο". Με την άνοδο που παρουσίασε όμως, αυτή η σκέψη θα εξατμιστεί, οπότε και εγώ τον βλέπω μέσα στις επόμενες εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Για να τον δουμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξέρω τι υποστηρίζει το ΚΚΕ στο θέμα :hmm:

Είπαμε να κοροϊδεύουν οι δεξιοί, αλλά όταν το κάνουν κομμουνιστές παραγίνονται γραφικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξέρω τι υποστηρίζει το ΚΚΕ στο θέμα :hmm:

Είπαμε να κοροϊδεύουν οι δεξιοί, αλλά όταν το κάνουν κομμουνιστές παραγίνονται γραφικοί.
Συμφωνούμε προφανώς ελπίζω να γίνουν όντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top