Τι επάγγελμα δε θα μπορούσατε με τίποτα να κάνετε;

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι ο δημόσιος υπάλληλος είναι επάγγελμα:confused:
Όχι μονο επάγγελμα αλλά και τρόπος ζωής :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα ήθελα να κάνω κάποιο επάγγελμα της "νύχτας", όπου δεν υπάρχει κανένας σεβασμός στα ανθρώπινα δικαιώματα.

Από εκεί υπάρχουν επαγγέλματα στα οποία δε θα ήμουν αποδοτική, όπως αγρότισσα ή να κάνω δουλειές του σπιτιού. Κάνω τη σχετική δουλειά, αλλά θα κάνω τον 20απλάσιο χρόνο, δε συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Μπάτσος ή καραβανάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Έχεις σκεφτεί ποτέ ποιος έκανε την BMW που θέλεις να έχεις για την δουλειά σου τόσα χρόνια;:hmm:
Ποιος πηγαίνει στα χωράφια μέσα στον ήλιο για να αγοράζεις εσύ το ψωμάκι σου;
Ποιος θα σου επισκευάζει την BMW σου όταν θα χαλάσει για να πηγαίνεις στην δουλίτσα σου;:hmm:
Ποιος καίγεται μαζεύοντας ελιές για να έχεις ελαιόλαδο και ελίτσες για να βάζεις στην σαλάτα και την κρέπα σου;:hmm::hmm:

Σέβομαι ότι μπορεί να μην έχεις ''ταλέντο''. Ούτε εγώ έχω και ούτε εγώ θα έκανα τέτοια δουλειά. Όμως, ξεκαθάρισέ το στο μυαλό σου τώρα που είναι νωρίς. Αυτός που πάει με Μπέ εμ βέ στην δουλειά του και φοράει το κουστούμι του, δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ περισσότερο από εκείνον που πάει στις ελιές με το ποδήλατο. ;)
Ίσα ίσα... Θα έπρεπε να πάιρνει και περισσότερα...
Έχεις απόλυτο δίκιο σε ο,τι έγραψες και συμφωνώ μαζί σου. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι βασικά και ξέρω πως ο,τι και αν πω την βλακεία μου την έκανα.. άλλα δεν φταίω εγώ, όταν από μικρός με έχουν ΌΛΟΙ μάθει να πιστεύω στο: ''σπόυδασε Γιώργο μου γιατί μόνο τότε αξίζει κάποιος.. η χειρωνακτική δουλειά είναι κυρίως για αμόρφωτους... μάθε γράμματα να δουλεύεις σε γραφείο και να μορφωθείς..''...
Όντως δεν είναι σωστή άποψη αλλά έτσι με έμαθαν (κυρίως γιαγιάδες :P) και μου έχει μείνει στο μυαλό. Γενικά πολλές φορές με φαντάζομαι με κοστούμι κλπ και όσον αφορά την BMW την ανέφερα σαν παράδειγμα.. από κει και πέρα, αναφέρομαι σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο υψηλής αξίας.. (αυτό το έχω από μικρούλης.. πάντα τέτοια αμάξια ήθελα..).
Επίσης, να πω, ότι και εγώ από φτωχή οικογένεια είμαι.. ο παππούς μου ψαράς είναι και ο πατέρας μου μάγειρας σε τοπικό εστιατόριο. Η μαμά μου δεν εργάζεται και οι περισσότεροι συγγενείς μου δουλεύουν σε ελιές και γενικότερα σε ελαιώνες. Και εγώ από μικρός τους βοηθούσα πολύ συχνά και ξέρω κάποια πράγματα. Απλώς όλο αυτό που έχω στο μυαλό μου για αυτά τα επαγγέλματα, το είπα όχι για την χρησιμότητά τους στην κοινωνία, απλώς, επειδή ξέρω πως είναι αυτές οι δουλείες, θέλω κάτι καλύτερο από τον εαυτό μου. Προσωπικά δεν μου αρέσουν τέτοιου είδους επαγγέλματα επειδή πρέπει να κουραστείς και να χύσεις ιδρώτα και συγχαίρω όσους μπορούν και τα καταφέρνουν σε όλα αυτά.. αλλά εγώ, δεν τα προτιμώ και πραγματικά δεν τα αντέχω...

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου... ;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alex98

Νεοφερμένος

Ο alex98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δικηγορος,Φυσικος,Μαθηματικος και Παππας.
Ονειρο μου ειναι να γινω χειριστης αυτοματης τεντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Σερβιτόρος, παππάς, δικηγόρος, οδοντίατρος, αστυνομικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα φυσικός, χημικός, βιολόγος, γιατρός, παππάς, στρατιωτικός
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Δε θα μπορούσα με την καμία να ασχοληθώ με οικονομικά.Θεωρώ τη διδασκαλία τους άκρως βαρετή.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Μηχανικός-μηχανολόγος, αστυνομικός ή γυμναστής και όλα τα συναφή αυτών των επαγγελμάτων (εκτός από χημικός μηχανικός)
 
Τελευταία επεξεργασία:

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα ποτέ να ασκώ τα ακόλουθα επαγγέλματα: αθλητής, στρατιωτικός, αστυνομικός, πυροσβέστης, γιατρός, λογιστής, οικονομολόγος.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ιατρός, φυσικός, μαθηματικός (όλα τα συναφή), ιστορικός/αρχαιολόγος, εικαστικός, με την πληροφορική
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μάγειρας (γιατί δε μ'αρέσει να τρώνε οι άλλοι εκτός από εμένα), οτιδήποτε έχει να κάνει με τουρισμό (επειδή δυστυχώς ο τουρισμός εδώ απευθύνεται κυρίως σε Άγγλους, όπου οι συγκεκριμένοι είναι η πλέμπα της Αγγλίας). Αυτά, δεν θα με πείραζε τίποτα άλλο χαχα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα ποτέ να γίνω Παπάς, στρατιωτικός, καλλιτέχνης, νοσηλευτής
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Πολιτικός, χωροφυλακας, φιλολογος/χημικος, ψυχολογος, λογιστης!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
γιατρος:bye2:
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γιατρός,νοσηλευτής,φιλόλογος,χημικός,φυσικός,μαθηματικός,ψυχολόγος.στρατιωτικός,παπάς,σερβιτόρος,οικοδόμος,γραμματέας,εφοριακός,επαγγελματίας οδηγός και προγραμματιστής.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως δεν θα μπορούσα ποτέ να γίνω καθηγητής σε ελληνικό δημόσιο σχολείο (και θέλω να το αποφύγω ει δυνατόν) μιας και πιστεύω πως με τις τωρινές συνθήκες υποτιμάται απίστευτα ο καθηγητής των δημόσιων σχολείων..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τότε γιατί σπούδασες ιατρική οέο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α ξεχασα, ούτε γιατρός είμαι σίγουρος πως δεν θα ήθελα ούτε θα μπορούσα να είμαι
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top