Τι είναι η ψυχή;

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δε σκέφτεται ότι πεινάει, όταν συναντήσει κάτι που "τρώγεται" το περικυκλώνει και τότε το θύμα υφίσταται τη "φαγωκύττωση" που μαθαίνουμε στο Γυμνάσιο. Είναι αυτόματη, ενστικτώδης αντίδραση. Όπως όταν σου έρχεται κάτι στο πρόσωπο, κλείνεις τα μάτια. Δε σκέφτεσαι για να το κάνεις αυτό.


δε το ειχα σκεφτει ετσι...ομως αν δεν πεινα και συναντησει κτ που τρωγεται δε θα σκεφτει ''δεν πειναω αρα δε θα το φαω?''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Αυτο που λες δεν ισχυει , ο ελλογος ειναι ο λογικος , ο λογικος ειναι εκεινος που αναφερεται στην λογικη , η λογικη εξορισμου ειναι σκεψεις , παρε οποιον ορισμο θες απο χιουμ μεχρι καντ , σκεψεις κανουν και τα ζωα.
Edit : Ενα τυχαιο ζωο μπορει να χαλιναγωγησει τις ορμες του αν του το ζητησουν οι συνθηκες , απο εμπειρικες παρατηρησεις δαρβινου διαβασα πως ενας λυκος μπορει να διακατεχεται απο επιθυμιες για σαρκα που βρισκεται μπροστα του , αν ομως διαπιστωσει πως οι συνθηκες δεν ευνοικες την αφηνει.
Εαν εχεις διαβασει την θεωρια του λορενζ το ενστικο ειναι κατηγορια της συμπεριφορας.

Φυσικά και δεν είναι απλά σκέψεις η λογική. Και πίστεψέ με δε δίνω δεκάρα για το πως ορίζουν τη λογική ούτε ο Χιούμ ούτε ο Καντ. Λογική είναι η ικανότητα να ζυγίζεις τις καταστάσεις και να εκτιμάς τα αποτελέσματα. Ύστερα να δρας.

Ένα ζώο μπορεί να χαλιναγωγήσει τις ορμές του όταν το ζητήσουν οι συνθήκες. Ο άνθρωπος μπορεί να το κάνει και χωρίς να του το ζητήσουν οι συνθήκες.

δε το ειχα σκεφτει ετσι...ομως αν δεν πεινα και συναντησει κτ που τρωγεται δε θα σκεφτει ''δεν πειναω αρα δε θα το φαω?''

Δε θα σκεφτεί η αμοιβάδα. Δεν έχει εγκέφαλο. Ένα κύτταρο είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Μου λες οτι δεν ειναι σκεψεις η λογικη και μετα μου την οριζεις με βαση τις σκεψεις , να εισαι πιο προσεκτικος αλλη φορα.
Εαν θες να εισαι επιπεδος και να εχθρευεσαι τον διαλογο να το δηλωνεις απο την αρχη να μην χανω τον χρονο μου.
Τι εννοεις συνθηκες , αυτες επηρεάζουν τον ανθρωπο διαμορφωνουν την ψυχολογικη υποδομη για τον οδηγησει σε μια πραξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
καπου το διαβασα αυτο...:P
... γιατί η ψυχή δεν έχει φύλο, ηλικία, τέλος...
:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
η ψυχη οντως δν εχει ηλικια ουτε φιλο...για ποιο λογο αλλωστε να χει?
-----------------------------------------
φυλο*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Συμφωνείς να ονομάζουμε ψυχή το σύνολο των πνευματικών ικανοτήτων κάποιου όντος να σκέφτεται, να (συν)αισθάνεται, να έχει συνείδηση του εαυτού του;

Στο αρθρο που παρεθεσες ελεγε 'Common speculation suggests that some other animals are self-aware.' :P
Τα ζωα εχουν ολα τα χαρακτηριστικα της ψυχης που περιεχει ο (περιεκτικος :no1:) ορισμος σου εκτος απ' τη συνειδηση οτι υπαρχουν.. Ενα ζωο δεν μπορει να συνειδητοποιησει οτι μονο τωρα υπαρχει και οτι καποτε θα πεθανει, οτι η υπαρξη του ειναι πεπερασμενη... Μπορει να αντιλαμβανεται καποιον αμεσο ή εμμεσο κινδυνο γιατι του το υπαγορευει το ενστικτο του, αλλα δεν αντιλαμβανεται τον ιδιο το θανατο, δεν εχει υπαρξιακους προβληματισμους...

Φυσικα δε θελω να υποβιβασω τα ζωα λεγοντας κατι τετοιο, ουτε υποστηριζω οτι δεν εχουν συναισθηματα ή οτι δεν εχουν τη δυνατοτητα για πολυπλοκες σκεψεις..:xixi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Self-awareness#cite_note-15
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δε το ειχα σκεφτει ετσι...ομως αν δεν πεινα και συναντησει κτ που τρωγεται δε θα σκεφτει ''δεν πειναω αρα δε θα το φαω?''

Hmm, δε το νομίζω. Υποθέτω -χωρίς να είμαι σίγουρος- ότι η αμοιβάδα απλώς τρώει ό,τι μπορεί να φάει. Δεν έχει στομάχι για να νιώσει πως έχει χορτάσει.

Στο αρθρο που παρεθεσες ελεγε 'Common speculation suggests that some other animals are self-aware.' :P
Τα ζωα εχουν ολα τα χαρακτηριστικα της ψυχης που περιεχει ο (περιεκτικος :no1:) ορισμος σου εκτος απ' τη συνειδηση οτι υπαρχουν.. Ενα ζωο δεν μπορει να συνειδητοποιησει οτι μονο τωρα υπαρχει και οτι καποτε θα πεθανει, οτι η υπαρξη του ειναι πεπερασμενη... Μπορει να αντιλαμβανεται καποιον αμεσο ή εμμεσο κινδυνο γιατι του το υπαγορευει το ενστικτο του, αλλα δεν αντιλαμβανεται τον ιδιο το θανατο, δεν εχει υπαρξιακους προβληματισμους...

Φυσικα δε θελω να υποβιβασω τα ζωα λεγοντας κατι τετοιο, ουτε υποστηριζω οτι δεν εχουν συναισθηματα ή οτι δεν εχουν τη δυνατοτητα για πολυπλοκες σκεψεις..:xixi:
https://en.wikipedia.org/wiki/Self-awareness#cite_note-15

Μμμ, με το συνείδηση του εαυτού τους τι να εννοώ, άραγε;:P

Πού ξέρεις ότι τα ανώτερα θηλαστικά δεν έχουν υπαρξιακούς προβληματισμούς, έστω και όχι και τόσο εκλεπτυσμένους όσο τους δικούς μας; Κάποιοι υποστηρίζουν ότι και τα δελφίνια και οι φάλαινες έχουν τέτοιους προβληματισμούς. Εγώ θεωρώ ότι οι ανθρωπίδαι έχουν σίγουρα. Ακόμη και τις γάτες βλέπω μερικές φορές και έχουν ένα βλέμμα, σαν να αναντεύουν τον ορίζοντα και να αναρωτιούνται βαθιά μέσα τους "πώς είμαι εδώ;". Βέβαια, αυτό δε μπορούμε να το ξέρουμε.
Στο άρθρο που παραθέτω έχει, νομίζω, και έναν υπερσύνδεσμο σχετικά με το mirror test που αναφέρει. Λέει ότι τα ανθρώπινα μωρά δε μπορούν να το περάσουν -να καταλάβουν, δηλαδή, ότι δεν είναι άλλος αυτός που βλέπουν, αλλά ο εαυτός τους-. Όμως πολλά ανώτερα θηλαστικά, αλλά και ένα είδος πτηνού, το έχουν περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μου λες οτι δεν ειναι σκεψεις η λογικη και μετα μου την οριζεις με βαση τις σκεψεις , να εισαι πιο προσεκτικος αλλη φορα.
Εαν θες να εισαι επιπεδος και να εχθρευεσαι τον διαλογο να το δηλωνεις απο την αρχη να μην χανω τον χρονο μου.
Τι εννοεις συνθηκες , αυτες επηρεάζουν τον ανθρωπο διαμορφωνουν την ψυχολογικη υποδομη για τον οδηγησει σε μια πραξη.

:!: πότε την όρισα με βάση τις σκέψεις; Είπα: Λογική είναι η ικανότητα να ζυγίζεις τις καταστάσεις και να εκτιμάς τα αποτελέσματα. Ύστερα να δρας.

Δηλαδή η λογική είναι αντίληψη και κρίση. Όχι απλά σκέψη. Το ζώο σκέφτεται. Όμως δεν εκτιμά τα αποτελέσματα...

Αν εγώ είμαι επίπεδος και εχθρεύομαι το διάλογο, τότε δε θα έκανα τον κόπο να απαντήσω στις γραμμές που έγραψες..

Εσύ μίλησες για συνθήκες που ωθούν ένα ζώο να χαλιναγωγήσει τις ορμές του και εγώ σου είπα ότι η διαφορά είναι ότι ο άνθρωπος μπορεί να το κάνει αυτό και χωρίς εξωτερικό εξαναγκασμό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
πότε την όρισα με βάση τις σκέψεις; Είπα: Λογική είναι η ικανότητα να ζυγίζεις τις καταστάσεις και να εκτιμάς τα αποτελέσματα. Ύστερα να δρας.

Μμμ, η ικανότητα αυτή δεν είναι στην ουσία διαδοχικές σκέψεις που όλες μαζί αποτελούν ένα μοντέλο αναπαράστασης αίτιου-αποτελέσματος;

Ο άνθρωπος μπορεί να το κάνει αυτό και χωρίς εξωτερικό εξαναγκασμό, διότι η ανθρώπινη συμπεριφορά διέπεται και από την ηθική, και από συναισθήματα. Κι όμως, και οι χιμπαντζήδες εμφανίζουν συναισθήματα. Και συμπεριφορά που δεν υπαγορεύεται αυστηρά από εξωτερικές πιέσεις ή προκαθορισμένα πρότυπα συμπεριφοράς. Θα τολμούσα να πω πως οι χιμπαντζήδες μπορεί να έχουν εμφανίσει ακόμη και ένα είδος πρωτόγονου πολιτισμού. Αυτό εδώ είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον:
https://www.originsnet.org/chimpspiritdatabase.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μμμ, η ικανότητα αυτή δεν είναι στην ουσία διαδοχικές σκέψεις που όλες μαζί αποτελούν ένα μοντέλο αναπαράστασης αίτιου-αποτελέσματος;

Ο άνθρωπος μπορεί να το κάνει αυτό και χωρίς εξωτερικό εξαναγκασμό, διότι η ανθρώπινη συμπεριφορά διέπεται και από την ηθική, και από συναισθήματα. Κι όμως, και οι χιμπαντζήδες εμφανίζουν συναισθήματα. Και συμπεριφορά που δεν υπαγορεύεται αυστηρά από εξωτερικές πιέσεις ή προκαθορισμένα πρότυπα συμπεριφοράς. Θα τολμούσα να πω πως οι χιμπαντζήδες μπορεί να έχουν εμφανίσει ακόμη και ένα είδος πρωτόγονου πολιτισμού. Αυτό εδώ είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον:
https://www.originsnet.org/chimpspiritdatabase.pdf

Δεν είναι ακριβώς αυτό. Ο άνθρωπος δεν αποφασίζει πάντα με βάση την σκέψη του. Μπορεί να προβλέπει την εξέλιξη γεγονότων, αλλά η απόφαση που θα λάβει είναι το κλειδί. Η όλη προηγούμενη διεργασία είναι απόρροια σκέψης. Η απόφαση όμως;

Και η ηθική και τα συναισθήματα μερικώς αποτελούν ψυχικά χαρακτηριστικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα σαφώς δεν αποφασίζει πάντοτε με βάση τη σκέψη του. Αποφασίζει και με βάση τα συναισθήματα και τις ορμές του. Και οι αντιλήψεις, στην ουσία, είναι τα συναισθήματα που έχουμε απέναντι σε συγκεκριμένες σκέψεις. Πολύπλοκα μεν, αλλά δεν παύουν να είναι, υποστατικά, συναισθήματα. Και ο χιμπαντζής μπορεί αν αποφασίσει αν θα πάει να φροντίσει έναν πύθωνα, δε τον χαρακτηρίζει όμως ψυχρή λογική ή ψυχρό ένστικτο, το κάνει γιατί νιώθει ότι είναι κάτι που του αρέσει. Είναι αυτό που νομίζει. Η αντίληψή του σχετικά με τους πύθωνες. Και μάλιστα, οι αντιλήψεις των χιμπαντζήδων σχετικά με τους ανθρώπους διαφέρουν. Διαθέτουν και αυτό που λέμε χαρακτήρα, προσωπικότητα.

Ποια είναι εξ' ολοκλήρου ψυχικά χαρακτηριστικά, τότε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν είναι ακριβώς αυτό. Ο άνθρωπος δεν αποφασίζει πάντα με βάση την σκέψη του. Μπορεί να προβλέπει την εξέλιξη γεγονότων, αλλά η απόφαση που θα λάβει είναι το κλειδί. Η όλη προηγούμενη διεργασία είναι απόρροια σκέψης. Η απόφαση όμως;

Και η ηθική και τα συναισθήματα μερικώς αποτελούν ψυχικά χαρακτηριστικά
Καταρχας τα ζωα εχουν συναισθηματα.
Η ηθικη δεν ειναι κατι διαφορετικο απο ενα συνολο κανονων , απλα τα ζωα κοιτανε το αποτελεσμα εμεις την υποσταση.
Η συγχυση που επικρατει απο την μερια σου ειναι απορροια της αρνησης των ορισμων.
Η αποφαση της διεργασιας ειναι αποτελεσμα της ατομικης σκεψης , καθαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μα σαφώς δεν αποφασίζει πάντοτε με βάση τη σκέψη του. Αποφασίζει και με βάση τα συναισθήματα και τις ορμές του. Και οι αντιλήψεις, στην ουσία, είναι τα συναισθήματα που έχουμε απέναντι σε συγκεκριμένες σκέψεις. Πολύπλοκα μεν, αλλά δεν παύουν να είναι, υποστατικά, συναισθήματα. Και ο χιμπαντζής μπορεί αν αποφασίσει αν θα πάει να φροντίσει έναν πύθωνα, δε τον χαρακτηρίζει όμως ψυχρή λογική ή ψυχρό ένστικτο, το κάνει γιατί νιώθει ότι είναι κάτι που του αρέσει. Είναι αυτό που νομίζει. Η αντίληψή του σχετικά με τους πύθωνες. Και μάλιστα, οι αντιλήψεις των χιμπαντζήδων σχετικά με τους ανθρώπους διαφέρουν. Διαθέτουν και αυτό που λέμε χαρακτήρα, προσωπικότητα.

Ποια είναι εξ' ολοκλήρου ψυχικά χαρακτηριστικά, τότε;

Στον άνθρωπο η ψυχή και το σώμα είναι ένα. Δε διαχωρίζονται τα χαρακτηριστικά σε καθαρά ψυχικά και καθαρά σωματικά. Τα ψυχικά χαρακτηριστικά του χιμπατζή είναι κατα γένος διαφορετικά από αυτά του ανθρώπου... Ο χιμπατζής έχει ψυχή, όμως αυτή είναι διαφορετική από αυτή της καμήλας και του ανθρώπου. Η ψυχή του ανθρώπου μπορεί να εξελιχθεί και να φτάσει στο καθ'ομοίωσην, του χιμπατζή όχι.
-----------------------------------------
Καταρχας τα ζωα εχουν συναισθηματα.
Η ηθικη δεν ειναι κατι διαφορετικο απο ενα συνολο κανονων , απλα τα ζωα κοιτανε το αποτελεσμα εμεις την υποσταση.
Η συγχυση που επικρατει απο την μερια σου ειναι απορροια της αρνησης των ορισμων.
Η αποφαση της διεργασιας ειναι αποτελεσμα της ατομικης σκεψης , καθαρα

Δεν είπαμε κάτι διαφορετικό.
Η ηθική είναι μερικά έμφυτη στον άνθρωπο, στα ζώα όμως όχι.
Άσε με να είμαι στη σύγχυση, Το προτιμώ από το να ενστερνιστώ ορισμούς τρίτων.
Η απόφαση της διεργασίας μπορεί να είναι και ψυχική παρόρμηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Mα και ο Αλέξανδρος έχει ψυχή, απλώς είναι διαφορετική από αυτή του Γερακιού (a.k.a. Ναβουχοδονόσορ Ρ'Θ):P. Ένα; Νόμιζα πως ο χριστιανισμός απλώς τα συνεννώνει, δεν τα θεωρεί ένα. Κι εγώ ένα λέω πως είναι. Θεωρώ όμως ότι η ψυχή έχει υλική υπόσταση.

Τι το ξεχωριστό έχει η δική μας ταπεινή ψυχή και μπορεί να φτάσει στο "καθ' ομοίωσιν";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν είπαμε κάτι διαφορετικό.
Η ηθική είναι μερικά έμφυτη στον άνθρωπο, στα ζώα όμως όχι.
Άσε με να είμαι στη σύγχυση, Το προτιμώ από το να ενστερνιστώ ορισμούς τρίτων.
Η απόφαση της διεργασίας μπορεί να είναι και ψυχική παρόρμηση.
Καθολου εμφυτη ,εμεις την δημιουργησαμε μεσω της φυσικης επιλογης.
Καταρχας σου ειπα πως θεωρω τους ορισμους σου επιπεδους , ελπιζω να μην σε προσβαλλω αλλα πιστευω πως με τοσο απλους ορισμους δεν μπορουμε να φτασουμε μακρια.
Τι θα πει ψυχικη παρορμηση , εαν εννοεις καποιο ενστικτο ή επιθυμια που προσπερνά την σκεψη ή το λεγομενο υποσυνειδητο του φρουντ αυτα δεν περιοριζονται στον ανθρωπο οποτε δεν τα περιελαβα στην σφαιρα συζητησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Mα και ο Αλέξανδρος έχει ψυχή, απλώς είναι διαφορετική από αυτή του Γερακιού (a.k.a. Ναβουχοδονόσορ Ρ'Θ):P. Ένα; Νόμιζα πως ο χριστιανισμός απλώς τα συνεννώνει, δεν τα θεωρεί ένα. Κι εγώ ένα λέω πως είναι. Θεωρώ όμως ότι η ψυχή έχει υλική υπόσταση.

Τι το ξεχωριστό έχει η δική μας ταπεινή ψυχή και μπορεί να φτάσει στο "καθ' ομοίωσιν";

Σύμφωνα με την παραβολή της δημιουργίας ο άνθρωπος δημιοργήθηκε απο πηλό. Δημιουργήθηκε ψυχή και σώμα μαζί. Και τα δύο από πηλό. Το νόημα της παραβολής είναι ότι ο άνθρωπος σαν ψυχοσωματική ενότητα δημιοργήθηκε από ύλη.

Ο Απόστολος Παύλος λέει:
«Ολόκληρον ημών το πνεύμα και η ψυχή και το σώμα αμέμπτως εν τη παρουσία του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού τηρηθείη» (Α΄ Θεσσαλ. ε΄, 23).

Ύστερα βέβαια
«εγένετο ο Αδάμ εις ψυχήν ζώσαν» (Γεν. β΄ 7).

Ο θεός δίνει στον άνθρωπο το χάρισμα της αθανασίας μέσω της πνοής που του "ενεφύσησε". Δίνει την ενεργεια του Αγίου Πνεύματος. Αυτό που σήμερα παίρνουμε στη βάφτιση.

Αυτό είναι το διαφορετικό που έχει η δικη μας ψυχή κατ'εικόνα θεού. Τον σπόρο του Αγίου Πνεύματος. Την αθανασία. Αυτό που αν καλλιεργηθεί θα οδηγήσει στο καθ'ομοίωσην.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Bασικά, νομίζω ότι αυτό που λες γίνεται με το Χρίσμα, όχι με τη Βάπτιση:p.

Χμ... Αυτά είναι όμως καθαρά από θρησκευτική άποψη, έτσι, επίτρεψέ με να προβάλλω τις αντιρρήσεις μου:P.

Αν και η ψυχή δημιουργήθηκε από ύλη, τότε πώς συνεχίζει να υπάρχει χωρίς αυτήν;

Τις υπόλοιπες αντιρρήσεις νομίζω ότι τις γνωρίζεις, δεν υπάρχει λόγος να τις αναφέρω:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Καθολου εμφυτη ,εμεις την δημιουργησαμε μεσω της φυσικης επιλογης.
Καταρχας σου ειπα πως θεωρω τους ορισμους σου επιπεδους , ελπιζω να μην σε προσβαλλω αλλα πιστευω πως με τοσο απλους ορισμους δεν μπορουμε να φτασουμε μακρια.
Τι θα πει ψυχικη παρορμηση , εαν εννοεις καποιο ενστικτο ή επιθυμια που προσπερνά την σκεψη ή το λεγομενο υποσυνειδητο του φρουντ αυτα δεν περιοριζονται στον ανθρωπο οποτε δεν τα περιελαβα στην σφαιρα συζητησης

Το θέμα της ηθικής έχει συζητηθεί σε άλλο τόπικ και δε θέλω να επεκταθώ. Συγκεκριμένα βασικά χαρακτηριστικά της ηθικής υπάρχουν έμφυτα στον άνθρωπο.

Χρησιμοποιώ απλούς ορισμούς που κατανοούν οι ακροατές μου. Δε μιλάμε μόνο εγώ κι εσύ εδώ. Οι εφετζήδικοι ορισμοί είναι ρητορική τεχνική με σκοπό τον αποπροσανατολισμό. Και ως γνώστης της δεν την εφαρμόζω.

Ψυχική παρόρμηση είναι για παράδειγμα η αυτοθυσία. Παραβιάζω τη λογική της επιβίωσής μου για να σώσω κάποιον που αγαπώ. Δεν μπλέκω με ορισμούς του Φρόυντ, ούτε λοιπών γνωστών.
-----------------------------------------
Bασικά, νομίζω ότι αυτό που λες γίνεται με το Χρίσμα, όχι με τη Βάπτιση:p.

Χμ... Αυτά είναι όμως καθαρά από θρησκευτική άποψη, έτσι, επίτρεψέ με να προβάλλω τις αντιρρήσεις μου:P.

Αν και η ψυχή δημιουργήθηκε από ύλη, τότε πώς συνεχίζει να υπάρχει χωρίς αυτήν;

Τις υπόλοιπες αντιρρήσεις νομίζω ότι τις γνωρίζεις, δεν υπάρχει λόγος να τις αναφέρω:P.

Η βάφτιση με "φ", ή μάλλον βαφτίσια, στη σημερινή της εκδοχή περιλαμβάνει τη Βάπτιση και το Χρίσμα :p
Βαπτίζεται κλπ κλπ εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Τότε δηλώνεται ότι το παιδί ζητάει την προστασία του Πατέρα, του Υιού και του Αγίου Πνεύματος. Το βάπτισμα ακολουθείται ύστερα από το χρίσμα. Σφραγίς δωρεάς Πνεύματος Αγίου. Τότε όπως πολύ σωστά είπες παίρνει το χάρισμα του Αγίου Πνέυματος.

Συνεχίζει να υπάρχει γιατί απ'τη στιγμή που της ενεφύσησε πνοή ζώσα ο δημιουργός της, την έκανε αθάνατη. Όπως εξάλλου και το σώμα, αν και ακολούθησε αργότερα η πτώση με συνέπεια το θάνατο...

Φυσικά και είσαι ελεύθερος να τα απορρίψεις :p Εξάλλου είπαμε: Όστις θέλει κλπ κλπ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το θέμα της ηθικής έχει συζητηθεί σε άλλο τόπικ και δε θέλω να επεκταθώ. Συγκεκριμένα βασικά χαρακτηριστικά της ηθικής υπάρχουν έμφυτα στον άνθρωπο.

Χρησιμοποιώ απλούς ορισμούς που κατανοούν οι ακροατές μου. Δε μιλάμε μόνο εγώ κι εσύ εδώ. Οι εφετζήδικοι ορισμοί είναι ρητορική τεχνική με σκοπό τον αποπροσανατολισμό. Και ως γνώστης της δεν την εφαρμόζω.

Ψυχική παρόρμηση είναι για παράδειγμα η αυτοθυσία. Παραβιάζω τη λογική της επιβίωσής μου για να σώσω κάποιον που αγαπώ. Δεν μπλέκω με ορισμούς του Φρόυντ, ούτε λοιπών γνωστών.
Φυσικα ο ανθρωπος εχει ο αpriori γνωσεις , ομως εχουν και τα ζωα.
Μηδενιζεις μερικες απο τις μεγαλυτερες αναλυσεις της ανθρωπινης υπαρξης βαση της αγνοια σου , αυτοι οι ορισμοι δεν εχουν στομφο μα ευφυη λιτοτητα.Πολυ ευκολα αποριπτεις κατι που δεν εχεις ιδεα τι πραγματευεται.
Η αυτοθυσια που λες υπαρχει στα ζωα και ειναι γνωση ως "επιλογη δια των συγγενων" , μορφη ζωικου αλτρουισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Φυσικα ο ανθρωπος εχει ο αpriori γνωσεις , ομως εχουν και τα ζωα.
Μηδενιζεις μερικες απο τις μεγαλυτερες αναλυσεις της ανθρωπινης υπαρξης βαση της αγνοια σου , αυτοι οι ορισμοι δεν εχουν στομφο μα ευφυη λιτοτητα.Πολυ ευκολα αποριπτεις κατι που δεν εχεις ιδεα τι πραγματευεται.
Η αυτοθυσια που λες υπαρχει στα ζωα και ειναι γνωση ως "επιλογη δια των συγγενων" , μορφη ζωικου αλτρουισμου.

Τα ζώα έχουν ένστικτο.

Δεν γνωρίζεις τα πράγματα για τα οποία έχω ιδέα. Κόψε το showing off γιατί δεν έχει καμία αξία στην ρητορική. Απαξιώ να αναμασήσω ορισμούς "φιλοσόφων" ως επίκληση στην αυθεντία.

Ο άνθρωπος σε αρκετές περιπτώσεις μπορεί να λάβει αποφάσεις που δεν έχουν κανένα βραχυπρόθεσμο όφελος ούτε για τον ίδιο, ούτε για τον ευεργετηθέντα. Τα ζώα το κάνουν αυτό για λόγους εξασφάλισης της συνέχειας της ζωής του γένους τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top