Τι είναι δυσκολότερο, η Άλγεβρα ή Γεωμετρία;

Τι ειναι δυσκολοτερο; Άλγεβρα ή Γεωμετρία;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Άλγεβρα

    Ψήφοι: 23 23.5%
  • Γεωμετρία

    Ψήφοι: 75 76.5%
  • Και τα δύο είναι δύσκολα!

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντα με δυσκόλευε και με δυσκολεύει η Γεωμετρία...

Κι εμένα!:xixi:(αλλά ευτυχώς δεν θα την βλέπω και πολύ ακόμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicoletta9

Νεοφερμένος

Η Νικολεττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ 1000 φορές περισσότερο την Άλγεβρα! Τη Γεωμετρία και όλα τα σχετικά της (όπως σχήματα και γωνίες) τα σιχαίνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpo7

Νεοφερμένος

Ο kpo7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
πιστεβο πως η γεωμετρια ειναι πολυ πιο δυσκολη απο την αλγεβρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikist

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Η αλγεβρα ειναι πιο δυσκολη.... Ειδικά οι θετικοί και αρνητικοί αριθμοι!!?!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
τι ειναι πιο δυσκολο κατα τη γνωμη σας ?αλγεβρα(κλασματα,ρητοι αριθμοι,προσημα δεκαδικοι) ή Γεωμετρια?
εμενα με δυσκολευει περισσοτερο η γεωμετρια...παραπληρωματικες γωνιες,συμμετρια...μπλιαχ!!!

Παραπληρωματικές γωνίες, συμμετρίες... Χμμ, και ακόμα δεν έχεις μπει στα βασικά. Προσωπικά θα σε συμβούλευα να αλλάξεις λίγο τον τρόπο που βλέπεις το μάθημα. Καλώς ή κακώς θα το διδάσκεσαι μέχρι και τη Β' Λυκείου. Είναι καλό λοιπόν και πολύ σημαντικό να μην την πάρεις με ''στραβό'' μάτι. Είμαι σίγουρος πως αν ασχοληθείς περισσότερο και με μεγαλύτερη σοβαρότητα θα ανακαλύψεις την ομορφιά του. :)

Και τα 2 ειναι ευκολα, αλλα επιλεγω γεωμετρια γιατι μου τη δινουν οι αποδειξεις των πορισματων, των θεωρηματων κτλ που πρεπει να μαθαινουμε (ειναι το μονο που δν μου αρεσει στη γεωμετρια τη φετινη)!!!

Μα αυτό θεωρώ κατά την ταπεινή μου γνώμη πως είναι και το μεγαλύτερο προνόμιο που μας δίνει η Γεωμετρία: η δυνατότητα της απόδειξης. Σε άλλα ''θετικά'' μαθήματα δεχόμαστε αυτουσίως κάποιες αρχές (λ.χ τύπους), αρχές που σαφώς αποδεικνύονται, αλλά οι γνώσεις μας δε μας επιτρέπουν να φτάσουμε στην απόδειξη. Αντίθετα στη Γεωμετρία έχουμε τη δύναμη να αποδείξουμε τα εργαλεία που θα χρησιμοποιήσουμε. Αυτό νομίζω πως είναι εξαιρετικά ωραίο, να μπορείς να καταλάβεις την κατασκευή του εργαλείου που χρησιμοποιείς. Αλήθεια.

τα μαθηματικα ειναι ευκολα και ενδιαφεροντα.η αλγεβρα ειναι ευκολη και η γεωμετρια αν και πολυ ομορφηεχει ενα βαθμο δυσκολιας διοτι:
1)υπαρχει το μερος του σχεδιασμου (ευθειων,σχηματων,γωνιων κ.α)
2)εχει να μαθεις θεωρια

Είσαι από τους λίγους, αν όχι ο μοναδικός, που χρησιμοποίησες τη λέξη (μαθηματικά). Μιλάμε σαφώς για μία επιστήμη, άσχετα αν η γεωμετρία και η άλγεβρα είναι ξεχωριστά μαθήματα. :)

Και στην Άλγεβρα πέφτει πολλή θεωρία.

Σαφώς. Μα είναι και το λογικό. Η θεωρία είναι η αρχή, η εφαρμογή είναι η συνέχεια.

Η γεωμετρία απαιτεί σύνθετη σκέψη, οπότε είναι πιο δύσκολη..
Η άλγεβρα είναι απλή, αρκεί να διαβάζεις

Χμμ, διαφωνώ κάπως. Απλά τι νομίζω πως γίνεται: στην άλγεβρα, καλώς ή κακώς, τις περισσότερες φορές μαθαίνουμε μεθοδολογίες για διάφορους τύπους ασκήσεων. Έτσι είμαστε πιο familiarised με τις ασκήσεις που λύνουμε. Στη γεωμετρία όμως δεν υπάρχει η μεθοδολογία, απλά η εφαρμογή των όσων γνωρίζεις αφού επιλέξεις το τι χρειάζεσαι για την κάθε άσκηση.

εγω πιστευω οτι η γεωμετρια ειναι πιο δυσκολη γιατι πρεπει να αιτιολογεις οτι βρισκεις και να λες και πως το βρηκες ενω στην αλγεβρα φαινονται αυτα απο τις πραξεις που εχεις γραψει...........

Αυτή φίλε μου είναι η μαγεία του μαθήματος, η θεμελίωση (απόδειξη όπως λες). Πρέπει ό,τι γράφεις να στέκει σύμφωνα με τη θεωρία, θεωρία που είτε διδάχθηκες είτε κατασκεύασες ο ίδιος (ακραίο αλλά όχι αδύνατο). Και το καλύτερο είναι πως μετά από κάποιο καιρό ενασχόλησης, το ''άγχος'' της θεμελίωσης περνά και στη ζωή σου, κάτι εξίσου σημαντικό. :)

Στις ασκ. στην αλγευρα μπερδεύομαι!!Στη γεωμετρία ότι σου λέει κάνεις!!!

Excuse me? Αν κατάλαβα καλά μιλάς για την εκφώνηση, γιατί το ζητούμενο όπως και να το κάνεις είναι ζητούμενο. :P
Είσαι εν μέρει σωστός, άλλωστε ένα καλό σχήμα είναι το 50% της λύσης της άσκησης. Το 20% πάει στη σκέψη και στον τρόπο επίλυσης και το υπόλοιπο 30% κατέχει η σωστή διατύπωση. :)

Κι εμένα!:xixi:(αλλά ευτυχώς δεν θα την βλέπω και πολύ ακόμα)

Όπως είπε και ο miv σε ένα άλλο θέμα παλιότερα, ηλίθιο το μυαλό που αφαίρεσε τις πανελλήνιες από τη Β' Λυκείου.

πιστεβο πως η γεωμετρια ειναι πολυ πιο δυσκολη απο την αλγεβρα!

''πιστεύω''. Το διόρθωσα μιας και νομίζω πως ήταν λάθος απροσεξίας (όλη η υπόλοιπη φράση ήταν σωστή). :)

εμεις εχουμε μαθει και θετικα και αρνητικα προσημα...τι μας περασες..;):xixi:
Η αλγεβρα ειναι πιο δυσκολη.... Ειδικά οι θετικοί και αρνητικοί αριθμοι!!?!!

Εσάς σας άφησα στο τέλος για να πω πως κάθε φορά που διαβάζω παραπάνω μηνύματά σας, ένα μικρό γέλιο σχηματίζεται στο στόμα μου (καλά, όσο το σκέφτομαι περισσότερο το γέλιο μεγαλώνει) :P. Καλοπροαίρετο γέλιο σαφώς. :)

Όσον αφορά εμένα, δε διαχωρίζω τα μαθήματα. :)
Τα μαθηματικά είναι μία επιστήμη, όπως έχετε πει πολλοί πολλές φορές. Σαφώς υπάρχουν κλάδοι, αλλά μου αρέσει να τα μελετώ ως ένα αντικείμενο. Η άλγεβρα και η γεωμετρία μου αρέσουν εξίσου. Είναι μαθήματα με το δικό τους ξεχωριστό ενδιαφέρον. Όπως είπα και πριν (ή όπως δεν είπα, δε θυμάμαι :P), αξίζει να ασχοληθεί κανείς σοβαρά. Είναι μαθήματα που ανταμείβουν in the long run. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleftheria307

Νεοφερμένος

Η eleftheria307 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ πάντως λέω ότι η άλγεβρα είναι πιο εύκολη από τη γεωμετρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasa

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Και τα δύο είναι εξίσου ωραία και εύκολα για όποιον διαβάζει (άποψή μου)...:)

Χρησιμότερο στην επαγγελματική κατεύθυνση που προσανατολίζομαι φαίνεται να είναι η Γεωμετρία πάντως... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fffppp

Νεοφερμένος

Η Φωτεινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιστιαία (Εύβοια). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Kαι στα δυο καλη ειμαι...αρα οτι να 'ναι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elen1996

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου πιο δυσκολη ειναι η Γεωμετρια...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
και τα δυο ευκολα ειναι και εξισου ωραια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

candygirl96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η candygirl96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 335 μηνύματα.
η γεωμετρια εχει δυσκολες εννοιες,επιπλεον εχει και κατασκευες...με δυσκολευει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Death_Angel

Δραστήριο μέλος

Ο Φουφουτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 685 μηνύματα.
εμενα με δυσκολευει η αλγεβρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
εμενα με δυσκολευει η αλγεβρα

Τί ακριβώς σε δυσκολεύει από την Άλγεβρα; Σε ρωτώ γιατί και η αδερφή μου πρώτη πάει και είμαι σχετικά φρέσκος με την ύλη σας. Απλά ενημερωτικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos_4

Νεοφερμένος

Ο ΜΑΝΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια εμενα πιο ευκολο μου φαινεται η αλγεβρα και οχι η γεωμετρια γιατι εχει πολυ θεωρια μα παρα πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι ήταν η Γεωμετρία στις Πανελλαδικές. Το μυαλό που τις κατήργησε από τη Β', πάντως, παραμένει ηλίθιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Νομιζω πως στην πρωτη ειναι πιο ευκολη η Γεωμετρια ενω στη δευτερα η Αλγευρα.
Παντως και τα δυο χαλια ειναι.....Μακρια απο τα μαθηματικα!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ρε παιδιά, αν τα μαθηματικά της Β' Γυμνασίου είναι τόσο δύσκολα...στην Α' Λυκείου τι θα κάνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Απο πότε υπάρχουν τέτοια στην Α Γυμνασίου;;;;;;;
Εμείς τότε κάναμε καπελάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλία!!!!

Νεοφερμένος

Η Εύκολο να το καταλάβεις!!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολα!ίσως όμως για κάπιους να είναι δύσκολο ένα από τα δύο.αλλά έίμαι της άποψης ότι με λίγη παραπάνω προσπάθεια και διάβασμα δεν θα υπάρχουν διαφορές!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εγω απο την α γυμνσιου θυμαμαι μονο που καναμε τις εντος εναλαξ κι ετσι γωνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top