Τι γνώμη έχετε για τις ΗΠΑ;

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Παιδια κακα τα ψεματα αυτη η χωρα ειναι η υπερδυναμη του κοσμου.Χολυγουντ,κοκα κολα,μακντοναλντς ειναι μονο λιγα απο τα "προιοντα" που καθηστουν αυτη την χωρα ως μια απο τις κορυφαιους του κοσμου!Η αδελφη μου σπουδαζει στις ηπα και μου εχει πει οτι τα πανεπιστιμια εκει περα ειναι κορυφαια και δεν εχουν καμια σχεση με τις ελλαδας.Αχ,γιατι να μην ηταν και η ελλαδα "υπερδυναμη" ωπος η ηπα η εστω ισχυρη χωρα ωπος η γερμανια,γαλλια,αγλλια κτλ γιατι σημερα το χρημα και η δυναμη κανουν τη διαφορα δυστηχως! 2 πραγματα που η ελλαδα δεν διαθετη!Λοιπον ακουο τη γνωμη σας?
η Ελλάδα και πηγές πετρελαίου έχει και χρήματα έχει...ΑΝΘΡΩΠΟΥΥΥΥΣΣΣΣΣΣ που να την αγαπούν και να τα εκμεταλλεύονται για το καλό της και όχι για προσωπικό τους συμφέρον δεν έχει!!!! αυτή είναι η διαφορά αγαπητοί μου! δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο αλλά δυστυχώς όταν όλα τα περιμένεις έτοιμα είναι δύσκολο να πας μπροστά...:/:

απλα να δειτε λιγο την ιστορια απο το 1900 ας πουμε μεχρι
τωρα και θα δειτε τις διαφορες στον τροπο ζωης θελω να πω!
ενώ ας πούμε πιο πριν είχε ιστορία...ααααααααααααααααχ00α0χ0α0χ0α0χ0α0χ0α0χα ας γελάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
η αμερικη ειναι λατρεια!
και πανω απ ολα λατρευω την αξιοκρατια της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ενώ ας πούμε πιο πριν είχε ιστορία...ααααααααααααααααχ00α0χ0α0χ0α0χ0α0χ0α0χα ας γελάσω!

ναι,είχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Η Η.Π.Α. ειναι κρατος το οποιο μαρεσει και θελω παρα πολυ να παω στο μελλον
αλλα τωρα χρονια με τα χρονια πηγαινει καπως πισω τωρα απλα να δειτε λιγο την ιστορια απο το 1900 ας πουμε μεχρι
τωρα και θα δειτε τις διαφορες στον τροπο ζωης θελω να πω!

Παντως εμενα μου αρεσει!:)

Να μια καλή διαφορά:
Η Αμερική έχει φανατικότερο και πιο πολύχρονο δικομματισμό από την Ελλάδα. :P


Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι είναι ωραίο κράτος οι ΗΠΑ; :hmm:


ενώ ας πούμε πιο πριν είχε ιστορία...ααααααααααααααααχ00α0χ0α0χ0α0χ0α0χ0α0χα ας γελάσω!

Declaration of Independence: 1776 και αναγνωρίστηκε το 1783.
Κι έχουν το ίδιο σύνταγμα από το 1788. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξέρετε πόσους επιστήμονες που ξέρω γύρισαν από τις ΗΠΑ?Πολλούς ...
Και τι κατάλαβαν; Η Ελλάδα τους έφαγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the japanese

Νεοφερμένος

Ο Σκιά τα Ξημερώματα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά
Έχω βαρεθεί τις τηλεοράσεις, τα ραδιόφωνα, τις εφημερίδες και τα forums να συγκρίνουν την Ελλάδα με τις Η.Π.Α. και το κάθε δυτικό κράτος. Όλοι οι Έλληνες υποβάλλουμε καθημερινά τον εαυτό μας σε διαδικασίες μίμησης αφενός και απαξίωσης της πατρίδας μας αφετέρου. Τι κερδίζουμε απ' αυτή την καθημερινή μεμψιμοιρία (αχ και να ήμουν στις Η.Π.Α., μακάρι να σπούδαζα στην Αγγλία κτλ.). Σημασία έχει το τι καταφέρνουμε την εκάστοτε στιγμή με τα μέσα που μας διατίθενται, όχι τι θα κάναμε αν είχαμε το ένα ή αν είχαμε το άλλο. Τ' ότι σήμερα Έλληνες επιστήμονες κρατούνται εσώκλειστοι στη NASA, διδάσκουν σε κάθε πανεπιστήμιο σε κάθε γωνιά της γης, επιστήμονες που έχουν τελειώσει το Καποδιστριακό (που εμάς δε μας κάνει γιατί είμαστε για τα μεγάλα σαλόνια) δε σας λέει τίποτα? Εξυμνείτε τις Η.Π.Α. και κατακρίνετε το "χάλι" μας όταν εσείς οι ίδιοι καλά κάνετε σωρεία ορθογραφικών λαθών στη μητρική σας γλώσσα και δεν ξέρετε που πάει "ν" κ "ς" και μετά παρακαλείτε να σπουδάζατε στο εξωτερικό. Δε με νοιάζει αν το κάνετε για θέμα γρηγοράδας ή δεν ξέρω εγώ τι αλλά όταν εμείς οι ίδιοι περιφρονούμε το γράψιμο στη γλώσσα μας ας μη ζητάμε και τα ρέστα. Αυτό το έφερα ως παράδειγμα της στάσης που κρατάμε απέναντι στα δεδομένα.
Ας πάμε στα των Η.Π.Α. τώρα, τον οικονομικό παράδεισο και το χώρο του πνεύματος και της διανόησης.
37% των Αμερικανών, αν δεν κάνω λάθος, πιστεύουν ακόμα ότι η Γη είναι το κέντρο του σύμπαντος και ότι ο Ήλιος περιστρέφεται γύρω της. Η φτώχεια πολλαπλασιάζεται χρόνο με το χρόνο και το 2009 είχε φτάσει το 14,9%. Η ανεργία στο 9%. Το δημόσιο χρέος τους έχει εκτιναχτεί στα 12 τρισεκατομμύρια δολάρια σχεδόν. Τα καρτέλ ναρκωτικών αλωνίζουν, ο φόνος έχει καταντήσει "πλημμέλημα", ο βιασμός το ίδιο, η παιδική εκμετάλλευση καθημερινό φαινόμενο, η κατάχρηση εξουσίας "αναγκαίο κακό", ο ρατσισμός δίνει και παίρνει, η αυθαιρεσία των πολυεθνικών καταπατά κάθε ανθρώπινο δικαίωμα, οι ηγεσίες για να κρατούν απασχολημένα τα μυαλά των αποχαυνωμένων υπηκόων τους σέρνουν τη χώρα τους σε μακροχρόνιους πολέμους, που δήθεν εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους, προκαλώντας εκατόμβες νεκρών. Αν συνεχίσω το πρωί δε θα 'χω τελειώσει και όχι τίποτα άλλο αλλά βρίσκομαι και σε περίοδο εξεταστικής...
Καλύτερα να μη "μορφωθώ" ποτέ παρά να εξυμνήσω μια χώρα αλώνι, όπου οι κάτοικοι της αφενός δεν είχαν και ούτε πρόκειται ποτέ ν' αποκτήσουν εθνική ταυτότητα και αφετέρου αποτελούν απογόνους βαρυποινητών και τυχοδιωκτών, όπου πηγάζουν όλα τα κακά (ρατσισμός, φόνοι, ανωμαλίες, αιρέσεις, ψευδοθρησκείες, βιασμοί) και όπου γεννιέται και πεθαίνει κάθε μόδα και κάθε τρέλα. Εκεί όπου το μέτρο έχει χαθεί...
Άσχετο αλλά να δώσω και μια προσωπική απάντηση στο συνάδελφο "AntonisK". Την Κου Κλουξ Κλαν την έχεις ακούσει? Να σου γνωστοποιήσω ότι τέτοιες ομάδες δρουν ακόμα και σήμερα μαζικά στις Η.Π.Α. Τ' ότι ακόμα και στον 21ο αι. οι άνθρωποι εκεί χωρίζονται σε συνοικίες με βάση το χρώμα τους ή την εθνική καταγωγή τους σου λέει κάτι? Αν βλέπεις στην Ελλάδα αυτό το πράγμα τόσο έντονα τότε σε συμβουλεύω να το ψάξεις καλύτερα...Το θέμα της ιθαγένειας/υπηκοότητας είναι ένα άλλο, πολύπλοκο εν μέρει θέμα που σίγουρα εμπίπτει στη δικαιοδοσία του κράτους. Και το θέμα Ελλάδα-Τουρκία είναι ιδιαιτέρως πολύπλοκο και με ουκ ολίγες παραμέτρους και συνιστώσες.

Φιλικά, the japanese.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμος56103

Νεοφερμένος

Ο Δήμος56103 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλές η ΗΠΑ θέλω να πάω κάποτε να δω αν μπορώ να στεριώσω αλλαααααα.........
-------δε με χαλάει καθόλου που μπορώ να πάρω ότι πτυχίο ΑΕΙ/ΤΕΙ θέλω ή μου μπει στο μυαλό είτε είμαι 18-28-38-48-58........ στην Ελλάδα η φοίτηση είναι σχεδόν τζάμπα.Δεν πειράζει αν δεν περάσω 10 μαθήματα δε πρόκειται να με διαγράψουν όπως συμβαίνει εξωτερικό απλά θα αργήσω να πάρω πτυχίο,προβλημά μου...
------δε με χαλάει ΚΑΘΟΛΟΥ που μπορώ πλέον με το εύδοξος να παίρνω δωρεάν τα ιδια κορυφαία βιβλία που διαβάζει και ο φοιτητής του ΜΙΤ, cambridge ,stanford, oxford κλπ κλπ στην χειρότερη τα παίρνω 20ήμερα δανεικά......πλέον βιβλία υπάρχουν αρκετά απο το 2000 και μετά(για πιο πριν φαντάζομαι ήταν μέτρια;),κώλο να 'χεις να διαβάζεις για χροοοοοοοοοονια....
------------δε με χαλά καθόλου που έχω στην Ελλάδα ιντερνετ να διαβάζω ότι θέλω σε οποιο επιστημονικο τομέα θέλω ΧΩΡΙΣ λογοκρισία (πχ Κίνα)
-------δε με χαλά καθόλου που μαθαίνω αγγλικά,γαλλικά,γερμανικά και άλλες γλώσσες σχεδόν δωρεάν στα ελληνικά σχολεία και πανεπιστήμια(οι γλώσσες θέλουν προσωπικό διάβασμα και κουβεντούλα....),ενώ πχ στις ΗΠΑ δεν ξέρουν ξένες γλώσσες ούτε ΚΑΝ την γλώσσα τους να μιλάνε(υπάρχουν και οι λίγοι που ξέρουν)

Βέβαια με χαλά και πολύ που θα είμαι ένας ακόμα άφραγκος πτυχιούχος άνεργος που θα κρεμάσει το πτυχίο του στο τοίχο ως κορνίζα διότι δε βοηθά να βρει δουλειά.Ναι,με χαλά που πρέπει να ζω με 400-500 ευρώ το μήνα εφ όρου ζωής γιατί η οικογένεια μου δε κλέβει για να πλουτίσει εις βάρος άλλων...με χαλά που πρέπει να ικετέψω να λαδώσω και να περιμένω χρόοοονια για να βρω μια θεσούλα των 400-500 ευρώ (σίγουρα άσχετη με το πτυχίο μου...) πιθανότατα χωρίς ασφάλιση,νοικιαζόμενος υπάλληλος κλπ ΄
ε μη τα θέλω κι όλα δικά μου ε; Τελικά ίσως βολεύει να σπουδάζεις εώς 1ο πτυχίο Ελλάδα και να κάνεις καριέρα εξωτερικό... νομίζω η Ελλάδα εξάγει πτυχιούχους επιστήμονες με το κιλό και οι ποιο άξιοι επιβιώνουν:Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.

ωραίο να το λες...μπορείς να μου την αναφέρεις και επιγραμματικά, δεν είναι δα και τόσο μεγάλη!:crazy:


Declaration of Independence: 1776 και αναγνωρίστηκε το 1783.
Κι έχουν το ίδιο σύνταγμα από το 1788. :)[/quote]

καλέ αυτό το ξέρω όπως και η κουτσή Μαρία...κάτι άλλο? αχ00αχ0α!!! σε ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Τεράστια χώρα , τεράστια πηγή πολιτισμού , κουλτούρας , επιστήμης , οργάνωσης , νοοτροπίας ανθρώπων πολιτών και λογισμού ..
Το μόνο στο οποίο σκαμπάζει είναι η εξωτερική πολιτική

Σε όλα τα άλλα της βγάζω το καπέλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
ωραίο να το λες...μπορείς να μου την αναφέρεις και επιγραμματικά, δεν είναι δα και τόσο μεγάλη!:crazy:


Declaration of Independence: 1776 και αναγνωρίστηκε το 1783.
Κι έχουν το ίδιο σύνταγμα από το 1788. :)

καλέ αυτό το ξέρω όπως και η κουτσή Μαρία...κάτι άλλο? αχ00αχ0α!!! σε ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως!:)

1783-1900 δεν υπήρχε η Αμερική? όσο υπάρχει ένα κράτος, υπάρχει και ιστορία,σωστά?:worry:
επίσης είχε και μεγάλους λογοτέχνες εκείνη την περίοδο:)(π.χ. Mark Twain)
ιστορικό γεγονός(απ' τα πολλά):
industrial revolution of US on the 19th century
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω πως η συμμετοχή μιας χώρας στην παγκόσμια ιστορία (γιατί η ιστορία είναι Επιστήμη και είναι αποκλειστικά παγκόσμια,δεν υπάρχει "εθνική" ιστορία,δεν είναι τούρτα η ιστορία για να τη μοιράσουμε στα κράτη,όπως δεν μπορούμε να "εθνικοποιήσουμε" και κάθε άλλη επιστήμη,π.χ. την αστρονομία ή τη γεωμετρία) αποτελεί δείκτη για το πολιτισμικό της επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω πως η συμμετοχή μιας χώρας στην παγκόσμια ιστορία (γιατί η ιστορία είναι Επιστήμη και είναι αποκλειστικά παγκόσμια,δεν υπάρχει "εθνική" ιστορία,δεν είναι τούρτα η ιστορία για να τη μοιράσουμε στα κράτη,όπως δεν μπορούμε να "εθνικοποιήσουμε" και κάθε άλλη επιστήμη,π.χ. την αστρονομία ή τη γεωμετρία) αποτελεί δείκτη για το πολιτισμικό της επίπεδο.

βασικά δεν ξέρω σε ποιον απαντάς, αλλά το σχόλιο για τους λογοτέχνες είναι αποκομμένο από το σχόλιο περί βιομηχανικής επανάστασης:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Στην Αθηνά απαντώ,που έλεγε περί ιστορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Declaration of Independence: 1776 και αναγνωρίστηκε το 1783.
Κι έχουν το ίδιο σύνταγμα από το 1788. :)

καλέ αυτό το ξέρω όπως και η κουτσή Μαρία...κάτι άλλο? αχ00αχ0α!!! σε ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως!:)

Τίποτε άλλο. Αμφισβητείς πως οι ΗΠΑ έχουν ιστορία πριν το 1900 και σου δείχνω πως έχουν. :)
Μη βάλουμε μέσα και την πορεία που οδήγησε στην Αμερικανική Επανάσταση, τις αποικίες και τις διατλαντικές αυτοκρατορίες.

Τεράστια χώρα , τεράστια πηγή πολιτισμού , κουλτούρας , επιστήμης , οργάνωσης , νοοτροπίας ανθρώπων πολιτών και λογισμού ..
Το μόνο στο οποίο σκαμπάζει είναι η εξωτερική πολιτική

Σε όλα τα άλλα της βγάζω το καπέλο

Θέλω τόσο πολύ να γελάσω. :P

Ρίξε μια ματιά στην αμερικανική κοινωνία και ξανασκέψου τo...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
1783-1900 δεν υπήρχε η Αμερική? όσο υπάρχει ένα κράτος, υπάρχει και ιστορία,σωστά?:worry:
επίσης είχε και μεγάλους λογοτέχνες εκείνη την περίοδο:)(π.χ. Mark Twain)
ιστορικό γεγονός(απ' τα πολλά):
industrial revolution of US on the 19th century
είσαι απολύτως σωστή και συμφωνώ...:)

Δεν καταλαβαίνω πως η συμμετοχή μιας χώρας στην παγκόσμια ιστορία (γιατί η ιστορία είναι Επιστήμη και είναι αποκλειστικά παγκόσμια,δεν υπάρχει "εθνική" ιστορία,δεν είναι τούρτα η ιστορία για να τη μοιράσουμε στα κράτη,όπως δεν μπορούμε να "εθνικοποιήσουμε" και κάθε άλλη επιστήμη,π.χ. την αστρονομία ή τη γεωμετρία) αποτελεί δείκτη για το πολιτισμικό της επίπεδο.
τι εννοούμε ιστορία και τι πολιτισμός? αν δεν είναι η ιστορία συνυφασμένη με τον πολιτισμό, τότε τί είναι???? υπάρχει ιστορία από την στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι και για τον ίδιο λόγο υπάρχει και πολιτισμός. με πιάνεις? :P

Τίποτε άλλο. Αμφισβητείς πως οι ΗΠΑ έχουν ιστορία πριν το 1900 και σου δείχνω πως έχουν. :)
Μη βάλουμε μέσα και την πορεία που οδήγησε στην Αμερικανική Επανάσταση, τις αποικίες και τις διατλαντικές αυτοκρατορίες.



Θέλω τόσο πολύ να γελάσω. :P

Ρίξε μια ματιά στην αμερικανική κοινωνία και ξανασκέψου τo...:hmm:
δεν μίλησα για το αν οι ΗΠΑ έχουν ιστορία και ούτε και την αμφισβήτησα απλώς κατ'εμε δεν πιστεύω πως η συμβολή της ήταν τέτοια που θα πρέπει να την θεοποιούμε κιόλας.

άνθρωποι δώσανε το αίμα τους και την ζωή τους για αυτό που εσύ κοροιδεύεις...
και αν ήσουν γνώστης της ιστορίας θα ήξερες ότι η ιστορία της Αμερικής ξεκινά από τους γηγενείς πλυθυσμούς..Πριν την έλευση των Ισπανών...

Ας σεβόμαστε μερικά πράγματα..και ας κοιτάμε τα μούτρα μας:)



αν θεωρείς κουλτούρα τις πλαστικές και τα παιδιά να μεγαλώνουν απωχαυνομένα στην τηλεόραση με φαστ φούντ ε τι να πω...:P

καταρχάς, αν έγινα ειρωνική ή εάν κορόιδεψα δεν έγινε επίτηδες απλώς έχω και εγώ τις συμπάθειες και τις αντιπάθειές μου...δεν έχω σκοπό να προσβάλλω κάποιον απλώς είπα την άποψη μου είτε σου αρέσει είτε όχι...
για το ΕΑΝ είμαι γνώστης της ιστορίας και το ΤΙ ιστορία γνωρίζω το ξέρω μόνο εγώ! τουλάχιστον δεν αρέσκομαι στις wikipedies αλλά προτιμώ τα βιβλία όπως κάνουν αρκετοί (δεν αναφέρομαι σε εσένα). είναι γνωστό ότι η ιστορία ξεκινά από τους γηγενείς πληθυσμούς, για νέο μου το λες?
πάντοτε σεβόμαστε αυτούς που μας δείχνουν σεβασμό (και ό,τι κατάλαβες)... τα κοιτάμε γιατί είναι όμορφα!

ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ποιος σου είπε κοπέλα μου ότι ΕΓΩ θαυμάζω την ΥΠΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑ που μόλις ανέφερες????? να προσέχεις τι λές και να μην μου βάζεις λόγια που δεν είπα!!!!! Για αυτόν τον λόγο μάλιστα θεωρώ τις ΗΠΑ ως μία χώρα που δεν έχει βάσεις να πατήσεις και να στηριχτεί σε μια γερή ιστορία! το μόνο που συζητούν είναι πόσο ανορεξική θα γίνω? τι αμάξι θα πάρω??? Η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ και από εκεί διαμορφώνεται είτε σου αρέσει είτε όχι...αυτή είναι η άποψή μου.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
κοιτα,δεν σκεφτονται ολοι οι Αμερικανοι να γινουν ανορεξικοι και δεν τους ενδιαφερει μονο αυτο,ουτε φυσικα μονο τα αμαξια...ειναι λιγο γενικο αυτο...αλλωστε μην ξεχναμε οτι αυτη η νοοτροπια υπαρχει στις περισσοτερες χωρες στον κοσμο,δεν κραταει τα σκηπτρα η Αμερικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
δεν μίλησα για το αν οι ΗΠΑ έχουν ιστορία και ούτε και την αμφισβήτησα απλώς κατ'εμε δεν πιστεύω πως η συμβολή της ήταν τέτοια που θα πρέπει να την θεοποιούμε κιόλας.

Η ιστορία είναι μια σειρά γεγονότων, δεν υπάρχει καλή και κακή ή σπουδαία ιστορία.
Στην περίπτωση αυτή ισχύει ότι είπε ο Mr Crowley παραπάνω.


τι εννοούμε ιστορία και τι πολιτισμός? αν δεν είναι η ιστορία συνυφασμένη με τον πολιτισμό, τότε τί είναι???? υπάρχει ιστορία από την στιγμή που υπάρχουν άνθρωποι και για τον ίδιο λόγο υπάρχει και πολιτισμός. με πιάνεις? :P

Για την ακρίβεια δεν είναι συνυφασμένη η ιστορία με τον πολιτισμό. Πολιτισμός υφίσταται και στην προϊστορία. :)
Η ιστορία υπάρχει από τη στιγμή που υφίστανται γραπτά κείμενα.



Α, και η Guest854551 στο τελευταίο κομμάτι αναφέρεται σε quote του Anthony, όχι σε σένα. Μην αρπάζεσαι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ελεος η ΗΠΑ ειναι υπερδυναμη τα τελευταια 100 χρονια μονο, οι υπερδυναμεις δν κρατουν πολυ! Σε λιγο θα ειναι καποια αλλη (κινα? πιθανως). Παντως μην ξεχνατε πως για να γινεις υπερδυναμη πρεπει να εισαι λαμογιο, να κατακλευεις, να απειλεις, να ελεγχεις να κανεις, πολεμους! Εμεις κατακλευομαστε μεταξυ μας κι εξαπατα ο ενας τον αλλον, και περαν του χρεους χαιρομαι που η ελλαδα μας δν εχει προκαλεσει κακο στον κοσμο (πολεμοι, καταστροφες, "βρωμικες" μπιζνες κτλ). Επισης χαιρομαι που η μονη σχεση μας με τον πολεμο ηταν απο παντα η ΑΜΥΝΑ.

Τωρα εντος χωρας ειμαστε χεσε μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Επισης χαιρομαι που η μονη σχεση μας με τον πολεμο ηταν απο παντα η ΑΜΥΝΑ.

Αν και καταλαβαίνω πως το λες, θέλω να υπενθυμίσω τα παρακάτω: ελληνική δύναμη στην Κορέα, ελληνική δύναμη στο Κόσοβο, ελληνική δύναμη στο Αφγανιστάν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blue Dog

Νεοφερμένος

Η Blue Dog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά στην αμερικανική κοινωνία και ξανασκέψου τo...:hmm:
Με αυτη τη λογικη δεν υπαρχουν και πολλες κοινωνιες που να φανερωνουν ανωτερο πολιτισμο.:P
Οπως και να 'χει το βρισκω αρκετα δυσκολο να παραβλεψω τυπους οπως ο Jim Morrison, Jack Kerouak, τοσες και τοσες φοβερες ταινιες, ιδεες και τεχνολογικα επιτευγματα επειδη ομολογουμενως μπορεις να βρεις αρκετα ψηγματα συντηρητισμου, τι λες;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top