Τι έχετε να πείτε για την επιτήρηση την ώρα των εξετάσεων;

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά έλεος με αυτά που ακούω... :P

Φέτος δίνω πανελλαδικές και ομολογουμένως περίμενα πιο αυστηρά τα πράγματα και τ διαδικασία. Βέβαια δε ήταν και χαλαρά. Οι επιτηρητές καθόντουσαν σε ένα σημείο και κοιτούσαν συνέχεια. Μόνο προς το τέλος άρχισαν πέρα δώθε τα σούρτα φέρτα και μου σπασαν τα νεύρα αλλά όλα μια χαρά.

" Ότι και να 'ναι θεωρώ ανεπίτρεπτο να είναι χαλαρά τα πράγματα με την έννοια ότι μερικοί σάπισαν όλη τη χρονιά για να βγάλουν βαθμό και δε μπορεί ο καθένας να λέει θα κάνει σμύνκριση το βιβλίο και άλλα τέτοια που ακούω.
Κι εγώ έχω κάνει σκονάκια, αλλά ποτέ σε εξετάσεις..."

Ίσως φαίνεται υπερβολικό αλλά μερικά πράγματα είναι στάνταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Σε μας δεν πέχτηκε αντιγραφή ή τίποτα, στην τάξη που ήμουνα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MzChiniz

Νεοφερμένος

Η Πωλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
και σε εμας...ουτε αντιγραφη,ουτε ο παραμικρος ψιθυρος και χωρις να ειναι οι επιτηρητες εκνευριστικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ενταξει παιδια, με παρεξηγησατε φουλ ομως,,,,φουλ για φουλ....
εγω σχολιαζω το οτι μπορει να κανει οποιοσ θελει οτι θελει εκει μεσα...και δεν υπαρχει το 'αδιαβατο' που λενε....
κολλησατε εσεις στο σκονακι...τροπος τοθ λεγειν ηταν....αμαν πια....ΑΜΑΝ....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grmako

Νεοφερμένος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ενταξει παιδια, με παρεξηγησατε φουλ ομως,,,,φουλ για φουλ....
εγω σχολιαζω το οτι μπορει να κανει οποιοσ θελει οτι θελει εκει μεσα...και δεν υπαρχει το 'αδιαβατο' που λενε....
κολλησατε εσεις στο σκονακι...τροπος τοθ λεγειν ηταν....αμαν πια....ΑΜΑΝ....:mad:


Τώρα που σου την μπένουνε όλοι κάνεις την πάπια φυσικά......Λογικό είναι όταν πρόκειτε για τέτιο άτομο....:lol: Τεσπα...

Εμάς ευτυχώς ο ένας στην έδρα....ακούνητος κοίταγε...και μία άλλη πισω πισω έκοβε βόλτες ύσηχα ύσηχα...χωρίς να ενοχλεί και έτσι και αλλιώς την είχαμε όλοι πλάτη και δν την βλέπαμε που έκανε τις βόλτες της....! Δλδ πιστεύω πως είχαμε αψογη επιτήρηση...και ευτυχώς ούτε έναν ψίθυρο όυτε αντιγραφή..!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evma

Νεοφερμένος

Ο Evma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εμεις ειχαμε οκ επιτηρηση.Η μια κυρια καθοταν στην εδρα και δεν κοιτουσε πολυ τα παιδια και ο αλλος ο κυριος επεβλεπε και για την πρωτη.βεβαι αν καποιος ηταν γατονι ευκολα μπορουσε να παρει καποιο συν/αντ ή γενικα κατι "μικρο".Οχι ολοκληρες ιδεες.

Βεβαια υπηρχαν και τα ευτραπελα...Σε μια ταξη, 10 περιπου λεπτα αφου τελειωσε ο χρονος, ετυχε να περναω απ'εξω και ειδα μια φιλη μου να γραφει ακομα...αγχομενη σε σχεδον ορθια θεση.Ο ενας επιτηρητης την ειχε καταλαβει αλλα μπροστα στην εδρα γινοταν μπουγιο (ολοι με τα γραπτα ορθιοι να παραδιδουν.10 ατομα...) και εκανε την κοτα και ας τον κοιτουσα και περιεργα.Εκεινη τη στιγμη μπηκε και ο επικεφαλης επιτηρητης και απλα της ειπε να το κλεισει και να παραδοσει....

Στο αλλο θέμα.Περι αντιγραφης.Θελω να δηλωσω την αποψη μου.Απο τη στιγμη που ο κυριος στοχος ειναι η επιτευξη της "απαραιτητης" βαθμολογιας για να επιτυχουμε το "πολυποθητο ονειρο μας", ειναι στο χερι του καθενος να το επιτυχει με οποιονδηποτε τροπο επιθυμει.
Προσωπικα αν χρειαστω καποια βοηθεια σε καποιο μαθημα ανετα θα αντεγραφα απο την μπροστινη μου, κατι σχετικα ευκολο.Σκονακι δεν θα προσπαθησω να κανω διοτι πολυ απλα δεν βοηθαει και πολυ...
Μπορει για αρκετα ατομα το σωστο να ειναι "Γραψε οτι ξερεις και ας αναγκαστεις να δωσεις ξανα του χρονου αν βεβαια χρειαστει".Για εμενα ισχυει το "Ξεχνα καθε θεμιτο και αθεμιτο και απλα κανε οτι μπορεις για να περασεις στην σχολη που πραγματικα θες"

Αδικιες γινονται.Και μαλιστα πολλες,οπως το παραδειγμα που προανεφερα.Ας μην κολλαμε τωρα σε λεπτομεριες.Ο κοσμος δεν ειναι τοσο ροδινος και ιδανικος!Καλυτερα να το συνειδητοποιησουμε αμεσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
O κοσμος ροδινος σαφως και δεν ειναι,αλλα γι'αυτο φταιμε ολοι εμεις που σκεφτομαστε ετσι...Για να γινει λιγο πιο ροδινος ο κοσμος,οπως λες,πρεπει να προσπαθησουμε ολοι μας να ειμαστε λιγο πιο σωστοι,πιο δικαιοι,πιο ''εναρετοι''.Τωρα θα μου πεις ,γιατι να προσπαθω εγω οταν ξερω οτι οι αλλοι εκμεταλλευονται καταστασεις. Μαλλον γιατι ο καθενας πρεπει να κοιταει τον εαυτο του ο,τι κ αν κανουν οι αλλοι...Δεν θελω να γινομαι ηθηκολογος,αλλα ολοι οι μαθητες παραπονιομαστε οτι οι πανελληνιες δεν ειναι αδιαβλητες...Σε αυτο δεν φταιει μονο το κρατος,αλλα και εμεις.Ας μην πεφτουμε λοιπον σε εναν ψυχολογικο μηχανισμο φαντασιακης μεταθεσης ευθυνων κατηγορώντας ολους τους αλλους.Αν θελουμε δικαιοσυνη πρεπει να προσπαθησουμε , ακομα και με τιμημα να χασουμε το ονειρο της ζωης μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εμεις ειχαμε οκ επιτηρηση.Η μια κυρια καθοταν στην εδρα και δεν κοιτουσε πολυ τα παιδια και ο αλλος ο κυριος επεβλεπε και για την πρωτη.βεβαι αν καποιος ηταν γατονι ευκολα μπορουσε να παρει καποιο συν/αντ ή γενικα κατι "μικρο".Οχι ολοκληρες ιδεες.

Βεβαια υπηρχαν και τα ευτραπελα...Σε μια ταξη, 10 περιπου λεπτα αφου τελειωσε ο χρονος, ετυχε να περναω απ'εξω και ειδα μια φιλη μου να γραφει ακομα...αγχομενη σε σχεδον ορθια θεση.Ο ενας επιτηρητης την ειχε καταλαβει αλλα μπροστα στην εδρα γινοταν μπουγιο (ολοι με τα γραπτα ορθιοι να παραδιδουν.10 ατομα...) και εκανε την κοτα και ας τον κοιτουσα και περιεργα.Εκεινη τη στιγμη μπηκε και ο επικεφαλης επιτηρητης και απλα της ειπε να το κλεισει και να παραδοσει....

Στο αλλο θέμα.Περι αντιγραφης.Θελω να δηλωσω την αποψη μου.Απο τη στιγμη που ο κυριος στοχος ειναι η επιτευξη της "απαραιτητης" βαθμολογιας για να επιτυχουμε το "πολυποθητο ονειρο μας", ειναι στο χερι του καθενος να το επιτυχει με οποιονδηποτε τροπο επιθυμει.
Προσωπικα αν χρειαστω καποια βοηθεια σε καποιο μαθημα ανετα θα αντεγραφα απο την μπροστινη μου, κατι σχετικα ευκολο.Σκονακι δεν θα προσπαθησω να κανω διοτι πολυ απλα δεν βοηθαει και πολυ...
Μπορει για αρκετα ατομα το σωστο να ειναι "Γραψε οτι ξερεις και ας αναγκαστεις να δωσεις ξανα του χρονου αν βεβαια χρειαστει".Για εμενα ισχυει το "Ξεχνα καθε θεμιτο και αθεμιτο και απλα κανε οτι μπορεις για να περασεις στην σχολη που πραγματικα θες"

Αδικιες γινονται.Και μαλιστα πολλες,οπως το παραδειγμα που προανεφερα.Ας μην κολλαμε τωρα σε λεπτομεριες.Ο κοσμος δεν ειναι τοσο ροδινος και ιδανικος!Καλυτερα να το συνειδητοποιησουμε αμεσα!


αυτο ακριβως,,,,,
Ο κοσμος δεν ειναι τοσο ροδινος και ιδανικος!
-----------------------------------------
Τώρα που σου την μπένουνε όλοι κάνεις την πάπια φυσικά......Λογικό είναι όταν πρόκειτε για τέτιο άτομο....:lol: Τεσπα...

Εμάς ευτυχώς ο ένας στην έδρα....ακούνητος κοίταγε...και μία άλλη πισω πισω έκοβε βόλτες ύσηχα ύσηχα...χωρίς να ενοχλεί και έτσι και αλλιώς την είχαμε όλοι πλάτη και δν την βλέπαμε που έκανε τις βόλτες της....! Δλδ πιστεύω πως είχαμε αψογη επιτήρηση...και ευτυχώς ούτε έναν ψίθυρο όυτε αντιγραφή..!!:)

δεν με ξερεις και μην μου λες εμανα 'Λογικό είναι όταν πρόκειτε για τέτοιο άτομο'.......οκ???και δεν κανω την παπια...χαχαχα....(γελα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
ενταξει παιδια, με παρεξηγησατε φουλ ομως,,,,φουλ για φουλ....
εγω σχολιαζω το οτι μπορει να κανει οποιοσ θελει οτι θελει εκει μεσα...και δεν υπαρχει το 'αδιαβατο' που λενε....
κολλησατε εσεις στο σκονακι...τροπος τοθ λεγειν ηταν....αμαν πια....ΑΜΑΝ....:mad:


Πιο πολύ το εννοούσα από την πλευρά των επιτηρητών. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες όπου οι επιτηρητές δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Δε θεωρώ ότι βοηθάει τον άλλον με το να τον αφήνει να αντιγράφει.

Ως μαθητής λογικό είναι να κάνεις και τη λαμογιά. Ίσως κι εγώ αν το τετράδιο του μπροστινού μου φαινόταν να κοίταγα και να αντέγραφα κάτι. Δε βγάζω κι εμένα έξω από αυτό.

Αλλά υποτίθεται πως οι πανελλήνιες πρέπει να είναι αδιάβλητες και και ότι ο κύριος σκοπός που είναι το σύστημα έτσι δομημένο είναι για αυτό το λόγο.
Βέβαια λες ως επιτηρητής "Ε, πανελλήνιες είναι. Εϊναι όλη του η ζωή, ας τον αφήσω και ας κάνω πως δεν καταλαβαίνω"... Δεκτό, αλλά πιστεύω πως υπάρχουν καποια όρια ακόμη και αν δε ζούμε σε μια δίκαιη κοινωνία.
Ασφαλώς δεν είμαι κακός. Δεν ευχαριστιέμαι με το να πιάνω τους "άτακτους", ίσα ίσα με αυτόν τον τρόπο του δείχνεις ότι δε γίνεται να τα ισοπεδώνουμε όλα σε αυτή τη ζωή...

(Ποπο φτάνει με αυτό το πράγμα. Ψυχοπλακώθηκα. Ας κάνει ο καθένας αυτό που πρέπει και μακάρι να περάσουμε όλοι....:P:P:P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Κατ' αρχάς να περάσουμε ΟΛΟΙ δεν γίνεται λόγω της διαφοράς ανάμεσα στο πλήθος των θέσεων/εισακτέων στα πανεπιστήμια και των παιδιών που διεκδικούν αυτές τις θέσεις.

Γιατί λοιπόν πρέπει να επιτρέψω εγώ στο άλλον να μου φάει την θέση?

Οι νόμοι/εγκύκλιοι/επιτηρητές έχουν ένα νόημα. Δεν διαφωνώ, δεν δούμε σε μια ρόδινη κοινωνία. Το παράδειγμα της ελληνικής πραγματικότητας είναι ένα από τα χειρότερα πρότυπα -πιστεύω- για έναν νέο. Το ζητούμενο είναι, να πάρουμε παράδειγμα από αυτά που γίνονται στην κοινωνία μας, να επιδοθούμε σε έναν άκριτο και ανούσιο μιμητισμό όλων των αρνητικών? Να γίνουμε από τώρα μέρος του κατεστημένου, κοιτώντας πως θα 'πατήσουμε' πάνω στον άλλο για να βολευτούμε εμείς? Ο θάνατος σου, η ζωή μου? Κάποιος είπε, ότι αν ισχύσει το 'οφθαλμός αντί οφθαλμού', τελικά όλοι τυφλοί θα καταντήσουμε.

Δεν είπα να μην προσπαθήσει ο καθένας για να καταφέρει τον στόχο του. Ας προσπαθήσει με νόμιμα και κυρίως ηθικά μέσα. Η μαγκιά δεν είναι να μην διαβάζεις όλη την χρονιά και στο τέλος να κάνεις σκονάκι για να πετύχεις τον στόχο σου. Αλλά να χύσεις ιδρώτα όπως κάνουν και οι υπόλοιποι μαθητές, για να τον πετύχεις.

Παράλληλα να αναφέρω ότι εάν ξεκινάς με τέτοιες...προοπτικές από τόσο μικρή, μπορώ να φανταστώ τι πιθανόν θα επακολουθήσει στην ζωή σου. Αντιγραφή και στο πανεπιστήμιο (μαα..γιατί ίχι, αφού όλοι το κάνουν, ε??) κτλ κτλ. By the way, να σου υπενθυμίσω ότι αντίθετα με το πως παρουσιάζεται γενικώς, το πανεπιστήμιο δεν είναι 'παιχνίδι' και χρειάζεσαι κάποιες βάσεις για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις.

Και προφανώς κάτι άλλο. Μην κάνεις αυτό που δεν θέλεις να σου κάνουν οι άλλοι. Σήμερα θα 'φας' την θέση ενός παιδιού που προσπάθησε, αύριο κάποιος άλλος με το ίδιο σκεπτικό θα σου πάρει την δουλειά την οποία εσύ τόσο ήθελες και χρειαζόσουν. Σήμερα η πράξη σου φαίνεται 'λογική'..αύριο όμως?

ουφ, τα είπα και ξεθύμανα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Νικόλα σε ό,τι είπε...

Αλλά δε θέλω να προδικάζω τα πάντα...

Η κύρι ααιτία όμως πιστεύω είναι τί γονόταν σε κάθε σχολείο αυτά τα 12 χρόνια. Δηλαδή εάν οι καθηγητές ήταν επάξιοι του ρόλου τους...

Θα πω ένα παράδειγμα:

Έχουμε έναν μαθηματικό. Εϊναι top στο μάθμά του αλλά παράλληλα είναι και λίγο μύγας. Δηλαδή εάν αργήσεις 5 λεπτά δε σε βάζει μέσα. Εάν σε ένα πρόβλημα δεν π΄γες με τη σωστ΄μέθοδο αλλά έκανες μια άλλη λύση προκειμένου να τελειώνεις πιο γρήγορα θα σου πει οτι έιναι όλο λάθςο ακόμ και αν το αποτέλεσμα είναι σωστό
και το κορυφαίο που δε θα ξεχάσω...
Γράφαμε διαγώνισμα και ο μπροστινός μου είχε κάνει σκονάκι στο θρανίο. Ο μαθηματικός είναι ατσίδα και το έπιασε αμέσως. Σε διαφορετική περίπτωση συνηθισμένη αντίδραση θα ήταν να του αλλάξει θέση προκειμένου να μη βλέπει το σκονάκι στο θρανίο ή άλλος καθηγητής δε θα του έλεγε τίποτα.
ΤΟν άφησε να γράψει και μόλις τελειώνει ο χρόνος και άρχισε να τα μαζεύει του ανακοινώνει ότι πήρε μονάδα επειδή είχε στο θρανίο έναν τύπο!
(Μ'αρέσει που του το είπε στο τέλος και όχι μόλις το αντιλήφθκε!).

Φυσικά το εννούσε και πήρε μονάδα δεν του το 'πε για να ψαρώσει. Γιατί πολλοί λένε θα πα΄ρεις μονάδα αλλά μετά δεν το τηρούν. Εκείνος το τήρησε.

Ηθικό δίδαγμα: Μπορεί όλη η τάξη να τον έβριζε αλλά το πάθημα αυτό του παιδιού έγινε μάθημα. Αμφιβάλω εάν από εκείνη τ μέρα ο μαθητής τόλμησε να ξανακάνει σκονάκι. όχι από φόβο αλλά επειδή κατάλαβε τη σημασία του όλο σκηνικού. Και να πω ότι ήταν κακός μαθητής. Καλός ήταν)

ΑΚόμη κι εγώ έχω τσακωθεί μαζί του επειδή για 5 λεπτά δε με άφησε να μπω. Δεν είναι από εκείνους τους μίζερους που ευχαριστιούνται να δίνουν τιμωρίες. Μας κάνει μαι μέρα, αύριο στη δουλειά σας εάν αργήσετε δε θα έχετε καλ΄αντιμετόπισ. Πρέπει από τώρα να μαθάινετε. Και τα σημερινά μας χάλια (ελληνική κοινωνία) οφείλεται στο ότι κανείς δε σας έμαθε ότι υπάρχουν και συνέπειες. Τις οποίες πρέπει να υποστείτε για να γίνετε καλύτεροι άνθρωποι.

Αυτά τα λόγια δε θα τα ξεχάσω. Και φυσικά ένας καθηγητής ακόμη και αν πρόκειται για τις πανελλήνιες πρέπει να ωθεί το δίακιο και το ηθικό. Αυτός είανι ο ρόλος του. Και χαίρομαι που έιχα έναν τέτοιο καθηγητή. Στην αρχή τς χρονιάς κομπλεξικό τον ανέβαζα κομπλεξικό τον κατέβαζα...ΑΛλά τελικά δεν είναι έτσι.

Αυτό το έγραψα για να δείξω το ότι τελικά δεν είναι όλοι λαμόγια σήμερα και πως κάποιοι είναι επιτηρητές. ΦΥσικά δε κατηγορώ την κοπέλα, αλλά αυτούς που όφειλαν να δείξουν στους μαθητές κα΄τι παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δεν μ'αρεσει που συγκρινουν τη δουλεια με το σχολειο... οκ, και τα 2 θελουν συνεπεια, αλλα με αλλη ψυχολογια πας στο σχολειο, και με αλλη στη δουλεια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
Βασικα το σχολειο ειναι το μονο που μπορει να σε διδαξει τις συνεπειες που θα εχεις στο μελλον... Αν δεν μαθεις εγκαιρα οτι υπαρχουν ευθυνες,θα το συνειδητοποιησεις μαλλον αργα και μ τον ασχημο τροπο...Επομενως το σχολειο επωμιζεται την ευθυνη να μας διδαξει καποια πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιάννηςΞάνθη

Νεοφερμένος

Ο ΓιάννηςΞάνθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εκεί που έγραφε ο κολλητός μου η μία καθηγήτρια κοιμόταν στην έδρα (πραγματικά έτρεχαν και τα σάλια της xD) και η άλλη έλυνε SUDOKU. Έτσι ένα παιδί λύθηκε στο γέλιο ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
οι δικοί μας επιτηρητές.... ΣΗΚΩΝΑΝ ΧΑΡΤΑΕΤΟ! ειλικρινά... ο ένας μπαινόβγαινε όλη την ώρα (βγαίνοντας, κάθε φορά μας ανακοίνωνε ότι πήγαινε για τσιγάρο) και όση ώρα ήταν μέσα καθόταν σε μια έδρα και έβηχε.. αποσυντονιζόμουν συνέχεια.. η άλλη, καθόταν μισή ώρα στην έδρα και κοιτούσε κάτω, μετά πήγε καμια ώρα στο παράθυρο και κοιτούσε με βλέμμα ονειροπόλο την αυλή - την έκοψα, πρέπει να είναι πολύ ρομαντικός τύπος ":P"


όση ώρα έλειπε ο πρώτος για τσιγάρο, ερχόταν ένας άλλος, καθόταν σε μια καρέκλα και είχε το βλέμμα του μονίμως καρφωμένο πάνω σε μένα.. με τρόμαξε.. αφού άρχισα να πιστεύω ότι αντιγράφω χωρίς να το ξέρω!

γενικά ήταν πάρα πολύ χαλαρή η επιτήρηση. αφού είπα και δύο συνώνυμα σε μία συμμαθήτρια. συμπέρασμά μου, ότι μόνο οι λέξεις "πανελλήνιες" και "πανελλαδικές" είναι τρομακτικές, η διαδικασία εξέτασης ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΕΣ. (με το ενδεχόμενο, βέβαια, να μην ισχύει κάτι παρόμοιο στα υπόλοιπα μαθήματα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alreena

Νεοφερμένος

Η Alreena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Χαχα κλασσική ελληνίδα το...rinaki!!!! Αλλά σ' αυτόν τον κόσμο ότι δίνεις παίρνεις αργά ή γρήγορα! Εγώ έτσι διασκεδάζω τις τύψεις μου!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εντάξει, δε ξέρω αν μπορώ να την κατηγορήσω, όπως προέγραψα, είμαι ο τελευταίος που μπορεί να κρίνει αυτό που κάνει. Ας μην τα τραγικοποιούμε κιόλας τόσο. Ίσως θα 'πρεπε να μας ενδιαφέρει περισσότερο, γιατί το σύστημα έχει οδηγήσει τα πράγματα εκεί. Δηλαδή, κάποιος να προτιμάει την εύκολη λύση και όχι τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εγώ πάντως ούτε θα βρίσω ούτε θα κατηγορήσω το rinaki. Όχι γιατί φταίει το σύστημα κτλ αλλά ας τα συνδυάσουμε με την μελλοντική δουλειά όπως έγινε για όλα τα υπόλοιπα παραδείγματα εκτός αυτού( γιατί είναι υπέρ της κατερίνας...). Στην μελλοντική δουλειά λοιπόν οι συνεργάτες δεν νομίζω να κάτσουν να περιμένουν και να δουλεύουν τίμια και καλά ώστε να πάρουν αύξηση/προαγωγή/να διεκδικήσουν θέση. Θα κάνουν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για να κερδίσουν ό,τι είναι να κερδίσουν! Αυτό φυσικό δεν είναι; Δεν νομίζω να θέλει να χάσει κάποιος την δουλειά του λόγω τιμιότητας! Κι ο αδερφός μου, όλο το χρόνο διαβάζει, διαβάζει, διαβάζει και απ'ότι μου είπε αν κάτι δεν προλάβει να διαβάσει ή να μάθει καλά αν μπορέσει ή θα το δει από κάποιον ή απλά θα το αντιγράψει γιατί χαράμισε κυριολεκτικά έναν χρόνο και δεν προτίθεται να χάσει κι άλλον επειδή έπεσε ένα από τα λίγα που δεν ήξερε! Και τέλος πείτε μου ποιος είναι πλέον ηθικός. Αυτό!
Απ'ότι μου είπε δεν ήταν και πολύ αυστηρά την πρώτη μέρα αλλά δεν ήταν κι έυκολο να αντιγράψει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@Maraki@

Νεοφερμένος

Η @Maraki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
εδώ μιλάμε κατά τη γνώμη μου για ένα δίλημμα...που έχει τις ρίζες του σε ένα πιο βαθύ και σημαντικό δίλημμα: θα εξαπατήσω...κλέψω...κάνω τη λαμογιά μου, γιατί και όλοι οι άλλοι εξαπατούν...κλέβουν...κάνουν λαμογιές, (δεν μπορώ να είμαι εγώ στην απ'εξω) ή να είμαι τίμιος...καθαρός...συνεπής, για να έχω τη συνείδησή μου καθαρή και να ζώ χωρίς το μόνιμο άγχος; Με βάση αυτό το ερώτημα προκύπτουν και τρείς κατηγορίες ανθρώπων: οι απατεώνες, οι τίμιοι και αυτοί που συνήθως είναι τίμιοι, αλλά καμια φορά εξαπατούν κιόλας...το παράξενο είναι οτι καλούμαστε να απαντήσουμε σε αυτό το δίλημμα και να διαλέξουμε κατηγορία ενώ είμαστε στο σχολείο...πράγμα που σημαίνει οτι το σχολείο είναι ένας μικρόκοσμος, αντιπροσωπευτικός της κοινωνίας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.
εδώ μιλάμε κατά τη γνώμη μου για ένα δίλημμα...που έχει τις ρίζες του σε ένα πιο βαθύ και σημαντικό δίλημμα: θα εξαπατήσω...κλέψω...κάνω τη λαμογιά μου, γιατί και όλοι οι άλλοι εξαπατούν...κλέβουν...κάνουν λαμογιές, (δεν μπορώ να είμαι εγώ στην απ'εξω) ή να είμαι τίμιος...καθαρός...συνεπής, για να έχω τη συνείδησή μου καθαρή και να ζώ χωρίς το μόνιμο άγχος; Με βάση αυτό το ερώτημα προκύπτουν και τρείς κατηγορίες ανθρώπων: οι απατεώνες, οι τίμιοι και αυτοί που συνήθως είναι τίμιοι, αλλά καμια φορά εξαπατούν κιόλας...το παράξενο είναι οτι καλούμαστε να απαντήσουμε σε αυτό το δίλημμα και να διαλέξουμε κατηγορία ενώ είμαστε στο σχολείο...πράγμα που σημαίνει οτι το σχολείο είναι ένας μικρόκοσμος, αντιπροσωπευτικός της κοινωνίας μας.


Γι'αυτο ακριβως και πρεπει να φροντισουμε απο τωρα να ενταχθουμε στην κατηγορια που θελουμε γιατι μετα θα ειναι αργα...Οι ανθρωποι δεν αλλαζουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top