Τι Τμήμα να επιλέξω για να εξειδικευτώ στο marketing;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχιζει και μου αρεσει παρα πολυ η ιδεα να περασω σε καποια σχολη marketing ... Θα ηθελα να ακουσω για την θεσσαλονικη τι επιλογες υπαρχουν ...Επισης θα ηθελα να μου πειτε οτι πληροφοριες πιστευεται οτι αξιζει να μαθω, οπως για παραδειγμα τι επιπεδου ειναι μαθηματικα. Τελος θα ηθελα να ρωτησω μεσα στο τμημα marketing τι "παρακλαδια" υπαρχουν ...

Υ.γ2.: Δεν με ενδιαφερουν σχολια του τυπου δεν εχει δουλεια απο αυτη την σχολη κτλ κτλ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:

Υ.γ2.: Δεν με ενδιαφερουν σχολια του τυπου δεν εχει δουλεια απο αυτη την σχολη κτλ κτλ ...

Και πολύ καλά κάνεις!! :thumbup:
Το έχω ξαναπει - όποιος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλός στη δουλειά του και έχει μυαλό θα βρει δουλειά. Όποιος είναι μίζερος, απαισιόδοξος και κλαψομ***ης δεν θα βρει και θα συνεχίσει να είναι τέτοιος.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και πολύ καλά κάνεις!! :thumbup:
Το έχω ξαναπει - όποιος είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ καλός στη δουλειά του και έχει μυαλό θα βρει δουλειά. Όποιος είναι μίζερος, απαισιόδοξος και κλαψομ***ης δεν θα βρει και θα συνεχίσει να είναι τέτοιος.-
εγω πιστευω οτι εχει να κανει με το ποσο θα το κυνηγισει καποιος ... αν δεν πιστεψει στον εαυτο του ποτε δεν θα πετυχει τπτ ... Ακομη και ενας απο δημοσιο IEK αν το κυνηγισει εχει την δυνατοτητα να φτασει πολυ μακρια ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Για ΑΕΙ θεωρώ πως μπορείς να πας μέσα από το τμήμα διοίκησης και οικονομίας και έπειτα να ακολουθήσεις την διαφήμιση/marketing.....Κατά την κρίση μου νομίζω πως η καλύτερη σχολή είναι το ΤΕΙΘ το τμήμα εμπορίας και διαφήμισης www.mkt.teithe.gr
περισσότερο δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί αν και τέλειωσα marketing δεν το τέλειωσα εδώ.....από συζητήσεις όμως κατέληξα στο συμπέρασμα ΄πως το τμήμα των ΤΕΙΘ κάνει πολύ καλή δουλειά....από ΙΕΚ ή ΙΙΕΚ δεν έχω άποψη, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια για τις σχολές ΔΕΛΤΑ (με κάθε επιφύλαξη)

Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Για ΑΕΙ θεωρώ πως μπορείς να πας μέσα από το τμήμα διοίκησης και οικονομίας και έπειτα να ακολουθήσεις την διαφήμιση/marketing.....
:)
Το πανεπιστήμιο Μακεδονίας......ξέχασα να το γράψω....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
πειτε κι αλλα ρε παιδια...
το Marketing κι εμενα με ενδιαφερει...
exposed μονο σαλονικη σε ενδιαφερει?
erodia, αν ξερεις... μπορει καποιος να κανει μεταπτυχιακο στο marketing ενω εχει τελειως αλλο πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Δηλαδή τί πτυχίο.....Θεολογίας ας πούμε;;;;; Τότε χλωμό το κόβω....
Πάντως έχω ακούσει για περιπτώσεις διάφορες.....π.χ. μια φίλη μου τελειωσε την φιλοσοφική και την δέχτηκαν να κάνει μεταπτυχιακό σε κάτι που είχε σχέση με την αρχαιολογία.....εντελώς άσχετο....αλλά έχει να κάνει και με τον καθηγητή και με την ζήτησει του κάθε μεταπτυχιακού.....και επειδή τα μεταπτυχιακά ΄που έχουν να κάνουν με το marketing έχουν ζήτησει.....πιθανόν οι όροι να μην είναι και τόσο ελλαστικοί όπως στην περίπτωση της φίλης μου....(ΠΑΝΤΑ με κάθε επιφύλαξη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
κατι ακομα πιο ασχετο, παραιατρικο! η φιλη σου ελλαδα το εκανε? η εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Εδώ....τέλειωσε φιλοσοφική Αθήνα και το μεταπτυχιακό Θεσσαλονίκη.....
Παραιατρικό;;;; ψάξτο λιγάκι μέσα από την διοικήση δημοσίων οργανισμών (αν θυμάμαι καλά)....ίσως εκεί βρεις κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από erodia:
Εδώ....τέλειωσε φιλοσοφική Αθήνα και το μεταπτυχιακό Θεσσαλονίκη.....
Παραιατρικό;;;; ψάξτο λιγάκι μέσα από την διοικήση δημοσίων οργανισμών (αν θυμάμαι καλά)....ίσως εκεί βρεις κάτι...

σχολη ειναι αυτο? δε το χω ξανακουσει ποτε, που ειναι?ευχαριστω για τις info παντως... εγω κοιταω και για abroad..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
exposed μονο σαλονικη σε ενδιαφερει?
ναι και μαλιστα μονο AEI :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Τμήμα Marketing και Επικοινωνίας στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Παλία ΑΣΟΕΕ. Από Μαθηματικά δεν είναι και τίποτα το τρομερό από ό,τι ξέρω. Γενικά το Marketing είναι παρακλάδι της Διοίκησης Επιχειρήσεων και πιστεύω ότι τα μαθήματά του είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολα από αυτά των θετικών σχολών. Αρκεί να μπεις στο νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Τμήμα Marketing και Επικοινωνίας στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Παλία ΑΣΟΕΕ. Από Μαθηματικά δεν είναι και τίποτα το τρομερό από ό,τι ξέρω. Γενικά το Marketing είναι παρακλάδι της Διοίκησης Επιχειρήσεων και πιστεύω ότι τα μαθήματά του είναι ΠΟΛΥ πιο εύκολα από αυτά των θετικών σχολών. Αρκεί να μπεις στο νόημα.


νομιζω ξεκαθαρισε οτι θελει μονο θεσσαλονικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Giovanna:
πειτε κι αλλα ρε παιδια...
το Marketing κι εμενα με ενδιαφερει...
exposed μονο σαλονικη σε ενδιαφερει?
erodia, αν ξερεις... μπορει καποιος να κανει μεταπτυχιακο στο marketing ενω εχει τελειως αλλο πτυχιο?

Κι εγώ έτσι νομίζω... αλλά επειδή τα θέματα τα διαβάζουν και άλλοι εκτός του πλέον ενδιαφερόμενου, έγραψα τα παραπάνω για ΑΣΟΕΕ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Nana:
Κι εγώ έτσι νομίζω... αλλά επειδή τα θέματα τα διαβάζουν και άλλοι εκτός του πλέον ενδιαφερόμενου, έγραψα τα παραπάνω για ΑΣΟΕΕ ;)
;) ;) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aaradbei

Νεοφερμένος

Η aaradbei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αμιγές τμήμα Μάρκετινγκ σε ΑΕΙ...Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναιι να μπεις σε τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης και στο τρίτο έτος να επιλέξεις κατεύθυνση Μάρκετινγκ.

Δεν ξέρω ωστόσο αν θα σου προσφέρι την εξειδίκευση που θες.
Το Μάρκετινγκ από κει και πέρα έχει πολλές κατευθύνσεις.Ενδεικτικά:Τουριστικό ΜΚΤ, Βιομηχανικό ΜΚΤ, Αγροτικών Προϊόντων, ΜΚΤ Υπηρεσιών,ΜΚΤ Μη Κερδοσκοπικών Οργανισμών και φυσικά το Καταναλωτικό ΜΚΤ που είναι και το πιο διαδεδομένο..
Ελπίζω να βοήθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από aaradbei:
Στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αμιγές τμήμα Μάρκετινγκ σε ΑΕΙ...Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναιι να μπεις σε τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης και στο τρίτο έτος να επιλέξεις κατεύθυνση Μάρκετινγκ.

Δεν ξέρω ωστόσο αν θα σου προσφέρι την εξειδίκευση που θες.
Το Μάρκετινγκ από κει και πέρα έχει πολλές κατευθύνσεις.Ενδεικτικά:Τουριστικό ΜΚΤ, Βιομηχανικό ΜΚΤ, Αγροτικών Προϊόντων, ΜΚΤ Υπηρεσιών,ΜΚΤ Μη Κερδοσκοπικών Οργανισμών και φυσικά το Καταναλωτικό ΜΚΤ που είναι και το πιο διαδεδομένο..
Ελπίζω να βοήθησα!!

Χμμ καταλαβα .... αν αποφασισω μαρκετινκ η μονη λυση ειναι ΑΣΣΟΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aaradbei

Νεοφερμένος

Η aaradbei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Aν πραγματικά Μαρκετινγκ είναι αυτό που θες τότε στην ΑΣΟΕΕ θα πας, μη σε απασχολεί που είναι Αθήνα, μια χαρά τα περνάμε κι εδώ..!

Ό,τι θες, ρώτησέ με..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα μαθηματα τι λενε; ειναι ολα ξενερωτα; υπαρχουν καποια που σου γουσταρεις τρελα να τα διαβαζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aaradbei

Νεοφερμένος

Η aaradbei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Όταν συνειδητοποίησα ότι η μοναδική επαφή που έχουμε με τα μαθηματικά είναι κάτι Στατιστικές (συνολικά 3) φρίκαρα..!Ήμουν από θετική κατεύθυνση και δεν είχα συνηθίσει μαθηματα θεωρητικά...:no: :no: :help:
Το πρώτο έτος ξενέρωσα άσχημα, σε σημειο που σκεφτόμουν να κάνω 10%.

Μετά όμως, αφού μπήκα στο κλίμα και συνειδητοποίησα τι σπουδάζω άρχισε να μου αρέσει...
Στο πρώτο έτος κάναμε τις εισαγωγές στις έννοιες Μαρκετινγκ και Επικοινωνίας.
Τα μαθήματα από το δεύτερο έτος έχουν να κάνουν με τις τέσσερις παραμέτρους του Μαρκετινγκ: Προϊόν, Τιμή, Διαφήμιση, και Διανομή.
Το κομμάτι της επικοινωνίας είναι η διαφήμιση, επικοινωνία με σύγχρονες τεχνολογίες, (δηλαδή εγώ που άνοιγα υπολογιστή για να παίζω πασιέντζα, ξαφνικά έμαθα να σχεδιάζω ιστοσελίδες κλπ)
Όσον αφορά το MS μαθαίνουμε Word, Excel, PowerPoint.

Στα συν ότι έχουμε νέους και συνεργάσιμους καθηγητές.
Στα πλην, η πολλή θεωριτικούρα.Πάντως είναι μέχρι να μπεις στο νόημα.

Υπάρχουν κάποια μαθήματα που είναι ενδιαφέρονται και διαβάζονται εύκολα...από κει και πέρα πιστεύω ότι λίγοι είναι οι φοιτητές που γουστάρουν τρελά να διαβάζουν κάποιο μάθημα..!:redface: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
aaradbei ειναι εκπληκτικη η σχολη σου αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΤΗΝ ΠΙΑΝΩ ΜΕ ΤΟ 10%!!!!
σκεφτομουν κατατακτηριες λοιπον... εχεις ιδεα τι παιζει, σε περιπτωση που το αποφασισω τελικα σιγουρα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top