Την παλεύετε με την Κοινωνιολογία;

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τα λατινικά ήταν θέμα αποστήθισης σε ακόμα μεγαλύτερο βαθμό, για αυτό το έλεγαν "εύκολο", οπότε αν όπως λες σε βολεύει καλύτερα η παπαγαλία μάλλον δεν είσαι τόσο τυχερή.
Δεν έχω κάνει καθόλου λατινικά, αν και πήρα τα βιβλία για να τα έχω. Εάν ήταν όπως στα αρχαία που θα έπρεπε να μάθω απέξω ο,τι έχει το βιβλίο στο γνωστό, τότε δεν το θεωρώ καλύτερο. Προτιμώ την αποστήθιση που μου κάνει ο άλλος ερώτηση, και πρέπει να απαντήσω σε συγκεκριμένη παράγραφο, χωρίς να ζηταει ερμηνευτική ανάλυση. Εννοώ το θεωρώ καλύτερο που δεν έχω να μάθω πως κλείνουν τα ρήματα στα λατινικά. Και κάποια πράγματα στην κοινωνιολογία τα έχω ήδη διαβάσει σε βιβλία, σε σεμινάρια που παρακολούθησα, οπότε δεν μου είναι τόσο άγνωστο όσο τα λατινικά που πουθενά έως τώρα δεν τα έχω συναντήσει! Προτιμώ να μάθω απέξω το βιβλίο της κοινωνιολογίας, πάρα να κάτσω να μάθω συντακτικό και γραμματική στα λατινικά.. γιατί ήδη ζοριζομαι με τα αρχαία, να είχα και άλλο τέτοιο μάθημα;
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Όταν λέω κακογραμενα προτιμώ να μην συμπεριλαμβάνω τα λογοτεχνικά γιατί όπως είπες, είναι αποσπάσματα κορυφαιων συγγραφέων. Ακόμα και τα καινούργια της έκθεσης, ενώ έχουν πολύ ωραία αποσπάσματα, στα τωρινά δεδομένα, λίγο με τις ασκήσεις και την θεωρία κάτι δεν έκατσε καλά... Μάλλον, επειδή έγινε βιαστικά η αλλαγή..
Η πρώτη ενότητα είναι τα βασικά της κοινωνιολογίας, αλλά την έχω διαβάσει τόσες φορές που πλέον ούτε δύσκολη ούτε εύκολη μου κάνει (γιατί στις αρχές με δυσκόλευε). Η ενότητα που δεν μου αρέσει καθόλου, και δεν μου κάθεται καλά στο διάβασμα είναι εκείνη με την εκπαίδευση.


Ναι, γενικά λέω ότι τα βιβλία λογοτεχνίας είναι τα λίγα καλά βιβλία για μαθητές :). Συμφωνώ ότι η αλλαγή έγινε βιαστικά, το βιβλίο "εμείς κι οι άλλοι" πραγματικά δεν μου αρέσει καθόλου, αν με ρωτάς δεν θα έπρεπε καν να κυκλοφορήσει.
Γι'αυτό θεωρώ ότι το πρώτο κεφάλαιο της κοινωνιολογίας είναι από τα πιο ωραία, σου δίνει μια σφαιρική εικόνα για διάφορους κοινωνιολόγους και τις θεωρίες που ανέπτυξαν. Η ενότητα με την εκπαίδευση έχω ακούσει και από άλλους ότι είναι δύσκολη, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ναι, γενικά λέω ότι τα βιβλία λογοτεχνίας είναι τα λίγα καλά βιβλία για μαθητές :). Συμφωνώ ότι η αλλαγή έγινε βιαστικά, το βιβλίο "εμείς κι οι άλλοι" πραγματικά δεν μου αρέσει καθόλου, αν με ρωτάς δεν θα έπρεπε καν να κυκλοφορήσει.
Γι'αυτό θεωρώ ότι το πρώτο κεφάλαιο της κοινωνιολογίας είναι από τα πιο ωραία, σου δίνει μια σφαιρική εικόνα για διάφορους κοινωνιολόγους και τις θεωρίες που ανέπτυξαν. Η ενότητα με την εκπαίδευση έχω ακούσει και από άλλους ότι είναι δύσκολη, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.
Η ενότητα με την εκπαίδευση σε γενικές γραμμές δεν μου αρέσει και καθόλου! Όντως, είναι υποκειμενικό, τώρα κάνουμε την 7 και ενώ όλοι την βρίσκουν δύσκολη, εμένα μου μένει πιο εύκολα! Το ιδανικότερο βέβαια για εμένα, θα ήταν να μπει στις πανελλήνιες ένα θέμα ανάπτυξης από την 9 ενότητα (η αγαπημένη μου, μακάρι να ήταν ολόκληρη!).
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Είχες δώσει λατινικά; Πάντως κυριαρχεί η άποψη γενικά, ότι τα λατινικά ήταν το 'σιγουρο' μάθημα, ότι μπορούσες να βασιστείς σε αυτό το μάθημα για να γράψεις πολύ καλά. Ενώ με την κοινωνιολογία είναι πιο θολό τοπίο, γιατί είναι πρώτη χρονιά. Εμένα με βόλεψε αυτή η αλλαγή, γιατί είμαι πολύ καλή στην αποστήθιση, και δεν ξέρω τι θα έκανα με τα λατινικά!


Τα λατινικα ηταν το στανταρακι οταν εδινα εγω παλιοτερα, μιλαμε πιο ευκολο 20 δε μπορουσες να παρεις (εφοσον διαβαζες μεσα στη χρονια). Για μενα προσωπικα και η ιστορια ειναι ευκολο 18,5-20αρακι αλλα θελει να ξεσκιστεις. Τωρα για Κοινωνιολογια δεν ξερω προβληματιζομαι παρα πολυ, γιατι εχω κακη εμπειρια και με την Εκθεση, ενω εγραψα σ ολα τα μαθηματα 20αρια στην Εκθεση πηρα 16 (διαβαζα ολη τη χρονια, ειχα γραψει πολλα κριτηρια αξιολογησης κλπ κλπ) και σκεφτομαι οτι αν επαναληφθει αυτο και με την Κοινωνιολογια, που μου φανταζει δευτερη Εκθεση, μαλλον την Ψυχολογια ή την Αγγλικη θα τις βλεπω με το κυαλι.

Η ενότητα με την εκπαίδευση σε γενικές γραμμές δεν μου αρέσει και καθόλου! Όντως, είναι υποκειμενικό, τώρα κάνουμε την 7 και ενώ όλοι την βρίσκουν δύσκολη, εμένα μου μένει πιο εύκολα! Το ιδανικότερο βέβαια για εμένα, θα ήταν να μπει στις πανελλήνιες ένα θέμα ανάπτυξης από την 9 ενότητα (η αγαπημένη μου, μακάρι να ήταν ολόκληρη!).


συμφωνω, η 7 ειναι βατη γενικα, ειναι γνωστα τα περισσοτερα απο αυτα που λεει. Ολο το υπολοιπο βιβλιο ενα αισχος, πραγματικα. Στην εννια δεν εχω παει ακομη :thumbsup:

Hello,

Είδα ότι είμαστε στην ίδια φάση περίπου(τελείωσα φιλολογία Και ξαναδίνω) γι αυτό θα σου πω τι κάνω εγώ.
Πήγαινε αργά και σταθερά. Προσωπικά διαβάζω 3 σελίδες την ημέρα ,και προσπαθώ να τις κατανοώ κι να τις μαθαίνω τέλεια.
Κι προχωράω.
Τα πιο δύσκολα κεφάλαια είναι το 1,3,5.Όσο καλά τα καταλάβεις από την πρώτη κάθε φορά που θα τα ξαναβλέπεις θα καταλαβαίνεις κι περισσότερα.
Όσο για τα θέματα ,σίγουρα στη νομική θα αντιμετώπισες πολύ πιο δύσκολα.
Γενικά στην θεωρητική πέρα από το άγνωστο 2-3 χρονιές κι την ιστορία που κάποιες φορές ήταν δύσκολη στη διαχείριση χρόνου,οι απαιτήσεις είναι πάντα λογικές.
Δεν χρειάζεται περιττό άγχος. Το χεις!


Ναι και γω το ιδιο κανω, μονο που το περιοριζω σε 2 σελιδες την ημερα με το ζορι, γιατι μου ανατιναζει τον εγκεφαλο αυτο το μαθημα. Σιγουρα, καποια ηταν πιο δυσκολα στη νομικη, δε λεω, απλως στη νομικη δε μαθαινεις κατι παπαγαλια κ αν κατι δεν το καταλαβεις, το διαβαζεις απο αλλο βιβλιο. Τωρα δυστυχως αυτο δε γινεται. Καλα το 5 ειναι ακαταληπτο δεν το συζητω. Επισης ακαταληπτες και οι διακρισεις της τηλεργασιας, δε θυμαμαι κεφαλαιο ομως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Η κοινωνιολογία καμία σχέση δεν έχει με την έκθεση! Πρέπει οι απαντήσεις να είναι σωστά δομημένες τύπου χωρίζω παραγράφους κτλ. Απαντάς στην κοινωνιολογία με τον ίδιο τρόπο που απαντάς στις ανάπτυξης της ιστορίας, για αυτό δεν θεωρώ πως θα έπρεπε να σε αγχωνει από την στιγμή που μου λες ότι έγραψες παλιά σχεδόν άριστα στην έκθεση.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Η κοινωνιολογία καμία σχέση δεν έχει με την έκθεση! Πρέπει οι απαντήσεις να είναι σωστά δομημένες τύπου χωρίζω παραγράφους κτλ. Απαντάς στην κοινωνιολογία με τον ίδιο τρόπο που απαντάς στις ανάπτυξης της ιστορίας, για αυτό δεν θεωρώ πως θα έπρεπε να σε αγχωνει από την στιγμή που μου λες ότι έγραψες παλιά σχεδόν άριστα στην έκθεση.


Εχεις δικιο, απλως ως μαθημα μου φαινεται αρκετα αφηρημενο οπως και η εκθεση (δεν ειχα παει καλα).Οψομεθα! Οπως εχει αναφερθει, μαλλον τα θεματα θα ναι ευκολα μιας και ειναι η πρωτη φορα που εξεταζεται.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εχεις δικιο, απλως ως μαθημα μου φαινεται αρκετα αφηρημενο οπως και η εκθεση (δεν ειχα παει καλα).Οψομεθα! Οπως εχει αναφερθει, μαλλον τα θεματα θα ναι ευκολα μιας και ειναι η πρωτη φορα που εξεταζεται.
Μη σε αγχωνει πάντως, διάβασε να το μάθεις απέξω και δεν θα έχεις θέμα! Να σε ρωτήσω, ίσως ακουστεί χαζή η ερώτηση, αλλά για να πας νομική θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά αρχαία; Επειδή ακούω από συμμαθητές να λένε πως πρέπει να γνωρίζεις αρχαία ελληνικά, και εγώ δεν τρελαίνομαι πολύ για αυτά! Όμως, σαν κλάδος τον βρίσκω ενδιαφέρον.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Oχι, οχι καμια σχεση. Δε χρησιμευουν πουθενα τα αρχαια ελληνικα για Νομικη. το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι αμα καποιος ειναι καλος στα αρχαια κατα πασα πιθανοτητα μπορει να χειριστει καλα και τα νεα ελληνικα και επειδη ως νομικος πρεπει να μιλας αψογα ισως ναι, ειναι καλο να ξερεις αρχαια. Επισης, ισως το λενε για καποια δικογραφα στα οποια ορισμενοι παλαιολιθικοι δικηγοροι απο την εποχη του Νωε χρησιμοποιουν καθαρευουσα. Παντως, ο ιδιος ο Αρειος Παγος ταχθηκε κατα της καθαρευουσας και συνεπως και της αρχαιζουσας γλωσσας στα νομικα εγγραφα. Και σιγουρα αν πας νομικη θα δεις οτι χρησιμοποιειται συγκεκριμενο λεξιλογιο που επαναλαμβανεται (στα βιβλια, στα δικογραφα κλπ. Αν χειριζεσαι σωστα το λογο στα νεα ελληνικα, τα αρχαια ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε προβληματιζει, περα απο το βαθμο στις Πανελληνιες φυσικα.ο,τι αλλο θες για νομικη ρωτα με
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Oχι, οχι καμια σχεση. Δε χρησιμευουν πουθενα τα αρχαια ελληνικα για Νομικη. το μονο που καταλαβαινω ειναι οτι αμα καποιος ειναι καλος στα αρχαια κατα πασα πιθανοτητα μπορει να χειριστει καλα και τα νεα ελληνικα και επειδη ως νομικος πρεπει να μιλας αψογα ισως ναι, ειναι καλο να ξερεις αρχαια. Επισης, ισως το λενε για καποια δικογραφα στα οποια ορισμενοι παλαιολιθικοι δικηγοροι απο την εποχη του Νωε χρησιμοποιουν καθαρευουσα. Παντως, ο ιδιος ο Αρειος Παγος ταχθηκε κατα της καθαρευουσας και συνεπως και της αρχαιζουσας γλωσσας στα νομικα εγγραφα. Και σιγουρα αν πας νομικη θα δεις οτι χρησιμοποιειται συγκεκριμενο λεξιλογιο που επαναλαμβανεται (στα βιβλια, στα δικογραφα κλπ. Αν χειριζεσαι σωστα το λογο στα νεα ελληνικα, τα αρχαια ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε προβληματιζει, περα απο το βαθμο στις Πανελληνιες φυσικα.ο,τι αλλο θες για νομικη ρωτα με
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!!! Εννοείται αν μου προκύψει άλλη απορία θα σε ρωτήσω:jumpy:. Είμαι πάρα πολύ καλή στην έκθεση δηλαδή, γνωρίζω και πολλές λέξεις, και ξέρω να τις χειρίζομαι σωστά, Προσέχω την έκφραση μου. Σε γενικές γραμμές, δεν έχω θέμα να χειριστώ την γλώσσα, σε αυτό που έχω θέμα είναι να αναγνωρίζω κάποιο ρήμα. Γενικά στην γραμματική και συντακτική ανάλυση, αλλά ήδη έχω βελτιωθεί αρκετά σε αυτό. Δεν έχω θέμα στο να καταλάβω ένα κείμενο ακόμη και στην καθαρεύουσα. Στο γυμνάσιο διάβαζα κάποια βιβλία που ήταν στην καθαρεύουσα, και τώρα που τυχαίνει στην έκθεση, στην ιστορία, στο γνωστό, κάποιο κείμενο στην καθαρεύουσα, δεν έχω θέμα στο να το καταλάβω. Αυτός είναι και ο λόγος όπου μπορεί στο άγνωστο να μην παίρνω ούτε τις μισές μονάδες στην άσκηση γραμματικής, αλλά όταν είναι για την ερμηνευτική εκεί τις παίρνω όλες! Και γενικά, μου έχουν πει ότι ξέρω να χειρίζομαι πολύ καλά την έκφραση μου (από το δημοτικό ακόμη), τύπου ότι έχω χάρισμα σε αυτό. Οπότε είναι κρίμα γενικά να απαντήσω άριστα στις ερωτήσεις στο γνωστό,(μη σου πω γενικά, και στα άλλα μαθήματα που θέλει πολύ γράψιμο και ανάλυση) και να χάσω μονάδες, ή να μην πάρω τίποτα σε ερωτήσεις γραμματικής ή συντακτικού! Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου:D !!!!! γιατί είναι δύσκολο να βρω από κοντά κάποιον ή κάποια που έχει αποφοιτήσει από τη συγκεκριμένη σχολή, και ξέρει πραγματικά πως είναι τα μαθήματα. Και μία τελευταία ερώτηση: χρειάζεται η αποστήθιση όπως είναι στις πανελλήνιες;
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μη σε αγχωνει πάντως, διάβασε να το μάθεις απέξω και δεν θα έχεις θέμα! Να σε ρωτήσω, ίσως ακουστεί χαζή η ερώτηση, αλλά για να πας νομική θα πρέπει να γνωρίζεις πολύ καλά αρχαία; Επειδή ακούω από συμμαθητές να λένε πως πρέπει να γνωρίζεις αρχαία ελληνικά, και εγώ δεν τρελαίνομαι πολύ για αυτά! Όμως, σαν κλάδος τον βρίσκω ενδιαφέρον.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου!!! Εννοείται αν μου προκύψει άλλη απορία θα σε ρωτήσω:jumpy:. Είμαι πάρα πολύ καλή στην έκθεση δηλαδή, γνωρίζω και πολλές λέξεις, και ξέρω να τις χειρίζομαι σωστά, Προσέχω την έκφραση μου. Σε γενικές γραμμές, δεν έχω θέμα να χειριστώ την γλώσσα, σε αυτό που έχω θέμα είναι να αναγνωρίζω κάποιο ρήμα. Γενικά στην γραμματική και συντακτική ανάλυση, αλλά ήδη έχω βελτιωθεί αρκετά σε αυτό. Δεν έχω θέμα στο να καταλάβω ένα κείμενο ακόμη και στην καθαρεύουσα. Στο γυμνάσιο διάβαζα κάποια βιβλία που ήταν στην καθαρεύουσα, και τώρα που τυχαίνει στην έκθεση, στην ιστορία, στο γνωστό, κάποιο κείμενο στην καθαρεύουσα, δεν έχω θέμα στο να το καταλάβω. Αυτός είναι και ο λόγος όπου μπορεί στο άγνωστο να μην παίρνω ούτε τις μισές μονάδες στην άσκηση γραμματικής, αλλά όταν είναι για την ερμηνευτική εκεί τις παίρνω όλες! Και γενικά, μου έχουν πει ότι ξέρω να χειρίζομαι πολύ καλά την έκφραση μου (από το δημοτικό ακόμη), τύπου ότι έχω χάρισμα σε αυτό. Οπότε είναι κρίμα γενικά να απαντήσω άριστα στις ερωτήσεις στο γνωστό,(μη σου πω γενικά, και στα άλλα μαθήματα που θέλει πολύ γράψιμο και ανάλυση) και να χάσω μονάδες, ή να μην πάρω τίποτα σε ερωτήσεις γραμματικής ή συντακτικού! Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου:D !!!!! γιατί είναι δύσκολο να βρω από κοντά κάποιον ή κάποια που έχει αποφοιτήσει από τη συγκεκριμένη σχολή, και ξέρει πραγματικά πως είναι τα μαθήματα. Και μία τελευταία ερώτηση: χρειάζεται η αποστήθιση όπως είναι στις πανελλήνιες;


Λοιπον και γω ειχα το ιδιο θεμα με τα Αρχαια μεχρι την Γ Λυκειου, δυσκολευομουν στη γραμματικη (στο συντακτικο ομως οχι-ειχα χαρισμα που λες και συ). Για τη γραμματικη εκατσα και διαβασα ολο το σχολικο βιβλιο του Οικονομου το οποιο σκοπευω να κανω και τωρα αν και δυσβασταχτο και κακογραμμενο. Σημαντικο νομιζω ειναι να ξερεις παθητικους αοριστους, αοριστο β, πλαγιους λογους, υποθετικους, και γενικα ολους τους χρονους. Τωρα για τα ουσιαστικα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, βγαινουν ανετα εκτος αν βαλουν κανενα εντελως ακυρο πχ αττικης διαλεκτου. Θα ξαναπιασω συντομα τη γραμματικη αλλα θελω πρωτα να τελειωνω με το γνωστο. Αν διαβασεις καλα τη γραμματικη δεν παιζει να μη γραψεις την αντιστοιχη ασκηση. Τωρα για το συντακτικο δεν ξερω, μου φαινεται δυσκολο να μπορεις να κατανοησεις το κειμενο (που σημαινει οτι κανεις αρκετα καλη μεταφραση) και να δυσκολευεσαι στα συντακτικα φαινομενα. Η μεταφραση, τουλαχιστον η αυστηρη προυποθετει να καταλαβαινεις ποιο ειναι το αντικειμενο, το κατηγορουμενο κλπ. Σε καθε περιπτωση γραμμ κ συντακτικο βγαινουν με παρα πολλη εξασκηση. Και, αφου εισαι καλη στην Εκθεση, ακομη και να χασεις απο τα αρχαια σ αυτες τις ενοτητες, τα παιρνεις απο αλλου. Και γω εχασα απο την Εκθεση αλλα πηρα απο ολα τα αλλα. Αντιστοιχα σε σενα για τα Αρχαια αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι δε θα γραψεις σ αυτες τις ενοτητες, αν διαβασεις εντατικα σιγουρα θα γραψεις ενα μερος τουλαχιστον γραμματικης και συντακτικου.
Οσον αφορα τη Νομικη, οχι δε θελει αποστηθιση με εξαιρεση δυο τρια μαθηματα επιλογης (πχ Ανακριτικη, οπου ενταξει δεν κοβουν αν δεν τα πεις επι λεξει αλλα σιγουρα πρεπει να τα ξερεις πολυυυ καλα) και ενα υποχρεωτικο που εχουν στην Αθηνα και λεγεται Ιστορια Δικαιου. Παντως ακομη και αυτη η παπαγαλια δεν ειναι με την αυστηρη εννοια των Πανελληνιων, γιατι σκεψου οτι και 5 να παρεις σ αυτα, μενουν αλλα τοσα μαθηματα να βγαλεις ενα καλο μεσο ορο. Ειναι 'τιμια' σχολη, αμα διαβαζεις, και φυσικα αμα σ αρεσει, μπορω να πω πολυ πιο τιμια απο τις Πανελληνιες σε σχεση με το αντιστοιχο πετσοκοψιμο που μπορει να σου τυχει. Δεν ξερω αμα στοχευεις σε καλο πτυχιο στη Νομικη, αλλα το 8 το βγαζεις αμα διαβαζεις συστηματικα (τοσο εβγαλα εγω με αρκετο διαβασμα και συστηματικο).Btw, καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Η ενότητα με την εκπαίδευση σε γενικές γραμμές δεν μου αρέσει και καθόλου! Όντως, είναι υποκειμενικό, τώρα κάνουμε την 7 και ενώ όλοι την βρίσκουν δύσκολη, εμένα μου μένει πιο εύκολα! Το ιδανικότερο βέβαια για εμένα, θα ήταν να μπει στις πανελλήνιες ένα θέμα ανάπτυξης από την 9 ενότητα (η αγαπημένη μου, μακάρι να ήταν ολόκληρη!).


Αα, αν μιλάμε για τα θέματα στο τέλος, να βάλουν συνδυαστική με τον Μαρξ. Λέει πάντα τα ίδια για την Πάλη των τάξεων, απλά με άλλα λόγια.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Αα, αν μιλάμε για τα θέματα στο τέλος, να βάλουν συνδυαστική με τον Μαρξ. Λέει πάντα τα ίδια για την Πάλη των τάξεων, απλά με άλλα λόγια.
Xαχα πράγματι. Επιμένει κυρίως σε αυτό, γιατί πάνω στην ιδέα αυτή στήριξε όλη τη θεωρία του, και προφανώς όταν αναφέρεται στην πάλη των τάξεων, αυτόματα επηρεάζει την εξουσία, την οικονομία, την παραβατικότητα και γενικά ολόκληρη την κοινωνία. Για αυτό, επειδή είναι πολυδιάστατη η σκέψη του, θεωρώ ότι όντως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπει και ανάπτυξης.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Xαχα πράγματι. Επιμένει κυρίως σε αυτό, γιατί πάνω στην ιδέα αυτή στήριξε όλη τη θεωρία του, και προφανώς όταν αναφέρεται στην πάλη των τάξεων, αυτόματα επηρεάζει την εξουσία, την οικονομία, την παραβατικότητα και γενικά ολόκληρη την κοινωνία. Για αυτό, επειδή είναι πολυδιάστατη η σκέψη του, θεωρώ ότι όντως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπει και ανάπτυξης.


Συμφωνώ, όλα όσα διατύπωσε εκεί καταλήγουν. Και εγώ το θεωρώ πολύ πιθανό να βάλουν Μαρξ, αν όχι συνδυαστική σίγουρα έστω μια ερώτηση. Αλλά θα ήταν αρκετά βολικό αν η συνδυαστική (που θεωρείται η πιο δύσκολη απ'όλες, και όχι άδικα), ήταν από την δικιά του θεωρία.
Γενικά, στην αρχή (όταν ακόμα έλεγαν για πηγές) είχα ακούσει ότι τα θέματα προβλέπεται να είναι δύσκολα, τώρα ακούω συνεχώς το αντίθετο. Ας ελπίσουμε...
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μπορω να ρωτησω και κατι αλλο τα παιδια που ειτε κανουν φροντιστηριο ειτε πανε τωρα Γ Λυκειου? Αυτο το καταπληκτικο βιβλιο αναφερεται σε ουκ ολιγα κεφαλαια σε στατιστικες και μελετες που εγιναν πριν περιπου μια εικοσαετια, πχ στην πολιτικη αλλοτριωση σελ 153 αναλυεται εκτενως το πορισμα ερευνας του 2005 για συμμετοχη των νεων στην κοινωνια των πολιτων. Τι μαθαινουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? Παπαγαλια παλι ή προσπερναμε αυτα τα κομματια? Η τα μαθαινουμε συνοπτικα (αν γινεται αυτο δεν ξερω)? Σας εχει δοθει καποια σχετικη οδηγια? Τα εχω ηδη μαθει αλλα προβληματιζομαι που ειναι στην υλη πραγματα που συνεβαιναν πριν 20 χρονια :)
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μπορω να ρωτησω και κατι αλλο τα παιδια που ειτε κανουν φροντιστηριο ειτε πανε τωρα Γ Λυκειου? Αυτο το καταπληκτικο βιβλιο αναφερεται σε ουκ ολιγα κεφαλαια σε στατιστικες και μελετες που εγιναν πριν περιπου μια εικοσαετια, πχ στην πολιτικη αλλοτριωση σελ 153 αναλυεται εκτενως το πορισμα ερευνας του 2005 για συμμετοχη των νεων στην κοινωνια των πολιτων. Τι μαθαινουμε σε αυτες τις περιπτωσεις? Παπαγαλια παλι ή προσπερναμε αυτα τα κομματια? Η τα μαθαινουμε συνοπτικα (αν γινεται αυτο δεν ξερω)? Σας εχει δοθει καποια σχετικη οδηγια? Τα εχω ηδη μαθει αλλα προβληματιζομαι που ειναι στην υλη πραγματα που συνεβαιναν πριν 20 χρονια :)
Η αλήθεια είναι ότι οι στατιστικές είναι εκτός ύλης, παρόλα αυτά τα μαθαίνουμε! Δεν έχει δοθεί οδηγία που να διευκρινίζει ότι τα παιδιά δεν μαθαίνουν την ανάλυση στατιστικών ερευνών. Τα μαθαίνεις, όπως και τα παραδείγματα που έχει. Όλοι λένε ότι δεν νομίζουν να βάλουν τέτοια ερώτηση, όμως υπάρχουν ερωτήσεις σε βοηθήματα που θέλουν αυτή την απάντηση και είναι μέσα στην ύλη που πρέπει να ξέρουμε.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι οι στατιστικές είναι εκτός ύλης, παρόλα αυτά τα μαθαίνουμε! Δεν έχει δοθεί οδηγία που να διευκρινίζει ότι τα παιδιά δεν μαθαίνουν την ανάλυση στατιστικών ερευνών. Τα μαθαίνεις, όπως και τα παραδείγματα που έχει. Όλοι λένε ότι δεν νομίζουν να βάλουν τέτοια ερώτηση, όμως υπάρχουν ερωτήσεις σε βοηθήματα που θέλουν αυτή την απάντηση και είναι μέσα στην ύλη που πρέπει να ξέρουμε.


Ευχαριστω πολυ! Και κατι τελευταιο, απο το γλωσσαρι μαθαινουμε ολους τους ορους ή μονο αυτους που αντιστοιχουν σε σελιδες εντος υλης?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Και κατι τελευταιο, απο το γλωσσαρι μαθαινουμε ολους τους ορους ή μονο αυτους που αντιστοιχουν σε σελιδες εντος υλης?
Μόνο τους όρους που είναι εντός της ύλης.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
οι εισαγωγές των κεφαλαίων είναι
στην ύλη;
Ευχαριστώ :)
Μηπως μπορεις να μου πεις το βοηθημα που ειχες προτεινει στην κοινωνιολογια παλιοτερα? Προσπαθω να βρω πού το ειχες γραψει και αδυνατω!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top