Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

evapar123

Νεοφερμένος

Η evapar123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Χρηστο και παιδια καποιοι απο το 3 πεδιο που εδωσαν και μαθηματικα αν δεν περασουν ιατρικη εβαλαν ως δευτερη επιλογη χημικους μηχανικους.Μηπως αυτο το γεγονος ανεβαζει τη βαση για τους χημικους μηχανικους [ αν ειναι αληθεια οτι καποιοι ξερουν τα αποτελεσματα και παρουσιαζουν ανοδο σε αυτη τη σχολη].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παντα από την Θετική προέρχονταν οι περισσότεροι για Χημ Μηχ. όπως και για Χημικό δεν νομίζω να αλλάξει κατι συντριπτικό. Σίγουρα θα παρατηρήσουμε μια πιο αυξημένη ζήτηση αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι αν έχουμε στα άλλα τμήματα 80 μορια άνοδο στους χημ μηχ θα έχουμε 300+ παραδείγματος χαρη.

Θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evapar123

Νεοφερμένος

Η evapar123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ακόμη το σκέφτεσαι;


sorry δεν το είχα δει, πάμε και καμιά βόλτα, γιατί στο τέλος θα σαλτάρουμε... εντελώς:), ναι συμφωνώ μαζί σου για 60, ο Chris, στον οποίο απευθυνόταν το παράπονο και όχι σε σένα, μου απάντησε (ευχαριστώ Chris) και μου είπε για παραπάνω - 70-80 -... μακάρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

George-98

Νεοφερμένος

Ο George-98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κύριε Χρηστό Πάτση ,μία απάντηση σας παρακαλώ!!
σας είχα γράψει και πριν 1 μήνα περίπου...για την αγωνία, την οποία έχω.
είμαι στο 5ο πεδίο...έχω συγκεντρώσει 14.057 Μοριά κι έχω πρώτη επιλογή, οικονομικών επιστήμων-εκπα. στην εκτίμηση σας το δίνετε 1Ξ.400-1Ξ.Θ00 (η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται ότι το δίνετε αρκετά χαμηλά), ο κύριος στρατηγακης το έχει δώσει 14.100, ο κύριος κουτρουμπελης 13.962 και ο κύριος καραγιαννης 14.080-14.160 (αν θυμάμαι καλά).
κατά τη γνώμη σας, πόσες πιθανότητες δίνετε να εισαχθώ στο συγκεκριμένο τμήμα;
ευχαριστώ για την κατανόηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κύριε Χρηστό Πάτση ,μία απάντηση σας παρακαλώ!!
σας είχα γράψει και πριν 1 μήνα περίπου...για την αγωνία, την οποία έχω.
είμαι στο 5ο πεδίο...έχω συγκεντρώσει 14.057 Μοριά κι έχω πρώτη επιλογή, οικονομικών επιστήμων-εκπα. στην εκτίμηση σας το δίνετε 1Ξ.400-1Ξ.Θ00 (η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται ότι το δίνετε αρκετά χαμηλά), ο κύριος στρατηγακης το έχει δώσει 14.100, ο κύριος κουτρουμπελης 13.962 και ο κύριος καραγιαννης 14.080-14.160 (αν θυμάμαι καλά).
κατά τη γνώμη σας, πόσες πιθανότητες δίνετε να εισαχθώ στο συγκεκριμένο τμήμα;
ευχαριστώ για την κατανόηση...

1) Δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία γράμματα
2) Κατ'εμέ είσαι σχεδόν σίγουρα μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

George-98

Νεοφερμένος

Ο George-98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Με συγχωρείτε...για τα κεφαλαία...
μου ειχατε πει παλαιοτερα κατα 95% , για να μην ειστε υπερβολικός...με χαροποίησε ιδιαιτερα αυτη η απαντηση σας. Εχετε ακομα την ιδια αποψη επι του θεματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Με συγχωρείτε...για τα κεφαλαία...
μου ειχατε πει παλαιοτερα κατα 95% , για να μην ειστε υπερβολικός...με χαροποίησε ιδιαιτερα αυτη η απαντηση σας. Εχετε ακομα την ιδια αποψη επι του θεματος;

Για να σου λέω σχεδόν σίγουρα; Λες να έχω αναθεωρήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-98

Νεοφερμένος

Ο George-98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ελπίζω , πως οχι...μακάρι να δικαιωθείτε κ.Πάτση,γιατι μετα το ΕΚΠΑ..εχω βαλει Οικονομικης & Περιφερειακης Αναπτυξης-Παντειου χαχα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας. Καλο βραδυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria46

Νεοφερμένος

Η maria46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω τι πιθανοτητες εχω να περασω ελληνικη φιλολογια κομμοτινης με 13380
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δυσκολα σε κοβω να περνας φιλολογια Κομοτινης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Διεθνών ευρωπαϊκών σπουδών πανεπιστήμιο Μακεδονίας πόσο λέτε να πάει η βάση του ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Στο edu4 κάποιοι λένε ότι χτες το βράδυ γίνονταν δοκιμαστικά και μπήκαν με τον κωδικό και είδαν που πέρασαν.
Ένας λέει ότι με 19023 μόρια πέρασε 43 κατάταξη στη θεσσαλονικη:hmm:
Να είναι αλήθεια;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στο edu4 κάποιοι λένε ότι χτες το βράδυ γίνονταν δοκιμαστικά και μπήκαν με τον κωδικό και είδαν που πέρασαν.
Ένας λέει ότι με 19023 μόρια πέρασε 43 κατάταξη στη θεσσαλονικη:hmm:
Να είναι αλήθεια;:hmm:

Αυτά που λένε δεν υπάρχουν.
Δοκιμαστικά μέσα στο βράδυ από ποιόν έγιναν; Τα φαντάσματα;
Ξεχνάτε ότι δημόσιοι υπάλληλοι στελεχώνουν το υπουργείο παιδείας που αυτό τι σημαίνει; Ότι κανείς το βράδυ δεν είναι στο υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Χρηστο το προσχολικης ροδου ποσο προβλεπεις να παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikichris

Νεοφερμένος

Η nikichris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

PAVLOSM

Νεοφερμένος

Ο PAVLOSM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΕΚΤΙΜΗΣΕΙΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΕΛΗ (βάσεις με ακρίβεια μονάδας!!!):


Αναλυτικά, σύμφωνα με εκτιμήσεις του επικεφαλής της εκπαιδευτικής ομάδας ##### Απόστολου Κουτρουμπέλη, η πορεία των βάσεων ανά επιστημονικό πεδίο προδιαγράφεται ως εξής:

1ο επιστημονικό πεδίο
Ανθρωπιστικών, Νομικών και Κοινωνικών Επιστημών
Εκτιμάται ότι θα υπάρξει μικρή, αλλά σαφής πτώση των βάσεων η οποία θα κινείται από 150 μόρια στις δημοφιλείς σχολές έως 500 μόρια στις χαμηλόβαθμες. Ενδεικτικά, στη Νομική Αθήνας η βάση αναμένεται να διαμορφωθεί στα 18.073 μόρια έναντι 18.223 μορίων πέρυσι, στη Νομική Θεσσαλονίκης στα 17.868 μόρια (18.058 πέρυσι) και στη Νομική Κομοτηνής στα 17.306 μόρια (17.546 πέρυσι). Επίσης, το Ιστορικό Αρχαιολογικό Θεσσαλονίκης θα απαιτήσει 15.459 μόρια, το τμήμα Φιλολογίας του πανεπιστημίου Ιωαννίνων 14.273 μόρια, ενώ το τμήμα Φιλολογίας του πανεπιστημίου Κρήτης στο Ρέθυμνο 13.476 μόρια. Τα πλέον χαμηλόβαθμα τμήματα του 1ου πεδίου θα έχουν ως βάση περί τα 10.000 μόρια. Για παράδειγμα, στο τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας του πανεπιστημίου Αθηνών εκτιμάται ότι η βάση θα είναι 10.948 μόρια, ενώ στο τμήμα Θεατρικών Σπουδών Πελοποννήσου 10.878 μόρια.

2ο επιστημονικό πεδίο
Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών
Αναμένεται μικρή άνοδος στις υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου και, αντίθετα, πτώση στις μεσαίες και χαμηλόβαθμες σχολές. Ενδεικτικά, η βάση στη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ εκτιμάται ότι θα διαμορφωθεί στα 18.589 μόρια (έναντι 18.309 μορίων πέρυσι), ενώ στη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΠΘ στα 17.769 μόρια (17.529 πέρυσι). Εξάλλου, οριακή αύξηση θα παρουσιάσουν οι βάσεις σε ορισμένες μεσαίες σχολές, όπως στο Φυσικό Αθήνας (αναμενόμενη βάση φέτος 16.193 μόρια) και στο Μαθηματικό Θεσσαλονίκης (15.624 μόρια). Αντίθετα, πτωτική προδιαγράφεται η πορεία των βάσεων στις σχολές που βρίσκονται στη βαθμολογική κλίμακα μεταξύ 13.000-14.000 μορίων. Στο τμήμα Μαθηματικών του πανεπιστημίου Ιωαννίνων, για παράδειγμα, η βάση αναμένεται να «πέσει» στα 13.084 μόρια (13.484 πέρυσι) και στους Μηχανικούς Χωροταξίας και Ανάπτυξης του ΑΠΘ στα 12.500 μόρια (12.954 πέρυσι). Καθώς στο 2ο πεδίο οι θέσεις που προσφέρονται είναι περισσότερες από τους υποψήφιους, όποιος δηλώσει όλα τα τμήματα θα περάσει σίγουρα κάπου ακόμη κι αν έχει μέσο όρο βαθμολογίας 2 ή 3.

3ο επιστημονικό πεδίο
Υγείας
Οι βάσεις κινούνται ανοδικά τόσο στις περιζήτητες Ιατρικές σχολές όσο στις χαμηλόβαθμες παραϊατρικές. Εκτιμάται, μάλιστα, ότι πολλοί υποψήφιοι θα μείνουν εκτός της πρώτης τους επιλογής επειδή δεν αρίστευσαν στο μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας παρόλο που στα άλλα τρία μαθήματα είχαν επίδοση από 19-20!. Ενδεικτικά, η βάση στην κορυφαία Ιατρική Αθήνας αναμένεται να διαμορφωθεί στα 19.240 μόρια από 18.924 μόρια πέρυσι, ενώ στην τελευταία Ιατρική στην Αλεξανδρούπολη στα 18.680 μόρια (από 18.174 πέρυσι). Επίσης, στη Φαρμακευτική Θεσσαλονίκης η βάση εκτιμάται ότι θα είναι 18.383 μόρια (17.922 μόρια πέρυσι), ενώ στο τμήμα Φυσικοθεραπείας Αθήνας στα 16.750 μόρια. Άνοδο αναμένεται να παρουσιάσουν και τα γεωπονικά τμήματα. Για παράδειγμα, η βάση στο τμήμα Γεωπονίας Θεσσαλονίκης αναμένεται να διαμορφωθεί στα 14.712 μόρια. Σε ό, τι αφορά τα ΤΕΙ, η βάση τους θα κινηθεί περί τα 11.000 μόρια. Ενδεικτικά το ΤΕΙ Νοσηλευτικής Κρήτης εκτιμάται ότι θα απαιτήσει περί τα 11.600 μόρια.

4ο επιστημονικό πεδίο
Εκπαίδευσης
Εντυπωσιακή, έως και 2.500 μόρια, αναμένεται η πτώση των βάσεων στα Παιδαγωγικά τμήματα για τα οποία το ενδιαφέρον έχει περιορισθεί τα τελευταία χρόνια λόγω των μηδενικών προσλήψεων στη δημόσια εκπαίδευση. Στην πτώση των βάσεων συντελούν τόσο η αναλογία υποψηφίων / θέσεων (φέτος 9.726 υποψήφιοι διεκδικούν περίπου 5.000 διαθέσιμες θέσεις) όσο και οι πολύ κακές επιδόσεις των υποψηφίων: οι περισσότεροι από τους μισούς υποψηφίους συγκέντρωσαν λιγότερα από 10.000 μόρια, ενώ στο μάθημα «κλειδί» της Ιστορίας γενικής παιδείας το 53,99% έγραψε από 0-5. Ενδεικτικά, εκτιμάται ότι η βάση στο Παιδαγωγικό της Αθήνας θα διαμορφωθεί στα 15.040 μόρια (-1.000 μόρια σε σύγκριση με πέρυσι), στο Παιδαγωγικό του Ρεθύμνου στα 12.500 μόρια (-1.500 μόρια), ενώ στο Παιδαγωγικό της Ρόδου η πτώση θα είναι περί τα 2.500 μόρια.

5ο επιστημονικό πεδίο
Οικονομίας - Πληροφορικής
Η πορεία των βάσεων προδιαγράφεται πτωτική, από 400 έως 700 μόρια, σε όλες τις σχολές, από τις πλέον υψηλόβαθμες έως τις χαμηλόβαθμες. Μάλιστα, η πτώση μπορεί να είναι μεγαλύτερη από την εκτιμώμενη καθώς στο βασικό μάθημα, τα Μαθηματικά της ομάδας προσανατολισμού, σημειώθηκε παταγώδης αποτυχία αφού το 78% των υποψηφίων έγραψε κάτω από τη βάση. Ενδεικτικά, οι βάσεις αναμένεται να διαμορφωθούν στα 16.690 μόρια στο τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Μακεδονίας, στα 15.600 μόρια στο τμήμα Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής του Πειραιά και στα 13.962 μόρια στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PAVLOSM

Νεοφερμένος

Ο PAVLOSM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μάλλον οι παραπάνω βάσεις έχουν βγεί από τα δοκιμαστικά του Υπουργείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
για ποιο λόγο δε στρογγυλοποιεί τα αποτελέσματά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsouper

Νεοφερμένος

Ο tsouper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
καλημερα. ειναι οι εκτιμησεις που εχει κανει με την ανακοινωση των αποτελεσματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top