Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
φιλε μου δε μιλησα για φαρμακευτικη και κτηνιατρικη μιλησα για νοσηλευτικη και αντιστοιχες σχολες.απλα δεν καταλαβαινω επειδη το ακουγα μεσα στη χρονια το σκεπτικο αυτων των υποψηφιων οτι πιο κουτο μπορει να κανει καποιος.
Ναι ενταξει ισως το καλυτερο θα ηταν να ξανα δωσουνε ωστε να προσπαθησουν για ιατρικη ή αλλη σχολη της αρεσκειας τους...:) Υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος...ατομα δηλαδη που ολο τον χρονο λενε εγω θελω πχ Βιολογικο ή φαρμακευτικη....γραφουνε ομως παρα πολλα μορια και μαντεψε ποια βαζουνε πρωτη σχολη...! το Βιολογικο που λεγανε?! δεν το νομιζω....δυο ειναι τα ενδεχομενα
α)δεν ηξερε απο την αρχη ποια σχολη ηθελε και επηρεαζομενος απο τους οικειους του ή απο το γεγονος οτι συγκεντρωσε πολλα μορια βαζει την υψηλοτερη σχολη...πχ ιατρικη
β) ηξερε ακριβως τι ηθελε...απλα δεν το ελεγε ανοιχτα ωστε σε περιπτωση που αποτυγχανε να ελεγε αα δεν ειχα ως στοχο ετσι και αλλιως αυτην την σχολη...
ειμαι εντελως off topic :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ναι ενταξει ισως το καλυτερο θα ηταν να ξανα δωσουνε ωστε να προσπαθησουν για ιατρικη ή αλλη σχολη της αρεσκειας τους...:) Υπαρχει και η αλλη πλευρα του νομισματος...ατομα δηλαδη που ολο τον χρονο λενε εγω θελω πχ Βιολογικο ή φαρμακευτικη....γραφουνε ομως παρα πολλα μορια και μαντεψε ποια βαζουνε πρωτη σχολη...! το Βιολογικο που λεγανε?! δεν το νομιζω....δυο ειναι τα ενδεχομενα
α)δεν ηξερε απο την αρχη ποια σχολη ηθελε και επηρεαζομενος απο τους οικειους του ή απο το γεγονος οτι συγκεντρωσε πολλα μορια βαζει την υψηλοτερη σχολη...πχ ιατρικη
β) ηξερε ακριβως τι ηθελε...απλα δεν το ελεγε ανοιχτα ωστε σε περιπτωση που αποτυγχανε να ελεγε αα δεν ειχα ως στοχο ετσι και αλλιως αυτην την σχολη...
ειμαι εντελως off topic :P:P

η είναι σίγουρος για το βιολογικό αλλά επηρεάζεται από τον κοινωνικό περίγυρο
-συνεχίζω το :offtopic: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
φιλε μου δε μιλησα για φαρμακευτικη και κτηνιατρικη μιλησα για νοσηλευτικη και αντιστοιχες σχολες.απλα δεν καταλαβαινω επειδη το ακουγα μεσα στη χρονια το σκεπτικο αυτων των υποψηφιων οτι πιο κουτο μπορει να κανει καποιος.



φαντασου σε τει θα μπουν μαλλον ενω στο αλλο πεδιο χτυπαγανε φυσικο,μαθηματικο κτλπ.αυτο για να δειτε οτι πρεπει να λειτουργεις με βαση τη λογικη και οχι με βαση αν γουσταρω ή οχι ενα μαθημα.και σιγα τα θεματα που βαλανε φετος μαθηματικα.της πλακας εντελως ητανε για μενα.απλα ειδανε α θα γραψουμε εικοσαρια βιολογια θα μπουμε ιατρικη.την πατησανε ομως.γτ τα παντα κριθηκανε στην εκθεση που ειναι βαση τυχης.

Κοιτά τα μαθηματικά ηταν αιφνίδια φέτος έβαλαν απο το σχολικό και την Πατησαμε τζάμπα καναμε ασκίσεις υπερπαραγωγές όλη τη χρόνια..δηλαδη ενα κλικ ποιο δύσκολα να έβαζαν είναι πιθανό να ειχαμε καλύτερες βαθμολογιες
Επισεις κυρίως αυτοι με 13-14 ΣτΑ βιολογίας δεν είχαν καμια ελπίδα με μαθηματικά παλιά θυμάμαι πήγαιναν θεωρητική γτ δε του γουσταραν μαθηματικά τωρα δίνουν βιολογία εξαιτίας αυτου εντούτοις οι άριστες στα μαθηματικά φέτος δηλαδή που έδωσαν μονο βιολογία καθαρά λόγω στόχων και πραγματικής αφωσιοσης έγραψαν πανω απο 19 θέλω να πω πάρεις δεν πάρεις μαθηματικά παλι θα φανεί αν αξίζει για γιατρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ας μη γελιόμαστε. Τα θέματα δεν ήταν εύκολα. Ακόμα και τα εύκολα ερωτήματα για να πάρεις όλα τα μόρια ήθελε μπόλικη αιτιολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Ας μη γελιόμαστε. Τα θέματα δεν ήταν εύκολα. Ακόμα και τα εύκολα ερωτήματα για να πάρεις όλα τα μόρια ήθελε μπόλικη αιτιολόγηση.

Συμφωνώ αρκετοί έχασαν λογο αιτιολόγηση αν και ηταν σίγουροι οτι αριστεύσας νομίζω η καλύτερη ανακοίνωση είναι της ΕΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskatss

Νεοφερμένος

Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα!εχω ρωτησει αλλες δυο φορες και εχω δει και αλλους να ρωτανε για τους ημμυ στα χανια και δεν εχουμε παρει καποια προβλεψη.Εχω συγκεντρωσει 15700 πιστευεις μπορω να περασω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δηλαδή θέλετε να πω ένα νούμερο στην τύχη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
16277 παιδιά... Πληροφόρηση "από μέσα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Τα θεματα των μαθηματικων περυσι δεν ηταν μεν ευκολα αλλα μπορουσε καποιος να τα παλεψει....δεν ηταν οπως περυσι ή οπως το '13 π ξεκιναγες με αριστα το 92....ηταν στο ιδιο επιπεδο με το '14 και ισως λεω ισως λιγοοοο πιο κατω...γνωμη μου παντα :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Αξιοποιώντας την ευκαιρία που μου δίνεται μέσα από αυτό το forum και αφού πρώτα ευχαριστήσω όλα τα παιδιά (και ιδιαίτερα τον Chris1993) για την προσπάθεια άμβλυνσης της αγωνίας μας μέσα σ' αυτήν την ψυχοφθόρα διαδικασία, θα ήθελα κι εγώ να διατυπώσω κάποιες σκέψεις σχετικά με την δυνατότητα προσέγγισης της βάσης εισαγωγής στην τελευταία ιατρική σχολή του Δ.Π.Θ. με το νέο σύστημα.
Ξεκινώντας να θυμηθούμε τα δεδομένα α) & β) που έχουμε:
α) Οι εισακτέοι στις ιατρικές σχολές (στο 90%) θα καλύψουν συνολικά 950 θέσεις: 164 Αθήνα + 156 θεσ/νίκη + 147 Πάτρα + 121 Ιωάννινα + 86 Λάρισα + 108 Ηράκλειο + 130 Αλεξ/πολη πλέον 38 θέσεις ΣΣΑΣ (30 ιατρικής + 3 οδοντ/κής + 3 φαρμ/κής + 2 κτην/κής).
β) Σύμφωνα με στατιστικά της κλίμακας μορίων οι υποψήφιοι που συγκέντρωσαν πάνω από 18500μ ανέρχονται σε 1.422 (και θα καταλάβουν μάλλον όλες τις θέσεις των ΣΣΑΣ, ιατρικών, οδοντ/κών, φαρμ/κών όπου ανέρχονται σε 1.428) και το πλήθος επιμερίζεται ως εξής: 32 (από 19500μ έως 20000μ) + 430 (από 19000μ έως 19500μ) + 960 (από 18500μ έως 19000μ).
Θεωρώ λοιπόν σκόπιμο να προσεγγίσουμε πρώτα την βάση του Δ.Π.Θ. χωρίς να λάβουμε υπόψη μας τυχόν διαρροές, και με τις κάτωθι (2) & (3) παραδοχές:
1) Οι πρώτες 462 θέσεις θα καλυφθούν από το πλήθος της κλίμακας 19000μ έως 20000μ, και οι υπόλοιπες 488 από την κλίμακα 18500μ έως 19000μ
2) Παρατηρούμε ότι στο πλήθος των 960 της επίμαχης κλίμακας θα επιμεριστούν τα 500μ της απόκλισης, που σημαίνει ότι π960/500μ=1,92. Δηλαδή περίπου ανά 2 οι υποψήφιοι θα έχουν τον ίδιο αριθμό μορίων. (Γνωρίζω ότι είναι μια συντηρητική παραδοχή γιατί δεν είναι πιο εύκολο να συγκεντρώσει κάποιος 18999μ από 18501μ και συνήθως όσο ανεβαίνουμε στην κλίμακα τόσο αραιώνει το πλήθος. Ωστόσο επειδή πολλοί μιλάνε για πύκνωση πάνω από τα 18700μ έως 18800μ καλό θα ήταν για τις ανάγκες της άσκησης να αποδεχτούμε τον συντελεστή πύκνωσης της εν λόγω κλίμακας στο 1,92).
3) Έτσι επιμερίζουμε τις εναπομείνασες 488 θέσεις ισόποσα κατά 192 υποψηφίους σε κάθε μία από τις 5 εκατοντάδες (192χ5=960):
950-462 (32+430)=488
488-192 (από την κλάση 18900μ - 19000μ)=296
296-192 (από την κλάση 18800μ - 18900μ)=104
104-96 (192/2 από την υπό κλάση 18750μ - 18800μ)=8 που θα κλειδώσουν την ιατρική Δ.Π.Θ. κάτω από τα 18750μ
Ο συντελεστής πύκνωσης στην άσκηση που έχουμε ορίσει είναι 960:500=1,92 άρα 8/1,92=4μ
Και ξεκινάει η βάση του Δ.Π.Θ. (χωρίς τις διαρροές) από τα 18750μ-4μ=18746μ
Στο σημείο αυτό να θυμηθούμε τα 14 τμήματα των πιθανών διαρροών (όπως ίσχυαν το 2015): 2 Οδοντ/κές + 3 Φαρμ/κές + 4 Βιολογικά + 1 Κτηνιατρική (μόνο της Θεσ/νίκης) + 1 Μορ. Βιολογίας + 1 Βιοτεχνολογίας + 1 Βιολογικών Εφαρμ. +1 Φυσικ/πείας. Πλέον των Πολυτεχνείων.
Με 10% διαρροή ήτοι 950χ10%=95υποψήφιοι /1,92=49μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-49μ=18697μ. (ακραίο σενάριο)
Με 15% διαρροή ήτοι 950χ15%=142υποψήφιοι /1,92=74μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-74μ=18672μ
Με 20% διαρροή ήτοι 950χ20%=190υποψήφιοι /1,92=99μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-99μ=18647μ (Chris σε πλησιάζω)
Με 25% διαρροή ήτοι 950χ25%=237υποψήφιοι /1,92=124μ η βάση διαμορφώνεται στα 18745μ-124μ=18622μ (Chris σε έφτασα αν και είναι αισιόδοξη εκδοχή)
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση μεταξύ του 2ου και του 3ου σεναρίου θα κλείσει η βάση του Δ.Π.Θ. δηλαδή στα 18660μ
Ευχαριστώ για τον χώρο και το χρόνο όλους σας,
Chris1993 περιμένω τις δικές σου διορθώσεις/σχόλια/παρατηρήσεις
Να είστε καλά. Καλή επιτυχία στα μελλοντικά γιατράκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αξιοποιώντας την ευκαιρία που μου δίνεται μέσα από αυτό το forum και αφού πρώτα ευχαριστήσω όλα τα παιδιά (και ιδιαίτερα τον Chris1993) για την προσπάθεια άμβλυνσης της αγωνίας μας μέσα σ' αυτήν την ψυχοφθόρα διαδικασία, θα ήθελα κι εγώ να διατυπώσω κάποιες σκέψεις σχετικά με την δυνατότητα προσέγγισης της βάσης εισαγωγής στην τελευταία ιατρική σχολή του Δ.Π.Θ. με το νέο σύστημα.
Ξεκινώντας να θυμηθούμε τα δεδομένα α) & β) που έχουμε:
α) Οι εισακτέοι στις ιατρικές σχολές (στο 90%) θα καλύψουν συνολικά 950 θέσεις: 164 Αθήνα + 156 θεσ/νίκη + 147 Πάτρα + 121 Ιωάννινα + 86 Λάρισα + 108 Ηράκλειο + 130 Αλεξ/πολη πλέον 38 θέσεις ΣΣΑΣ (30 ιατρικής + 3 οδοντ/κής + 3 φαρμ/κής + 2 κτην/κής).
β) Σύμφωνα με στατιστικά της κλίμακας μορίων οι υποψήφιοι που συγκέντρωσαν πάνω από 18500μ ανέρχονται σε 1.422 (και θα καταλάβουν μάλλον όλες τις θέσεις των ΣΣΑΣ, ιατρικών, οδοντ/κών, φαρμ/κών όπου ανέρχονται σε 1.428) και το πλήθος επιμερίζεται ως εξής: 32 (από 19500μ έως 20000μ) + 430 (από 19000μ έως 19500μ) + 960 (από 18500μ έως 19000μ).
Θεωρώ λοιπόν σκόπιμο να προσεγγίσουμε πρώτα την βάση του Δ.Π.Θ. χωρίς να λάβουμε υπόψη μας τυχόν διαρροές, και με τις κάτωθι (2) & (3) παραδοχές:
1) Οι πρώτες 462 θέσεις θα καλυφθούν από το πλήθος της κλίμακας 19000μ έως 20000μ, και οι υπόλοιπες 488 από την κλίμακα 18500μ έως 19000μ
2) Παρατηρούμε ότι στο πλήθος των 960 της επίμαχης κλίμακας θα επιμεριστούν τα 500μ της απόκλισης, που σημαίνει ότι π960/500μ=1,92. Δηλαδή περίπου ανά 2 οι υποψήφιοι θα έχουν τον ίδιο αριθμό μορίων. (Γνωρίζω ότι είναι μια συντηρητική παραδοχή γιατί δεν είναι πιο εύκολο να συγκεντρώσει κάποιος 18999μ από 18501μ και συνήθως όσο ανεβαίνουμε στην κλίμακα τόσο αραιώνει το πλήθος. Ωστόσο επειδή πολλοί μιλάνε για πύκνωση πάνω από τα 18700μ έως 18800μ καλό θα ήταν για τις ανάγκες της άσκησης να αποδεχτούμε τον συντελεστή πύκνωσης της εν λόγω κλίμακας στο 1,92).
3) Έτσι επιμερίζουμε τις εναπομείνασες 488 θέσεις ισόποσα κατά 192 υποψηφίους σε κάθε μία από τις 5 εκατοντάδες (192χ5=960):
950-462 (32+430)=488
488-192 (από την κλάση 18900μ - 19000μ)=296
296-192 (από την κλάση 18800μ - 18900μ)=104
104-96 (192/2 από την υπό κλάση 18750μ - 18800μ)=8 που θα κλειδώσουν την ιατρική Δ.Π.Θ. κάτω από τα 18750μ
Ο συντελεστής πύκνωσης στην άσκηση που έχουμε ορίσει είναι 960:500=1,92 άρα 8/1,92=4μ
Και ξεκινάει η βάση του Δ.Π.Θ. (χωρίς τις διαρροές) από τα 18750μ-4μ=18746μ
Στο σημείο αυτό να θυμηθούμε τα 14 τμήματα των πιθανών διαρροών (όπως ίσχυαν το 2015): 2 Οδοντ/κές + 3 Φαρμ/κές + 4 Βιολογικά + 1 Κτηνιατρική (μόνο της Θεσ/νίκης) + 1 Μορ. Βιολογίας + 1 Βιοτεχνολογίας + 1 Βιολογικών Εφαρμ. +1 Φυσικ/πείας. Πλέον των Πολυτεχνείων.
Με 10% διαρροή ήτοι 950χ10%=95υποψήφιοι /1,92=49μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-49μ=18697μ. (ακραίο σενάριο)
Με 15% διαρροή ήτοι 950χ15%=142υποψήφιοι /1,92=74μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-74μ=18672μ
Με 20% διαρροή ήτοι 950χ20%=190υποψήφιοι /1,92=99μ η βάση διαμορφώνεται στα 18746μ-99μ=18647μ (Chris σε πλησιάζω)
Με 25% διαρροή ήτοι 950χ25%=237υποψήφιοι /1,92=124μ η βάση διαμορφώνεται στα 18745μ-124μ=18622μ (Chris σε έφτασα αν και είναι αισιόδοξη εκδοχή)
Κατά την προσωπική μου εκτίμηση μεταξύ του 2ου και του 3ου σεναρίου θα κλείσει η βάση του Δ.Π.Θ. δηλαδή στα 18660μ
Ευχαριστώ για τον χώρο και το χρόνο όλους σας,
Chris1993 περιμένω τις δικές σου διορθώσεις/σχόλια/παρατηρήσεις
Να είστε καλά. Καλή επιτυχία στα μελλοντικά γιατράκια.

Καλησπέρα!

Έχεις πάρει σταθερό τον λόγο υποψηφίων που υπάρχουν ανά μόριο (τον αναφερόμενο "συντελεστή πύκνωσης") καθ'όλο το μήκος της κλάσης 18.500-19.000, το οποίο αντίκειται στην κατανομή και συνεπώς σου έχουν βγει αυξημένα τα ποσά. Ξεκινάμε με 1,3-1,4 υποψήφιοι ανά μόριο βάσει της κατανομής. Στο τέλος της κλάσης καταλήγουμε σε 2-2,2 υποψηφίους ανά μόριο (η συσσώρευση είναι στο κάτω άκρο κάθε κλάσης καθώς κατευθυνόμαστε από πάνω προς την επικρατούσα κλάση), σίγουρα όμως το 1,92 που αναφέρεις ξεκινάει γύρω στη μέση της κλάσης (αλλά όχι στην αρχή).

Καλή η προσπάθεια αλλά αυτή η υπόθεση που παίρνεις υπερτιμά τις βάσεις.

Πάνω από 19.700 μόρια εκτιμώνται κάτω από (880-950) 1.000 μόρια βάσει κατανομής. Γι'αυτό πάνω από 19.700 Ιατρική ΔΠΘ δεν βρίσκουμε ακόμα και με 0% διαρροή.

Άρα, το πρώτο σενάριο σου βάλτο 0% διαρροή.

Αυτή την ισόποση κατανομή ουδέποτε κατάλαβα. Είναι απόρροια προφανώς του σταθερού λόγου πύκνωσης.
Πάλι λανθασμένο.

Τέλος, μην υποτιμάμε τόσο πολύ τους 1 στους 3 που επέλεξαν και Μαθηματικά.
Χαρακτηριστικά ο πρώτος των πρώτων με 19.773, διχάζεται μεταξύ της Ιατρικής και του ΗΜΤΥ Πατρών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thanoskatss

Νεοφερμένος

Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γία ποια σχολή αναφερεσαι;

Απλά, τρολλάρει.
Κανείς προς το παρόν δεν μαθαίνει κάτι από μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Τα θεματα των μαθηματικων περυσι δεν ηταν μεν ευκολα αλλα μπορουσε καποιος να τα παλεψει....δεν ηταν οπως περυσι ή οπως το '13 π ξεκιναγες με αριστα το 92....ηταν στο ιδιο επιπεδο με το '14 και ισως λεω ισως λιγοοοο πιο κατω...γνωμη μου παντα :P :)
Γνώμη σου ευτυχώς γιατί η σωστη είναι της μαθηματικής εταιρίας που λέει οτι ηταν παρόμοια δυσκολία με πέρσι και μη νομίζεις οτι ειμαι κάνα γατάκι που τα Κλάνει στα δύσκολα κατι ασκησαρες κάναμε και στο σχολειο και στο φροντιστήριο απλως ηταν η στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Γνώμη σου ευτυχώς γιατί η σωστη είναι της μαθηματικής εταιρίας που λέει οτι ηταν παρόμοια δυσκολία με πέρσι και μη νομίζεις οτι ειμαι κάνα γατάκι που τα Κλάνει στα δύσκολα κατι ασκησαρες κάναμε και στο σχολειο και στο φροντιστήριο απλως ηταν η στιγμη



Δεν υπαρχει σωστη γνωμη ή λαθος...μεταξυ μας η μαθηματικη εταιρεια καθε χρονο τα ιδια λεει..απαιτητικα δυσκολα κλπ....οπως και να εχει το να κρινει ο καθενας τα θεματα μιας αλλης χρονιας δεν ειναι και το πιο σωστο γτ παει αναλογα με τις γνωσεις και την εμπειρια αυτου σε απαιτητικα θεματα....ετσι οπως τα ειδα εγω και κανοντας προσπαθεια να τα λυσω μετα απο εναν χρονο αποχης απο μαθηματικα μου φανηκαν πολυ πιο ευκολα σε σχεση με τα δικα μας...βεβαια δεν ημουν μεσα στην αιθουσα αλλα σπιτι μ οποτε δεν ειναι το ιδιο...εσενα μπορει να σ φανηκαν ευκολα του 2015 ας πουμε ή σε καποιον αποφοιτο του 2013 να φανηκαν δυσκολα τα φετινα...υποκειμενικα ειναι αυτααα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimlef

Νεοφερμένος

Ο Dimlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
δεν γνωριζω πόσα μόρια έχεις, αλλά από την ανάλυση σου θεωρώ ότι αξιζεις μια θέση στη σχολή που επιθυμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δεν υπαρχει σωστη γνωμη ή λαθος...μεταξυ μας η μαθηματικη εταιρεια καθε χρονο τα ιδια λεει..απαιτητικα δυσκολα κλπ....οπως και να εχει το να κρινει ο καθενας τα θεματα μιας αλλης χρονιας δεν ειναι και το πιο σωστο γτ παει αναλογα με τις γνωσεις και την εμπειρια αυτου σε απαιτητικα θεματα....ετσι οπως τα ειδα εγω και κανοντας προσπαθεια να τα λυσω μετα απο εναν χρονο αποχης απο μαθηματικα μου φανηκαν πολυ πιο ευκολα σε σχεση με τα δικα μας...βεβαια δεν ημουν μεσα στην αιθουσα αλλα σπιτι μ οποτε δεν ειναι το ιδιο...εσενα μπορει να σ φανηκαν ευκολα του 2015 ας πουμε ή σε καποιον αποφοιτο του 2013 να φανηκαν δυσκολα τα φετινα...υποκειμενικα ειναι αυτααα..

Το θέμα είναι να συγκρίνουμε αντικειμενικά facts. Δηλαδή, την βαθμολογική κλιμάκωση.
Η περσινή Τεχνολογική χωρίστηκε σε Θετικών Σπουδών για Θ&Τ επιστήμες και Οικονομίας και Πληροφορικής.
Μάλιστα, στην φετινή θετικών σπουδών έχουμε και 1/3 της θετικής επιστημών υγείας που κατεβάζει το ποσοστό.

Φέτος, λοιπόν, έχουμε ποσοστό κάτω από τη βάση: 62,94%
Αν σταθμίσουμε Θ.Σ + Ο&Π!

To ποσοστό της τεχνολογικής κατεύθυνσης το 2015 ήταν από τη βάση είναι: 69,37%
39% της Θετικής, όμως, έγραψε πέρσυ κάτω από τη βάση άρα σταθμικά:

4500 υποψήφιοι (όπως οι φετινοί)/ 37500 X 39% + 33000 υποψήφιοι/ 37500 X 69,37% =
0,12 x 39% + 0,88 x 69,37% = 4,68% + 61,05% = 65,73%

Συνεπώς μπορούμε να καταλήξουμε ότι ήταν ένα τσακ ευκολότερα θέματα από το 2015.
Και σε καμία περίπτωση δεν κατατάσσονται στα εύκολα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chrisa19

Νεοφερμένος

Η chrisa19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Chris προσπαθώ να προσεγγίσω πόσοι μπορεί να είναι οι υποψήφιοι με κοινό το 2ο και το 3ο πεδίο πάνω από 18500 που πιθανότατα ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό αυτών θα κατευθυνθεί προς το 3ο πεδίο. Ξέροντας λοιπόν ότι είναι περίπου 4300 θεωρώ ότι:
19000< μόρια <20000 είναι 4300 x 3.33%=143
18500 < μόρια <19000 είναι 4300 x 6.95% =298
298+143= 441
Ένα ποσοστό περίπου 50% δηλαδή 220 περίπου πιστεύω θα κατευθυνθεί προς το 3ο πεδίο γιατί απλά πιάνουν ιατρικές, φαρμακευτικές κλπ

Έχει καθόλου λογική αυτό;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Chris προσπαθώ να προσεγγίσω πόσοι μπορεί να είναι οι υποψήφιοι με κοινό το 2ο και το 3ο πεδίο πάνω από 18500 που πιθανότατα ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό αυτών θα κατευθυνθεί προς το 3ο πεδίο. Ξέροντας λοιπόν ότι είναι περίπου 4300 θεωρώ ότι:
19000< μόρια <20000 είναι 4300 x 3.33%=143
18500 < μόρια <19000 είναι 4300 x 6.95% =298
298+143= 441
Ένα ποσοστό περίπου 50% δηλαδή 220 περίπου πιστεύω θα κατευθυνθεί προς το 3ο πεδίο γιατί απλά πιάνουν ιατρικές, φαρμακευτικές κλπ

Έχει καθόλου λογική αυτό;:confused:

Εγώ για να το απλουστεύσω μιας και είναι πραγματικά απρόβλεπτο, θεώρησα ότι αφού 1 στους 3 έχουν διαλέξει και τα μαθηματικά, σε κάθε κλίμακα βαθμολογική των θετικών σπουδών ο ένας στους 3 θα έχει ανοίξει και τα 2 πεδία, δηλαδή από τα 631 άτομα των Θ.Σ τα 210 άτομα έχουν πάρει και μαθηματικά και έχουν γράψει πάνω από 18.500. Μέχρι πέρσυ το ποσοστό διαρροής για πολυτεχνικές σχολές ήταν 20%. Αυτό σημαίνει ότι 80% των 210 θα διαλέξουν Ιατρικές σχολές (στην καλύτερη περίπτωση όπως λένε) ενώ ανοίγουν και τα 2 πεδία. Συνεπώς, 170 άτομα θα αδειάσουν από τις Θ&Τ Επιστήμες.

Άρα, θα έχουμε εν τέλει 460 άτομα για Θ&Τ Επιστήμες πάνω από 18.500 μόρια.
Και έτσι εξηγείται τα κάτω άκρα των εκτιμήσεών μου.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν οι υπόλοιποι εκτιμητές είναι ότι αφού από επιστήμες υγείας μειώνεται η διαρροή τότε έχουμε αυξητική τάση για αυτές (καλώς) και αντίστοιχη πτωτική τάση για της Θ&Τ Επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chrisa19

Νεοφερμένος

Η chrisa19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ για να το απλουστεύσω μιας και είναι πραγματικά απρόβλεπτο, θεώρησα ότι αφού 1 στους 3 έχουν διαλέξει και τα μαθηματικά, σε κάθε κλίμακα βαθμολογική των θετικών σπουδών ο ένας στους 3 θα έχει ανοίξει και τα 2 πεδία, δηλαδή από τα 631 άτομα των Θ.Σ τα 210 άτομα έχουν πάρει και μαθηματικά και έχουν γράψει πάνω από 18.500. Μέχρι πέρσυ το ποσοστό διαρροής για πολυτεχνικές σχολές ήταν 20%. Αυτό σημαίνει ότι 80% των 210 θα διαλέξουν Ιατρικές σχολές (στην καλύτερη περίπτωση όπως λένε) ενώ ανοίγουν και τα 2 πεδία. Συνεπώς, 170 άτομα θα αδειάσουν από τις Θ&Τ Επιστήμες.

Άρα, θα έχουμε εν τέλει 460 άτομα για Θ&Τ Επιστήμες πάνω από 18.500 μόρια.
Και έτσι εξηγείται τα κάτω άκρα των εκτιμήσεών μου.

Αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν οι υπόλοιποι εκτιμητές είναι ότι αφού από επιστήμες υγείας μειώνεται η διαρροή τότε έχουμε αυξητική τάση για αυτές (καλώς) και αντίστοιχη πτωτική τάση για της Θ&Τ Επιστήμες.
Εσύ το υπολόγισες από τη πλευρά του 2ου ενώ εγώ από του 3ου. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη και το σκεπτικό είναι το ίδιο γιατί σίγουρα η διαρροή θα είναι κάπου εκεί. Λογικό. Επομένως, δεν μορώ να καταλάβω με τίποτα γιατί οι άλλες αναλύσεις τοποθετούν τόσο ψηλά ΥΜΜΥ και ΜΜ ΕΜΠ? Τι δεν καταλαβαίνω?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top