Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εσύ το υπολόγισες από τη πλευρά του 2ου ενώ εγώ από του 3ου. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη και το σκεπτικό είναι το ίδιο γιατί σίγουρα η διαρροή θα είναι κάπου εκεί. Λογικό. Επομένως, δεν μορώ να καταλάβω με τίποτα γιατί οι άλλες αναλύσεις τοποθετούν τόσο ψηλά ΥΜΜΥ και ΜΜ ΕΜΠ? Τι δεν καταλαβαίνω?:worry:

Ναι, εντάξει, απλά δεν είναι εύκολη η αποκωδικοποίηση όταν έχουμε σκέτα νούμερα :)
Το θέμα είναι ότι συμφωνούμε.
Τόσο ψηλά γιατί, δεν ξέρω πραγματικά. Τα νούμερα δεν βγαίνουν για τόσο μεγάλη άνοδο.
Πραγματικά απορώ και εγώ το ίδιο. Επιτέλους, κάποιος που με καταλαβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisa19

Νεοφερμένος

Η chrisa19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, απλά δεν είναι εύκολη η αποκωδικοποίηση όταν έχουμε σκέτα νούμερα :)
Το θέμα είναι ότι συμφωνούμε.
Τόσο ψηλά γιατί, δεν ξέρω πραγματικά. Τα νούμερα δεν βγαίνουν για τόσο μεγάλη άνοδο.
Πραγματικά απορώ και εγώ το ίδιο. Επιτέλους, κάποιος που με καταλαβαίνει.
Στο τέλος θα δείξει. Σε ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JonSnow

Νεοφερμένος

Ο JonSnow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μια πρόβλεψη για ημμυ κρητηε

Φιλε εσυ πως τα πηγες;Κι εγω εκει στοχευω κι εχω αγχωθει γιατι συγκεντρωσα 16.050
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Φιλε εσυ πως τα πηγες;Κι εγω εκει στοχευω κι εχω αγχωθει γιατι συγκεντρωσα 16.050

Λογικό είναι να αγχώνεσαι αλλά θαρρώ ότι με αυτά τα μόρια δεν έχεις να φοβάσαι πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskatss

Νεοφερμένος

Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λογικό είναι να αγχώνεσαι αλλά θαρρώ ότι με αυτά τα μόρια δεν έχεις να φοβάσαι πολλά.

Εγώ με 15700;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Το θέμα είναι να συγκρίνουμε αντικειμενικά facts. Δηλαδή, την βαθμολογική κλιμάκωση.
Η περσινή Τεχνολογική χωρίστηκε σε Θετικών Σπουδών για Θ&Τ επιστήμες και Οικονομίας και Πληροφορικής.
Μάλιστα, στην φετινή θετικών σπουδών έχουμε και 1/3 της θετικής επιστημών υγείας που κατεβάζει το ποσοστό.

Φέτος, λοιπόν, έχουμε ποσοστό κάτω από τη βάση: 62,94%
Αν σταθμίσουμε Θ.Σ + Ο&Π!

To ποσοστό της τεχνολογικής κατεύθυνσης το 2015 ήταν από τη βάση είναι: 69,37%
39% της Θετικής, όμως, έγραψε πέρσυ κάτω από τη βάση άρα σταθμικά:

4500 υποψήφιοι (όπως οι φετινοί)/ 37500 X 39% + 33000 υποψήφιοι/ 37500 X 69,37% =
0,12 x 39% + 0,88 x 69,37% = 4,68% + 61,05% = 65,73%

Συνεπώς μπορούμε να καταλήξουμε ότι ήταν ένα τσακ ευκολότερα θέματα από το 2015.
Και σε καμία περίπτωση δεν κατατάσσονται στα εύκολα θέματα.


Ναι οκ αν συγκρινουμε αντικειμενικα γεγονοτα και στατιστικα προκυπτει αυτο...:)
οντως ηταν λιγο πιο ευκολα βασει των οσων γραφεις εγω απλα εγραψα πως τα ειδα εγω...επειδη εκατσα και προσπαθησα να λυσω θεμα γ και δ των μαθηματικων του 2016 με οσα θυμομουν απο περυσι τα καταφερα ολα οταν ειδα και τις λυσεις μετααα...δεν ημουν βεβαια κατω απο συνθηκες πιεσης οπως θα ημουν μεσα στην αιθουσα αλλα οκ...οπως και να εχει τα θεματα που εγραψε ο καθενας στην χρονια του τα βρισκει παντα πιο δυσκολα απο οτι αλλων ετων....:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Καμία σχέση παιδιά η αίθουσα με την άνεση του σπιτιού μας. Απλά δε συγκρίνεται. Και γω πέρυσι Ειχα λύσει ολα τα παλαιά θέματα στα μαθηματικά με άνεση σχετικη, ημουν προετοιμασμενος για 15+, ε τελικά έγραψα ενα ωραίο 9.5 και άντε γειά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskatss

Νεοφερμένος

Ο thanoskatss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

Αγγελική Κ

Νεοφερμένος

Η Αγγελική Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τις σχολές της μαιευτικής και της αισθητικής και κοσμητολογίας? Γενικά οι σχολές παραϊατρικών πιστεύετε ότι θα ανέβουν ή θα κατέβουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για τις σχολές της μαιευτικής και της αισθητικής και κοσμητολογίας? Γενικά οι σχολές παραϊατρικών πιστεύετε ότι θα ανέβουν ή θα κατέβουν?

Ότι θα ανέβουν είναι δεδομένο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Χρηστο. , η Νομικη ΔΠΘ υπαρχει περιπτωση να ξεπερασει τα 17.500 ? Εφοσον ολες οι εκτιμησεις την δινουν γυρω στο 17.350 , με 17510 να θεωρω σιγουρη την εισαγωγη μου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary danai

Νεοφερμένος

Η Mary danai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Chris Χημικό μηχανικό Πάτρας 16220 έχω ελπίδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρηστο. , η Νομικη ΔΠΘ υπαρχει περιπτωση να ξεπερασει τα 17.500 ? Εφοσον ολες οι εκτιμησεις την δινουν γυρω στο 17.350 , με 17510 να θεωρω σιγουρη την εισαγωγη μου ?

Σίγουρη θα την θεωρείς με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων! :)
Πάντως, οι πιθανότητες είναι σχεδόν όλες υπερ σου όπως σου έχω αναφέρει πολλάκις!

Ναι οκ αν συγκρινουμε αντικειμενικα γεγονοτα και στατιστικα προκυπτει αυτο...:)
οντως ηταν λιγο πιο ευκολα βασει των οσων γραφεις εγω απλα εγραψα πως τα ειδα εγω...επειδη εκατσα και προσπαθησα να λυσω θεμα γ και δ των μαθηματικων του 2016 με οσα θυμομουν απο περυσι τα καταφερα ολα οταν ειδα και τις λυσεις μετααα...δεν ημουν βεβαια κατω απο συνθηκες πιεσης οπως θα ημουν μεσα στην αιθουσα αλλα οκ...οπως και να εχει τα θεματα που εγραψε ο καθενας στην χρονια του τα βρισκει παντα πιο δυσκολα απο οτι αλλων ετων....:P:D

Τα στατιστικά μιλάνε από μόνα τους και είναι τα πλέον αντικειμενικά.
Πάντα λόγω πίεσης άγχους κλπ σου φαίνονται πιο δύσκολα τα δικά σου.
Εγώ όταν έγραφα το 2011 πήγαινα για 18,19+, στις εξετάσεις κόλλησα σε ένα ερώτημα πήρα 14 εν τέλει γιατί έχασα χρόνο και όταν πήγα σπίτι έλυσα το ερώτημα που με παίδευε και το Δ θέμα σε 15 λεπτά και έλεγα κρίμα που έχασα το 20. Δε σημαίνει όμως ότι κατατάσσω ταθέματά μου ούτε στα παλούκια ούτε στα εύκολα όμως.

Η δυσκολότερη χρονιά στα μαθς ήταν το 2013 με διαφορά.

78,03% κάτω από τη βάση, με το 51,35 κάτω από ΠΕΝΤΕ.

Μετά είναι το έτος 2006

Μετά το 2004 & 2011 και πολύ κοντά του είναι οι χρονιές 2005 & 2012.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Σίγουρη θα την θεωρείς με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων! :)
Πάντως, οι πιθανότητες είναι σχεδόν όλες υπερ σου όπως σου έχω αναφέρει πολλάκις!



Τα στατιστικά μιλάνε από μόνα τους και είναι τα πλέον αντικειμενικά.
Πάντα λόγω πίεσης άγχους κλπ σου φαίνονται πιο δύσκολα τα δικά σου.
Εγώ όταν έγραφα το 2011 πήγαινα για 18,19+, στις εξετάσεις κόλλησα σε ένα ερώτημα πήρα 14 εν τέλει γιατί έχασα χρόνο και όταν πήγα σπίτι έλυσα το ερώτημα που με παίδευε και το Δ θέμα σε 15 λεπτά και έλεγα κρίμα που έχασα το 20. Δε σημαίνει όμως ότι κατατάσσω ταθέματά μου ούτε στα παλούκια ούτε στα εύκολα όμως.

Η δυσκολότερη χρονιά στα μαθς ήταν το 2013 με διαφορά.

78,03% κάτω από τη βάση, με το 51,35 κάτω από ΠΕΝΤΕ.

Μετά είναι το έτος 2006

Μετά το 2004 & 2011 και πολύ κοντά του είναι οι χρονιές 2005 & 2012.


Παντως το 2013 τα μαθηματικα ηταν πονηραα...δηλαδη ξεκινουσε με αριστα το 92 αφου η βλακεια που βαλανε στους μιγαδικους επιανε 8 μορια....αλλα επειδη ηταν β θεμα και δεν το ελυνες ειτε εχανες χρονο ειτε επεφτε η ψυχολογια σου για τα επομενα ή και τα δυο...θελω να πω πως αυτο κοστισε στους μαθητες και οχι τοσο η δυσκολια δ και γ θεματος...τα στατιστικα ειναι αντικειμενικα οντως παντως απλα ο καθενας βλεπει τα θεματα απο διαφορετικη σκοπια αναλογα με τις γνωσεις που εχει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
16277 παιδιά... Πληροφόρηση "από μέσα"

εσυ με την πληροφορηση απο μεσα λεγε ημτυ πατρων ποσο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
εσυ με την πληροφορηση απο μεσα λεγε ημτυ πατρων ποσο;;

Θα ρωτήσω και θα σας πω δεσποινίς :huglove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Μαριέτακι ζω για τη στιγμη που θα ανακοινωθεί η βαση του ημντυ να δω την αντίδραση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aris_tsili

Νεοφερμένος

Ο aris_tsili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλους.

Παρακολουθώ την συζήτηση περίπου έναν μήνα. Είμαι υποψήφιος του 2ου πεδίου και συγκέντρωσα 16237 μόρια.Επειδή για κάποιο λόγω βλέπω να αποφεύγονται οι σχολές του 2ου πεδίου(δίνονται απαντήσεις κυρίως για 1ο/3ο πεδίο) μπορεί να γίνει μια ξεκαθάριση για εμάς που βρισκόμαστε στο όριο.Εγώ έχω δηλώσει με την σειρά (από τις σχολές που έχω πιθανότητα με αυτά τα μόρια)

1.Χημικό ΕΚΠΑ
2.ΗΜΜΥ Βόλου
3.Χημικοί μηχανικοί Πάτρας
4.ΜΜ Βόλου
5.Χημικό Πάτρας
6.Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ (ασχολίαστο αυτό σας παρακαλώ:P)
7.Μηχανικός Η/Υ και πληροφορικής Πάτρα
8.ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ
9.Μαθηματικό ΕΚΠΑ
10.Φυσικό ΕΚΠΑ

Μπορεί να μου παραθέσει κάποιος τις πιθανότητες που έχω για αυτές τις 10 σχολές καθώς και ακριβής εκτίμηση για τις 5 πρώτες .

-ΥΓ1 Είδα στις εκτιμήσεις που έχετε βγάλει ότι δεν έχετε πρόβλεψη για το ΗΜΜΥ Βόλου
-ΥΓ2 Ανάθεμα τους κρητικούς που ανακοίνωσαν τελευταία στιγμή οτι το τμήμα τους θα γίνει ΗΜΜΥ :/:
-ΥΓ3 Το ΗΜΜΥ Ξάνθης και οι ΜΜ Κοζάνης διαγράφτηκαν λόγω απόστασης (Όπως και τα τμήματα της Θεσ/κης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΤΕΦΑΑ

Νεοφερμένος

Ο ΤΕΦΑΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σας! Να ρωτήσω...τι εκτιμάται για τα τμήματα των ΤΕΦΑΑ? ΠΤΏΣΗ Η ΆΝΟΔΟΣ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top