Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
xrhsto me 17444 pernawsigoura hmty?

Όπως σου είπα και στο e d u 4 u αλλά και εδώ:

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Όμως, τα +500 που έχεις καθιστούν σχεδόν ακατόρθωτο να μην περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Κυριε Chris, καλησπερα σας
Εχω μια απορια. Ο κ. Κ. Μιλαει για ανοδικη πορεια στα Αγγλικα, αλλα δινει τις Αγγλικες περιπου 200 μορια κατω. Στη δικαιολογηση στο βιντεο δεν καταλαβα τιποτε
Μηπως εσεις μπορειτε να με βοηθησετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κυριε Chris, καλησπερα σας
Εχω μια απορια. Ο κ. Κ. Μιλαει για ανοδικη πορεια στα Αγγλικα, αλλα δινει τις Αγγλικες περιπου 200 μορια κατω. Στη δικαιολογηση στο βιντεο δεν καταλαβα τιποτε
Μηπως εσεις μπορειτε να με βοηθησετε;

Η πτώση ισχύει. Απλά, μπερδεύεται.
Όπως σου είχα πει οι Αγγλικές κατεβαίνουν πάνω από 200-300 μόρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Όπως σου είπα και στο e d u 4 u αλλά και εδώ:

Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα. Όμως, τα +500 που έχεις καθιστούν σχεδόν ακατόρθωτο να μην περάσεις.
ευχαριστώ πολυ χρηστο μ.μακαρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evapar123

Νεοφερμένος

Η evapar123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
με 16190 μπαινουμε στο ημμυ βολου΄΄΄΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JonSnow

Νεοφερμένος

Ο JonSnow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από μένα!Συγκέντρωσα 16.050 μόρια και στόχος μου είναι η σχολή ΗΜΜΥ στα Χανιά.Επειδή δεν είδα να έχετε κάνει κάποια πρόβλεψη,εσείς πόσο αναμένετε την βάση;Με δεδομένο οτί η σχολή φέτος μετονομάστηκε από ηλεκτρονικούς σε ηλεκτρολόγους μηχανικούς περιμένω κάποια αύξηση σε σχέση με τα 15.040 μόρια που ήταν πέρσυ.Υπάρχει περίπτωση αυτή η αύξηση να είναι 1000+ μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gvenos79

Νεοφερμένος

Ο gvenos79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Χρήστο, δώσε καμία εκτιμηση και για τα ΤΕΙ σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cpap

Νεοφερμένος

Ο cpap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αγαπητέ Χρήστο,

Στην ανάλυση σου για το 3ο πεδίο λες:
"Βάσει της κατανομής μόλις 200 άτομα (ισως και ελάχιστα λιγότερα) βρίσκονται πάνω από τα 19150 μόρια..."

Επειδή το νούμερο αυτό είναι κρίσιμο για τις βάσεις Ιατρικής σε Αθήνα και Θεσ/νίκη (και κατ΄επέκταση σε όλες τις Ιατρικές), εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς προκύπτει αυτή η κατανομή? Είναι από στοιχεία που έχει δώσει το Υπουργείο ή δική σου στατιστική εκτίμηση και αν ναι πως βγαίνει?

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αγαπητέ Χρήστο,

Στην ανάλυση σου για το 3ο πεδίο λες:
"Βάσει της κατανομής μόλις 200 άτομα (ισως και ελάχιστα λιγότερα) βρίσκονται πάνω από τα 19150 μόρια..."

Επειδή το νούμερο αυτό είναι κρίσιμο για τις βάσεις Ιατρικής σε Αθήνα και Θεσ/νίκη (και κατ΄επέκταση σε όλες τις Ιατρικές), εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς προκύπτει αυτή η κατανομή? Είναι από στοιχεία που έχει δώσει το Υπουργείο ή δική σου στατιστική εκτίμηση και αν ναι πως βγαίνει?

Ευχαριστώ.

Αφού είδες την ανάλυσή μου δεν θα έπρεπε να σου γεννιούνται αμφιβολίες για τις Ιατρικές.
Οι βάσεις με αυτά τα ευρήματα και τις υποθέσεις δεν πρόκειται να ξεπεράσουν τα άνω όρια που έχω θέσει.

Δεν έχω καμία πληροφόρηση για κάτι. Όλα αυτά εξήχθην με έρευνα, γνώσεις και την εμπειρία μου με τον θεσμό των πανελληνίων, τη δομή και τα στατιστικά.

Η κατανομή, όπως έχω πει πολλές φορές, είναι αρνητικά συμμετρική με την επικρατούσα κλάση 18.000-18.500 (φαίνεται με σχετικό διάγραμμα απόλυτων συχνοτήτων)

Με ένα διάγραμμα αθροιστικών απόλυτων συχνοτήτων, θα παρατηρήσεις ότι όσο ανεβαίνουμε πάνω από τα 19.000 μόρια αρχίζει να φθίνει ο αριθμός των υποψηφίων, καταλήγοντας στην κλάση 19.500+ να είναι μόλις 32 άτομα. Δεν γίνεται να πάρουμε ως δεδομένο πχ. ότι σταθερά σε όλη την κλάση έχουμε 0,86 υποψηφίους σε κάθε μόριο και συνεπώς να έχουμε 400 άτομα πάνω από 19.150 μόρια. διότι είναι κάτι το οποίο αντιβαίνει τη κατανομή της βαθμολογίας. Όπως κατεβαίνουμε ξεκινάμε με 0,3 υποψηφίους ανά μόριο το οποίο αυξάνεται στη μέση της κλάσης περίπου στους 0,5-0,6 υποψηφίους ανά μόριο και καταλήγει περίπου στους 1,5 υποψηφίους ανά μόριο. Αυτό σημαίνει ότι στα 150 μόρια της κλάσης είναι 180-230 υποψήφιοι. Άρα, στο 19.150-19.500, δεν μπορεί να είναι πάνω από 250 υποψήφιοι και κλίνω προς το 200 (αυτό που αναφέρω). Παίρνοντας, έστω το μέσο των 220 υποψηφίων, αφού στο 19.500 + είναι 32 υποψήφιοι, κατά μέσο όρο 250 υποψήφιοι είναι πάνω από 19.150 μόρια. Ως εκ τούτου η Ιατρική Αθήνας, δεν μπορεί να υπερβεί τα 19.100. Αυτό το στοιχείο επιβεβαιώνεται μιας και:

Πέρσυ για να περνούσε κάποιος Ιατρική Αθηνών, έπρεπε να έχει ΓΒΠ 18,7.
Πάνω από 19 είχαν 223 άτομα
18-19 1138 άτομα άρα βάσει της κατανομής προσεγγιστικά είχαμε στην κλίμακα 18,5-19 γύρω στα 450-500 άτομα άρα 18,7-19 έχουμε περίπου στα 200-250 άτομα.

Σύνολο 420-470 άτομα με μόρια Ιατρικής Αθηνών. Και η βάση της Ιατρικής Αθηνών στα 18.924
Φέτος, 462 άτομα πάνω από 19.000 μόρια. Συνεπώς, η βάση δεν γίνεται να είναι πάνω από 19.100.
Τόσο απλά.

ΑΚΟΜΑ και στο πιό κακό σενάριο το οποίο έχει 0% σχεδόν πιθανότητα πραγματοποίησης, με 400 άτομα πάνω από 19.150. Η Ιατρική Αθήνας δεν βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

μπακα

Νεοφερμένος

Η μπακα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλημέρα, Chris. Συγχαρητήρια που συνεχίζετε να απαντάτε στις απορίες μας. Μια καλημέρα ηθελα απλά να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimlef

Νεοφερμένος

Ο Dimlef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αγαπητε Chris μπορείς να ανεβάζεις τις αξιολογότατες εκτιμήσεις σου στο you tube και να έχεις πολλες διαφημισεις και αντιστοιχα εσοδα.
Η ικανοτητά σου και η εργατικότητα πρέπει να αμοιβονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PantelKalo

Νεοφερμένος

Ο PantelKalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Οι πυροσβεστικές σχολές με τι κριτήρια θα είναι κάτω από τις αστυνομικές ; Αφού έχουν 93 εισακτέους (πυροσβεστών) και 250 (αστυφυλάκων) .
Εγώ έχω 17064 και πιστεύω πως είμαι μέσα στην πυροσβεστών ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Αγαπητε Chris μπορείς να ανεβάζεις τις αξιολογότατες εκτιμήσεις σου στο you tube και να έχεις πολλες διαφημισεις και αντιστοιχα εσοδα.
Η ικανοτητά σου και η εργατικότητα πρέπει να αμοιβονται.
μπραβοναι!!καλαταλες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon2097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragon2097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Θεωρω απαραδεκτο να μην εχουν δωθει καποιες εκτιμήσεις από διασημους αναλυτες για το παλιο συστημα .Ολοι αναφερουν ότι οι υποψήφιοι ηταν λιγοι και είναι αρκετα δυσκολο να κανουν καποια προβλεψη. Οσοι όμως εδωσαν με αυτό το συστημα δεν τους ενδιαφερει αν οι αναλυτες πεσουν ακριβως μεσα, απλα στο περιπου να γνωριζουν ποσο θα κυμανθουν οι βασεις εστω και με μικρο βαθμο εμπιστοσύνης. Βλέπουμε διαρκως να ανεβαινουν βιντεο, pdf αρχεια για το νέο συστημα, ενώ για το παλιο δεν ενδιαφέρονται καθολου σαν να μην δωσαμε εμεις εξετασεις, λες και ειμαστε με το 10% .Αυτο λοιπον σημαινει ισοτιμια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Οι πυροσβεστικές σχολές με τι κριτήρια θα είναι κάτω από τις αστυνομικές ; Αφού έχουν 93 εισακτέους (πυροσβεστών) και 250 (αστυφυλάκων) .
Εγώ έχω 17064 και πιστεύω πως είμαι μέσα στην πυροσβεστών ..

Αυτή είναι η εκτίμησή μου, από εκεί και πέρα θα δείξει. Το λέω χωρίς να έχω κάποιο στοιχείο.
Το μόνο που ξέρω είναι τεράστια η ζήτηση για Αστυφυλάκων (ειδικά τα τελευταία χρόνια) + ότι είναι η πρώτη χρονιά της πυροσβεστικής στο μηχανογραφικό. Η Αξιωματικών θα είναι πάνω από την Ανθυποπυραγών και η Αστυφυλάκων πάνω από την Πυροσβεστών έτσι όπως τα βλέπω, η το πολύ στα ίδια επίπεδα.

Αυτές βέβαια είναι υποθέσεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα περάσεις στην Πυροσβεστών.

Αγαπητε Chris μπορείς να ανεβάζεις τις αξιολογότατες εκτιμήσεις σου στο you tube και να έχεις πολλες διαφημισεις και αντιστοιχα εσοδα.
Η ικανοτητά σου και η εργατικότητα πρέπει να αμοιβονται.

Τι διαφημίσεις να έχω?
Εγώ αφιλοκερδώς το κάνω και θα χαρώ περισσότερο αν το δω κοινοποιημένο παντού και σε ενδεχόμενη επιτυχία με όλες τις συνοδευόμενες ευχαριστίες. παρά με 30 και 50 ευρώ.
Σε ευχαριστώ πάντως για τα πολύ όμορφα λόγια σου αλλά και την καλή σου πρόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Μια πρόβλεψη για ημμυ κρητηε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
παντως την πατησανε πολλοι με τις ιατρικες.απεφυγαν τα μαθηματικα για καλυτερη τυχη και τωρα δεν θα μπορουν να πιασουν τιποτα της προκοπης παρα μονο νοσηλευτικη που για μενα για καποιονε που στοχευει ιατρικη ειναι ξεπεσμος να παει νοσηλευτικη οσο ακραιο και αν ακουγεται.ενω αν ειχανε και μαθηματικα θα ειχανε τη δυνατοτητα για περισσοτερες επιλογες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Ποποτα εδώ έγραψαν 13 κ 14 τι μου λες;;;;ουτε εξω απο τη νοσηλευτική δε περνανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Νταξει δεν ειναι σωστο να λεμε οτι ειναι και ξεπεσμενος οποιος παει νοσηλευτικη ενω ηθελε ιατρικη....γιατι με την ιδια λογικη και εγω που για παραδειγμα θα παω φαρμακευτικη ή κτηνιατρικη ξεπεσμενος ειμαι... :P Συμφωνω ομως οτι αν ειχανε παρει μαθηματικα θα ειχανε πιο πολλες επιλογες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Περίανδρος

Νεοφερμένος

Ο Περίανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Νταξει δεν ειναι σωστο να λεμε οτι ειναι και ξεπεσμενος οποιος παει νοσηλευτικη ενω ηθελε ιατρικη....γιατι με την ιδια λογικη και εγω που για παραδειγμα θα παω φαρμακευτικη ή κτηνιατρικη ξεπεσμενος ειμαι... :P Συμφωνω ομως οτι αν ειχανε παρει μαθηματικα θα ειχανε πιο πολλες επιλογες...

φιλε μου δε μιλησα για φαρμακευτικη και κτηνιατρικη μιλησα για νοσηλευτικη και αντιστοιχες σχολες.απλα δεν καταλαβαινω επειδη το ακουγα μεσα στη χρονια το σκεπτικο αυτων των υποψηφιων οτι πιο κουτο μπορει να κανει καποιος.

Ποποτα εδώ έγραψαν 13 κ 14 τι μου λες;;;;ουτε εξω απο τη νοσηλευτική δε περνανε

φαντασου σε τει θα μπουν μαλλον ενω στο αλλο πεδιο χτυπαγανε φυσικο,μαθηματικο κτλπ.αυτο για να δειτε οτι πρεπει να λειτουργεις με βαση τη λογικη και οχι με βαση αν γουσταρω ή οχι ενα μαθημα.και σιγα τα θεματα που βαλανε φετος μαθηματικα.της πλακας εντελως ητανε για μενα.απλα ειδανε α θα γραψουμε εικοσαρια βιολογια θα μπουμε ιατρικη.την πατησανε ομως.γτ τα παντα κριθηκανε στην εκθεση που ειναι βαση τυχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top