Τελείωσα το 1ο έτος και χρωστάω πολλά μαθήματα

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Και κατι αλλο που κατάλαβα στα τελευταία ετη .
Οι καθηγητες δεν ειναι τέρατα.
Φυσικά ειναι κάποιοι πιο αυστηροί και πιο προβληματικοί αλλα γενικά θα εκπλαγείς ποσο συνεργάσιμοι μπορεί να γινουν.
Το να στείλεις ενα μειλ και να πεις ειναι δυο μαθήματα την ιδια ώρα,η οτι για οποιαδήποτε λογο δεν μπορείς να παραστεις στην εξέταση
και να ζητήσεις να δώσεις το μάθημα αλλη μερα μαζι με κάποιο αλλο του καθηγητή σου ειναι απόλυτα κατανοητα και μπορεί να δίνουν δεκτα.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Οι καθηγητές χαίρονται όταν οι φοιτητές περνάνε τα μαθήματα τους διότι το Σεπτέμβριο δεν θα έχoυν να διορθώνει διαγωνίσματα. Βέβαια έχω ακούσει περιπτώσεις καθηγητών που αφήνουν μαθητές επίτηδες στο μάθημα τους για διάφορους λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
εγω τελος τεταρτου ετους ιωαννα ξερεις ποσα χρωσταγα???αν σου πω θα πεις ελα μωρε κοροιδευει.33 μαθηματα παρακαλω.ημουνα στα προθυρα απελπισιας λεω δεν υπαρχει περιπτωση να τελειωσω ποτε.και παω το σεπτεμβριο και περναω 6 μαθηματα και ετσι το ριξα στα 27.αυτα που λετε περι 11 μαθηματων σε μια εξεταστικη θεωρω αρκετα δυσκολο ως απιθανο να γινει εκτος και μιλαμε για μαθηματα διαβασμενα που χουν δοθει 2 φορες ακομα.ετσι λοιπον με αυτα τα 6 που περασα αρχισε να μου ανεβαινει λιγο η ψυχολογια.και ημουνα τυχερος γτ πεμπτο ετος εχουμε ευκολα μαθηματα αρα δεν χρωσταγα απο πεμπτο και αρχισα σιγα σιγα να τα μειωνω.γεναρη μετα το σεπτεμβριο βεβαια δνε ειχα περασει πολλα γτ εκανα ταυτοχρονα και κλινικες και δεν προλαβαινα αλλα μετα ιουνιο περασα 4,ξανα σεπτεμβριο παλι 6 ετσι μπηκα στο εκτο ετος απο 33 στα 15 και με τον ιδιο ρυθμο συνεχισα για κανα 2 χρονια ακομα και μπορεσα να ολοκληρωσω.αρα μην ακους τιποτα και απλα κανε την προσπαθεια σου
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Διάβασμα θέλει και οργανωμένο προγραμμα. Κάποια μαθήματα απαιτούν περισσότερο διάβασμα και προσπάθεια από κάποια άλλα. Ο βαθμός δεν χάθηκε να μην είναι 7.5+, βέβαια ένα πτυχίο με όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό είναι προτιμότερο από ένα με βαθμό 5.5-6.

Εννοείται ο βαθμός παίζει ρόλο. Το ποσό παίζει ρόλο εξαρτάται και από τις βλέψεις του καθενός και πώς σκοπεύει να τον αξιοποιήσει.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Διάβασμα θέλει και οργανωμένο προγραμμα. Κάποια μαθήματα απαιτούν περισσότερο διάβασμα και προσπάθεια από κάποια άλλα. Ο βαθμός δεν χάθηκε να μην είναι 7.5+, βέβαια ένα πτυχίο με όσο το δυνατόν καλύτερο βαθμό είναι προτιμότερο από ένα με βαθμό 5.5-6.

Εννοείται ο βαθμός παίζει ρόλο. Το ποσό παίζει ρόλο εξαρτάται και από τις βλέψεις του καθενός και πώς σκοπεύει να τον αξιοποιήσει.
κοιταξε να δεις ενας που χρωσταει τοσα δεν μπορει να πει θα τα περασω ολα και θα παρω και βαθμους.ειναι σχεδον απιθανο αυτο να συμβει.αμα μπεις στο τρυπακι του βαθμου με τοσα μαθηματα δεν θα τελειωσεις και ποτε.τωρα ο βαθμος σε σχολες στυλ ιατρικης δεν νομιζω να μετραει τοσο πολυ εκτος και σκοπευειες να γινεις καθηγητης πανεπιστημιου που οκ εκει παιζει αν και παλι μην εισαι τοσο απολυτος και κει.Εκει που παιζει ρολο ο βαθμος ειναι σε σχολες στυλ παιδαγωγικων που εχουν τη φημη της ευκολης σχολης αρα θες ενα καλο βαθμο
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Εγώ σχολίασα τη συμβουλή που έδωσες η οποία απλώς αγνοεί το στοιχείο της γνώσης. Δίνε μαθήματα μόνο για να τα περνάς.
Δεν σχολίασα τους δικούς σου βαθμούς ούτε τον αριθμό των μαθημάτων που (δεν) πέρασες.
Calm down, φίλε, δε θα τις μετρήσουμε κιόλας διαδικτυακώς. :P

Η κοπέλα απλά είπε ότι χρωστάει μαθήματα και θέλει να τα περάσει. Της πρότεινα μία λύση. Τι πετάγεσαι σαν τσουτσου να πεις την εξυπνάδα σου;
Το ότι εσύ συμπεραίνεις ότι δεν θα πάρει τις γνώσεις που πρέπει.... Ή νο λαιφερ είσαι ή κομπλεξας του θανατά, τι από τα 2 είσαι?

Αλλά να τα σχολιάσεις μωρό μου τα περασμένα μου και να τις μετρήσουμε αν θες, όποτε θες. Όχι θα κάτσω να μου τη λέει ο φοιτητίσκος του 2ερου έτους. Στο ξαναλέω έχεις έβερεστ μπροστά σου να ανέβεις, αν το ανέβεις και φτάσεις στο λεβελ μου ποτέ τα ξαναλέμε.

Έλα τώρα γεια σου και κάνε επανάληψη τα περασμένα του 1ου έτους, έχει τεστ τη Δευτέρα, μην τα ξεχάσεις :bye2:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
Η κοπέλα απλά είπε ότι χρωστάει μαθήματα και θέλει να τα περάσει. Της πρότεινα μία λύση.
Το ότι εσύ συμπεραίνεις ότι δεν θα πάρει τις γνώσεις που πρέπει.... Ή νο λαιφερ είσαι ή κομπλεξας του θανατά, τι από τα 2 είσαι?

Αλλά να τα σχολιάσεις μωρό μου και να τις μετρήσουμε αν θες, όποτε θες. Όχι θα κάτσω να μου τη λέει ο φοιτητίσκος του 2ερου έτους. Στο ξαναλέω έχεις έβερεστ μπροστά σου να ανέβεις, αν το ανέβεις και φτάσεις στο λεβελ μου ποτέ τα ξαναλέμε.

Έλα τώρα γεια σου και κάνε επανάληψη τα περασμένα του 1ου έτους, έχει τεστ τη Δευτέρα, μην τα ξεχάσεις :bye2:
ρε φιλε δεν σε ειχα για τοσο επιθετικο.δεν καταλαβαινω γτ μιλας τοσο εγωιστικα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν αρχίσεις με χαμηλούς βαθμούς στα πρώτα εξάμηνα είναι δύσκολο να τον ανεβάσεις αργότερα. Ο βαθμός μετράει σε όλες τις σχολές είτε σπουδάζεις Ιατρική είτε Γεωπονια είτε Μαθηματικό. Διευκρίνισα πως το ποσό θα μετρήσει και σε τι εξαρτάται από τις βλέψεις σου και τους στόχους. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν στοχεύουν σε συγκεκριμένα πανεπιστήμια ή εταιρείες και θέλουν να ανοίξουν απλως δικό τους γραφείο.
Ο βαθμός δεν μετράει σίγουρα μόνο στο να γινεις καθηγητής πανεπιστημίου (εντωμεταξύ στη συγκεκριμένη θέση μετράνε πολύ περισσότερο αλλά πράγματααπό το βαθμό).

Ο καθένας όπως κρίνει, μπορείς να γράψεις καλούς βαθμούς και ας χρωστάς 10 μαθήματα αλλά θα πρέπει να κανεις κάποιους συμβιβασμούς. Θα πάρεις λιγότερα; Θα διαβάσεις υπερβολικά πολύ κάτι πρέπει να κανεις περισσότερο από ότι θα έκανες αν είχες 4/5 μαθήματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ryuzaki χαλαρά 🙂 Ήρεμα δεν έγινε τιποτα.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Παιδιά, σε λίγο γράφω, ελπίζω να μην χάσω επεισόδια, συγκρατηθείτε για λίγες ώρες παρακαλώ!!!! :kitty:
(joke) καλύτερα να μη βγούμε από το θέμα όπως και στα άλλα thread...
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η κοπέλα απλά είπε ότι χρωστάει μαθήματα και θέλει να τα περάσει. Της πρότεινα μία λύση. Τι πετάγεσαι σαν τσουτσου να πεις την εξυπνάδα σου;
Το ότι εσύ συμπεραίνεις ότι δεν θα πάρει τις γνώσεις που πρέπει.... Ή νο λαιφερ είσαι ή κομπλεξας του θανατά, τι από τα 2 είσαι?

Αλλά να τα σχολιάσεις μωρό μου τα περασμένα μου και να τις μετρήσουμε αν θες, όποτε θες. Όχι θα κάτσω να μου τη λέει ο φοιτητίσκος του 2ερου έτους. Στο ξαναλέω έχεις έβερεστ μπροστά σου να ανέβεις, αν το ανέβεις και φτάσεις στο λεβελ μου ποτέ τα ξαναλέμε.

Έλα τώρα γεια σου και κάνε επανάληψη τα περασμένα του 1ου έτους, έχει τεστ τη Δευτέρα, μην τα ξεχάσεις :bye2:

Μου φαίνεται αδιανόητο να προσφέρονται συμβουλές τύπου "δίνε όσα περισσότερα μαθήματα μπορείς για να περάσεις περισσότερα", ειδικά όταν το άτομο λέει ότι του αρέσει η σχολή. Αυτή η συμβουλή ίσως να ήταν χρήσιμη για κάποιον που έχει φθάσει 25 χρονών, θέλει απλά ένα πτυχίο και δεν ενδιαφέρεται τόσο πολύ για το αντικείμενο του.
Αντίθετα, όταν μιλάμε για άτομα 19 ετών, θα ήταν καλό να τους ενθαρρύναμε να παρακολουθήσουν τα μαθήματα, να αγαπήσουν κάποια από αυτά, να καταλάβουν σε ποιον υπό-τομέα έχουν κλίση, να επιδιώξουν υψηλότερους βαθμούς, ακόμα και εάν αυτό σημαίνει καθυστέρηση των σπουδών για 1 έτος, διότι καλώς ή κακώς αυτοί είναι που σου ανοίγουν τις πόρτες σε μεγάλο βαθμό στα πρώτα βήματά σου.

Τώρα το να συγκρίνουμε τι έχουμε κάνει και τι δεν έχουμε κάνει και τι θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει, αλλά δεν κάναμε κλπ. δεν μου φαίνεται πολύ παραγωγικό. Δεν έχω καμία όρεξη να μετρήσουμε τα επιτεύγματά μας, δε σε βλέπω καν ανταγωνιστικά. :P Ηρεμία, φίλε, δε σου θίξαμε ό,τι και αν (δεν) έχεις κάνει.

Edit: παρεμπιπτόντως, είμαι 3ο έτος. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω την Ελληνική λογική που λέει: Ας περάσω το μάθημα με 5.
Δηλαδή ο στόχος είναι να περάσεις μόνο ένα μάθημα η να έχεις καλούς βαθμούς (7-10) ώστε όταν έρθει η ώρα να βρεις εργασία να παρουσιάσεις ένα καλό πτυχίο;
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
9 μαθήματα πέρασα στην εξεταστική του 1ου εξαμήνου και μου 'χουν προκύψει 2 απορίες:
1) πως σκατά το έκανα
2) ποιος ηλίθιος πήγε κι έφτιαξε πρόγραμμα σπουδών με 9 μαθήματα στο 1ο εξάμηνο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
9 μαθήματα σε ένα εξάμηνο 😑😑😑
Μπράβο που τα πέρασες όλα με την πρώτη!!!
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο; Για ποιο λόγο σε κάθε θέμα, πρέπει να υπάρχουν 2 ή και παραπάνω άτομα που τσακώνονται για κάτι εντελώς άκυρο και πρέπει να βγαίνουμε πάντα εκτός θέματος; Είναι κάποια παράδοση; 🤣🤣
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι άσχετο; Για ποιο λόγο σε κάθε θέμα, πρέπει να υπάρχουν 2 ή και παραπάνω άτομα που τσακώνονται για κάτι εντελώς άκυρο και πρέπει να βγαίνουμε πάντα εκτός θέματος; Είναι κάποια παράδοση; 🤣🤣
Ναι,εδω και χρονια! Καλωσηρθες στο iSchool :P
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@PanosGR Όχι μάγκα, όταν πετάς λάσπες στα λόγια μου, μην περιμένεις διαφορετική αντιμετώπιση. Μην πεις ότι δεν ήταν λάσπη το "Κλασσική λογική έλληνα φοιτητή", βγάζοντας από το μυαλό σου ότι της είπα να τα περνάει με 5 και να μην τη νοιάζει τίποτα (έμμεσα λέγοντας πώς εγώ είμαι τέτοιος τύπος χωρίς να με ξέρεις).
Μην αγχώνεσαι λοιπόν, μία χαρά μπορείς να μάθεις πράγματα και να χτυπήσεις βαθμούς και να μάθεις και όλα μαζί να τα περάσεις τα μαθήματα. Ακριβώς είσαι 3ο, είμαι 10ο (θεωρητικά). Είναι και ζήτημα εμπειρίας, οπότε άραξε ψηλάκο και όπως σου πα, τα ξαναλέμε (αν και όταν).

Η κοπέλα ζήτησε συμβουλή για κάτι που την αγχώνει για δικούς της λόγους και της πρότεινα μία πρακτική λύση για να σταματήσει να την αγχώνει. Εσύ μπλέκεις το θέμα, θεωρώντας πώς όποιος περνάει μαζί τα μαθήματα, ταυτόχρονα δεν ενδιαφέρεται, κάτι εντελώς άσχετο - κράτα το για τους φίλους σου. Δεν σπουδάζουμε όλοι σε εύκολες σχολές.


@ioannaion ναι ισχύει το παραπάνω, αλλά είναι λίγο τραγικές απόψεις που ακούγονται εδώ μέσα από ορισμένα άτομα. Όχι τίποτα άλλο, θα διαβάσει κανείς άκυρος και θα αναρωτιέται αν δεν υπάρχουν νορμάλ άτομα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
@PanosGR Όχι μάγκα, όταν πετάς λάσπες στα λόγια μου, μην περιμένεις διαφορετική αντιμετώπιση. Μην πεις ότι δεν ήταν λάσπη το "Κλασσική λογική έλληνα φοιτητή", βγάζοντας από το μυαλό σου ότι της είπα να τα περνάει με 5 και να μην τη νοιάζει τίποτα (έμμεσα λέγοντας πώς εγώ είμαι τέτοιος τύπος χωρίς να με ξέρεις).
Μην αγχώνεσαι λοιπόν, μία χαρά μπορείς να μάθεις πράγματα και να χτυπήσεις βαθμούς και όλα μαζί να τα περάσεις τα μαθήματα. Ακριβώς είσαι 3ο, είμαι 10ο (θεωρητικά). Είναι και ζήτημα εμπειρίας, οπότε άραξε ψηλάκο και όπως σου πα, τα ξαναλέμε (αν και όταν).

Η κοπέλα ζήτησε συμβουλή για κάτι που την αγχώνει για δικούς της λόγους και της πρότεινα μία πρακτική λύση για να σταματήσει να την αγχώνει. Εσύ μπλέκεις το θέμα, θεωρώντας πώς όποιος περνάει μαζί τα μαθήματα, ταυτόχρονα δεν ενδιαφέρεται, κάτι εντελώς άσχετο - κράτα το για τους φίλους σου. Δεν σπουδάζουμε όλοι σε εύκολες σχολές.


@ioannaion ναι ισχύει το παραπάνω, αλλά είναι λίγο τραγικές απόψεις που ακούγονται εδώ μέσα από ορισμένα άτομα. Όχι τίποτα άλλο, θα διαβάσει κανείς άκυρος και θα αναρωτιέται αν δεν υπάρχουν νορμάλ άτομα.

Είναι, κατ'εμέ, ακατόρθωτο να περάσει κάποιος 9 μαθήματα με αξιοπρεπείς βαθμούς. Η συμβουλή σου "δώσε περισσότερα για να περάσεις περισσότερα" δεν βλέπω να λαμβάνει υπ'όψιν την επίδοση, καθώς ο μόνος στόχος ειναι να πάρει το 5, δλδ να περάσει. Δε θα το συνεχίσω άλλο, γιατί δεν έχει και νόημα.
Απλώς να πω ότι δεν έχει νόημα να πιεστεί κάποιος για να δώσει όλα τα μαθήματα σε μια εξεταστική και απλά να τα περάσει. Έχεις 9 (ή 10, παίζεται) μαθήματα, και έχεις 3 εξεταστικές κάθε ακαδημαϊκό ετος. Δίνε 3 από αυτά που χρωστάς ανα εξεταστική, ώστε να πετυχαίνεις βαθμούς. Εκτός αν έχεις αλυσίδες.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@PanosGR Σου είπα, το έκανα και εγώ και πόσοι άλλοι, υπό τραγικές συνθήκες πίεσης. Και μάθαμε και 10άρια χτυπήσαμε και προχωρήσαμε. Και ίσως και καλύτερα, γιατί δοκιμάσαμε τα όριά μας και βγήκαμε κερδισμένοι.
Το τι θα κάνει με την όποια γνώση προσφέρεται το αφήνω για τον καθένα ξεχωριστά να το κρίνει για την πάρτη του, ούτε γουστάρω να πατρονάρω κόσμο ούτε να πετάω εξυπνάδες μπας και φανω "εγώ κι όχι εσείς". Αυτά μας τα παν κι άλλοι με βούρτσα πιο μεγάλη.
Συμφωνώ, τα παμε bye.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν και παιδιά που δυσκολεύονται πολυ με τους βαθμούς στο πρώτος έτος.
Γενικα που δυσκολεύονται να περάσουν μαθήματα και διαβάζουν τελειως λάθος.
Αυτα τα άτομα δεν μπορούν να πανε με τη λογική κατω απο 7 το έκοψα.
Διαβάζεις οσο μπορείς και πας δίνεις μαθήματα. Μετα μπαινουν και οι ρητρες και οι ιστορίες αν θελει κάποιος, αφου πάρεις τον αερα.
Δεν ειναι για όλους μονο θέμα διαβάσματος το 8+ στο πρώτο ετος.
Αν αρχισει κάποιος απο τωρα, γιατί να μην ειναι κατάλληλα προετοιμασμένος για να περάσει 8 μαθήματα το Σεπτεμβρίο;
Φυσικά αμα αρχίσει 2 βδομάδες πρίν Την εξεταστική εεε δε θα χωνέψει υλη 8 μαθημάτων.
Αλλα να διαβάσεις(και να χωνέψεις) 8 μαθήματα απο αρχές Ιουλίου ειναι απόλυτα εφικτός στόχος.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Πάντως υπάρχουν και παιδιά που δυσκολεύονται πολυ με τους βαθμούς στο πρώτος έτος.
Γενικα που δυσκολεύονται να περάσουν μαθήματα και διαβάζουν τελειως λάθος.
Αυτα τα άτομα δεν μπορούν να πανε με τη λογική κατω απο 7 το έκοψα.
Διαβάζεις οσο μπορείς και πας δίνεις μαθήματα. Μετα μπαινουν και οι ρητρες και οι ιστορίες αν θελει κάποιος, αφου πάρεις τον αερα.
Δεν ειναι για όλους μονο θέμα διαβάσματος το 8+ στο πρώτο ετος.
Αν αρχισει κάποιος απο τωρα, γιατί να μην ειναι κατάλληλα προετοιμασμένος για να περάσει 8 μαθήματα το Σεπτεμβρίο;
Φυσικά αμα αρχίσει 2 βδομάδες πρίν Την εξεταστική εεε δε θα χωνέψει υλη 8 μαθημάτων.
Αλλα να διαβάσεις(και να χωνέψεις) 8 μαθήματα απο αρχές Ιουλίου ειναι απόλυτα εφικτός στόχος.

Είναι δύσκολο θεωρώ να αποκτήσει κάποιος αυτό που λένε "κουλτούρα" στο διάβασμα. Πόσο μάλλον το πανεπιστημιακό. Ορισμένοι "το χουν" από φυσικού τους και μπράβο τους, τους χαίρομαι, οι περισσότεροι όμως χρειάζονται χρόνο να αποβάλουν τη σχολική νοοτροπία.

Πιστεύω όπως και κάθε τέχνη, έτσι και το διάβασμα, θέλει εξάσκηση. Διαφοροποιείται ανάλογα με το αντικείμενο σίγουρα, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν τρόποι προσέγγισης ώστε να μην πάει κάποιος στα τυφλά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top